PDA

View Full Version : Yamaha XT 660R



giannispsar
14/12/2006, 12:26
Γεια σας. Σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή. Ο λόγος που τη θέλω είναι για να μετακινούμαι στην Αθήνα και να κάνω κανένα ταξιδάκι σε νησιά, όπου θέλω να μπαίνω σε χωματόδρομους. (Οι κυκλάδες έχουν πολλούς). Εθνική θα βγαίνω σπάνια και το μεγαλύτερο ταξίδι που μπορεί να κάνω είναι μέχρι την Ακράτα (150km). H YAMAHA XT660R μου αρέσει εμφανησιακά. Ποια η γνώμη σας? Έχετε να αντιπροτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά (καινούρια μηχανή)?
Ύστερα από λίγο ψάξιμο, είδα ότι πωλούνται καινούριες μηχανές ΧΤ 660R αλλά παραγωγής 2005 για παράδειγμα οι οποίες είναι αρκετά πιο φθηνές (με λίγο ψάξιμο βρήκα καινούρια XT660R του 2005 με 5700 Ευρώ). Ποια η γνώμη σας για μία τέτοια αγορα? Έχουν γίνει μηπως σημαντικές αλλαγές για τις οποίες αξίζει να δώσει κάποιος τα 600 Ευρώ παραπάνω και να πάρει καινούρια του 2006?
Ευχαριστώ :)

dhead
14/12/2006, 16:13
Tsekare kai to pegaso 2006 tis aprillia kata thn gnomi mou trail i strada. poli kali kai oikonomiki lysi.

Cpt. Haddock
14/12/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dhead
Tsekare kai to pegaso 2006 tis aprillia kata thn gnomi mou trail i strada. poli kali kai oikonomiki lysi.

Το trail πιο καλό αν θέλει νησιά και χωβματόδρομους

:wave2: :wave2: :beer:

dhead
14/12/2006, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το trail πιο καλό αν θέλει νησιά και χωβματόδρομους

:wave2: :wave2: :beer:

Metaksy mas ennoeite trail alla astona na ta dei prota :) Nomizo oti i Aprillia ta dinei ola se ayto to mixanaki !

btw to exei se prosfora i aprillia mexri teli dekelvri nomizo opote koitakse to

Newbas
14/12/2006, 18:40
η Απρίλια το έχει σε προσφορα και μαλιστα αν θυμάμαι καλά έπεσε και λίγο...

το Στραδα το έχω εδώ και κάμποσο καιρό και είμαι τρελά ερωτευμένος μαζί του!

για το τραιλ δεν έχω και πολύ ιδέα, απλά έχω διαβάσει ότι δεν είναι και για παιχνίδια στο χώμα (αν θες παιχνίδια στο χώμα πας για εντούρο βέβαια - και με στραδα περνας χώμα ηρεμα και ωραία)

χτ και πήγασος πάνω κάτω ίδιο πράγμα άλλωστε ίδια μηχανη έχουν απλα το χτ ίσως είναι λίγο πιο άνετο στο χώμα - απότι έχω διαβάσει και πάλι- ίσως ο πήγασος να έχει και λίγο καλύτερο στήσιμο (για τα ον-οφ πάντα - γιατί τα ΣΜ νομίζω πήγασος το έχει περισσότερο)

βασικό πιστεύω στο τέλος της ημέρας είναι πιο σε τραβάει εσένα περισσότερο....

Desperado
15/12/2006, 09:12
Φίλε , πάρε το ΧΤ με κλειστά μάτια. Το μοντέλλο του 2005 δεν έχει καμιά απολύτως διαφορά με του 2006-2007, αν εξαιρέσουμε τα αυτοκόλλητα και κάποιους χρωματισμούς ( μιλάω πάντα για το R, στο Χ του 2007 άλλαξαν χρώμα και σχήμα στο ψαλίδι ). Οπότε εάν σου αρέσει το χρώμα του 2005 πάρτο, εγγύηση θα έχεις κανονικά, και θα σου μείνουν και 600 ευρώ για διάφορα εξτρά!!!! (έτσι ακριβώς έκανα και εγώ:beer: :wave2: :wave2: ) Αναφορικά με τον πήγασο τωρα, καλό μηχανάκι είναι , έχουν το ίδιο μοτέρ εξάλλου, αλλά το R πάει λίγο καλύτερα στο χώμα από το τρέϊλ (δεν είναι καθαρόαιμα έτσι?) και στην τελική εάν έχεις δίλλημα μεταξύ R και Trail, πήγαινε τσέκαρε τα και πάρε ότι σου αρέσει καλύτερα. Εγώ πάντως προτίμησα Yamaha αντιπροσωπεία παρά Aprilia.......:wave2: :sun:
Έλα σιγά σιγά να πληθαίνουμε τα ΧΤ660 στο φόρουμ!!!!

dimzab
15/12/2006, 11:03
Εγώ στο δίλημμα XT ή Πήγασο διάλεξα XTR και φυσικά δε το μετάνιωσα. Η επιλογή όμως είναι καθαρά υποκειμενική. Πάρε ότι σου αρέσει. (Δηλαδή μαύρο ή μπλε :) :D ;) )

Για τη χρήση που αναφέρεις το ΧΤR είναι μια χαρά. (και για ταξίδι στην εθνική δεν έχει πρόβλημα.)

Για διαφορές του XTR 05 με το 06, εκτός από το κοκκινάκι στο λογότυπο, νομίζω ότι το 06 έχει κάποιες βελτιώσεις στο injection. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, οπότε θα σου έλεγα να το επιβεβαιώσεις κάπου.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado

Έλα σιγά σιγά να πληθαίνουμε τα ΧΤ660 στο φόρουμ!!!!

Τελικά πόσοι είμαστε? Μήπως να κανονίσουμε καμιά ΧΤ-βόλτα?
:beer: :beer:

H.A.Balafoutre
15/12/2006, 15:05
Τα ΧΤ του 2006, είναι πιο ραφιναρισμένα στον ψεκασμό.

Το Απρίλια, είχε καλύτερο ψεκασμό το 2005 σε σχέση με τα ΧΤ, παρά τον ίδιο κινητήρα.

Το ΧΤ R+X είναι απλώς πιο βελτιομένα στον ψεκασμό για πιο στρωτή και σωστή λειτουργία. Ντάξει και τα χρώματα. Πολύ καλή μοτοσικλέτα το ΧΤ διαχρονικά.

Πάντως ένα ΧΤR 2006 σε μαύρο,.....να δω πως θα γίνει να αγοράσω ρε γμτ....διότι τα 2007 μοντέλα τα έκαναν πολύ χάλια.

Desperado
15/12/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab



Τελικά πόσοι είμαστε? Μήπως να κανονίσουμε καμιά ΧΤ-βόλτα?
:beer: :beer:

Δεν είναι κακή ιδέα αλλά μήπως να ανοίγαμε κιόλας μια συζήτηση στα μοντέλλα με θέμα ΧΤ660? και εκεί να λέμε για όλα τα σχετικά με το μηχανάκι?