PDA

View Full Version : Ducati Multistrada ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΦΡΕΝΟ



CE004150
14/12/2006, 14:18
Το μήνυμα αυτό το γραφώ μήπως και βοηθήσω κανένα απελπισμένο Ducatista (multistrada) που έχει πρόβλημα στο εμπρός φρένο.
αναφέρομαι μόνο για το Ds και όχι για το sDs

Είμαι κάτοχος εδώ και μερικους μήνες ενός Ducati Multistrada 05 ασημί το οποίο αγόρασα με την προσφορά που είχε βγει πριν λίγο καιρό και ακόμα ισχύει.
Το μπροστινό φρένο καθώς οδηγούσα και κινιόμουν με μικρές ταχύτητες 30-40 km/h κατά τη διάρκεια του απαλού φρεναρίσματος όλο το μπροστινό το σύστημα τρανταζόταν. Μετά από ψάξιμο στο ιντερνετ βρήκα ότι το φαινόμενο αυτό οφείλεται στη βίδα που ενώνει το σωληνάκι υψηλής με την μανέτα .Έτσι παρήγγειλα το βελτιωμένο ανταλλακτικό από την ducati και το πρόβλημα λύθηκε.

Email- kosmaskoutsoulis@hotmail.com

stradas
14/12/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από CE004150
Το μήνυμα αυτό το γραφώ μήπως και βοηθήσω κανένα απελπισμένο Ducatista (multistrada) που έχει πρόβλημα στο εμπρός φρένο.
αναφέρομαι μόνο για το Ds και όχι για το sDs

Είμαι κάτοχος εδώ και μερικους μήνες ενός Ducati Multistrada 05 ασημί το οποίο αγόρασα με την προσφορά που είχε βγει πριν λίγο καιρό και ακόμα ισχύει.
Το μπροστινό φρένο καθώς οδηγούσα και κινιόμουν με μικρές ταχύτητες 30-40 km/h κατά τη διάρκεια του απαλού φρεναρίσματος όλο το μπροστινό το σύστημα τρανταζόταν. Μετά από ψάξιμο στο ιντερνετ βρήκα ότι το φαινόμενο αυτό οφείλεται στη βίδα που ενώνει το σωληνάκι υψηλής με την μανέτα .Έτσι παρήγγειλα το βελτιωμένο ανταλλακτικό από την ducati και το πρόβλημα λύθηκε.

Email- kosmaskoutsoulis@hotmail.com

Kala kaneis kai to grafeis afto alla fobamai oti afti h lysh den kanei se olous.

An diavaseis sto www.multistrada.net ta thread sxetika me to "break shudder" tha deis oti se allous eftiakse allazontas to "banjo bolt" (kati pou einai kai h epishmh thesi ths Ducati) alla se allous den lithike to provlima...
Alloi to elysan alalzontas takakia, alloi allazontas diskoplakes, alloi allazontas tis rythmiseis toy mprostinoy, alloi allazontas thn zanta-diskoplakes me aftes apo 996-998 klp...
Aaaa, kai alloi den to exoun katholou afto to provlima...

CE004150
14/12/2006, 20:42
Σε περίπτωση που κάποιος έχει το πρόβλημα γνωρίζοντας για αυτή τη βίδα θα μπορέσει να κάνει μια προσπάθεια μήπως και το εξαλείψει.
Το πρόβλημα σίγουρα δεν έχει να κάνει με τη δυναμική συμπεριφορά της μοτοσικλέτας παρά μονό με ένα κομμάτι της το οποίο δεν είναι σχεδιασμένο καλά.
Εγώ πιστεύω επειδή δοκίμασα διαφορές λύσεις ότι το πρόβλημα έχει να κάνει καθαρά με την πίεση του υγρού κατά το πάτημα της μανετας και συνεπώς με την παροχή του υγρού ώστε να γεμίσει ο θάλαμος της δαγκάνας
Δεν είναι δυνατό πανομοιότυπες μηχανές έστω για τα μοντέλα του 05 με ιδία ανταλλακτικά να έχουν ένα πρόβλημα το οποίο στους μεν να λύνεται αλλάζοντας τακάκια και στους άλλους μίσους αλλάζοντας τη βίδα. Δεν φαίνεται λογικό.

stradas
15/12/2006, 02:48
Σιγουρα δεν ειναι λογικο, αλλα αυτο εχω ακουσει...

Μαλιστα, σε ορισμενους το κανει περιπου στα 30-40 χλμ στο απαλο φρεναρισμα και σε αλλους μονο σε πολυ δυνατο φρεναρισμα (σε εμενα το εκανε μονο στα endo).

Παντως αυτο που καταλαβαινω με αυτη την αλλαγη (του ρακορ) το μονο που κανεις ειναι να "μειωνεις" την δυναμη του φρενου, δηλ. ενδεχομενως απλα να το καλυπτεις το προβλημα και οχι να το λυνεις (λιγο αντιφατικο αυτο αλλα νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω).

Γι' αυτο θα βαλω τα ohlins μπροστα για να ησυχασω... :lol:

CE004150
15/12/2006, 11:50
Με το να αλλάξεις το βιδάκι (μανέτα) πάνω οπότε και την τρυπά που έχει βάζοντας το βελτιωμένο με την μικρότερη τρυπά (οπή) μεγαλώνεις το χρόνο που χρειάζεται το φρένο για να φρενάρει αφού μειώνεις παροχή αλλά μεγαλώνεις την πίεση που ασκείται στις δαγκάνες.

Εγώ παρήγγειλα και άλλαξα την ιδία βίδα και στις δαγκάνες μπροστά οπότε άλλαξα συνολικά 3 βιδάκια και το αποτέλεσμα ήταν να παταω φρένο χωρίς να έχω την παλιά απόκριση και αμεσότητα αλλά όταν έπιανα την απαιτούμενη πίεση το φρένο κοκάλωνε και πήγαινες για endo.Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι με όλες αυτές τις αλλαγές μειώνεις και δεν εξαλείφεις το πρόβλημα

Τέλος μια συμβουλή σε όσους έχουν σκοπό να προβούν στην αντικατάσταση της βίδας. Αλλάξτε μονό την πάνω και όχι και τις δυο κάτω στις δαγκάνες.

Email- kosmaskoutsoulis@hotmail.com

dessert
20/12/2006, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από CE004150
Το μήνυμα αυτό το γραφώ μήπως και βοηθήσω κανένα απελπισμένο Ducatista (multistrada) που έχει πρόβλημα στο εμπρός φρένο.
αναφέρομαι μόνο για το Ds και όχι για το sDs

Είμαι κάτοχος εδώ και μερικους μήνες ενός Ducati Multistrada 05 ασημί το οποίο αγόρασα με την προσφορά που είχε βγει πριν λίγο καιρό και ακόμα ισχύει.
Το μπροστινό φρένο καθώς οδηγούσα και κινιόμουν με μικρές ταχύτητες 30-40 km/h κατά τη διάρκεια του απαλού φρεναρίσματος όλο το μπροστινό το σύστημα τρανταζόταν. Μετά από ψάξιμο στο ιντερνετ βρήκα ότι το φαινόμενο αυτό οφείλεται στη βίδα που ενώνει το σωληνάκι υψηλής με την μανέτα .Έτσι παρήγγειλα το βελτιωμένο ανταλλακτικό από την ducati και το πρόβλημα λύθηκε.

Email- kosmaskoutsoulis@hotmail.com

Δοκίμασες να σηκώσεις με τη βοήθεια κάποιου άλλου τη μοτοσυκλέτα πλάγια με το stand κάτω, ώστε να βρίσκεται ο εμπρός τροχός στον αέρα, και να κουνήσεις μπρός-πίσω απο τις μπουκάλες όλο το μπροστινό πρώτα;;;

CE004150
20/12/2006, 23:21
ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΕΘΗΚΕ ΜΕ ΤΙΣ Σωστές ροπές σύσφηξης, τα τακάκια λιμαριστήκαν στις άκρες και οι δισκόπλακες μετρήθηκαν σε μηχανουργικό τραπέζι για τυχόν στραβώματα
Η λύση δόθηκε αλλάζοντας αυτή τη βίδα

dessert
21/12/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από CE004150
ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΕΘΗΚΕ ΜΕ ΤΙΣ Σωστές ροπές σύσφηξης, τα τακάκια λιμαριστήκαν στις άκρες και οι δισκόπλακες μετρήθηκαν σε μηχανουργικό τραπέζι για τυχόν στραβώματα
Η λύση δόθηκε αλλάζοντας αυτή τη βίδα

Πρίν το λύσεις, εκανες τον έλεγχο που ανάφερα πρίν;;;;;;;;;:wave2:

CE004150
21/12/2006, 10:13
θα σου φαινοταν λογικο να εμπαινα σε τετοια διαδικασια πριν κανω τα εννοούμενα και ευκολα??????

dessert
21/12/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από CE004150
θα σου φαινοταν λογικο να εμπαινα σε τετοια διαδικασια πριν κανω τα εννοούμενα και ευκολα??????

Μάλιστα! Και όταν κούνησες μπρος-πίσω απο τις μπουκάλες όλο το μπροστινό, τι συνέβει;

α.Παρατήρησες ένα μικρο τζόγο;
β.Άκουσες κάποιον μικρό θόρυβο στον σταυρό;
γ.Τίποτα απο τα παραπάνω;;;

CE004150
21/12/2006, 10:25
to mprostino systhma sen eixe ton paramikro tzogo kathws kai oles oi bidew htan bidwmenes

dessert
21/12/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από CE004150
to mprostino systhma sen eixe ton paramikro tzogo kathws kai oles oi bidew htan bidwmenes

Βιδωμένες ήταν τώρα το πόσο ήταν είναι άλλη υπόθεση. Μαζί με την βίδα της τρόμπας σου άλλαξε και ρουλεμάν τιμονιού;;;

CE004150
21/12/2006, 10:29
oi bides htan kai einai bidwmenew basei toy service manual kai xrhsimopoihsa dynamokleido

dessert
21/12/2006, 10:32
Ώραία!!!
Ρουλεμάν τιμονιού ΑΛΛΑΞΕΣ;;;;;;;:confused:

CE004150
21/12/2006, 10:33
oxi

dessert
21/12/2006, 10:40
Μάστορά μου με κούφανες!!!!:hypnotize

CE004150
21/12/2006, 10:47
otan exis esto kai ligo xtipimeno ruleman den nomizo oti su dimiurgi provlima mono sto frenarisma apo ta 30 kai kato kai eno pigenis me 200 stin ethiniki kai to plakonis sta frena to ruleman dulevi apsoga.mipos to ruleman de dulevi kala sta xamila kai sta psila dulevi ok????

dessert
21/12/2006, 11:14
Επιδή χθές άλλαξα ρουλεμάν στην δικιά μου δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.Απλά όταν ανάφερες το πρόβλημα το πρώτο που μου πήγε στο μυαλό ήταν σύσφιξη στο παξιμάδι του "σταυρού". Το service manual λέει πόσα κιλά να σφύξεις αλλά όταν υπάρχει φθορά πρέπει να ξανασφύξεις. Θα μου πείς πότε πρόλαβε να κάνει φθορά εδώ καλά-καλά δεν περπάτησε... Ναι αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τα ρουλεμάν που φοράς πόσο καιρό είναι stock στο ράφι του κατασκευαστή.... Έπιδεί έκανα κάποια φεγγάρια στην skf και η μοτοσυκλέτα είναι το μεράκι μου σου θυμίζω οτι τα συγκεκριμένα ρουλεμάν τιμονιού δεν είναι άμεσα διαθέσημα απο την snr αλλά έχει κλειστή παραγωγη και διάθεση μόνο απο την ducati. Επιδεί λοιπόν παθώς μιας και χρειάστηκε να σφίξω και εγώ για να μην έχω κενά σου έκανα τις πιο πάνω ερωτήσεις...
Φιλικα:wave2:

CE004150
21/12/2006, 11:25
opote ti protiniw na kano
ego mexri stigmis exo axalipsi to provlima sxedon oristika
me ta ruleman den ekana tipota epidi skeftika akrivos ayto to pragma oti toso kero tha itan sto rafi.to sfiximo me kalipse.axizi les na kathiso na liso to mprostino gia na do ti pezi?

dessert
21/12/2006, 11:34
Στην περίπτωσή μου απλά έσφιξα τίποτ' άλλο!!!!

Τα ρουλεμάν τα άλλαξα όταν πέρασε 5ετία σχεδόν (το Μαίο παίρνει τα 6 η γιαγια monsterω)
Απλά δεν νομίζω να έκανε τέτοια αντίδραση η μοτοσυκλέτα απο τη στιμή που δεν υπάρχουν κενα. Αλλιώς κάνει όταν δεν πατάνε σωστά τα τακάκια ή είναι στραβοι οι δίσκοι και αλλιώς όταν έχει κενά....

tip!!
Δοκίμασε να φρενάρεις ρίχνοντας όλο σου το βάρος μπροστά και παρατήρησε αν η μοτοσυκλέτα κάνει ή πάει να κάνει tank slappin'

CE004150
21/12/2006, 11:50
orea eukeria gia merika test dinamikis simperiforas tis multi
thanx
kai o theos mazi mas

dessert
28/12/2006, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από CE004150
orea eukeria gia merika test dinamikis simperiforas tis multi
thanx
kai o theos mazi mas


Τελικά τι έκανες με την κυρία;;;
Βρήκες άκρη;;;:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

CE004150
29/12/2006, 13:44
GIA XARA KAI XRONIA POLLA PANO APO OLA
EKANA AYTES TIS MERES POLLES FORES APOTOMO FRENARISMA RIXNONTAS OLO TO VAROS MU MPROSTA ME MEGALES TAXITITES SE KALI ASFALTO ALO TO MULTI APLA FRENARE XORIS TIN PARAMIKRI ENOXLISI
ME EXIS VALI SE POLLES SKEPSIS KAI SKEFTOME MIAS KAI TO FOS APO TO PISO FRENO DEN ANAVI KATA TO FRENARISMA AFU THA TO VALO MESA KAI THA TU LISO NTEPOZITO MIPOS AXIZI NA TSEKARO KAI RULEMAN TIMONIOU
KATI AKOMA PU EPATHA INE KATHOS ANEVENA APO KALAMATA GIA ATHINA DIKAVALO KAI GRIGORA STIS STROFES I TRIS EXAEROTIRES TON FRENWN ARXISAN NA DAKRIZUN KAI NA XANUN IGRA
TUS ESFIXA KAI PAROLA AYTA EXAKOLUTHUN NA XANUN OXI STI POLI ALLA META APO TRELO FRENARISMA SE STROFES
SE XERETO KAI ANAMENO KAMIA APANTISI

dessert
30/12/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από CE004150
GIA XARA KAI XRONIA POLLA PANO APO OLA
EKANA AYTES TIS MERES POLLES FORES APOTOMO FRENARISMA RIXNONTAS OLO TO VAROS MU MPROSTA ME MEGALES TAXITITES SE KALI ASFALTO ALO TO MULTI APLA FRENARE XORIS TIN PARAMIKRI ENOXLISI
ME EXIS VALI SE POLLES SKEPSIS KAI SKEFTOME MIAS KAI TO FOS APO TO PISO FRENO DEN ANAVI KATA TO FRENARISMA AFU THA TO VALO MESA KAI THA TU LISO NTEPOZITO MIPOS AXIZI NA TSEKARO KAI RULEMAN TIMONIOU
KATI AKOMA PU EPATHA INE KATHOS ANEVENA APO KALAMATA GIA ATHINA DIKAVALO KAI GRIGORA STIS STROFES I TRIS EXAEROTIRES TON FRENWN ARXISAN NA DAKRIZUN KAI NA XANUN IGRA
TUS ESFIXA KAI PAROLA AYTA EXAKOLUTHUN NA XANUN OXI STI POLI ALLA META APO TRELO FRENARISMA SE STROFES
SE XERETO KAI ANAMENO KAMIA APANTISI

Αν δεν διαπίστωσες κούνημα στο φρενάρισμα μην πειράζεις τίποτα. Το stopper ίσως δεν ανάβει επιδεί, όταν έλυσες το μπροστινό, τραβηξες το σύνδεσμο του καλωδίου τις μπροστινής μανέτας και παρέδοσε πνεύμα αργότερα απο κραδασμούς. Να μαντέψω οτι στάζει απο τους εξαερωτήρες η τρόμπα που πείραξες;;;;;;??????

CE004150
30/12/2006, 19:53
DISTIXOS TREXUN I TRIS EXAEROTIRES APO TIS DIO DAGANES KAI TI MANETA PU PIRAXA
TO FRENO DEN PAREDOSE TO PNEUMA APO LATHOS MU
GIATI DIAPISTOSA OTI INE TO PISO TO OPIO META APO METRISIS ME POLIMETRO DIASPISTOSA OTI ITE EXI FIGI I IFISA METAXI PODOVALVIDAS KAI KEDRIKIS PLEXUDAS ITE DISTIXOS AYTO TO KAMATI KALODIOU EXI KAEI
TELOSPADON

LIPON XRONIA POLLA KAI KALI XRONIA SE OLUS

dessert
30/12/2006, 22:37
Άν ακολουθήσεις το πίσω φρένο μετά το διακόπτη θα βρείς μια φίσα στεγανοποιημένη με κίτρινο λάστιχο(το γνωστό...), πάρε μετρήσεις απο εκεί και δες αν κουμπώνει σωστά. Μου φαίνεται οτι κάναμε θέμα για το τίποτα. Η διαροή που έχεις οφείλετε στο ότι πείραξες τον "κύκλο" του υγρού(ταπεινή μου άποψη), δοκίμασε να αλλάξεις και την βίδα στη δαγκάνα. Καλή χρονιά να είμαστε καλά και όρθιοι να τις χαιρόμαστε...!!!



εδιτ:Ρε σύ γράφε στα Ελληνικά μου βγήκαν τα μάτια.....



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

dessert
05/01/2007, 23:21
Ομόσταβλε και συνφορουμίστα,τι απέγινε τελικά με την κυρία;;;;;:confused:
Την διόρθωσες η ακόμα το ψάχνεις;;;











Για πε.... :look: