PDA

View Full Version : ΟΤΕ.... ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.....



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
15/12/2006, 09:02
μπας και δουλεψει τιποτε σε αυτη την χωρα.

απο το σαββατο το πρωι τα μισα φιλαδελφεια ειναι χωρεις τηλεφωνα.

τα σπιτια

τα καταστηματα που εχουν παθει πανολεθρεια. να σκευτητε οτι το μαγαζι της κατερινας δουλευει με παραγκελειες με τηλεφωνα η φαξ απο ολη την αθηνα και οχι μονο . ο δυπλανος μας εχει χοντρικη εργαλεια και περνει με φαξ παραγκελειες (οπως και εμεις) και πρεπει να στηλει ξανα φαξ με της τημες να του το υπογραψουν στην αποδοχη παραγκεειας και αν του το ξαναστηλουν. γιατι φανταστητε να στηλετε εμπορευματα στην επαρχεια και να σας πουν οτι δεν ειναι αυτα που ζητησαμε η δεν ειναι αυτες οι τιμες.

στην εφορια φιλαδελφειας μονο ξυλο που δεν παιζουν γιατι πολλοι θελουν να τριπισουν βιβλια και δεν μπορουν λογο του οτι δεν εχουν τηλεφωνα .

στην τραπεζα δεν μπορουν να γινουν συναλαγες.

και γενικα ενα κομφουζιο

ο οτε θα παρει το παγειο του βρεξει χιωνισει αλλα αλημονο σε εμας

και να κηνηθεις νομικα προς τον οτε?

πιασε το αυγο και κουρευτο.

στης βλαβες δεν βγενει κανεις αλλα και να βγη κανεις τι να κανεις?

και να τον απηλησεις οτι θα κηνηθης νομικα χεστηκε.

αν ηταν ιδιοτικη επηχηριση την ιδια στιγμη θα ερχοταν συνεργειο να φτιαξη την βλαβη γιατι καθε λεπτο που περναει θα εχανε χρημα απο της κλησεις που δεν θα γηνοντουσαν.

ενω οι δημοσιοθεσιτες βρεξει χιωνησει ο χρημα θα πεσει τελος του μηνα και ας μην εχει εσοδα η επηχηριση.

και σιγα μην τους νιασει αν εσυ καταστρεφεσε η περιμενες της γιωρτες (οπως μια δηπλανη επιχηριση ) για να βγαλεις τα σπαζμενα της χρωνιας.

ρε μπορει να μην υπαρξει τιποτε διμοσιο? τοτε μονο θα παει μπροστα η ελλαδα. με τα καλα και τα κακα του ιδιοτηκου τομεα.

ΙΔΙΟΤΗΚΗ ΠΡΟΤΟΒΟΥΛΙΑ ΚΥΡΙΟΙ

αν ηταν ο οτε ιδιοτηκος θα ετρεμαν μην μηνουν στον δρομο και θα τσακιζοντουσαν να φτιαξουν σε χρονο ντε τε την βλαβη μην τους απολησει ο σκληρος και ακαρδος εργοδοτης.......

hidefnick
15/12/2006, 09:13
+1000000000

alximistis
15/12/2006, 09:16
Ναι ναι ναι ναι...
λέτε εσείς...
δεν μπορώ να μιλήσω τώρα γιατί ότι και να πω δεν πρόκειται ν αακούσετε.
Θα μιλήσω στο μέλλον. Θα δείτε και την ιδιωτική και τότε θα καταλάβετε...
να θυμάστε μόνο:
Τίποτα δεν έχει μόνο μία πλευρά και τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται!!!!!
Την καλημέρα μου...

kalant
15/12/2006, 09:21
μα τι συζητηση ειναι αυτη τωρα, δεν σοβαρευεστε λιγο?

πειτε για καμια ομαδα ρε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

hidefnick
15/12/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
μα τι συζητηση ειναι αυτη τωρα, δεν σοβαρευεστε λιγο?

πειτε για καμια ομαδα ρε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

Για την Sweedish Bikini Team ίσως?

Trickster
15/12/2006, 09:35
Εγώ ένα έχω να πω, είναι λάθος να περάσει το εθνικό τηλεπικοινωνιακό δίκτυο σε ξένα χέρια.. Τότε μπορεί να διορθωθεί η Φιλαδέλφεια αλλά σίγουρα τα νησάκια γύρω γύρω θα τα εκμεταλλεύονται ανάδοχοι και τηλέφωνο δεν θα έχουν..

και αυτό φυσικά είναι κάτι πολύ απλοικό σε σχέση με την νέα πραγματικότητα που θα δημιουργηθεί αν πουληθεί.. (ο νοών νοήτω)


:nono: :nono:

crs-k
15/12/2006, 09:37
Μηπως πεφτετε στο τρυπακι πιθανης προβοκατσιας? :winka:


Λεω εγω τωρα ... :dizzy:

alximistis
15/12/2006, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μηπως πεφτετε στο τρυπακι πιθανης προβοκατσιας? :winka:


Λεω εγω τωρα ... :dizzy:


Να τυ συζητήσουμε. Αλλά... ποιοι από όλους χρηστάκη μου;

JohnSpy
15/12/2006, 10:11
ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;Ο ΗΔΗ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΣ;ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΑΤΖΜΕΝΤ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΕΞΩ ΟΙ ΚΥΦΗΝΕΣ.

dukeandthecity
15/12/2006, 10:15
Johnspy σε προσκυνώ :a23: :a23:

απο τα 158 σου μηνύματα η συντριπτική πλειοψηφία ειναι στις διαμαχες και τα υπόλοιπα στα kawasaki z.

είσαι ο μρ. Διαμάχη

hidefnick
15/12/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Εγώ ένα έχω να πω, είναι λάθος να περάσει το εθνικό τηλεπικοινωνιακό δίκτυο σε ξένα χέρια.. Τότε μπορεί να διορθωθεί η Φιλαδέλφεια αλλά σίγουρα τα νησάκια γύρω γύρω θα τα εκμεταλλεύονται ανάδοχοι και τηλέφωνο δεν θα έχουν..

και αυτό φυσικά είναι κάτι πολύ απλοικό σε σχέση με την νέα πραγματικότητα που θα δημιουργηθεί αν πουληθεί.. (ο νοών νοήτω)


Με ένα σκασμό παροχους, με το τεχνολογίες που ο ΟΤΕ ούτε στον ύπνο του κλπ κλπ δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα νησιά. Μήπως θα τραβήξει ζόρι η ΔΕΗ, που βρίσκετε παντού, να βάλει τηλέφωνα. Ασε που στα εξωτερικά η Vogaphone ήδη πουλάει ασύρματο 4mbps σε λογική τιμή. Και μην ξεχνάμε ότι η κάλυψη στην κινητή είναι σχεδόν στο 100% (πλυθισμιακή και όχι γεωγραφική θα μου πείτε, οκ αλλά μην τρελαθούμε κιόλας)

Την ίδια πιπίλα ακούγαμε και για την Ολυμπιακή, και πηγαίνετε δείτε τις πληρότητες Ολυμπακής και τις αντίστοιχες της AEGEAN.

Όταν επίσης απαλλαγούμε και από μονοπώλια σε λιμάνια και λιμενεργάτες μπορεί να δούμε και κανένα καράβι της προκοπής. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η γραμμή Πάτρα-Ιταλία, που δουλεύει ο ανταγωνισμός.

Σίγουρα δεν είναι πανάκεια η ιδιοτηκοποίηση, αλλά έλεος με τους χάλιες που ταλαιπωρούν την Ελλάδα τόσα χρόνια.

alximistis
15/12/2006, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Με ένα σκασμό παροχους, με το τεχνολογίες που ο ΟΤΕ ούτε στον ύπνο του κλπ κλπ δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα νησιά. Μήπως θα τραβήξει ζόρι η ΔΕΗ, που βρίσκετε παντού, να βάλει τηλέφωνα. Ασε που στα εξωτερικά η Vogaphone ήδη πουλάει ασύρματο 4mbps σε λογική τιμή. Και μην ξεχνάμε ότι η κάλυψη στην κινητή είναι σχεδόν στο 100% (πλυθισμιακή και όχι γεωγραφική θα μου πείτε, οκ αλλά μην τρελαθούμε κιόλας)

Την ίδια πιπίλα ακούγαμε και για την Ολυμπιακή, και πηγαίνετε δείτε τις πληρότητες Ολυμπακής και τις αντίστοιχες της AEGEAN.

Όταν επίσης απαλλαγούμε και από μονοπώλια σε λιμάνια και λιμενεργάτες μπορεί να δούμε και κανένα καράβι της προκοπής. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η γραμμή Πάτρα-Ιταλία, που δουλεύει ο ανταγωνισμός.

Σίγουρα δεν είναι πανάκεια η ιδιοτηκοποίηση, αλλά έλεος με τους χάλιες που ταλαιπωρούν την Ελλάδα τόσα χρόνια.


Μην βλέπεις μόνο τη μία πλευρά!!!!!!
Και μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Η Ολυμπιακή είναι άλλη περίπτωση.
Ο ΟΤΕ δεν είναι το ίδιο! Μεγάλο κομμάτι του ήδη δεν ανήκει στο δημόσιο. Επίσης τα τελευταία χρόνια έχει κάνει πλήθος επενδύσεις και ανοίγματα στις ξένες αγορές.
Αλλά το θέμα μου εμένα δεν είναι αυτό γιατί είναι και πως το βλέπει ο καθένας το κομμάτι των επενδύσεων, παροχών κλπ.
Εγώ βάζω δύο θέματα:
1). Ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο; Κοινώς, έχεις την εντύπωση ότι θα έρθει κάποιος ιδιώτης θα τα βελτιώσει όλα και συ θα πληρώνεις φτηνά; Με χαμηλό κόστος;
2). Το κομμάτι των τηλεπικοινωνιών είναι πάρα πολύ ευαίσθητο. Δεν θέλω να ελέγχει τον κεντρικό φορέα, τον κεντρικό "πομπό" κανένας ιδιώτης, καμί αγαμημένη εταιρεία.
Γιατί μετά... ΠΟΙΟΣ θα τους ελέγχει αυτούς;;;;;;;;;;;;;
Να το θυμάστε ΟΛΟΙ σας:
Θα τρέχουμε να ζητάμε από το κράτος έλεγχο αλλά θα είναι πολύ αργά!!!!!!!!!!

Cpt. Haddock
15/12/2006, 10:41
ένα πράγμα να πω μόνο...

οτι πολλοί απο τους υποψήφιους "μνηστήρες" του ΟΤΕ είναι

δημόσιες εταιρίες άλλων χωρών. :rolleyes:

άρα μιλάμε για ιδιωτικοποίηση, ή απλά να φύγει απο πάνω μας να τσεπώσουμε κανα φράγκο απο τα "ασημικά της οικογένειας";

Έχει δίκιο ο Χρήστος όταν λέει για προβοκάτσια...

:wave2:

alximistis
15/12/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ένα πράγμα να πω μόνο...

οτι πολλοί απο τους υποψήφιους "μνηστήρες" του ΟΤΕ είναι

δημόσιες εταιρίες άλλων χωρών. :rolleyes:

άρα μιλάμε για ιδιωτικοποίηση, ή απλά να φύγει απο πάνω μας να τσεπώσουμε κανα φράγκο απο τα "ασημικά της οικογένειας";

Έχει δίκιο ο Χρήστος όταν λέει για προβοκάτσια...

:wave2:


μα βέβαια Ηλία μου για να τσεπώσουμε κανά φράγκο γίνεται η όλη ιστορία. Σε αυτό δεν είμαι αντίθετος, στην ιδέα του εκποιούμε κάτι για να βγάλει το κράτος χρήματα.
Αλλά να υπάρχουν και κάποια εχέγγυα ρε γαμώτο!
Χύμα στο κύμα πάρτε κόσμε...
και ειδικά σε δημόσιες εταιρείες άλλων χωρών;;;;;;;;;;;;;;;;;
θα την πατήσουμε παίδες! πανηγυρικότατα!!!!!!!!!!!!!!

hidefnick
15/12/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ένα πράγμα να πω μόνο...

οτι πολλοί απο τους υποψήφιους "μνηστήρες" του ΟΤΕ είναι
δημόσιες εταιρίες άλλων χωρών. :rolleyes:
άρα μιλάμε για ιδιωτικοποίηση, ή απλά να φύγει απο πάνω μας να τσεπώσουμε κανα φράγκο απο τα "ασημικά της οικογένειας";



Γιατα ασημικά δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς, αλλά προσωπικά τα θεωρώ αναγκαίο κακό. Για τις "δημόσιες" υπηρεσίες άλλων χωρών νομίζω ότι όλες πια οι ευρωπαικές είναι ιδιωτικοποιημένες. Και ότι όσες δεν είναι έχουν τα χάλια.

Οσον αφορά την ασφάλεια των δικτύων....... Είναι πολύ πρόσφατο το συμβάν και ακόμα πιό πρόσφατη η έκθεση (:rotflmao: :rotflmao: ) της ΑΔΑΕ.

idi
15/12/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Θα δείτε και την ιδιωτική και τότε θα καταλάβετε...


τι να καταλαβουμε? και αν γινει ιδιωτικη ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? μπας και ειναι φτηνος ο ΟΤΕ τωρα????

ποσο χειρότερα μπορει να γινει??? Εισαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσιες του ΟΤΕ? Ή μήπως που τοσα χρονια μας κρατα με το ζορι σε μονοπολιο???

και ΑΝ γινει.... γιατι να μην προτιμήσω τον ανταγωνιστή του??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ελεος!!! σιγα μη χασει ο ελληνας καταναλωτής απο την ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ.... οι μονοι που θα χασουν ΚΛΑΣΙΚΑ ειναι οι υπάλληλοι του χροοοοοονια ρεμαλια δημοσιοι....

dukeandthecity
15/12/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τι να καταλαβουμε? και αν γινει ιδιωτικη ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? μπας και ειναι φτηνος ο ΟΤΕ τωρα????

ποσο χειρότερα μπορει να γινει??? Εισαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσιες του ΟΤΕ? Ή μήπως που τοσα χρονια μας κρατα με το ζορι σε μονοπολιο???

και ΑΝ γινει.... γιατι να μην προτιμήσω τον ανταγωνιστή του??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ελεος!!! σιγα μη χασει ο ελληνας καταναλωτής απο την ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ.... οι μονοι που θα χασουν ΚΛΑΣΙΚΑ ειναι οι υπάλληλοι του χροοοοοονια ρεμαλια δημοσιοι....

γιατι πίνεις το ακριβοτερο γαλα στην Ευρωπη και εχεις την φτηνοτερη KWh ????

η ιδιωτικοποιηση δεν ειναι πανακια ....

alximistis
15/12/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τι να καταλαβουμε? και αν γινει ιδιωτικη ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? μπας και ειναι φτηνος ο ΟΤΕ τωρα????

ποσο χειρότερα μπορει να γινει??? Εισαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσιες του ΟΤΕ? Ή μήπως που τοσα χρονια μας κρατα με το ζορι σε μονοπολιο???

και ΑΝ γινει.... γιατι να μην προτιμήσω τον ανταγωνιστή του??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ελεος!!! σιγα μη χασει ο ελληνας καταναλωτής απο την ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ.... οι μονοι που θα χασουν ΚΛΑΣΙΚΑ ειναι οι υπάλληλοι του χροοοοοονια ρεμαλια δημοσιοι....


Καληνύχτα Idi...
δες τι γράφω και θα καταλάβεις που αναφέρομαι.

Φίλε wiredgr για την ασφάλεια των δικτύων που λες, μιας και αναφέρεσαι και στο πόρισμα της ΑΔΑΕ...
ακριβώς φίλε μου!!!!!!! Ιδιωτική επιχείρηση έκανε την όλη ιστορία. Για την ακρίβεια ιδιωτική πολυεθνική!!!!
Σε αυτούς που θέλετε να δοθεί ο ΟΤΕ.
Η ΑΔΑΕ, αν το διάβασες αυτό, ζήτησε περαιτέρω αρμοδιότητες!!!!!!! Για να μπορεί να ελέγχει καλύτερα αυτές τις εταιρείες.
Φυσικά η κυβέρνηση εκώφευσε.
Πες μου τώρα εσύ, σε μία ΑΔΑΕ με περιορισμένες αρμοδιότητες και σε έναν ΟΤΕ ιδιωτικό ποιος χάνει;;;;;;;
Μήπως το κράτος; Μήπως εμείς;;;;;;

idi
15/12/2006, 11:08
καλυνυχτα σε εσας

το ακριβοτερο γαλα τα πληρωνω γιατι ειμαι ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ...

το Φτηνοτερο KW ΓΙΑΤΙ Η ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΔΕΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ :lol: :lol: :lol:

κανενας δεν επιβαλει ακριβες τιμες απλα ο ελληνας αγοραζει οτι δει στο ραφι εμπρος του ...

(εδω ακομα να καταλαβει την αξια του ευρω μετα απο 6 ή ποσα χρονια....)

Trickster
15/12/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Με ένα σκασμό παροχους, με το τεχνολογίες που ο ΟΤΕ ούτε στον ύπνο του κλπ κλπ δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα νησιά. Μήπως θα τραβήξει ζόρι η ΔΕΗ, που βρίσκετε παντού, να βάλει τηλέφωνα. Ασε που στα εξωτερικά η Vogaphone ήδη πουλάει ασύρματο 4mbps σε λογική τιμή. Και μην ξεχνάμε ότι η κάλυψη στην κινητή είναι σχεδόν στο 100% (πλυθισμιακή και όχι γεωγραφική θα μου πείτε, οκ αλλά μην τρελαθούμε κιόλας)



Φίλε μου δεν είναι ίδια τα κόστη σε χαλκό με το ασύρματο.. Επίσης η ΔΕΗ είχε μπει αρκετά μέσα για να βάλει υποσταθμούς σε κάθε νησάκι.

Trickster
15/12/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Καληνύχτα Idi...
δες τι γράφω και θα καταλάβεις που αναφέρομαι.

Φίλε wiredgr για την ασφάλεια των δικτύων που λες, μιας και αναφέρεσαι και στο πόρισμα της ΑΔΑΕ...
ακριβώς φίλε μου!!!!!!! Ιδιωτική επιχείρηση έκανε την όλη ιστορία. Για την ακρίβεια ιδιωτική πολυεθνική!!!!
Σε αυτούς που θέλετε να δοθεί ο ΟΤΕ.


+1

dukeandthecity
15/12/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλυνυχτα σε εσας

το ακριβοτερο γαλα τα πληρωνω γιατι ειμαι ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ...

το Φτηνοτερο KW ΓΙΑΤΙ Η ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΔΕΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ :lol: :lol: :lol:

κανενας δεν επιβαλει ακριβες τιμες απλα ο ελληνας αγοραζει οτι δει στο ραφι εμπρος του ...

(εδω ακομα να καταλαβει την αξια του ευρω μετα απο 6 ή ποσα χρονια....)

αντε και να δεχτω οτι έχεις δικιο. Ποιος σου εξασφαλιζει οτι ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ δεν θα προτιμησει οτι δει στο ραφι της τηλεπικοινωνιας με αποτελεσμα να πληρωνεις πολλα για μάπα ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ υπηρεσιες ?????

Για την Ενεργεια τι προτιμας ? φτηνη κιλοβατωρα και προβληματικη ΔΕΚΟ ή να σου πιανει τον κωλο ο ιδιωτης που θυσαυρίζει ?????????:wave2: :wave2:

idi
15/12/2006, 11:15
ΕΝΩ O OTE EINAI ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΚΛΕΨΕΙς ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ



ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΑ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
15/12/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλυνυχτα σε εσας

το ακριβοτερο γαλα τα πληρωνω γιατι ειμαι ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ...

το Φτηνοτερο KW ΓΙΑΤΙ Η ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΔΕΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ :lol: :lol: :lol:

κανενας δεν επιβαλει ακριβες τιμες απλα ο ελληνας αγοραζει οτι δει στο ραφι εμπρος του ...

(εδω ακομα να καταλαβει την αξια του ευρω μετα απο 6 ή ποσα χρονια....)


Τι σχέση έχουν αυτά με τα όσα λέω εγώ;;;;
Ρε συ πανάθεμα σε... διάβασε καλά τι λέω και μην κάνεις διαμάχες απλά για να τις κάνεις.
Δες επιτέλους που στηρίζονται οι δικές μου διαφωνίες.

idi
15/12/2006, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
αντε και να δεχτω οτι έχεις δικιο. Ποιος σου εξασφαλιζει οτι ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ δεν θα προτιμησει οτι δει στο ραφι της τηλεπικοινωνιας με αποτελεσμα να πληρωνεις πολλα για μάπα ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ υπηρεσιες ?????

Για την Ενεργεια τι προτιμας ? φτηνη κιλοβατωρα και προβληματικη ΔΕΚΟ ή να σου πιανει τον κωλο ο ιδιωτης που θυσαυρίζει ?????????:wave2: :wave2:

οχι θελω ιδιωτη που θα ειναι ανταγωνιστικός

ποιος ειπε οτι αν θησαυρίζει ο ιδιωτης δεν θα εχω σωστη τιμη ΚΑΙ καλυτερη εξυπηρέτηση????:confused: :confused: :confused:

θες παραδειγματα?

idi
15/12/2006, 11:20
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΚΡΗΓΟΡΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ!!!!!! Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ!

dukeandthecity
15/12/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οχι θελω ιδιωτη που θα ειναι ανταγωνιστικός

ποιος ειπε οτι αν θησαυρίζει ο ιδιοτης δεν θα εχω σωστη τιμη και καλυτερη εξυπηρέτηση????:confused: :confused: :confused:

θες παραδειγματα?

ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να μου δωσεις παραδειγματα οπου ο ανταγωνισμός λειτουργει σωστα και προς οφελος του καταναλωτή.

ΑΛΛΑ μπορω να σου δωσω αλλα τοσα που δεν ισχυουν τα παραπάνω για τον απλουστατο λόγο οτι οι αρχες που εποπτευουν τον ανταγωνισμό δεν κανουν καλα την δουλεια τους (για πολλους και διαφορους λόγους)

Και η ΕΕΤΤ ειναι μία απο αυτες. Γιαυτο μην νομιζεις οτι η τυχών ιδιωτικοποιηση του ΟΤΕ θα αλλαξει σημαντικα την αγορά.

εδιτ : δεν δουλευω στο δημοσιο

alximistis
15/12/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΚΡΗΓΟΡΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ!!!!!! Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΟ!

Να κι ο ρατσισμός... σε όλο του το μεγαλείο...
Δηλαδή όλοι μα όλοι όσοι δουλεύουν στο δημόσιο τι είναι και πρέπει να απέχουν; Δεν το αντιλαμβάνομαι αυτό!
Δηλαδή όσοι εργάζονται τώρα στο δημόσιο να μην μιλάνε;;;;;
Και γαμώ τις συζητήσεις δηλαδή... ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων...

idi
15/12/2006, 11:30
η τυχών ιδιωτικοποιηση του ΟΤΕ μπορει να μην αλλαξει σημαντικα την αγορά αλλα θα δικαιωθούν εστω ψυχολογικά οι εκατομμύρια απογοητευμένοι πελατες του ΠΟΤΕ!

Δε μπορω αλλο να περιμένω στην αναμονή του κεντρου τηλ εξυπηρέτησης... αντε γεια ΟΤΕ!!! Bye bye... :wave2: :wave2: :wave2:

Vstrommer71
15/12/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η γραμμή Πάτρα-Ιταλία, που δουλεύει ο ανταγωνισμός.


Καλυτερα να μασας παρα να...μιλας!(καλοπροαιρετα παντα):smokin:
Ο ανταγωνισμος δουλευει με το να εχουν ΟΛΕΣ οι ναυτιλιακες εταιριες τις ΙΔΙΕΣ τιμες!:mad:
Την εχουμε δει την ιδιωτικη πρωτοβουλια στην Ελλαδα,οποτε ειμαι πολυ...επιφυλακτικος....

idi
15/12/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Να κι ο ρατσισμός... σε όλο του το μεγαλείο...
Δηλαδή όλοι μα όλοι όσοι δουλεύουν στο δημόσιο τι είναι και πρέπει να απέχουν; Δεν το αντιλαμβάνομαι αυτό!
Δηλαδή όσοι εργάζονται τώρα στο δημόσιο να μην μιλάνε;;;;;
Και γαμώ τις συζητήσεις δηλαδή... ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων...

οχι φιλε μου αυτο δεν ειναι ρατσισμος... ειπα πιο πανω ποιοι ΔΕΝ θελουν τον ιδιωτη.... εχεις ΟΦΕΛΟΣ απο το μπουρδελο του ΠΟΤΕ γιατι να εισαι αντικειμενικός? εγω μιλαω μονο απο τη μερια του καταναλωτη και δεν εχω συμφερον περα απο αυτο της αναγκης για καλυτερη εξυπηρέτηση!

dukeandthecity
15/12/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
η τυχών ιδιωτικοποιηση του ΟΤΕ μπορει να μην αλλαξει σημαντικα την αγορά αλλα θα δικαιωθούν εστω ψυχολογικά οι εκατομμύρια απογοητευμένοι πελατες του ΠΟΤΕ!

Δε μπορω αλλο να περιμένω στην αναμονή του κεντρου τηλ εξυπηρέτησης... αντε γεια ΟΤΕ!!! Bye bye... :wave2: :wave2: :wave2:

φιλε ειναι κοντοφθαλμη η λογικη σου. Παρε το 13800 της τελλας η στο 13880 και χρονομετρησε ποσο θα περιμενεις. :wave2: :wave2:

mats8282
15/12/2006, 11:34
ο ΟΤΕ δεν πρεπει να πουληθει και μην το βλεπετε ετσι επιφανιακα το θεμα....Μιλαμε για εναν ΚΟΛΟΣΣΟ με πολλες θυγατρικες...Σιγουρα εχει τα προβληματα του και το δημοσιουπαλληλικι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ρε παιδια την πιο κερδοφορα ΔΕΚΟ με κερδη το περασμενο 9μηνο της ταξης των 450 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ευρω δεν την πουλας στον <<ΟΤΕ>> της Ισπανιας και (δεν θυμαμαι την αλλη χωρα). Αυτο δεν ειναι λυση ουτε ανοιγμα της αγορας....


Υπαρχει θεμα ασφαλειας φυσικα οπως υπαρχει και θεμα κακοδιαχειρησης αλλα να τον δωσουμε για ενα κομματι ψωμι και χωρις κρατικο ελεγχο ειναι τουλαχιστον βλακεια....

idi
15/12/2006, 11:37
τα "κερδη" του ΟΤΕ μετα απο τη μεταβαση απο το μονοπώλιο των τηλεπικοινωνιών θα ειναι τα ιδια τα επομενα χρονια? εχετε παρει χαμπαρι οτι σε λιγο θα εχουν δικες τους γραμμές πολλές εταιρίες?

αυτος ο γιγαντας (με το μικρο πουλι) μπορει να ανταγωνιστει τις ευέλικτες νεες εταιρείες?

στο μελλον ξερετε ποιες θα ειναι οι τεχνολογικες εξελίξεις στις τηλεπικοινωνίες?

alximistis
15/12/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οχι φιλε μου αυτο δεν ειναι ρατσισμος... ειπα πιο πανω ποιοι ΔΕΝ θελουν τον ιδιωτη.... εχεις ΟΦΕΛΟΣ απο το μπουρδελο του ΠΟΤΕ γιατι να εισαι αντικειμενικός? εγω μιλαω μονο απο τη μερια του καταναλωτη και δεν εχω συμφερον περα απο αυτο της αναγκης για καλυτερη εξυπηρέτηση!


Οκ το παίρνω πίσω το σχόλιο του ρατσισμο'ύ και το αλλάζω με τον τίτλο της απολυτότητας!
Δεν μπορείς να είσαι ρε τόσο απόλυτος, να κατηγοριοποιείς τ απάντα.
Άλλο το δημόσιο δεν δουλεύει σωστά και άλλο δεν γίνεται τίποτα. Αυτή η θεώρηση ρε γαμώτο... όλα χάλια καιόλα στραβά...
και μόλις παρουσιάζεται μία και καλά λύση τζουπ! Τρέχουμε όλοι την αρπάμε και μετά την τρώμε!!!!
Τι να πω...
Εγώ προτιμώ έναν ΟΤΕ κατά μεγάλο βαθμό ιδιωτικοποιημένο, ανταγωνιστικό κλπ αλλά για τη δική μου και τη δική σου και όλων μας την ασφάλεια δεν θέλω να είναι 100% σε ιδιώτη.
Εσύ ειδικά που λατρεύεις την Ελλάδα και την έννοια του έθνους (δεν είναι ειρωνία ε!) θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις αυτό!
Οι τηλεπικοινωνίες μας σε άλλη εταιρεία ξένου κράτους; Τι λέτε ρε;
Πως σου ακούγεται εσένα;;;;;;

dukeandthecity
15/12/2006, 11:45
Παλικαρια για να ξεκαθαρισουμε το θεμα της εθνικής ασφαλειας ξεχαστε το.

Ο αγοραστης του ΟΤΕ αγοραζει το εμπορικο κομματι + μερικο απο το τεχνολογικο.

Νευραλγικα κεντρα για την εθνικη ασφαλεια απλα δεν πωλουνται.

idi
15/12/2006, 11:47
@αλχιμιστης
τι λες μωρε τι ελλαδα και εθνος... μιλαμε για καταναλωτικο αγαθο και μάλιστα υπερ-τιμολογημένο λογο ΠΟΤΕ!

οπως ειπα και πιο πανω σε λιγο δε θα εχουμε καν σταθερα! γιατι τοσος ντορος με τα "εθνικα θεματα".... η τεχνολογια προχωρά... σε λιγο θα εχουμε ασυρματο ιντερνετ και στη ελλαδα ... με οτι συνεπάγεται με αυτο...

κατι ακουσα οτι ειναι ετοιμο και συστημα που θα χρησιμοποιει τις γραμες του ρευματος για μεταφορα δεδομενων και τηλεφωνια.... εσυ μεινε ακομα στα εθνικο ζήτημα... (και οι πετρες ξερουν οτι το πιο ΑΝ-ασφαλες μεσο επικοινωνίας ειναι το σταθερο τηλεφωνο... ακομα και ΕΓΩ μπορω να υποκλέψω συνομιλίες απο το «κουτι» εξω απο το σπιτι σου με εξοπλισμό 20-30 ευρω....)

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
15/12/2006, 11:48
τελικα ομως εμενα λιγο με απασχολη αν ειναι η οχι κερδοφορος στην τσεπι μου δεν μπενουν.

αλλα απο την τσεπι μου βγενουν ενα σκασμο λευτα για να πληρωνο της παροχες του καθε οτε χωρεις να εχω τηλεφονο και να χανω πελατες.

εμενα δεν με ενδιαφερει αν ειναι 10 κηφηνες η 110 εμενα με νιαζη να γηνετε η δουλια μου. πληρωνω 600 ευρω την δυμινια με της διαφημησεις στον χρυσο οδηγο κλπ στον οτε και αποτελεσμα οταν δη ο πελατης την διαφημηση να μην μπορει ν επικηνωνισει μαζι μας.

και χεστηκα αν τον πουληση η ΝΔ η το ΠΑΣΟΚ η οποιος τον πουλησει .

να πουληθη να ξεβρομηση η χωρα απο τους τεμπεληδες καλοπερασακιδες διμοσιους υπαλληλους.

και σε απαντηση του φιλου που ειπε οτι θα μηνουν ανεργοι.....

αμα δουλευεις και εισαι παραγωγικος εγω και ο καθε εγω που θα παρω τον οτε ειμαι μαλακας να επενδησω τοσα εκατομυρια στην επηχηριση και να διωξω αυτον που παραγει?

για τους κοπριτες ομως.......

ΟΥΟΥΟΥΟΥΣΣΣΤΤΤΤΤΤΤ.....

mats8282
15/12/2006, 11:48
Ναι εγω πιστευω οτι μπορει να ανταγωνιστει οποιαδηποτε εταιρια.Προσεξε δεν λεω οτι ο ΟΤΕ ειναι τελειος και δεν εχει προβληματα. Τα κερδη του ομως ειναι κερδη και ειναι μια εταιρια αξιας πολλων ΔΙΣ ευρω. Και στην τελικη αν δεν υπηρχε προοπτικη δεν θα τον αγοραζε καμμια ξενη εταιρια, δεν ειναι βλακες οι Ισπανοι και οι αλλοι....Αυτο που με πειραξε πιο πολυ παντως ειναι ο φωτογραφικος νομος που περασε η κυβερνηση ο οποιος προβλεπει την αλλαγη της εργασιακης σχεσης σε ΔΕΚΟ εαν ειναι 2 χρονια ελλειματικη και δεν υπαρξη συμφωνια διοικησης-υπαλληλων πανω σε αυτο.Ο ΟΤΕ τα προηγουμενα 2 χρονια ηταν ελλειματικος αφου πληρωσε την εθελουσια και τεραστια ποσα στους Ολυμπιακους Αγωνες σαν χορηγος. Κλικ σας θυμιζει κατι?


Και αμα θελει καποιος να επενδυσει στην Ελλαδα ας ερθει να τα ριξει και να φτιαξει την δικη του επιχειρηση οχι να φαει τα ετοιμα για μια χουφτα ευρω. Η αξια του ΟΤΕ σαν οργανισμου ειναι ΠΟΛΛΑ ΔΙΣ ΕΥΡΩ(με τις θυγατρικες κτλ) το ξαναλεω...Αληθεια ποσο τον (ΞΕ)πουλανε...


Αυτο θα ειναι φαγοποτι παιδια και μαλιστα πολλων ΔΙΣ ευρω τα οποια ειναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΤΟΝ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΝΙΩΣΤΕ ΤΟ.....


Γιαγια περιμενα να εισαι πιο σοφος στην ηλικια σου :(


Οι πιθανοτεροι <<μνηστηρες>> ειναι η Ισπανικη Telefonica h France Telecom και η Γερμανικη(Deutche?) Telecom.......


Χρηματιστιριακη αξια ΟΤΕ 15,5 ΔΙΣ ΕΥΡΩ<-------------

ΙΠΠΕΑΣ
15/12/2006, 11:55
Ας τον ιδιωτικοποιήσουνε και τον ΟΤΕ. Ποιός ο λόγος να έχει τον έλεγχο των τηλεπικοινωνιών το κράτος, αφού πλέον πραγματικό κράτος δεν υπάρχει με την έννοια που ξέραμε παλαιότερα. Μήπως υπάρχει πατρίδα ; Μήπως υπάρχει διαφορά στις αντίπαλες πολιτικές παρατάξεις ;

Το κράτος σήμερα, ειδικά στις χώρες που αποκαλούμε δυτικές, είναι οι πολυεθνικές και οι γιγάντιοι οικονομικοί παράγοντες. Αυτοί διοικούν όχι μόνο την επαρχία της Ελλάδας αλλά όλο το κόσμο, αυτοί ορίζουν τις τιμές των αγαθών, αυτοί ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις με μηχανισμούς που είναι τόσο πολύπλοκοι, ωστέ ο περισσότερος κόσμος να μην καταλαβαίνει πως γίνεται το καθετί.

Ίσα ίσα που με το να υπάρχουν κάποιες κρατικές οντότητες δημιουργείται άλλοθι για αυτούς που φτιάξανε το κόσμο έτσι ώστε να ισχυρίζονται ότι υπάρχουν ακόμα κράτη και βάζουν εμάς στο τρυπάκι της πόλωσης.

Μήπως θα κάνει κακό στα εθνικά μας συμφέροντα; Ποιά εθνικά μας συμφέροντα; Υπάρχουν τέτοια; Και τόσα χρόνια που είχαμε κρατικό έλεγχο των τηλεπικοινωνιών οι πολιτικοί μας τι κέρδισαν στο τομέα της εξωτερικής πολιτικής ; Μήπως χάσαμε κι όλας.

Τέλος φανταστείτε, όσοι εργαστήκατε ή εργάζεστε σαν δημόσιοι υπάλληλοι, ότι στο μέλλον κανένας από τους υπόλοιπους πολίτες δεν θα σας δείχνει επιδεικτικά(δικαίως ή αδίκως) σαν υπεύθυνο των οικονομικών δεινών που τους "βρήκε". Θα απευθύνεται κατευθείαν εκεί που πρέπει , δηλαδή στο ψυχολόγο. Έτσι όπως συμβαίνει σε όλες τις μεγάλες δυτικές ανεπτυγμένες κοινωνίες.

Είχα επιτελέσει υπάλληλος τηλ.κέντρου για ενά (και κάτι) χρόνο και πραγματικά μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι αρκετοί από τους πελάτες δεν χρειαζόντουσαν κάποιον να τους λύσει το πρόβλημα αλλά ... ψυχοθεραπεία. Να συζητούν με κάποιον που να συμφωνεί μαζί τους είτε είχαν δίκιο, είτε όχι.

Κανείς δεν κατέχει το σύνολο της αλήθειας. Το σίγουρο όμως είναι ότι για να αποκτήσουμε καλύτερη ποιότητα ζωής και μεγαλύτερη πραγματική ελευθερία θα πρέπει να την απωλέσουμε πρώτα, ώστε να συνειδητοποιήσουμε τι είχαμε και τι χάσαμε.

:wave2:

alximistis
15/12/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
@αλχιμιστης
τι λες μωρε τι ελλαδα και εθνος... μιλαμε για καταναλωτικο αγαθο και μάλιστα υπερ-τιμολογημένο λογο ΠΟΤΕ!

Τι εννοεί ο συγγραφέας εδώ;;;;;; Δεν κατάλαβα...

οπως ειπα και πιο πανω σε λιγο δε θα εχουμε καν σταθερα! γιατι τοσος ντορος με τα "εθνικα θεματα".... η τεχνολογια προχωρά... σε λιγο θα εχουμε ασυρματο ιντερνετ και στη ελλαδα ... με οτι συνεπάγεται με αυτο...

κατι ακουσα οτι ειναι ετοιμο και συστημα που θα χρησιμοποιει τις γραμες του ρευματος για μεταφορα δεδομενων και τηλεφωνια.... εσυ μεινε ακομα στα εθνικο ζήτημα... (και οι πετρες ξερουν οτι το πιο ΑΝ-ασφαλες μεσο επικοινωνίας ειναι το σταθερο τηλεφωνο... ακομα και ΕΓΩ μπορω να υποκλέψω συνομιλίες απο το «κουτι» εξω απο το σπιτι σου με εξοπλισμό 20-30 ευρω....)


Λατρεύω όταν δεν απαντάς σε αυτά που σου λένε. Για τηλέφωνα μιλάω εγώ;;;;; Το σύστημα τηλεπικοινωνιών είναι απλώς το κουτί σπίτι μας;;;;;;; ναι όπως κι ο κόσμος μας. Ένα κουτί!
Άσε ρε idi. Κάνε διαμάχες για να χαίρεσαι...

idi
15/12/2006, 11:58
στις διαμαχες δεν ειμαστε? τι θες να κανω κουλουρακια? :confused: :confused: :confused:

alximistis
15/12/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
τελικα ομως εμενα λιγο με απασχολη αν ειναι η οχι κερδοφορος στην τσεπι μου δεν μπενουν.

αλλα απο την τσεπι μου βγενουν ενα σκασμο λευτα για να πληρωνο της παροχες του καθε οτε χωρεις να εχω τηλεφονο και να χανω πελατες.

εμενα δεν με ενδιαφερει αν ειναι 10 κηφηνες η 110 εμενα με νιαζη να γηνετε η δουλια μου. πληρωνω 600 ευρω την δυμινια με της διαφημησεις στον χρυσο οδηγο κλπ στον οτε και αποτελεσμα οταν δη ο πελατης την διαφημηση να μην μπορει ν επικηνωνισει μαζι μας.

και χεστηκα αν τον πουληση η ΝΔ η το ΠΑΣΟΚ η οποιος τον πουλησει .

να πουληθη να ξεβρομηση η χωρα απο τους τεμπεληδες καλοπερασακιδες διμοσιους υπαλληλους.

και σε απαντηση του φιλου που ειπε οτι θα μηνουν ανεργοι.....

αμα δουλευεις και εισαι παραγωγικος εγω και ο καθε εγω που θα παρω τον οτε ειμαι μαλακας να επενδησω τοσα εκατομυρια στην επηχηριση και να διωξω αυτον που παραγει?

για τους κοπριτες ομως.......

ΟΥΟΥΟΥΟΥΣΣΣΤΤΤΤΤΤΤ.....


με συγχωρείς φίλε μου αλλά άνευ παρεξήγησης η σκέψη σου είναι κομματάκι... παιδική.
Δεν χωρίζονται τόσο εύκολα οι τεμπέληδες παό τους εργατικούς. Ούτε με μία εκποίηση όλα λύνονται.
Είπα άλλωστε από την αρχή. Εκποίηση ναι. Όχι όμως χύμα στο κύμα. Γιατί αν κάνεις πώληση χύμα στο κύμα τότε το ίδιο θα είναι και τα αποτελέσματα...
και τελικά εναντίον μας θα στραφούν με διάφορους τρόπους...

dukeandthecity
15/12/2006, 12:00
κριμα να αφηνεις την συγχηση σου να επιρρεαζει την κριση σου !!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
τελικα ομως εμενα λιγο με απασχολη αν ειναι η οχι κερδοφορος στην τσεπι μου δεν μπενουν.

αμμεσα όχι αλλα εμμεσα μπαινουν !!!


αλλα απο την τσεπι μου βγενουν ενα σκασμο λευτα για να πληρωνο της παροχες του καθε οτε χωρεις να εχω τηλεφονο και να χανω πελατες.

εμενα δεν με ενδιαφερει αν ειναι 10 κηφηνες η 110 εμενα με νιαζη να γηνετε η δουλια μου. πληρωνω 600 ευρω την δυμινια με της διαφημησεις στον χρυσο οδηγο κλπ στον οτε και αποτελεσμα οταν δη ο πελατης την διαφημηση να μην μπορει ν επικηνωνισει μαζι μας.

ξερεις πολυ καλα οτι οταν εχεις να κανεις με τεχνολογια θα έχεις και βλάβες. ητε ΔΗΜΟΣΙΕΣ ητε ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ


και χεστηκα αν τον πουληση η ΝΔ η το ΠΑΣΟΚ η οποιος τον πουλησει .

να πουληθη να ξεβρομηση η χωρα απο τους τεμπεληδες καλοπερασακιδες διμοσιους υπαλληλους.

σε βρισκω λίγο απολυτο

και σε απαντηση του φιλου που ειπε οτι θα μηνουν ανεργοι.....

αμα δουλευεις και εισαι παραγωγικος εγω και ο καθε εγω που θα παρω τον οτε ειμαι μαλακας να επενδησω τοσα εκατομυρια στην επηχηριση και να διωξω αυτον που παραγει?

για τους κοπριτες ομως.......

ΟΥΟΥΟΥΟΥΣΣΣΤΤΤΤΤΤΤ.....

Δηλαδη ο μεγαλο μανατζερ θα κατσει να δει ποιος ειναι παραγωγικος και ποιος οχι ?????

Νουμερα θα δει και νουμερα θα μειώσει. :wave2: :wave2: :wave2:

alximistis
15/12/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στις διαμαχες δεν ειμαστε? τι θες να κανω κουλουρακια? :confused: :confused: :confused:


Ρε το μλκ... )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

dukeandthecity
15/12/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Ας τον ιδιωτικοποιήσουνε και τον ΟΤΕ. Ποιός ο λόγος να έχει τον έλεγχο των τηλεπικοινωνιών το κράτος, αφού πλέον πραγματικό κράτος δεν υπάρχει με την έννοια που ξέραμε παλαιότερα. Μήπως υπάρχει πατρίδα ; Μήπως υπάρχει διαφορά στις αντίπαλες πολιτικές παρατάξεις ;

Το κράτος σήμερα, ειδικά στις χώρες που αποκαλούμε δυτικές, είναι οι πολυεθνικές και οι γιγάντιοι οικονομικοί παράγοντες. Αυτοί διοικούν όχι μόνο την επαρχία της Ελλάδας αλλά όλο το κόσμο, αυτοί ορίζουν τις τιμές των αγαθών, αυτοί ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις με μηχανισμούς που είναι τόσο πολύπλοκοι, ωστέ ο περισσότερος κόσμος να μην καταλαβαίνει πως γίνεται το καθετί.

Ίσα ίσα που με το να υπάρχουν κάποιες κρατικές οντότητες δημιουργείται άλλοθι για αυτούς που φτιάξανε το κόσμο έτσι ώστε να ισχυρίζονται ότι υπάρχουν ακόμα κράτη και βάζουν εμάς στο τρυπάκι της πόλωσης.

Μήπως θα κάνει κακό στα εθνικά μας συμφέροντα; Ποιά εθνικά μας συμφέροντα; Υπάρχουν τέτοια; Και τόσα χρόνια που είχαμε κρατικό έλεγχο των τηλεπικοινωνιών οι πολιτικοί μας τι κέρδισαν στο τομέα της εξωτερικής πολιτικής ; Μήπως χάσαμε κι όλας.

Τέλος φανταστείτε, όσοι εργαστήκατε ή εργάζεστε σαν δημόσιοι υπάλληλοι, ότι στο μέλλον κανένας από τους υπόλοιπους πολίτες δεν θα σας δείχνει επιδεικτικά(δικαίως ή αδίκως) σαν υπεύθυνο των οικονομικών δεινών που τους "βρήκε". Θα απευθύνεται κατευθείαν εκεί που πρέπει , δηλαδή στο ψυχολόγο. Έτσι όπως συμβαίνει σε όλες τις μεγάλες δυτικές ανεπτυγμένες κοινωνίες.

Είχα επιτελέσει υπάλληλος τηλ.κέντρου για ενά (και κάτι) χρόνο και πραγματικά μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι αρκετοί από τους πελάτες δεν χρειαζόντουσαν κάποιον να τους λύσει το πρόβλημα αλλά ... ψυχοθεραπεία. Να συζητούν με κάποιον που να συμφωνεί μαζί τους είτε είχαν δίκιο, είτε όχι.

Κανείς δεν κατέχει το σύνολο της αλήθειας. Το σίγουρο όμως είναι ότι για να αποκτήσουμε καλύτερη ποιότητα ζωής και μεγαλύτερη πραγματική ελευθερία θα πρέπει να την απωλέσουμε πρώτα, ώστε να συνειδητοποιήσουμε τι είχαμε και τι χάσαμε.

:wave2:

εμπνευσμενο ποστ!

:wave2: :wave2:

mats8282
15/12/2006, 12:11
Ναι μονο που εχασε το δασος οπως και οι περισσοτεροι.....

mats8282
15/12/2006, 12:24
Αλλα βρηκε το βουνο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TheOneAB
15/12/2006, 13:18
δεν ξέρω είλικρινά πως θα χαρακτηριστώ αλλά δυστηχώς στο Ελλαδισταν...που πληρώνουμε πανάκριβα τα πάντα τουλάχιστον για εμέ αφου δεν μπορεί να γίνει άρση μονιμότητας (ειλικρινά θα έδινε λύση σε όλα σχεδόν τα θέματα)τότε συγνώμη παιδιά αλλά συμφωνώ η εκποίηση τέτοιων επιχηρήσεων και για εμέ είναι μονόδρομος τουλάχιστον με τις υπάρχουσες καταστάσεις.

Δεν μπορεί να πληρώνω όσο όσο ικα μικα σικα και νοσηλια να μην έχω κλπκλπ είναι μεγάλο θέμα συμφωνώ με όλους ότι δυστηχώς... πρέπει όσο μπορούμε και όσα μπορούμε να τα δώσουμε τα μαγαζια!

XTMPAM
15/12/2006, 13:35
Οχι μονο ο ΟΤΕ αλλα ολες οι ΔΕΚΟ!!!Να πουληθουν και οι Δημοι οι Κοινοτητες και οι Νομαρχιες!Ολα τα παντα μην αφησετε τιποτα!Πουληστε και ολη την Ελλαδα αρκει να ειναι καλη η τιμη!

dimitris74
15/12/2006, 13:48
ο λογος που κόπηκαν τα τηλέφωνα ποιος ήταν?

μηπως κανας εργολαβος που σκάβει πήρε αμπάριζα κανα καλώδιο?

THEOD
15/12/2006, 13:56
Με την έννοια που έχει πάρει στην Ελλάδα (γιατί δεν είναι παντού έτσι...) η λέξη "δημόσιος υπάλληλος" (= αραλίκι και άστους να κουρεύονται) και ΔΕΚΟ (= μονοπώλιο κρατικοδίαιτων και στα @%@δια μας) δυστυχώς (και λέω δυστυχώς γιατί πιστεύω ότι μια ΣΩΣΤΗ κρατική επιχείρηση ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να συνυπάρχει παρέα με τις ιδιωτικές...), η μόνη λύση είναι το πέρασμα στον ιδιωτικό τομέα...

Αυτό που συμβαίνει στον ΟΤΕ είναι πέρα για πέρα τραγελαφικό...με τις αλλεπάλληλες ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΕΣ εθελουσίες έφυγε πολύς κόσμος, και όσοι παρέμειναν κοιτάνε πως να περάσουν λίγα χρονάκια ακόμα να πάρουν κι αυτοί την παχουλή τους σύνταξη, με αποτέλεσμα η ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών έπεσε κατακόρυφα, ενώ τα τιμολόγια του είναι ΑΚΡΙΒΑ...
Το ότι τυπικά παρουσιάζει κέρδη δεν μου λεει τίποτα και κατά βάθος ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑΤΑ...Γιατί ναι μεν παρουσιάζει κέρδη λόγω πλέον χαμηλότερων κονδυλίων μισθοδοσίας, αλλά το ΤΑΠ-ΟΤΕ (το ασφαλιστικό του ταμείο) είναι στα πρόθυρα της κατάρευσης εξ' αιτίας των χιλιάδων ΠΡΟΟΡΩΝ και ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΩΝ και ΥΨΗΛΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ συνταξιοδοτήσεων, και του οποίου τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ- ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ελλείματα, τα πληρώνει το κράτος - δηλ εμείς....Σιγά τα αυγά....Έτσι παρουσιάζω και εγώ κέρδη...

Και επειδή ανέκαθεν μετά από ΔΗΘΕΝ προσπάθειες και προγράματα εξυγίανσης (οπως και με την Ολυμπιακή αν θυμάστε καλά...) τελικά το μάρμαρο το πληρώνουμε όλοι, καλύτερα να πουληθεί, να κλέισει, οτιδήποτε εκτός από το να τους πληρώνουμε...Αρκετά πια....

Και για όσους αμφιβάλουν για την ποιότητα των σημερινών παρεχομένων υπηρεσιών ας δούν
αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31080)

boos
15/12/2006, 15:44
mavro dagkoto stis alles ekloges
vre ante apo do

kalitera leyko
boss


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

m1ke
15/12/2006, 18:25
Το κύριο συγκριτικό πλεονέκτημα του ΟΤΕ σε σχέση με όλους τους εναλλακτικούς είναι η μονοπωλιακή του θέση στην αγορά του LocalLoop και στις υπηρεσίες BroadBand.

Είναι έγκλημα προς τον έλληνα καταναλωτή η εκχώρηση της δεσπόζουσας θέσης σε αυτή την αγορά σε ιδιώτη, ο οποίος φυσικά και θα τη χρησιμοποιήσει ως εργαλείο καταποντισμού των υπόλοιπων ανταγωνιστών. Η πώληση του ΟΤΕ δεν θα βελτιώσει τον ανταγωνισμό αλλά θα τον εξαφανίσει.

Πριν πωληθεί ο ΟΤΕ θα πρέπει να δοθεί στην ιδιωτική πρωτοβουλία χρόνος και ευνοϊκό περιβάλλον, έτσι ώστε να αποκτήσουν και άλλοι πλην του ΟΤΕ σημαντική θέση στην αγορά LLU και broadband. Αυτό επίσης προϋποθέτει ότι και η ΕΕΤΤ θα πρέπει να σταματήσει να προστατεύει το μονοπώλιο του ΟΤΕ από τον ιδιωτικό ανταγωνισμό.

Βέβαια εάν ο ΟΤΕ χάσει τη μονοπωλιακή του θέση, ο Αλογοσκούφης δεν θα βρει αγοραστή να πουλήσει ....

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το τελευταίο πράγμα που ενδιαφέρει την κυβέρνηση είναι η τσέπη του καταναλωτή.

mats8282
15/12/2006, 18:35
Πρωτο φαβορι επενδυτες απο το Ντουμπα'ι'.......Αλλα εχουμε τους πολιτικους και το Δημοσιο που μας αρμοζει....Τελος.....Πατε ξαναψηφιστε τους παλι μην ξεχασετε....

rsp
15/12/2006, 19:24
Οταν αντιδρας μονο και μονο απο συνηθεια και γιατι ετσι θεωρεις οτι πρεπει να κανεις παντα...Τοτε λογικο ειναι να μην βλεπεις τα καλα της ιστοριας και να θεωρεις οτι ολα ειναι ενα φαγοποτι...:wave2:

m1ke
16/12/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Οταν αντιδρας μονο και μονο απο συνηθεια και γιατι ετσι θεωρεις οτι πρεπει να κανεις παντα...Τοτε λογικο ειναι να μην βλεπεις τα καλα της ιστοριας και να θεωρεις οτι ολα ειναι ενα φαγοποτι...:wave2:

Καλές οι φιλοσοφίες, ωστόσο το θέμα δεν είναι αν υπάρχουν καλά και κακά σε αυτή την ιστορία (που προφανώς υπάρχουν και τα δύο). Το θέμα είναι γιατί πωλείται ο ΟΤΕ; Για εισπρακτικούς λόγους (κάλυψη κρατικών ελλειμμάτων) ή για να βρεθεί ένας ιδιώτης που θα επενδύσει σε τηλεπικοινωνιακές υποδομές και θα εκσυγχρονίσει τον ΟΤΕ;
Και ειδικά για τη δεύτερη περίπτωση πως θα διασφαλίσει το δημόσιο ότι ο ιδιώτης θα προχωρήσει στις αναγκαίες επενδύσεις και στον εκσυγχρονισμό του ΟΤΕ, όταν θα απολαμβάνει ήδη μονοπωλιακή θέση σε μία αγορά με προβληματικό ανταγωνισμό;

Προσωπικά πιστεύω ότι ο ΟΤΕ πωλείται για να μπει ζεστό χρήμα στο δημόσιο ταμείο, όπως και με τις προγενέστερες μετοχοποιήσεις.§

Resistman
16/12/2006, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ένα πράγμα να πω μόνο...

οτι πολλοί απο τους υποψήφιους "μνηστήρες" του ΟΤΕ είναι

δημόσιες εταιρίες άλλων χωρών. :rolleyes:

άρα μιλάμε για ιδιωτικοποίηση, ή απλά να φύγει απο πάνω μας να τσεπώσουμε κανα φράγκο απο τα "ασημικά της οικογένειας";

Έχει δίκιο ο Χρήστος όταν λέει για προβοκάτσια...

:wave2:

μου βγηκες απο δεξια, με σουζα και κοκκινο καπταιν :D

Ορθα το λες. Πουλαμε κατι τωρα, να παρουμε ζεστα φραγκα, να καλυψουμε προχειρες τρυπες του προυπολογισμου, να δωσουμε εκεινο το Εκας που χρωσταμε, κατι αυξησεις που ταξαμε, κατι δανειακια που πηραμε στη ζουλα σαν κυβερνηση, να μειωσουμε το ελλειμα....για να μπορουμε να λεμε υπευθυνα,

με παρρησια,

κοιτωτας στα ματια τον ελληνα πολιτη,

με αισθηση κοινωνικου χρεους

μπλα..μπλα...μπλα....

οτι ειμαστε μια σοβαρη κυβερνηση...Για αυτο,ψηφισε μας ρε ρεμαλι, που θες να κανεις και ερωτησεις κιολας, ποιος σου δωσε το δικαιωμα;


Τα παραπανω γαρνιρονται με Τραγκα ( με βαρια φωνη: τα λαμογια οι συνδικαλες του ΟΤΕ.. ) Κυρτσο ( η αναλυση των δεδομενων της....γιαγιας μου, σε συνδυασμο με των εφαμιλων του παππου μου, αν συνυπολογισουμε οτι...εβρεχε...μπλα μπλα μπλα...μαλακιες στο τετραγωνο.....ΑΡΑ πρεπει να πουληθει..!!!) , ολιγη απο τζουφιες πρασσινες τουφεκιες του Μεγκα με τελειωμα Αντωναρο και τον τρισμεγιστο ψευτοθοδωρο Ρουσσοπουλο..

Εμενα με επεισαν παντως:look:

Μ αρεσει που συχνα ακουω τη λεξη μονοδρομος...Ξεμειναν απο εφευρετικοτητα ρε παιδακι μου οι καπιταληστες..:rotflmao:

crs-k
16/12/2006, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Resistman
......................
μπλα..μπλα...μπλα....
.....................


Εχω διαπιστωσει ολα αυτα τα χρονια που ειμαι "πολιτικοποιημενο" ατομο, οτι οι πολιτικοι (ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ) στηριζουν την υπαρξει τους σε ΕΝΑ πραγμα και μονο ...

Στα Νουμερα !!! :wacko:
Στους αριθμους δηλαδη εννοω, μην βιαστειτε ... :lol:

Οταν θελουν να επιχειρηματολογησουν αραδιαζουν κατεβατα με νουμερα, που πρακτικα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ελεγχθουν για την "αληθεια" τους, οποτε εσυ ΔΕΝ εχεις να αντιπαραθεσεις ΤΙΠΟΤΑ και τα δεχεσαι κατ' αναγκη ... :sick:

Αν δεν υπηρχαν οι αριθμοι δεν μπορω να φανταστω πως θα υπηρχαν πολιτικοι ... :rolleyes:


Δεν ειμαι τοσο off-topic οσο (πιθανον) θα βιαστειτε να πειτε ... :winka:

costas_k
16/12/2006, 19:05
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩΛΗΘΕΙ Ο ΟΤΕ Η ΟΧΙ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΩΛΗΘΕΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΑΚΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΜΕΓΑΛΟ Κ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ.

Respect
16/12/2006, 20:10
Πάντως ο Καραμανλής κάθε φορά που ανοίγει ένα ζήτημα πώλησης για τα καλά, λείπει κάπου στο εξωτερικό έτσι; :beer:

hidefnick
17/12/2006, 00:33
Τι ακριβώς θα πει κερδοφόρος που τραγουδάτε? έχω μονοπώλιο, πουλάω όσο θέλω ΟΤΑΝ θέλω, χώνω τον ανταγωνισμό, και με στηρίζουν κράτος ΕΕΤ κλπ?

Το πορισματάκι της ΑΔΑΕ έγραφε ότι νομικά δεν είχαν δυνατότητα να προχωρήσουν παραπάνω. Δηλαδή τώρα ποιόν δουλεύουν? Σε λίγο θα μας πουν ότι δεν μπαίνουν (και καλά κάνουν και μπαίνουν) μυστικόμπατσοι στα πολυτεχνεία και λοιπά ευαγοί ιδρύματα. Επίσης τότε είχε σκάσει ότι υπήρχαν παρακολουθήσεις και στις άλλες εταιρείες. Ενημερώστε με για την συνέχεια γιατί δεν έχω ακούσει νεότερα..........

Οσον αφορά τους ξένους, αυτοί βλεπούν νούμερα. Και μόλις έρθουν Μπαλκάνια μεριά.......... Να σας ενημερώσω ότι η ΤΙΜ είναι προς πώληση? ΞΑΝΑ.........

Επίσης οι κακές ξένες telecom, αν δεν με απατά η μνήμη μου, είναι όλες ιδιωτικοποιημένες.

Η χρηματιστηριακή αξία μίας εταιρείας στο Ελλάντα δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την πραγματική της. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ΟΛΕΣ οι τεχνικές (ΟΚ σχεδόν όλες) και μια προσφάτως ιδιωτικοποιηθήσα τράπεζα (αυτή από την ανάποδη σε σχέση με τις τεχνικές) Οι ισολογισμοί τους δημοσιεύονται στις εφημερίδες, για όσους δεν το έχουν προσέξει.

Δεν λέω ότι αν πουληθεί θα φτιάξουν όλα. Αλλα ρε συμφορουμίτες κάτι θα βελτιωθεί. Δεν είναι δυνατό να δουλεύω σε "μεγάλο πελάτη" τους, να έχω θεωρητικά προνόμια, και να κάνει να μου στείλει μία προσφορά 35 μέρες. Και όταν μου την στέλνει να είναι η ακριβότερη.

Οσον αφορά την ανεργία, εγώ πάντως μόλις με απολύσουν, και επειδή έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι στην επόμενη δουλειά θα είναι υποχρεωτικό να φοράω βερμούδα και σαγιονάρα, θα πάω να γίνω "νέος αγρότης" Κάνει καλό στην σωματική και διανοητική υγεία και το κυριότερο στην τσέπη. Ασε που καθαρίζεις 5 μέσα στο χωριό και κανείς δεν βλέπει-ακούει τίποτα. Πέραν από την πλάκα πουλώντας (έστω ξεπουλώντας) τέτοια μαγαζιά πεθαίνει σταδιακά και η εξάρτηση του βουλευτή από τους "πελάτες" του, πράγμα που ΝΟΜΙΖΩ μπορεί να ταρακουνήσει λίγο τους 300 αργόσχολους. Εδώ βελτιώθηκε το επίπεδο της αστυνομίας από τότε που σταμάτησαν οι "προσλήψεις" Ο ΟΤΕ δεν θα βελτιωθεί? (φυσικά και δεν θεωρώ πλάκα το να σκοτώνεις κόσμο)

Βέβαια αγοράζοντας τον Γερμανό, απόκτησε ένα σκασμό κακοπληρωμένους υπαλλήλους οι οποίοι δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα να μιλήσουν-διαμαρτυρηθούν. Αρα θεωρητικά, και με τις προοπτικές της συγκεκριμένης εταιρείας, θα προσλαμβάνει αβέρτα κόσμο με 600 ευρά το μήνα καθαρό μισθό. (Ας μην σχολιάσω την συγκεκριμένη κίνηση-δώρο στον τύπο που πουλάει ελληνικές τορπίλες στο πολεμικό ναυτικό, κατασκευασμένες στην φάμπρικα που δεν υπάρχει)

PS Εχω ΟΤΕ OTENET και COSMOTE εκ πεποιθήσεως. Και χτές που έκανα μία αναγνωριστική, για δεύτερη φορά, σε μεγάλη ανταγωνίστρια με ιδιωτικό δίκτυο, πάλι απογοητεύτηκα από τις απαντήσεις. (-Πότε - Ε σε περίπου 20 μέρες - Δηλαδή πόσο περίπου? Τελικά η κοπελίτσα μου είπε ότι μπορεί και σε 3 μήνες. Μιλάμε για περιοχή που έχει κάλυψη το δικτυό τους, και μιλάμε ότι παπαδιάζουν κανονικά τους πελάτες)

PS2 (όχι playstation ρε) Τα εισιτήρια Ελλάδα Ιταλία έχουν μεγάλες διαφορές στις τιμές. (Τα μπλε και τα κόκκινα είναι μια εταιρεία και όντως έχουν τις ίδιες τιμές)

Tropeas
17/12/2006, 15:50
Δεν έχω μιλήσει ακόμα γιατί έχω βαρεθεί να μιλάω για αυτό το θέμα...

Θα ακολουθήσει όμως σύντομα ζόρικο αναλυτικό ποστ....:D

mats8282
18/12/2006, 01:56
@wiredgr---->Ναι ειναι κερδοφορος ναι ειναι η μοναδικη εταιρια στον κλαδο της.....Τοσα χρονια ακουσες καμμια αλλη ΔΕΚΟ να βγαζει τοσα πολλα(πανω απο 400 εκ ευρω το 9μηνο)?Μονο ΟΤΕ και ΕΤΕ βγαζουνε..........Και λεω το εξης........Αν ο ΟΤΕ ιδιωτικοποιηθει πληρως δοθει και το management κτλ κτλ.....Παλι μονοπωλιο δεν θα ειναι?Αυτη την φορα μαλιστα και πληρως ιδιωτικο.....Τοτε να δειτε χαρες και γλεντια.....Να φανε θελουνε και τπτ αλλο, ολα τα αλλα ειναι φυκια και μεταξωτες κορδελες.....



ΥΓ Οσο για την πολιτικη σκοπιμοτητα πισω απο τον ΟΤΕ και τις υπολοιπες ΔΕΚΟ το ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι δεν νομιζω να ειναι λυση....

cityfly
18/12/2006, 17:17
το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ο αλογοσκούφης επειδή τα έκανε μπάχαλο με την απογραφή και έφερε την εε να μας επιτηρεί προσπαθεί να πιαστεί από παντού, την προσπάθεια για αύξηση του αεπ κατά 25% με ενσωμάτωση του τζίρου από τα μαγαζιά με τα κόκκινα φωτάκια τη θυμάστε;
το χειρότερο με τον οτε είναι ότι πάει να τον ξεπουλήσει όσο όσο μπας και μπαλώσει καμιά τρύπα τώρα και μετά βλέπουμε.
παλιότερα ο επίτιμος είχε προσπαθήσει να πουλήσει τον οτε για πολύ λιγότερα και στο μεταξύ με κοσμοτέ και επενδύσεις στα βαλκάνια προέκυψαν πολλαπλάσια κέρδη, τώρα λέμε ευτυχώς που δεν πουλήθηκε.
κατά τη γνώμη μου ο οτε δε θα πρέπει να πουληθεί, θα πρέπει όμως να αρχίσει να λειτουργεί σαν να ήταν ιδιωτική εταιρία, όχι να είναι, όπως ήταν κατά κόρον και εξακολουθεί να είναι, το μαγαζάκι του καθενός για ρουσφέτια.

mats8282
18/12/2006, 22:19
Μα στην ουσια ιδιωτικος ειναι ο ΟΤΕ ρε φιλαρακι.......Απλα για εμενα ο ελεγχος και μερος απο τα κερδη πρεπει να μεινουνε σε εμας(δημοσιο....και καλα :p )

hidefnick
21/12/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
@wiredgr---->Ναι ειναι κερδοφορος ναι ειναι η μοναδικη εταιρια στον κλαδο της.....Τοσα χρονια ακουσες καμμια αλλη ΔΕΚΟ να βγαζει τοσα πολλα(πανω απο 400 εκ ευρω το 9μηνο)?Μονο ΟΤΕ και ΕΤΕ βγαζουνε..........Και λεω το εξης........Αν ο ΟΤΕ ιδιωτικοποιηθει πληρως δοθει και το management κτλ κτλ.....Παλι μονοπωλιο δεν θα ειναι?Αυτη την φορα μαλιστα και πληρως ιδιωτικο.....Τοτε να δειτε χαρες και γλεντια.....Να φανε θελουνε και τπτ αλλο, ολα τα αλλα ειναι φυκια και μεταξωτες κορδελες.....

ΥΓ Οσο για την πολιτικη σκοπιμοτητα πισω απο τον ΟΤΕ και τις υπολοιπες ΔΕΚΟ το ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι δεν νομιζω να ειναι λυση....

Δεν διαφωνεί κανείς ότι είναι κερδοφόρος. Αφου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες κερδοφόρος θα είναι. Και επειδή είναι κερδοφόρος που ακριβώς με απασχολεί εμένα προσωπικά? ή εσάς που τον υπερασπίζεστε? Τα κέρδη του πάμε, και καλά κάνουν, σε ανοίγματα σε νέες αγορές, σε επενδύσεις (και άρα τρελές μίζες) κλπ Στην τσέπη μου μόνο υπέρογκους λογαριασμούς βλέπω, και σίγουρα δεν ενισχύουν το κρατικό ταμείο. Αν φύγει από το κρατικο management θα αντιμετωπίζεται όπως και οι υπόλοιπες telecom της αγοράς. Οπότε μπορεί και να γίνει ανταγωνιστικός.

Η ΕΤΕ δεν είναι ΔΕΚΟ είναι τράπεζα. Επίσης πολλές ΔΕΚΟ παράγουν χρήμα, απλώς κανείς δεν ασχολείται μαζί τους.

Οσο για το πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι, εδώ που έχουμε φτάσει, σε πάρα πολλές καταστάσεις σε αυτή τη χώρα είναι η μόνη λύση, όσο και αν δεν αρέσει. (αρχίστε τώρα για αυγά του φιδιού και λοιπές φ@φ@ριές)

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε ότι το κράτος δεν είναι μαγαζί.

THEOD
21/12/2006, 12:40
Παιδιά το θέμα "κερδοφορίας" του ΟΤΕ είναι μεγάλη ιστορία και απάτη ταυτόχρονα...

Τα τελευταία χρόνια μέσω των εθελουσιών έχουν αποχωρήσει χιλιάδες υψηλόμισθοι εργαζόμενοι και την θέση τους έχουν πάρει σαφώς λιγότεροι και χαμηλόμισθοι συμβασιούχοι...

Το θέμα όμως είναι ότι αυτούς τους χιλιάδες ΠΡΟΩΡΑ (μιλάμε για ηλικίες 48-55) και με υψηλες συντάξεις-αποδοχές συνταξιοδοτημένους, τους "ξεφορτώθηκε" ο ισολογισμός του ΟΤΕ και τους "φορτώθηκε" το ΤΑΠ-ΟΤΕ το οποίο παρουσιάζει ΤΡΑΓΙΚΑ ελλείματα τα οποία φυσικά καλύπτονται από το κράτος - δηλαδή από εμάς...και μάλιστα με την επικείμενη ενοποίηση των ταμείων θα καταλήξουν στο ΙΚΑ - με την διαφορά ότι έχουν σύνταξη 2000 ευρώ και όχι 500-600 όπως οι υπόλοιποι κακόμοιροι συνταξιούχοι του ΙΚΑ !!!! ....και φυσικά λόγω του νεαρού της ηλικίας τους θα συνεχίσουμε να τους πληρώνουμε αδρά για πολλά χρόνια ακόμα...

Με τέτοια "φθηνά" λογιστικά και πολιτικά κολπάκια είναι εύκολο μετά να παρουσιάζεις κέρδη στον ισολογισμό... τελικά όμως είναι ο ισολογισμός η πραγματική εικόνα ??? ....το μάρμαρο ποιός στην πραγματικότητα το πληρώνει ??? .... γιατί εμένα μου φαίνεται ότι θέλουμε-δεν θέλουμε τελικά όλοι μας συνεισφέρουμε τον "οβολό" μας (και θα συνεχίσουμε να το κάνουμε για πολλά χρόνια) για να μπορούν κάποιοι να κοκορεύονται ότι η επιχείρηση είναι "κερδοφόρα" και ως εκ τούτου "ελκυστική"...

mats8282
21/12/2006, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Αυτο που με πειραξε πιο πολυ παντως ειναι ο φωτογραφικος νομος που περασε η κυβερνηση ο οποιος προβλεπει την αλλαγη της εργασιακης σχεσης σε ΔΕΚΟ εαν ειναι 2 χρονια ελλειματικη και δεν υπαρξη συμφωνια διοικησης-υπαλληλων πανω σε αυτο.Ο ΟΤΕ τα προηγουμενα 2 χρονια ηταν ελλειματικος αφου πληρωσε την εθελουσια και τεραστια ποσα στους Ολυμπιακους Αγωνες σαν χορηγος. Κλικ σας θυμιζει κατι?



Ειναι απλα τα πραγματα...Αλλα οι περισοτεροι τσιμπανε στο δολωμα της κακης εταιριας με τους κακους υπαλληλους......Ειδα και τις αλλες τις ιδιωτικες....Απο κρατικο μονοπωλιο θα παμε σε ιδιωτικο μονοπωλιο...

ΙΠΠΕΑΣ
12/01/2007, 01:54
Σίγουρα στις δημόσιες υπηρεσίες υπάρχουν νοσηρά φαινόμενα. Σε όλο το κόσμο υπάρχουν τέτοιου είδους φαινόμενα στους δημόσιους οργανισμούς. Υπάρχουν ανεπτυγμένες χώρες που οι δημόσιες υπηρεσίες τους δεν είναι κερδοφόρες. Υπάρχουν απλά γιατί υπηρετούν το κοινό συμφέρον και σε μερικές περιόδους οικονομικής κρίσης βοηθούν - μακροπρόθεσμα - στην οικονομική ανάκαμψη.

Από την άλλη όμως θα πρέπει να δείτε ότι όσο απρόσωπο και συμφεροντολόγο είναι το κράτος τόσο πολλαπλάσια στυγνές, ανήθικες, απρόσωπες και κερδοσκοπικές είναι οι ιδιωτικές εταιρίες. Αυτό που πάντα φροντίζουν είναι η αύξηση του κέρδους των μετόχων τους και των ανώτατων στελεχών τους.

Ίσως καταλάβετε το μέγεθος των οικονομικών και κοινωνικών προβλημάτων που προκαλούν(οι μεγάλες εταιρίες) άμεσα ή έμμεσα, εάν έχετε παρακολουθήσει ένα ντοκιμαντερ που προβλήθηκε χθες το βράδυ στη κρατική τηλεόραση στην εκπομπή θεματική βραδιά με το τίτλο "Η εταιρία" - "The Corporation". Πραγματικά στην Αμερική έχουν γίνει κράτος εν κράτει εις βάρος της μεγάλης πλειοψηφίας του απλού λαού - που σε πολλές περιπτώσεις επαναστάτησε - με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ειδική υπηρεσία του κράτους που ... "προσπαθεί" να ασκήσει κάποιου είδους έλεγχο !!! Με την παγκοσμιοποίηση οι πολυεθνικές μεγαλοεταιρίες έπαψαν να ελέγχονται από τα κράτη οπότε σε αρκετές περιπτώσεις κάνουν κυριολεκτικά ότι θέλουν.

Ένα παράδειγμα μόνο για να καταλάβετε την χρησιμότητα των δημοσίων υπηρεσιών. Στις ΗΠΑ, στη πατρίδα του καπιταλισμού, όλες οι υπηρεσίες ήταν ιδιωτικές(στις αρχές του 20ου αιων). Ακόμα και αν στο σπίτι σου έπαιρνε φωτιά, έπρεπε να είχες πληρώσει τη μηνιαία δόση για να έρθει η πυροσβεστική στο σπίτι. Υπήρχαν λοιπόν περιπτώσεις που καιγόντουσαν σπίτια και η πυροσβεστική δεν επέμβαινε γιατί το θύμα δεν ήταν πελάτης της συγκεκριμένης εταιρίας πυρόσβεσης. :hypnotize Έτσι αναγκάστηκαν να δημιουργήσουν εταιρίες και υπηρεσίες δημοσίου.

Έχουν κατοχυρώσει σαν πατέντες απίστευτα πράγματα. Για παράδειγμα οι εταιρίες κατοχυρώνουν γονιδιώματα και τεχνητούς ζωντανούς οργανισμούς(εκτός του ανθρώπου).

Δεν λέω περισσότερα γιατί θα με κατηγορήσετε ότι είμαι τσιράκι της Παπαρήγα. Εγώ απλά σας προτρέπω να δείτε κάποια στιγμή αυτό το ντοκιμαντέρ.


:wave2: