PDA

View Full Version : ΜΥΟΠΙΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗ



symvoulos
15/12/2006, 12:23
ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΟΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΓΩ
ΕΛΠΙΖΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΤΕΙ ΑΝΑΛΟΓΟΣ....:a19:

OldMan
15/12/2006, 12:42
Επίσης, όσοι φίλοι έχουν κάνει λοβοτομή (και δεν τους ξέρω, εννοείται...) ας βρουν κάποιο καλό άνθρωπο να προσπαθήσουν να του πούνε την γνώμη τους (και αυτός να το ποστάρει...) !!

:wave2:

el_hymador
15/12/2006, 12:47
Eγω παντως με 4,5 και 4,75 δ - α (δηλαδη τελειως γκαβος) , οδηγω χρονια με φακους επαφης.
Κανενα προβλημα στην οδηγηση ακομα και με ανοιχτη ζελατινα.

Τωρα σε οτι αφορα την εγχειριση απ΄οσω γνωριζω ειναι λιγα Ιατρικα κεντρα και γιατροι που την κανουν και νομιζω οτι το Πανεπιστημιο της Κρητης ειναι πρωτοπορο στον τομεα αυτο.
Η ιδεα του να μου σκαψει ενα laser το ματι δεν με ενθουσιαζει και πολυ να σου πω την αληθεια...
Δεν εχει ακουστει τιποτα για επιπλοκες η παρανεργειες απο οσους εχουν υποβληθει σε τετοια επεμβαση.Προσωπικα γνωριζω δυο ατομα που την εχουν κανει και ειναι μια χαρα.Νομιζω οτι και το διαστημα το οποιο εφαρμοζεται αυτη η μεθοδος (απο το 1990) συνηγορει σε αυτο....

Σε γενικες γραμμες την συνιστουν σε περιπτωσεις πολυ μεγαλης μυωπιας 8+ (την οποια δεν εξαλειφει τελειως - απλα την κατεβαζει πολυ) , η σε περιπτωσεις που το ενα ματι εχει μεγαλη διαφορα βαθμων απο το αλλο.

Παντως αν αποφασισεις για κατι τετοιο(ειναι και ακριβη επεμβαση απ΄οσο ξερω) εξαντλησε καθε περιθωριο πληροφοριων γυρω απο το θεμα.

αντε με το καλο:wave2:

el_hymador
15/12/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επίσης, όσοι φίλοι έχουν κάνει λοβοτομή (και δεν τους ξέρω, εννοείται...) ας βρουν κάποιο καλό άνθρωπο να προσπαθήσουν να του πούνε την γνώμη τους (και αυτός να το ποστάρει...) !!

:wave2:

για τσεκαρε στις Διαμαχες...εχει αρκετους (του εαυτου μου συμπεριλαμβανομενου)

OldMan
15/12/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Παντως αν αποφασισεις για κατι τετοιο(ειναι και ακριβη επεμβαση απ΄οσο ξερω) εξαντλησε καθε περιθωριο πληροφοριων γυρω απο το θεμα.

Λιγότερο από 2.500 € και για τα δύο μάτια !!

Αποθεραπεία την ίδια μέρα και πλήρης ανάκτηση της όρασης σε 3-4 μέρες !!

el_hymador
15/12/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λιγότερο από 2.500 € και για τα δύο μάτια !!

Αποθεραπεία την ίδια μέρα και πλήρης ανάκτηση της όρασης σε 3-4 μέρες !!

ε και τι ? ειναι φθηνο αυτο??!!

Την πρωτη ημερα τα ματια ειναι δεμενα ενω για καμια εβδομαδα δεν πρεπει να εκτειθεσε σε δυνατες πηγες φωτος.Επισης απογορευεται το μπανιο( στην θαλασσα....) και για κανα μηνα βλεπεις κατι στιγματακια απο οτι μου ειχαν πει αυτοι που την καναν...μετα ολα φυσιολογικα
Καποτε ειχα μπει στην μπριζα να κανω και εγω , αλλα οταν εμαθα την τεχνικη φρικαρα εντελως!!!

X_NR750
15/12/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λιγότερο από 2.500 € και για τα δύο μάτια !!

Αποθεραπεία την ίδια μέρα και πλήρης ανάκτηση της όρασης σε 3-4 μέρες !!

Ετσι εχω ακουσει και εγω

το σκεφτομαι για αστιγματισμο που εχω:wave2:

Nostra
15/12/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ε και τι ? ειναι φθηνο αυτο??!!

Την πρωτη ημερα τα ματια ειναι δεμενα ενω για καμια εβδομαδα δεν πρεπει να εκτειθεσε σε δυνατες πηγες φωτος.Επισης απογορευεται το μπανιο( στην θαλασσα....) και για κανα μηνα βλεπεις κατι στιγματακια απο οτι μου ειχαν πει αυτοι που την καναν...μετα ολα φυσιολογικα
Καποτε ειχα μπει στην μπριζα να κανω και εγω , αλλα οταν εμαθα την τεχνικη φρικαρα εντελως!!!


κακώς φρίκαρες... ξεμπερδεύεις μια και καλή...

bartlal
15/12/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λιγότερο από 2.500 € και για τα δύο μάτια !!

Αποθεραπεία την ίδια μέρα και πλήρης ανάκτηση της όρασης σε 3-4 μέρες !!

καταλαβα.... ουτε του χρονου με βλεπω να χτυπαω πραπρα.... :sad:


στα γεραματα θα το παρω και γω, σαν τον ντολμαν, πακ10, σιαρες... :sad: :sad: :sad:

PortisHead
15/12/2006, 13:04
Σιγουρα ειναι οτι καλύτερο η επέμβαση laser.....αλλα σε σχετική ερωτηση που εκανα στον οφθαλμιατρο μου για τα ποσοστα αποτυχίας της επέμβασης......και δεν εννοω με αποτυχια το να μην διορθωθει η μυωπία.....αλλά το να τυφλωθεί κάποιος.....μου απαάντησε ουτε 1 στο 1000000.....
Οποτε του ειπα κιεγω ΟΚ..θα την κάνω....αλλα θα μου υπογράψεις οτι αν δεν πετύχει 100% θα...σου σκοτώσω το παιδί σου.
Μετά κάπου μάγκωσε.........

Ειλικρινα....ετσι του το ειπα...για πλάκα για να δω αντιδράσεις......

Μετα αρχισε τα...πως για καμια επεμβαση δεν ειναι μπορεις να εγγυηθείς 100% επιτυχία κ.λ.π.

Οποτε με 2.25 και στα 2 ματια....θα συνεχισω να φοραω τα γυαλιά ακόμα....

:D :D :D

melsaltas
15/12/2006, 13:09
Ειχα 1,5 και στα δυο ματια.
Εδωσα 1100? και τωρα πλεον εχω 0 και στα δυο.
Η κλινικη που εκανα πηρε 600? και ο γιατρος 500?.
Ηταν με μηχανημα 3ης ή 4ης γενιας, δεν θυμαμαι.
Την εκανα Παρασκευη την επεμβαση και Δευτερα δουλευα σε υπολογιστη.
100% εβλεπα μετα τον μηνα.
Εκαναν πολλοι φιλοι μου και με μυωπια της ταξης των 7 8 και 9 βαθμων και οχι πανω απο 2000?.
Μετα απο 2 χρονια σχεδον δεν εχω το παραμικρο προβλημα οπως και ολοι οι γνωστοι μου.

Georg_
15/12/2006, 13:22
Εγώ την έκανα πριν 5 1/2 μήνες την επέμβαση. Είχα 3,75 μυωπία και λίγο αστιγματισμό στο κάθε μάτι και λίγες μέρες μετά την επέμβαση έβλεπα 10/10 , αυτό ήταν και το μόνο θετικό . Όμως ακόμη και τώρα έχω πρόβλημα με τα φώτα και τον ήλιο και το βράδυ δυσκολεύομαι στην οδήγηση. Ο γιατρός μου είπε ότι για έξι μήνες θα έχω πρόβλημα με τα φώτα. Επίσης έχω και κάποια άλλα προβλήματα που θέλουν ώρα για να τα αναλύσω. Επίσης θέλω να πω ότι με την επέμβαση δεν θεραπεύεται η μυωπία, απλά διορθώνεται και μπορεί μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να επανέλθει σε κάποιο βαθμό το πρόβλημα. Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους να ΜΗΝ πάρουν το ρίσκο να κάνουν την επέμβαση γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να την πατήσουν όπως εγώ που ταλαιπωρούμαι ακόμη.

possidi
15/12/2006, 13:48
Ο νονος μου τυχαινει να ειναι καθηγητης οφθαλμολογιας στο Αριστοτελειο και εννοειται πως ειναι 100% αρνητικος στο θεμα αυτο! Οπως μου το 'χει τονισει αλλωστε, μονο για τους υποψηφιους της σχολης ικαρων ενδυκνειται κατι τετοιο.

Εγω παντως φοραω φακους και ειμαι μια χαρα! Το να βαλω laser μεσα στα ματια μου [στα ματια μου λεω...] δεν το θεωρω και πολυ καλη ιδεα...

Και οσον αφορα αυτο που ειπε ο φιλτατος για το να σκοτωσει το παιδι του γιατρου αν αποτυχει η εγχειρηση...αφου ειναι μια στο εκατομυριο οι πιθανοτητες αποτυχιας γιατι δε δεχεται ο γιατρος να του σκοτωσουν το παιδι αν αποτυχει η επεμβαση?

φιλικα,

possidi

stavrogin
15/12/2006, 14:05
Τι θα γινει με τους κωλους ρε παιδια;
Δε φαινονται καλα οι απαντησεις σας ,κοντευω να παθω στραβισμο.

κατα τα αλλα:Με 2,25 στο καθε ματι μια χαρα οδηγουσα.Δεν ειχα χτυπησει ουτε ενα καθρεφτη με χτ600 του 86,εκτος απο τα bmw σειρα 3 που τους ειχαν λιγο πιο ψηλα.Μετα οταν εβαλα γυαλια ξεμαθα.

el_hymador
15/12/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Τι θα γινει με τους κωλους ρε παιδια;
Δε φαινονται καλα οι απαντησεις σας ,κοντευω να παθω στραβισμο.



TEΣΤ ΕΙΝΑΙ !! Να πας αμεσως στον γιατρο ...δεν ειναι κωλοι παντως...

gcrook
15/12/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Ειλικρινα....ετσι του το ειπα...για πλάκα για να δω αντιδράσεις......

Μετα αρχισε τα...πως για καμια επεμβαση δεν ειναι μπορεις να εγγυηθείς 100% επιτυχία κ.λ.π.


:D :D :D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
E τι θα σου ελεγε ρε μαστορα;

Την επομενη φορα που θα πας στο περιπτερο πες του περιπτερα "Κανονισε να ερθω αυριο μαλακα να μην εχεις Camel να σου καψω την γυναικα και τα παιδια" .
Να δεις για ποτε θα περιμενει το φορτηγο να περασει.

villy
15/12/2006, 14:15
Kι εγώ έχω μυωπία 8 βαθμούς :eek: αλλά το σκέφτομαι πολύ.
Δεν είναι εύκολη απόφαση. Βολεύομαι όμως με φακούς επαφής!





Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Τι θα γινει με τους κωλους ρε παιδια;
Δε φαινονται καλα οι απαντησεις σας ,κοντευω να παθω στραβισμο.
:rotflmao: :rotflmao: :eek:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Για να μην ζορίζεσαι περισσότερο... (clopyright) :smokin: :rotflmao:


72078

PortisHead
15/12/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
E τι θα σου ελεγε ρε μαστορα;

Την επομενη φορα που θα πας στο περιπτερο πες του περιπτερα "Κανονισε να ερθω αυριο μαλακα να μην εχεις Camel να σου καψω την γυναικα και τα παιδια" .
Να δεις για ποτε θα περιμενει το φορτηγο να περασει.

:p :p :p :p
Απλά ηθελα να μαθω πόοοοοσο σίγουρος ηταν.

Γιατι π.χ. στην ερώτηση...πόσα ματια έχεις (αν δεν εισαι μονοφθαλμος) απαντάς : 2
Και είσαι τοσο σιγουρος γιαυτό που υπογράφεις οτι θέλεις......

Σωστός ?

Συναδελφος παντως εδω που εκανε την επέμβαση πριν το καλοκαιρι....βλέπει άψογα...και κανένα προβλημα (περαν της 1ης βδομάδας)...και ειχε 5,κατι και στα δύο.....

el_hymador
15/12/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
E τι θα σου ελεγε ρε μαστορα;

Την επομενη φορα που θα πας στο περιπτερο πες του περιπτερα "Κανονισε να ερθω αυριο μαλακα να μην εχεις Camel να σου καψω την γυναικα και τα παιδια" .
Να δεις για ποτε θα περιμενει το φορτηγο να περασει. :


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

el_hymador
15/12/2006, 14:42
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

διαβαιβεωνει πως κανενας κινδυνος δεν υφιστατε απο τις διορθωτικες επεμβασεις μυωπιας με3 την χρηση laser :

το πιστοποιουν και οι πολλοι ευχαριστημενοι πελατες μας:


72079

PortisHead
15/12/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

διαβαιβεωνει πως κανενας κινδυνος δεν υφιστατε απο τις διορθωτικες επεμβασεις μυωπιας με3 την χρηση laser :

το πιστοποιουν και οι πολλοι ευχαριστημενοι πελατες μας:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Γρηγορα την "ασπρη" ποδιά για τον κύριο........

Σουτ ρε...με κοιτανε ολοι εδω στη δουλεια.....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:beer:

loumex
15/12/2006, 20:57
egw se full face vazw kai ta gialia. kai genika fakoi mia xara, apla stegnwnoun apo ton aera...
lazer me tin kamia (oute egxeirisi, oute exatmisi lazer :P)

kostisthegreek
15/12/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ε και τι ? ειναι φθηνο αυτο??!!

Την πρωτη ημερα τα ματια ειναι δεμενα ενω για καμια εβδομαδα δεν πρεπει να εκτειθεσε σε δυνατες πηγες φωτος.Επισης απογορευεται το μπανιο( στην θαλασσα....) και για κανα μηνα βλεπεις κατι στιγματακια απο οτι μου ειχαν πει αυτοι που την καναν...μετα ολα φυσιολογικα
Καποτε ειχα μπει στην μπριζα να κανω και εγω , αλλα οταν εμαθα την τεχνικη φρικαρα εντελως!!!

:nono:
Εγώ δεν περνάω ούτε έξω από τα νοσοκομεία κι όμως έκανα πριν 10 χρόνια περίπου επέμβαση και στα δύο μάτια κι έφυγα μόνος μου από το νοσοκομείο (Υγεία).
Μετά την επέμβαση που είναι εντελώς ανώδυνη δεν σου δένουν τα μάτια αλλά σου βάζουν προστατευτικούς φακούς επαφής και βλέπεις αρκετά καλά. Υπάρχει βέβαια αρκετό τσούξιμο και δάκρυα την επόμενη μέρα αλλά το ρίχνεις στον ύπνο και το ξεπερνάς. Επίσης γυαλιά ηλίου για τις επόμενες τουλάχιστον μέρες είναι απαραίτητα.
Απ ότι έχω συζητήσει με γιατρό η τεχνολογία έχει εξελιχθεί πολύ περισσότερο από τότε και υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα σήμερα.

loumex
15/12/2006, 21:15
kai auto pou lene oti tipota den egkiatai poso tha kratisei, kai oti mporei meta apo kapoia xronia px na epanelthei i miwpia kai xeirotera?

kostisthegreek
15/12/2006, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex
kai auto pou lene oti tipota den egkiatai poso tha kratisei, kai oti mporei meta apo kapoia xronia px na epanelthei i miwpia kai xeirotera?

Εχω ακούσει για μία μόνο τέτοια περίπτωση αλλά η επέμβαση είχε γίνει πριν από πολλά χρόνια και φυσικά με παλαιάς τεχνολογίας μηχάνημα.

Georg_
16/12/2006, 08:31
Για το αν θα σου ξανά-ανέβει η μυωπία μετά την εγχείρηση δεν έχουν σχέση τα μηχανήματα. Μπορεί να πάρεις κάποια φάρμακα για άσχετη αιτία και να σου ανέβει. Όταν πήγα στον γιατρό μετά την εγχείρηση είδα μια γυναίκα που κουβέντιαζε με έναν άλλο οφθαλμίατρο του κέντρου , αυτή είχε κάνει την επέμβαση και πήγε η μυωπία στο 0 αλλά μετά πήρε κάτι φάρμακα (κάτι αντισυλληπτικά απ'ότι άκουσα) και της ανέβηκε μισό βαθμό!!!! Επίσης όταν κάνεις την επέμβαση κανείς δεν σου εγγυάται ότι δεν θα σου ξανά-ανέβει η μυωπία. Τώρα για όσους λένε ότι με τους φακούς επαφής είναι μια χαρά θέλω να πω ότι όταν πήγα πριν την εγχείρηση στον γιατρό που θα μου την έκανε για προ-εγχειρητικό έλεγχο , μου έκανε πάρα πολλές ερωτήσεις για το αν φόραγα φακούς επαφής παλιά, τι τύπος φακών ήταν κτλ. που σημαίνει ότι οι φακοί επαφής δεν είναι ότι καλύτερο για τα μάτια.

loumex
16/12/2006, 10:07
enw i xeirourgiki epemvasi lazer pou kaei tin kori tou matiou sou einai????
maaaaalon oxi eeetsi?

Georg_
16/12/2006, 10:09
Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Ούτε η εγχείρηση είναι λύση ούτε οι φακοί επαφής. Το καλύτερο είναι να φοράει κανείς γυαλλιά. Οι φακοί επαφής δεν είναι ασφαλείς.

loumex
16/12/2006, 16:32
kai to na min blepeis mprosta sou den einai asfales!!!

Georg_
16/12/2006, 17:02
5 χρόνια φορούσα φακούς επαφής και ξέρω. Με ένα ζευγάρι καλά γυαλλιά βλέπεις μια χαρά. Οι φακοί μπορούν να προκαλέσουν απο μόλυνσση μέχρι και μεγαλύτερα προβλήματα. Τα έχει δείξει και η τηλεόραση άλλωστε. Όπως και να έχει πάντως ο λόγος που έγραψα σε αυτό το θέμα είναι για να προειδοποιήσω όσους θέλουν να κάνουν εγχείρηση laser να μην την κάνουν γιατί η εγχείρηση αυτή είναι πολύ πιθανό να τους προκαλέσει σοβαρά προβλήματα.

villy
16/12/2006, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
5 χρόνια φορούσα φακούς επαφής και ξέρω. Με ένα ζευγάρι καλά γυαλλιά βλέπεις μια χαρά. Οι φακοί μπορούν να προκαλέσουν απο μόλυνσση μέχρι και μεγαλύτερα προβλήματα. Τα έχει δείξει και η τηλεόραση άλλωστε. Όπως και να έχει πάντως ο λόγος που έγραψα σε αυτό το θέμα είναι για να προειδοποιήσω όσους θέλουν να κάνουν εγχείρηση laser να μην την κάνουν γιατί η εγχείρηση αυτή είναι πολύ πιθανό να τους προκαλέσει σοβαρά προβλήματα.


Λοιπόν, αν θες άκου από ένα πιο "έμπειρο" μερικά πράγματα.

Έχω 8 βαθμούς μυωπίας και στα 2 μάτια. Φόραγα γυαλιά από τα 10. Φοράω φακούς επαφής απ'τα 18, δηλαδή 12 χρόνια! (και είμαι καλά!)

1) Η όραση με τους φακούς επαφής είναι εφάμιλλη με την κανονική χωρίς μυωπία! Αντίθετα η όραση με τα γυαλιά είναι υποδεέστερη γιατί α) δεν έχεις ορατότητα σε όλο το οπτικό πεδίο του ματιού αλλά όση είναι η επιφάνεια του γυαλιού!, β) ακόμα και στην επιφάνεια του γυαλιού δεν έχεις καλή όραση γιατί στις άκρες έχεις σίγουρα παραμορφώσεις, ότι κρύσταλο και να βάλεις, όσο λεπτό και να είναι. γ) τα αντικείμενα φαίνονται μικρότερα απ'ότι είναι στην πραγματικότητα και πιο μακρυά. Όλα τα παραπάνω μπορεί να μην ενοχλούν ιδιαίτερα όταν κοιτας κοντά ή σταθερά αντικείμενα. Όταν όμως χρειάζεται να οδηγήσεις, και η μικρότερη παραμόρφωση μπορεί να παίξει πολύ σοβαρό αρνητικό ρόλο...

2) Η χρήση των γυαλιών με το κράνος, αν και απαραίτητη, είναι πολύ επικίνδυνη σε περίπτωση τρακαρίσματος. Αν σπάσει το κρύσταλλο και μπει στα μάτια σου την έβαψες! Πιθανον να χάσεις τελείως την όρασή σου.

3) Το μειονέκτημα των φακών επαφής είναι ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στην καθαριότητα! Αν χρησιμοποιείς καλό καθαριστικό και αλλάζεις τους φακούς μόλις δεις στίγματα και οπωσδήποτε πριν την ημερομηνία λήξης τότε σε γενικές γραμμές δεν έχεις πρόβλημα. Ορισμένοι χρειάζονται και κολύρια για προστατεύουν τα μάτια από ερεθισμό. Ορισμένα μάτια βέβαια είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα και δεν δεχονται φακούς οπότε εκεί η μόνη λύση είναι τα γυαλιά.

makocer
16/12/2006, 19:59
φυσικα ενας πιο ''εμπειρος'' μπορει να σου φερει αναλογα επιχειρηματα για τα γυαλια εναντι των φακων....
εγω θα σταθω στο εξης μονο>
οι φακοι επαφης ειναι -'ξενο'- σωμα πανω στο ματι μας,που οσο και καθαρο να ειναι,οσο και προσεκτικος σε θεματα υγιεινης να εισαι ,μπορει να σου δημιουργησει πολυ σοβαρα προβληματα..
κι οχι μονο αυτο - τελευταια μια πολυ γνωστη εταιρεια υγρων καθαρισμου ειχε βγαλει παρτιδα υγρων με καποιο προβλημα (δεν θυμαμαι ακριβως)
φοραω γυαλια 30+ χρονια - καποια στιγμη εβαλα και φακους αλλα οταν εμαθα για μια περιπτωση γνωστου μου που επαθε φλεγμονη ! στο ματι απο μολυνση (αιτια ο φακος) κι εκανε 6 μηνες θεραπεια - ειπα τελος.. (πλεον μονο για καταδυσεις)

καποια στιγμη θα δοκιμασω την τυχη μου με τα λειζερ -

gavos
16/12/2006, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
γ) τα αντικείμενα φαίνονται μικρότερα απ'ότι είναι στην πραγματικότητα και πιο μακρυά. Όλα τα παραπάνω μπορεί να μην ενοχλούν ιδιαίτερα όταν κοιτας κοντά ή σταθερά αντικείμενα. Όταν όμως χρειάζεται να οδηγήσεις, και η μικρότερη παραμόρφωση μπορεί να παίξει πολύ σοβαρό αρνητικό ρόλο...


Χωρίς να έχω να σου αντιπαραθέσω κάτι επιστημονικά έγκυρο πιστεύω ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο εγκέφαλος προσαρμόζεται σε αυτές τις παραμορφώσεις με αποτέλεσμα σε έναν γκαβό να μην του φαίνονται όλα όσα λες εννοώντας ότι τελικά δεν έχει και κανένα πρόβλημα.. :ninja:

villy
17/12/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Χωρίς να έχω να σου αντιπαραθέσω κάτι επιστημονικά έγκυρο πιστεύω ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο εγκέφαλος προσαρμόζεται σε αυτές τις παραμορφώσεις με αποτέλεσμα σε έναν γκαβό να μην του φαίνονται όλα όσα λες εννοώντας ότι τελικά δεν έχει και κανένα πρόβλημα.. :ninja:


Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ακόμα φοράω γυαλιά το βράδυ πριν ξαπλώσω ή τα σαββατοκύριακα το πρωί, οπότε βλέπω άμεσα τις διαφορές στην όραση. Δε είπα αυτά που είπα με βάση τί θυμόμουν πριν από 12 χρόνια σε σύγκριση με το τώρα!

Το ότι συνηθίζεις τις παραμορφώσεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν :winka:. Ούτε ότι βλέπεις ακριβώς το ίδιο σαν να μην φοράς γυαλια. Την διαφορά την καταλαβαίνει μόνο αν κάνεις σύγκριση των δύο ο ίδιος!

Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να δοκιμάσετε μηνιαίους φακούς επαφής! Καταρχήν θα δείτε την διαφορά στην όραση άμεσα, κατα δεύτερον είναι φθηνοί και αν δεν σας αρέσουν τους πετάτε (πακετάκι 3 ζευγάρια 20-25Ευρώ), και κατα τρίτον είναι πιο υγιεινοί από τους ετήσιους-διετίας διότι αλλάζουν συχνά και δεν προλαβαίνουν να μολυνθούν.

Εγώ για χρόνια είχα πρόβλημα με τους διετίας που χρησιμοποιούσα γιατί μου χαλάγαν γρήγορα. Από την οδήγηση παπιού - μηχανής οι σκόνες χτύπαγαν επάνω τους με φόρα και δημιουργούσαν στίγματα, που σημαίνει άμεση αντικατάσταση... Τώρα με τους μηνιαίους κανένα πρόβλημα!

Μόνο αν δοκιμάσετε θα καταλάβετε την διαφορά στην όραση! Είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστείτε από το αποτέλεσμα. Εγώ όταν πρωτοέβαλα φακούς και βγήκα από τα οπτικά είπα: Θαύμα, βλέπω σαν κανονικός άνθρωπος! Μην κοροϊδέψετε αν δεν το δοκιμάσατε.


Φιλικά Βασίλης

:wave2:

gavos
17/12/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ακόμα φοράω γυαλιά το βράδυ πριν ξαπλώσω ή τα σαββατοκύριακα το πρωί, οπότε βλέπω άμεσα τις διαφορές στην όραση. Δε είπα αυτά που είπα με βάση τί θυμόμουν πριν από 12 χρόνια σε σύγκριση με το τώρα!

Το ότι συνηθίζεις τις παραμορφώσεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν :winka:. Ούτε ότι βλέπεις ακριβώς το ίδιο σαν να μην φοράς γυαλια. Την διαφορά την καταλαβαίνει μόνο αν κάνεις σύγκριση των δύο ο ίδιος!

Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να δοκιμάσετε μηνιαίους φακούς επαφής! Καταρχήν θα δείτε την διαφορά στην όραση άμεσα, κατα δεύτερον είναι φθηνοί και αν δεν σας αρέσουν τους πετάτε (πακετάκι 3 ζευγάρια 20-25Ευρώ), και κατα τρίτον είναι πιο υγιεινοί από τους ετήσιους-διετίας διότι αλλάζουν συχνά και δεν προλαβαίνουν να μολυνθούν.

Εγώ για χρόνια είχα πρόβλημα με τους διετίας που χρησιμοποιούσα γιατί μου χαλάγαν γρήγορα. Από την οδήγηση παπιού - μηχανής οι σκόνες χτύπαγαν επάνω τους με φόρα και δημιουργούσαν στίγματα, που σημαίνει άμεση αντικατάσταση... Τώρα με τους μηνιαίους κανένα πρόβλημα!

Μόνο αν δοκιμάσετε θα καταλάβετε την διαφορά στην όραση! Είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστείτε από το αποτέλεσμα. Εγώ όταν πρωτοέβαλα φακούς και βγήκα από τα οπτικά είπα: Θαύμα, βλέπω σαν κανονικός άνθρωπος! Μην κοροϊδέψετε αν δεν το δοκιμάσατε.


Φιλικά Βασίλης

:wave2:

Βρε Βασίλη δε λέω ότι δεν υπάρχουν παραμορφώσεις αλλά ότι ο εγκέφαλος (ενός γκαβού) είναι συνηθισμένος και προσαρμοσμένος σε έναν κόσμο παραμορφώσεων.. Εννοώ ότι δεν θα τον εμποδίσει η παραμόφωση στην άκρη του γυαλιού -ούτε το ότι τα αντικείμενα φαίνονται πιο μακριά ή πιο κοντά από το κανονικό- για να δει την πραγματικότητα.. Ο κάθε ένας μας έχει μάθει να βλέπει διαφορετικά και να ακούει διαφορετικά.. Έχεις δει πάνω στους καθρέπτες των μοτοσυκλετών καμμία φορά που γράφει : attention objects may be closer than they appear.. Αυτό το φαινόμενο ίσως σε ενοχλήσει τις πρώτες φορές που θα τον χρησιμοποιήσεις τον καθρέπτη αλλά με τον καιρό δε θα σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην οδήγηση γιατί πολύ απλά έτσι θα έχεις μάθει (=διδαχθεί) να κοιτάς από τους καθρέπτες.. Φαντάσου πόσο πιο εύκολα θα προσαρμοστείς στα γκαβογυάλια που κοιτάς μέσα από αυτά κάθε ώρα και λεπτό που τα μάτια σου είναι ανοικτά.. Στην τελική φιλε villy τί ειναι πραγματικότητα και τί κοντά και μακριά οταν ο κάθενας μας βλέπει διαφορετικά αλλά και ερμηνευει αυτά που βλέπει διαφορετικά και αντιδρά σε αυτά που ερμηνευει διαφορετικά..

Η πραγματικότητα μαλλον είναι η ικανότητα μας να αντιληφθούμε αυτά που νιώθουμε συναρτήσει με την αρετή του να γνωρίζουμε ότι αυτό που νιώθουμε ελάχιστη σχέση έχει με αυτό που ζούμε..

Και μέσα σε όλον αυτόν τον κυκεώνα νοημάτων κανένα ρόλο δε νομίζω ότι έχουν τα γυαλιά μου..

adam_tsouk
17/12/2006, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
καταλαβα.... ουτε του χρονου με βλεπω να χτυπαω πραπρα.... :sad:


στα γεραματα θα το παρω και γω, σαν τον ντολμαν, πακ10, σιαρες... :sad: :sad: :sad:

μην εισαι λαλακας ρε....




Φιλος (και συΜφορουμιτης) που εκανε επεμβαση ξεθολωσε το αμτι του (τωρα αυτο γιατι με κανει να σκεφτομαι αλλα? ):lol: μετα απο καμμια 10ρια μερες....:wave2:

el_hymador
17/12/2006, 23:06
Tο θεμα που ειχε δημιουργηθει σχετικα με τα υγρα για τους φακους επαφης γνωστης εταιρειας αφορουσε τις ΗΠΑ και συγκεκριμενα την περιοχη της Ν.Ορλεανης μετα απο τον τυφωνα.
Δημιουργηθηκε ενα βακτηριδιο απο τα λιμναζοντα νερα και επειδη το συγκεκριμενο υγρο φακων εχει την ιδοτητα να ειναι υδροφιλο , το βακτηριδιο την εβρισκε μια χαρα στο περιβαλλον αυτο....thats all.

villy
18/12/2006, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Βρε Βασίλη δε λέω ότι δεν υπάρχουν παραμορφώσεις αλλά ότι ο εγκέφαλος (ενός γκαβού) είναι συνηθισμένος και προσαρμοσμένος σε έναν κόσμο παραμορφώσεων.. Εννοώ ότι δεν θα τον εμποδίσει η παραμόφωση στην άκρη του γυαλιού -ούτε το ότι τα αντικείμενα φαίνονται πιο μακριά ή πιο κοντά από το κανονικό- για να δει την πραγματικότητα.. Ο κάθε ένας μας έχει μάθει να βλέπει διαφορετικά και να ακούει διαφορετικά.. Έχεις δει πάνω στους καθρέπτες των μοτοσυκλετών καμμία φορά που γράφει : attention objects may be closer than they appear.. Αυτό το φαινόμενο ίσως σε ενοχλήσει τις πρώτες φορές που θα τον χρησιμοποιήσεις τον καθρέπτη αλλά με τον καιρό δε θα σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην οδήγηση γιατί πολύ απλά έτσι θα έχεις μάθει (=διδαχθεί) να κοιτάς από τους καθρέπτες.. Φαντάσου πόσο πιο εύκολα θα προσαρμοστείς στα γκαβογυάλια που κοιτάς μέσα από αυτά κάθε ώρα και λεπτό που τα μάτια σου είναι ανοικτά.. Στην τελική φιλε villy τί ειναι πραγματικότητα και τί κοντά και μακριά οταν ο κάθενας μας βλέπει διαφορετικά αλλά και ερμηνευει αυτά που βλέπει διαφορετικά και αντιδρά σε αυτά που ερμηνευει διαφορετικά..

Η πραγματικότητα μαλλον είναι η ικανότητα μας να αντιληφθούμε αυτά που νιώθουμε συναρτήσει με την αρετή του να γνωρίζουμε ότι αυτό που νιώθουμε ελάχιστη σχέση έχει με αυτό που ζούμε..

Και μέσα σε όλον αυτόν τον κυκεώνα νοημάτων κανένα ρόλο δε νομίζω ότι έχουν τα γυαλιά μου..





Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν! :dizzy:

Δεν είπα εγώ ότι δεν συνηθίζει, απλά ότι δεν βλέπει όπως ένας "φυσιολογικός" άνθρωπος.
Και πως το σοκ που παθαίνει κανείς όταν βάλει για πρώτη φορά φακούς είναι απερίγραπτο.
Και ότι μία δοκιμή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αξίζει τον κόπο.

:wave2: :beer: :wave2:

symvoulos
18/12/2006, 08:07
ΕΓΩ ΕΧΩ 9.5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΜΑΤΙΑ.
ΦΟΡΑΩ ΓΙΑΛΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ (ΟΥΠΣ !! ΠΑΠΟΥΔΙΑΣΑ)
ΣΤΑ 19 ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΦΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 5ΑΕΤΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ
ΤΩΡΑ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΟΡΑΩ
ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ (ΦΥΓΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ.
ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΜΥΟΠΙΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΛΕΙΑ ΩΡΑΣΗΣ(ΒΛΕΠΩ
ΜΕ ΓΙΑΛΙΑ 7/10 και 9/10)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΠΛΕΩΝ ΣΕ ΣΟΒΑΡΕΣ
ΣΚΕΨΕΙΣ......

villy
18/12/2006, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από symvoulos
ΕΓΩ ΕΧΩ 9.5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΜΑΤΙΑ.
ΦΟΡΑΩ ΓΙΑΛΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ (ΟΥΠΣ !! ΠΑΠΟΥΔΙΑΣΑ)
ΣΤΑ 19 ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΦΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 5ΑΕΤΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ
ΤΩΡΑ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΟΡΑΩ
ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ (ΦΥΓΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ.
ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΜΥΟΠΙΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΛΕΙΑ ΩΡΑΣΗΣ(ΒΛΕΠΩ
ΜΕ ΓΙΑΛΙΑ 7/10 και 9/10)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΠΛΕΩΝ ΣΕ ΣΟΒΑΡΕΣ
ΣΚΕΨΕΙΣ......




Ορισμένα μάτια δεν τους ανέχονται καθόλου!

Με την μηχανή δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι. Οι φακοί δεν βγαίνουν από μόνοι τους. Είναι πολύ μαλακοί, λεπτοί και εφαρμόζουν άψογα. Μόνο αν τους τρίψεις ή αν βουτήξεις στη θάλασσα μπορεί να βγουν. Καλό είναι όμως να μην οδηγάς ξεκράνωτος και χτυπάει ο αέρας απευθείας επάνω γιατί γεμιζουν στίγματα και μολύνονται.

Το καλύτερο είναι να μην τους φοράς όλη την ημέρα, πχ στο σπίτι, αλλά όταν βγαίνεις έξω, οδηγάς κλπ. έτσι δεν κουράζεται και το μάτι, αν έχεις ευαισθησία.

Για την εγχείριση δεν το αποφασίζω ακόμα...

:wave2:

symvoulos
18/12/2006, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Ορισμένα μάτια δεν τους ανέχονται καθόλου!

Με την μηχανή δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι. Οι φακοί δεν βγαίνουν από μόνοι τους. Είναι πολύ μαλακοί, λεπτοί και εφαρμόζουν άψογα. Μόνο αν τους τρίψεις ή αν βουτήξεις στη θάλασσα μπορεί να βγουν. Καλό είναι όμως να μην οδηγάς ξεκράνωτος και χτυπάει ο αέρας απευθείας επάνω γιατί γεμιζουν στίγματα και μολύνονται.

Το καλύτερο είναι να μην τους φοράς όλη την ημέρα, πχ στο σπίτι, αλλά όταν βγαίνεις έξω, οδηγάς κλπ. έτσι δεν κουράζεται και το μάτι, αν έχεις ευαισθησία.

Για την εγχείριση δεν το αποφασίζω ακόμα...

:wave2:
ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΣΤΗ ΔΟΥΛΙΑ ΜΟΥ
ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ CRT ΟΘΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ
ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....
ΜΕ ΤΑ ΓΙΑΛΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΟΛΟΝΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΙΤΑ ΜΕ ΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ
ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ
ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΕΙΣ....:a4: :a4:

ARKAN
18/12/2006, 19:37
Ειναι λιγο δυσκολο να χασεις την οραση σου απο μια επεμβαση.
Ωστοσο ομως μιλωντας με ενα φιλο καθηγητη οφθαλμολογιας μου ειπε οτι δεν συνηστατε λογο του οτι τα αποτελεσματα δεν εχουν δοκιμαστει ακομη!!
Τι εννοω:
Οτι τα 10-15 περιπου χρονια που γινονται τετοιες επεμβασεις απο ιατρικης αποψης θεωρειται πολυ μικρο χρονικο διαστημα οτι δεν εχουν δωσει ασφαλη αποτελεσματα, για το αν το ματι θα δημιουργησει ξανα μυωπια, η αλλες επιπλοκες!!!
:wave2:

odt
19/12/2006, 14:18
Έκανα την εγχείρηση πρίν 6 χρόνια. Είχα 2,75 σε κάθε μάτι. Τώρα δεν έχω καθόλου. Προβλήματα επιπλοκές δεν είχα (αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν), από τη στιγμή που σηκώθηκα από το χειρουργικό κρεβάτι (αλλιώς και κρεβάτι του πόνου....) έβλεπα πολύ καλύτερα απ'ότι πριν. Προβλήματα με το φως, τον ήλιο, τη νύχτα, την οδήγηση, κλπ,κλπ δεν είχα και δεν έχω.

Επειδή αναφέρθηκε παραπάνω...:

Καμία επέμβαση, όσο εύκολη ή ανώδυνη κι αν είναι, δεν μπορούμε να πούμε πως θα έχει 100% επιτυχία. Κανένας γιατρός δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% επιτυχία σε οτιδήποτε.

Για την εν λόγω εγχείρηση...αν γίνουν οι κατάλληλες εξετάσεις μειώνεται δραστικά ο κίνδυνος επιπλοκών ή βλάβης στην όραση. Δεν μπορεί να γίνει σε όλους ή δεν γίνεται σε όλους να διορθωθεί πλήρως η πάθηση.

Το πρώτο πράγμα που πάει συνήθως στραβά είναι η μη πλήρης διόρθωση (συνήθως 0,25 - 0,5)

Όχι δεν είμαι οφθαλμίατρος

loumex
19/12/2006, 14:22
swstos o paiktis. kai pragmati oi miniaioi fakoi einai oti kalitero. no worries.
pantws enduro me gialia DEN kaneis.apla simiwnw...

Alki_Viades
19/12/2006, 15:52
Nα σας πως κι εγω την εμπειρια μου, να αυξησετε τις στατιστικες σας. Ειχα μυωπια απο τα 10, εβαλα φακους στα 18, εκανα laser στα 27, αρχες 2001. Ειχα μυωπια 5,5 και αστιγματισμο 0,5 και 1.

Τα γυαλια εχουν τα γνωστα σε ολους μειονεκτηματα πως βρωμιζουν, θολωνουν, σπανε, σε βαραινουν, χανονται, δεν μπορεις να τα φορας στη θαλασσα, θες κι ενα ζευγαρι ηλιου & μυωπιας και αν εχεις μεγαλη μυωπια και θες λεπτους κι ελαφριους φακους ειναι πανακριβα.

Οι φακοι ειναι τρομερη ευκολια και ανεση σε σχεση με τα γυαλια αλλα:
σε αλλους δεν καθονται οι μαλακοι φακοι, σε αλλους οι σκληροι, σε αλλους οι μηνιαιοι, σε αλλους οι ετησιοι, σε μερικους δεν καθονται με τιποτα
μετα απο πολυωρη χρηση ή σε περιβαλλον με σκονη προκαλουν ερεθισμους, φαγουρα, κτλ
εχουν κοστος συντηρησης (υγρα)
συνηθως πρεπει να τους βαζες καθε πρωι και να τους βγαζεις καθε βραδυ, και ολοι ξερουμε ποσο σπαστικο μπορει να ειναι το 2ο ;)
ειναι πολυ πιο ευκολο να παθεις μολυνση και μαλιστα πολυ σοβαρη, αν και με τους μηνιαιους ή μιας χρησης μειωνεται αυτη η πιθανοτητα
μακροχρονια χρηση προαλει παθησεις οπως ξηροφθαλμια

Γενικα αρκετοι γιατροι τους παρομοιαζουν μ'ενα "καλο ρουχο" , συνιστουν το φορας σε λιγες περιστασεις.

Η επεμβαση laser διορθωνει το συμπτωμα, οχι την αιτια, που σημαινει αν καποια στιγμη στη ζωη σου για καποιο λογο η μυωπια θα ανεβαινε πχ 2 βαθμους, τοτε θα ανεβει ειτε εχες κανει την επεμβαση ειτε οχι
η οραση με τα συγχρονα μηχανηματα lazik αποκαθισταται στο 0 εως 0,5 για μυωπια, κι αυτο γιατι πχ το laser εχει ακριβεια 0,25 και στοχευουν στο 0,25 αντι για το 0 ωστε αν παιξει στο -0,25 να μην σου κανει πρεσβυωπια

Μειονεκτηματα:
δυο εβδομαδες πριν την επεμβαση δεν πρεπει να φορας φακους για να επανελθει το ματι στο φυσιολογικο σχημα ωστε να ειναι σωστες οι μετρησεις που θα σου κανουν
την ημερα της επεμβασης θα εχεις πολυ εντονη ευαισθησια στο φως, ισως και την επομενη αλλα απιθανο
για περιπου 3 εβδομαδες μετα την επεμβαση πρεπει να αποφευγεις τα βρωμικα περιβαλλοντα γιατι υπαρχει αυξημενος κινδυνος μολυνσης
για 1-3 μηνες μετα την επεμβαση θα νιωθεις συχνα ξηρα τα ματια σου και θα βασεις σταγονες (φυσιολογικου ορου αν θυμαμαι καλα)
ειναι πιθανο να μην μπορει να καποιος να κανει την επεμβαση λογω φυσιολογιας του ματιου του ή να μπορει να αφαιρεσει πχ μονο τη μυωπια κι οχι τον αστιγματισμο
κοστος 2-3000 ευρω

Πλεονεκτηματα:
Α) το επομενο πρωι ξυπνας, ανοιγεις τα ματια σου και...
.
.
.
.
.

.
..

.
.
..
.
βλεπεις! :sun: :sun: :sun: :sun:

Β) Σε 2-3 μερες η οραση σου σου θα εχει σταθεροποιηθει στο 95% του θεωρητικου αποτελεσματος που πετυχε το laser. Σε 2-3 μηνες στο 100%.

Γ) Καποιες ασφαλειες καλυπτουν την επεμβαση κι αν οχι, αν εχεις γνωστο γιατρο στην γραφει σαν πχ εγχειρηση καταρρακτη και καθαρισες

Δ) Διαβαζες κατι αποψεις του τυπου:

Αρχικά δημιουργήθηκε από ARKAN
Οτι τα 10-15 περιπου χρονια που γινονται τετοιες επεμβασεις απο ιατρικης αποψης θεωρειται πολυ μικρο χρονικο διαστημα οτι δεν εχουν δωσει ασφαλη αποτελεσματα, για το αν το ματι θα δημιουργησει ξανα μυωπια, η αλλες επιπλοκες!!!
:wave2:

(αυτες οι επεμβασεις αρχισαν αρχες δεκαετιας 80, μιλαμε για 22-23 χρονια πριν)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Όπως και να έχει πάντως ο λόγος που έγραψα σε αυτό το θέμα είναι για να προειδοποιήσω όσους θέλουν να κάνουν εγχείρηση laser να μην την κάνουν γιατί η εγχείρηση αυτή είναι πολύ πιθανό να τους προκαλέσει σοβαρά προβλήματα.

(εδω τι να σχολιασω....)

και ξεραινεσαι στα γελια! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Georg_
19/12/2006, 21:11
Επειδή η δικιά σου επέμβαση πέτυχε δεν σημαίνει ότι το ίδιο θα συμβεί και στους άλλους, εγώ την έκανα πριν 5 1/2 μήνες και ταλαιπωρούμαι ακόμη. Το βράδυ με δυσκολία οδηγώ, έχω σοβαρό πρόβλημα με τα φώτα και επίσης από την επόμενη μέρα της επέμβασης βλέπω κάποια στίγματα όταν κοιτάζω σε ανοιχτόχρωμο φόντο. 1000 φορές να φορούσα τα γυαλιά.

Alki_Viades
20/12/2006, 08:30
Φιλε δεν ξερω τι ειχες, τι ειδους επεμβαση εκανες, ποιος και που και πως την εκανε και τι πηγε στραβα, κανοντας ομως γενικολογους αφορισμους δεν βοηθας κανεναν εδω μεσα...

Ευχομαι παντως να πανε ολα καλα :wave2:

Georg_
20/12/2006, 08:34
Ευχαριστώ για τις ευχές.. Έκανα επέμβαση LASIK και μου κατέβασε τη μυωπία από το 3,75 στο 0,25 αλλά κατά τα άλλα ταλαιπωρούμαι άσχημα από τότε. Καλό είναι να ξέρουν όσοι σκέφτονται να την κάνουν ότι μπορούν να την πατήσουν όπως εγώ...

symvoulos
13/03/2007, 12:04
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΛΕΠΩ :a08: :a08:
την παρασκευη εκανα την επεμβαση και ολα βαινουν αριστα
βλεπω τελεια!!!!!
την εκανα στην θεσσαλονικη.Για λεπτομεριεσ οποιος θελει ρωταει
:a08: :a08: :a08: :beer:

OzZzZzY
13/03/2007, 12:48
γυρω στα 4 και στα 2 ματια..παλια φοραγα γυαλια..τα κατηργησα για αισθητικους λογους και για να μπορω να φοραω γυαλια ηλιου.. ζελατινα παντα κλειστη (αντε ενα δαχτυλο ανοιχτη) καλη περιποιηση των φακων που φοραω τωρα και κανενα προβλημα..εχω κοιμηθει κ μ αυτους κ μου βγηκαν στον υπνο και τους βρηκα αποξηραμενους στο μαξιλαρι μου :D

iLia
13/03/2007, 13:09
Εχω ξαδερφη η οποια επρεπε να κανει επεμβαση για να την δεχτουν οταν εδωσε εξετασεις για ελεγκτης εναεριας κυκλοφοριας. Εκανε μονο στο 1 ματι και μου ειπε πως μετα τις οφθαλμολογικες εξετασεις που της εκαναν της ειπαν πως η οραση απο το ματι το 'λεηζεριασμενο' ηταν ΠΟΛΥ καλυτερη απο το αλλο.


Προσωπικα θα εκανα...αν δεν ειχα το κολλημα που εχω με την διαδικασια. Οταν μου ειπαν οτι κανω αρχες καταρακτη λογω της κορτιζονης που παιρνω και μαλλον θα πρεπει να κανω επεμβαση σε 2-3 χρονια..εκλαιγα 2 μερονυχτα. Οποτε..... μαλλον θα παραμεινω στα γυαλια και τους εκαστοτε φακους επαφης ( τους οποιους αποφευγω λογω του οτι εχω και προβλημα με την πιεση στα ματια (λογω της κωλοκορτιζονης) και δεν συνδιαζονται τα κολλυρια με τους φακους).

symvoulos
13/03/2007, 16:36
εγω ειχα φοβερο προβλημα με τους φακους.
ηταν αδυνατο να τους δεχτει το ματι μου και ετσι το αποφασισα...
τελος καλο ολα καλα :beer:

h_m_akis
13/03/2007, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από symvoulos
Για λεπτομεριεσ οποιος θελει ρωταει



φιλε μου μιας και ενδιαφερομαι αμεσα κι εγω μηπως ξερεις τι παιζει απο θεμα "κραδασμων"; υπαρχει δηλαδη περιπτωση απο καποιο ισχυρο κραδασμο ή χτυπημα στο κεφαλι να παθεις πχ. αποκωλληση κερατοειδους;

:confused:

symvoulos
14/03/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
φιλε μου μιας και ενδιαφερομαι αμεσα κι εγω μηπως ξερεις τι παιζει απο θεμα "κραδασμων"; υπαρχει δηλαδη περιπτωση απο καποιο ισχυρο κραδασμο ή χτυπημα στο κεφαλι να παθεις πχ. αποκωλληση κερατοειδους;

:confused:
απο οτι ξερω τετοια περιπτωση δεν υπαρχει..
για σιγουρα παντος θα σου απαντησω την παρασκευη το πρωι μετα απο συναντιση με τον
γιατρο μου .Η επισημη απαντηση θα ειναι και τι πιο σωστο.

h_m_akis
14/03/2007, 15:59
εχεις απολυτο δικιο! ειναι το μονο που με απασχολει με το θεμα...οποτε περιμενω την παρασκευη!

thankz εκ των προτερων:beer:

mrklyk
14/03/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
φιλε μου μιας και ενδιαφερομαι αμεσα κι εγω μηπως ξερεις τι παιζει απο θεμα "κραδασμων"; υπαρχει δηλαδη περιπτωση απο καποιο ισχυρο κραδασμο ή χτυπημα στο κεφαλι να παθεις πχ. αποκωλληση κερατοειδους;

:confused:

ολοι οι μυωπες εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες αποκόλλησης λογω του σχηματος του ματιου τους (που προκαλει και το προβλημα ορασης)
Οποτε την κανεις δεν την κανεις την εγχειρηση δεν εχει διαφορα σε αυτο το θεμα

Εγω εκανα LASIK στο Ηρακλειο (πανεπιστημιακό νοσοκομειο) το 2001 και απο τοτε ολα μια χαρα - απο 8 - 8.5 βαθμους στο 0.25
Τρομερη αλλαγη στην ποιοτητα ζωης μου - δεν το μετανοιωσα ουτε στιγμη!:)

h_m_akis
14/03/2007, 17:03
την αποκωληση την ανεφερα σαν παραδειγμα. αυτο που με απασχολει ειναι το αν ενας ισχυρος κραδασμος μπορει να δημιουργησει το οποιοδηποτε προβλημα και πιο ειναι αυτο.

παντως οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη!

mrklyk
14/03/2007, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
την αποκωληση την ανεφερα σαν παραδειγμα. αυτο που με απασχολει ειναι το αν ενας ισχυρος κραδασμος μπορει να δημιουργησει το οποιοδηποτε προβλημα και πιο ειναι αυτο.

παντως οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη!

αυτο σου λεω, απο την εγχειρηση - οχι, δεν μπορει δημιουργηθει καποια ευαισθησια στους κραδασμους η σε κατι αλλο.

αλλα, ως μυωπας, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες αποκολησης αμφιβληστοειδους

ωπα - τωρα το ειδα - μιλας για αποκολληση κερατοειδους - αυτο αποκλειεται, ο κερατοειδης (δηλαδη ο εξωτερικος φακος (η εμπρος επιφανεια του οφθαλμου) δεν αποκολλάται

Ο αμφιβληστροειδής - δηλαδη το πισω μερος του οφθαλμου που δεχεται το φως - μπορει να αποκολληθει σε μυωπες...

symvoulos
16/03/2007, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
εχεις απολυτο δικιο! ειναι το μονο που με απασχολει με το θεμα...οποτε περιμενω την παρασκευη!

thankz εκ των προτερων:beer:
η επισημη απαντηση ειναι οτι οση πιθανοτητα εχει ο οποιοσδηποτε υγειης
ανθρωπος να παθει οτιδιποτε απο κραδασμους τοση εχει και οποιος
εκανε επεμβαση:wave2: :beer:

h_m_akis
16/03/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από symvoulos
η επισημη απαντηση ειναι οτι οση πιθανοτητα εχει ο οποιοσδηποτε υγειης
ανθρωπος να παθει οτιδιποτε απο κραδασμους τοση εχει και οποιος
εκανε επεμβαση:wave2: :beer:


thanx φιλε! με εσενα ολα ok ετσι?

βουρ κι εγω!:beer:

symvoulos
16/03/2007, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
thanx φιλε! με εσενα ολα ok ετσι?

βουρ κι εγω!:beer:
ολα τελεια....
ψαξε καλα το θεμα του γιατρου αλλα και σε πιο κεντρο θα πας...
ειναι συμαντικο να ειναι οσο το δυνατον πιο εξελιγμενο το μηχανημα.
Αν χρειαστεις πληροφοριες για κατι μην δυστασεις να μου στειλεις πμ
:beer: