PDA

View Full Version : Ερωτηση για κιβωτιο ταχυτητων Fazer



Yianniss
15/12/2006, 14:35
Καλησπερα σε ολους,

θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το κιβωτιο ταχυτητων του Fazer.

Φιλος μου εχει το Fazer 600 του 2004 κ εχει ενα προβλημα, το οποιο θα προσπαθισω να περιγραψω οσο πιο καλα γινεται. Λοιπον, οταν για παραδειγμα εχει μεσα 5η κ για καποιο λογο πρεπει να σταματισει αποτομα (δηλαδη χωρις να προλαβει να κατεβασει ταχυτητα), τοτε (αφου ειναι πια σταματημενος) δεν μπορει να κατεβασει τις ταχυτητες για να φτασει με την μια στην 1η ή την νεκρα. Εξηγω: αν για παραδειγμα εχει μεσα 5η δεν μπορει να πατισει συμπλεκτη κ να κανει 4 μαζεμενα κατεβασματα για την 1η. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να κανει ενα-ενα το κατεβασμα να μαρσαρει-πατιναρει κ ετσι να φτασει στη νεκρα η την 1η. (δηλαδη π.χ 5η-4η μαρσαρισμα- κουμπωνει η 4η, 4η-3η μαρσαρισμα- κουμπωνει η 3η, κ ουτο καθ'εξης.)

Αυτο ειναι προβλημα του κιβωτιου, ή ετσι ειναι απο τη μανα του; (γιατι αυτη τη γνωμη πηρε απο καποιον) :confused: :confused: :confused: Αν ειναι προβλημα, τι μπορει να φταιει;

Εγω δεν μπορω να τον βοηθισω γιατι ουτε Fazer εχω ουτε μηχανολογικες γνωσεις. Ελπιζω να εγινα κατανοητος με το προβλημα (συμβαινει σε ολες τις ταχυτητες)

Ευχαριστω παιδες, ακουω γνωμες!

H.A.Balafoutre
15/12/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Καλησπερα σε ολους,

θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το κιβωτιο ταχυτητων του Fazer.

Φιλος μου εχει το Fazer 600 του 2004 κ εχει ενα προβλημα, το οποιο θα προσπαθισω να περιγραψω οσο πιο καλα γινεται. Λοιπον, οταν για παραδειγμα εχει μεσα 5η κ για καποιο λογο πρεπει να σταματισει αποτομα (δηλαδη χωρις να προλαβει να κατεβασει ταχυτητα), τοτε (αφου ειναι πια σταματημενος) δεν μπορει να κατεβασει τις ταχυτητες για να φτασει με την μια στην 1η ή την νεκρα. Εξηγω: αν για παραδειγμα εχει μεσα 5η δεν μπορει να πατισει συμπλεκτη κ να κανει 4 μαζεμενα κατεβασματα για την 1η. Το μονο που μπορει να κανει ειναι να κανει ενα-ενα το κατεβασμα να μαρσαρει-πατιναρει κ ετσι να φτασει στη νεκρα η την 1η. (δηλαδη π.χ 5η-4η μαρσαρισμα- κουμπωνει η 4η, 4η-3η μαρσαρισμα- κουμπωνει η 3η, κ ουτο καθ'εξης.)

Αυτο ειναι προβλημα του κιβωτιου, ή ετσι ειναι απο τη μανα του; (γιατι αυτη τη γνωμη πηρε απο καποιον) :confused: :confused: :confused: Αν ειναι προβλημα, τι μπορει να φταιει;

Εγω δεν μπορω να τον βοηθισω γιατι ουτε Fazer εχω ουτε μηχανολογικες γνωσεις. Ελπιζω να εγινα κατανοητος με το προβλημα (συμβαινει σε ολες τις ταχυτητες)

Ευχαριστω παιδες, ακουω γνωμες!

Ναί συμβαίνει και είναι φυσιολογικό για ΟΛΕΣ τις μηχανές. Καινούριες-παλιές.

gloum
15/12/2006, 18:53
Συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες.Σπάνια σταματημένος να μπορείς να κατεβάσεις πάνω απο 3 σχέσεις.Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να αφήνει την μηχανή να κυλάει ελάχιστα(έστω και με τα πόδια) ενώ συνεχίζει το κατέβασμα αφού έχει σταματήσει.Πάντως το fazer έχει θορυβώδες κιβώτιο.Καλύτερα..δείχνει ότ είναι ζωντανό μηχανάκι:)Πες του φίλου σου να μην ανησυχεί:)

Yianniss
20/12/2006, 11:08
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Πραγματικα μου φανηκε πολυ περιεργο μιας κ δεν το ειχα ξανακουσει. Επισης δεν εχω συγκρατισει περιπτωση να θελω να κανω το ιδιο.Θα δοκιμασω επιτηδες αυριο με το δικο μου να το κανω αυτο κ θα σας πω.

Ευχαριστω
:wave2: :wave2: :wave2:

gloum
20/12/2006, 11:40
No worries.Καλά χιλιόμετρα:wave2: