PDA

View Full Version : Τα νεά πρόστιμα θα μειώσουν τα ατυχήματα?



HolyDiver
16/12/2006, 10:18
Πιστεύω πως είναι πια κοινώς αποδεκτό ότι μεγάλη πλειοψηφία των σοβαρών ατυχημάτων που αφορούν τουλάχιστον εμάς τους "αλήτες" οφέιλεται στην παραβίαση της προτεραιότητας μας (στοπ,τριγωνάκι, απο δεξία,φανάρι) από τετράτροχα (και ελάχιστα δίκλυκα :mad: .)Συνήθως είναι τα ατυχήματα με τους περισσότερους θανάτους και σοβαρότερους τραυματισμούς αναβατών, καθώς η φύση της πάραβασης δεν αφήνει και πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αναβάτη ώστε τουλάχιστον να μετριάσει τις επιπτώσεις της επικέιμενης σύγκρουσης (αποφυγή μόνο με τη βοήθεια αγίου).
Δυστυχώς καμιά θεαματική αύξηση των προστίμων των παραπάνω παραβάσεων δεν πρόκειται να επιφέρει αποτέλεσμα. Η λογική οτί το εξοντωτικό πρόστιμο θα κάνει κάποιον να το ξανασκεφτεί πριν παραβιάσει stop ή τριγωνάκι έιναι κατά 99,99% εσφαλμένη για τον απλό λόγο ότι η παράβαση στις περισσότερες περιπτώσεις δεν γίνεται κατα επιλογή (ας παραβιάσω αυτό το stop). Με απλά λόγια παραβιάζουν τις προτεραιότητες γιατί δεν βλέπουν τα σήματα (είχε stop?που? μα δεν το έιδα:eek: ). Όσο για την προτεραιότητα από δεξία (απουσία σήμανσης) αυτό και αν είναι ωραίο ανέκδοτο, αφού μεγάλος αριθμός οδηγών έχει την πεποίθηση ότι επειδή ο δρόμος που κινούνται είναι πλατύς είναι και προτεραιότητας :nono: . Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει περίπτωση να στηθούν μπλόκα σε κάθε στοπ (πόσες παράβάσεις θα βεβαιώσουν? μία? καμία?), προτιμότερες οι μεγάλες ευθείες και κανένα φανάρι σε κεντρικό δρόμο:sad:

Aggelos_SV
16/12/2006, 10:31
.....η ομπρελα θα σταματησει την βροχη....?

TROOPER
16/12/2006, 10:42
:nono: :nono:

φιλε διαφωνω....

ειναι το 3ο θρεντακι που ανοιγεται σε σχεση με τα νεα προστιμα.τη γνωμη μου την εχω πει και συνεχιζω να την υποστηριζω.
λες οτι δεν βλεπουνε τα στοπ και παραβιαζουνε...με την ιδια λογικη δεν ειδανε το παιδι σου, φιλο σου, αδερφο σου και τον σκοτωσανε!!!

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΕΧΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΠΑΝΩ!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ!!!!!!!!!ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ!!!!!!!!!!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΠΟΔΙΑ ΠΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!

τα 700 μαγκες ειναι οντως εξοντωτικα....αλλα για δες τι παιζει ξαφνικα...εγω ειμαι ο μεσος ελληνας οδηγος που ξεχνιεμαι να σταματησω σε στοπ, δεν ειδα το κοκκινο, μιλαω στο κινητο οταν ταυτοχρονα καπνιζω και προσπαθω να κανω οπισθογωνια!!!!!

και ξαφνικα εμφανιζεται Η ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ (μπατσουλης) και αρχιζει να μου παιρνει μετρα για κουστουμι...κατεβαινω και φυσικα αρχιζω το παραμυθι....
και σας παρακαλω...και προς θεου εχω οικογενεια...και ειμαι ανεργος,φοιτητης,αδερφη να σου κανω μια πιπα κυριε μπατσε μου να πατσισουμε και αλλα τετοια υπεροχα!!!!!!!!!

φυσικα η ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ δεν εχει φρενα με αποτελεσμα να δω in my face το φτερωτο πουτσαρχιδο (μιλαμε για ειδιλιακη εικονα)!!!!!!!!!

λετε μετα απο αυτο να ξαναξεχαστω-ξανααφαιρεθω-ξαναμιλαω στο τηλ?????????????????

μαλλον οχι!!!!!!!!!!

και επειδηςςςςςςςςςςςςςςςςςς πολυςςςςςςςςςςςςςς ντορος εγινε σε συγκριση με τις ευρωπαικες χωρες....

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΑΛΚΑΝΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!!!ΞΕΚΟΛΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΕ ΚΩΛΟΤΡΙΠΙΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΚΩΛΟΤΡΙΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!

και κατι τελευταιο....στη αγγλια κατεβαζουνε νομο με τον οποιο θα φυλακιζονται!!!!!!!!!!!!ναι καλα ακουσατε...οσοι οδηγουν και μιλανε στο τηλεφωνο!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕ Ο catmaster...

ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΕΨΕΙ!!!!!!!!!!!!

:smokin:

gixxerpap
16/12/2006, 11:03
νευρακια, νευρακια, πρωι - πρωι?????

TROOPER
16/12/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
νευρακια, νευρακια, πρωι - πρωι?????

:a57: :a27:

:lol: :lol: :lol:

μαλακα γυρισα απο αυστρια και βλεπω εδω το μπανανισταν που ζουμε....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΝΕΥΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΕΥΡΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!!

div400
16/12/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono: :nono:

φιλε διαφωνω....

ειναι το 3ο θρεντακι που ανοιγεται σε σχεση με τα νεα προστιμα.τη γνωμη μου την εχω πει και συνεχιζω να την υποστηριζω.
λες οτι δεν βλεπουνε τα στοπ και παραβιαζουνε...με την ιδια λογικη δεν ειδανε το παιδι σου, φιλο σου, αδερφο σου και τον σκοτωσανε!!!

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΕΧΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΠΑΝΩ!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ!!!!!!!!!ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ!!!!!!!!!!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΠΟΔΙΑ ΠΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!

τα 700 μαγκες ειναι οντως εξοντωτικα....αλλα για δες τι παιζει ξαφνικα...εγω ειμαι ο μεσος ελληνας οδηγος που ξεχνιεμαι να σταματησω σε στοπ, δεν ειδα το κοκκινο, μιλαω στο κινητο οταν ταυτοχρονα καπνιζω και προσπαθω να κανω οπισθογωνια!!!!!

και ξαφνικα εμφανιζεται Η ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ (μπατσουλης) και αρχιζει να μου παιρνει μετρα για κουστουμι...κατεβαινω και φυσικα αρχιζω το παραμυθι....
και σας παρακαλω...και προς θεου εχω οικογενεια...και ειμαι ανεργος,φοιτητης,αδερφη να σου κανω μια πιπα κυριε μπατσε μου να πατσισουμε και αλλα τετοια υπεροχα!!!!!!!!!

φυσικα η ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ δεν εχει φρενα με αποτελεσμα να δω in my face το φτερωτο πουτσαρχιδο (μιλαμε για ειδιλιακη εικονα)!!!!!!!!!

λετε μετα απο αυτο να ξαναξεχαστω-ξανααφαιρεθω-ξαναμιλαω στο τηλ?????????????????

μαλλον οχι!!!!!!!!!!

και επειδηςςςςςςςςςςςςςςςςςς πολυςςςςςςςςςςςςςς ντορος εγινε σε συγκριση με τις ευρωπαικες χωρες....

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΗΛΙΘΙΟΙ ΒΑΛΚΑΝΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!!!ΞΕΚΟΛΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΕ ΚΩΛΟΤΡΙΠΙΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΚΩΛΟΤΡΙΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!

και κατι τελευταιο....στη αγγλια κατεβαζουνε νομο με τον οποιο θα φυλακιζονται!!!!!!!!!!!!ναι καλα ακουσατε...οσοι οδηγουν και μιλανε στο τηλεφωνο!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕ Ο catmaster...

ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΕΨΕΙ!!!!!!!!!!!!

:smokin:

θα συμφωνησω στο οτι εχουμε γινει/ ειμαστε μπανανια....

εκει που δεν θα συμφωνησω ειναι οτι τα προστιμα θα έχουν καποιο αντικτυπο στην μειωση των ατυχηματων. διοτι:

α)θα πρεπει πρωτα απο ολα να επιβληθουν.
ποσες φορες εχουμε ακουσει για το ταδε μετρο/νομο και ποσες φορες εχει εφαρμοστει;;;

β) ηδη συζητιεται η μειωση των προστιμων
(ας μην ξεχναμε οτι ηταν προταση νομου και οχι ψηφισμενος νομος του κρατους)

γ) η ηλιθιοτητα δεν χαμπαριαζει απο λεφτα και πορτοφολια....

δ) τα καθε ειδους προστιμα ειναι για την περιπτωση που ΗΔΗ εχει γινει η στραβη/παραβαση, το θεμα ειναι να φτασουμε σε επιπεδο τετοιο που δεν θα ΓΙΝΟΝΤΑΙ στραβες/παραβασεις....
(ναι ξερω βλεπω πολυ spielberg):sad:

TROOPER
16/12/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
θα συμφωνησω στο οτι εχουμε γινει/ ειμαστε μπανανια....

εκει που δεν θα συμφωνησω ειναι οτι τα προστιμα θα έχουν καποιο αντικτυπο στην μειωση των ατυχηματων. διοτι:

α)θα πρεπει πρωτα απο ολα να επιβληθουν.
ποσες φορες εχουμε ακουσει για το ταδε μετρο/νομο και ποσες φορες εχει εφαρμοστει;;;

β) ηδη συζητιεται η μειωση των προστιμων
(ας μην ξεχναμε οτι ηταν προταση νομου και οχι ψηφισμενος νομος του κρατους)

γ) η ηλιθιοτητα δεν χαμπαριαζει απο λεφτα και πορτοφολια....

δ) τα καθε ειδους προστιμα ειναι για την περιπτωση που ΗΔΗ εχει γινει η στραβη/παραβαση, το θεμα ειναι να φτασουμε σε επιπεδο τετοιο που δεν θα ΓΙΝΟΝΤΑΙ στραβες/παραβασεις....
(ναι ξερω βλεπω πολυ spielberg):sad:

α)ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ!!!!!!αλλα αν δεν εφαρμοστουνε τα μετρα γιατι κωλοχτυπιομαστε δημητρη???

β)η επιβαιβεωση της μπανανιας.

γ)δεν θα γινουνε εξυπνοι οσων τα πορτοφολια αναστεναξουν σαφεστατα!!!!αλλα ισως να ειμαστε πιο ασφαλεις στο δρομο...λεω εγω τωρα.

δ)1.καλλιο αργα παρα ποτε.
2.απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε κατα τη γνωμη μου και εφοσον δεν υπαρχει η λογικη στον καθενα που βγαινει εξω απο το σπιτι του οτι πρεπει να σεβεται τους συνανθρωπους του...ας φοβαται τουλαχιστον...ισως μερικες γενειες αργοτερα να υπαρχει μεταλαξη του φοβου σε σεβασμο.

:wave2:

atropos
16/12/2006, 12:10
την κατασταση των δρομων,και τους τελειους επαγγελματιες οδηγους ( ταξιτζιδες ),που τους βαζετε ?

Για να καντε ενα γκαλοπ,για τους ταξιτζιδες.....θα γελασει και το παρδαλο κατσικι...:eek: :eek:

Παντως φιλε Trooper,ειμαι μαζι σου.....:wave2:

EVI
16/12/2006, 12:15
ρε Γιωργάκη.....οχι οτι δεν συμφωνώ μαζι σου αφου ξερεις αλλα πας και συγκρινεις τωρα το κυκλοφοριακο 1,5 εκατομμυριού ανθρώπων με το δικο μας που ειναι 7-8 εκατομμυρια (για αθηνα μιλαμε)


και λες ευρωπες και μπανανες και μουσχουλα


δλδ πχ στην Ιταλια ειναι καλυτερα?.....τοσοι εδω μεσα εχουν ζησει στο εξωτερικο χρονια ας μας πουνε σε μια χωρα που στο κεντρο της να κυκλοφορουνε τοσα εκατομμυρια τι γινετε και να συγκρινουμε


στο ξαναλεω συμφωνω με αυτα που λες και αλιμονο αν δεν τα εχω παρει με τους δρομους εδω στο Ελλαδα αλλα λεω τωρα .....



οσο για τα προστιμα αν θα κανουν κατι?μπορει να κανουν δε ξερω....για λιγο....μου φαινετε τελικα η μονη λυση ειναι να λεμε στα παιδια μας


μην αφηνεις το ποτο σου οπου να ναι
να σαου ανοιγουν το αναψυκτικο μπροστα σου
να μην περπατας στα σκοταδια
να μην περνας με κοκκινο
να μην παραβιαζεις ταμπελες
το βρακι στο κωλο σου
να μην πεταγεσε απο τα στενα
να μην τρεχεις
αμα χτυπησεις θα σε χτυπησω


να τους γινει βιωμα


:alien: :alien:

TROOPER
16/12/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ρε Γιωργάκη.....οχι οτι δεν συμφωνώ μαζι σου αφου ξερεις αλλα πας και συγκρινεις τωρα το κυκλοφοριακο 1,5 εκατομμυριού ανθρώπων με το δικο μας που ειναι 7-8 εκατομμυρια (για αθηνα μιλαμε)


και λες ευρωπες και μπανανες και μουσχουλα


δλδ πχ στην Ιταλια ειναι καλυτερα?.....τοσοι εδω μεσα εχουν ζησει στο εξωτερικο χρονια ας μας πουνε σε μια χωρα που στο κεντρο της να κυκλοφορουνε τοσα εκατομμυρια τι γινετε και να συγκρινουμε


στο ξαναλεω συμφωνω με αυτα που λες και αλιμονο αν δεν τα εχω παρει με τους δρομους εδω στο Ελλαδα αλλα λεω τωρα .....



οσο για τα προστιμα αν θα κανουν κατι?μπορει να κανουν δε ξερω....για λιγο....μου φαινετε τελικα η μονη λυση ειναι να λεμε στα παιδια μας


μην αφηνεις το ποτο σου οπου να ναι
να σαου ανοιγουν το αναψυκτικο μπροστα σου
να μην περπατας στα σκοταδια
να μην περνας με κοκκινο
να μην παραβιαζεις ταμπελες
το βρακι στο κωλο σου
να μην πεταγεσε απο τα στενα
να μην τρεχεις
αμα χτυπησεις θα σε χτυπησω


να τους γινει βιωμα


:alien: :alien:


:nono: :nono:

ισα-ισα!!!!!!!!!

αν δεις λεω οτι ειναι ατυχης η συγκριση αναμεσα σε εμας και ολους αυτους!!!!!!!!!

δε συγκρινω ανομια πραγματα!!!!!!!!!!

απανταω απλα!!!!χρειαζομαστε βουρδουλα για να στρωσουμε!!!!!!!αυτη ειναι η αποψη μου!!!!!!!!την παρεθεσα, αυτο πιστευω και το τεκμηριωνει η καθημερινη συμπεριφορα ολων!!!!!!!

that s all

:wave2:

VegasKitty
16/12/2006, 12:24
Να σου πω εγω Ευη για κατι παρεμφερες (σε θεμα κυκλοφοριακου) απο εξωτερικο, που εζησα και μεγαλωσα???

Μεγαλωσα σε μια πολη, που εκτος απο τα περιπου 2μιση εκατ. που ειμαστε εμεις, το χρονο εχουμε και περιπου 45 εκ. επισκεπτες, χωρις αυτους που εργοντε με τα κουτια τους και τις μηχανες τους καθε σαβ/ακο....

Το συμπερασμα: το κυκλοφοριακο κατανταει ενα χαος!!!!:look:

Να χρειαζεσε περιπου μια ωρα να κανεις διαδρομη 1.5 χλ στο κεντρο της πολης, με 4 λωρ. κυκλοφοριας, και ουρες πολλων χλμ!!!! :eyepop:

Και ας μη μιλησουμε για τις βραδυνες τις ωρες που κυκλοφωρουν ολοι σαν τους τρελλους χωρις κανενα σεβασμο προς τους ντοπιους!!! :mad:

Αλλα απο την αλλη, βλεπεις σε ολο αυτο το χαος και μια ηρεμια.... Οχι οπως εδω που και 10 λεπτα να περιμενουν αρχιζουν να βρηζουν και να οριοντε και να κορναρουν σαν τους τρελλους!!! Και βεβαια, εμεις δηνουμε παντα προτεραιοτητα στους πεζους!!! Αλλα και αυτοι περνανε απο τις διαβασεις και οχι στη μεση του δρομου.... Εκει εχουμε το νομο κατα του "jaywalking" που αν πεζος παει να διασχισει δρομο χωρις να πηγαινει απο διαβασει, εκτος του οτι μπορει να φαει και κληση (ναι καλα ακουσατε) αν τον χτυπησει και κουτι η μηχανη, ο μονος που φταει ειναι ο πεζος!!!! :hypnotize

EVI
16/12/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono: :nono:

ισα-ισα!!!!!!!!!

αν δεις λεω οτι ειναι ατυχης η συγκριση αναμεσα σε εμας και ολους αυτους!!!!!!!!!

δε συγκρινω ανομια πραγματα!!!!!!!!!!

απανταω απλα!!!!χρειαζομαστε βουρδουλα για να στρωσουμε!!!!!!!αυτη ειναι η αποψη μου!!!!!!!!την παρεθεσα, αυτο πιστευω και το τεκμηριωνει η καθημερινη συμπεριφορα ολων!!!!!!!

that s all

:wave2:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

EVI
16/12/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Να σου πω εγω Ευη για κατι παρεμφερες (σε θεμα κυκλοφοριακου) απο εξωτερικο, που εζησα και μεγαλωσα???

Μεγαλωσα σε μια πολη, που εκτος απο τα περιπου 2μιση εκατ. που ειμαστε εμεις, το χρονο εχουμε και περιπου 45 εκ. επισκεπτες, χωρις αυτους που εργοντε με τα κουτια τους και τις μηχανες τους καθε σαβ/ακο....

Το συμπερασμα: το κυκλοφοριακο κατανταει ενα χαος!!!!:look:

Να χρειαζεσε περιπου μια ωρα να κανεις διαδρομη 1.5 χλ στο κεντρο της πολης, με 4 λωρ. κυκλοφοριας, και ουρες πολλων χλμ!!!! :eyepop:

Και ας μη μιλησουμε για τις βραδυνες τις ωρες που κυκλοφωρουν ολοι σαν τους τρελλους χωρις κανενα σεβασμο προς τους ντοπιους!!! :mad:

Αλλα απο την αλλη, βλεπεις σε ολο αυτο το χαος και μια ηρεμια.... Οχι οπως εδω που και 10 λεπτα να περιμενουν αρχιζουν να βρηζουν και να οριοντε και να κορναρουν σαν τους τρελλους!!! Και βεβαια, εμεις δηνουμε παντα προτεραιοτητα στους πεζους!!! Αλλα και αυτοι περνανε απο τις διαβασεις και οχι στη μεση του δρομου.... Εκει εχουμε το νομο κατα του "jaywalking" που αν πεζος παει να διασχισει δρομο χωρις να πηγαινει απο διαβασει, εκτος του οτι μπορει να φαει και κληση (ναι καλα ακουσατε) αν τον χτυπησει και κουτι η μηχανη, ο μονος που φταει ειναι ο πεζος!!!! :hypnotize



ετσι

χαος κυριοι και κυριες

ΑΛΛΑ

με καποιο εστω σεβασμο σε καποια πραγματα ουσιωδη οπως η ανθρωπινη ζωη



θενκς κιτι

:beer:

HolyDiver
16/12/2006, 12:28
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΟΥΜΕ!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΕΧΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΠΑΝΩ!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ!!!!!!!!!ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ!!!!!!!!!!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΠΟΔΙΑ ΠΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!
Φίλε trooper σωστό αυτό που λες, αλλά δεν αναφέρομαι σε καμιά "κακιά στιγμή". Το γεγονός οτί αρκετοί "οδηγοί" δεν βλεπουν τα σήματα δεν το θεωρώ κακιά στιγμή (φθηνή δικαιολογία) αλλά αποτέλεσμα της ανικανότητας τους να οδηγήσουν. Δυστυχώς υπάρχει μεγάλος αριθμός ανθρώπων που έπρεπε όχι απλά να κοπούν αλλά να κριθούν ακατάλληλοι για οδήγηση (να μην μπορούν να ξαναδώσουν). Και κανένα πρόστιμο μικρό ή μεγάλο δεν μας σώζει από αυτούς.
Και το πρόβλημα στην συγκεκριμένη κατηγορία παραβάσεων, είναι οτί η βεβαίωση τους γίνεται κατα 99%(ειδικά στοπ και τριγωνάκι) όταν έχει γίνει ατύχημα. Και εκέι είναι και το νόημα του post που έκανα, στη δυσκολία ελέγχου αυτών των παραβάσεων και όχι των μεγάλων προστίμων.
Πρόστιμα? Δεν χρειάζονται.
Προκάλεσες ατύχημα παραβιάζοντας στοπ? 5-εώς ισόβια αφαίρεση διπλώματος και αντιμετώπιση στα δικαστήρια ως ανθρωποκτονία (ή απόπειρα).
Παραβίασες κόκκινο αέρα πατέρα? "Καλά ακούσατε κύριε, δεν πληρώνετε τίποτα, φέρτε το διπλωματάκι σας για μια 5ετία να γουστάρετε. Α, και αν σας πιάσουμε να οδηγήτε ξανά πάρτε και ένα χρόνο δωρεάν διακοπές στη ψειρου.:bawl:

EVI
16/12/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από HolyDiver
[/B]


+1

αλλα πιστεψε στο ιδιο μυκος κυματος σκεφτετε και ο trooper .... κρανιονετε και αυτος με κατι τετοια απλως ειπατε αλλες λεξεις

TROOPER
16/12/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από HolyDiver
Φίλε trooper σωστό αυτό που λες, αλλά δεν αναφέρομαι σε καμιά "κακιά στιγμή". Το γεγονός οτί αρκετοί "οδηγοί" δεν βλεπουν τα σήματα δεν το θεωρώ κακιά στιγμή (φθηνή δικαιολογία) αλλά αποτέλεσμα της ανικανότητας τους να οδηγήσουν. Δυστυχώς υπάρχει μεγάλος αριθμός ανθρώπων που έπρεπε όχι απλά να κοπούν αλλά να κριθούν ακατάλληλοι για οδήγηση (να μην μπορούν να ξαναδώσουν). Και κανένα πρόστιμο μικρό ή μεγάλο δεν μας σώζει από αυτούς.
Και το πρόβλημα στην συγκεκριμένη κατηγορία παραβάσεων, είναι οτί η βεβαίωση τους γίνεται κατα 99%(ειδικά στοπ και τριγωνάκι) όταν έχει γίνει ατύχημα. Και εκέι είναι και το νόημα του post που έκανα, στη δυσκολία ελέγχου αυτών των παραβάσεων και όχι των μεγάλων προστίμων.
Πρόστιμα? Δεν χρειάζονται.
Προκάλεσες ατύχημα παραβιάζοντας στοπ? 5-εώς ισόβια αφαίρεση διπλώματος και αντιμετώπιση στα δικαστήρια ως ανθρωποκτονία (ή απόπειρα).
Παραβίασες κόκκινο αέρα πατέρα? "Καλά ακούσατε κύριε, δεν πληρώνετε τίποτα, φέρτε το διπλωματάκι σας για μια 5ετία να γουστάρετε. Α, και αν σας πιάσουμε να οδηγήτε ξανά πάρτε και ένα χρόνο δωρεάν διακοπές στη ψειρου.:bawl:

η απαντηση μου εχει ηδη δωθει στον div400.
το θεμα λοιπον ετσι οπως εγω το βλεπω ειναι η διαφωνια μας στα προστημα.

και οως πολυ σωστα ειχε πει ο tai σε προηγουμενο θρεντακι...<<δλδ. εχουμε δεδομενο το δικαιωμα στη παρανομοια και απλα προσπαθουμε να βρουμε ποσο μικρη η μεγαλη θα ειναι η τιμωρια???>>

:nono:

απο τη στιγμη που εμεις δε κανουμε τπτ για να αλλαξουμε...ας φοβομαστε τουλαχιστον!!!!!!!!!

ισως μακροπροθεσμα τα εγγονια μας να ειναι πιο συνηδητοποιημενοι ανθρωποι.

οσο για τα ατομα που δε θα επρεπε να οδηγουνε ειναι 1 αλλο κεφαλαιο αν και πιστευω οτι αν πεσουνε κεφαλια μια δυο φορες...απο μονοι τους θα αντιληφθουνε ο τι δε τους περνει να οδηγησουνε!!!!εγω δε βλεπω αλλη λυση...

:wave2:

div400
16/12/2006, 14:04
απλα δηλ. καταληγουμε στο οτι η ΝΕΟελληνικη κοινωνια χρειαζεται πολλαπλα και ισχυροτατα ΣΟΚ / ΦΑΠΕΣ (πραγματικα ομως) ωστε να ξυπνησει επιτελους απο την ληθη που εχει πεσει. αυτο δεν ισχυει μονο για την οδηγηση αλλα για ολα τα κοινωνικα δρωμενα...

θα συμφωνησω με τον trooper: θελουμε βουρδουλα εδω που φτασαμε καθημερινα και απανωτα....


ερωτημα: ποιος θα τα δωσει και τα βουρδουλα και τα σοκ;;;;
ΟΕΟ;;;;:look: :look: :look:

μαλλον ο καθενας στον εαυτο του και για τον εαυτο του......

TROOPER
16/12/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
απλα δηλ. καταληγουμε στο οτι η ΝΕΟελληνικη κοινωνια χρειαζεται πολλαπλα και ισχυροτατα ΣΟΚ / ΦΑΠΕΣ (πραγματικα ομως) ωστε να ξυπνησει επιτελους απο την ληθη που εχει πεσει. αυτο δεν ισχυει μονο για την οδηγηση αλλα για ολα τα κοινωνικα δρωμενα...

θα συμφωνησω με τον trooper: θελουμε βουρδουλα εδω που φτασαμε καθημερινα και απανωτα....


ερωτημα: ποιος θα τα δωσει και τα βουρδουλα και τα σοκ;;;;
ΟΕΟ;;;;:look: :look: :look:

μαλλον ο καθενας στον εαυτο του και για τον εαυτο του......

καλο το ερωτημα δημητρη...
ακου τωρα και την απαντηση....
εδω μεσα ειμαστε 16500 χρηστες λεει...
βγαλε τους 2πλογραμενους....ας πουμε 10000.
βγαλε τους ξεχασμενους...5000
βγαλε ηλιθιους, καγκουρες κλπ...ας πουμε 1000.

αν καθε 1 απο αυτους τους 1000 απι καθημερινης βασεως εκανε χωνι τον καθε μαλακα που υπαρχει στους δρομους μας, αν οι πατεραδες του φορουμ ξεφτιλιζανε τους δασκαλους των παιδιων τους, αν βλεπαμε εμεις οι 1000 την οποιαδηποτε μαλακια και αντι να γυρισουμε το κεφαλι μας απο την αλλη προσπαθουσαμε να τη διωρθωσουμε???

και δε σου λεω να ξεχασουμε τις δουλειες μας και τις οικογενειες μας.απλα σε 1 μαλακα καθε μερα αν απευθυνθουμε ισως κατι καποτε να αλλαξει.
σιγουρα δεν ειναι βουρδουλας αυτος αλλα ισως να ειναι σοκ για καποιους...

και επειδη θα υπαρξουν ατομα που θα με χαρακτηρισουνε γραφικο η ρομαντικο...απαντω εκ των προτερων οτι αυτα τα ατομα με αυτη τη συμπεριφορα συντηρουνε την υπαρχουσα κατασταση.

:wave2:

EKEINOS
16/12/2006, 14:41
Ο μονος τροπος να διορθωθουν οι κακοι οδηγοι ειναι οι ποινες.
Πχ.Εφαγε ανθρωπο περνωντας με κοκκινο,σπαζοντας ΣΤΟΠ,κανοντας
κοντρες στην πολη,και αλλα τετοια με πρωτο το ποτο και τωρα τελευταια
το τηλεφωνο 10 χρονια φυλακη,αν οχι ο πρωτος συγγενης με την καραμπινα.
Ακουστε και ενα σκηνικο πριν 20 χρονια, οι ποινες και σημερα ειναι ιδιες.
Εκανα ενα ατυχημα και του συνοδηγου μου το ποδι εσπασε,δεν θα σας πω
αν εφταιγα η οχι θα ειναι υποκειμενικο.1 μηνα πριν το δικαστηριο αρχισα να
παρακολουθω δικες σχετικες για να ξερω τι με περιμενη.Σκαει η εξης υποθεση.
οδηγος αυτοκινητου μπαινει κοντρα σε μονοδρομο και για ν'αποφυγει εναν
που κατεβαινε κανονικα κανει δεξια στο πεζοδρομιο και σκοτωνει τον πατερα
και τραυματιζει σοβαροτατα τον 6χρονο γιο του που βγηκαν αμεριμνοι για
βολτα.Ποινη 2 χρονια με αναστολη με το σκεπτικο οτι δεν το ηθελε.
Τωρα προσφατα σε επαρχιακη πολη μονιμος μεθυσος σκοτωνει κοπελα πραγμα
που ξαναεκανε πριν 4 χρονια.
Δυο παραδειγματα απο χιλιαδες, στην Λαρισα ομως οι ταξιτζηδες θα ειναι πιο
προσεκτικοι στο μελλον απο τον πατερα που εβγαλε συμβολαιο για τον θανατο
του γιου του.
Αν στην ευρωπη χτυπησεις πεζο εκτος διαβασης απο την κληρονομια του παιρνεις
αποζημειωση αν ομως τον φας στην διαβαση το χαος σε περιμενει.

div400
16/12/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καλο το ερωτημα δημητρη...
ακου τωρα και την απαντηση....
εδω μεσα ειμαστε 16500 χρηστες λεει...
βγαλε τους 2πλογραμενους....ας πουμε 10000.
βγαλε τους ξεχασμενους...5000
βγαλε ηλιθιους, καγκουρες κλπ...ας πουμε 1000.

αν καθε 1 απο αυτους τους 1000 απι καθημερινης βασεως εκανε χωνι τον καθε μαλακα που υπαρχει στους δρομους μας, αν οι πατεραδες του φορουμ ξεφτιλιζανε τους δασκαλους των παιδιων τους, αν βλεπαμε εμεις οι 1000 την οποιαδηποτε μαλακια και αντι να γυρισουμε το κεφαλι μας απο την αλλη προσπαθουσαμε να τη διωρθωσουμε???

και δε σου λεω να ξεχασουμε τις δουλειες μας και τις οικογενειες μας.απλα σε 1 μαλακα καθε μερα αν απευθυνθουμε ισως κατι καποτε να αλλαξει.
σιγουρα δεν ειναι βουρδουλας αυτος αλλα ισως να ειναι σοκ για καποιους...

και επειδη θα υπαρξουν ατομα που θα με χαρακτηρισουνε γραφικο η ρομαντικο...απαντω εκ των προτερων οτι αυτα τα ατομα με αυτη τη συμπεριφορα συντηρουνε την υπαρχουσα κατασταση.

:wave2:

+100000:wave2: :beer:

zephyr1
16/12/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καλο το ερωτημα δημητρη...
ακου τωρα και την απαντηση....
εδω μεσα ειμαστε 16500 χρηστες λεει...
βγαλε τους 2πλογραμενους....ας πουμε 10000.
βγαλε τους ξεχασμενους...5000
βγαλε ηλιθιους, καγκουρες κλπ...ας πουμε 1000.

αν καθε 1 απο αυτους τους 1000 απι καθημερινης βασεως εκανε χωνι τον καθε μαλακα που υπαρχει στους δρομους μας, αν οι πατεραδες του φορουμ ξεφτιλιζανε τους δασκαλους των παιδιων τους, αν βλεπαμε εμεις οι 1000 την οποιαδηποτε μαλακια και αντι να γυρισουμε το κεφαλι μας απο την αλλη προσπαθουσαμε να τη διωρθωσουμε???

και δε σου λεω να ξεχασουμε τις δουλειες μας και τις οικογενειες μας.απλα σε 1 μαλακα καθε μερα αν απευθυνθουμε ισως κατι καποτε να αλλαξει.
σιγουρα δεν ειναι βουρδουλας αυτος αλλα ισως να ειναι σοκ για καποιους...

και επειδη θα υπαρξουν ατομα που θα με χαρακτηρισουνε γραφικο η ρομαντικο...απαντω εκ των προτερων οτι αυτα τα ατομα με αυτη τη συμπεριφορα συντηρουνε την υπαρχουσα κατασταση.

:wave2:

Αμα αυτοι οι 1000 μαζευομασταν,φτιαχναμε ενα πλανο για το πως θα δρασουμε ,ειχαμε ενα καλο δικηγορο,(εναν ανθρωπο με τα ιδια ενδιαφεροντα και ευαισθησιες με μας),και δεν αφηναμε τιποτα να περασει ετσι,(μυνησεις,κινητοποιησης,υποστηριξη)τοτε θα ξαναμιλαγαμε και θα βλεπες πως θα μπαινανε καποιοι σε σειρα.

Αλλα οποτε εχει προταθει κατι τετοιο,πρωτη εμεις βγαινουμε και λεμε οτι ειναι ανουσιο,αραξε ρε μεγαλε,μη χρισημοποιεις το φορουμ γαι τετοιου ειδους συναξεις κτλ.

Το φορουμ και οι μοτοσυκλετιστες θα μπορουσαν να προσφερουν τετοιο εργο που πολλοι ρουφιανοι θα ψαχναν τρυπες να κρυφτουν,και τιποτα πια δεν θα περναγε ετσι.

Αλλα δυστηχως στα λογια ολοι καλη ειμαστε,στην πραξη ομως?

Το χειροτερο απ'ολα ειναι οτι ολοι εχουμε αποψη........................απλα αποψη.:sad:

zireous
16/12/2006, 15:24
Θέλει πολλή δουλειά το κυκλοφοριακό πρόβλημα. Για να ασχοληθούμε καί να δώσουμε λύσεις πρέπει να συννενοηθούμε καί με μοτοσυκλετιστικές λέσχες-οργανώσεις καί με συγκοινωνιολόγους, καί να έχουμε σοβαρές προτάσεις πάνω στο θέμα, καί να διαφημίσουμε αρκετά μία πιθανή κίνηση μέσα από τα μέσα, καί να μαζευτούμε αρκετοί ώστε να παραλύσουμε την Αθήνα για μία και μόνο μέρα.
Και πάλι δεν υπάρχουν εγγυήσεις ότι κάτι θα γίνει.


Το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ και προσπαθώ να κάνω συνέχεια στη κίνηση είναι να θυμάμαι ότι:

Άν εγώ δέ κάνω αηδίες στη κίνηση σημαίνει ότι τουλάχιστον είναι ένας κάγκουρας λιγότερος στη κίνηση.

Είναι μια αρχή.

TROOPER
16/12/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αμα αυτοι οι 1000 μαζευομασταν,φτιαχναμε ενα πλανο για το πως θα δρασουμε ,ειχαμε ενα καλο δικηγορο,(εναν ανθρωπο με τα ιδια ενδιαφεροντα και ευαισθησιες με μας),και δεν αφηναμε τιποτα να περασει ετσι,(μυνησεις,κινητοποιησης,υποστηριξη)τοτε θα ξαναμιλαγαμε και θα βλεπες πως θα μπαινανε καποιοι σε σειρα.

Αλλα οποτε εχει προταθει κατι τετοιο,πρωτη εμεις βγαινουμε και λεμε οτι ειναι ανουσιο,αραξε ρε μεγαλε,μη χρισημοποιεις το φορουμ γαι τετοιου ειδους συναξεις κτλ.

Το φορουμ και οι μοτοσυκλετιστες θα μπορουσαν να προσφερουν τετοιο εργο που πολλοι ρουφιανοι θα ψαχναν τρυπες να κρυφτουν,και τιποτα πια δεν θα περναγε ετσι.

Αλλα δυστηχως στα λογια ολοι καλη ειμαστε,στην πραξη ομως?

Το χειροτερο απ'ολα ειναι οτι ολοι εχουμε αποψη........................απλα αποψη.:sad:

το εχεις θεσει στις προτασεις, εχει συζητηθει με τους διαχειριστες του φορουμ και εχει απορριφθει η προταση σου???

zephyr1
16/12/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το εχεις θεσει στις προτασεις, εχει συζητηθει με τους διαχειριστες του φορουμ και εχει απορριφθει η προταση σου???

:lol:

Αν το ειχα κανει ειμαι σιγουρος πως θα το ειχες δει.:winka:

Να σου πω οτι αυτο τον καιρο σκεφτομαι εντονα πως να το θεσω,..............αλλα φοβαμαι μη γινει προβατο στο γονατο(οπως λεει καποιος καλος φιλος απο δω).

Οταν γιναν τα ποστ για το που παει το φορουμ,ουτε ενας δεν απαντησε σοβαρα.
Με σπαμοφαση περασε αλλη μια μερα.

Δεν εχω καμια απαιτηση απ'την διαχειριστικη ομαδα,και ουτε εχουν καμια υποχρεωση να υποστηριξουν κατι τετοιο.Τους ευχαριστω μαλιστα για την καλη φιλοξενεια τους.

Ολοι εμεις ομως τι μπορουμε να κανουμε?

Κατι εχω κατα νου..............θα δουμε.:wave2:

TROOPER
16/12/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:lol:

Αν το ειχα κανει ειμαι σιγουρος πως θα το ειχες δει.:winka:

Να σου πω οτι αυτο τον καιρο σκεφτομαι εντονα πως να το θεσω,..............αλλα φοβαμαι μη γινει προβατο στο γονατο(οπως λεει καποιος καλος φιλος απο δω).

Οταν γιναν τα ποστ για το που παει το φορουμ,ουτε ενας δεν απαντησε σοβαρα.
Με σπαμοφαση περασε αλλη μια μερα.

Δεν εχω καμια απαιτηση απ'την διαχειριστικη ομαδα,και ουτε εχουν καμια υποχρεωση να υποστηριξουν κατι τετοιο.Τους ευχαριστω μαλιστα για την καλη φιλοξενεια τους.

Ολοι εμεις ομως τι μπορουμε να κανουμε?

Κατι εχω κατα νου..............θα δουμε.:wave2:

αν ειναι παει σαν προβατο στο γονατο...so be it!

οσο για το θεμα που παει το φορουμ...το προβλημα του τυπου ητανε για τα παπακια, τα σκουτερ και οσους δεν εχουνε μηχανη τι κανουνε εδω μεσα.αρα καλως κατσανε ολοι και το πηρανε στο χαλαρο (γνωμη μου)

τωρα εφ οσον εχεις κατι να προτεινεις στα σοβαρα...γραφτο στις προτασεις.μιλα με τη διαχειρηση (αυτο παει στο οποτε προταθηκε κατι τετοιο εγινε πεσιμο που ειπες παραπανω).αν η διαχειριση κρινει....just do it !!!!!!:winka: