PDA

View Full Version : ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ



TROOPER
16/12/2006, 11:58
πειραιας 11.30 το πρωι.
ξεκιναω απο το σπιτι με το μοτορι μου να παω σε ασθενη μου στο κορυδαλλο.
ενω ακομα ειμαι στο κεντρο του πειραια και συγκεκριμενα ηρωων πολυτεχνειου στο υψος της πλατειας κοραη υπαρχει διαβαση πεζων ανευ σηματοδοτη.δεδομενου λοιπον του οτι ειμαι αρτι αυηχθεις απο σοβαρη πρωτευουσα της κεντρικης ευρωπης (βιεννη) οπου ο πεζος εχει προτερεοτητα στη διαβαση, και δεδομενου του οτι συνηδητοποιω πως οι πεζοι στη συγκεκριμενη διαβαση εχουνε προθεση να διασχισουνε το δρομο...κοβω και ακινοιτοποιω τη μοτοσυκλετα μου παραχωρωντας τους προταιρεοτητα.
50αρης με οπελ βεκτρα ερχεται απο πισω μου και φτανωντας στα 5 εκατοστα απο την πινακιδα μου, φρεναρει (ενω ηδη ειμαι ακινητοποιημενος) και κολαει το χερι στη κορνα!!!!
εκτελω αριστερη ημισια περιστροφη της κρανιωμενης (κυριολεκτικα και μεταφορικα) κουτρας μου και με κινηση του αριστερου μου χεριου ρωτωντας <<τι εγινε>>
απαντηση: <<προχωρα ρε μαλακισμενο>>
αντιδραση: αναβω αλαρμ, κατεβαζω σταντ και ξεκαβαλαω με ματι θολωμενο.πλησιαζω το εν λογω οχημα και παρατηρω ασφαλειες να κλεινουνε και παραθυρα να ανεβαινουνε!!!!!!!!
φτανω στο παραθυρο και αρχιζω να του εξηγω πολυ παραστατικα το πως γεννηθηκε %&^&#%$#$^%&%&%&^$&&^$^*^&$@!

κλπ κλπ κλπ.

ο μπαρμπας αφοτου εκανε τη χοντρη του αναγκη δεν τολμησε να με κοιταξει.
ο κοσμος εχει κερωσει και ενω εγω υπερασπιζομαι το δικαιωμα τους στη ζουγκλα που ζουμε δεν μιλαει:(

τα νευρα μου γινονται ζαρτιερες ακομα περισσοτερο και κανοντας να αποχωρισω κανω μια κινηση να χτυπησω το μπαμπριζ του αυτοκινητου με το κεβλαρ στα γαντια μου.κινηση την οποια δεν ολοκληρωσα.καβαλησα και εφυγα...

ας ελπισουμε οτι ο συγκεκριμενος οδηγος θα σκεφτεται λιγο περισσοτερο ατην επομενη φορα...

:smokin:

Nrgman
16/12/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

ας ελπισουμε οτι ο συγκεκριμενος οδηγος θα σκεφτεται λιγο περισσοτερο ατην επομενη φορα...

:smokin:

Την επόμενη φορα θα κορνάρει , θα βρίσει και φύγει γρήγορα απο δεξία !!!
Μερικοί δεν διορθώνονται με τίποτα!!!

gixxerpap
16/12/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πειραιας 11.30 το πρωι.

....................
....................
ας ελπισουμε οτι ο συγκεκριμενος οδηγος θα σκεφτεται λιγο περισσοτερο ατην επομενη φορα...

:smokin:


το γουρουνι, και παπιγιον να του φορεσεις, παλι γουτς θα κανει!

anf125
16/12/2006, 15:04
Προτείνω σε τέτοιες περιπτώσεις να παίρνουμε ότι στοιχεία μπορούμε τέτοιων υποκειμένων. Αν είναι επαρκή για στήσιμο δικογραφίας, να το προωθούμε στην τροχαία (σε συνεργασία με συλλόγους μοτό ή άλλες οργανώσεις που μπορούν να βοηθήσουν). Διαφορετικά, απλά να τα κοινοποιούμε μεταξύ μας και να διαπομπεύουμε τους εξυπνάκηδες. Π.χ. προσοχή σε μαύρο Vectra με αριθμό ΧΨΖ **** και οδηγό 50ρη μπουχέσα, αν υπάρχει και φωτογραφικό υλικό ακόμα καλύτερα.

Φίλε Trooper, πολύ καλά αντέδρασες. Άλλη φορά μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι ακόμα. Να σταματήσεις ήρεμα, και να ζητήσεις ευγενικά τα στοιχεία του "κυρίου" γιατί θες να του κάνεις μήνυση για εξύβριση (ξεκινώντας να σχηματίζεις το νούμερο της αστυνομίας στο κινητό σου). Εφόσον η φάση γίνεται σε κομβικό σημείο με πολύ κόσμο, η ξεφτίλα του... ξεφτίλα είναι ακόμα πιο εγγυημένη :evil: :rotflmao: :beer:

vangelis 64
16/12/2006, 15:06
Νευρολόγος είσαι? :lol: :lol:

Χωρίς πλάκα πάντως,είμαστε κάφροι.Και δεν εννοώ τη δική σου αντίδραση(την επικροτώ κιόλας),αλλά τού καραγκιόζη με την κόρνα.

Ανάλογο περιστατικό έχω δεί κι εγώ.Είναι ένα ZZR στην Θησέως με κατεύθυνση Κουκάκι,είναι πρώτος στο φανάρι που πάει για Χαμοστέρνας-αριστερά δηλαδή-είναι πίσω από το φανάρι και το κοιτάζει,περιμένοντας να γίνει πράσινο.Από πίσω,Ι.Χ. με 50άρη πάλι(λές?)και πιο πίσω εγώ.
Ε ,με το που ανοίγει το φανάρι,ο τύπος κολλάει το χέρι στην κόρνα,ενοχλημένος προφανώς που ο μοτοσυκλετιστής δεν είχε ήδη εξαϋλωθεί και ο οποίος βέβαια έκανε αυτό που έκανες κι εσύ.
Μονο που το προχώρησε.Και ο πενηντάρης ή δεν είχε ηλεκτρικά παράθυρα ή δεν πρόλαβε να τα κλείσει.Και ο ZZR δεν φορούσε γάντια.
Τη σφαλιάρα την άκουσα στα 10 μέτρα.Τις ευχές του τις ακούσανε κι άλλοι.
Ε λοιπόν,τη λέω την αμαρτία μου.Πολύ το χάρηκα!!!

div400
16/12/2006, 15:23
καταρχας σωστα επραξες και σταματησες στην διαβαση και γενικα βεβαια σωστα επραξες...

αλλα το μονο που καταφερες (ναι ξερω θα στην σπασω λιγο τωρα) ειναι αλλος ενας μεσηλικας να λεει ''να κοιτα τα τσογλανια με τις μηχανες'' κτλ κτλ...
ο τυπος προφανος δεν εχει καταλαβει οτι στην διαβαση σταματαμε, του ειναι απιστευτο,αδιανοητο...

οποτε (με την λογικη του) γιατι σταματησε το μαλακισμενο μες στην μεση του δρομου αφου δεν εχει φαναρι---> κορνα, βρισιμο και ολα καλα ξεκινησε......


:yuck: :mad: :yuck: :mad:

TROOPER
16/12/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
καταρχας σωστα επραξες και σταματησες στην διαβαση και γενικα βεβαια σωστα επραξες...

αλλα το μονο που καταφερες (ναι ξερω θα στην σπασω λιγο τωρα) ειναι αλλος ενας μεσηλικας να λεει ''να κοιτα τα τσογλανια με τις μηχανες'' κτλ κτλ...
ο τυπος προφανος δεν εχει καταλαβει οτι στην διαβαση σταματαμε, του ειναι απιστευτο,αδιανοητο...

οποτε (με την λογικη του) γιατι σταματησε το μαλακισμενο μες στην μεση του δρομου αφου δεν εχει φαναρι---> κορνα, βρισιμο και ολα καλα ξεκινησε......


:yuck: :mad: :yuck: :mad:

ισως...

αλλα με αυτη τη λογικη ρε συ επρεπε να πω yes master και να παρω τον πουλο μου!!!!:nono:

καλυτερα ετσι.ισως και να καταλαβε οτι ο πεζος οταν περναει απο διαβαση, σταματαμε!

:wave2:

zzr2005
17/12/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ισως...

αλλα με αυτη τη λογικη ρε συ επρεπε να πω yes master και να παρω τον πουλο μου!!!!:nono:

καλυτερα ετσι.ισως και να καταλαβε οτι ο πεζος οταν περναει απο διαβαση, σταματαμε!

:wave2:

Η αντίδρασή σου απολυτα λογική και δικαιολογημένη...αλλά πιστεύω ότι μερικές φορές πρέπει να δίνουμε τόπο στην οργή...εξάλλου μας χαλάει και εμάς το σκηνικό και μετά οδηγούμε νευριασμένοι,...

όσοι επικρότησαν μάλλον δεν γνωρίζουν πόσοι μουρλοί, μπράβοι και άλλα όντα κυκλοφορούν στην Αθήνα.... φανταστείτε αντίστοιχο σκηνικό με τον οδηγό να βγάζει πιστόλι....(μην μου πείτε ότι είναι απίθανο)...
ή αν φεύγοντας τον ακολουθήσει ο αυτοκινητιστής και ο θωλομένος κ με πεσμένο εγωισμό εμβολίσει το μοτοσυκλετιστή??? (αν θυμάμαι καλά υπάρχει αντίστοιχο περιστατικό με μοτοσυκλετιστή και οδηγό αυτοκινήτου όπου ο μοτοσυκλετιστής έχασε τα πόδια του όταν ο οδηγός του κουτιού τον πέταξε σε μπαρντιέρες)...

gloum
17/12/2006, 14:18
Δυστυχώς στο ελλαδιστάν μας αυτός που έχει δίκιο πολλές φορές του φέρονται σαν μαλάκα.Καλά έκανες φίλε μου..Μακάρι να υπήρχαν και άλλοι έτσι.Εδω σταματάς σε πορτοκαλί που αναβοσβήνει ενώ οι πεζοί έχουν πράσινο και στα χώνουν οι από πίσω..Που αν τους ρωτήσεις τι είναι το πορτοκαλί που αναβοσβήνει σου λένε χάλασε το φανάρι..τα ΖΩΑ!

gregorgeous89
17/12/2006, 16:33
Η αντίδρασή σου απολυτα λογική και δικαιολογημένη...αλλά πιστεύω ότι μερικές φορές πρέπει να δίνουμε τόπο στην οργή...εξάλλου μας χαλάει και εμάς το σκηνικό και μετά οδηγούμε νευριασμένοι,...
Ωραία λοιπον εάν έρθουν και στο σπ'ητι μας να μας κλέψουν να τους βοηθίσουμε μήπως και τσαντιστούν αλιώς:yuck:
Μα τι λέμε τώρα? Εάν δεν 'εχει αντισώματα η κοινωνοία δεν πρόκειτε ποτέ να γιατρευτεί.Καλά έκανες
TROOPER έτσι πρέπει και την επόμενη φορά θα το ξανασκευτεί ο τύπος:winka:

AFTER
17/12/2006, 16:47
Θα πω κατι βαρυ

Δυστυχως μονο αν ΨΟΦΗΣΟΥΝ αυτα τα ζωα θα δουμε προκοπη σε αυτον τον τοπο
Υπαρχουν ακομα πολλοι υστερικοι κατοχικοπληκτοι που δεν προκειται ποτε να μαθουν 2-3 πραγματα
Εδω βλεπω καθε μερα να φτυνουν ροχαλες μισο μετρο εξω απο την πορτα του μαγαζιου μου τα ζωα, και αν τους πεις και τιποτα ''τους εθιξες το φιλοτιμο''

ΟΞΩ ΡΕ!:mad:

zzr2005
17/12/2006, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Ωραία λοιπον εάν έρθουν και στο σπ'ητι μας να μας κλέψουν να τους βοηθίσουμε μήπως και τσαντιστούν αλιώς:yuck:
Μα τι λέμε τώρα? Εάν δεν 'εχει αντισώματα η κοινωνοία δεν πρόκειτε ποτέ να γιατρευτεί.Καλά έκανες
TROOPER έτσι πρέπει και την επόμενη φορά θα το ξανασκευτεί ο τύπος:winka:

ναι σίγουρα θα το ξανασκεφτεί...και την επόμενη φορά θα έχει μαζί του ένα στυλιάρι....για να απαντήσει...
νομίζεις ότι ο άλλος θα γίνει άνθρωπος στα 40αντα του ή στα 50ντα του όταν μια ζωή είναι κάφρος???

όσο για το παράδειγμα με τη ληστεία τελείως άκυρο...το ένα είναι αυτοάμυνα και το άλλο είναι επίθεση σε κάποιον που μας την έδωσε στα νεύρα....ή μας προπηλάκισε...

Υ.Γ. και πάλι τονίζω ότι είναι λογική αντίδραση αλλά .......πάντα υπάρχει ένα αλλά...

DimChios
17/12/2006, 22:02
Γιώργο, επειδή και κατ ιδίαν το έχουμε κουβεντιάσει το θέμα, ΚΑΙ σχετικά με τη δική μου περίπτωση και τον τρόπο αντίδρασης, σου λέω το εξής....



1000 ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΛΚ!!!

Και μιλάω πολύ σοβαρά! :mad:

Μην αρχίζετε με τα "αν είχε", "αν μπήξε" και μπλα μπλα μπλα!!!

Τα έχουμε ξαναπεί....



:wave2:

blueblack
18/12/2006, 16:12
ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ......ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΑΛΑΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΝΗΝΤΑΡΗΔΕΣ..???????

Άποκλείεται δηλαδή νά τό κάνει τριαντάρης αύτό...??

TROOPER........όταν δέν ξέρεις τί θά σού τύχει....ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ...
Δέ μετράν τά μπράτσα πιά, έχει γεμίσει πιστολάκια.....!!!!!!!!!
Καί άν δέν είχε ήλεκτρικά παράθυρα θά τού τήν έριχνες..??
Άρχίζω καί τό σκέφτομαι έκείνο τό μονομαχούμε...καλά πού είπα ..ΟΧΙ..δηλαδή......!!!!!!!:lol:

ΟΧΙ.......ΦΙΛΟΙ ΟΧΙ............δέν συμφωνώ μέ αύτό τόν τρόπο άντίδρασης......
Άν ήταν έτσι κάθε μέρα έπρεπε νά δερνόμαστε μέ κανά 2-3.....!!!!!!
Άν καί έτυχε ή φύση νά μέ κάνει πιό δυνατό άπό πολλούς ,ποτέ δέν έμπλεξα σέ τέτοιο καυγά
τού δρόμου....!!!!!
Τώρα τό παράδειγμα μέ τόν κλέφτη είναι τελείως άτυχές........
Άν μπούν στό σπίτι μου θά ύπερασπίσω τήν οικογένεια μου μέ τήν ίδια μου τή ζωή....!!!!!!!!!

:wave2:

TROOPER
18/12/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ......ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΑΛΑΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΝΗΝΤΑΡΗΔΕΣ..???????

Άποκλείεται δηλαδή νά τό κάνει τριαντάρης αύτό...??

TROOPER........όταν δέν ξέρεις τί θά σού τύχει....ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ...
Δέ μετράν τά μπράτσα πιά, έχει γεμίσει πιστολάκια.....!!!!!!!!!
Καί άν δέν είχε ήλεκτρικά παράθυρα θά τού τήν έριχνες..??
Άρχίζω καί τό σκέφτομαι έκείνο τό μονομαχούμε...καλά πού είπα ..ΟΧΙ..δηλαδή......!!!!!!!:lol:

ΟΧΙ.......ΦΙΛΟΙ ΟΧΙ............δέν συμφωνώ μέ αύτό τόν τρόπο άντίδρασης......
Άν ήταν έτσι κάθε μέρα έπρεπε νά δερνόμαστε μέ κανά 2-3.....!!!!!!
Άν καί έτυχε ή φύση νά μέ κάνει πιό δυνατό άπό πολλούς ,ποτέ δέν έμπλεξα σέ τέτοιο καυγά
τού δρόμου....!!!!!
Τώρα τό παράδειγμα μέ τόν κλέφτη είναι τελείως άτυχές........
Άν μπούν στό σπίτι μου θά ύπερασπίσω τήν οικογένεια μου μέ τήν ίδια μου τή ζωή....!!!!!!!!!

:wave2:

1.δεν τα βαλα με τους 50αρηδες (οποιος εχει τη μυγα...:lol: ) και 25αρης να ηταν το ιδιο μου κανει!!!
2.εχει γεμισει πιστολακια!!!ε να βαλουμε τοτε την ουρα στασκελια!!!!:nono:
3. αν δεν ειχε ηλεκτρικα παραθυρα παλι θα μιλαγα!!!θα ελεγα αυτα που του ειπα και με κλειστα τα παραθυρα του!!!αν φυσικα αντι να ζητουσε συγγνωμη η αν αντι να σκασει (οπως εκανε) ηθελε και τα ρεστα ΝΑΙ !!!!!!!!! ΘΑ ΕΒΛΕΠΕ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΗΝΙΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ !!!!!!!!!!
4.το μονομαχουμε ητανε φυσικα στα λογια...ελπιζω να το καταλαβες!
5.αν δερνομασταν 2-3 φορες τη μερα με ολους τους μαλακες που μας περιβαλουνε...ο κοσμος μας μαλλον θα ητανε καλυτερος.
6.το οτι δεν εμπλεξες ποτε σε καβγα στον δρομο ηταν και ειναι επιλογη σου!!!
7. το παραδειγμα με τον κλεφτη ειναι σωστοτατο!!!ο κλεφτης ειναι πιο πιθανο να οπλοφορει σε σχεση με τον οποιοδηποτε οδηγο που συνανταμε!!!!

TROOPER
18/12/2006, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ναι σίγουρα θα το ξανασκεφτεί...και την επόμενη φορά θα έχει μαζί του ένα στυλιάρι....για να απαντήσει...
νομίζεις ότι ο άλλος θα γίνει άνθρωπος στα 40αντα του ή στα 50ντα του όταν μια ζωή είναι κάφρος???

όσο για το παράδειγμα με τη ληστεία τελείως άκυρο...το ένα είναι αυτοάμυνα και το άλλο είναι επίθεση σε κάποιον που μας την έδωσε στα νεύρα....ή μας προπηλάκισε...

Υ.Γ. και πάλι τονίζω ότι είναι λογική αντίδραση αλλά .......πάντα υπάρχει ένα αλλά...


:nono: :nono: :nono:

στη μια περιπτωση διεκδικεις το δικαιωμα σου στο χωρο που ζεις (σπιτι σου) και στην αλλη την υποχρεωση που εχεις απεναντι στο κοινωνικο συνολο !!!!!!!!!

εγω δεν ξεκαβαλισα για να το παιξω τσαμπουκας αλλα για να τον κανω να καταλαβει οτι στο δρομο δεν ειναι μονος του !!!!!!!!!!

:wave2:

zzr2005
18/12/2006, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono: :nono: :nono:

στη μια περιπτωση διεκδικεις το δικαιωμα σου στο χωρο που ζεις (σπιτι σου) και στην αλλη την υποχρεωση που εχεις απεναντι στο κοινωνικο συνολο !!!!!!!!!

εγω δεν ξεκαβαλισα για να το παιξω τσαμπουκας αλλα για να τον κανω να καταλαβει οτι στο δρομο δεν ειναι μονος του !!!!!!!!!!

:wave2:

δεν έκρινα τα κίνητρά σου...σου είπα ότι η αντίδρασή σου είναι λογική ...
απλά πιστεύω ότι αυτός ο τρόπος αντίδρασης είναι λάθος...και συμφωνώ απόλυτα με τον Ιριανα....
όσον αφορά το παράδειγμα...το δικαίωμά σου να υπερασπίζεις την ασφάλειά σου και το σπίτι σου είναι κατοχυρωμένο από το Σύνταγμα...
αντίθετα δεν νομίζω ότι είναι αρμοδιότητά δική σου ούτε κανενώς άλλου πολίτη να ΕΠΙΒΑΛΕΙ τους νόμους με τη βία προς όφελος του κοινωνικού συνόλου.....για αυτό το λόγο υπάρχουν οι νόμοι και οι αρχές του κράτους...αλλιώς θα είμασταν ζούγκλα...


Υ.Γ 1 προς όλους αυτούς που συγχαίρουν και κραυγάζουν υπέρ της αυτοδικίας ένα έχω να ρωτήσω...αν γυρίζοντας το κεφάλι βλέπατε το Μάικ Τάισον στο αυτοκίνητο θα είχατε την ίδια αντίδραση και την ίδια διάθεση να υπερασπίσεται το κοινωνικό σύνολο????????

Υ.Γ. τονίζω ότι η υπεράσπιση της προσωπικής σου ασφάλειας ή της οικογένειάς σου είναι τελείως διαφορετικό πράγμα..

TROOPER
18/12/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
δεν έκρινα τα κίνητρά σου...σου είπα ότι η αντίδρασή σου είναι λογική ...
απλά πιστεύω ότι αυτός ο τρόπος αντίδρασης είναι λάθος...και συμφωνώ απόλυτα με τον Ιριανα....
όσον αφορά το παράδειγμα...το δικαίωμά σου να υπερασπίζεις την ασφάλειά σου και το σπίτι σου είναι κατοχυρωμένο από το Σύνταγμα...
αντίθετα δεν νομίζω ότι είναι αρμοδιότητά δική σου ούτε κανενώς άλλου πολίτη να ΕΠΙΒΑΛΕΙ τους νόμους με τη βία προς όφελος του κοινωνικού συνόλου.....για αυτό το λόγο υπάρχουν οι νόμοι και οι αρχές του κράτους...αλλιώς θα είμασταν ζούγκλα...


Υ.Γ 1 προς όλους αυτούς που συγχαίρουν και κραυγάζουν υπέρ της αυτοδικίας ένα έχω να ρωτήσω...αν γυρίζοντας το κεφάλι βλέπατε το Μάικ Τάισον στο αυτοκίνητο θα είχατε την ίδια αντίδραση και την ίδια διάθεση να υπερασπίσεται το κοινωνικό σύνολο????????

Υ.Γ. τονίζω ότι η υπεράσπιση της προσωπικής σου ασφάλειας ή της οικογένειάς σου είναι τελείως διαφορετικό πράγμα..

ο πολιτης ειναι ενεργο μερος της κοινωνιας!!!!!!!
αν οι θεσμοι και οι αρχες δεν φροντιζουν να επιβαλουν τους υπαρχοντες νομους και οι πολιτες δεν αναλαβουν δραση, οι πολιτες ειναι ΑΝΕΝΕΡΓΟΙ!!!!!!!!

να σου το θεσω αλλιως.ειναι εξτριμ το παραδειγμα και για αυτο σου λεω να μη το συγκρινεις με την δικια μου υποθεση.
περπατας βραδυ στο δρομο.ξαφνικα βλεπεις οτι ενας τσογλανακος κλεβει τη τσαντα μιας κυριας.τι κανεις???λες ελα μωρε δε γαμιεται....αφου δεν ειναι εδω αυτος που πρεπει να εφαρμοσει τον νομο (αστυνομια) εγω δεν εχω δικαιωμα να επιβαλλω τον νομο και σηκωνεσαι και φευγεις????

υ.γ.1 σου απανταω ειλικρινα ΝΑΙ !!!!!!

Υ.Γ. ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟ?????

αρα με ποια λογικη θα υπερασπιστεις την οικογενεια σου και οχι εμενα οταν θα απειλουμαι???

zzr2005
18/12/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ο πολιτης ειναι ενεργο μερος της κοινωνιας!!!!!!!
αν οι θεσμοι και οι αρχες δεν φροντιζουν να επιβαλουν τους υπαρχοντες νομους και οι πολιτες δεν αναλαβουν δραση, οι πολιτες ειναι ΑΝΕΝΕΡΓΟΙ!!!!!!!!

να σου το θεσω αλλιως.ειναι εξτριμ το παραδειγμα και για αυτο σου λεω να μη το συγκρινεις με την δικια μου υποθεση.
περπατας βραδυ στο δρομο.ξαφνικα βλεπεις οτι ενας τσογλανακος κλεβει τη τσαντα μιας κυριας.τι κανεις???λες ελα μωρε δε γαμιεται....αφου δεν ειναι εδω αυτος που πρεπει να εφαρμοσει τον νομο (αστυνομια) εγω δεν εχω δικαιωμα να επιβαλλω τον νομο και σηκωνεσαι και φευγεις????

υ.γ.1 σου απανταω ειλικρινα ΝΑΙ !!!!!!

Υ.Γ. ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟ?????

αρα με ποια λογικη θα υπερασπιστεις την οικογενεια σου και οχι εμενα οταν θα απειλουμαι???

καταλαβαίνω τι εννοείς και συμμερίζομαι την κοινωνική σου ευσυνειδησία...
αλλά δεν νομίζεις ότι υπάρχει μια κάποια διαφορά μεταξύ της αντίδρασης για την υπεράσπιση από πράξης βίας και την βίαιη αντίδραση για πράξεις αναίδειας και έλλειψης κυκλοφοριακής αγωγής??

φαντάσου πόσες φορές πρέπει να πλακωθείς κάθε μέρα για να υπερασπίσεις το δικαίωμα της γιαγιάς να περνάει απο τη διάβαση....το δικαίωμα του ανάπηρου να έχει ελεύθερη μπάρα κτλ κτλ...
και η κύρια ένστασή μου είναι στο ότι ο οδηγός δεν κατάλαβε γιατί του την είπες, δεν διαπαιδαγωγήθηκε, δεν πρόκειται να αποφύγει αντίστοιχες πράξεις.....θα παραμείνει ζώο...και ίσως να γίνει και λίγο πιο άγριο ζώο απέναντι στους μοτοσυκλετιστές....

TROOPER
18/12/2006, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
καταλαβαίνω τι εννοείς και συμμερίζομαι την κοινωνική σου ευσυνειδησία...
αλλά δεν νομίζεις ότι υπάρχει μια κάποια διαφορά μεταξύ της αντίδρασης για την υπεράσπιση από πράξης βίας και την βίαιη αντίδραση για πράξεις αναίδειας και έλλειψης κυκλοφοριακής αγωγής??

φαντάσου πόσες φορές πρέπει να πλακωθείς κάθε μέρα για να υπερασπίσεις το δικαίωμα της γιαγιάς να περνάει απο τη διάβαση....το δικαίωμα του ανάπηρου να έχει ελεύθερη μπάρα κτλ κτλ...
και η κύρια ένστασή μου είναι στο ότι ο οδηγός δεν κατάλαβε γιατί του την είπες, δεν διαπαιδαγωγήθηκε, δεν πρόκειται να αποφύγει αντίστοιχες πράξεις.....θα παραμείνει ζώο...και ίσως να γίνει και λίγο πιο άγριο ζώο απέναντι στους μοτοσυκλετιστές....

περαν του οτι θαυμαζω το γεγονος οτι την ιδια ωρα εδω ανταλαζουμε αποψεις σοβαρα και την ιδια ωρα ξιφουλκουμε στις διαμαχες για τις ομαδες μας να σου απαντησω σε αυτα που ειπες.:a10:

οσο για το πρωτο σκελος...σου απανταω το εξης:πραξη βιας δεν ειναι και το οτι ο ιδιος μπαρμπας θα σου βγει απο στοπ, φαναρι κοκκινο, θα παρκαρει το μπουρδελο του πανω στο πεζοδρομιο ωστε εσυ να αναγκαστεις να κανεις τον ταρζαν με το παιδι σου και διατρεχοντας σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις τον κινδυνο του τραυματισμου ????

οσο για το 2ο σκελος...φανταζομαι και αποκαρδιωνομαι οτι ειμαι 1 απο τους λιγους που φροντιζουνε ωστε η γιαγια να μαθει απο που πρεπει να περναει το δρομο, τον αναπηρο να πηγαινει απο ελευθερες ραμπες κλπ κλπ!!!!μηπως αν προσπαθουσανε και αλλοι γινοτανε κατι??????
ο οδηγος αν δε διαπαιδαγωγηθηκε ισως να θυμαται το εξευτυλιστικο βλεμα του κοσμου και αν μη τι αλλο να φοβαται μηπως και ξανανιωσει τη ξεφτυλα.
αν δε το εκανα θα ητανε ακομα ενας μαγκας που θα εμενε μαγκας τωρα ισως και να μην ειναι πια...

:wave2:

zzr2005
18/12/2006, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
περαν του οτι θαυμαζω το γεγονος οτι την ιδια ωρα εδω ανταλαζουμε αποψεις σοβαρα και την ιδια ωρα ξιφουλκουμε στις διαμαχες για τις ομαδες μας να σου απαντησω σε αυτα που ειπες.:a10:

οσο για το πρωτο σκελος...σου απανταω το εξης:πραξη βιας δεν ειναι και το οτι ο ιδιος μπαρμπας θα σου βγει απο στοπ, φαναρι κοκκινο, θα παρκαρει το μπουρδελο του πανω στο πεζοδρομιο ωστε εσυ να αναγκαστεις να κανεις τον ταρζαν με το παιδι σου και διατρεχοντας σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις τον κινδυνο του τραυματισμου ????

οσο για το 2ο σκελος...φανταζομαι και αποκαρδιωνομαι οτι ειμαι 1 απο τους λιγους που φροντιζουνε ωστε η γιαγια να μαθει απο που πρεπει να περναει το δρομο, τον αναπηρο να πηγαινει απο ελευθερες ραμπες κλπ κλπ!!!!μηπως αν προσπαθουσανε και αλλοι γινοτανε κατι??????
ο οδηγος αν δε διαπαιδαγωγηθηκε ισως να θυμαται το εξευτυλιστικο βλεμα του κοσμου και αν μη τι αλλο να φοβαται μηπως και ξανανιωσει τη ξεφτυλα.
αν δε το εκανα θα ητανε ακομα ενας μαγκας που θα εμενε μαγκας τωρα ισως και να μην ειναι πια...

:wave2:

1ον προφανώς διαφέρει η άποψή μας για το μέσο που πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την επιτευξη του στόχου που είναι η κυκλοφριακή αγωγή...

2ον δεν μπορεί αν θεωρηθουν κατά την άποψή μου πράξη βίας οι περιπτώσεις που ανέφερες, ειδικότερα σε μια μεγαλούπλη που φιάχτηκε χωρίς καμιά κυκλοφιακή μέριμνα...
μεταφορικά είναι πράξεις βίας...κυρίολεκτικά είναι πράξεις αδιαφορίας, ωχαδερφισμου κτλ...

και υπάρχει μια ποιοτική διαφορά μεταξύ της βίας με τα λόγια και της βίας με τα χέρια...
για να στο φέρω σε ποδοσφαιρικό επίπεδο μιας και ταυτόχρονα κανουμε το χαβαλέ μας στις διαμάχες.....
είναι το ίδιο να βρίζεις το διαιτητή στο γήπεδο με το να μπεις μεσα και να του σπάσεις το κεφάλι???

TROOPER
18/12/2006, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
1ον προφανώς διαφέρει η άποψή μας για το μέσο που πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την επιτευξη του στόχου που είναι η κυκλοφριακή αγωγή...

2ον δεν μπορεί αν θεωρηθουν κατά την άποψή μου πράξη βίας οι περιπτώσεις που ανέφερες, ειδικότερα σε μια μεγαλούπλη που φιάχτηκε χωρίς καμιά κυκλοφιακή μέριμνα...
μεταφορικά είναι πράξεις βίας...κυρίολεκτικά είναι πράξεις αδιαφορίας, ωχαδερφισμου κτλ...

και υπάρχει μια ποιοτική διαφορά μεταξύ της βίας με τα λόγια και της βίας με τα χέρια...
για να στο φέρω σε ποδοσφαιρικό επίπεδο μιας και ταυτόχρονα κανουμε το χαβαλέ μας στις διαμάχες.....
είναι το ίδιο να βρίζεις το διαιτητή στο γήπεδο με το να μπεις μεσα και να του σπάσεις το κεφάλι???

1ον.οχι!!!θα ηθελα πολυ να μη χρειαστει να χειροδικουμε η να βριζομαστε στο δρομο προκειμενου να αποκτησουμε παιδεια!!!!!!!!!!στο μεσο συμφωνουμε!!!!!!απλα ετσι οπως εχει γινει το πραγμα...δεν εχει επιστροφη.απο κει και μετα ειναι η διαφωνια μας!απλα εγω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει πρωτα να μου σπασει καποιος χερια, ποδια και μετα να θελω να τον κοπανησω!

2ον.κυριολεκτικα ειναι πραξεις αδιαφοριας, ωχαδερφισμου που καταληγουνε σε πραξεις βιας κατα τη γνωμη μου!!!

οσο για το τριτο κοματι...ειναι το ιδιο να σπασεις τα μουτρα του μαλακα που σφυριξε πεναλτυ με τον ασυνηδητο που κυκλοφορει στο δρομο και ειναι εν δυναμει δολοφονος, χωρις συναισθηση???

zzr2005
18/12/2006, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


οσο για το τριτο κοματι...ειναι το ιδιο να σπασεις τα μουτρα του μαλακα που σφυριξε πεναλτυ με τον ασυνηδητο που κυκλοφορει στο δρομο και ειναι εν δυναμει δολοφονος, χωρις συναισθηση???

το παράδειγμα αφορούσε τη διαφορά μεταξύ εξύβριση με λόγια κ πράξεις βίας...
θέλω να πω ότι η αντίδρασή σου ήταν ΙΣΩΣ δυσανάλογη με την απειλή που δέχτηκες εσύ ή το κοινωνικό σύνολο...

TROOPER
18/12/2006, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
το παράδειγμα αφορούσε τη διαφορά μεταξύ εξύβριση με λόγια κ πράξεις βίας...
θέλω να πω ότι η αντίδρασή σου ήταν ΙΣΩΣ δυσανάλογη με την απειλή που δέχτηκες εσύ ή το κοινωνικό σύνολο...

ισως...

ισως ομως και να ειναι καλυτερα που δε θα το μαθουμε ποτε...αν με καταλαβες τι εννοω:winka:

zzr2005
18/12/2006, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ισως...

ισως ομως και να ειναι καλυτερα που δε θα το μαθουμε ποτε...αν με καταλαβες τι εννοω:winka:

όντως...ελπίζω ο οδηγός να μην ξαναγίνει κίνδυνος θάνατος για πεζούς...αλλά πολύ αμφιβάλω....:wave2:

TROOPER
19/12/2006, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
...αλλά πολύ αμφιβάλω....:wave2:

εχεις ολο το δικαιωμα!!:wave2:

Alx 84
19/12/2006, 09:50
Καλά ξηγήθηκες Γιώργη!!:beer:

Ταξιδευτής
19/12/2006, 09:59
Παιδια, εγω εχω μαθει -καλως η κακως- να βλεπω τα πραγματα στη ζωη μου λιγο πιο απλα: ενας οργανισμος καταπολεμα μια ασθενεια με τα αντισωματα του.

Στον οργανισμο της (καθε) κοινωνιας, η ασθενεια ειναι οι καθε λογης καφροι (στην προκειμενη περιπτωση οι καφροι οδηγοι).
Ποια ειναι λοιπον τα αντισωματα;

α. Η νομιμη οδος της μηνυσης;
β. η αστυνομια;
γ. μια πραξη ανταποδωσης ΑΝΑΛΟΓΗ της μαμακιας που εκανε ο καφρος;

Καθε μερα κατατιθονται εκατονταδες μηνυσεις που κανουν χρονια να εκδικαστουν (και αν). Αν τελικα φτασει στο δικαστηριο η υποθεση μετα απο χρονια, κανεις δεν θα εχει καμια διαθεση να ασχοληθει... Θα ειπωθουν διαφορες σαλτσες, και εν πασει περιπτωσει ο καφρος θα παραμεινει καφρος.

Η αστυνομια ολοι ξερουμε με τι ασχολειται γενικοτερα, και στην τελικη δεν εχει το χρονο (η/και τη διαθεση) να επιβαλλει και να σοφρωνισει τον καθε καφρο του δρομου. Αν ΟΝΤΩΣ ερθει, ο καφρος θα αρχισει τα ετσι αλλιως και αλλιωτικα, θα σε βγαλει τρελο, θα σε απειλησει κιολας διοτι εισαι αλητης μηχανοβιος και τον εβρισες και ειναι κ γερος ανθρωπος με την καρδια του κλπ, και αντε βγαλε ακρη.

Το να κατεβεις εκεινη την στιγμη και να του ΔΕΙΞΕΙΣ οτι υπαρχουν και καποιοι στο δρομο που ΔΕΝ μασανε απο ψευτοτσαμπουκαδες του στυλ "κουνησου ρε μ@λ@κ@", που στην τελικη ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαραδεκτη συμπεριφορα ποσο μαλλον στην προκειμενη περιπτωση, τοτε ο καφρος θα το σκεφτει καλα πριν ξανακανει κατι τετοιο.

Οκ, η χειροδικια δεν ειναι λυση, οπως και το να παιρνουμε το νομο στα χερια μας.
ΑΛΛΑ, για σκεφτειτε το καφρο αυτον, αν επι καποιο διαστημα επεφτε ΣΥΝΕΧΩΣ σε ατομα που ΔΕΝ μασανε και τον εκαναν ρομπα στο δρομο οπως αυτη την περιπτωση;

Θα συνεχιζε μετα να κανει τον μαγκα η θα το εκανε τουμπεκι ψιλοκομμενο;

Κυριοι, πρεπει να δειξουμε οτι δεν ειμαστε φυτα... Διοτι ολοι αυτοι εχουν την εντυπωση οτι ειμαστε ολοι μαλθακοι και βουτυρομπεμπεδες, και ως εκ τουτου εχουν το δικαιωμα να συμπεριφερονται οπως θελουν και να νοιωθουν "αρχοντες" (του κωλου)....

Αντισταθειτε ρε παιδια. Αλαρμ, σταντ κατω και μπινελικι. Και ΜΟΝΟ που θα σε δει να κατεβαινεις και να πηγαινεις κατα πανω του, ο αλλος θα χεστει επανω του!
Δεν χρειαζεται ισως να αρχισουν τα μπουκετα (εκτος κ αν ο αλλος ειναι ΤΟΣΟ αληταρας οπως ο αλλος πυ πεταγε το παλικαρι στο αντιθετο ρευμα), αλλα ΠΡΕΠΕΙ να τους τρομοκρατησουμε λιγο.

Ειναι η ΜΟΝΗ γλωσσα που καταλαβαινουν τα ΖΩΑ. :mad:

symvoulos
19/12/2006, 10:30
ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΝΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΚΥΝΔΙΝΟ ΓΙΑ
ΣΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ;
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΟΧΙ !!!
ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΅ΚΑΤΣΕΙ΅ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΞΑΝΑΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ(Η ΘΕΣ/ΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ) ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ:sad:

karamoto
19/12/2006, 11:48
Θαυμάζω την κίνηση σου trooper αλλά και εγώ πιστεύω ότι δυστυχώς ούτε έτσι δεν βγαίνει άκρη.

Μάλιστα λέω ότι αφού ο σκοπός και ο δικός μου και του νόμου είναι η αποφυγή του ατυχήματος εγώ δεν σταματάω ποτέ σε διάβαση εάν δεν έχω από πίσω τελείως ελεύθερο δρόμο. Αν σταματήσω εγώ 99% ο από πίσω μου που δεν καταλαβαίνει γιατί σταματάω (δεν είναι οτί το σκέπτονται και λένε σιγά μην σταματήσω, δεν τους περνάει καν από το μυαλό) θα με φάει. Ακόμα χειρότερα μπορεί οι πεζοί να κάνουν ότι περνάνε επειδή σταμάτησα και όταν με στουκάρουν να πάρω και αυτούς μαζί μου.

Είναι μια από τις πολλές παραβάσεις που κάνουμε όλοι στο Ελλαδιστάν (όπως π.χ. το να πηγαίνουμε στην βοηθητική λωρίδα όταν έχουμε ορατότητα βάζοντας σε μικρότερο κίνδυνο αυτούς που θέλουν να μας προσπεράσουν) για να αυξήσουμε την ασφάλεια στους δρόμους. Αν με το καλό κάποτε αποκτήσουμε συνολικά οδηγική παιδεία (από σχολεία ΜΜΕ κτλ) ο κόσμος θα ακολουθήσει.

Τώρα για τον τρόπο αντίδρασης στην καφρίλα του ΙΧ μπορεί να έκανα ακριβώς το ίδιο αν έχανα την ψυχραιμία μου αλλά συμφωνώ με τον zzr2005 ότι τέτοιες αντιδράσεις δεν έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εσύ είσαι λογικός ανθρωπος και το κάνεις δικαιολογημένα.

Όμως και ο κάφρος που επίτηδες σε κλείνει όταν πας να προσπεράσεις (και βάζει εσένα τους απέναντι και τον εαυτό του σε κίνδυνο) νομίζει και αυτός ότι είναι δικαιολογημένος διότι κακώς τρέχεις (και νομίζει ότι έχει το δικαιωμα να το κρίνει και να αντιδράσει). Το ίδιο σίγουρος για το δίκιο του είναι και ο κλασσικός Ελληνάρας ο οποίος σταλήθεια νομίζει ότι μπορεί να σε δείρει αν παρκάρεις μπροστά στο σπίτι του διότι στο σπίτι του έχει προτεραιότητα να παρκάρει αυτός.

Αφού λοιπόν οι Ελλήνες είμαστε αμόρφωτοι (και) σε ζητήματα οδηγικά φαντάσου τι θα επικρατήσει εάν όλοι διεκδικούν με λεκτική και σωματική βία την εφαρμογή του λάθους τους.

odt
19/12/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πειραιας 11.30 το πρωι.
ξεκιναω απο το σπιτι με το μοτορι μου να παω σε ασθενη μου στο κορυδαλλο.
ενω ακομα ειμαι στο κεντρο του πειραια και συγκεκριμενα ηρωων πολυτεχνειου στο υψος της πλατειας κοραη υπαρχει διαβαση πεζων ανευ σηματοδοτη.δεδομενου λοιπον του οτι ειμαι αρτι αυηχθεις απο σοβαρη πρωτευουσα της κεντρικης ευρωπης (βιεννη) οπου ο πεζος εχει ........................................................................
..................................................................................ας ελπισουμε οτι ο συγκεκριμενος οδηγος θα σκεφτεται λιγο περισσοτερο ατην επομενη φορα...

:smokin:

Πάντως αν ήμουν στη θέση σου, πιο πολύ θα με πείραζε το ότι οι πεζοί έμειναν άπραγοι.

Το πρόβλημα με τους "βιαστικούς" οδηγούς είναι σύνηθες και ενοχλητικό. Κορνάρουν ακόμη και όταν σταματάς σε διάβαση με σηματοδότη (διάβαση στην οποία ο πεζός πατάει το κουμπί για να ανάψει το πράσινο για τους πεζούς και μένει αναμμένο για αρκετά δευτερόλεπτα από τη στιγμή που θα περάσει απέναντι).

Δεν βλέπω εδώ να τίθεται θέμα σωστού τρόπου υπεράσπισης της προτεραιότητας των πεζών, ή διαπαιδαγώγησης των απαίδευτων πολιτών, το θέμα είναι πως κάποιος σου πούλησε τσαμπουκά και αντέδρασες σε αυτό, άσχετα αν οι πεζοί έπρεπε να περάσουν ή όχι.

Άρα, σωστός για την παραχώρηση προτεραιότητας στους πεζούς και σωστός και για τον τσαμπουκά...Άσε που μερικά δευτερόλεπτα μπινελικιών...αξίζουν όσο δεκάδες ώρες ψυχανάλυσης.



:a013:

TROOPER
19/12/2006, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Δεν βλέπω εδώ να τίθεται θέμα σωστού τρόπου υπεράσπισης της προτεραιότητας των πεζών, ή διαπαιδαγώγησης των απαίδευτων πολιτών, το θέμα είναι πως κάποιος σου πούλησε τσαμπουκά και αντέδρασες σε αυτό, άσχετα αν οι πεζοί έπρεπε να περάσουν ή όχι.
Άσε που μερικά δευτερόλεπτα μπινελικιών...αξίζουν όσο δεκάδες ώρες ψυχανάλυσης.



:a013:

:nono: :nono:

ειλικρινα το στραβωμα μου ειχε να κανει με το οτι δε σεβαστηκε εκεινη τη στιγμη
1.τους πεζους
2.εμενα.
με ενοχλησε η καφριλα του θεματος!!!

η τελευταια φραση σου βεβαια ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

anf125
19/12/2006, 22:13
....όπου Βιετκόγκ περισσότερο politically correct από το "κιτρινιάρης", που έχει ρατσιστικές προεκτάσεις :nono:

Εμένα σήμερα το πρωί, ενώ είχε αρχίσει να βρέχει και οι δρόμοι γλιστρούσαν αρκετά, σε ένα φανάρι στην Αμαλίας στο ύψος του πεζοδρόμου Διονυσίου Αεροπαγίτου, κάποιο μέλος του εν λόγω αντάρτικου κινήματος με έκλεισε βγαίνοντας απότομα από δεξιά, καθότι τον εμπόδιζε παρκαρισμένο τουριστικό λεωφορείο στην δεξιά λωρίδα και προφανώς βιαζόταν να επιτελέσει το "λειτούργημα" του(κακούργημα μάλλον). Αποτέλεσμα μια ελαφρά επαφή που παραλίγο να με ρίξει, περισσότερα λόγω της γλίστρας του βρεγμένου δρόμουπαρά της δύναμης. Όπως ήρμοζε στην περίσταση και την ώρα ειπώθηκαν μερικά "γαλλικά" και τον απείλησα να τον καταγγείλω στο πλησιέστερο ΑΤ, τόνισα μάλιστα ότι είχα σημειώσει το νούμερο της πινακίδας. Ο τύπος τα δικά του φυσικά, πρέπει να με είπε κωλόπαιδο και μαλακισμένο. Αίφνης πλησιάσε συνάδερφος δικυκλιστής που με υποστήριξε υποδεικνύοντας στον ταξιτζή το λάθος του.

Εν πάσει περιπτώσει το περιστατικό δεν είναι σοβαρό, σε σχέση με τι έχουμε κατά καιρούς διαβάσει εδώ και αλλού, αλλά σκέφτηκα ότι πιθανότατα ο ίδιος ασυνείδητος να είχε προκαλέσει ή να είναι σε θέση να προκαλέσει και δυστυχήματα ακόμα... Ήταν μεγάλος άνθρωπος, γύρω στα 60 και το αυτοκίνητό του ήταν παλιό και με μισοσπασμένο το αριστερό φανάρι από τρακάρισμα. Τελικά λιγότερο από σκυλιά και γατιά μας υπολογίζουν... :mad: :evil: :sad:

Πρόταση: Μονά/ζυγά και για τα ταξί, τι λέτε; :smilea:

blueblack
20/12/2006, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
1.δεν τα βαλα με τους 50αρηδες (οποιος εχει τη μυγα...:lol: ) και 25αρης να ηταν το ιδιο μου κανει!!!
2.εχει γεμισει πιστολακια!!!ε να βαλουμε τοτε την ουρα στασκελια!!!!:nono:
3. αν δεν ειχε ηλεκτρικα παραθυρα παλι θα μιλαγα!!!θα ελεγα αυτα που του ειπα και με κλειστα τα παραθυρα του!!!αν φυσικα αντι να ζητουσε συγγνωμη η αν αντι να σκασει (οπως εκανε) ηθελε και τα ρεστα ΝΑΙ !!!!!!!!! ΘΑ ΕΒΛΕΠΕ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΗΝΙΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ !!!!!!!!!!
4.το μονομαχουμε ητανε φυσικα στα λογια...ελπιζω να το καταλαβες!
5.αν δερνομασταν 2-3 φορες τη μερα με ολους τους μαλακες που μας περιβαλουνε...ο κοσμος μας μαλλον θα ητανε καλυτερος.
6.το οτι δεν εμπλεξες ποτε σε καβγα στον δρομο ηταν και ειναι επιλογη σου!!!
7. το παραδειγμα με τον κλεφτη ειναι σωστοτατο!!!ο κλεφτης ειναι πιο πιθανο να οπλοφορει σε σχεση με τον οποιοδηποτε οδηγο που συνανταμε!!!!


ΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕ........

Σέ κάποιον, πού έστω τόν καθυστέρησε μπροστά του.....
προχώρα ρέ μαλακισμένο....!!!!
όπότε τί νά άσχοληθώ μαζί του...!!!
Όσες φορές έτυχε νά τό κάνω , έλάχιστες στά 33 χρόνια πού όδηγώ,
ΑΠΛΑ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΥΓΧΙΣΜΕΝΟΣ...πολύ περισσότερο άπό τίς φορές
πού τό άπέφυγα.....!!!!!!

Έπειδή κατά κάποιον τρόπο έχω σχέση έμμεση μέ τό έγκλημα σέ ένημερώνω
πώς άπό έκεί πού δέν τό περιμένεις βγαίνουν τά κουμπούρια....!!!!!

Άν νομίζεις ότι τόν τύπο τόν συνέτισες,είσαι λάθος.
Πιστεύω πώς τήν έπόμενη φορά πού θά θεωρήσει ότι τόν παίρνει, θά είναι
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ,γιατί θά κουβαλάει καί τό βίωμα τής προσβολής του άπό σένα...!!!


:wave2:

voufi
20/12/2006, 11:46
Εμένα μου τυχαίνει παρόμοιο περιστατικό, ήμουνα με το αμάξι και πρωί πρωί πάω για δουλειά. Πίσω μου ALFA ROMEO. Πρώτο φανάρι, με τι που ανάβει πράσινο, ακούγεται η κόρνα από τον όπισθεν μου. Δε δίνω σημασία. Δεύτερο φανάρι, πρωτού καν ανάψει το πράσινο, πάλι η κόρνα...αρχίζω και φορτώνω. Τρίτο φανάρι το ίδιο. Ε δεν αντέχω άλλο... Σβήνω το αμάξι, κατεβαίνω , και του λέω ... χάλασε το αμάξι... άμα θες πέρνα από πάνω.Ανάβω τσιγάρο και κάθομαι και τον κοιτάω μέχρι που κάνει όπισθεν για να κάνει το γύρω από τα στενά. Οπότε και σίγουρος κι εγω πως με βλέπει ξαναμπαίνω στο αμάξι και συνεχίζω..... ΧΑΑΑΧΑΧΑΑΑ

TROOPER
20/12/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕ........

Σέ κάποιον, πού έστω τόν καθυστέρησε μπροστά του.....
προχώρα ρέ μαλακισμένο....!!!!
όπότε τί νά άσχοληθώ μαζί του...!!!
Όσες φορές έτυχε νά τό κάνω , έλάχιστες στά 33 χρόνια πού όδηγώ,
ΑΠΛΑ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΥΓΧΙΣΜΕΝΟΣ...πολύ περισσότερο άπό τίς φορές
πού τό άπέφυγα.....!!!!!!

Έπειδή κατά κάποιον τρόπο έχω σχέση έμμεση μέ τό έγκλημα σέ ένημερώνω
πώς άπό έκεί πού δέν τό περιμένεις βγαίνουν τά κουμπούρια....!!!!!

Άν νομίζεις ότι τόν τύπο τόν συνέτισες,είσαι λάθος.
Πιστεύω πώς τήν έπόμενη φορά πού θά θεωρήσει ότι τόν παίρνει, θά είναι
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ,γιατί θά κουβαλάει καί τό βίωμα τής προσβολής του άπό σένα...!!!


:wave2:

σε πρωτη φαση λοιπον να σου πω οτι εφυγα ανακουφισμενος!!!!οχι απλα δεν ημουνα συγχυσμενος μετα αλλα ηρεμισα κιολας!!!!!!!!!!

το θεμα με τα οπλα:πες οτι το εχει!!!!και πες οτι το βγαζει κιολας!!!θα ριξει???εγω προσωπικα δε το πιστευω!!!!τουλαχιστον οχι μερα μεσημερι στο κεντρο του πειραια!!!

και τελος ξαναλεω οτι τον τυπο δεν ξερω αν τον συνετισα αλλα σιγουρα αν εμενα απαθεις αποκλειεται να αλλαζε!!!!!τωρα μπορει....

:wave2:

blueblack
22/12/2006, 04:24
σε πρωτη φαση λοιπον να σου πω οτι εφυγα ανακουφισμενος!!!!οχι απλα δεν ημουνα συγχυσμενος μετα αλλα ηρεμισα κιολας!!!!!!!!!!


ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ....

Τώρα γιά τά ύπόλοιπα είναι μή σου κάτσει

TROOPER
22/12/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
σε πρωτη φαση λοιπον να σου πω οτι εφυγα ανακουφισμενος!!!!οχι απλα δεν ημουνα συγχυσμενος μετα αλλα ηρεμισα κιολας!!!!!!!!!!


ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ....

Τώρα γιά τά ύπόλοιπα είναι μή σου κάτσει

απο τις λιγες φορες που συμφωνω 100%μαζι σου !!!!!!

:wave2:

zireous
25/12/2006, 03:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕ........

Σέ κάποιον, πού έστω τόν καθυστέρησε μπροστά του.....
προχώρα ρέ μαλακισμένο....!!!!
όπότε τί νά άσχοληθώ μαζί του...!!!
Όσες φορές έτυχε νά τό κάνω , έλάχιστες στά 33 χρόνια πού όδηγώ,
ΑΠΛΑ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΥΓΧΙΣΜΕΝΟΣ...πολύ περισσότερο άπό τίς φορές
πού τό άπέφυγα.....!!!!!!

Έπειδή κατά κάποιον τρόπο έχω σχέση έμμεση μέ τό έγκλημα σέ ένημερώνω
πώς άπό έκεί πού δέν τό περιμένεις βγαίνουν τά κουμπούρια....!!!!!

Άν νομίζεις ότι τόν τύπο τόν συνέτισες,είσαι λάθος.
Πιστεύω πώς τήν έπόμενη φορά πού θά θεωρήσει ότι τόν παίρνει, θά είναι
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ,γιατί θά κουβαλάει καί τό βίωμα τής προσβολής του άπό σένα...!!!


:wave2:


Παλιότερα έριχνα αρκετά καντήλια. Αργότερα, έχει τύχει να κάθομαι επί πέντε λεπτά να την λέω σε κάποιον κάνοντας τον ρόμπα, χωρίς να τον βρίζω νομίζοντας ότι θα εντυπωνόταν κάτι στο τσερβέλο του.

Πρόσφατα αφού απέφυγα στο τσάκ κουτί (με γρατζούνισε), δεν έβρισα καν (μιλάμε χάλια έχω γίνει), ήμουν τόσο ψύχραιμος που πιάσαμε και τη κουβέντα μετά με τη κυρία και όλα καλά.


Υπάρχουν όμως και κάποιοι (δες άλλο ποστ) που εγώ κρίνω ως δημόσιους κινδύνους (ναι εγώ με αυτό το σπορ εργαλείο που όλοι βγάζουν το εύκολο συμπέρασμα ότι εγώ είμαι κανίβαλος της ασφάλτου), και θα προσπαθήσω άν μπορώ με νόμιμο τρόπο (μυνήσεις, μπάτσοι κλπ) να τους δώσω να καταλάβουν ποιοί είναι οι πραγματικοί δημόσιοι κίνδυνοι...


Το ιστορικό μου είναι άψογο. Σε κοντά 20 χρόνια που οδηγάω κουτιά και μηχανές ούτε μία κλήση, ούτε μία πρόκληση δυστυχήματος, ούτε ένας καθρέφτης (άλλου οχήματος) σπασμένος, ούτε ένα μπουκέτο, ούτε ένας μπάτσος πατημένος (παραλίγο), μόνο δύο γάτες νεκρές (RIP).



Στη ζούγκλα η ψυχραιμία είναι η λύση. :sun:


Κι αλοίμονο στο πούστη που θα μου κάνει τη λαδιά άμα σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και δεν είμαι ψύχραιμος. :a29:

blueblack
25/12/2006, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Παλιότερα έριχνα αρκετά καντήλια. Αργότερα, έχει τύχει να κάθομαι επί πέντε λεπτά να την λέω σε κάποιον κάνοντας τον ρόμπα, χωρίς να τον βρίζω νομίζοντας ότι θα εντυπωνόταν κάτι στο τσερβέλο του.

Πρόσφατα αφού απέφυγα στο τσάκ κουτί (με γρατζούνισε), δεν έβρισα καν (μιλάμε χάλια έχω γίνει), ήμουν τόσο ψύχραιμος που πιάσαμε και τη κουβέντα μετά με τη κυρία και όλα καλά.


Υπάρχουν όμως και κάποιοι (δες άλλο ποστ) που εγώ κρίνω ως δημόσιους κινδύνους (ναι εγώ με αυτό το σπορ εργαλείο που όλοι βγάζουν το εύκολο συμπέρασμα ότι εγώ είμαι κανίβαλος της ασφάλτου), και θα προσπαθήσω άν μπορώ με νόμιμο τρόπο (μυνήσεις, μπάτσοι κλπ) να τους δώσω να καταλάβουν ποιοί είναι οι πραγματικοί δημόσιοι κίνδυνοι...


Το ιστορικό μου είναι άψογο. Σε κοντά 20 χρόνια που οδηγάω κουτιά και μηχανές ούτε μία κλήση, ούτε μία πρόκληση δυστυχήματος, ούτε ένας καθρέφτης (άλλου οχήματος) σπασμένος, ούτε ένα μπουκέτο, ούτε ένας μπάτσος πατημένος (παραλίγο), μόνο δύο γάτες νεκρές (RIP).



Στη ζούγκλα η ψυχραιμία είναι η λύση. :sun:


Κι αλοίμονο στο πούστη που θα μου κάνει τη λαδιά άμα σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και δεν είμαι ψύχραιμος. :a29:


ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ.......

Στόν άλλο κόσμο πρίν 25 χρόνια.....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΙΣΩ..........ούτε νά τόν χτυπήσω ,ούτε νά τού κάνω κακό...
Ό άπολογισμός ήταν μιά κατεστραμμένη σχεδόν μηχανή καί γώ άπό θαύμα ζωντανός μέ
λίγα ράμματα στό κεφάλι,έναν χτυπημένο ώμο καί άμνησία γιά λίγες μέρες....!!!!!

Έφταιγε 100%, τού πήρα καί δήλωση καί ήταν καί φανταράκι ....
Είκοσιέξι έγώ , γύρω στά είκοσι αύτός...!!!
Άν φώναζα στρατονομία,είχε 5 χρόνια φυλακή.....!!!!!!!!
Καί ή άσφάλεια του άπό έκείνες πού βάρεσαν πιστόλι τό 1982-83,
Ποτέ δέν πήρα τίποτε ούτε άπό έπικουρικό...!!!!!
Έπρεπε νά τόν βάλω φυλακή γιά νά πάρω λεφτά...!!!!

Ένα sega 750 Γιαμάχα ρημαδιό,ΑΛΛΑ Η ΤΎΧΗ ΜΟΥ ήταν πού ..ΕΖΗΣΑ.....γιατί όσοι είδαν τό άτύχημα είπαν θαύμα.....
ΜΕΤΩΠΙΚΗ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50.....!!!!!!!!!!!

Άπό τότε έγινα πιό σοφός,σταμάτησα νά τρώγομαι μέ τόν κάθε άσχετο,όδηγώ .....
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΧΕΤΟ......είδικά μέσα στήν πόλη γιατί έκεί είναι πάνω άπό τό 90% τών
τροχαίων, καί σέ κάθε σταυροδρόμι πρώτα βγαίνει τό κεφάλι μου καί μετά ή μπροστινή μου
ρόδα....

Τώρα τό νά κάνω τόν Ταρζάν ή να προσπαθώ νά συνετίσω τόν καθένα μέ τόν τσαμπουκά
μου, τά μπράτσα μου, ή ότιδήποτε άλλο το....ΘΕΩΡΩ ΠΕΡΙΤΤΟ.....!!!!!!!
Δέν πιστεύω ότι θά άλλαζα τήν όδική συμπεριφορά κανενός......
Άπλά θά κινδύνευα νά γίνω γελοίος καυγαδίζοντας μέσα στό δρόμο,καί νά γίνομαι δημόσιο
θέαμα όπως αύτά πού βλέπω καθημερινά....!!!!!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΟ.........
Πιστεύω άπό αύτά πού έχω διαβάσει καί δεί κατά καιρούς ότι........
ΚΑΤΩ ΑΠΟ......2% είναι τό ποσοστό τών πολύ καλών όδηγών .....
Άν βγάλουμε άπό αύτούς τούς όδηγούς άγώνων καί αύτούς πού νομίζουν ότι είναι στόν
άγώνα , ΤΟΤΕ ΤΙ ΜΕΝΕΙ...???
Γιατί έχουμε καί καλούς πού θεωρούν τόν δρόμο πίστα,αύτοί είναι χειρότεροι.......

Γιαυτό καί ή άσφάλεια είναι έκεί πού είπες.....
ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΔΕΙΟΥΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.....
Άλλά καί έκεί .........
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΜΠΙΝΕΣ.....άνάλογα μέ τήν έποχή....!!!!!!!
Έγώ παίρνω πάντως τά βουνά....!!!!!
Άντε καλές γιορτές μέ ύγεία καί καβάλλα στή μοτό σου...!!!!!!

:wave2:

fantacid
25/12/2006, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ισως και να καταλαβε οτι ο πεζος οταν περναει απο διαβαση, σταματαμε!

:wave2:


κ παω στοιχημα οτι ο πεζος εμεινε χαζος απο το σταματημα σου στις διαβασεις κ σιγουρα του εκανες νευμα με το χερι ωστε να περασει απεναντι!!

το μονο που καταφερες ειναι (ισως) να εδωσες στο πεζο την αισθηση οτι την επομενη φορα που θα παει να περασει απο διαβασεις θα εχει την εντυπωση οτι θα του παραχωρησουν προτερεοτητα ..............κ μαλλον θα μαζευουν!!!!




κ στη τελικη εισαι τρομοκρατης! :D

TROOPER
25/12/2006, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ στη τελικη εισαι τρομοκρατης! :D

και που να με δεις κιολας...:smokin:

zireous
26/12/2006, 16:58
Το μόνο που διαφωνώ με τον iriniaa είναι το να προσπαθήσεις να "συνετίσεις" τον καθένα. Όταν συγκεκριμένος οδηγός είναι εξαιρετικά επικίνδυνος (πχ τελείως κόκκαλο και κάνει αηδίες στη κίνηση), οφείλεις να τον δώσεις μπας σωθεί κάνας άλλος που θα τον συναντήσει παρακάτω (και γω τα βουνά παίρνω κατά τα άλλα)...

Μου έχει τύχει παλιότερα γυρνώντας από δουλειά με κουτί να με προσπεράσει κουτί και να με "κλείσει" σε σημείο να πλακωθώ στα φρένα για να μη στείλω 3 άτομα που ήταν μαζί μου σε γκρεμό... Ακολουθώντας τον σταμάτησε σε ένα χωριό 5 χλμ παρακάτω, ήταν κόκκαλο, και αφού τον έκανα ρόμπα σε όλους τους φίλους του και όλο το χωριό, έκανα τη μαλακία και του τη χάρισα και δεν τον έδωσα στους μπάτσους -το μονο σίγουρο είναι ότι εκείνη την μέρα δεν ξανάπιασε το τιμόνι, αν σκότωσε κάποιον την επόμενη δεν το ξέρω... αλλά η πιθανότητα παίζει στο κεφάλι μου. Ο βασικός λόγος θανάτων και τραυματισμών εδώ στην επαρχία είναι η οδήγηση ενώ είναι κάποιος λιώμα... Δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση τα τελευταία 10 χρόνια να μην έπαιζε το αλκοόλ ρόλο σε θανατηφόρο δυστύχημα, εδώ που είμαι. Τόσο μυαλό κουβαλάνε.


Για το θέμα του thread, το πιο πιθανό σε κάποιον κάφρο που θα κορνάρει πίσω μου σε φανάρι, διάβαση κλπ τώρα πια, θα ήταν να του κάνω όχι αυτή τη χειρονομία :a36:, αλλά μάλλον αυτή: :wave2:

Ίσως επειδή μεγάλωσα κι "έμαθα" να οδηγώ στην Αθήνα, δε ξέρω-, κάθε φορά που πρέπει να οδηγήσω σε μεγαλουπόλεις είμαι σε κότα touring mode. Και πάντα μα πάντα βλέπω τα ίδια και τα ίδια στη κίνηση: καί κουτιά αλλάζουν λωρίδες χωρίς φλας, και μικρά μηχανάκια σου βγαίνουν από το πουθενά (τα ψάχνεις όμως στους καθρέφτες ή με τσεκάρισμα και δε τρέχει τίποτα), και ο συνήθης κανίβαλος θα σου βγει από στενό, και κουτάκιδες αβέρτα με το κινητό στο χέρι, και πεζοί από το πουθενά, και η κόρνα σύννεφο εκεί που εσύ μετράς μέχρι το 10 (γρήγορα ντε) στο πράσινο για να μη σου βγεί από τυφλό στενό ο κάθε καυ#ωμένος σουμάχερ (μην αφοδεύσω).

Άν έχεις στο μυαλό σου καλύτερες βόλτες από αυτές στη πόλη ίσως αυτό βοηθά να είσαι λίγο πιο κουλάτος στη κίνηση... :winka:
Κουλάτος δε σημαίνει κοιμισμένος, σημαίνει ότι είσαι μεν σε εγρήγορση, αλλά δεν βουτάς από τον λαιμό τον καθένα που δεν είναι...


Μεγαλύτερη προσοχή τώρα στις γιορτές -και άμα βγείτε στην επαρχία 3 πράγματα κατά νου πάντα: 1) Προσοχή στις τυφλές στροφές οι κουτάκιδες πάνε στάνταρ μες τη μέση, 2) σε αυτά τα άσπρα πράγματα που κάνουν μπέέέεεε και μόλις ακούνε μηχανή θέλουν να πάνε απέναντι, και 3) σε διαδρομή που δεν ξέρεις τα πάντα μπορεί να πάνε στραβά (πχ τρακτέρ, περνάει φορτηγό και αμολάει χώμα σε τυφλη στροφή, κλπ).

:wave2:

blueblack
26/12/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το μόνο που διαφωνώ με τον iriniaa είναι το να προσπαθήσεις να "συνετίσεις" τον καθένα. Όταν συγκεκριμένος οδηγός είναι εξαιρετικά επικίνδυνος (πχ τελείως κόκκαλο και κάνει αηδίες στη κίνηση), οφείλεις να τον δώσεις μπας σωθεί κάνας άλλος που θα τον συναντήσει παρακάτω (και γω τα βουνά παίρνω κατά τα άλλα)...

Μου έχει τύχει παλιότερα γυρνώντας από δουλειά με κουτί να με προσπεράσει κουτί και να με "κλείσει" σε σημείο να πλακωθώ στα φρένα για να μη στείλω 3 άτομα που ήταν μαζί μου σε γκρεμό... Ακολουθώντας τον σταμάτησε σε ένα χωριό 5 χλμ παρακάτω, ήταν κόκκαλο, και αφού τον έκανα ρόμπα σε όλους τους φίλους του και όλο το χωριό, έκανα τη μαλακία και του τη χάρισα και δεν τον έδωσα στους μπάτσους -το μονο σίγουρο είναι ότι εκείνη την μέρα δεν ξανάπιασε το τιμόνι, αν σκότωσε κάποιον την επόμενη δεν το ξέρω... αλλά η πιθανότητα παίζει στο κεφάλι μου. Ο βασικός λόγος θανάτων και τραυματισμών εδώ στην επαρχία είναι η οδήγηση ενώ είναι κάποιος λιώμα... Δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση τα τελευταία 10 χρόνια να μην έπαιζε το αλκοόλ ρόλο σε θανατηφόρο δυστύχημα, εδώ που είμαι. Τόσο μυαλό κουβαλάνε.


Για το θέμα του thread, το πιο πιθανό σε κάποιον κάφρο που θα κορνάρει πίσω μου σε φανάρι, διάβαση κλπ τώρα πια, θα ήταν να του κάνω όχι αυτή τη χειρονομία :a36:, αλλά μάλλον αυτή: :wave2:

Ίσως επειδή μεγάλωσα κι "έμαθα" να οδηγώ στην Αθήνα, δε ξέρω-, κάθε φορά που πρέπει να οδηγήσω σε μεγαλουπόλεις είμαι σε κότα touring mode. Και πάντα μα πάντα βλέπω τα ίδια και τα ίδια στη κίνηση: καί κουτιά αλλάζουν λωρίδες χωρίς φλας, και μικρά μηχανάκια σου βγαίνουν από το πουθενά (τα ψάχνεις όμως στους καθρέφτες ή με τσεκάρισμα και δε τρέχει τίποτα), και ο συνήθης κανίβαλος θα σου βγει από στενό, και κουτάκιδες αβέρτα με το κινητό στο χέρι, και πεζοί από το πουθενά, και η κόρνα σύννεφο εκεί που εσύ μετράς μέχρι το 10 (γρήγορα ντε) στο πράσινο για να μη σου βγεί από τυφλό στενό ο κάθε καυ#ωμένος σουμάχερ (μην αφοδεύσω).

Άν έχεις στο μυαλό σου καλύτερες βόλτες από αυτές στη πόλη ίσως αυτό βοηθά να είσαι λίγο πιο κουλάτος στη κίνηση... :winka:
Κουλάτος δε σημαίνει κοιμισμένος, σημαίνει ότι είσαι μεν σε εγρήγορση, αλλά δεν βουτάς από τον λαιμό τον καθένα που δεν είναι...


Μεγαλύτερη προσοχή τώρα στις γιορτές -και άμα βγείτε στην επαρχία 3 πράγματα κατά νου πάντα: 1) Προσοχή στις τυφλές στροφές οι κουτάκιδες πάνε στάνταρ μες τη μέση, 2) σε αυτά τα άσπρα πράγματα που κάνουν μπέέέεεε και μόλις ακούνε μηχανή θέλουν να πάνε απέναντι, και 3) σε διαδρομή που δεν ξέρεις τα πάντα μπορεί να πάνε στραβά (πχ τρακτέρ, περνάει φορτηγό και αμολάει χώμα σε τυφλη στροφή, κλπ).

:wave2:

ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ........

Ίσως καί γώ νά ήθελα νά κάνω αύτό πού είπες άλλά ή τά χρόνια πέρασαν .ή.......
ίσως φοβάμαι ότι ...ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΑΤΗΘΩ.....γιαυτό καί φεύγω....!!!!!!!

:wave2:

ermis21
21/01/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Η αντίδρασή σου απολυτα λογική και δικαιολογημένη...αλλά πιστεύω ότι μερικές φορές πρέπει να δίνουμε τόπο στην οργή...εξάλλου μας χαλάει και εμάς το σκηνικό και μετά οδηγούμε νευριασμένοι,...

όσοι επικρότησαν μάλλον δεν γνωρίζουν πόσοι μουρλοί, μπράβοι και άλλα όντα κυκλοφορούν στην Αθήνα.... φανταστείτε αντίστοιχο σκηνικό με τον οδηγό να βγάζει πιστόλι....(μην μου πείτε ότι είναι απίθανο)...
ή αν φεύγοντας τον ακολουθήσει ο αυτοκινητιστής και ο θωλομένος κ με πεσμένο εγωισμό εμβολίσει το μοτοσυκλετιστή??? (αν θυμάμαι καλά υπάρχει αντίστοιχο περιστατικό με μοτοσυκλετιστή και οδηγό αυτοκινήτου όπου ο μοτοσυκλετιστής έχασε τα πόδια του όταν ο οδηγός του κουτιού τον πέταξε σε μπαρντιέρες)...


Το κέβλαρ έχει ΚΑΙ αντιβαλλιστικές ιδιότητες. Μπορούμε κάλλιστα να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ κορντούρες με αντιβαλλίστικές ανοχές και να ευχόμαστε ο άλλος να μην βγάλει 0,50". Οπότε αποφεύγουμε να την πέφτουμε στο κάγκουρα με το Μ113. :lol: :lol:

TROOPER
22/01/2007, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermis21
Το κέβλαρ έχει ΚΑΙ αντιβαλλιστικές ιδιότητες. Μπορούμε κάλλιστα να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ κορντούρες με αντιβαλλίστικές ανοχές και να ευχόμαστε ο άλλος να μην βγάλει 0,50". Οπότε αποφεύγουμε να την πέφτουμε στο κάγκουρα με το Μ113. :lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ελιωσα !!!!!!!!!!!