PDA

View Full Version : Κυκλοφοριακή Αγωγή - Οδική Παιδεία : Αρχίσαμε να ασχολούμαστε...



TROOPER
16/12/2006, 16:48
Οπως ανεφερε ο hornet σε καποιο ποστ του, δε πρεπει να περιμενουμε τα παντα απο τους διαχειριστες και ιδιοκτητες του φορουμ.

Συμφωνω απολυτως!!!!!!!!!!!!

Δρατομαι λοιπον της ευκαιριας και εχω να κανω μια προταση προς συζητηση.

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες και σε καμια περιπτωση δε προκειται να παρεξηγηθω αρκει να αντιμετωπισθω με σοβαροτητα.

Κανουμε λοιπον συναντησεις με σκοπο τις εκδρομες-βολτες, την πλακα, τον χαβαλε και πολυ καλα κανουμε.

Ομως μηπως θα μπορουσαμε να κανουμε και κατι παραπανω???????

Σαν τι δηλαδη...

Αυτες τις μερες που ερχονται και λιγο-πολυ ολοι θα εχουμε χρονο παραπανω απο οτι στην καθημερινότητά μας μηπως θα ειχε νοημα να οργανωσουμε μια συγκεντρωση σοβαρου υφους και χαρακτηρα ετσι ωστε να παραβρεθουμε οπως για παραδειγμα στη κοπη της πίτας η στην πανελληνια βολτα με σκοπο να συζητησουμε το πως θα ηταν δυνατο να οργανωθουμε (μια και ειμαστε το πολυπληθεστερο μοτοσυκλετιστικο site) προκειμενου να βελτιωσουμε την οδηγικη συμπεριφορα στην χωρα μας?

Ειναι η εκκίνηση μιας σκεψης μου με σκοπο να κουβεντιασουμε εδω μεσα το αν μπορει κατι να γινει και πως.

Ευχαριστω εκ των προτερων το βημα που μου δόθηκε και ελπιζω να μη παρεξηγηθώ απο κανεναν σας.

TROOPER.

zephyr1
18/12/2006, 10:12
Βασικα καλο θα ηταν οσοι πραγματικα θελουν να προσφερουν καποιο εργο για τους μοτοσυκλετιστες και τα οδικα προβληματα που αντιμετωπιζουμε,να το δηλωσουν μεσα απ'αυτο το thread.

Δεν ειχα σκοπο να το κανω ετσι αλλα ο TROOPER, ποσταρε αυτο το θεμα μετα απο μια συζητηση που ειχαμε,ας μεινει ετσι και βλεπουμε.

Αφου δουμε ποσοι ενδιαφερομενοι θελουν να βοηθησουν θα κανουμε μια συναντηση (οχι στην πιτα ουτε στην πανελληνια)για να δουμε............

Φοβαμαι οτι η συμμετοχη θα ειναι ελαχιστη(μακαρι να βγω ψευτης)γι'αυτο λεω οτι ειχα κατι αλλο κατα νου,αλλα αφου εγινε ετσι μαλλον για καλο θα ειναι.

Λεπτομερειες δεν μπορω να πω γιατι οπως ειπα σε μια αλλη συζητηση,δεν θελω να σπαμαριστει και να ξεχαστει το ποστ.

Σαν μοναδες δεν κανουμε σχεδον τιποτα σαν συνολο ομως...............πολλα.

:wave2:

TROOPER
18/12/2006, 12:01
Εβαλα τη μαγια....φτιαχτε το ψωμι !!!!!

Οτι εχεις στο μυαλο σου παναγιωτη πες το !

:wave2:

DimChios
18/12/2006, 13:55
ΣΕ Ο,ΤΙ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ!!!

Δεν εχω καποια πρόταση προσωπικά, ουτε και χρόνο να οργανώσω κάτι....

Πείτε όμως και σιγουρα θα συμμετάσχω!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

Uriah Heep
18/12/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
Εβαλα τη μαγια....φτιαχτε το ψωμι !!!!!

Η μαγιά αποτελεί πλέον Εθνικό Προϊόν...

Ολοι την προσφέρουμε...αλλά κανείς Δεν κάθεται να φτιάξει το ψωμί!


κι εγώ χοντρέμπορας μαγιάς είμαι!


:beer: :beer: :beer:

kalesin
18/12/2006, 14:37
ας ακουσουμε μερικες ιδεες λοιπον..

μαζεμα χρηματων;
οκ, αλλα για ποιο σκοπο; για να αγορασουμε ενα ασφενοφορο; για να ενισχυσουμε με αγορα μηχανης την ειδικη μοναδα του ΕΚΑΒ με τις μηχανες; [αν υπαρχει ακομα..]

μηπως να κανουμε κατι εξω απο αυτα κ να τα προσφερουμε σε καποιο ιδρυμα; γιατι οχι στο "Χαμογελο του παιδιου";

Μηπως να κανουμε καποια συγκεντρωση διαμαρτυρια; Φοβαμαι οτι ο κοσμος εχει βαρεθει πια τις συγκεντρωσεις. Ασε που φοβαμαι οτι η συγκεντρωση μας θα καπελωθει απο διαφορους..


Μηπως θα μπορουσαμε να μαζευτουμε καποιοι κ να προσφεραμε εκ περιτροπης εθελοντικη εργασια σε καποιο ιδρυμα;


δεν ξερω, ριχτε μερικες ιδεες... οταν προκειται να κανουμε ματσολια, ειμαστε πρωτοι στις ιδεες...


αντε παμε

:wave2:

TROOPER
18/12/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Η μαγιά αποτελεί πλέον Εθνικό Προϊόν...

Ολοι την προσφέρουμε...αλλά κανείς Δεν κάθεται να φτιάξει το ψωμί!


κι εγώ χοντρέμπορας μαγιάς είμαι!


:beer: :beer: :beer:

Φιλε μου μαλλον δε με καταλαβες....:(

Εγω εβαλα 1 θρεντακι προκειμενου να μου εκφρασει πρωτα απο ολα Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ του φορουμ τη γνωμη της !!!

Εφόσον η διαχείριση επικροτήσει την εκκινηση μιας τετοιας προσπαθειας εχω ολη τη καλη διαθεση και προθεση να ζυμώσω, να αλευρώσω, να φουρνίσω και να ξεφουρνισω το ψωμι !!!!!!

Η δικια μου λοιπον ιδεα ηταν να συγκεντρωθουμε τα ενεργα μελη του φορουμ και να συζητησουμε απο κοντα το αν και το πως μπορει να γινει κατι.

Τωρα αν βρισκομαι να απολογουμαι απο τη πρωτη σελιδα για τα γραφομενα μου χωρις να πεφτει τιποτα στο τραπεζι...μαλλον δεν θα γινει κατι εποικοδομητικό. Αν δεν εχεις λοιπον να προτεινεις κατι (οτιδηποτε) θα σε παρακαλουσα (ειλικρινα!!!) να μην χαλασεις το κλιμα.

Φιλικα παντα!!!

:wave2:

zolotas
18/12/2006, 21:54
καλη κινηση ......αν και αυτο που εχω στο νου μου ειναι αργα να γινει μια που εφτασαν οι γιορτες ......τελος παντων ειμαι μεσα για συναντηση οπουδηποτε

Uriah Heep
20/12/2006, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
Φιλε μου μαλλον δε με καταλαβες....:(

Η δικια μου λοιπον ιδεα ηταν να συγκεντρωθουμε τα ενεργα μελη του φορουμ και να συζητησουμε απο κοντα το αν και το πως μπορει να γινει κατι.


Σας εύχομαι ολόψυχα να "βγάλετε άκρη" και να κάνετε κάτι καλό, γιατί από την πείρα που έχω, το πολτώδες μάγμα που απορρέει από προτάσεις και απόψεις σε τέτοια θέματα, καταλήγει σε φέσι ποδήρες!

Λόγω δυσπιστίας και της δυσκαμψίας που χαρακτηρίζει την βοήθεια να "φτάσει" ακέραια στον προορισμό της, έχω καταλήξει στην ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΛΗ και ΑΤΟΜΙΚΗ προσφορά...χωρίς πολλά-πολλά και κατευθείαν στον συνάνθρωπο χωρίς μεσάζοντες-αργολόγους φιλανθρωπικών επιτροπών...

Καλή τύχη στην προσπάθειά σας πάντως:wave2:

:beer: :beer: :beer:

zephyr1
20/12/2006, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Σας εύχομαι ολόψυχα να "βγάλετε άκρη" και να κάνετε κάτι καλό, γιατί από την πείρα που έχω, το πολτώδες μάγμα που απορρέει από προτάσεις και απόψεις σε τέτοια θέματα, καταλήγει σε φέσι ποδήρες!

Λόγω δυσπιστίας και της δυσκαμψίας που χαρακτηρίζει την βοήθεια να "φτάσει" ακέραια στον προορισμό της, έχω καταλήξει στην ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΛΗ και ΑΤΟΜΙΚΗ προσφορά...χωρίς πολλά-πολλά και κατευθείαν στον συνάνθρωπο χωρίς μεσάζοντες-αργολόγους φιλανθρωπικών επιτροπών...

Καλή τύχη στην προσπάθειά σας πάντως:wave2:

:beer: :beer: :beer:


Μας :a021:.

:mad:

Uriah Heep
22/12/2006, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Σας εύχομαι ολόψυχα να "βγάλετε άκρη" και να κάνετε κάτι καλό, γιατί από την πείρα που έχω, το πολτώδες μάγμα που απορρέει από προτάσεις και απόψεις σε τέτοια θέματα, καταλήγει σε φέσι ποδήρες!

Λόγω δυσπιστίας και της δυσκαμψίας που χαρακτηρίζει την βοήθεια να "φτάσει" ακέραια στον προορισμό της, έχω καταλήξει στην ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΛΗ και ΑΤΟΜΙΚΗ προσφορά...χωρίς πολλά-πολλά και κατευθείαν στον συνάνθρωπο χωρίς μεσάζοντες-αργολόγους φιλανθρωπικών επιτροπών...

Καλή τύχη στην προσπάθειά σας πάντως:wave2:

:beer: :beer: :beer:

ΔΙΟΡΘΩΣΗ!

Παρασυρόμενος από προτάσεις για ασθενοφόρα, μηχανές για ΕΚΑΒ κλπ, παρεννόησα το θέμα, νομίζοντας ότι πρόκειται για φιλανθρωπικό σκοπό...

Επανορθώνω, αντικαθιστώντας το "φέσι ποδήρες" με "φέσι ποδηνεκές"!

Και πάλι μαζί σας!

:beer: :beer: :beer:

Tropeas
22/12/2006, 17:20
Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω απέξω...

ήδη με 3 υποθέσεις να τρέχουν για το δίκιο των αδικοχαμένων συναδέλφων ,
και για το καλό όλων στο μέλλον,
με αρκετά κουράγια που θα αντλήσουμε όλοι μαζί ο ένας απο τον άλλο,
ΠΡΟΤΕΙΝΩ

εντατικοποιημένη την κίνηση συλλογής επικίνδυνων σημείων,
λακούβες,
λεπτά λαγούμια οπτικών ινών,
χώματα και σκέτες ατσαλόβεργες παρατημένες,
και όλα τα σχετικά...

Προώθηση στις Ομοσπονδίες και λέσχες και επιτήρηση της διαδικασίας επιδιόρθωσης!

Ουτοπικό? όποιος το πιστεύει ας μην συμμετάσχει...
Ρεαλιστικό και άμεσο? σας παρακαλώ ελάτε μαζί μας και κάντε κάτι απλό...
στείλτε μου φωτό ημ/νία και περιγραφή του σημείου...

kachius
22/12/2006, 17:38
Και εγώ είμαι μέσα για συνάντηση
:wave2:

Για οποιαδήποτε "κινητοποίηση" θα εξαρτηθεί από το τί θα έχει συμφωνηθεί
(και κατά πόσο θα συμφωνώ)

@Tropeas: Θα έχω το νου μου.
Ό,τι βρίσκω στο εξής θα ενημερώνω

TROOPER
23/12/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω απέξω...

ήδη με 3 υποθέσεις να τρέχουν για το δίκιο των αδικοχαμένων συναδέλφων ,
και για το καλό όλων στο μέλλον,
με αρκετά κουράγια που θα αντλήσουμε όλοι μαζί ο ένας απο τον άλλο,
ΠΡΟΤΕΙΝΩ

εντατικοποιημένη την κίνηση συλλογής επικίνδυνων σημείων,
λακούβες,
λεπτά λαγούμια οπτικών ινών,
χώματα και σκέτες ατσαλόβεργες παρατημένες,
και όλα τα σχετικά...

Προώθηση στις Ομοσπονδίες και λέσχες και επιτήρηση της διαδικασίας επιδιόρθωσης!

Ουτοπικό? όποιος το πιστεύει ας μην συμμετάσχει...
Ρεαλιστικό και άμεσο? σας παρακαλώ ελάτε μαζί μας και κάντε κάτι απλό...
στείλτε μου φωτό ημ/νία και περιγραφή του σημείου...

λαμπρο καλο αυτο που λες αλλα οπως βλεπεις ειμαστε 8-10 ατομα που συμμετεχουμε στο θρεντακι απο τους 16500 χρηστες.
θελω να πω δλδ οτι μαλλον πρωτα απο ολα πρεπει να ξυπνησουμε τους δικους μας καπως!!!!

:wave2:

Nostra
23/12/2006, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
λαμπρο καλο αυτο που λες αλλα οπως βλεπεις ειμαστε 8-10 ατομα που συμμετεχουμε στο θρεντακι απο τους 16500 χρηστες.
θελω να πω δλδ οτι μαλλον πρωτα απο ολα πρεπει να ξυπνησουμε τους δικους μας καπως!!!!

:wave2:


ξύπνιοι είμαστε φίλε...


στις μέρες που διανύουμε όμως (γιορτές) ο καθένας είναι στον κόσμο του...

οπότε καλύτερα με την ησυχία μας να το δούμε το θέμα πό γενάρη...

:wave2: :wave2: :wave2:

soundstorm
23/12/2006, 19:55
Αν μπορω να βοηθησω και εγω σε κατι.Μεσα.
Αλλα δια ''αλληλογραφιας''(να το πω ετσι) γιατι δεν εχω αλλη αδεια.

SPORAKIAS
24/12/2006, 13:45
αν και το εχω διαβασει απο την ωρα που μπηκε δεν ''ασχοληθηκα'' γιατι ειμαι και εγω απο αυτους που πιστευω οτι δεν προκειτε να γινει τπτ....:( .......οσο υπαρχει αυτη η νοοτροπια στο ελληνα ......

δεν ειναι αλλαζω γνωμη σε ενα ανθρωπο....αλλα του αλλαζω τη νοοτροπια που ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο....

ειναι κατι σαν τη παιδεια που λεμε....

την παιδεια την αποκτας απο πολυ μικρος και την αφομιωνεις....

το παρων εγω παντως θα το δωσω μολις κανονιστει η συναντηση , μετα και απο παροτρυνση του φιλου zephyer , αλλα οπως λεει και ο trooper με 10-12 ατομα εκει ειναι που δεν προκειτε να γινει τπτ....
ελπιζω να μαζευτουμε παρα μα παρα πολυ , 100 και πανω , και να αρχισει μια προσπαθεια που να καταληξει καπου...;)

τωρα αν με ρωτησετε εγω τι προτεινω....δεν θα ηθελα να απαντησω....γιατι θα ειναι αιχμηρη..

και η συγκεκριμενη προσπαθεια πρεπει να ξεκινηση και να γινει σε πιο ηρεμο κλιμα ωστε να βρισκουμε και το δικιο μας...

γιατι οπως ξερετε με τις βρισιες και το ξυλο .....το δικιο χανεται.....

λοιπον αναμενουμε για μετα τις γιορτες....:wave2:

warlord
24/12/2006, 14:50
το παρων εγω παντως θα το δωσω μολις κανονιστει η συναντηση , μετα και απο παροτρυνση του φιλου zephyer , αλλα οπως λεει και ο trooper με 10-12 ατομα εκει ειναι που δεν προκειτε να γινει τπτ....
ελπιζω να μαζευτουμε παρα μα παρα πολυ , 100 και πανω , και να αρχισει μια προσπαθεια που να καταληξει καπου...;)


αν πιστευετε οτι ενας ανθρωπος δεν μπορει να αλλαξει τον κοσμο προσπαθηστε να κοιμηθητε σε ενα μεγαλο δωματιο με μονο ενα κουνουπι μεσα;)

το θεμα δεν ειναι ποσοι μπορει να μαζευτουμε,το θεμα ειναι να ξερουμε τι ακριβως πρεπει να κανουμε(σαν τα κουνουπια ενα πραμα)

και εγω μεσα παιδια:beer: απλα ας φυγουμε απο το πεδιο 'να κανονισουμε να συναντηθουμε' και να παμε στο πεδιο ' την ταδε μερα στην ταδε ωρα εκει'
χρονια πολλα

dimzab
24/12/2006, 17:33
Επειδή θεωρώ ότι το σημαντικότερο πρόβλημά μας είναι η νοοτροπία οδήγησης της συντριπτικής πλειοψηφείας, δεν μπορώ να είμαι αισιόδοξος για την επίλυσή του. και δεν έχω κάποια ιδέα που θα έβλεπα να έχει σημαντικό αποτέλεσμα.

Νομίζω όμως ότι αξίζει να προσπαθήσουμε. Ακόμα κι αν διορθωθεί μόλις ένας οδηγός (οποιυδήποτε μέσου), είναι πιθανό ένας απο τους υπόλοιπους οδηγούς να γλιτώσει ένα μελλοντικό ατύχημα.

Το να συναντηθούμε για να μιλήσουμε για ένα τέτοιο θέμα, το θεωρώ καλό, ακόμη κι αν δεν καταλήξουμε κάπου. Δεν ξέρω βέβαια πως μπορούν να συζητήσουν 100 άτομα.

Η συζήτηση μεταξυ 10-20 ατόμων, είναι μια αρχή. που μπορεί να γεννήσει ιδέες που θα τραβήξουν άλλα 100 μέλη και πάει λέγοντας (αν όλα πάνε καλά)


Είμαι μέσα για συνάντηση - συζήτηση.
:a10: :a51:

SPORAKIAS
24/12/2006, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Επειδή θεωρώ ότι το σημαντικότερο πρόβλημά μας είναι η νοοτροπία οδήγησης της συντριπτικής πλειοψηφείας, δεν μπορώ να είμαι αισιόδοξος για την επίλυσή του. και δεν έχω κάποια ιδέα που θα έβλεπα να έχει σημαντικό αποτέλεσμα.

Νομίζω όμως ότι αξίζει να προσπαθήσουμε. Ακόμα κι αν διορθωθεί μόλις ένας οδηγός (οποιυδήποτε μέσου), είναι πιθανό ένας απο τους υπόλοιπους οδηγούς να γλιτώσει ένα μελλοντικό ατύχημα.

Το να συναντηθούμε για να μιλήσουμε για ένα τέτοιο θέμα, το θεωρώ καλό, ακόμη κι αν δεν καταλήξουμε κάπου. Δεν ξέρω βέβαια πως μπορούν να συζητήσουν 100 άτομα.

Η συζήτηση μεταξυ 10-20 ατόμων, είναι μια αρχή. που μπορεί να γεννήσει ιδέες που θα τραβήξουν άλλα 100 μέλη και πάει λέγοντας (αν όλα πάνε καλά)


Είμαι μέσα για συνάντηση - συζήτηση.
:a10: :a51:

επειδη το για τα 100 ατομα παει σε αυτο που ειπα εγω(με την καλη εννοια) ...θελω να πω οτι εννοουσα στη συζητηση να ειναι το πολυ 10-15 ατομα αλλα αν καταληξουμε σε καποια κινηση να ακολουθησουν 100....:winka:
εδω ομως δεν βλεπω 10-15 ατομα ουτε καν για την συζητηση...:(

οσο για τον warhold ενα κουνουπι σε ενα δωματιο ο ανθρωπος θα το λιωσει εεεε....

ενω πολλα μαζι θα τον κανουν τουμπανο...:winka:

και ειπαμε θα κανονισουμε τη συναντηση μετα τις γιορτες...:smokin:

:a10: και για τους δυο....:wave2:

the_passenger
24/12/2006, 21:27
1 άτομο μέσα για συζήτηση τουλάχιστον (εν αρχή) είμαι κι εγώ!

Μπράβο για την ιδέα!

Να μαζευτούμε κάπου λίγο μετά τις γιορτές για μια πρώτη συζήτηση! Για μένα ο σκοπός είναι ιερός!........





:smilea:

:wave2:

Maira
25/12/2006, 00:48
Trooper η ιδέα σου είναι καλή, και αν θυμασαι είχαμε ξεικηνίσει να συζητάμε!¨Λόγω δουλειάς δεν είχα και πολύ χρόνο να βρω το thread και να το διαβάσω. Σκέφτικα όμως τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να δράσουμε χωρίς να χαρακτηριστούμε συλλογος ή κάτι παρόμοιο στο οποίο θα βρίσκαμε νομικό πρόβλημα. Βέβαι ααυτό που σκέφτικα απαιτεί χρόνο, χώρο και διάθεση.

Σκέφτικα λοιπόν να μαζευτούμε όσοι διαθέτουμε αυτά και να δούμε πώς μπορούμε να μαζέψουμε φίλους και γνωστούς ανεξαρτήτος οχήματος και να ξεκι9νήσουμε κάποιο είδος μαθήματος. Να βρούμε όλοι μαζί ποια είναι τα σημεία που οι περισσότεροι οδηγοί ή πεζή κάνουν λάθη και να τους δείξουμε πώς είναι το σωστό με βάση τον ΚΟΚ και την καλή συμβίωση όλων στους δρόμους. Θα πρέπει να ξεκινήσει από το κοντινό μας περιβάλλον και σιγά σιγά να διευρινθεί ο κύκλος. Τα "μαθήματα" αυτά δυστυχώς θα πρέπει να γίνονται σε δικούς μας χώρους (σπίτια ή μέρη που μας ανήκουν).

Αυτή είναι η πρόταση. Λίγο πρόχειρη γι' αυτό και περιμένω κι άλλες προτάσεις και βελτιώσεις. Όσο για την συνάντηση κανονίστε και ας επικοινωνήσει κάποιος τηλεφωνικά γιατί δεν υπάρχει internet στο σπίτι.! Ευχαριστώ!

zireous
25/12/2006, 02:34
Το έχω ξαναπεί (άμα ψάξω μπορεί και να βρω και το ποστ):

Για να γίνει κάτι, πρέπει να υπάρξει α) συνεννόηση μέσω συλλόγων μοτοσυκλέτας, και φόρα έστω και μέσα από συνεχόμενες συζητήσεις, β) δάκτυλος ειδικών -πχ συγκοινωνιολόγων αλλά και ψυχολόγων, και εκπαιδευτικών- για να έχει κύρος το πράγμα αλλά και να εδραιωθούν οι λύσεις που μπορεί να μην περιλαμβάνονται ακόμα στον ΚΟΚ, γ) διαφήμιση ικανή μέσω ΜΜΕ (που θέλει και φράγκα -πχ σπόνσορες-, γιατί αν περιμένεις από το κράτος... έδεσες), δ) υπομονή γιατί τα αποτελέσματα θέλουν χρόνια για να φανούν.

Εγώ μέσα πάντως (αν και μακριά).

EVI
25/12/2006, 23:09
βαριεμαι να τα διαβασω ολα


αλλα αμα βγαλετε ακρη τρουπερακο πες μου και εγω θα βοηθησω με την συμμετοχη μου και με το να φερω και αλλους η τελος παντων με οποιο τροπο μπορω

traveller79
25/12/2006, 23:45
ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ.

airamhag
26/12/2006, 15:03
:beer: :beer: Τροοπερ !!

μεσα κ εγω..

:wave2:

blueblack
26/12/2006, 17:15
ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.......

Πρώτα όμως νά κάνουμε συγκεκριμμένες ...ΣΚΕΨΕΙΣ.....!!!!!

Καί μετά άς τίς περάσουμε στήν ....ΠΡΑΞΗ....!!!!

:wave2:

TROOPER
27/12/2006, 00:51
Σε πρωτη φαση να σας παραθεσω ενα λινκ και να ακουσω τις αποψεις σας...

http://www.efthita.org/

warlord
27/12/2006, 01:24
Πολυ καλο γιατι ομως ολα σταματανε το 2003?τι εγινε το κλεισανε η εκλεισε?εγω αυριο παντως αμα τελιωσω νωρις θα προσπαθησω να βρω καποια απο τα βιβλια που εκδοσανε,πιστευω πως αν ειναι να κανουμε μια αρχη αυτο ειναι που θα μας βοηθησει να κανουμε μια πιο οργανωμενη αρχη,παρα πολυ καλο,που το ξεθαψες?

VegasKitty
27/12/2006, 16:21
Πιστευω οτι ολα ωραια και καλα απο δω μεσα, αλλα θα πρεπει να γινει αυτη η πρωτη επαφη face to face, εστω και αν ειναι 10 με 15 ατομα και να ξεκινησει απο καπου η ολη προσπαθεια!!

Σιγα σιγα, και οπως μαζευοντε προτασεις, και βρισκουμε και τροπους να τους υλοποιησουμε, και κανουμε και brainstorming, οταν αρχισουμε να παρουσιαζουμε κατι ποιο χειροπιαστω πιστευω οτι θα μαζευοντε ολο και περισσοτεροι!!

Αρα, ας ελπισουμε οτι με το καινουριο χρονο, να βρεθουμε και να ξεκινησουμε την ολη διαδικασια και μετα βλεποντας και κανοντας!! :D

:wave2: :wave2:

maniak.
27/12/2006, 18:12
Σαν ιδεα ακουγετε πολυ καλη και στην ουσια δεν εχουμε να χασουμε και τιποτα με το να μαζευτουμε και να πουν καποιοι της αποψης τους για καποια θεματα που ισως μας αφορουν η που θα μας αγγιξουν. :a10:

Απο μερια μου ειμαι μεσα σε αυτη την συναντιση να ακουσω και αν μπορω να πω την αποψη μου η και να βοηθησω .:smilea:

TROOPER
28/12/2006, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
http://www.efthita.org/

Η Ε.Υ.ΘΥ.Τ.Α. ειναι μια κινηση που εχει γινει εδω και αρκετα χρονια.Προσωπικα δεν ειμαι γραμμενος (τουλαχιστον οχι ακομα) αλλα ο πατερας μου ειναι εδω και πολλα χρονια και συνεισφερει.Δεδομενου οτι ειναι φυσικοθεραπευτης και καθηγητης φυσικης αγωγης εχει κανει αρκετες εργασιες τις οποιες εχει παρουσιασει σε διαφορες διαλεξεις σε διαφορα σχολεια της αττικης.Απο οσο γνωριζω η δραση της συνεχιζεται αλλα μαλλον εχει αναγκη απο νεο αιμα και κυριως απο ατομα τα οποια πραγματικα να ευαισθητοποιουντε σε οτι εχει σχεση με την κυκλοφοριακη αγωγη οχι μονο των οδηγων αλλα και των πεζων!
Ενδεχομενως το site να εχει ενημερωθει μεχρι το 2003 και αργοτερα απλως να αμεληθηκε...Δεν γνωριζω...Εγω παντως το παρεθεσα σκεπτομενος οτι ισως να ειναι πιο ευκολο να δουλεψουμε πανω σε μια προσπαθεια η οποια ηδη εχει ξεκινισει...
Τα σχολια δικα σας...

:wave2:

zireous
01/01/2007, 01:52
Για να καταλάβετε (ίσως) τί έλεγα πριν, δείτε εδώ:
http://www.fema.ridersrights.org/mission.htm


κι εδώ:
http://www.fema.ridersrights.org/howwework.htm



κι εδώ:
http://www.fema.ridersrights.org/issues.htm




Καλά, τις υπόλοιπες σελίδες του σάιτ δείτε τις μόνοι σας.

Tropeas
01/01/2007, 11:19
Υπάρχει και μια νέα προσπάθεια για την συλλογή της εθελοντικής προσπάθειας απο όλους και για όλα τα αντικείμενα ,
μαζεμένοι και οργανώντοντας γκρουπ με αντικείμενα...

http://www.ethelontismos.gr/

Tropeas
01/01/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
Ενδεχομενως το site να εχει ενημερωθει μεχρι το 2003 και αργοτερα απλως να αμεληθηκε...Δεν γνωριζω...Εγω παντως το παρεθεσα σκεπτομενος οτι ισως να ειναι πιο ευκολο να δουλεψουμε πανω σε μια προσπαθεια η οποια ηδη εχει ξεκινισει...
Τα σχολια δικα σας...

:wave2:
Γιώργη μπορείς να ρωτήσεις περισσότερες λεπτομέρειες της συμμετοχής και τους τρόπους δραστηριοποίησης ή ακόμα καλύτερα μέσω του πατέρα σου να προταθεί να οργανωθεί σε έναν χώρο μια ενημέρωση ,
για να προχωρήσουν όσοι ενδιαφέρονται σε συμμετοχή?
Εγω θα το προωθήσω και στις λέσχες δια μέσω ΛΕΜΟΤ και ΜΟΤΟΕ για να συμμετέχουν ενεργά και άλλα μοτοσυκλετιστικά μέλη και να γίνει ευρέως γνωστή αυτή η προσπάθεια να εμπλουτιστεί με ΝΕΑ και ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ μέλη!

zireous
02/01/2007, 12:40
Για να μη βιαστεί κανείς και πει τίποτα, ας σημειωθεί ότι η ΜΟΤ.Ο.Ε. (www.motoe.gr) είναι μέλος (η μόνη στην Ελλάδα) της fema που προανέφερα.

Τα θέματα που ασχολείται (η FEMA) είναι τόσο σημαντικά που θα έπρεπε να έχουμε πακετάρει όλοι και να είμαστε έτοιμοι να βγούμε στους δρόμους...

latris mixanis
05/01/2007, 12:17
Μέσα και γω :)

loukasfilm
05/01/2007, 12:18
Υπολόγισε και εμένα μέσα. Απλά πες μου που και πότε.

zephyr1
05/01/2007, 12:31
Καλημερα!

Γιωργο δεν ενημερωνεις το πρωτο ποστ με τα ατομα που εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον να δουμε ποσοι ειμαστε?

Πιστευω οτι αυτο θα δουλεψει θετικα γιατι θα βλεπουμε ποσοι πραγματικα θελουν να βοηθησουν και ανα πασα στιγμη θα ξερουμε ποσοι ειμαστε.

Να γραψω τι προτεινω πανω-κατω ή να περιμενουμε να γινει μια μαζωξη και να τα πουμε εκει?

warlord
06/01/2007, 03:50
δικιο εχεις,ας ξεκινησουμε πρωτα με τον τοπο του καθενος για να μαζευτουμε κατα τοπους και να βγαλουμε ενα αρχικο σχεδιο,εγω ειμαι σαλονικιος

XR 600
06/01/2007, 04:17
πιστευω οτι δε χρειαζεται να μαζευτουμε 100,οσοι κι αν μαζευτουμε θα κανουμε οτι μπορουμε.
Επισης δε ζηταμε και δε μπορουμε να αλλαξουμε τη νοοτροπια ολων των ελληνων,εστω και εναν,πεντε η δεκα η εκατο να ενημερωσουμε,να ευαισθητοποιησουμε κτλ,κατι ειναι.Κι αυτοι δουλευοντας με 5-10 ατομα ο καθενας,αυξανει πολυ το νουμερο.
Ωραια ιδεα,καλη προσπαθεια:a46: ,καλη δυναμη σε ολους μας,γιατι χρειαζεται.

TROOPER
06/01/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλημερα!

Γιωργο δεν ενημερωνεις το πρωτο ποστ με τα ατομα που εχουν εκδηλωσει ενδιαφερον να δουμε ποσοι ειμαστε?

Πιστευω οτι αυτο θα δουλεψει θετικα γιατι θα βλεπουμε ποσοι πραγματικα θελουν να βοηθησουν και ανα πασα στιγμη θα ξερουμε ποσοι ειμαστε.

Να γραψω τι προτεινω πανω-κατω ή να περιμενουμε να γινει μια μαζωξη και να τα πουμε εκει?

σωστο το πρωτο...ενημερωση 1ου ποστ.

αν θελεις να γραψεις, γραψε ρε συ την προταση σου....το θρεντακι δεν ανηκει σε μενα...σε ολους ανηκει.αν παλι θελεις να τα πουμε και απο κοντα με το που τελειωνουν οι γιορτες οργανωνουμε συναντηση και τα λεμε εκει.

:wave2:

dukeandthecity
08/01/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Μετά την τεράστια επιτυχία που γνώρισε η σπονδηλωτή κωμωδία "Ο Uriah Heep πάει στη ...Σαχάρα", οι υποχρεώσεις με εκδοτικούς οίκους, συνεντεύξεις, φωτογραφίσεις καθώς και η πρόταση κινηματογραφικής εταιρείας για παραγωγή DVD, αναγκάζει τον υπογράφοντα να άρει την συμμετοχή του από το σήριαλ, λόγω έλλειψης χρόνου.

Καλή επιτυχία!

:beer: :beer: :beer:

τσιμπάω την θεση του και το αξιωμα που κατειχε :wave2: :D

alximistis
08/01/2007, 16:30
Σαφώς και εγώ μέσα!
Σε οποιαδήποτε προσπάθεια όπου πιστεύετε ότι μπορώ να βοηθήσω.
Μόνο μία παρατήρηση, αν επιτρέπεται.

Ίσως υπάρχει κόσμος που δεν γνωρίζει για τι πράγμα μιλάτε-μιλάμε δωμέσα.
Να γίνει κάπως πιο σαφές;;;;;;

arxaios
09/01/2007, 19:34
Τώρα το πήρα χαμπάρι το ποστ.....
Παιδιά δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω για να βοηθήσω, λόγω απόστασης, αλλά ΜΑΖΙ ΣΑΣ και αν μπορέσω ίσως ανέβω και για κάποια συνάντηση :wave2: :wave2:

gixxerpap
09/01/2007, 21:12
εννοειται πως ειμαι μεσα!!!!

....συγγνωμη για την καθυστερηση, αλλα δεν ειχα παρει χαμπαρι το θρεντ.....

ακομη δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα, αλλα ας ριξω μια ιδεα και μου λετε τη γνωμη σας....

εχω την εντυπωση, οτι οι δρομοι στους οποιους κινουμαστε, πρεπει βασει νομου να τηρουν καποιες προδιαγραφες ( εχει να κανει με το συντελεστη τριβης ή κατι τετοιο)

αν λοιπον καποιος δρομος δεν τηρει τις απαιτουμενες προδιαγραφες, και κατα συνεπεια θετει τη ζωη μου και των συνανθρωπων μου σε κινδυνο, δεν εχω το δικαιωμα ως πολιτης που πληρωνει τους φορους του στην πολιτεια, να καταθεσω μηνυση κατα οποιουδηποτε υπευθυνου??????

αν ναι, γιατι να μη γινει μια τετοια κινηση????

δεν ξερω, η σκεψη μου μπορει να ειναι αφελης, διορθωστε με......

warlord
13/01/2007, 01:10
Βασικα ρε παιδια δεν αρχιζουμε μια κατηγορια με επικινδυνους δρομους,ο καθενας στην πολη του και με φωτογραφιες των σημειων για να προσεχουν οσοι τυχει να περασουν απο εκει,θα ηθελα καποιος διαχιριστης να μου πει πιο ειναι το πιο καταληλο μερος για να ανοιξουμε το θρεντ και αν θα επρεπε καθε πολη να εχει το δικο της θρεντ ετσι ωστε π.χ. ο Θεσσαλονικιος να βρισκει τα επικυνδυνα σημεια στην πολη του χωρις να διαβαζει απο αλλες πολεις,φωτογραφιες απο διαφορα σημεια ολοι μπορουμε να βγαλουμε γιατι ολοι εχουμε κινητα με καμερα,επισεις μπορει καποιος απο εμας οταν μαζεψουμε μια μεγαλη συλλογη απο φωτογραφιες να τις στειλει στον αρμοδιο φορεα και να απαιτησουμε να διωρθοθουν,δωστε μου το οκ και σε μερικες μερες θα σας το εχω γεμισει το θρεντακι,τι λετε εσεις?

zephyr1
13/01/2007, 12:18
Αυτην την εβδομαδα θα ηταν καλο να συναντηθουμε.

Καταρχιν λεω να μαζευτουμε γυρω στα 10 ατομα απ'αθηνα που ειναι πιο ευκολο,να δουμε κατα προσεγγιση που βρισκομαστε.

Και αν κατασταλαξουμε σε καποια ιδεα την ανακοινωμουμε στο φορουμ και οποιος θελει ακολουθει.

Οι βοριοι να κανουν λιγο υπομονη και θα γινει μια συκγεντρωση ομαδικη.Ας μην τ'αφησουμε αλλο γιατι θα ξεχαστει,τουλαχιστον ας συναντηθουμε να δουμε αν η ιδεες μας μπορουν να υλοποιηθουν και πως.

Σαν μερος συναντησης εγω θα προτεινω το σπιτι μου που βρισκεται Αγ.Παρασκευη και προτεινω μεσα σ'αυτο το ΣΚ.

Καλυτερα να ειναι ο χωρος ησυχος για να ακουστουν οι αποψεις μας.

Οι πρωτη ομαδα που θα ηθελα να ειναι παρων:

TROOPER
DimChios
Tropeas
kachius
Nostra
SPORAKIAS
dimzab
the_passenger
Maira
traveller79
airamhag
VegasKitty
latris mixanis
loukasfilm
XR 600
gixxerpap
zephyr1

Αν διαφωνειτε στο μερος προτεινετε κατι αλλο,εγω λεω για μεσημερακι παντως.

Μπορει να μην καταφερουμε τιποτα μπορει ομως να κανουμε κατι τοσο δυνατο που σε καποιο χρονικο διαστημα να μην πιστευουμε τι εχουμε καταφερει απο μια απλη συγκεντρωση.

Αναμενω.


:wave2:

kachius
13/01/2007, 12:48
Εγώ είμαι σύμφωνος :wave2:

(είμαστε και γείτονες :beer: )


Βέβαια...ακόμα δεν έχω κάτι στο μυαλό μου να προτείνω
θα μπορούσα όμως να κρίνω τις υπόλοιπες απόψεις και πιθανόν
κατά τη διάρκεια να προκύψει και μία προσωπική άποψη...

:wave2:






Up the Irons

warlord
14/01/2007, 20:53
Σε αυτο που ρωτησα παραπανω θα απαντησει κανεις?

zireous
17/01/2007, 13:07
warlord, εγώ θα πρότεινα να μην περιμένεις (ή όποιος άλλος) έγκριση για σχετικά ποστ (δεν είναι σπαμ, είναι απόλυτα σχετικά με ένα φόρουμ για μηχανές), άρχισε κάνοντας πράξη αυτό που λες και αν ενδιαφέρονται (και μπορούν) κι άλλοι θα συνεισφέρουν αργά ή γρήγορα.


Επίσης, εμείς οι ταλαίπωροι νέοι στην επαρχία είναι πιο πιθανό να μην μπορούμε να τα πούμε από κοντά, ρίχτε συγκεκριμένες ιδέες σε ποστ να τις βλέπουν άπαντες... (εγώ είπα μερικές παραπάνω).

kachius
17/01/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Πάντως, αν βολεύει περισσότερο κόσμο αύριο, εγώ είμαι ok.

Και εγώ το ίδιο
:wave2:


Βασικά...προτιμώ ΄όχι σήμερα'...χωρίς αυτό να σημαίνει πως δε θα'ρθω

zephyr1
17/01/2007, 15:48
Σημερα:evil:, τελος.:mad:

Θα δούμε κάποια πράγματα εμείς(οποίοι έρθουν) και αύριο ποστάρουμε τι αποφασίσαμε .Μετά άπαυτο θα δείτε συγκεκριμένα ποιες θα είναι οι κινήσεις ,και θα συμπληρώσετε ή θα διορθώσετε (ή θα την κάνετε).:lol:

Έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα χρόνου(παιδί ,γυναικά ,ωράριο μαγαζιού ,αποστάσεις)αλλά θέλω επιτελούς να κάνω κάτι ,και όχι απλά να γκρινιάζω.


:wave2:

VegasKitty
18/01/2007, 11:14
Τι εγινε παιδες χτες το βραδυ???

Λογο ανελημενων υποχρεωσεων δε μπορεσα τελικα να ερθω... :sad:

gcrook
18/01/2007, 12:11
Συγνωμη που τελικα χθες δεν μπορεσα να παρευρεθω.
Βλεπετε ειχε σταξει το κορμακι μου απο την προηγουμενη και επεσα ξερος...:sad:

Nostra
23/01/2007, 11:43
Η συνέχεια της συζήτησης εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34144)


Συγκεντρωτικές πληροφορίες εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34356)

:wave2: