PDA

View Full Version : Cat eyes



alex14
07/07/2004, 09:31
Εχθες παω να παρω την μηχανη και βλεπω το μπροστινο λαστιχο σφαγμενο. Δεν ειχε σκασει αλλα ειχε ενα κοψιμο καθετο και φαλτσο αντιθετα απο την φορα περιστροφης και ερκετα βαθυ. Το μυαλο πηγε κατευθειαν στην 'δολιοφθορα', και αρχισα νε βριζω θεους και δαιμονες.
Καποια στιγμη περναω απο τον λαστιχα μου, του δειχνω την ζημια,
και του λεω 'κοιτα τι μου κανανε τα κωλοπαιδα'
Ο λαστιχας γυριζει και μου λεει, 'δεν σου εκανε τιποτα κανενας, ελα να δουμε και το πισω λαστιχο, κανονικα πρεπει να ειναι κομμενο και αυτο'.
Πραγματικα κοιταμε και το πισω λαστιχο και το βρισκουμε και αυτο κομμενο και μαλιστα σε χειροτερη κατασταση.

Εξηγηση. Προσοχη στα μεταλλικα ανακλαστικα που φυτευουν στους δρομους (cat eyes). Οταν το λαστιχο ειναι ζεστο και πεσεις με ταχυτητα πανω σ'αυτα μπορει να γινει τετοια ζημια.

Ξεχασα να αναφερω οτι τα λαστιχα ειναι μονο 6 μηνων και φυσικα
ειναι πλεον αχρηστα.:bigcry:

Δεν γνωριζω εαν το ξερατε αυτο η οχι, εγω παντος δεν το ηξερα.

crs-k
07/07/2004, 09:40
Εχω περασει χιλιαδες φορες, απο πανω, απο διπλα, αναμεσα, καβαλα συνεχομενα, με ολους τους τροπους τελος παντων. Δεν εχω παθει καποια τετοια ή μικροτερη ζημια.
Λες να 'μαι τοοοοσο κωλος? :lol:

hornet
07/07/2004, 10:39
Χρηστο αλλο το ενα λαστιχο και αλλο το αλλο!
Το ενα supersport και το αλλο ειναι εντουραδικο και φτιαγμενο να αντεχει σε τετοιες κακουχιες.
Απλα τα πραγματα.

crs-k
07/07/2004, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Χρηστο αλλο το ενα λαστιχο και αλλο το αλλο!
Το ενα supersport και το αλλο ειναι εντουραδικο και φτιαγμενο να αντεχει σε τετοιες κακουχιες.
Απλα τα πραγματα.


Εχεις δικιο.
Δεν προσεξα οτι μιλουσε για street. :)

tamis
07/07/2004, 16:27
paidia edw kai 4 mines exw to neo fazer 04 kai exw perasei apo apeira tetoia emfiteumata kai den epatha apolitos tipota kai milame gia TAXITHTES 200+... na sou pw afou perases apo panw kai den eskasan ekeini tin stigmi na skototheis den les euxaristw? :rolleyes: aaa kai na sou pwwww den ginete na egine zimia kai sta dio lastixa kai malista tin idia mera.... xanaskepsou to me to lastixa auto pou sou eipe exw tin entipwsi pws mallon sou kanane kapoia kolopaida zimia kai oxi ta cat eyes ta opoia stin eurwpi (eidika stin germania) einai idiaitera dimofilis kai den nomizw an isxie kati tetoio na sinexizan ekei toulaxiston na ta xreisimopoioun kata koron..... cat eyes kai 2 katestramena lastixa kai tautoxrona?.... hhmmmm diskoleuomai na to pistopse na to kanan ta cat eyes....

alex14
07/07/2004, 16:59
Τι να σου πω φιλε Tamis, αυτα μου ειπε αυτα λεω.
Βεβαια δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω μιας και ειναι χρονια γνωστος μου. Αυτος ειναι σιγουρος γιαυτα που λεει και εχει δει πολλες τετοιες περιπτωσεις ειδικα το τελευταιο καιρο που σε μια μεγαλη ευθεια στην περιοχη μας τοποθετησαν cat eyes λογο
συχνης διελευσης πεζων.
Καταλαβαινω ομως οτι αυτη η ζημια στα λαστιχα δεν συμβαινει καθε φορα που πατας ενα cat eye. Πιστευω οτι ειναι και θεμα τυχης καθως και καταστασης του cat eye. Εγω τουλαχιστον εχω δει πολλα κατεστραμενα, κακοτοποθετημενα, πολυ υπερυψωμενα κτλ.

p.s. Μην συγκρινεις την Γερμανια με την Ελλαδα. :wave2:

Κανένας
08/07/2004, 08:31
Αν είναι δολιοφθορά, θα είναι κομμένα σε διαφορετικά σημεία της περιφέρειας, πράγμα που λίγο η πολύ, εύκολα μπορείς να το διαπιστώσεις
Αποκλείεται να είναι από τα μάτια :nono:
Μπορεί όμως να είναι, από οποιαδήποτε λαμαρίνα που πάτησες :sick:


Άσχετο μήπως έχεις δαγκώσει καμία λαμαρίνα, με καμία γυναίκα ? :winka:
:smokin:

crs-k
08/07/2004, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
..........
Άσχετο μήπως έχεις δαγκώσει καμία λαμαρίνα, με καμία γυναίκα ? :winka:
:smokin:

Ασχετο, μηπως του εχει δαγκωσει καμμια λαμαρινα την γυναικα (μηχανη) ???

:lol: :rotflmao: :lol:

Που χαθηκες εσυ ρε Ανεμελε Πλοηγε ??? :wave2:

Κανένας
08/07/2004, 08:55
Δεν χάθηκα χαμένος ήμουν
Εψαχνα να βρω και εγώ λαμαρίνα να δαγκώσω, αλλά…..


:beer: :beer: :beer:

melsaltas
08/07/2004, 09:32
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.
ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΠΑΝΤΩΣ.

alex14
08/07/2004, 09:46
Φιλε Navigator, την λαμαρινα την ειχα δαγκωσει πριν πολλα χρονια. Τωρα τι σκατα να δαγκωσεις μετα απο 6 χρονια γαμου και δυο παιδια?:lol:

Παντος για τις λαμαρινες που τοπετθετουν στους δρομους οταν κανουν εργα δεν εχεις και αδικο.:wave2:

idi
08/07/2004, 09:52
Τα λάστιχα μου τρώνε τρελή ταλαιπωρία τις τελευταίες μέρες, γιατί όλη η διαδρομή από το σπίτι μέχρι τη δουλειά μου είναι «ξυσμένη» για να περάσουν καινούρια άσφαλτο.
Υπάρχει πιθανότητα να πάθουν μόνιμη ζημιά? (προσωρινά είναι καλλημένα με μια στρώση σκόνης και γλιστράω γμτ...)

crs-k
08/07/2004, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Τα λάστιχα μου τρώνε τρελή ταλαιπωρία τις τελευταίες μέρες, γιατί όλη η διαδρομή από το σπίτι μέχρι τη δουλειά μου είναι «ξυσμένη» για να περάσουν καινούρια άσφαλτο.
Υπάρχει πιθανότητα να πάθουν μόνιμη ζημιά? (προσωρινά είναι καλλημένα με μια στρώση σκόνης και γλιστράω γμτ...)


Η "ξυσμενη" ασφαλτος και το πολυ χωμα, ειναι και θα ειναι μεχρι τους Ολυμπιακους, "μονιμο" προβλημα. Απο 'κει ομως μεχρι τη μονιμη ζημια, νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη αποσταση. Τρελλη ταλαιπωρια παντως υπαρχει !!! :)

crs-k
08/07/2004, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Δεν χάθηκα χαμένος ήμουν
Εψαχνα να βρω και εγώ λαμαρίνα να δαγκώσω, αλλά…..


:beer: :beer: :beer:


Μη σπασεις κανα δοντι και τρεχουμε για μασελες ...
:lol: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer: :beer:

CBR954
09/07/2004, 17:56
aytos me to neww feizer!!!!! einai entelos neww h me kapia km??????

tamis
14/07/2004, 15:52
egw exw to neo fazer! ti enoeis? tou 2004 me to kinitira tou R6... exw 8500 km... kai exw psaxei arketa gia diafora pou to aforoun giati ti psaxneis pes mou na sou pw