PDA

View Full Version : Suzuki bandit 400V



mixalisX
17/12/2006, 10:13
Τις ερχόμενες μέρες είναι να αγοράσω την μηχανή αύτή. Είναι σε αριστη κατάσταση, καινούρια λάστιχα και θα την παραλάβω μετά από service στα 1500 ευρά.

Απ'όσα έχω διαβάσει και σε αυτό και σε άλλα forum έχω ελαφρώς τρομοκρατηθεί για το θέμα τις αξιοπιστίας της μηχανής. Δεν βλέπω να αλλάζω πάντως μυαλά και θα την πάρω όπως και νά ναι.

Θά θελα αν είναι εύκολο να μου επισημάνετε κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω όσον αφορά την συντήρηση της μηχανής μιάς και είμαι προφανώς ασχετος με το άθλημα.

AFTER
17/12/2006, 10:28
Κοιταξε να λειτουργουν σωστα τα καρμπυρατερ!
Γενικα δεν εχει βγαλει αλλα προβληματα το μηχανακι

johnnyestia
17/12/2006, 12:01
Επίσης ρώτα πώς πρέπει να οδηγιέται η μηχανή για να μην σου βραχυκυκλώνει τα μπουζί κάθε τρείς και λίγο.

Από δύο φίλους μου που την είχαν ξέρω πώς πρέπει να ανεβάζεις όποτε μπορείς στροφές γιατί άν κάνεις έστω και μια βόλτα 15 λεπτά στο χαλαρό, πάει, τα έκαψες τα μπουζί.

mixalisX
17/12/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Επίσης ρώτα πώς πρέπει να οδηγιέται η μηχανή για να μην σου βραχυκυκλώνει τα μπουζί κάθε τρείς και λίγο.

Από δύο φίλους μου που την είχαν ξέρω πώς πρέπει να ανεβάζεις όποτε μπορείς στροφές γιατί άν κάνεις έστω και μια βόλτα 15 λεπτά στο χαλαρό, πάει, τα έκαψες τα μπουζί.

Τι ακριβώς συμβαίνει με τα μπουζι? Αυτό που λες παντως φίλε μου φαίνεται δυσκολο μιας και θα κυκλοφορώ κατα βάση μεσα στην πόλη και δεν είμαι διατεθιμένος να πολλές γκαζιες..

Alchimistis
17/12/2006, 13:51
Κοιταξε για ενα Cb 400 ή για κανένα Brosaki...
Επείδη οπώς είπες δεν θα τα δώσεις εύκολα τα χρήματα έχε υπόψην σου οτι θα δώσεις και αρκέτα ακομα για να το σουλουπώσεις!

mixalisX
17/12/2006, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Κοιταξε για ενα Cb 400 ή για κανένα Brosaki...
Επείδη οπώς είπες δεν θα τα δώσεις εύκολα τα χρήματα έχε υπόψην σου οτι θα δώσεις και αρκέτα ακομα για να το σουλουπώσεις!

Aν αγοραζα Bros η Cb δεν θα εδεινα φραγα για να τα σουλουποσω? Ενα μεγάλο ατου της μηχανής ειναι οτι είχει σχεδόν ολοκαίνουρια λάστιχα, με την μια γλυτώνω καμια 300αρα, επίσης το παλικάρι θα την φέρει την μηχανή για αγορά μετά απο service διότι η μηχάνη ήταν κανενα τριμηνο στασιμή και είχε προβλημα στην εκίνηση.
Θέλω να πώ ότι είδη καποιά πραγματα τα γλυτώνω και ότι θα δώσω και σίγουρα εξτρα φάγκα να την σουλουπώσω είναι ασφαλώς μέσα στο πρόγραμμα.

warlord
17/12/2006, 20:03
file akoy 2 pragmata apo enan prosfata pathwn
prose3e para poly to zestama ths,tha katalaveis oti soy leei monh ths pote mporeis na trabi3eis pio poly to gkazi,des se ti katastash einai to rezervoyar ths kai an mporeis panto gia plastikopoihsh prin thn vgaleis se kykloforia,an pathei kati to rezervoyar soy tha katalaveis oti einai to pio dyskolo antalaktiko syn oti mporei oi skoyries poy isws exei mesa tha soy kanoyn para poly megalh zhmia sta karbyrater soy ta opoia einai e3isoy diskolo na breis,an meineis apo venzinh kata pasa pithanotita tha soy kapsei kai mpoyzi,na ksereis oti einai mia poly apetitikh gkomena kai ana pasa stigmh mporei na arxisei tis lo3es ths,einai san tis gynekes,fersoy ths oso kalytera mporeis kai afth isws apofasisei na se antamipsei alla otan telika tha to kanei tha einai san to sex kai den tha diarkesei gia panta,genika prepei na exeis poly ypomonh eidika twra ton xeimwna,an thn theleis mono gia thn metakinish soy oso kalh eykairia kai na soy fenete pare kati allo,an thes empeiries arpa3e thn
ante kai kales voltes
www.myspace.com/mybandit400

johnnyestia
17/12/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Τι ακριβώς συμβαίνει με τα μπουζι? Αυτό που λες παντως φίλε μου φαίνεται δυσκολο μιας και θα κυκλοφορώ κατα βάση μεσα στην πόλη και δεν είμαι διατεθιμένος να πολλές γκαζιες..

Ρώτα το παιδί που θα του πάρεις την μηχανή να σου πεί τι και πώς.Μπορεί το συγκεκριμένο μηχανάκι να μήν έχει το συγκεκτριμένο κόλλημα.

Πάντως απ'ότι ξέρω αυτό το πρόβλημα είναι γνωστό για τα bandit v, ίσως κανένα παιδί στο forum που να την έχει/είχε, μπορεί να μας πεί περισσότερες λεπτομέρειες.

mixalisX
17/12/2006, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
na ksereis oti einai mia poly apetitikh gkomena kai ana pasa stigmh mporei na arxisei tis lo3es ths,einai san tis gynekes,fersoy ths oso kalytera mporeis kai afth isws apofasisei na se antamipsei
www.myspace.com/mybandit400


Kαλά αν έχω με την μηχανή τις ίδιες επιτυχίες όσο με τις γυναίκες τότε καλύτερα να το αφήσω το θέμα :P

Πάντως σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Αν επιτρέπεις, εσύ σαν ιδιοκτήτης μιας τετοιας μηχανής θα λεγες οτι δεν εισαι ευχαριστημένος ή οχι?
Δεν έχω σε καμιά περιπτωση την απαίτηση οτιδήποτε και να πάρω να μην το προσέχω ή να το συντηρώ σωστά. Απο την προσωπική μου εμπειρία, ότι μηχάνιμα και να έχεις αν το προσέχεις και το συντηρεις σωστά τότε και αυτό δεν θα σε απογοητεύσει.

warlord
17/12/2006, 20:55
Vasika egw den exw thn v alla thn aplh,an to deis teleiws psyxra to thema den tha eprepe na eime eyxaristimenos giati to 1/5 toy xronoy idioktisias ths mhxanhs peripoy ton evgala sta synergia,alla otan thn kavalaw re file den me niazei tipota,me kanei xazo ayto to mhxanima,eimai 11 xronwn 3ana,einai ena eidos mageias poy den to niwthw oyte sto K4 toy kolitoy oyte se otidipote allo exw anevei,fantasoy oti parolo poy toys teleyteoys 3 mhnes kanei krio kai kanonika tha eprepe na kykloforo me to ama3i moy egw den exw katevei apo panw ths,toso poy prosphata anakalypsa oti to ama3i moy den exei pia bataria,xtes koimithika 7 to prwi kai 3ypnhsa 10 gia na thn paw volta,to CHRISTINE to exeis dei?kapws etsi einai h fash me aftes tis mhxanes.Me osoys exw milhsei moy kai eixan kapote tetoia mhxanh moy lene ta idia

warlord
17/12/2006, 21:02
...eides piastika me ta alla kai den oloklhrwsa thn apanthsh se ayto poy me rwthses,loipon aftes tis mhxanes opws eipothike kai paliwtera mesa sto forum den tis syntirise kaneis swsta kai giayto sxedon oles einai se kakh katastash syn oti to 400 den eishxthike pote epishma sthn Ellada me oti katalaveneis oti seimenei aytohttp://www.myspace.com/thebandit400

mixalisX
17/12/2006, 21:02
Χαχα τι μου θυμισες τωρα φίλε.... Εγώ δεν πάντως δεν προκειται να ονομασω την μηχανή μου Christine. Για εμένα από παιδί καθε αντικείμενο πάθους που ειχα λεγεται Suzy και τώρα που το σκεύτομαι το Suzy κατι μου θυμίζει.....Λετε να είναι της μοίρας??

thanosvl
19/12/2006, 18:49
Φίλε μου, έγω το μηχανάκι αυτό το έχω 7,5 χρόνια , το αγόρασα όταν ήμουν φοιτητής και έχω πάει ακόμα και Ρώμη (μέσω Angonas φυσικά μην τρελαθούμε) , το οδηγούσα κυρίως καλοκαίρι, το χειμώνα είχα το αμάξι..
Αυτό που έχω να πω είναι ότι στα χρήματα αυτά είναι από τα πιο όμορφα μηχανάκια.
Σχετικά με τα προβλήματα, ίσως δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να μιλήσει γιατί παρόλο που είχα ακούσει και εγώ διάφορα εμένα δεν μου έβγαλε τίποτα το φοβερό.
Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν η μπαταρία, επειδή του είχα και συναγερμό πάνω, μου την έτρωγε όταν δεν το κινούσα για πολύ καιρό. Τελικά τον έβγαλα και βρήκα την υγεία μου.

Τα περισσότερα bandit που βλέπεις στο δρόμο είναι ρημάδια για τον λόγο ότι δεν τα συντηρούν όπως προανέφερε και κάποιος άλλος.

αν κάποιος ενδιαφέρετε και για το δικό μου μιας και είναι καιρός πλέον να αγοράσω μεγαλύτερη μηχανή,
δείτε το παρακάτω link.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=619435#post619435
Αν τώρα κάποιος πει την παροιμία , "αν δεν παινέσεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει...."
ίσως να έχει και δίκιο... τι άλλο να πω.

warlord
19/12/2006, 20:21
Ontws fenete se kalh katastash.Stoixhma oti den eise apo thessaloniki giati edw panw oti V vrika kanane panw apo 2300,Vasika exeis photo apo thn allh meria ths mhxanhs?giati?den thelw na fanw ma**kas alla oses Bandit eida kai eixan mono ena xthpima ayto eitan mono apo ta de3ia,egw exw pesei 4 fores kai oi 3 htan apo ta de3ia,genikotera to mhxanaki gia kapoio logo malon to kentro varoys th klinei ligo deksia kai ayto ton kairo mesa se ola meletaw kai pws tha kanw mia elafria metatophsh fortioy sta aristera gia na isoropisei kalytera...anyway

thanosvl
20/12/2006, 11:36
Δεν έχω αλλά θα βγάλω για να στην δείξω.. σχετικά με την τιμή θέλω να την ξεφορτωθώ γρήγορα για αυτό, αλλά μου φαίνεται ότι εδώ στην Αθήνα εκεί παίζουν. Με περιμένει το FAZER... και δεν κρατιέμαι..

mixalisX
20/12/2006, 18:06
Παλικάρια, μια ερώτηση απο τον ασχετο....
Που μπορώ να βρώ στην Σαλόνικα κάποια πραγματάκια (διακοσμιτικά) που θά θελα να αλλάξω στην Bandit? Μιλάω για φλάς, το καπάκι του στροφόμετρου και άν μπορώ να αντικαταστήσω τα αυτοκόλλητα γιατι όσο ναναι εχουν παλιόσει λιγο...

Anritsu
20/12/2006, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Τις ερχόμενες μέρες είναι να αγοράσω την μηχανή αύτή. Είναι σε αριστη κατάσταση, καινούρια λάστιχα και θα την παραλάβω μετά από service στα 1500 ευρά.

Απ'όσα έχω διαβάσει και σε αυτό και σε άλλα forum έχω ελαφρώς τρομοκρατηθεί για το θέμα τις αξιοπιστίας της μηχανής. Δεν βλέπω να αλλάζω πάντως μυαλά και θα την πάρω όπως και νά ναι.

Θά θελα αν είναι εύκολο να μου επισημάνετε κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξω όσον αφορά την συντήρηση της μηχανής μιάς και είμαι προφανώς ασχετος με το άθλημα.


File en tachi kai sigmwmh gia ta greeklish alla tha kapsw thn pizza , ama saresei parthn kai mhn akous kanena .Ostoso na ksereis pws etoimazesai na agoraseis ena apo ta provlimatikotera mixanakia olwn twn epoxwn . Kserw pws polla bandit exoune vgei kala kai den exoune apasxolisei tous idiokthtes tous alla polla perissotera exoune perasei mhnes kai mhnes sta sinergeia . Eidika an den eisai kai polly sxetikos gia na to peirazeis monos sou , kai akoma perissotero den sou perissevoune gia mastoraious ksanaskepsou to .
To oti exei lastixa einai to ligotero giati ti na ta kaneis ta lastixa an se afhnei apo mpouzi kai carbs kathe 3 kai ligo . An vavaia gnwrizeis ton idiokthth prswpika kai den tou exei parousia provlimata paizei na einai apo ta kala mixanakia . Egw paliotera pou epsaxna gia ftino mixanaki pou na ta kanei ola kateleiksa sto Bros 400 .Apo simazemata ta mona pou exw dwsei einai gia alisida granazia kai dizes gaziou . kai ola afta se mixanaki pou eixe 71 K kai exei ftasei ta 87 K km .

Skepstou to kala kai kyriws mhn viasteis . Ta metaxeirizme einai risko

Kales voltes ,

aaaa kai safta ta fraga an dwseis kai kati tis parapanw paizoune xilliades KLE 500 h 400 pou nai men einai allo mixanaki alla polly pio sigouro kat'eme


CIAO




:rotflmao: :wave2:

warlord
20/12/2006, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Παλικάρια, μια ερώτηση απο τον ασχετο....
Που μπορώ να βρώ στην Σαλόνικα κάποια πραγματάκια (διακοσμιτικά) που θά θελα να αλλάξω στην Bandit? Μιλάω για φλάς, το καπάκι του στροφόμετρου και άν μπορώ να αντικαταστήσω τα αυτοκόλλητα γιατι όσο ναναι εχουν παλιόσει λιγο...

Egw eimai edw,logika moy perisevei ena kapaki apo to konter bebaia alla sigoyra teriazei sto strofometro soy,twra gia ta aytokollhta!!!ella sto tatoo ekei poy doylevw,tetoia kanoyme an kai tha soy ellega oti den polysymferei na ta allakseis,flas pane sto vardarh mesa sto steno ths woodland eite ston LM kai pes oti se stelnei o Kostas o geitonas me thn Bandit eite ekei gyro sta ypoloipa magazia,exei oti thes,ase poy exw na soy dwsw kai apo ayta,exw egw periseymata gia allh 1 1/2 mhxanh,mono karbs den exw kai ayto skopevw na to diwrthwsw syntoma:p :p :wave2:

thanosvl
25/12/2006, 13:42
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=623187#post623187
μπορείτε να δείτε και την δεξιά πλευρά αφού μας το ζήτησε ο φίλος μας.

Zbandit750
29/12/2006, 12:06
Η μηχανη ειναι καλη , αλλα ειναι ιδιοτροπη και αποτομη στην συμπεριφορα της , την εχω 6 χρονια και ειναι η πιο "δυσκολη" μηχανη που εχω οδηγησει. Αλλα οταν ανεβαζει στροφες....

gloum
29/12/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
File en tachi kai sigmwmh gia ta greeklish alla tha kapsw thn pizza ,


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ΘΕΟΣ!!!!!!!!