PDA

View Full Version : Aνακατασκευη του Bandit 400



warlord
17/12/2006, 20:42
Πριν μερικους μηνες αγορασα ενα Bandit 400 toy '91 το απλο οχι το V στην εκπληκτικη τιμη των 1100 ευρω,παρολο που στην αρχη ειπα να το κρατησω για λιγο και μετα να την πουλησω για να παρω κατι αλλο και αυτο γιατι ειχα να καβαλησω μηχανη 4 χρονια μετα απο μια τρακα που ειχα με μια GPZ 400 που με γονατισε οικονομικα ολο αυτο τον καιρο,τελικα η αγορα μου αποδιχτηκε κακη γιατι το μηχανακι εβγαλε πολλα και μου εφαγε γυρο στα 500 ευρω στους μηχανικους.ταυτοχρονα επιασα δουλεια σαν πλαστικατζης-λαμαρινας σε μηχανακια,με τα πολλα πριν απο 3 βδομαδες της εκανα αερογραφια και αλαξα την μαμα εξατμιση που ειχε σαπισει τελιως με μια Group N που φορανε τα αγωνιστικα πεζο ραλυ,ταιριαξε μια χαρα αλλα ακουγετε σαν subaru.
Αποφασισα λοιπον να την κρατησω και να περασω στο σταδιο της ολοκληρωτικης ανακατασκευης με σκοπο να την μετατρεψω σε street Fighter,Χτες αγορασα μια ακομη bandit που αυτη φοραει V κινητηρα και εχει πανω YOSHIMURA χταποδι,την πηρα 250 ευρω και την πηρα κυριως γιατι μου λοιπανε κατι μαρσπιε και κατι αλλα μικροπραγματα που εδω στην θεσσαλονικη ειτε δεν μπορουσα να βρω ειτε τα βρηκα σε υπερβολικες κατα την γνωμη μου τιμες.Πηρα απο τον φιλο Banditgr ενα ψαλιδι απο RGV banana και περιμενω απο εναν κολιτο ενα αναποδο πιρουνι για εμπρος και παραγγηλα απο αμερικη ΚΝ φιλτρο,σκευτομαι να αλαξω και το μπροστινο φαναρι με τα οργανα,βρηκα ειδη κατι οργανα ρεπλικα της R1 και αναζητω την καταλληλη μασκα για να δω αν τελικα θα κανω την αλαγη.Την εξατμιση μαλλον θα την αλαξω γιατι κανει υπερβολικο θορυβο και γιατι δεν πιστευω τελικα οτι κολαει με αυτο που θελω να κανω στην μηχανη,την αλλη βδομαδα την βγαζω εκτος κυκλοφοριας για να παω το σασι για αμμοβολη και ηλεκτροστατικη και να περασω πανω τα καλουδια που της πηρα(πιρουνι,ψαλιδι).
Η V τωρα που πηρα χτες εχει να λειτουργεισει 4 χρονια και δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι και δεν εχει και τα καρμπυρατερ της(το μονο κοματι που ελειπε απο την μηχανη),επειδη εχω παθει την πλακα μου με τους απατεωνες μηχανικους,ξερει κανενας ταιριαζουν τα καρμπυρατερ της δικιας μου σιγουρα;τι πρεπει να κανω απο πλευρας servise για να δω σε τι κατασταση ειναι;αξιζει τον κοπο να την βαλω πανω η οχι;Τι πρεπει κατα την γνωμη σας να προσεξω στην ολη ανακατασκευη-μετατροπη;που μπορω να βρω στην Ελλαδα το κιτ της dynojet η της factory pro και ποιο πο τα 2 προτεινετε?
Ξερω οτι μπορει να σας φαινετε πολυ παιδιαστικο ολο το project καθως επισεις ξερω οτι ουτε τα λεφτα μου θα παρω πισω,ουτε υπαρχει περιπτωση να την πουλησω μετα απο ολα αυτα αλλα οταν ειμουνα μικρος την ονειρευομουνα και τωρα που εγινα 27 θελω να το πραγματοποιησω γιαυτο μην αναλοθητε σας παρακαλω να μου πειτε οτι με τα ιδια λεφτα που θα ριξω στο συνολο μπορω να παρω μια καινουργια Bandit 600,το ξερω αλλα δεν θελω,θελω ΑΥΤΗΝ
http://www.myspace.com/thebandit400

banditgr
17/12/2006, 23:20
File kosta kali tixi me to project sou.Eyxomai na ginei toympano o listis sou!Tora o monos tropos gia na deis an to moter tou V einai kalo einai na to valeis mpros.Ta karmps tairiazoun,ta moter einai idia me mia movo diafora.Ti valvida VC.Den 3ero an to v eixe TPS sta karmp,alla kai na eixe den tha yparxei idietero provlima xoris ayto.Sou proteino na kratiseis to diko sou moter an 3ereis oti einai kalo,kai exe to allo gia antalaktika.Sou proteino mazi me to psalidi na vreis zanta-freno apo rgv,tha mpei poli pio eykola,kai tha mporeis na valeis 160 lastixo.Na 3ereis oti ayta pou thes na kaneis den einai plug n play,tha xreiasteis psa3imo.

Xrider
18/12/2006, 15:12
Μαζι σου τρελλιαρη!!
Καλη δουλεια με την Σουζουκα........:wave2:

sapila racing
18/12/2006, 16:55
Καλή τύχη!!

Πρωτα κοίτα αν γυρίζει το μοτέρ του V.
Ρίξε λίγο λάδι απο τις τρύπες των μπουζί να το βοηθήσεις λίγο.
Αν εμεινε 4 χρόνια χωρίς τα καρμπυρατερ με ανοιχτες τις εισαγωγές, το βλεπω χλωμό, εκτός κι αν ηταν σε κλειστό χώρο.

warlord
18/12/2006, 20:19
oxi ta karmpyrater otan vgikan oi eisodoi kalyftikan epimelos,vasika amelisa na pw oti sto mhxanaki den exei mpei xeri elhna mhxanikoy kai sas lew oti mprosta sto diko moy ysterei mono sto oti den exei karmpyrater olo to allo einai sthn pena,to diko moy apo thn allh....ta thaymata mhxanhkwn kai prwin idiokthtwn kanoyn party sthn tseph moy.....

mixalisX
19/12/2006, 00:51
Μιας και τα λέτε εδώ τόσο ωραία παιδιά θα θελα να πω και για την Bandit V που ανάφερα σε άλλο θεμα.

Την πειρα!!!!
Πολλοί είπαν ότι έκανα λάθος επιλογή, κάποιοι με είπαν άσχετο (δεν είχαν και άδικο) εγώ όμως την πείρα! Σιγκεκριμένα αύριο πρωί θα κάνω την μεταβίβαση αλλά την έχω ήδη στο υπόγειο του μαγαζιού μου.

Πρέπει να πω ότι ήταν πολύ συγκινητική στιγμή για εμένα όταν ο τύπος μου δωσε τα κλειδιά.
Ή μηχανή ήταν χρόνια πολλά για εμένα ανωλοκλήροτο όνειρο και ακόμα να το χωνέψω ότι την απόκτησα.

Σίγουρα θα έχω τραβήγματα με συνεργεία αλλά δεν θα ναι η πρώτη μου φορά που ξημεροβραδιάζω σε συνεργείο.

Τέσπα, κάπου ήθελα να τα πώ και εγώ αυτά. Πιστεύω ότι εδώ τουλάχιστον κάποιοι θα με καταλάβουν...

warlord
19/12/2006, 01:44
File mixalh
kalos hrthes sto club,kalota3idh,ayto poy eipes me thn stigmh poy phres ta kleidia moy thimise thn stigmh poy me phran thlefono kai piga na paralavw thn dikia moy apo to treno(thn agorasa apo athina),molis thn antikrisa sxedon dakrisa,thn goystara re pedes.
...kai mexri twra parolo to kryo poy kanei edw efera mia volta sthn paralia mexri thn martioy prin parw ton dromo gia ton gyrismo sthn menemenh(spiti moy).Se 6 meres tha thn kanw vides kai to 3erei alla moy ferete kala giati 3erei oti tha to kanw gia to kalo mas.....
pwpw san paramithi akoygete,enas filos nwritera moy elege oti milaw san kati tsoperades thn 10etia toy 80,kapsoyra filoi,megalh kapsoyra,perito na pw poso exw ksenerwsei poy tha kykloforw me to ama3i gia ligo kairo,poios egw poy perisi tetoio kairo evlepa kati trelamenoys san emena twra kai elega poy pane oi ma**kes me tetio kryo me tis mhxanes?
gyrismata poy exei h zwh...

mixalisX
19/12/2006, 15:52
Αντιγραφώ το κείμενο που γραψα στο bikenet.gr

....Το manual που βρήκα είναι πραγματικά πολύ καλό, πλήρες ανάλυση όλης της μηχανής, με εικόνες ένα πραγματικό must για όσος θέλουν να ασχοληθούν με την Bandit.

To βρήκα με την ονομασία: Suzuki Bandit 400 manual de taller completo (ingles) στο emule.

Γι όσους δεν χέρουν ισπανικά να ξέρουν ότι είναι στα αγγλικα (ingles) .....

Φίλε Warlord (Bender) στο συστήνω ανεπιφύλακτα για τις μαστοριές σου αν δεν το έχεις ήδη.

warlord
19/12/2006, 21:03
Tnankz man
to exw idh,mhpws 3erwi kanenas pws vazw fotografies sto keimeno?

warlord
19/12/2006, 21:08
Tnankz man
to exw idh,mhpws 3erwi kanenas pws vazw fotografies sto keimeno?

banditgr
19/12/2006, 22:32
des kai ayto...


72633

warlord
20/12/2006, 01:29
kapws etsi tha dixnei apo pisw kai h dikia moy:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: kai an apofasisw sto telos na parw allh mhxanh gia tis metakiniseis moy tha vgalw kai egw thn pisw thesh,re pedes peite moy pws vazeis photo na sas valw merikes na deite pws einai

banditgr
20/12/2006, 14:05
ligo pio kato exei ena koumpi pou leei "episinapsi arxeiou" to patas kai apla dialegeis tin photo sou:wacko:

warlord
20/12/2006, 18:23
parte mia geysh apo to vapsimo

warlord
20/12/2006, 18:29
giati den to kanei ti lathos kanw?gmt grrrrrrrrrrrrrrrr

Xrider
20/12/2006, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
des kai ayto...
Αχχχχχχχ...τι κωλος ειναι αυτος.......:cool:

zephyr1
20/12/2006, 18:47
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25885

warlord
25/12/2006, 12:11
gia na doyme twra


73032

warlord
25/12/2006, 12:13
youxou


73033

warlord
25/12/2006, 12:16
proxtes thn evala mesa,to ta3idi twra arxizei,edw h allh poy agorasa


73034

AFTER
25/12/2006, 12:20
Aυτα τα μηχανακια βιαστηκαν πολυ απο τους καγκουρες ιδιοκτητες τους στο παρελθον
Ειχα και εγω ενα και μου ειχε βγει η ψυχη να το επαναφερω

zephyr1
25/12/2006, 13:18
Επειδη εισαι αρρωστακι..............................γουσταρω:a013: ,σιγουρα θα γινει κουκλα.

Συνεχισε,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχεις μοναδικο μηχανακι.

Κανε ενα κοπο και γραφε ελληνικα man.

Zbandit750
03/01/2007, 01:41
Ρε μαγκες και εγω το εχω το bandit 6 χρονια και απο μηχανικα δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που εβγαλε σκουρια το ρεζερβουαρ.
Ομως η μηχανη ΔΕΝ στριβει.....ειναι πολυ δυστροπη και αποτομη.....δεν σου επιτρεπει να την εμπιστευτεις.
Ειμαι ερωτευμενος με το μηχανημα αλλα ειναι π@@τ@ν@... με εχει πεταξει κατω 3 φορες , ειναι η μονη μηχανη με την οποια εχω πεσει και την ξερω καλυτερα απο οτι αλλο εχω οδηγησει.

warlord
03/01/2007, 09:55
Η αληθεια ειναι οτι σιγουρα εχει ενα μεγαλο προβλημα με το στριψιμο,θελω να δω αμα αρχισει να στριβει οταν τελειωσω μιας και δεν θα εχει το ιδιο πατημα και θα εχει αλλαξει μερικος η γεωμετρια του,βασικα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να χειροτερεψει η κατασταση και γιαυτο θα τις κανω τις αλλαγες....

lygonis
03/01/2007, 14:38
Ρε παιδια πως δεν στριβει? Εγω οταν έβρισκα μαρσπιε στη Βόρεια Εύβοια πως έστριβε.Εδώ έβγαλα το διπλό stand γιατι έβρισκε.