PDA

View Full Version : Δράμα - Frankfurt - Toronto - Usa Tour



dotis
17/12/2006, 21:26
Μαζι με την κοπελα μου , λεμε καπου στον Ιουνιο να κανουμε αυτο το ταξιδι.
Απο Δράμα - Frankfurt (main) οδικως , και απο εκει με αεροπλανο και εμεις και η μηχανη (BMW R 1200 GS ) στον Καναδά. Μετα τον γυρο των Ηνωμ. Πολιτειων.
Διαρκεια , περιπου 40-45 μερες.....
Θα θελαμε πληροφορειες και ιδεες....
http://www.i-land.gr/images/USATour.jpg

gian_nykt
18/12/2006, 12:37
για γράψε μας τα km που σου έβγαλε το AutoRoute για Δράμα-Γερμανία και Καναδά-Αμερική καθώς και το συνολό τους να ψαρώσουμε!!!!

gloum
18/12/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dotis
Μαζι με την κοπελα μου , λεμε καπου στον Ιουνιο να κανουμε αυτο το ταξιδι.
Απο Δράμα - Frankfurt (main) οδικως , και απο εκει με αεροπλανο και εμεις και η μηχανη (BMW R 1200 GS ) στον Καναδά. Μετα τον γυρο των Ηνωμ. Πολιτειων.
Διαρκεια , περιπου 40-45 μερες.....
Θα θελαμε πληροφορειες και ιδεες....
http://www.i-land.gr/images/USATour.jpg

Αυτά για κάποιους που θεωρούν το Αθήνα-Ναύπλιο ταξίδι:)

Vstrommer71
18/12/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dotis
Μαζι με την κοπελα μου , λεμε καπου στον Ιουνιο να κανουμε αυτο το ταξιδι.
Απο Δράμα - Frankfurt (main) οδικως , και απο εκει με αεροπλανο και εμεις και η μηχανη (BMW R 1200 GS ) στον Καναδά. Μετα τον γυρο των Ηνωμ. Πολιτειων.
Διαρκεια , περιπου 40-45 μερες.....
Θα θελαμε πληροφορειες και ιδεες....
http://www.i-land.gr/images/USATour.jpg
Εχει πλακα να πιανεις το Τζοκερ!!!:lol: :lol: :lol: :lol:
(Σοβαρα τωρα μακαρι να μπορουσα να παω κι εγα αυτο το ταξιδι!:bigcry: )
Για πλεροφοριες ριξε μια ματια στους αμερικανους μπεμβεδακηδες Eδω! (http://www.bmwmotorcycles.com/mvnforum/listthreads?forum=44) :beer:

Uriah Heep
18/12/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dotis
... και απο εκει με αεροπλανο και εμεις και η μηχανη (BMW R 1200 GS ) στον Καναδά...


Κι έτσι δίνεται και η απάντηση στο φιλισοφικό ερώτημα:

Πετάει η BMW R 1200 GS ?


πετάειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!


:beer: :beer: :beer:

dotis
18/12/2006, 19:07
Θεωρω το Δραμα - Frankfurt ως αμελιτεο.......!!!!!
Απο το σημειο 1 εως το 46 στον χαρτη μου δινει 16892 χλμ.... Υπολογιζω κοντα στα 21000 χλμ συνολο. Το Microsoft Streets and Trips ( το αντιστοιχο του autoroute 2007 για USA) μου δινει κοστος σε βενζινες στην αμερικη , 711? με καταναλωση 9 lt εντος πολης και 7lt εκτος , και τιμη 0.6 lt. Να υπολογιζετε 700 ? το ατομο τα εισητιρια και περιπου τα ιδια για μηχανη 200-250 kg. Για ακριβεις τιμες , θα υπαρξει πληρης ενημερωση.....

Ειμει ηδη σε επικοινωνια με USA (http://www.bmwmotorcycles.com/mvnforum/viewthread?thread=4169)

Αυτα για τωρα....... Ακομα ψαχνουμε....Οσο θα βρισκουμε θα ενημερωνουμε.......

gian_nykt
19/12/2006, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dotis
Θεωρω το Δραμα - Frankfurt ως αμελιτεο.......!!!!!




:eek: :hypnotize :uplate: :eyepop: :dizzy: :alien: :beer:

Cpt. Haddock
19/12/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dotis
Θεωρω το Δραμα - Frankfurt ως αμελιτεο.......!!!!!

Είναι!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Καλή προετοιμασία να κάνετε και όλα θα πάνε καλά..

Βρες άκρες με τις κατα τόπους bmw λέσχες στις ΗΠΑ ωστε να έχεις contacts εκεί για ό,τι συμβεί!

Η βενζίνη είναι όντως φτηνή στην Αμερική (πιο φτηνή απο το Ελλάντα... :sick: )

:beer: :beer: :beer: :beer:

gian_nykt
19/12/2006, 12:02
δλδ πάς κι έρχεσαι αυθημερόν έ??? Τόσο κοντά!!!



ντάξ, βέβαια σε σχέση με τα εν Αμερική χλμ, όντως δεν ειναι και τπτ Δραμα-Φρανκφούρτη!

dotis
19/12/2006, 17:24
Την BMW την αγορασα απο γερμανια (Dortmund) και την εφερα οδικως απο εκει.....Dortmund - Δραμα 1950 χλμ.. Απογευμα Πεμπτης φυγαμε απο εκει και ειμασταν Δραμα μεσημερι Σαββατου...
Απο Ancona φυσικα και Ηγουμενιτσα......
Αρα 1 μερα στο καραβι..
(και ολη η διαδρομη με βροχη , πολλη βροχη παιδια........Νωε και βαλε!!:sick: )
Οτι χρειαστειτε απο πληροφοριες για αυτην την διαδρομη , ρωτηστε....
Για την αλλη , την μεγαλη , θα λεμε εδω πως παει η προετοιμασια και ......βλεπουμε...
Ακομα περιμενω τιμες απο Luftahansa Cargo για την μηχανη........Χθες που εριξα μια ματια ποιο επικεντρωμενη μαλλον ειναι καπου στα 1100 - 1300 ? round trip..... Θα δειξει.....
Οτι θα μαθαινω θα σας το λεω......

Tropeas
19/12/2006, 21:47
Φίλος απο Γερμανία έχει στείλει μηχανή με πλοίο
έχει πάει και αυτός με την γυναίκα τουμε αεροπλάνο και έχει ταξιδέψει Αμερική,
και γύρισε μετά σε 20 μέρες...:rolleyes: αλί σε μας... εχτές το κουβεντιάζαμε...

Του έχω ζητήσει διαδρομές ακι φωτό και αναμένω να μου στείλει...

dotis
21/12/2006, 17:23
Το ψαχνω κι εγω για πλοιο , αλλα δεν μας βολευει ρε γαμωτο....
Πρεπει να παω την μηχανη ως την Ολλανδια και εκει ή να περιμενω 10-20 μερες μεχρι να φτασει απεναντι , ή να παμε απεναντι και να περιμενουμε εκει 10-20 μερες.. Χλωμο εως αδυνατο. Ακομα και για Ο.Λ.Π. δεν με βολευει , εκτος κι αν κατεβω , αφησω την μηχανη γυρισω πισω με αεροπλανο , και μετα απο 20 μερες πεταξω για Καναδα. Αλλα και αυτο το εχω ως τελευταια λυση. Χώρια που οικονομικα ειναι ποιο ακριβο το πλοιο απο το αεροπλανο οπως ειδα σε κατι φορουμ.... Anyway βλεποντας και κανοντας.
Με το νεο ετος θα εχω ακριβεις πληροφοριες για αερομεταφορα , οπως και για Visa και πρασινη καρτα - ειδικη ασφαλεια που χρειαζοται για να πας U.S & Canada.