PDA

View Full Version : αλλαγη ταχυτητας



Davelis
17/12/2006, 22:37
Εχω μια ερωτηση.Καθοτι εχω σκουτερ και η μονη μηχανη με ταχυτητες που εχω οδηγησει ειναι ημι-αυτοματο παπι,εχω μια απορια για τις αλλαγες ταχυτητων στις "κανονικες" μηχανες.Εχω ακουσει πως η 1η ειναι κατω και ολες οι αλλες πανω.Και ας πουμε οτι κινουμαι με 4η,και θελω να σταματησω και να βαλω νεκρα.Λογικα θα αρχισω να κατεβαζω προς τα κατω μεχρι την 1η;
Και μετα πως θα βαλω νεκρα;Πανω ή κατω;

GIXXERAKIAS
17/12/2006, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Davelis
Εχω μια ερωτηση.Καθοτι εχω σκουτερ και η μονη μηχανη με ταχυτητες που εχω οδηγησει ειναι ημι-αυτοματο παπι,εχω μια απορια για τις αλλαγες ταχυτητων στις "κανονικες" μηχανες.Εχω ακουσει πως η 1η ειναι κατω και ολες οι αλλες πανω.Και ας πουμε οτι κινουμαι με 4η,και θελω να σταματησω και να βαλω νεκρα.Λογικα θα αρχισω να κατεβαζω προς τα κατω μεχρι την 1η;
Και μετα πως θα βαλω νεκρα;Πανω ή κατω; Οπως τα λες ειναι αλλα δεν θα χρειαστει αν φρεναρεις ομαλα και ωραια να κατεβασεις μεχρι πρωτη!(στο αμαξι ετσι κανεις-τελος παραδειγματος:p )

Για να βαλεις νεκρα οταν κατεβαζεις απο τεταρτη δεν θα θυμασαι τι ταχυτητα εχεις?Οταν θα φτασεις στην 2α απλα θα κανεις απαλο κατεβασμα και θα μπει η νεκρα χωρις προβλημα.
Αν παλι φτασεις μεχρι και την πρωτη,νεκρα θα βαλεις με μια πανω(σχεδον μιση θα ελεγα) στον λεβιε,ειναι δυσκολο να το εξηγησεις αλλα με προπονηση γινεται σωστα και ωραια:beer: :wave2:

Davelis
17/12/2006, 23:17
ευχαριστω:)

GIXXERAKIAS
17/12/2006, 23:37
Εν κανει τιπουτις:D :D

:beer: :beer: :wave2:

zoropatra
08/01/2007, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Οπως τα λες ειναι αλλα δεν θα χρειαστει αν φρεναρεις ομαλα και ωραια να κατεβασεις μεχρι πρωτη!(στο αμαξι ετσι κανεις-τελος παραδειγματος:p )

Για να βαλεις νεκρα οταν κατεβαζεις απο τεταρτη δεν θα θυμασαι τι ταχυτητα εχεις?Οταν θα φτασεις στην 2α απλα θα κανεις απαλο κατεβασμα και θα μπει η νεκρα χωρις προβλημα.



κι ομως εγω ποτε δεν ξερω τι ταχυτητα εχω μεσα!!!!!

GIXXERAKIAS
08/01/2007, 22:16
Ουτε και γω παντα παω ψαχνοντας:p :p :p !!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πλακα πλακα ειναι δυσκολο να θυμασαι την ταχυτητα που εχεις στο κιβωτιο αν εχεις ολη την προσοχη σου στον δρομο και συχνα μπερδευσαι!Ολοι πιστευω το παθαινουμε αυτο,εκτος και αν εχουμε gear indicator πραμα πολυ βολικο ειδικα μεσα στην πολη!

Giorgos19
09/01/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ουτε και γω παντα παω ψαχνοντας:p :p :p !!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πλακα πλακα ειναι δυσκολο να θυμασαι την ταχυτητα που εχεις στο κιβωτιο αν εχεις ολη την προσοχη σου στον δρομο και συχνα μπερδευσαι!Ολοι πιστευω το παθαινουμε αυτο,εκτος και αν εχουμε gear indicator πραμα πολυ βολικο ειδικα μεσα στην πολη!


Suzuki rules ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!
:p :p :p :p :p

zoropatra
09/01/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ουτε και γω παντα παω ψαχνοντας:p :p :p !!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πλακα πλακα ειναι δυσκολο να θυμασαι την ταχυτητα που εχεις στο κιβωτιο αν εχεις ολη την προσοχη σου στον δρομο και συχνα μπερδευσαι!Ολοι πιστευω το παθαινουμε αυτο,εκτος και αν εχουμε gear indicator πραμα πολυ βολικο ειδικα μεσα στην πολη!

θα κοιταξω να το βαλω και εγω αυτο!!!!πραγματι ειναι πλυ καλο!!!!

zolotas
09/01/2007, 17:30
δλδ τοσο δυσκολο ηταν να βαζουν στις μοτοσικλετες gear indicator??????? εδω στα κινεζικα παπια βαζουν .......τι ψαχνεις τωρα ε??? εδω δεικτη βενζινης δεν εχουν ,σταντ διπλο ...........ελεος ......λες και θα παμε να τρεξουμε σε αγωνες να μην εχουμε επιπλεον γραμμαρια
ολα αφτερμαρκετ
:mad: :mad: :mad: :mad:

kostisthegreek
09/01/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ουτε και γω παντα παω ψαχνοντας:p :p :p !!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πλακα πλακα ειναι δυσκολο να θυμασαι την ταχυτητα που εχεις στο κιβωτιο αν εχεις ολη την προσοχη σου στον δρομο και συχνα μπερδευσαι!Ολοι πιστευω το παθαινουμε αυτο,εκτος και αν εχουμε gear indicator πραμα πολυ βολικο ειδικα μεσα στην πολη!

Γνώμη μου ότι καλύτερα να θυμάσαι τη σχέση που έχεις παρά να κοιτάς κάθε τόσο το καντραν.

tsoukas77
09/01/2007, 20:58
Ποια η αξια να γνωριζεις την ταχυτητα που εχεις,εφοσον κοιτας το στροφομετρο ή ακους τον κινητηρα;

KaTaNaS
09/01/2007, 21:37
paidia μη τρελένεσθαι...


μη χάνετε το δάσος...


αν θέλετε να καβαλάτε δίτροχο αυτοκίνητο πάρτε goldwing...


στη μοτοσυκλέτα σε χτυπάει ο αγέρας...


στη μοτοσυκλέτα βλέπεις απο κάτω σου την άσφαλτο, ή την γυμνη Γή να κυλά...


στη μοτοσυκλέτα νοιώθεις τους κραδασμούς του κινητήρα στο κορμί σου...


γίνεσαι ένα μαζί της...


μόλις νοιώσεις πώς αρχίζει τα ουρλιαχτά της δίνεις άλλη μια ταχύτητα...


μάθετε να οδηγείτε με την αίσθηση κι όχι με το μυαλό και της εκλογισμένες κινήσεις και λειτουργίες...


γνώριζε απλά πόσα λίτρα τάνκ έχεις, και πόσα ρεζέρβα, μόλις κάνει διακοπές γύρνα το ρουμπινέτο και υπολογισε με τη μεθοδο των τριών σε πόσα χιλιομετρα πρεπει να εχεις βρει βενζινάδικο!

Ταξιδευτής
09/01/2007, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ουτε και γω παντα παω ψαχνοντας:p :p :p !!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πλακα πλακα ειναι δυσκολο να θυμασαι την ταχυτητα που εχεις στο κιβωτιο αν εχεις ολη την προσοχη σου στον δρομο και συχνα μπερδευσαι!Ολοι πιστευω το παθαινουμε αυτο,εκτος και αν εχουμε gear indicator πραμα πολυ βολικο ειδικα μεσα στην πολη!

Για αυτο και εγω εχω το Gear Indicator της Datatool και ησυχασα μια για παντα απο το προβλημα αυτο! :wave2:
(Ειναι οντως ΠΟΛΥ εκνευριστικο να μην θυμασαι τι ταχυτητα εχεις, ειδικα στην πολη!)


74109

gcrook
09/01/2007, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS




σε χτυπάει ο αγέρας...


βλέπεις απο κάτω σου την άσφαλτο, ή την γυμνη Γή να κυλά...


νοιώθεις τους κραδασμούς του κινητήρα στο κορμί σου...


γίνεσαι ένα μαζί της...


μόλις νοιώσεις πώς αρχίζει τα ουρλιαχτά της δίνεις άλλη μια ταχύτητα... WTF??:eek:

εκλογισμένες κινήσεις και λειτουργίες...

με τη μεθοδο των τριών


Και της τραβαω που λες ενα πουτσο ρε Σταυρο....:rotflmao:

Ταξιδευτής
09/01/2007, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γνώριζε απλά πόσα λίτρα τάνκ έχεις, και πόσα ρεζέρβα, μόλις κάνει διακοπές γύρνα το ρουμπινέτο και υπολογισε με τη μεθοδο των τριών σε πόσα χιλιομετρα πρεπει να εχεις βρει βενζινάδικο!

:lol: :lol: Υπαρχει και η αλλη μεθοδος, αλλα περιλαμβανει αρκετα μετρα συρμα και μπολικο σελοτειπ..... :lol: :lol:

TROOPER
09/01/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μάθετε να οδηγείτε με την αίσθηση κι όχι με το μυαλό και της εκλογισμένες κινήσεις και λειτουργίες...


+100000

:a013:

TROOPER
09/01/2007, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και της τραβαω που λες ενα πουτσο ρε Σταυρο....:rotflmao:


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΜΟΥ ΡΕ ΝΕΟ !!!!!!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΚΕΝΤΑΣ !!!!!!!!!!!! (ΠΑΛΙ)!!!!!!

fantacid
09/01/2007, 23:18
δε βαζουν gear indicator γιατι απλα δε χρειαζετε!

αντε το πολυ μια ενδειξη νεκρας.

εχει καμια σημασια οταν οδηγας κ εχεις μεσα 2α ή 4η?


κ επειδηΣ ξεφυγαμε απο το ον τοπικ,

η νεκρα ειναι αναμεσα στη 1η κ τη 2α!

zolotas
09/01/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


στη μοτοσυκλέτα βλέπεις απο κάτω σου την άσφαλτο, ή την γυμνη Γή να κυλά...




:confused: καλα ολα αυτα αλλα εχω κοψει τα ναρκωτικα εδω και 2 χρονια .......

bonepeeler
09/01/2007, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και της τραβαω που λες ενα πουτσο ρε Σταυρο....:rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε το μαλάκα.
χαχαχαχχαχαχααχχχαχαχαχαχαχα

Γαμάτος.:wave2:

STOYBI
09/01/2007, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και της τραβαω που λες ενα πουτσο ρε Σταυρο....:rotflmao:

: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
10/01/2007, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
:confused: καλα ολα αυτα αλλα εχω κοψει τα ναρκωτικα εδω και 2 χρονια .......


sory, nomiza oti eixes moto! :smokin:

bored
10/01/2007, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μόλις νοιώσεις πώς αρχίζει τα ουρλιαχτά της δίνεις άλλη μια ταχύτητα...

δε στα είπανε καλά...

ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΩΡΑΙΑ:a01:

dirtbird
10/01/2007, 02:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[B]p

στη μοτοσυκλέτα βλέπεις απο κάτω σου την άσφαλτο, ή την γυμνη Γή να κυλά...
/QUOTE]

Σιγά το πράμα

Κάποτε ένας φίλος είχε ένα παλιό Uno και μπορούσες να κάνεις ακριβ'ως το ίδιο από τη θέση του συνοδηγού :wacko:

GIXXERAKIAS
11/01/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[B]p

στη μοτοσυκλέτα βλέπεις απο κάτω σου την άσφαλτο, ή την γυμνη Γή να κυλά...
/QUOTE]

Σιγά το πράμα

Κάποτε ένας φίλος είχε ένα παλιό Uno και μπορούσες να κάνεις ακριβ'ως το ίδιο από τη θέση του συνοδηγού :wacko: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και για να ξεκαθαρισω κατι :mad: Εγω δεν εχω δεικτη ταχυτητων,απλα το ανεφερα ως παραδειγμα για οποιους το βρισκουν πολυ δυσκολο να εχουν την σωστη ταχυτητα!Ολοι το αντιμετωπιζουμε αυτο καποια στιγμη,ανθρωπινο ειναι να ξεχναμε τι ταχυτητα εχουμε μεσα οποτε κατεβαζουμε μεχρι να την ακουσουμε να στροφαρει πιο ανετα!Απλα το θεωρω περιττο χρημα προτιμω να τα δωσω σε βενζινε για βολτες παρα σε δεικτη ταχυτητων:p :p :D :wave2: :wave2:

kostisthegreek
11/01/2007, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
[B
οποτε κατεβαζουμε μεχρι να την ακουσουμε να στροφαρει πιο ανετα: [/B]


:nono:
των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν...κατεβάζουν

:beer: :wave2:

είμαι και λίγο ψείρας στο άκουσμα της μηχανής...

xampos
14/04/2007, 21:11
εγω παλι δεν μπορουσα να βρω νεκρα ο μ@λ@κας μεχρι προχτες οπου ενα παλικαρι μου ειπε το εξις κολπακι.

μαρσαρω λιγο να ανεβουν οι στροφες και τοτε βαζω νεκρα και μπαινει λουκουμι.

μεχρι τοτε νεκρα ουτε λογως και οταν εφτανα με εβλεπες κανα 3 λεπτο για να τη βρω :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

kalesin
14/04/2007, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Σιγά το πράμα

Κάποτε ένας φίλος είχε ένα παλιό Uno και μπορούσες να κάνεις ακριβ'ως το ίδιο από τη θέση του συνοδηγού :wacko:



θυμησε μου ποτε γνωριστηκαμε....


:confused: :confused: :confused:



:look: :look:

Brolas
14/04/2007, 21:26
Εμένα μου έχει τύχει το έξης...Καμιά 60άρα με 2α στη μηχανή πριν το φανάρι και λέω:Δεν βάζω νεκρά να ρολλάρει...Και μου φεύγει το πόδι και κατεβάζω πρώτη...Η μισή ζωή εκεί πρέπει να του έφυγε!!!!!:lol: :lol: :lol:

oxidisingDeamon
15/04/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
εγω παλι δεν μπορουσα να βρω νεκρα ο μ@λ@κας μεχρι προχτες οπου ενα παλικαρι μου ειπε το εξις κολπακι.

μαρσαρω λιγο να ανεβουν οι στροφες και τοτε βαζω νεκρα και μπαινει λουκουμι.

μεχρι τοτε νεκρα ουτε λογως και οταν εφτανα με εβλεπες κανα 3 λεπτο για να τη βρω :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Wraio kai oikonomiko to kolpaki sou...!!!
egw to idio provlima eixa... alla protimisa na allaksw ladia kai na mpenoun oi taxitites... :P