PDA

View Full Version : Αυτοί οι Ιταλοί...



dessert
18/12/2006, 01:15
Έχουν σκοπό να μας τρελάνουν. Κάθομαι και τη χαζέβω ώρες τώρα...


72305

GeorgeFZR
18/12/2006, 01:22
:eyepop:

AFTER
18/12/2006, 01:42
Οντως κουκλα(το εχω ξαναδει)

Αλλα δεν μπορουσαν να βαλουν το μοτερ του S4R?

dessert
18/12/2006, 01:45
...


72306

dessert
18/12/2006, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Οντως κουκλα(το εχω ξαναδει)

Αλλα δεν μπορουσαν να βαλουν το μοτερ του S4R?

Γιατί τι έχει το twinspark;;;???

AFTER
18/12/2006, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Γιατί τι έχει το twinspark;;;???

Δεν παει βημα(για τα λεφτα που δινεις)

dessert
18/12/2006, 02:00
...2


72310

dessert
18/12/2006, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν παει βημα(για τα λεφτα που δινεις)

Νσ σου πω. Για V2 είναι καλός. Άλλο να έχεις 100 άλογα στις 12000 και άλλο 70 στις 4000... Είναι κουραστικό. Κάποιοι μπορει να γελάνε αλλα σε καθημεριμή βάση δεν είναι ότι καλύτερο. Δεν ξέρω τι έχουν υπογράψει μεταξύ τους( ducati-bimota ) αλλά η bimota επιμένει στους συντηριτικούς κινητήρες της ducati σε όλα της τα μοντέλα!!!:sick: Δεν νομίζω οτι κάνει λάθος η bimota και πιστεύω οτι αυτό που διαλέγει είναι αρκετο... Τώρα το χρηματικό είναι ζήτημα φλέγον και όντως φεύγουν πολλά χρήματα για να αποκτήσεις κάτι τέτοιο. Αλλά κάθομαι και την κοιτάω και είναι γλυπτό (γλυφτώ...:D ) πραγματικό!!!! Γιατί να με ενοχλήσουν 20 άλογα λιγότερα(λέμε τώρα) μπροστά σε κάτι τέτοιο;;;???

AFTER
18/12/2006, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Νσ σου πω. Για V2 είναι καλός. Άλλο να έχεις 100 άλογα στις 12000 και άλλο 70 στις 4000... Είναι κουραστικό. Κάποιοι μπορει να γελάνε αλλα σε καθημεριμή βάση δεν είναι ότι καλύτερο.

Δεν νομιζω να αγοραζε κανεις κατι τετοιο για να πηγαινει στην δουλεια του στην πλατεια βαθης π.χ.....:rolleyes:
Μια τετοια κατασκευη πιστευω, θα επρεπε να ειναι ''εξωτικη'' σε ολα τα σημεια
Το moto morini corsaro πως ειναι 140 αλογα?

Απλως ισως με το τετραβαλβιδο κινητηρα, το κοστος ανεβαινε ακομα πιο πολυ(ή δεν το δινει η ducati)

alex14
18/12/2006, 08:22
Τα καβαλετα του τιμονιου ειναι εργο τεχνης.

:eek:

Dodok edessa
18/12/2006, 08:48
τι να λέμε ρε σεις !!!!
οι ανθρωποι εχουν Θειο χάρισμα στο θεμα γουστου !!:uplate: και δεν μιλαω μονο στις μοτοσυκλετες .....:winka:




FORZA ITALIA !!!!!!!!!


72313

AFTER
18/12/2006, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
τι να λέμε ρε σεις !!!!
οι ανθρωοι εχουν Θειο χάρισμα στο θεμα γουστου !!:uplate: και δεν μιλαω μονο στις μοτοσυκλετες .....:winka:




FORZA ITALIA !!!!!!!!!

Nαι αλλα οι Ελληνιδες ''φτιαχνονται'' καλυτερα
Αμα φορεσουν τα del'orto τους και τις akrapovic τους το βραδυ, γινονται αχτυπητες!!!! :D

Dodok edessa
18/12/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Nαι αλλα οι Ελληνιδες ''φτιαχνονται'' καλυτερα
Αμα φορεσουν τα del'orto τους και τις akrapovic τους το βραδυ, γινονται αχτυπητες!!!! :D

σωστο και αυτο !:D


72318

Alx 84
18/12/2006, 09:39
τι ειναι τούτο ωρέ παιδιά!!!:eek: :eek: :eek:

Εντυπωσιακότατο!!!

dessert
18/12/2006, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν νομιζω να αγοραζε κανεις κατι τετοιο για να πηγαινει στην δουλεια του στην πλατεια βαθης π.χ.....:rolleyes:
Μια τετοια κατασκευη πιστευω, θα επρεπε να ειναι ''εξωτικη'' σε ολα τα σημεια
Το moto morini corsaro πως ειναι 140 αλογα?

Απλως ισως με το τετραβαλβιδο κινητηρα, το κοστος ανεβαινε ακομα πιο πολυ(ή δεν το δινει η ducati)

Δυστυχώς κανείς μας δεν έχει την πολυτέλεια να έχει ένα Corsaro για την πόλη, 2 ducati για την πίστα, μια mv για γούστα κλπ. Προσωπικά δεν με χαλούσε καθόλου ο twinspark, με κανένα τελικό, φιλτράκι κλπ θα ήταν ότι πρέπει...
Ίσως η ducati δεν δίνει τους τετραβάλβιδους ή τους κοστολογεί στον Άρη.Πάντως το σύνολο της πρότασης είναι απλά κορυφαίο...:wave2:

gloum
18/12/2006, 11:09
Αυτή η αίσθηση που έχουν οι Ιταλοί για την αισθητική και την ομορφια σε οτιδήποτε που κάνουν είναι εκπληκτική.Δεν έχει σημασία αν το μηχανάκι είναι γρήγορο κλπ..Είναι να μπεί σε μια προθήκη να το χαζεύεις.Καλή ώρα όπως το MV...:)

Alki_Viades
18/12/2006, 12:56
Tωρα αν εγω πω πως το παρατραβηξανε και πως δε μ'αρεσει θα αρχισουν οι φαπες; Με εξαιρεση πινακα οργανων και τιμονοπλακες το μηχανακι ειναι σουργελο!

Ασε που σε μηχανη με τοσο επιθετικη εμφανιση να μπαινει ψοφιος κινητηρας ειναι απαραδεκτο! Φανταζεστε το sduke με 80 αλογα και παπαροδικαιολογιες περι αυξημενης ροπης; Και τι εγινε που θα κοστιζε περισσοτερα; Ας κοστιζε, ετσι κι αλλιως οποιος παιρνει bimota το φυσαει τον παρα. Εκτος κι αν απευθυνεται σε 50ρηδες που βαρεθηκαν τις χαρλευ και ειπαν να το παιξουν τζοβαινα....

Xrider
18/12/2006, 13:50
Εγω προτιμω αυτο Mostro motard.


72346

Xrider
18/12/2006, 13:54
;)


72349

byron
18/12/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Εγω προτιμω αυτο Mostro motard.

Ελεος ρε Xrider.... ότι μαλακία κάνει ο καθένας με τα mostro την γουστάρεις ;:confused:

Πάρε να ΄χεις..


72351

byron
18/12/2006, 14:08
2 bimota


72354

byron
18/12/2006, 14:17
bimota :eyepop:


72358

dessert
18/12/2006, 14:19
Δεν κατάλαβα ρε παίδες;;;:confused:
Δηλαδή πόσα άλογα πρέπει να έχει ένα γυμνό;;;? Και ποιός απο δω μέσα είναι μάγκας να τα πάει εκεί που δεν πάνε;;; Και πού εντοπίζονται οι παπαροδικαιολογίες;;;;:confused:

Με το μπαρδόν κιολας... :look:

Xrider
18/12/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ελεος ρε Xrider.... ότι μαλακία κάνει ο καθένας με τα mostro την γουστάρεις ;:confused:

Πάρε να ΄χεις..
Χμμμ.... Τα Bimota τι τα κανει ιδιαιτερα,εκτος της τιμης και οτι κανουν οτι μαλακια θα εκανε ο καθενας σε μια Ducati :confused:
Ισως οτι ο καθε "μαλακας" που ειναι αγνωστος για ορισμενους παραμενει "μαλακας" ενω υπαρχει και ο επωνυμος "μαλακας" που λογω της επωνυμιας του βγαινει απο την κατηγορια του μαλακα :rolleyes:
Η Bimota ειναι ενα πολυ μικρο "εργοστασιο" απο 15 ατομα και απλα πιανουν μια Ducati και την κανουν για κινουμενα σχεδια...Ποσες Bimota αραγεςκυκλοφωρουν:confused:
Στην πρωτη φωτο που εβαλα το Τερας εχει μετατροπες που μαλλον δεν προσεξες...π.χ τι ειναι αυτο που εχει στο τεποζιτο μπροστα?;)
Ειναι μια απο τις μοτο του Ducati challenge...αν με "πιανεις" ,που μετα θα βγουν και στην παραγωγη!!
Οποτε και η καθε μαλακια δεν θα ειναι πια μαλακια :wave2:
Και τελος ειναι γουστα....

byron
18/12/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Χμμμ....
Και τελος ειναι γουστα....

To mostro το γουστάρω πολύ και πολύ περισσότερο κάποια βελτιωμένα που βλέπω κατά καιρούς (και από σένα). Η μαλακία πήγαινε στην 2η φωτό με το χωμάτινο mostro και το λογότυπο ducati βαμμένο με λαδομπογιά στο χέρι. (να μην μιλήσω για τα τρακτερωτά)....

Η Bimota είναι γνωστό ότι την βγάζει δεν την βγάζει για πολλούς και διάφορους λόγους. Απλά οι άνθρωποι φτιάχνουν μερικές μοτοσυκλέττες που είναι έργα τέχνης....

@edit. Μου έχεις δημιουργήσει ψυχολογικό από τότε που έβαλες εκείνο το mostro με τα κέρατα και το δέρμα ελέφαντα:bawl:

Xrider
18/12/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

......
@edit. Μου έχεις δημιουργήσει ψυχολογικό από τότε που έβαλες εκείνο το mostro με τα κέρατα και το δέρμα ελέφαντα:bawl:

Βαζω φωτο νεες για να σε φτιαξω.....:wave2:

sotpag
18/12/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
τι να λέμε ρε σεις !!!!
οι ανθρωποι εχουν Θειο χάρισμα στο θεμα γουστου !!:uplate: και δεν μιλαω μονο στις μοτοσυκλετες .....:winka:




FORZA ITALIA !!!!!!!!!




+1000


και ασε τους Ιαπωνες να αντιγραφουν

Respect
18/12/2006, 15:18
Ωραιότατο!! :a27:

dirtbird
18/12/2006, 15:24
Μα καλά υπάρχουν τόοοοσες BIMOTA έργα τέχνης, αυτή με τον προβολέα-φέρετρο σας άρεσε.

Για να μην αναφερθώ στο BIMOTA-naked..... :mad:

dirtbird
18/12/2006, 15:25
Ξέρω......


Γούστα είναι αυτά.......:ZZZ: :ZZZ:

stavrogin
18/12/2006, 19:40
Ωραια αλλα ας μην ψαρωνουμε.Στην τελικη ειναι πλαστικα με διαστιμικη μορφη.Αλλα πια ειναι η λειτουργικοτητα ολων των παραπανω.Τριχες

Δεν ειναι προτοπορειακα στην καμια.Αντε το πολυ να τα πει κανεις "χολυγουντιανα"Κι αυτο και το ΚΤΜ το racing και το Brutalle κι αλλα.Και ολες ειναι καλες μοτο αλλα αισθητικα θα κουραζουν συντομα ,σε 5-7χρονια θα θεωρουνται εντελως ξεπερασμενα,μπορει να φευγουν ενδεχομενως απο την λειτουργικοτητα για να ικανοποιουν το ανικανοποιητο μας για εξωτικα σχηματα
Ενταξει,να χαζεψω με την τιμονοπλακα η με την βαση της ακτινικης δαγκανας και τα αλλα αλουμινια,ειναι γλυπτα αλλα ολο αυτο το διαστημικο δε με πειθει.
Γιατι δεν τακανουν οι ιαπωνες; Γιατι α)ειναι κουλοι designers? b)θελουν προιοντα αποδεχτα αισθητικα απο την μαζα.(μαλλον)

Βλεπω πχ το Ζ,ενα πολυ ηπιο τυπικο γιαπωνεζικο ντιζαιν.Εχω κοπανισει 10 φορες τα ποδια μου στην ουρα οταν πρεπει να ανεβω (μη πει κανεις για αεροδυναμικη γιατι ο ογκος του οδηγου την καταργει σαν ενοια)επειδη η μοδα λεει οτι πρεπει να ειναι φαρδια και στενη και ψηλα που σημαινει οτι καθε κοπελιτσα κατω του 170 τα βρισκει σκουρα να ανεβαινει.
Ας μην ψαρωνουμε επι της ουσιας λιγα κανουν

chducos1
18/12/2006, 20:08
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ!ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΝ <ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ> ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΟΛΩΝ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.

dessert
18/12/2006, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ!ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΝ <ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ> ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΟΛΩΝ.
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.


Ναμε συμπαθάς αλλά αυτή είναι η φτηνότερη δικαιολογία. Ας είχαν ένα μοντέλο ακριβό και όμορφο όπως το παραπάνω και ας κρατούσαν τα υπόλοιπα για το λαό.

chducos1
18/12/2006, 21:09
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ
ΦΑΝΤΑΣΟΥ 1.000 ΙΑΠΩΝΕΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΗΣ Χ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ!!!!!ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ.ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΟΥΝ.ΣΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΤΟΥΣ.

byron
18/12/2006, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΤΟΥΣ.

Καλά μην λέμε κι ότι θέλουμε. :nono:

Αν δεν ήταν οι Ιάπωνες να θέσουν αυτά τα επίπεδα ποιότητας, αξιοπιστίας, και επιδόσεων στις μοτοσυκλέττες τους (και όχι μόνο), ακόμα με λεκάνες κάτω απ΄τα κάρτερ να μαζεύουμε τα λάδια θα ήταν τα ευρωπαϊκά.

Respect
18/12/2006, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Ναμε συμπαθάς αλλά αυτή είναι η φτηνότερη δικαιολογία. Ας είχαν ένα μοντέλο ακριβό και όμορφο όπως το παραπάνω και ας κρατούσαν τα υπόλοιπα για το λαό. Μάλιστα.


72514

Respect
18/12/2006, 21:37
Άλλη μία και δε θα επέμβω ξανά στη κουβέντα σας.


72515

Xrider
18/12/2006, 21:46
Kai ena Rosiko moteraki!!


72516

Xrider
18/12/2006, 21:47
2


72517

dessert
19/12/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Άλλη μία και δε θα επέμβω ξανά στη κουβέντα σας.

Να επεμβένεις καλό κάνει!!!

Βγαίνει παραγωγή;;;;
Είναι στα σχέδιά σου;;;

Έχει καμία σχέση με το παραπάνώ;;;
:wave2:

gixxerpap
19/12/2006, 11:46
οι ιαπωνες αντιγραφουν, δεν αντιλεγω, αλλα το bimota εχει το φαναρι του κ4....


για να μη παρεξηγηθω ομως, λατρευω τα δημιουργηματα των ιταλων!
......μακαρι να συμφωνουσε και η τσεπη μου.....:D

Respect
19/12/2006, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Να επεμβένεις καλό κάνει!!!

Βγαίνει παραγωγή;;;;
Είναι στα σχέδιά σου;;;

Έχει καμία σχέση με το παραπάνώ;;;
:wave2: Πραγματικά δεν έχω ιδέα. Όπως και να έχει, δηλώνει, -θεωρώ- πως υπάρχει άνετα η δυνατότητα από τους Ιάπωνες να φτιάξουν "παπάδες"..

jbear
19/12/2006, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
οι ιαπωνες αντιγραφουν, δεν αντιλεγω, αλλα το bimota εχει το φαναρι του κ4....


για να μη παρεξηγηθω ομως, λατρευω τα δημιουργηματα των ιταλων!
......μακαρι να συμφωνουσε και η τσεπη μου.....:D

Το φαναρι το αλλαξανε "οσο επρεπε" λεει και δεν εχουν προβληματα με το νομο...Μοιαζει παρα πολυ ομως ακομα...

Κατα τ αλλα η μηχανη δε παιζεται!!! Eκπληκτικη!!! :beer: :beer: :beer:

Αψογη σ ολα, διαβασα και δοκιμη της οπου ελεγε οτι σε κρατημα ελαχιστα μηχανακια μπουρουν να συγκριθουν μαζι της...Ο κινητηρας της πιστευω οτι ειναι αρκετος...αφου γυμνο ειναι, οχι sbk...:D

Vstrommer71
19/12/2006, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Έχουν σκοπό να μας τρελάνουν. Κάθομαι και τη χαζέβω ώρες τώρα...
Εννοειται οτι μιλαμε για το Bimota DB6 Delirio!
Πραγματικα πανεμορφη μοτοσυκλετα(και οπως συνηθως μια πανεμορφη μοτοσυκλετα εχει μηδεν πρακτικοτητα!):smokin:

jbear
19/12/2006, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Πραγματικά δεν έχω ιδέα. Όπως και να έχει, δηλώνει, -θεωρώ- πως υπάρχει άνετα η δυνατότητα από τους Ιάπωνες να φτιάξουν "παπάδες"..

Αυτο περιμενει ο κοσμος τοσα χρονια...να φτιαξουν κατι πραγματικα ξεχωριστο!!!
Τωρα αν το φτιαξει η χοντα δε ξερω... μαλλον θα κανω την καρδια μου πετρα και θα το αγορασω!!! :eyepop: :uplate: :wacko: :sick: :dizzy: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dessert
20/12/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Πραγματικά δεν έχω ιδέα. Όπως και να έχει, δηλώνει, -θεωρώ- πως υπάρχει άνετα η δυνατότητα από τους Ιάπωνες να φτιάξουν "παπάδες"..

Άντε να το τολμίσουν τότε γιατί απο projects και prototypes βρωμάει ο τόπος. Απο Japan μόνο η μπόχα έρχετε, άντε να βγάλουν και τίποτα παραέξω..... :D

vassilis88
20/12/2006, 10:56
ποτε ειχαν ντιζαινατα αυτοκινητα η μηχανες για να φτιαξουν τωρα?
οι ιταλοι ειναι μεσογειος ρε παιδια,εχουν μια καλλιτεχνικη να το πω παραδοση γενικοτερα.
κ οι αλλοι ευρωπαιοι(πχ αγγλοι) εχουν ξεχωριστα σχηματα.αλλα μονο ευρωπαιοι.
η αμερικη κ η ιαπωνια τι εχει να δειξει απο σχεδιαση?
οι ιαπωνες τι εχουν ,τους σαμουραι,που κ αυτοι ρομποτακια ητανε κανανε οτι τους λεγανε τα ιδια κ τωρα.μαζα.ολοι το ιδιο.φαντασια 0.
τουλαχιστον στον σχεδιασμο.
μονο η μηχανη του ακιρα αξιζει!:lol:

Xrider
20/12/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ποτε ειχαν ντιζαινατα αυτοκινητα η μηχανες για να φτιαξουν τωρα?
......
οι ιαπωνες τι εχουν ,τους σαμουραι,που κ αυτοι ρομποτακια ητανε κανανε οτι τους λεγανε τα ιδια κ τωρα.μαζα.ολοι το ιδιο.φαντασια 0.
τουλαχιστον στον σχεδιασμο.
μονο η μηχανη του ακιρα αξιζει!:lol:
Εδω διαφωνω καθετα και οριζοντια....
Οι Ιαπωνες εχουν φοβερο γουστο για την Ανατολη οπου και ανηκουν..για εμας τους Ευρω/πεους ειναι διαφορετικα...
Δυο χωρες υπαρχουν στον κοσμο πρωτες στην τεχνολογια,Γερμανια και Ιαπωνια..ολοι οι αλλοι απλα τους "δανειζοναται".
Τα αυτοκινητα που βλεπεις στην Ελλαδα δεν σημαινει οτι και μονο αυτα εχουν στην Ιαπωνια!!
Τν,επιπλα χωρου,σπιτιου,κοτερα,πλοια και πολλα αλλα ειναι Ιαπωνεζικες ιδεες και πρωτειες που απλα ειναι και πανακριβα...
Οι Ιταλοι δημιουργουν τεχνιτα ενα status symbol που στην τελικη μπορει να ειναι και παπαρια..απλα εχουν στυλ στο να το πλασαρουν.
Αν η Ελλαδα ανηκε στην Ιταλια,κατι μιζερα χωρια που εχουμε και δεν περνανε ουτε τα πουλια απο πανω..θα εβρησκαν τροπο να τα πλασαρουν σαν κατι το σπανιο και ιδιαιτερο...
Για τις μηχανες τους εδω και 30 χρονια ειναι ακομα στα ιδια...η εμφανιση αλλαζει..τι να το κανω οταν πρεπει να σκαω ενα τσουβαλι "μαρουλια" και μονο για ενα ανταλλακτικο,οταν ο Ιαπωνας μου δινει πολλα παραπανω...Εγω εχω κολλημα με την Ducati λογω,ηχου,στυλ 916 και Mostro.
Αλλη μοτο ιταλιδα δεν με βλεπω να παιρνω...Αγγλις η Τζαπαν θα ειναι οι επομενες...

dessert
20/12/2006, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εννοειται οτι μιλαμε για το Bimota DB6 Delirio!
Πραγματικα πανεμορφη μοτοσυκλετα(και οπως συνηθως μια πανεμορφη μοτοσυκλετα εχει μηδεν πρακτικοτητα!):smokin:

Γιατί εσύ θες η Pamela να σου μαγειρεύει κιόλα;;;
'Η μήπως να σου φέρνει τις παντόφλες όταν μπαίνεις σπίτι;;;:p

dessert
20/12/2006, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Καλά μην λέμε κι ότι θέλουμε. :nono:

Αν δεν ήταν οι Ιάπωνες να θέσουν αυτά τα επίπεδα ποιότητας, αξιοπιστίας, και επιδόσεων στις μοτοσυκλέττες τους (και όχι μόνο), ακόμα με λεκάνες κάτω απ΄τα κάρτερ να μαζεύουμε τα λάδια θα ήταν τα ευρωπαϊκά.


Έχω την εντύπωση οτι αν δεν υπήρχαν κάποιες εταιρίες να θέσουν τα standards στους κινητήρες -βλέπε BMW πχ- οι Ιάπωνες θα πουλούσαν μαζί με το λεκανάκι μηχανάκια...

Και θα πουλούσαν τρελά επιδεί το λεκανάκι θα ήταν φτηνό...:smokin:

jbear
21/12/2006, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Έχω την εντύπωση οτι αν δεν υπήρχαν κάποιες εταιρίες να θέσουν τα standards στους κινητήρες -βλέπε BMW πχ- οι Ιάπωνες θα πουλούσαν μαζί με το λεκανάκι μηχανάκια...

Και θα πουλούσαν τρελά επιδεί το λεκανάκι θα ήταν φτηνό...:smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a19: :beer:

byron
21/12/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Έχω την εντύπωση οτι αν δεν υπήρχαν κάποιες εταιρίες να θέσουν τα standards στους κινητήρες -βλέπε BMW πχ- οι Ιάπωνες θα πουλούσαν μαζί με το λεκανάκι μηχανάκια...

Και θα πουλούσαν τρελά επιδεί το λεκανάκι θα ήταν φτηνό...:smokin:


:rotflmao: :rotflmao: Ωραίο αστείο.

Δλδ η BMW μοίρασε τεχνολογία και επιδόσεις με τους κινητήρες της στον φτωχό πλανήτη;; :eyepop:

Τι είπες τωρα ρε φίλε. Τα αρχικά σχέδια κατασκευής των boxer είναι γραμμένα σε πάπυρο.

Νταξ να πούμε ότι δεν ήξεραν να φτιάχνουν πλαίσια και αναρτήσεις παλαιότερα να το πούμε. Αλλά να λέμε ότι διδάχθηκαν από την BMW :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
21/12/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:rotflmao: :rotflmao: Ωραίο αστείο.

Δλδ η BMW μοίρασε τεχνολογία και επιδόσεις με τους κινητήρες της στον φτωχό πλανήτη;; :eyepop:

Τι είπες τωρα ρε φίλε. Τα αρχικά σχέδια κατασκευής των boxer είναι γραμμένα σε πάπυρο.

Νταξ να πούμε ότι δεν ήξεραν να φτιάχνουν πλαίσια και αναρτήσεις παλαιότερα να το πούμε. Αλλά να λέμε ότι διδάχθηκαν από την BMW :rotflmao: :rotflmao:

Για πες μας Βυρωνα τι μηχανες ειναι οι παρακάτω??


72756

sapila racing
21/12/2006, 11:24
Αλλη μια....

Τελικα το αστείο δεν απέχει και πολύ από τη αλήθεια ε?
Σημειωτεον οτι αυτες οι μοτοσυκλέτες ηταν οτι καλύτερο τότε.

:wave2:


72757

dessert
21/12/2006, 11:38
Χωρίς να θέλω να γίνομαι εξυπνάκιας...

Υπάρχουν εταιρίες μέσα σ'αυτές και η BMW που κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες απο τα τέλη τις δεκαετίας του '20.

Άν μεσα σ'αυτές μου βρείς ΜΙΑ Ιαπωνική....

.

..

...


ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ



ΛΑΘΟΣ

Dodok edessa
21/12/2006, 11:39
Πιαστήκατε χριστουγεννιάτικα παλι απο ενα θεμα που μου θυμίζει την αντιπαλότητα της ερωτικής Θεσσαλονίκης με το Αθηναϊκό κατεστημένο ! :lol: :rotflmao: :

όπως είπε και ενας φίλος παραπάνω οι ιταλοι -θεμα κουλτουρας -δινουν περισσότερο βαρος στην εμφάνιση και στην αίσθηση ,και οι γιαπωνέζοι στην αξιοπιστία και λειτουργικότητα ....

Οσο και προσπάθησαν οι μεν να αντιγράψουν τους δε ,γεννήθηκαν αηδίες και εκτρώματα !!!

Παρόλα αυτά ο αγοραστής πρέπει να αποφασίσει με ποια κριτήρια θα αγοράσει αυτό που θελει ..
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα μια μηχανή ,ενα αυτοκινητο,μια γυναίκα με την προοπτική,και ερωτηματικά πως θα είναι μετά 20 χρόνια...

Τα παίρνω όλα για την απόλαυση της στιγμής !!!:a13:

Και όσο και αν θέλετε να λέτε και να λέμε τα ιταλικά ειναι κούκλες !!!!
Και αν θέλετε να τα λέμε όλα ….δεν είναι οι γρηγορότερες .....:wave2:


72759

byron
21/12/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για πες μας Βυρωνα τι μηχανες ειναι οι παρακάτω??

Ρε Άρη μην μπλέκουμε τα αυτονόητα. Μου πετάς φωτό 50ετίας και βάλε για να πεις τι ακριβώς; Ότι οι Ιαπωνες αντέγραφαν τις BMW; Οκ αυτό είναι γνωστό και το έκαναν παντού. Και στα αεροπλάνα του Β΄ΠΠ χρησιμοποιούσαν το know how των Γερμανών. Το θέμα είναι ότι από ένα σημείο και μετα άλλαξε δραματικά η φιλοσοφία κατασκευής των προϊόντων τους και προσφεραν επαναστατικές λύσεις για την εποχή τους.
Οι Ευρωπαίοι δεν μπορεσαν να το κάνουν με εξαίρεση την BMW που έφτιαχνε τα μονο αξιοπιστα μοτό της Ευρώπης. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι είτε εξαφανίστηκαν είτε επιβίωσαν κάτω από πολυεθνικά σχήματα και κεφάλαια.

Ποιός μπορεί να ανταγωνιστεί τους Ιαπωνικούς κινητήρες σε επιδόσεις και αξιοπιστία από τις αρχές του 70 και ένθεν. Ποια ευρωπαική εταιρεία μπόρεσε να βάλει κατι αντίστοιχο του Ζ900 ή του CB750K όταν βγήκαν;

Είναι ψέματα ότι πχ τα Ducati έσπαγαν για πλάκα; Είναι ψέματα ότι η Αγλλική μοτοβιομηχανία πήγε για χόρτα για παρόμοιους λόγους;

Ή είναι ψέματτα ότι τα Ιαπωνικά τετρακύλινδρα έχουν απίστευτη αξιοπιστία σε σχέση hp/lt ; Δλδ το ότι υπάρχουν μοτό με 160+ άλογα τροχό που δεν σπάνε δεν λέει τίποτα;

Η πρώτη (1 !) προσπάθεια της BMW να φτιάξει κινητήρα πλήν boxer (σειρά Κ) είχε ή δεν είχε προβλήματα αξιοπιστίας. Για να μην μιλήσουμε για την αστειότητα της εισόδου λαδιού στον θάλαμο καύσης όταν η μηχανή ήταν στο πλαϊνο σταντ. Η λύση που προτεινε η BMW ήταν να χρησιμοποιείται μόνο το κεντρικό :eyepop:

Νταξ καλά χρυσά τα Ευρωπαϊκά αλλά μην ρίχνουμε και στον Καιάδα τους Ιάπωνες.


Αντε μην φωνάξω τον oldman να σου πει για τα BMW !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
21/12/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Χωρίς να θέλω να γίνομαι εξυπνάκιας...

Υπάρχουν εταιρίες μέσα σ'αυτές και η BMW που κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες απο τα τέλη τις δεκαετίας του '20.

Άν μεσα σ'αυτές μου βρείς ΜΙΑ Ιαπωνική....

.

..

...


ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ



ΛΑΘΟΣ

Στην ουσία αυτες που παραγουν ακόμα μοτοσυκλέτες από το 1920 μετριούνται στα δαχτυλα του ενός χεριού.


Ιαπωνική δεν υπάρχει, ούτε και Αγγλική όμως......

Η 'νεα' Triumph δεν μετράει.
Από Ιταλικές νομίζω μόνο η Guzzi υπάρχει ακόμα.

Η Ducati εφτιαχνε από τότε ηλεκτρικά εξαρτήματα, που φυσικα χαλούσαν αμέσως!!
:rotflmao:
Μοτοσυκλέτες απο το 46 και μετά...


Εντάξει πλάκα κάνουμε μην παρεξηγηθεί κανείς!

Σς εχω πει για το πλυντήριο Bauknecht (Γερμανικό υποτίθεται) που ειχα και χάλασε? Οποιος βρει από τι χάλασε τον κερναω :beer:

byron
21/12/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σς εχω πει για το πλυντήριο Bauknecht (Γερμανικό υποτίθεται) που ειχα και χάλασε? Οποιος βρει από τι χάλασε τον κερναω :beer:

Αυτοκτόνησε απο γεροντική άνοια ; :confused:

sapila racing
21/12/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ρε Άρη μην μπλέκουμε τα αυτονόητα. Μου πετάς φωτό 50ετίας και βάλε για να πεις τι ακριβώς; Ότι οι Ιαπωνες αντέγραφαν τις BMW; Οκ αυτό είναι γνωστό και το έκαναν παντού. Και στα αεροπλάνα του Β΄ΠΠ χρησιμοποιούσαν το know how των Γερμανών. Το θέμα είναι ότι από ένα σημείο και μετα άλλαξε δραματικά η φιλοσοφία κατασκευής των προϊόντων τους και προσφεραν επαναστατικές λύσεις για την εποχή τους.
Οι Ευρωπαίοι δεν μπορεσαν να το κάνουν με εξαίρεση την BMW που έφτιαχνε τα μονο αξιοπιστα μοτό της Ευρώπης. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι είτε εξαφανίστηκαν είτε επιβίωσαν κάτω από πολυεθνικά σχήματα και κεφάλαια.

Ποιός μπορεί να ανταγωνιστεί τους Ιαπωνικούς κινητήρες σε επιδόσεις και αξιοπιστία από τις αρχές του 70 και ένθεν. Ποια ευρωπαική εταιρεία μπόρεσε να βάλει κατι αντίστοιχο του Ζ900 ή του CB750K όταν βγήκαν;

Είναι ψέματα ότι πχ τα Ducati έσπαγαν για πλάκα; Είναι ψέματα ότι η Αγλλική μοτοβιομηχανία πήγε για χόρτα για παρόμοιους λόγους;

Ή είναι ψέματτα ότι τα Ιαπωνικά τετρακύλινδρα έχουν απίστευτη αξιοπιστία σε σχέση hp/lt ; Δλδ το ότι υπάρχουν μοτό με 160+ άλογα τροχό που δεν σπάνε δεν λέει τίποτα;

Η πρώτη (1 !) προσπάθεια της BMW να φτιάξει κινητήρα πλήν boxer (σειρά Κ) είχε ή δεν είχε προβλήματα αξιοπιστίας. Για να μην μιλήσουμε για την αστειότητα της εισόδου λαδιού στον θάλαμο καύσης όταν η μηχανή ήταν στο πλαϊνο σταντ. Η λύση που προτεινε η BMW ήταν να χρησιμοποιείται μόνο το κεντρικό :eyepop:

Νταξ καλά χρυσά τα Ευρωπαϊκά αλλά μην ρίχνουμε και στον Καιάδα τους Ιάπωνες.


Αντε μην φωνάξω τον oldman να σου πει για τα BMW !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αντε κι ελεγα γιατί αργείς!!

Μέχρι να γράψεις όλο αυτό το κατεβατό :rotflmao:
Στις Κ τρεχει λάδι ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΑΛΑΜΟΥΣ ΚΑΥΣΗΣ, 3-4 οσους εχει αναλογα, ενω στον Boxer τρεχει μόνο στον αριστερό!
Αυτο δεν ειναι βελτίωση?? Χαριν συμμετρίας :wave2:

sapila racing
21/12/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αυτοκτόνησε απο γεροντική άνοια ; :confused:

Οχι μόνο 4 χρόνων ήταν!!!!!

Ειχε πυκνωτη Ducati, μπορείς να το βρεις τώρα?? :rotflmao:

Φυσικα αφού μου τον εδωσε στο χερι ο τεχνικός και πεθανα στα γέλια, τον πήρα το βραδυ και πηγα στην Λεσχη Κλασσικων οπου εκανα μια σοβαρή συζήτηση με τους Ducataκιες της παρέας :lol:

byron
21/12/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Στις Κ τρεχει λάδι ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΑΛΑΜΟΥΣ ΚΑΥΣΗΣ, 3-4 οσους εχει αναλογα, ενω στον Boxer τρεχει μόνο στον αριστερό!


Στο Κ γιατί δεν βάζουν οι μ@λ@κες το πλαινό σταντ από την δεξιά μεριά ; :confused: :confused:

Το R φαντάζομαι ότι έχει κεντρικό σταντ στον βασικό εξοπλισμό έεεε;:rotflmao:

byron
21/12/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ειχε πυκνωτη Ducati, μπορείς να το βρεις τώρα??

Τους τσίπιδες τους γερμανούς...... Δεν έβαζαν ένα ιαπωνικό να μην σπάει :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
21/12/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Στο Κ γιατί δεν βάζουν οι μ@λ@κες το πλαινό σταντ από την δεξιά μεριά ; :confused: :confused:

Το R φαντάζομαι ότι έχει κεντρικό σταντ στον βασικό εξοπλισμό έεεε;:rotflmao:

Φυσικα κι εχει κεντρικό. Εχει και αναδιπλούμενο πλαινό, σύστημα ασφάλειας της BMW της εποχής.
Ειχαν πεσει σχεδόν όλα κατω απο τις εκθεσεις ακόμα :lol:

Αν ξαφνικα μπει πλαινο σταντ δεξια αντ αριστερα, θα πεσουν ολα κατω σίγουρα.

Υπ οψιν για να μηνμ το ξεχασω, οι φωτο που εβαλα πιο πανω ειναι μοτοσυκλετες Marusho, πολύ καλής ποιότητας κατασκευης, και super συλλεκτικες σήμερα.
Εβαλαν και μιζα μερικα χρόνια πριν το κανει η BMW στις δικες της.

sapila racing
21/12/2006, 12:19
Βυρωνα φύγανε όλοι, μόνοι μας μείναμε εδώ μεσα... :confused:

Παμε να φυγουμε κι εμεις? :lol:

dessert
21/12/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οχι μόνο 4 χρόνων ήταν!!!!!

Ειχε πυκνωτη Ducati, μπορείς να το βρεις τώρα?? :rotflmao:




Ρε κρατούσαν απο το 40φεύγα πυκνωτάκι stock οι Γερμανοι!!!!
:rotflmao: :rotflmao:
Και δούλεψε και 4 χρόνια!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:a27:
Άντε spammάραμε και για σήμερις....

sapila racing
21/12/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Ρε κρατούσαν απο το 40φεύγα πυκνωτάκι stock οι Γερμανοι!!!!
:rotflmao: :rotflmao:
Και δούλεψε και 4 χρόνια!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:a27:
Άντε spammάραμε και για σήμερις....

:rotflmao: :rotflmao:

Απο τους καινούριους ήταν!!!

Σαν τους πολλαπλασιαστες που ειχαν τα 888 κι εμεναν λίγο πριν το τέλος του αγώνα :lol:

Και σε Hondakia συναρμολογημενα στην Ιταλια, βαζουν Ducati ανορθωτε, πολλαπλασιαστες, κλπ.
Δηλαδη φαντασου να εχεις Honda, και να μενεις από ανταλλακτικό Ducati :rotflmao: ΤΕΛΕΙΟ!!! :rotflmao:
Kαι τα Ducati να εχουν D enso πλέον :lol:

Ωχ ωχ, παω εξω να δω τι πολλαπλασιαστες εχει το Hornet :eek:

byron
21/12/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Βυρωνα φύγανε όλοι, μόνοι μας μείναμε εδώ μεσα... :confused:

Παμε να φυγουμε κι εμεις? :lol:

Μας πήραν χαμπάρι ότι είμαστε κούκουρουκου.....

Εγω με 2 Ιταλικά μηχανάκια υποστηρίζω τους Ιάπωνες, εσύ με 2 Γιαπωνέζικα υποστηρίζεις τους Ευρωπαίους, σου λέει :a31: θα ΄ναι τα παιδιά, πως να κάνεις σοβαρή κουβέντα μαζί τους :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
21/12/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μας πήραν χαμπάρι ότι είμαστε κούκουρουκου.....

Εγω με 2 Ιταλικά μηχανάκια υποστηρίζω τους Ιάπωνες, εσύ με 2 Γιαπωνέζικα υποστηρίζεις τους Ευρωπαίους, σου λέει :a31: θα ΄ναι τα παιδιά, πως να κάνεις σοβαρή κουβέντα μαζί τους :rotflmao: :rotflmao:

Εγω δεν υποστηρίζω κανένα, εξ άλλου ειμαι 2-2. :smilea:

Να κερδίσουν όλοι!

dessert
21/12/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Νταξ καλά χρυσά τα Ευρωπαϊκά αλλά μην ρίχνουμε και στον Καιάδα τους Ιάπωνες.

[/SIZE] :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όλες οι εταιρίες έχουν καλές και κακές εποχές και σε καμία περίπτωση δεν είπα αναξιόπιστα τα Japan.
Το αστείο της υπόθεσης είναι οτι σε μερικά χρονάκια οι Κινέζοι έτσι όπως πάνε θα κάνουν και αξιόπιστα μηχανάκια και φανατικούς όπαδους και θα σου λένε οτι λες και εσυ σ'εμένα...

Να ξέρεις οτι ακόμα πανω στην ducati μου θα είμαι, σ'αυτήν που σπάει, που χαλάει και που δεν έχει ιστορία και που δυστυχώς είναι ευρωπαία...
:winka:

byron
21/12/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Να ξέρεις οτι ακόμα πανω στην ducati μου θα είμαι, σ'αυτήν που σπάει, που χαλάει και που δεν έχει ιστορία και που δυστυχώς είναι ευρωπαία...
:winka:

Και εγώ στην Tuonara μου. Κάθε φορά που το βάζω μπροστά και ακούω τον V2, γελάει και το μούσι μου.

:beer:

DUKASII
21/12/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Και εγώ στην Tuonara μου. Κάθε φορά που το βάζω μπροστά και ακούω τον V2, γελάει και το μούσι μου.

:beer: +1 ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!

dessert
21/12/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ρε φιλε..ειναι που λέμε ..μπέρδεψα τη Λούτσα με τη ...Σούστα...

Ωβρε Δούκα ντεν μπορεί μια φορα να μην spammάρει;;;;????

Και να έλεγες τιποκα καλό να πάει τα διάλα, αλλά αυτά που βλέπω ούτε στην Δουκίσης ΒΛΑΚΕΝΤΙΑΣ ΝΤΕΝ ΛΕΓΚΟΝΤΑΙ!!!!!!!!!

DUKASII
21/12/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:confused: δεν σε πιάνω...... τιποτα ρε ακουγα Βυρωνα και Βύρωνα και λεω γειτονες είμαστε.

εσυ ντεζερτ εχεις δίκιο παλι ρε και συγνωμη που σπαμαρα ε?

στη δουκίσης βλακεντείας δε ξέρω αν λέγονται αλλα αφου εσυ κατέχεις οκ.

byron
21/12/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τιποτα ρε ακουγα Βυρωνα και Βύρωνα και λεω γειτονες είμαστε.

Ναι ακούγετε πολύ το όνομα μου λόγω του ¨You know ..... Byron like the poet... ¨(όπως συστήνεται ο Υπουργός μας.) :rotflmao: