PDA

View Full Version : Η καταστροφη των βουνων



Σελίδες : [1] 2

crs-k
18/12/2006, 10:13
Με αφορμη την φωτογραφια απο τα 3-5 Πηγαδια του TomasKTM, μου ηρθαν στο μυαλο κι αλλες εικονες που εχω κατα καιρους συναντησει σε πολλα βουνα της Ελλαδας μας ... :rolleyes:

Να αρχισουμε απο τον πανεμορφο ΚΑΠΟΤΕ Παρνασσό, που λογω της τεραστιας χιονοδρομικης "αναπτυξης" εγινε ξαφνικα "οικοδομικο τετραγωνο" ?

Παντου ξεφυτρωσαν και ξεφυτρωνουν διαφορα "σαλε", εξαφανιζοντας την φυση, προς τερψιν των κατοχων κολωνακιωτικων τζιπαρων ... :sick:

Οι χιονοδρομικες πιστες, θα επρεπε να γινονται ΜΟΝΟ στα μεγαλα υψομετρα ("αλπικα") οπου ΔΕΝ υπαρχει βλαστηση !!!

Ελα ομως που θελουμε ΟΛΟΙ να ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ απ' το βουνο μας, ακομα κι οταν ΔΕΝ πληρει τις προδιαγραφες ... :sad:


Αυτο εχει σαν αποτελεσμα, με καποιο ΜΑΓΙΚΟ τροπο, να κοβονται μερικες 1000δες δενδρα για το ανοιγμα της πιστας, και σιγα-σιγα αρκετες περισσοτερες 1000δες για την δημιουργια των εγκαταστασεων, εν ειδη συγχρονων πολεων με ΟΛΕΣ τις ανεσεις, για να φιλοξενησουν ΑΥΤΟΥΣ που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΓΑΠΗΣΑΝ την φυση (γι' αυτο και θελουν και ΟΛΕΣ τις ανεσεις).

Παραδειγματα υπαρχουν πολλα ...

Ο κακομοιρος ο Χελμος (χ.κ. Καλαβρυτων) εχει το ΚΑΚΟ (γι' αυτον) προνομιο, η βλαστηση του να ξεπερναει τον μεσο ορο των 1650μ και να φτανει στα 2000μ. ...
Τι τα θελουμε λοιπον τα δενδρα εκει πανω? Ρημαξτε τα!

Το Πήλιο ρημαχτηκε σε χαμηλοτερο υψομετρο.

Τα 3-5 Πηγαδια στο Βέρμιο (φωτο), μαλλον ειναι φυσικες οι πιστες ... :dizzy:

Τωρα θελουν να καταστρεψουν και τον Ολυμπο ...

ΔΕΝ εχει ορια η ματαιοδοξια μας ... :sad:


Το μονο καλο (μεγαλο κακο ειναι αλλα τι να κανουμε) που βλεπω ειναι οτι καταστρεφοντας ΣΥΝΕΧΩΣ και ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ την φυση, αλλαξαμε και το κλιμα, με αποτελεσμα οι ηθικοι αυτουργοι της καταστροφης αυτης φετος (τουλαχιστον) να ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ, μη εχοντας που να πανε, μιας κι οι "πιστες" τους ΔΕΝ εχουν σταλα χιονι ... :evil:

Απο την αλλη θα μου πεις, αυτοι ΔΕΝ βαζουν μυαλο με ΤΙΠΟΤΑ !!! :sick:

Θα πανε και θα κοψουν αλλα δενδρα, οπου εχει ακομα χιονι και θα φτιαξουν αλλες, μεχρι να τα κοψουν ΟΛΑ και να πεθανουν (κι εμεις μαζι τους)!

Βεβαια ακομα και τοτε (τοσο μυαλο εχουν), θα αναρρωτιουνται πως συνεβει αυτο ... :a24:


72322

Cpt. Haddock
18/12/2006, 10:26
ρε Χρήστο και τα χιονοδρομικά σε πείραξαν τώρα;

:sick: :rolleyes: :look:




Χειρότερο κακό κάνουν οι 3 ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ που είδαμε στον δρόμο για Χρυσοβίτσα (100 μέτρα απο την ταμπέλα που λέει "Καταφύγιο θηραμάτων - Απαγορεύεται το κυνήγι"

:sick: :mad:

crs-k
18/12/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε Χρήστο και τα χιονοδρομικά σε πείραξαν τώρα;

:sick: :rolleyes: :look:
........................


Σου αρεσει η εικονα? :sick:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σου αρεσει η εικονα? :sick:

Την προτιμώ απο την εικόνα της καμένης και μη αναστρέψιμα γυμνής από δασώδη βλάστηση Πεντέλης.



(οτι τα εν ελλάδι χιονοδρομικά γίνονται σε κάθε κωλοχώρι χωρίς καμία μελέτη ή σκέψη για το περιβάλλον, συμφωνώ... :sad: )

gloum
18/12/2006, 10:34
Όπως μας στρώσανε θα κοιμηθούμε και εμείς φίλε μου δυστυχώς.Ως ορειβάτης έχω δει απίστευτη καταστροφή παντού.Ως πάλιος enduras παρατηρούσα ότι κάθε χρόνο τα στενά μονοπάτια φαρδαίνανε μέχρι που γινόντουσαν σαν πίστες scramle..Αίσχος και πάλι αίσχος.Προστατεύστε τον γαμημένο τον πλανήτη..ΕΛΕΟΣ πια..TON ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ.ΤΟΝ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ...συγνώμη για το ύφος αλλά έχω αγανακτήσει.Θα γυρίσουν κάποιοι και θα πουνε." Ρε φίλε έγω θα κάνω την αλλαγή?Εδώ οι Κινέζοι χτίζουν,οι Αμερικάνοι μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα".Δεν λέω δίκιο έχουν..ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΣΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ?ΜΗΝ ΠΕΤΑΣ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΚΑΤΩ!ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΩΛΟΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!ΣΒΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΩΣ!ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΤΟΥΣ 504053503053 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΙΣΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!ΒΑΛΕ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!!!!!ουφ..και πάλι συγνώμη για το ύφος παιδιά...

crs-k
18/12/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Την προτιμώ απο την εικόνα της καμένης και μη αναστρέψιμα γυμνής από δασώδη βλάστηση Πεντέλης.
...........................


Λιγο πολυ το ιδιο ειναι, αν κι η καταστροφη της Πεντελης εγινε για οικιστικους λογους ... :sick:

Οι "χωριστρες" ομως?
Για να "διασκεδαζουν" ποιοι?
Μηπως ΟΛΟΣ ο κοσμος???

Οχι βεβαια !!!

Μονο οι "λιγοι" !
Αυτοι για τους οποιους γινεται και το μεγαλυτερο μερος της καταστροφης του πλανητη !!! :mad:

sniper
18/12/2006, 10:42
Εγώ λέω να βάλουμε φωτιά στα πάντα να σταματήσεις ρε χρήστο να μας τα κάνεις μπαλόνια....

Ωχουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Γριά παράξενη.... :D

Να σταματήσεις κι εσύ να πηγαίνεις με το μοτοσακό σου στα μονοπάτια και να ποστάρεις φωτό μετά γιατί θα πάρω κι εγώ κι πολλοί άλλοι και αντι για μονοπάτι μετά θα έχεις χαράδρα. και θα πετάξουν και σκουπίδια και θα πετάξουν και κανένα τσιγάρο και και και....

Οι λιγοι κι οι πολλοί.... και @@ μέντολες που λέει κι ο Βρωμύλος... Για να σε δω να αλλάζεις το γεγονός ότι οι λίγοι πάντα κάνουν ότι γουστάρουν....

crs-k
18/12/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
................
Θα γυρίσουν κάποιοι και θα πουνε." Ρε φίλε έγω θα κάνω την αλλαγή?
...............


Καποτε (πολυ παλια) ειχα κι εγω αυτον τον προβληματισμο, οταν ΟΛΕΣ οι προσπαθειες μου χανοντουσαν μεσα στην ΓΕΝΙΚΗ αδιαφορια ... :rolleyes:

Τοτε ενα πολυ πιο εμπειρος φιλος μου ειχε πει τα εξης ...

Κοιτα Χρηστο ...
Αυτο που θες ειναι να χτισεις εναν τεραστιο τοιχο!
Σιγουρα ΔΕΝ θα το καταφερεις ΠΟΤΕ !!!
Αυτο ομως που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις καποιες πετρουλες σ' αυτον τον τοιχο.
Θα βρεθουν κι αλλοι που θα βαλουν τις δικιες του πετρουλες κι ετσι καποια στιγμη ο τοιχος ΣΟΥ θα ορθωθει !!!


Απο τοτε το εχω σαν αρχη μου και ΔΕΝ ξαναπελπιστηκα, αλλα συνεχιζω να προσπαθω, ακομα κι οταν αισθανομαι ΠΟΛΥ ΜΟΝΟΣ!

Φυσικα η χαρα μου ειναι μεγαλη, οταν βλεπω οτι κι αλλοι προσπαθουν κι ας μην τους ξερω ... Φιλε συνορειβατη ... :wave2:

crs-k
18/12/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
.......................
Να σταματήσεις κι εσύ να πηγαίνεις με το μοτοσακό σου στα μονοπάτια
......................


Εγω στα μονοπατια παω ΜΟΝΟ με τα ποδια! :winka:

gloum
18/12/2006, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Φυσικα η χαρα μου ειναι μεγαλη, οταν βλεπω οτι κι αλλοι προσπαθουν κι ας μην τους ξερω ... Φιλε συνορειβατη ... :wave2:

Καλές βόλτες φίλε.Έχω και καιρό να ανέβω οπουδήποτε αλλά θα πάρω το αίμα μου πίσω.Πέμπτη φεύγω για Καλάβρυτα.Βουραικέ here i come (δεν είναι ανάγκη να είσαι σε υψόμετρο να χαρείς την φύση:))

Cpt. Haddock
18/12/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω στα μονοπατια παω ΜΟΝΟ με τα ποδια! :winka:

Έχει ένα δίκιο εδώ ο Νίκος, Χρήστε...

Και η εντουράδα για τους λίγους γίνεται και μη μΕ πεις οτι κάνει καλό μεσα στην ησυχία να ακουγονται τα πραπρα να περνάνε... :sick:

Και για να μείνω on topic...σε ότι αφορα το χιονοδρομικά

Το πρόβλημα στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας είναι για ΑΛΛΗ μια φορά η χωρίς σχεδιασμό, μελέτη και σκέψη "ανάπτυξη" (ο βούδας να την κάνει :sick: )

Τι θέλω να πω... Αν ο Παρνασσός ήταν σε άλλη χώρα ΔΕΝ θα υπήρχε περίπτωση να αφηνουν να ανεβαίνουν τα αυτοκίνητα και τα λεωφορεία σε ατελείωτες αργές ουρές μαρσάροντας και καίγοντας καύσιμα αλόγιστα, θα υπήρχε τελεφερίκ από το Λιβάδι (που είναι και εκτός δρυμού ή "δρυμού")

Το ίδιο και στον Χελμό (το σχεδιο για την επέκταση της γραμμής του Βουραϊκού προς τα πάνω υπάρχει εδώ και χρόνια)


Αντι αυτών, υπάρχει ο κωλόδρομος όπου συνωστίζονται τα πάντα :sad:

crs-k
18/12/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχει ένα δίκιο εδώ ο Νίκος, Χρήστε...

Και η εντουράδα για τους λίγους γίνεται και μη μΕ πεις οτι κάνει καλό μεσα στην ησυχία να ακουγονται τα πραπρα να περνάνε... :sick:


Προσωπικα (οσο κι αν ακουγεται αυτο παραξενα) ειμαι εναντιον ΚΑΙ της "εντουραδας" σε παρθενα δαση (πολυ δε περισσοτερο σε δρυμους) ...

Μονο η ηπια διελευση και μονο απο "δρομους" με βρισκει συμφωνο ... :winka:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προσωπικα (οσο κι αν ακουγεται αυτο παραξενα) ειμαι εναντιον ΚΑΙ της "εντουραδας" σε παρθενα δαση (πολυ δε περισσοτερο σε δρυμους) ...

γιατι πας στην Πάρνηθα τότε ρε συ;

:rolleyes:

Vstrommer71
18/12/2006, 11:09
Για αυτο εγω πηγαινω στα Αγραφα τα οποια,ενοσω δεν στρωνεται ασφαλτος στους δρομους τους,παραμενουν απο τις λιγες αγνες και "απολιτιστες" μεριες της Ελλαδας.Παντως επειδη ειμαστε τοσο μ@λ@κες ως λαος καποια στιγμη θα πεσει απαγορευση στην διελευση στα βουνα(οπως Γερμανια) και τοτε θα λεμε τι καλα που ειμασταν καποτε(και θα μας αξιζει):a21:


Τι του κανατε ρε του λυκου στην εκδρομη και ειναι ΟΛΟ γκρινια? :confused: :lol:

crs-k
18/12/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γιατι πας στην Πάρνηθα τότε ρε συ;

:rolleyes:


Ήπια διελευση, και ΜΟΝΟ απο "δρομους", σου λεει τιπτις ? :wacko:

Χωρια που την εχω περπατησει ΟΛΗ καμμια 100στη φορες! :smilea:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ήπια διελευση, και ΜΟΝΟ απο "δρομους", σου λεει τιπτις ? :wacko:

ναι, την έχω δει την ήπια διέλευση :sick: :rolleyes:

όπως έχεις πει κι εσύ όμως, το ελαφάκι ΔΕΝ ξέρει οτι είναι δρόμος και είναι εκτός δρυμού :uplate:

γιατί μιλάμε μόνο οι δυο μας; :look:

crs-k
18/12/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Για αυτο εγω πηγαινω στα Αγραφα τα οποια,ενοσω δεν στρωνεται ασφαλτος στους δρομους τους,παραμενουν απο τις λιγες αγνες και "απολιτιστες" μεριες της Ελλαδας.Παντως επειδη ειμαστε τοσο μ@λ@κες ως λαος καποια στιγμη θα πεσει απαγορευση στην διελευση στα βουνα(οπως Γερμανια) και τοτε θα λεμε τι καλα που ειμασταν καποτε(και θα μας αξιζει):a21:


Ας ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ... :rolleyes:

Εμενα ΔΕΝ με χαλαει καθολου! :wacko:

Θα πηγαινω με τα ποδια !!! :cool:




Τι του κανατε ρε του λυκου στην εκδρομη και ειναι ΟΛΟ γκρινια? :confused: :lol:


Δεν φταιει η βολτα, αλλα η φωτο που ειδα απο τα 3-5 Πηγάδια ... :sick:

crs-k
18/12/2006, 12:23
Απο την Ελληνικη Ορνιθολογικη Εταιρεια ...

Τα Bold δικα μου ... :wacko:




Οι σημαντικότερες απειλές που αντιμετωπίζουν τα βουνά στη χώρα μας, και κατ' επέκταση η ορνιθοπανίδα, είναι η υποβάθμιση και καταστροφή τους από :

* την αλόγιστη διάνοιξη δρόμων που κατακερματίζουν τους οικοτόπους απειλούμενων ειδών πουλιών (π.χ. Χρυσαετός, Γυπαετός), συντελούν στην αύξηση της ανθρώπινης παρουσίας και όχλησης στα τελευταία φυσικά καταφύγια τους και διευκολύνουν την ανεξέλεγκτη λαθροθηρία.
* την εκτεταμένη παράνομη χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων για την εξολόθρευση "ανεπιθύμητων" ζώων (λύκοι, αλεπούδες, τσακάλια, κλπ) που έχει οδηγήσει στην εξαφάνιση των γυπών (Όρνια, Μαυρόγυπες, Γυπαετοί και Ασπροπάρηδες) από τα περισσότερα βουνά της χώρας μας.
* την μαζική εγκατάλειψη της ορεινής Ελλάδας από τους κατοίκους της, που έχει οδηγήσει στην εγκατάλειψη των παραδοσιακών αγροτικών και κτηνοτροφικών δραστηριοτήτων, με συνέπεια να μειώνεται η ποικιλότητα του τοπίου, καθιστώντας το ακατάλληλο για αρκετά είδη πουλιών (Καλιακούδες, Χρυσαετοί, Όρνια, κ.λπ.), που υπήρχαν ως τώρα.
* την πραγματοποίηση έργων όπως τουριστικές εγκαταστάσεις (χιονοδρομικά κέντρα) ή φράγματα για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς την εκπόνηση ουσιαστικών Μελετών Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, όπως προβλέπεται από την εθνική και κοινοτική νομοθεσία.



:sick:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ή φράγματα για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς την εκπόνηση ουσιαστικών Μελετών Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, όπως προβλέπεται από την εθνική και κοινοτική νομοθεσία.

Ναι, αλλα αν πας να πεις να φτιαχτεί πυρηνικό εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος για να μην γ@μάμε άλλο το περιβάλλον, θα σου την πέσουν όλοι οι "οικολόγοι-ειρηνιστές"
:rolleyes: :rolleyes:

gloum
18/12/2006, 12:58
Είναι πάρα πολλά τα θέματα που πρέπει να ληθφούν υπ'όψιν με όποιο τύπο ηλεκτροπαραγωγικής μονάδας διαλέξεις.Απόψεις του στύλ το κάρβουνο μολύνει ενώ τα αιολικά είναι καθαρά,τα πυρηνικά είναι ασφαλή ενώ τα φωτοβολταικά έχουν χαμήλη απόδοση κλπ(ενδεικτικα αναφέρω κάποια μόνο) δεν οδηγούν πουθενά.ΟΛΕΣ οι ηλεκτροπαραγωγικές μονάδες έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.Τέλος πάντων ξεφύγαμε..:)

crs-k
18/12/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, αλλα αν πας να πεις να φτιαχτεί πυρηνικό εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος για να μην γ@μάμε άλλο το περιβάλλον, θα σου την πέσουν όλοι οι "οικολόγοι-ειρηνιστές"
:rolleyes: :rolleyes:


Ααααλλο θεμα, που ΔΕΝ "απαλλασει" ομως τα χιονοδρομικα ... :wacko:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ααααλλο θεμα, που ΔΕΝ "απαλλασει" ομως τα χιονοδρομικα ... :wacko:

Ίσως... Αλλα επιμένω οτι η "συνεισφορά" των χιονοδρομικών στην υποβάθμιση του περιβάλλοντος είναι πολυ μικρότερη απο αυτή που πιστεύεις.

τεσπα..

:wave2: :wave2:


πότε θα πάμε για σκι; :look:

sniper
18/12/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ααααλλο θεμα, που ΔΕΝ "απαλλασει" ομως τα χιονοδρομικα ... :wacko:

Ρε συ χρήστο.... έχεις ένα σοβαρό πρόβλημα....

Πιάνεσαι από κάπου και δεν λες να δεις τριγυρω σου τι γίνεται...

Δλδ αν γινόταν μια μελέτη και το φτιάχνανε σε υψόμετρο 3.000 μ κλπ κλπ κλπ θα σε πείραζε; κι επειδή εμείς δεν εχουμε και πολλά ψηλά βουνά θα πρέπει όποιος θέλει να κάνει σκι (γιατί ετσι την βρίσκει - του αρέσει - όπως το τσίπουρο σε κάποιους άλλους) θα πρέπει να πάει στα Ιμαλάια; Δλδ σκι πρέπει να κάνουν μόνο όσοι τα έχουν;

Δες τα χωρίσματα σαν αντιπυρικές ζώνες και χέστο το θέμα....

crs-k
18/12/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ίσως... Αλλα επιμένω οτι η "συνεισφορά" των χιονοδρομικών στην υποβάθμιση του περιβάλλοντος είναι πολυ μικρότερη απο αυτή που πιστεύεις.
..................................


Δεν μπορεις να φανταστεις (δεν θελεις μαλλον) τι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ προκαλουν στο οικοσυστημα ... :sick:

crs-k
18/12/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε συ χρήστο.... έχεις ένα σοβαρό πρόβλημα....

Πιάνεσαι από κάπου και δεν λες να δεις τριγυρω σου τι γίνεται...

Δλδ αν γινόταν μια μελέτη και το φτιάχνανε σε υψόμετρο 3.000 μ κλπ κλπ κλπ θα σε πείραζε; κι επειδή εμείς δεν εχουμε και πολλά ψηλά βουνά θα πρέπει όποιος θέλει να κάνει σκι (γιατί ετσι την βρίσκει - του αρέσει - όπως το τσίπουρο σε κάποιους άλλους) θα πρέπει να πάει στα Ιμαλάια; Δλδ σκι πρέπει να κάνουν μόνο όσοι τα έχουν;

Δες τα χωρίσματα σαν αντιπυρικές ζώνες και χέστο το θέμα....



ΔΕΝ θα με πειραζε, αν γινοταν καποια μελετη και γινοταν η πιστα στο "αλπικο" (συνηθως πανω απ' τα 1600-1700).

Θα με πειραζε, αν γινοντουσαν κι οι εγκαταστασεις εκει κοντα!

ΔΕΝ θα με πειραζε αν μπορουσαν να εγγυηθουν (μονο ενα σοβαρο κρατος μπορει να το κανει) οτι ΔΕΝ θα επεκταθουν οι "εγκαταστασεις" πανω στο βουνο και μεσα στο δασος.

Θα μπορουσα να επεκταθω πολυ, αλλα δεν θελω ...


Οταν το "θελω" μας Νικο μπαινει ΠΑΝΩ απ' ολα τα αλλα, κι ιδιαιτερα απο την Φυση που ειναι η μητρα που μας τρεφει, τοτε αστα να πανε στο διαλο φιλαρακο ... :sick:


Αντιπυρικες ζωνες ΔΕΝ χρειαζονται αυτα τα βουνα (θεωρουνται υγρα και ακαυστα δαση), εκτος κι αν η φωτια ΔΕΝ ειναι "φυσικη επιλογη", που σημαινει οτι και παλι για την "εκμεταλευση" μπηκε ... :winka:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν μπορεις να φανταστεις (δεν θελεις μαλλον) τι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ προκαλουν στο οικοσυστημα ... :sick:

άντε πάλι...

:(

Η έκταση ενός χιονοδρομικού, ειδικα των εν ελλάδι είναι πολύ μικρή. Ακόμα και αυτών που κόβουν δέντρα για τις πίστες (ναι, ξέρω οτι είναι τα "παρελκόμενα" ενος χιονοδρομικού κέντρου που κάνουν επίσης ζημιά αλλα δε θέλω να πω αυτό).


Και, εν πασει περιπτώσει, μιλάμε για μια δραστηριότητα που ασκείται για 4 πλέον, το πολύ 5 μήνες, τον υπόλοιπο χρόνο η φύση είναι στην ηρεμία της(ειδικά στις περιόδους αναπαραγωγής), σε αντίθεση με:


- την αλόγιστη διάνοιξη ή και κατασκευη δρόμων παντού
- την ΛΑΘΡΟθηρία (και την θήρα εν γένει θα έλεγα αλλα αυτή - τυπικά - περιορίζεται σε διάρκεια)
- τα "νομιμα" χοιροστάσια που πετάνε ανεξέλεγκτα λύματα στα ποτάμια
- τα έκατοντάδες χιλιάδες ρυπογόνα σαράβαλα που κινούνται στην επαρχία
- την υπερσπατάλη χημικού λιπάσματος που επιβαρύνει το χώμα σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό και προκαλεί υπερτροφισμό σε λίμνες και ποτάμια
- τις πυρκαϊές και την "τεχνητή" αναδάσωση που πολλές φορές χειροτερεύει τα πράγματα
- τις χωματερές των χωριών που καταλήγουν στα ρυάκια πολλές φορές
- τα Υ/Η φράγματα
- τους λιγνιτικούς σταθμούς παραγωγής που μετατρέπουν πχ την πεδιάδα της Πτολεμαΐδας σε Τσερνομπιλ αργά και σταθερα
- την ανεξέλεγκτη υπεραλίευση

και πολλά (ίσως) ακόμη

sniper
18/12/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΔΕΝ θα με πειραζε, αν γινοταν καποια μελετη και γινοταν η πιστα στο "αλπικο" (συνηθως πανω απ' τα 1600-1700).

Θα με πειραζε, αν γινοντουσαν κι οι εγκαταστασεις εκει κοντα!

ΔΕΝ θα με πειραζε αν μπορουσαν να εγγυηθουν (μονο ενα σοβαρο κρατος μπορει να το κανει) οτι ΔΕΝ θα επεκταθουν οι "εγκαταστασεις" πανω στο βουνο και μεσα στο δασος.

Θα μπορουσα να επεκταθω πολυ, αλλα δεν θελω ...


Οταν το "θελω" μας Νικο μπαινει ΠΑΝΩ απ' ολα τα αλλα, κι ιδιαιτερα απο την Φυση που ειναι η μητρα που μας τρεφει, τοτε αστα να πανε στο διαλο φιλαρακο ... :sick:


Αντιπυρικες ζωνες ΔΕΝ χρειαζονται αυτα τα βουνα (θεωρουνται υγρα και ακαυστα δαση), εκτος κι αν η φωτια ΔΕΝ ειναι "φυσικη επιλογη", που σημαινει οτι και παλι για την "εκμεταλευση" μπηκε ... :winka:

Ε τότε βάρα το κράτος ρε μαστορα.... Που θέτει τους όρους.... Γιατι φταίει ο σκιερ; Βρήκε χιονοδρομικό θα κάνει σκι....

Αλλά πρόσεχε τι ζητάς.... μπορείς να το βρεις μπροστά σου... :D

γεροπιτσιρικος
18/12/2006, 13:35
Καταρχήν, παρόλο που το σκι ξεκίνησε σαν το σπορ των ολίγων, την τελευταία δεκαετία μάλλον έχει γίνει το σπορ των πολλών. Η άκρατη ανάπτυξη του Παρνασσού είναι περίτρανη απόδειξη αυτού μιας και τα υποτιθέμενα σαλέ που χτίζονται, μόνον χάρτινα κουτιά μπορεί να τα αποκαλέσει κανείς και από προσωπική εμπειρία δεν είναι το κεφάλαιο που τα αγοράζει.

Δυστυχώς η χώρα μας δεν έχει ούτε βαριά βιομηχανία, ούτε εκείνη την κοινωνία της τεχνολογίας, ώστε να βάζουμε το μόνο πλεονέκτημα που έχουμε ως χώρα σε δεύτερη μοίρα... Τον τουρισμό.

Περιέργως, είμαστε μια χώρα που από τον Απρίλιο μέχρι τον Οκτώβριο μπορούμε να απολαύσουμε της παραλίες και την θάλασσα και για τρεις μήνες, το χιόνι. Θεωρώ λοιπόν ατόπημα να έχουμε έναν τέτοιο φυσικό πλούτο και να τον αφήνουμε ανεκμετάλλευτο.

Δυστυχώς όμως, σαν λαό μας διέπει η ανοργανωσιά και η αρπαχτή. Δεν νομίζω λοιπόν ότι φταινε οι κολωνακιώτες με τα τζιπ τους και οι έχοντες που μετέτρεψαν την Αράχοβα από μια μικρή κωμόπολη σε τουριστικό θέρετρο (εξαφανίζοντας κάθε πραγματικό χωριάτικο στοιχείο... που ακούσθηκε σάλε σε Ελληνικά βουνά), αλλά η έλλειψη παιδείας σε όλα τα κοινωνικά στρώματα που οδηγούν σε τέτοια φαινόμενα.

Από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε την "πάλη" αυτή.

crs-k
18/12/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
..........................
Η έκταση ενός χιονοδρομικού, ειδικα των εν ελλάδι είναι πολύ μικρή. Ακόμα και αυτών που κόβουν δέντρα για τις πίστες (ναι, ξέρω οτι είναι τα "παρελκόμενα" ενος χιονοδρομικού κέντρου που κάνουν επίσης ζημιά αλλα δε θέλω να πω αυτό).


Εεετσι ... :wacko:




Και, εν πασει περιπτώσει, μιλάμε για μια δραστηριότητα που ασκείται για 4 πλέον, το πολύ 5 μήνες, τον υπόλοιπο χρόνο η φύση είναι στην ηρεμία της(ειδικά στις περιόδους αναπαραγωγής), σε αντίθεση με:


1. την αλόγιστη διάνοιξη ή και κατασκευη δρόμων παντού
2. την ΛΑΘΡΟθηρία (και την θήρα εν γένει θα έλεγα αλλα αυτή - τυπικά - περιορίζεται σε διάρκεια)
- τα "νομιμα" χοιροστάσια που πετάνε ανεξέλεγκτα λύματα στα ποτάμια
- τα έκατοντάδες χιλιάδες ρυπογόνα σαράβαλα που κινούνται στην επαρχία
- την υπερσπατάλη χημικού λιπάσματος που επιβαρύνει το χώμα σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμό και προκαλεί υπερτροφισμό σε λίμνες και ποτάμια
3. τις πυρκαϊές και την "τεχνητή" αναδάσωση που πολλές φορές χειροτερεύει τα πράγματα
4. τις χωματερές των χωριών που καταλήγουν στα ρυάκια πολλές φορές
- τα Υ/Η φράγματα
- τους λιγνιτικούς σταθμούς παραγωγής που μετατρέπουν πχ την πεδιάδα της Πτολεμαΐδας σε Τσερνομπιλ αργά και σταθερα
- την ανεξέλεγκτη υπεραλίευση

και πολλά (ίσως) ακόμη


1. Ευθυνονται ΚΑΙ τα χιονοδρομικα γι' αυτο.
2. Χρησημοποιουν τους δρομους που αλογιστα ανοιγονται (ΚΑΙ για τα χιονοδρομικα)
3. Για το πρωτο ευθυνονται ΚΑΙ τα χιονοδρομικα (πως θα χτισουμε σαλε κοντα, οταν ΔΕΝ υπαρχουν 4 "ακαλυπτα" στρεμματα?), ενω δεν καταλαβα πως χειροτερευει τα πραγματα η αναδασωση ...
4. Ευθυνονται ΚΑΙ τα χιονοδρομικα γι' αυτο.


Αλλα το θεμα ειναι να αναφερουμε ολες τις αιτιες καταστροφης?

Το θεμα ειναι πως θα σταματησουμε !!!

Και τα χιονοδρομικα (τα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ μελετη) ειναι μια τεραστια πληγη που θα επρεπε να γιατρεψουμε ...

Ειπαμε ...

Ενα λιθαρακι την φορα! :wacko:

crs-k
18/12/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε τότε βάρα το κράτος ρε μαστορα.... Που θέτει τους όρους.... Γιατι φταίει ο σκιερ; Βρήκε χιονοδρομικό θα κάνει σκι....

Αλλά πρόσεχε τι ζητάς.... μπορείς να το βρεις μπροστά σου... :D


Δεν ειπα ΠΟΥΘΕΝΑ και ΤΙΠΟΤΑ για τους "σκιερ"!

Αλλο αυτοι κι εντελως ΑΛΛΟ αυτοι που πανε με σκι στα χιονοδρομικα !!! :winka:

sonic22
18/12/2006, 13:40
valte se "giala" ta vouna, tis paralies kai opoio allo meros theorite "katafigio tis fisis"...

kai meta perimenete kai tous teleutaious anthrwpous pou zoun sta vouna na erthoun kai autoi stin athina!

to provlima den einai to oti kapoioi pane sta vouna kai kovoun 100-200 dentra...
den tha lipsoun apo to dasos na iste sigouroi...
to provlima einai oti theloun na metaferoun tin athina sto vouno mazi tous...

γεροπιτσιρικος
18/12/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν ειπα ΠΟΥΘΕΝΑ και ΤΙΠΟΤΑ για τους "σκιερ"!

Αλλο αυτοι κι εντελως ΑΛΛΟ αυτοι που πανε με σκι στα χιονοδρομικα !!! :winka:

Ποιά η διαφορά;; δεν κατάλαβα

crs-k
18/12/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
..............................
Δεν νομίζω λοιπόν ότι φταινε οι κολωνακιώτες με τα τζιπ τους και οι έχοντες που μετέτρεψαν την Αράχοβα από μια μικρή κωμόπολη σε τουριστικό θέρετρο (εξαφανίζοντας κάθε πραγματικό χωριάτικο στοιχείο... που ακούσθηκε σάλε σε Ελληνικά βουνά)
.............................


Ισχυριζεσαι οτι ΚΑΙ η "αστικη ταξη" παει στην Αραχωβα?

Εχεις ιδεα των τιμων εκει?

Ποσο θα αντεξει ενας "αστος"?

Μια δυο μερες, μια φορα τον χρονο?


Ποιος την συντηρει λοιπον?

Μα αυτος που ΜΠΟΡΕΙ να ξοδευει τα 300 (τουλαχιστον) ευρω το ατομο που χρειαζονται κατα μεσο ορο για ημερησια παραμονη !!!

sniper
18/12/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν ειπα ΠΟΥΘΕΝΑ και ΤΙΠΟΤΑ για τους "σκιερ"!

Αλλο αυτοι κι εντελως ΑΛΛΟ αυτοι που πανε με σκι στα χιονοδρομικα !!! :winka:


Ναι οκ... θα το κόψουμε με το ποδι απο το λιβάδι για τον Γεροντόβραχο μέσα στο χιόνι και στους πάγους....

Οπότε αποκλείουμε μικρά παιδιά, πολλές γυναίκες (καθόλου ρατσιστικό σχόλιο), ηλικιωμένους (πρόσεχε λέμε :D).

Ασε που θές μια μέρα (ή μαλλον να διανυκτερεύσεις το βουνό) αν το κόψεις με το πόδι.... στους -10
:lol: :lol: :lol:

Δεν γίνονται αυτά.... Λυση έδωσε ο Πακταιν με το τελεφερικ από το Λιβάδι (για τον Παρνασσό λέμε τώρα)

τεσπα.... λέμε για να λέμε...

KaTaNaS
18/12/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Ποιά η διαφορά;; δεν κατάλαβα


oi men πανε με τα σκι στι στη σxάρα αποσκευών, και οι ΔΕ πάνε με τα σκι στα πόδια, αλά cross country!




δηλαδή θέλετε όλοι οι εντουραδες να στραφουν στο indoor MX ? :sad:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
1. Ευθυνονται ΚΑΙ τα χιονοδρομικα γι' αυτο.
2. Χρησημοποιουν τους δρομους που αλογιστα ανοιγονται (ΚΑΙ για τα χιονοδρομικα)
3. Για το πρωτο ευθυνονται ΚΑΙ τα χιονοδρομικα (πως θα χτισουμε σαλε κοντα, οταν ΔΕΝ υπαρχουν 4 "ακαλυπτα" στρεμματα?), ενω δεν καταλαβα πως χειροτερευει τα πραγματα η αναδασωση ...
4. Ευθυνονται ΚΑΙ τα χιονοδρομικα γι' αυτο.

Και τα χιονοδρομικα (τα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ μελετη) ειναι μια τεραστια πληγη που θα επρεπε να γιατρεψουμε ...

Ειπαμε ...

Ενα λιθαρακι την φορα! :wacko:

τι λες μωρέ χαμένε; (ρε μπας και χτύπησες πέφτοντας; )

για τους δρόμους, για τις χιλιάδες χωματερές ευθύνονται τα 14 τον αριθμό χιονοδρομικά (εκ των οποίων τα 4 είναι σε αλπική ζώνη;)

Έχεις ακούσει ποτέ να πιάσει φωτιά κοντά σε χιονοδρομικό; Ποτέ!
Κατα κανόνα (όπως είπες κι εσύ) εκεί έχει άκαυστα δάση (οξιές, συμήδες, φτελιές κλπ) στη χειρότερη έλατα.


Η "τεχνητή" αναδάσωση, ενω σαν αριθμός δενδρυλλίων που φυτεύονται είναι πολύ μικρος για να κάνει καλό, καταστρέφει τα "βλαστάρια" που ξεπετάγονται μετά απ' τη φωτιά. Μην ξεχνάμε οτι η φωτιά προσφέρει και μια ανανέωση στα δάση που τη χρειάζονται. Οι πιο πολλοί ειδικοί στον τομέα (δασολόγοι κλπ) πάντα φωνάζουν "αφήστε το δάσος να ξαναγεννηθεί μονο του". Αντ' αυτού εκδράμουν οι κατα τόπους δήμαρχοι με φορτηγά και τσούρμο αθώων και αφελών ανθρώπων (οι οποίοι νομίζουν οτι κάνουν καλό βέβαια) και γ@μούν το σύμπαν...
:sad: :sick:

ωραία... ένα λιθαράκι τη φορά... τέρμα λοιπόν τα χωμάτινα 3ήμερα κ 10ήμερα, τέρμα και οι Πάρνηθες...

οκ;

:wave2:

sniper
18/12/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ισχυριζεσαι οτι ΚΑΙ η "αστικη ταξη" παει στην Αραχωβα?

Εχεις ιδεα των τιμων εκει?

Ποσο θα αντεξει ενας "αστος"?

Μια δυο μερες, μια φορα τον χρονο?


Ποιος την συντηρει λοιπον?

Μα αυτος που ΜΠΟΡΕΙ να ξοδευει τα 300 (τουλαχιστον) ευρω το ατομο που χρειαζονται κατα μεσο ορο για ημερησια παραμονη !!!

ρε συ Χρήστο, αφου δεν έχεις ιδέα τι πετάς έτσι νουμερα στον αέρα; Εκτίθεσαι....

Ακόμα γελάω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

300Ε;;;; την μέρα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
18/12/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ρε συ Χρήστο, αφου δεν έχεις ιδέα τι πετάς έτσι νουμερα στον αέρα; Εκτίθεσαι....

Ακόμα γελάω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

300Ε;;;; την μέρα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

πλακα στη πλακα γιατι δε νοικιαζουμε ενα καταφυγιο για ΣΚ για 20 ατομα να γουσταρουμε... να κανουμε εκει την κουβεντα! :wacko:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λυση έδωσε ο Πακταιν με το τελεφερικ από το Λιβάδι (για τον Παρνασσό λέμε τώρα)

δεν την έδωσα εγώ αλλα η (γαλλική νομίζω) εταιρία που έκανε την αρχική μελέτη στη δεκαετία του '60, όταν άνοιξε μόνο η φτερόλακα και ο δρόμος ουσιαστικά πήγαινε από Αμφίκλεια.

:winka:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ισχυριζεσαι οτι ΚΑΙ η "αστικη ταξη" παει στην Αραχωβα?
Εχεις ιδεα των τιμων εκει?
Ποσο θα αντεξει ενας "αστος"?
Μια δυο μερες, μια φορα τον χρονο?


εγώ δλδ που πάω κάθε Σάββατο δεν είμαι αστός; :look:


Ωραία :smokin:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πλακα στη πλακα γιατι δε νοικιαζουμε ενα καταφυγιο για ΣΚ για 20 ατομα να γουσταρουμε... να κανουμε εκει την κουβεντα! :wacko:

να οργανωθούμε μόνο..

:a021: :a021:




:rotflmao: :rotflmao:

sniper
18/12/2006, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
εγώ δλδ που πάω κάθε Σάββατο δεν είμαι αστός; :look:


Ωραία :smokin:

Ρε δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε λέμε.... :lol: :lol:

Druuna
18/12/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
εγώ δλδ που πάω κάθε Σάββατο δεν είμαι αστός; :look:


Ωραία :smokin:

Καπταιν μου εσυ εισαι ενας μαλλον υψιλομισθος εργενης,αν ειχες οικογενεια ομως θα πηγαινες;

μην κρινεις εξ ιδιων τ' αλλοτρια...:nono:


:wave2:

KaTaNaS
18/12/2006, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Καπταιν μου εσυ εισαι ενας μαλλον υψιλομισθος εργενης


αγορίνα μου... πάμε σε λέω σε εκεινο το καταφυγιο, και ας ειναι και ανοργάνωτα! :rolleyes:





σε εχω πεί για το R6 που θέλω και εγώ; :smokin:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Καπταιν μου εσυ εισαι ενας μαλλον υψιλομισθος εργενης,αν ειχες οικογενεια ομως θα πηγαινες;
μην κρινεις εξ ιδιων τ' αλλοτρια...:nono:
:wave2:

Μισό για να το ξεκαθαρίσουμε....

Είτε μόνος μου πάω είτε με οικογένεια, την ίδια βενζίνη θα ξοδέψω

Για τα αναβατόρια (λιφτ στα ελληνικα) υπάρχουν εκπτωτικά οικογενειακά πακέτα, οπότε το κόστος δεν είναι πιο πολύ, ειδικά αν σκεφτείς οτι θα ήθελα η οικογένειά μου τα ΣΚ να κάνει μια αθλητική/εκδρομική δραστηριότητα, που και αυτή θα κόστιζε.

Το μόνο επιπλέον είναι το φαγητό, μια και εγώ τη βγάζω άνετα με σουβλάκια Λειβαδιάς (all time classic) και έχω κόψει εδώ και χρόνια να τρώω τις "παραδοσιακές" χυλοπίττες των 15 ευρώ στους κλέφτες της Αράχωβας (χυλόπιττες τρωω ακόμα :rolleyes: :lol: )

Αλλά και Αθήνα αν έμενα ΣΚ δεν θα πηγαίναμε κάπου οικογενειακά να φάμε;

Άρα;

γεροπιτσιρικος
18/12/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ισχυριζεσαι οτι ΚΑΙ η "αστικη ταξη" παει στην Αραχωβα?

Εχεις ιδεα των τιμων εκει?

Ποσο θα αντεξει ενας "αστος"?

Μια δυο μερες, μια φορα τον χρονο?


Ποιος την συντηρει λοιπον?

Μα αυτος που ΜΠΟΡΕΙ να ξοδευει τα 300 (τουλαχιστον) ευρω το ατομο που χρειαζονται κατα μεσο ορο για ημερησια παραμονη !!!

Ισχυρίζομαι ότι η ιδέα πως μόνον η αστική τάξη έχει τα λεφτά ή το κόλλημα να το κάνει είναι παιδική και αφελής προσέγγιση.

Δεν διαφωνώ μαζί σου ότι ο προγραμματισμός και η σωστή ανάπτυξη είναι αυτό που λείπει και εν τέλη και αυτό που καταστρέφει την φύση, από την άλλη τα γενικά κατηγορώ προς συγκεκριμένη μερίδα, μάλλον σαν δικαιολογία το ακούω. Οι έχοντες την δυνατότητα να πάρουν τις αποφάσεις για τέτοια θέματα, δεν προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από την άρχουσα οικονομική τάξη.

Cpt. Haddock
18/12/2006, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Καπταιν μου εσυ εισαι ενας μαλλον υψιλομισθος εργενης

αν διαβάζουν single γυναίκες καλώς :smokin:

αν διαβάζει κανένας εφοριακός τη γ@μησα :eek: :eek: :bigcry:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Druuna
18/12/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αν διαβάζουν single γυναίκες καλώς :smokin:

αν διαβάζει κανένας εφοριακός τη γ@μησα :eek: :eek: :bigcry:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nostra
18/12/2006, 14:18
κύΛιε γενικέ, κύΛιε γενικέ....


θα υπογράψετε τη μετάθεση του ανιψιού μου από τον Ολυμπο στον Καρέα ?


:wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
18/12/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
..........................
to provlima den einai to oti kapoioi pane sta vouna kai kovoun 100-200 dentra...
den tha lipsoun apo to dasos na iste sigouroi...
.........................


Milise o epistimonas tvra, opote passo me treis Assoys ... :sick:

Αντωνη γυρισε! :dizzy:

Γιατι τον πεταξες στον Νοστρα ρε? :mad:


:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
18/12/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Ποιά η διαφορά;; δεν κατάλαβα


Οι μεν πρωτοι κανουν διαδρομες πανω στο χιονισμενο βουνο και μαλιστα για μερες ...

Οι δε δευτεροι κατεβαινουν απλως μια κατηφορα στην οποια τους ανεβασε ενα λιφτ (ΑΑΑΑΑΝ το κανουν κι αυτο) ... :D

sniper
18/12/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οι μεν πρωτοι κανουν διαδρομες πανω στο χιονισμενο βουνο και μαλιστα για μερες ...

Οι δε δευτεροι κατεβαινουν απλως μια κατηφορα στην οποια τους ανεβασε ενα λιφτ (ΑΑΑΑΑΝ το κανουν κι αυτο) ... :D

Πω πω ρε χρήστο γενικεύσεις... ή μηπως πας το άφρικα όπως αυτοί στο Dakar? :mad:

crs-k
18/12/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
..........................
για τους δρόμους, για τις χιλιάδες χωματερές ευθύνονται τα 14 τον αριθμό χιονοδρομικά (εκ των οποίων τα 4 είναι σε αλπική ζώνη;)

Ειπα ΚΑΙ αυτα !!!
Εχω δει "χωματερες" πολυ κοντα σε χιονοδρομικα, με σκουπιδια πολυ εξεζητημενα για να ειναι απο το απομακρυσμενο χωριο ... :winka:




Έχεις ακούσει ποτέ να πιάσει φωτιά κοντά σε χιονοδρομικό; Ποτέ!
Κατα κανόνα (όπως είπες κι εσύ) εκεί έχει άκαυστα δάση (οξιές, συμήδες, φτελιές κλπ) στη χειρότερη έλατα.


Εχω ακουσει και εχω δει και μπορω και να σου βρω λιστα ολοκληρη με περιστατικα, αλλα θα τα απορριψεις γιατι ειναι απο οικολογικες και ορειβατικες σελιδες ...
:sick:

Δεν μιλαμε για το ιδιο το χιονοδρομικο, αλλα ΚΑΙ για την γυρω περιοχη που χρηζει "αναπτυξης" ...

Οπως επισης εχω δει αρκετες φορες και το αααλλο "ελληναραδικο" κολπο ...
Κομμενα δενδρα και καλυμενοι οι κορμοι τους (τα απομιναρια με τις ριζες στο χωμα) με ΚΥΨΕΛΕΣ και καλα ... :mad:




Η "τεχνητή" αναδάσωση, ενω σαν αριθμός δενδρυλλίων που φυτεύονται είναι πολύ μικρος για να κάνει καλό, καταστρέφει τα "βλαστάρια" που ξεπετάγονται μετά απ' τη φωτιά. Μην ξεχνάμε οτι η φωτιά προσφέρει και μια ανανέωση στα δάση που τη χρειάζονται. Οι πιο πολλοί ειδικοί στον τομέα (δασολόγοι κλπ) πάντα φωνάζουν "αφήστε το δάσος να ξαναγεννηθεί μονο του". Αντ' αυτού εκδράμουν οι κατα τόπους δήμαρχοι με φορτηγά και τσούρμο αθώων και αφελών ανθρώπων (οι οποίοι νομίζουν οτι κάνουν καλό βέβαια) και γ@μούν το σύμπαν...
:sad: :sick:

Μακρυ και εντελως διαφορετικο θεμα και δεν το πιανω (ασχολουμαι) τωρα ...




ωραία... ένα λιθαράκι τη φορά... τέρμα λοιπόν τα χωμάτινα 3ήμερα κ 10ήμερα, τέρμα και οι Πάρνηθες...

οκ;

:wave2:

Σιγουρα με βουρτσα πλενεις τα δοντια σου ... :blush:

:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οι μεν πρωτοι κανουν διαδρομες πανω στο χιονισμενο βουνο και μαλιστα για μερες ...
Οι δε δευτεροι κατεβαινουν απλως μια κατηφορα στην οποια τους ανεβασε ενα λιφτ (ΑΑΑΑΑΝ το κανουν κι αυτο) ... :D

ρε χαμένε...

Cross country (η Langlauff) για ΜΕΡΕΣ κάνουν μόνο στις σκανδιναβικές χώρες και στη Ρωσία όπου τα πέδιλα ήταν κάποτε το μοναδικό μέσο μετακίνησης...

Και ναι, οι πρώτοι χιονοδρόμοι καταβάσεων ανέβαιναν με τα πόδια την πλαγιά για να κάνουν ΜΙΑ κατεβασια σε απάτητο.

Όπως κάποτε οι μοτοσυκλεττιστές φορούσαν ένα τενεκέ για κράνος, μπουφάν χωρίς ενισχύσεις, γάντια απλα για το κρύο και έιχαν ταμπούρα μπροστά που μόνο με προσευχές σταματούσαν...

τι να καμωμεν, τα πράγματα εξελίσσονται και όπως εσύ αντί για τον ήλιο και τα άστρα έχεις gps για να βρίσκεις το δρόμο σου έτσι και στα χιονοδρομικά εχουν αναβατήρες (λιφτ δλδ :wacko: )

και οι πιο πολλοι κατεβαίνουν και πολλλές φορές μαλιστα

μη κολας κι εσύ σε στερεότυπα, όπως υπάρχει ο ακράνωτος αφρικάνος που απλά πάει μεσα στην πόλη, όπως υπάρχει ο στρητάς που πάει με το τούμπανο μέχρτι την καφετέρια μόνο, έτσι υπάρχουν και οι δήθεν σκιέρ... αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα

Ένα απο τα πιο παρεξηγημένα αθλήματα (ή δραστηριότητα αν θέλετε) στο θέμα του κόστους είναι το σκι...

Όσα έδωσα το Σάββατο για τη βόλτα θα έδινα πάνω-κάτω και για σκι. Να μη μιλήσω για το ΠΟΣΟ ακριβότερος είναι ο εξοπλισμός της μηχανής


:wave2:

crs-k
18/12/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ρε συ Χρήστο, αφου δεν έχεις ιδέα τι πετάς έτσι νουμερα στον αέρα; Εκτίθεσαι....

Ακόμα γελάω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

300Ε;;;; την μέρα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ειπα κατα Μεσο Ορο, γιατι ...

Ξερω και μπορω να σου δειξω ΠΟΛΛΑ σαλε εκει περα, που εχει ΠΑΝΩ απο 300 το δικλινο την βραδυα!!!

Βαλε λοιπον και δυο γευματα με τιμες αναλογες των 15 ευρω οι χυλοπιτες ...

Βαλε και 9-12 ευρω το ποτακι, για το βραδακι (κι αν παιζουμε και με την γκομενιτσα την απεναντι με ενα θα την βγαλουμε?) ...

Βαλε και κανα γλυκακι με 15 ευρω το κομματι (τοσο το πληρωσα) !!!

Βαλε και τις καρτες για τα λιφτ (και δεν ξερω γω τι διαλο αλλο εχετε) ...

Κι οταν μαθεις και προσθεση, αλλα πισω-πισω κλαιγοντας αυτην την φορα κι οχι γελωντας ... :D

sniper
18/12/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ειπα κατα Μεσο Ορο, γιατι ...

Ξερω και μπορω να σου δειξω ΠΟΛΛΑ σαλε εκει περα, που εχει ΠΑΝΩ απο 300 το δικλινο την βραδυα!!!

Βαλε λοιπον και δυο γευματα με τιμες αναλογες των 15 ευρω οι χυλοπιτες ...

Βαλε και 9-12 ευρω το ποτακι, για το βραδακι (κι αν παιζουμε και με την γκομενιτσα την απεναντι με ενα θα την βγαλουμε?) ...

Βαλε και κανα γλυκακι με 15 ευρω το κομματι (τοσο το πληρωσα) !!!

Βαλε και τις καρτες για τα λιφτ (και δεν ξερω γω τι διαλο αλλο εχετε) ...

Κι οταν μαθεις και προσθεση, αλλα πισω-πισω κλαιγοντας αυτην την φορα κι οχι γελωντας ... :D

Βάλε κι την μαλακία που σε δέρνει και τότε κλείσαμε....

Για σκι μιλάμε ή για το θα ήθελες να κάνεις το επόμενο σ/κ? :lol:

Για σκι δίνουμε 30Ε το άτομο τα Σ/Κ. Αν θες και να.... ε τότε θα σου έρθει ακριβότερα
:winka:

Τουλα; Αν σου πει σκι... ξέρεις.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ετοιμάσου για την μεγάλη ζωή :lol:

γεροπιτσιρικος
18/12/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε χαμένε...

Cross country (η Langlauff) για ΜΕΡΕΣ κάνουν μόνο στις σκανδιναβικές χώρες και στη Ρωσία όπου τα πέδιλα ήταν κάποτε το μοναδικό μέσο μετακίνησης...



Πάκταιν, σε πληροφορώ ότι γίνεται και στην Ελλάδα και η εμπειρία είναι μοναδική. Και με την τεχνική του telemark το ευχαριστιέσαι ακόμα παραπάνω.

crs-k δεν με βρίσκεις αντίθετό σου στο ότι πρέπει να σεβόμαστε την φύση περισσότερο και ότι κάτι πρέπει να κάνουμε, αλλά γενικοποιήσεις περί ζάπλουτους σκιέρ, μάλλον αποδυναμώνουν την άποψή σου. Τα λεφτά που έχω σκάσει για εξοπλισμό entouro, λάστιχα είναι μακράν παραπάνω από αυτά που έχω δώσει για εξοπλισμό σκι.

Cpt. Haddock
18/12/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μακρυ και εντελως διαφορετικο θεμα και δεν το πιανω (ασχολουμαι) τωρα ...

Συμφωνώ αλλα νομίζω κατάλαβες τι θέλω να πω... το δάσος αν το αφήσεις στην ησυχία του θα ξαναγεννηθεί



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σιγουρα με βουρτσα πλενεις τα δοντια σου ... :blush:

είπαμε ΔΕΝ τα πλένω τα αφηνω σε ποτήρι με νερό στο κομοδίνο πριν πάω για ύπνο

:lol: :rotflmao: :lol:

Για την ιστορία... (Αράχωβα, Παρνασσός κλπ)

Η αρχική μελέτη (δεκαετία 60 και μετέπειτα όταν έγινε το 2ο κέντρο στα κελάρια) γαλλικής εταιρίας προέβλεπε τα εξής:

- Να μείνει ΑΝΕΓΓΙΧΤΗ η Αράχωβα, ως είχε σαν παραδοσιακό χωριό με δύο σκεπτικά: Πρώτον να μη χαλάσει (όπως κι έγινε) και δεύτερον είχαν δει οτι λόγω ρυμοτομίας και βουνοπλαγιάς θα βρισκόταν σε αδιέξοδο (όπως κι έγινε
- Δρόμος εκτός Αράχωβας θα έβγαζε στο Λιβάδι όπου θα υπήρχε ΣΑΦΗΣ χωροταξικός σχεδιασμός για τι τι και πως και που θα χτιστεί.
- Απο εκεί, εναέριος σχοινιοσιδηρόδρομος (σαν του Λυκαβηττού αλλα με πολυ περισσότερη χωρητικότητα) συνεπικουρόμενος ίσως απο τελεφερικ σαν της Πάρνηθας θα ανέβαζε τον κόσμο στα Κελάρια..

Φυσικά οι ξένοι δνε ξέρουν τη δουλειά τους και τους γράψαμε στα παπάρια μας...

- Ο περιφερειακός της Αράχωβας δεν έγινε εξ' αιτίας των τοπικιστικων πιέσεων :a31: (η μεγάλη πληγή της Ελλάδας...) και γίνεται της πουτ@νας μεσα στο κ@λοχώρι τα ΣΚ...
- Το λιφτ/τελεφερικ θεωρήθηκε ασύμφορο γιατι "σιγά, πόσος κόσμος θα παέι
:rolleyes: ( η μεγάλη ικανότητα ενόρασης των ελλήνων πολιτικών )
- Το Λιβάδι τελικά χτίζεται όπως όλη η Ελλάδα: Στην τύχη

Τι έμεινε τελικά;

Η ρήση του Καραμανλή πρεσβύτερου (ο οποίος λόγω σεραίικης καταγωγής πρόφερε το "ου" σαν "ο") στους αμήχανους Αραχωβίτες:

"Θα κάνω το χωριό σας Chamonix"

(στα ελληνικα προφέρεται "σα-μονί")



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
18/12/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε χαμένε...

Cross country (η Langlauff) για ΜΕΡΕΣ κάνουν μόνο στις σκανδιναβικές χώρες και στη Ρωσία όπου τα πέδιλα ήταν κάποτε το μοναδικό μέσο μετακίνησης...

................................

:wave2:


Πως σου αρεσει να ξεφευγεις απ' το θεμα ρε Καπετανιε ομως ... :wacko:


Αυτοι λοιπον (οι πρωτοι) ΔΕΝ χρειαζεται να καταστρεψουν ενα βουνο για να κανουν ΜΠΙΣΤΕΣ κι ουτε να καταστρεψουν αλλα δυο (βουνα) ενα γυρο για να φτιαξουν πολιτειες με πιπινια, να τους Γλεπουν !!!


Καταλαβες καλη μου ή να κανω και κάκα ? :blush:

crs-k
18/12/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
............................
Τα λεφτά που έχω σκάσει για εξοπλισμό entouro, λάστιχα είναι μακράν παραπάνω από αυτά που έχω δώσει για εξοπλισμό σκι.


Επειδη το συγκεκριμενο το ξαναπε κι ο Καπετανιος νομιζω ...

Δεν ξερω, αλλα και δεν μπορω να φανταστω, πως γινεται και εγω εχω χαλασει τα ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΑ σε "ορειβατικο" εξοπλισμο, απ' οτι σε εντουραδικο, κι εσεις ειστε τοοοσο πιο "φτηνοι" ... :rolleyes:

rsp
18/12/2006, 14:56
Χρηστο παρακολουθω χωρις να πω κατι γιατι για αλλη μια φορα (οπως εχεις ο ιδιος παραδεχτει) αν πιστευεις κατι δεν αφηνεις το μυαλο σου να δει παρακατω!! Ξερεις οτι το λεω φιλικα αλλα κοιτα λιγο ξανα τα ποστ σε αυτο το θρεντ και θα δεις οτι δεν στεκουν αυτα που λες!

Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους για να μην ξανα γραφω τα ιδια...

Ακομα και με τον γερο-μπιτσιρικοκοκο συμφωνω...:wave2:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Πως σου αρεσει να ξεφευγεις απ' το θεμα ρε Καπετανιε ομως ... :wacko:
Αυτοι λοιπον (οι πρωτοι) ΔΕΝ χρειαζεται να καταστρεψουν ενα βουνο για να κανουν ΜΠΙΣΤΕΣ κι ουτε να καταστρεψουν αλλα δυο (βουνα) ενα γυρο για να φτιαξουν πολιτειες με πιπινια, να τους Γλεπουν !!!

ενώ εσύ που μου ανακάτεψες το cross country με το alpine ski δεν ξεφεύγεις...

Η νομίζεις οτι οι διαδρομές cross country ΔΕΝ είναι οριοθετημένες... και δεν είναι κοντά στα χιονοδρομικά...

Ναι υπάρχουν και οι εκτός, όπως υπάρχουν και οι εκτός (μα τελείως όμως) εντουροδιαδρομές στην έρημο.. ναι αλλά οι πιο πολλοί αγώνες που γίνονται αν όχι σε ΜΠιστες;

:D


Και τι σε νοιάζει εσένα να ουμ' αν με γλέπουν τα πιπίνια; :mad: :evil:

(σχολίασε και τα παρακάτω όμως για το κόστος...)

:wave2:

crs-k
18/12/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
..........................
Για σκι δίνουμε 30Ε το άτομο τα Σ/Κ. Αν θες και να.... ε τότε θα σου έρθει ακριβότερα
:winka:
........................


Αρα λοιπον λεμε το ιδιο, στο οτι ΔΕΝ περιμενουν να συντηρηθουν απο εσενα τον "φτωχομπινε" μικροαστο που θα παει να κανει σκι και θα φυγει ... :winka:

Οι πολιτειες αυτες (γιατι δεν ειναι πια μονο η Αραχωβα) εκει περα ολο και μεγαλωνουν!

Αρα ξαναρχομαστε στο οτι ειναι εργο "εχοντων" κι απλως οι "μικροι" τρωνε κανα ψιχουλακι που πεφτει απ' το τραπεζι, οπως παντα και παντου αλλωστε ... :sick:

crs-k
18/12/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
..............................
(σχολίασε και τα παρακάτω όμως για το κόστος...)

:wave2:


Ειπα στο προηγουμενο ποστ πως ΔΕΝ μπορω να φανταστω με ποιον τροπο ειστε τοοοσο φτηνοτεροι απο εναν ορειβατη, οπως λετε ... :(

crs-k
18/12/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
........................
Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους για να μην ξανα γραφω τα ιδια...

Ακομα και με τον γερο-μπιτσιρικοκοκο συμφωνω...:wave2:


Σε τι ακριβως συμφωνεις καλο μου παληκαρι? :smilea:


Μηπως στο οτι ΔΕΝ ειναι καταστροφη τα "χιονοδρομικα" ? :blush:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αρα λοιπον λεμε το ιδιο, στο οτι ΔΕΝ περιμενουν να συντηρηθουν απο εσενα τον "φτωχομπινε" μικροαστο που θα παει να κανει σκι και θα φυγει ... :winka:

Ποιος σΕ είπε οτι συντηρούνται;

ΚΑΡΑμέσα μπαίνουν γι' αυτό και ανήκουν στο κράτος ή σε δήμους και δεν τα παίρνει κανένας ιδιωτης

Κι επειδή σχολίασες για το κόστος να πω απλά το εξής:

Το σκι (αν το κάνεις απλα για ψυχαγωγία) δε θέλει ιδιαίτερο εξοπλισμό πλην της μπότας που είναι το σημαντικό

και με φτηνό πέδιλο κατεβαίνεις μια χαρα...

γενικώς ΔΕΝ είναι ακριβό το σκι και ΔΕΝ έχει τις ίδιες απαιτήσεις απο πλευράς εξοπλισμού που έχει η ορειβασία

:wave2:

crs-k
18/12/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
..........................

γενικώς ΔΕΝ είναι ακριβό το σκι και ΔΕΝ έχει τις ίδιες απαιτήσεις απο πλευράς εξοπλισμού που έχει η ορειβασία

:wave2:


Ειπα οτι ΔΕΝ ξερω για το εξοπλισμο του ... :wacko:

γεροπιτσιρικος
18/12/2006, 15:13
Μάλλον άσκοπη η περαιτέρω συζήτηση. Έχεις διαμορφώσει άποψη άσχετα αν υπάρχουν τεκμηριωμένες απαντήσεις αντίθετες προς αυτό που πρεσβεύεις.

Κάτω από άλλες συνθήκες θα το χαρακτήριζα παρωπισμό, αλλά τυχαίνει να συμφωνώ με κάποια από τα λεγόμενά σου

Όσο για το "φτηνά", φαντάζομαι ισχύει το ίδιο όπως τα κράνη.... πληρώνεις όσο κοστολογείς το κεφάλι σου...

ΤΕΣΠΑ, αν όλες οι απαντήσεις μας δεν σε πείθουν, το ότι συμφωνεί ακόμα και ο κουνιαδάκος rsp με μένα δεν σε βάζει σε σκέψεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΟΓΙΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ...

rsp
18/12/2006, 15:14
Τα χιονοδρομικα αποτελουν ενα πολυ μικρο νουμερο στην αλυσιδα που καταστρεφει τα δαση και την φυση που ολοι μας αγαπαμε με το τροπο μας. Το οτι προσελκυουν παρα πολυ κοσμο στα βουνα ειναι ισως ο τροπος που κανουν τη ζημια, αλλα αν ο κοσμος ειχε παιδία δεν θα γινοταν καμια καταστροφη. Το να λες οτι πας ηπιες βολτες με το Αφρικα στην Παρνηθα ειναι απλα κοροιδια, το οτι απολαμβανεις την φυση και περπατωντας δεν σου δινει παραπανω δικαιωματα επανω στη φυση απο καποιον που την κοιταει σε φωτογραφιες. Νομιζεις οτι εισαι μονος σου σε ενα αγωνα, αλλα δεν ανοιγεις τα ματια σου να καταλαβεις οτι ολοι συμφωνουμε απλα δεν υπερβαλουμε σε περιγραφες και δεν φοραμε παροπιδες σε αυτα που λενε και οι αλλοι!

Σου ξανα λεω οτι ολοι μας το ιδιο πραγμα θελουμε, απλα προσεχουμε και μελεταμε τις κατηγοριες μας..:beer: :wave2:

rsp
18/12/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος


ΤΕΣΠΑ, αν όλες οι απαντήσεις μας δεν σε πείθουν, το ότι συμφωνεί ακόμα και ο κουνιαδάκος rsp με μένα δεν σε βάζει σε σκέψεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ψιτ γερο-μπιτσιρικοκο μην μας γινει και συνηθεια...Αει απο κει, στα διαλα, παν γραψ στου αλλου μαγαζακι εσυ...

:evil:

el_hymador
18/12/2006, 15:17
...και τωρα τελευταια λενε και για χιονοδρομικο στην Ζηρια...:sad:

το προβλημα δεν ειναι αυτο καθε αυτο το χιονοδρομικο , αλλα το πελατειακο κοινο του...το οποιο στην χωρα μας δεν ανεβαινει προφανως για σκι , αλλα για πουλ μουρ Νεο Ελληνικη glamouρια.
Αυτο το ειδος θελει για να κοιμηθει Ελβετικο σαλε , για να φαει Ιταλικη και Πολυνησιακη κουζινα , για να διασκεδασει μπουζουκλερι και για να δικαιολογησει την αγορα του θηριωδους 4 χ 4 , χωματοδρομο φλαταδουρα για ''περιπετεια'' (my ass).
Απο την στιγμη που αυτη ειναι η ζητηση , πολλοι ξιπασμενοι ''καραβλαχοι''(και δεν εχει να κανει με την καταγωγη ο χαρακτηρισμος) ειναι διατεθημενοι να χτισουν , να απαλλοτριωσουν και να καταστρεψουν τον τοπο (με οποιονδηποτε τροπο), προκειμενου να δουν σπαρταριστα τα ευρω...

..το να αξιοποιειτε τουριστικα οποιοδηποτε μερος και για οποιοδηποτε λογο , δεν ειναι μεμπτο , ο τροπος με τον οποιο γινεται αυτο ειναι θεμα...

αλλα τωρα τι να λεμε εξω απο καθε αρχαιολογικο χωρο ,τσολαδακια πουλαμε και moysaka - bouzouki - syrtaki αισθητικη ....απο βουνα θα ξερουμε??

γεροπιτσιρικος
18/12/2006, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ψιτ γερο-μπιτσιρικοκο μην μας γινει και συνηθεια...Αει απο κει, στα διαλα, παν γραψ στου αλλου μαγαζακι εσυ...

:evil:

Βλαχίδιο....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
18/12/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Μάλλον άσκοπη η περαιτέρω συζήτηση. Έχεις διαμορφώσει άποψη άσχετα αν υπάρχουν τεκμηριωμένες απαντήσεις αντίθετες προς αυτό που πρεσβεύεις.

Κάτω από άλλες συνθήκες θα το χαρακτήριζα παρωπισμό, αλλά τυχαίνει να συμφωνώ με κάποια από τα λεγόμενά σου
..........................


Δεν ειναι μονο δικα μου "λεγομενα", αλλα ειναι βασισμενα σε μελετες χρονων, διαφορων επιστημονικων οργανοσεων που ασχολουνται με την φυση και το περιβαλον ... :smilea:


Τον Πανουργια θα τον αναλαβω κατ' ιδιαν ... :evil:

γεροπιτσιρικος
18/12/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν ειναι μονο δικα μου "λεγομενα", αλλα ειναι βασισμενα σε μελετες χρονων, διαφορων επιστημονικων οργανοσεων που ασχολουνται με την φυση και το περιβαλον ... :smilea:


Τον Πανουργια θα τον αναλαβω κατ' ιδιαν ... :evil:

Για αυτό και σου επαναλαμβάνω ότι δεν διαφωνώ σε όλα, η ένσταση μου είναι στις γενικοποιήσεις και στην μη παραδοχή του ότι μπορούν να συμβιώσουν ανάπτυξη και διατήρηση της φύσης (με την ύπαρξη σωστών υποδομών και παιδείας).

Μπορώ να βλέπω όταν θα τον αναλάβεις....:lol: :lol: :lol:

rsp
18/12/2006, 15:29
Please follow the line...

old and cripled can move front...

Thank u...!

:smokin:

crs-k
18/12/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Τα χιονοδρομικα αποτελουν ενα πολυ μικρο νουμερο στην αλυσιδα που καταστρεφει τα δαση και την φυση που ολοι μας αγαπαμε με το τροπο μας.


Πες μας λοιπον ποιοι ειναι οι αλλοι κρικοι στην αλυσιδα που καταστρεφει τα δαση και μετα θα κατσουμε να βγαλουμε και τα "νουμερα" (κανονισε να ΜΗΝ εχεις και τους κυνηγους μεσα) ... :dizzy:

Μετα θα πουμε για "τροπους αγαπης" λες κι ειναι πολλοι και διαφορετικοι αυτοι ... :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
......................
Το να λες οτι πας ηπιες βολτες με το Αφρικα στην Παρνηθα ειναι απλα κοροιδια

Ενω οταν σκοτωνω οτιδηποτε ειναι ζωντανο γυρω μου, τοτε μαλλον αγαπαω την φυση "με τον τροπο μου" και ΔΕΝ ειναι κοροϊδια ε? :look: :hypnotize



Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
το οτι απολαμβανεις την φυση και περπατωντας δεν σου δινει παραπανω δικαιωματα επανω στη φυση απο καποιον που την κοιταει σε φωτογραφιες.


Δεν ζητησα εγω παραπανω δικαιωματα απο κανεναν αλλο!

Δεν φανταζομαι ομως απ' την αλλη, οτι μαζεψε ποτε κανεις κανα σκουπιδι απ' την φωτογραφια, εκτος αν εβλεπε τις καλες που εχουμε για τον κοσμο ... :hypnotize



Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Νομιζεις οτι εισαι μονος σου σε ενα αγωνα, αλλα δεν ανοιγεις τα ματια σου να καταλαβεις οτι ολοι συμφωνουμε


Συυυντροφεεεεεε! :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
δεν φοραμε παροπιδες σε αυτα που λενε και οι αλλοι!


Πρωτη φορα ακουω για παρωπιδες στ' ΑΥΤΙΑ ... :eek: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Σου ξανα λεω οτι ολοι μας το ιδιο πραγμα θελουμε, απλα προσεχουμε και μελεταμε τις κατηγοριες μας..


Εγω μελεταω, Εσυ μελετας? (Το "αυτος μελεταει" το αφηνουμε για αυριο :dizzy: ) :winka:

Παρτο χαμπαρι! Ειμαι η φωνη της συνειδησης σου και θα σε βασανιζω! :evil:


:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
18/12/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
................................
Μπορώ να βλέπω όταν θα τον αναλάβεις....:lol: :lol: :lol:


Παρακαλωωω ...

Ευχαριστησις μου ... :blush:


:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 15:42
Χρήστο, πολλούς κρίκους στην αλυσίδα είπα εγώ... και τους συνέδεσες σχεδόν όλους με τα χιονοδρομικά... :rolleyes:

και please, μην το γυρίσουμε στο χιονοδρομικό vs κυνήγι τώρα...



"τελικά εσύ δεν έρχεσαι για το κυνήγι ε;"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





ΥΓ. Γιατί πήγε στις "γενικές" :confused:

crs-k
18/12/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χρήστο, πολλούς κρίκους στην αλυσίδα είπα εγώ... και τους συνέδεσες σχεδόν όλους με τα χιονοδρομικά... :rolleyes:

3-4 μονο ρε Καπετανιε ... :(

Και ΔΕΝ εβαλα και βαθμονομηση ... :wacko:





"τελικά εσύ δεν έρχεσαι για το κυνήγι ε;"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:blush: :blush: :blush:





ΥΓ. Γιατί πήγε στις "γενικές" :confused:

Γιατι η προϊσταμενη μας εχει γκαστρωσει μεχρι να τελειωσει, χωρια που εχει μια περιεργη αποψη για το τι ειναι σπαμ ... :mad: :lol:

bartlal
18/12/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Γιατι η προϊσταμενη μας εχει γκαστρωσει μεχρι να τελειωσει, χωρια που εχει μια περιεργη αποψη για το τι ειναι σπαμ ... :mad: :lol:

δεν εκανα τιποτα! :blush:


:mad:

Cpt. Haddock
18/12/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
δεν εκανα τιποτα! :blush:


:mad:

είναι ΔΥΟ οι προϊσταμενες πλεον...

:winka: :evil:

bartlal
18/12/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
είναι ΔΥΟ οι προϊσταμενες πλεον...

:winka: :evil:

πρεπει να βαζουμε καποιους φραγμους στη ζωη μας, για να μην καταληξουμε.... BOY CLOG


:evil:



:smokin:




:lol: :lol: :lol:

Χωμάτινος
18/12/2006, 18:10
Σχετικά με τις εντουράδες:

Σύμφωνοι, δεν ωφελούν το οικοσύστημα, από την άλλη όμως το "κακό" που κάνουν είναι από αμελητέο εώς ανύπαρκτο.

Άλλοι χωματόδρομοι γίνονται άσφαλτος, άλλους τους "παίρνει πίσω η Φύση" και άλλοι καινούργιοι ανοίγονται. Οι εντουράδες δεν εμπλέκονται πουθενά και ούτε επιρρεάζουν αυτή την διαδικασία.

Το ζωάκι που τρόμαξε από την διέλευση της Africa, ένα λεπτό μετά θα έχει βρει και πάλι την ησυχία του καθώς η Africa θα έχει φύγει χωρίς να έχει πειράξει ή αφήσει κάτι πίσω της.

Γιά να μην παρεξηγηθώ, αναφέρομαι μόνο σε παρεΐστικο εντούρο σε μακρινά βουνά και όχι σε περιπτώσεις που π.χ. κάποιο βουνό είναι κοντά σε μεγαλούπολη και αποτελεί παράλληλα και "πίστα".

stefanos
18/12/2006, 20:36
Να το βλέπουμε πιο πλατια.
Η χρήση του βουνού για διασκέδαση είναι ίσως κακή.
Αλλά παλαιώτερα τα χρησιμοποιούσαμε για βοσκότοπους.
Σκοτώναμε οτι ήταν άχρηστο για βοσκή, λύκους αρκούδες αλεπούδες κλπ άγρια.
Και αυτή είναι πραγματική καταστροφή και όχι η αποψίλωση μιας πλαγιάς για να γίνει η πίστα.
Απο την άλλη υπάρχουν πλέον επαγγελματίες που έχουν συμφέρον να διατηρήσουν την φύση που λειτουργούν σαν μοχλός πίεσης στο κράτος.

STOYBI
18/12/2006, 22:20
KaTaNaS

δηλαδή θέλετε όλοι οι εντουραδες να στραφουν στο indoor MX ?

Ναι !!! :mad: Η να κανεις παρεΐστικη εκδρομικη χωματινη βολτα γιατι ( εντουρο δεν ειναι ) σε μακρινα βουνα για να μην σε κοιταμε καχυποπτα..

Και οι σκιερ... Να κανουν μονο θαλασσιο σκι ( αν και αυτο ειναι υπο συζητηση )..

Και οι κυνηγοι... Nα τρεχουν στο λουνα παρκ να λυνουν τις διαφορες τους με τους κοτσυφες !!!

Και απο εκει και περα, αφηστε... Το καθε λατομειο να μετατρεπει τα βουνα σε λακουβες.

Το καθε εργοστασιο η μεγαλη βιοτεχνια ειδικα στην επαρχια να ρυπαινει ποταμια και λαγκαδια ανεξελενκτα.

Τον καθε δημο να μετατρεπει οποιο βουνο θελει σε χωματερη ...

Τον καθε βολεψακια να κοβει καμμια πενηνταρια δεντρα στο καθε βουνο προκειμενου να χωρεσει η βιλλα του !!!

Στην Αμερικη απαγορεψαν βαση νομου την καθε μηχανοκινητη και οχι μονο δραστηριοτητα στα βουνα για την προστασια του περιβαλοντος !!!

Την συμφωνια του Κιοτο δεν την υπεγραψαν ομως ποτε παρα την κατακραυγη ολοκληρου του κοσμου για την προστασια της τρυπας του οζοντος ( πολλα τα συμφεροντα απο τους κολοσους της χωρας ) !!!!! Αλλα απο οτι φαινετε δεν ειναι μονο αυτοι <<αμερικανακια >>

Ετσι και εδω θα γινει καποια στιγμη !! Θα απαγορευτει η πασης φυσεως ψυχαγωγια στα βουνα... Τα ποταμακια της παρνηθας ομως θα συνεχιζουν να κατεβαζουν εκεινο το κοκκινοσκατουλι χρωμα !!! Στης πασης φυσεως ρεματιες που δεν κατεβαινει ουτε ο περιπατητης θα συνεχιζουν να αδειαζουν τα μπαζαδικα,απο την ασφαλτο που ειναι 50 μ απο πανω, και θα συνεχιζω να αναρωτιεμε πως στο μονοπατι των 50 cm που περναγα τοσα χρονια ξαφνικα απεκτησε πισινα .

Και οταν καταφερουμε να κοιταξουμε περα απο την μυτη μας τα ξαναλεμε !!!!!

Οσο για το βασικο θεμα του ποστ ... Θεωρω τα χιονοδρομικα ως <<εξυπνες>> αντιπυρικες ζωνες οπως ειπε και καποιος πιο πανω !! Καλλυτερα στην φωτο πιο πανω να υπαρχουν δυο αντιαισθητικες λουριδες στο βουνο παρα μια μελοντικη ιδια φωτο με το βουνο καμμενο περα ως περα !!!

Σορρυ για την πολυλογια , αλλα οι οικολογικες ανησυχιες τωρα τελευταια μερικων απο εδω μεσα μονο γελια μπορουν να προκαλεσουν !!!


:sick:

Vstrommer71
18/12/2006, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

(στα ελληνικα προφέρεται "σα-μονί")



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Συμφωνω,κι εκανε την Αραχωβα σαν μ@υνι,οντως!Καφες 3,5 ευρω στο "παραδοσιακο" καφενειο.....

el_hymador
19/12/2006, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
KaTaNaS


Ναι !!! :mad: Η να κανεις παρεΐστικη εκδρομικη χωματινη βολτα γιατι ( εντουρο δεν ειναι ) σε μακρινα βουνα για να μην σε κοιταμε καχυποπτα..

Και οι σκιερ... Να κανουν μονο θαλασσιο σκι ( αν και αυτο ειναι υπο συζητηση )..

Και οι κυνηγοι... Nα τρεχουν στο λουνα παρκ να λυνουν τις διαφορες τους με τους κοτσυφες !!!

Και απο εκει και περα, αφηστε... Το καθε λατομειο να μετατρεπει τα βουνα σε λακουβες.

Το καθε εργοστασιο η μεγαλη βιοτεχνια ειδικα στην επαρχια να ρυπαινει ποταμια και λαγκαδια ανεξελενκτα.

Τον καθε δημο να μετατρεπει οποιο βουνο θελει σε χωματερη ...

Τον καθε βολεψακια να κοβει καμμια πενηνταρια δεντρα στο καθε βουνο προκειμενου να χωρεσει η βιλλα του !!!

Στην Αμερικη απαγορεψαν βαση νομου την καθε μηχανοκινητη και οχι μονο δραστηριοτητα στα βουνα για την προστασια του περιβαλοντος !!!

Την συμφωνια του Κιοτο δεν την υπεγραψαν ομως ποτε παρα την κατακραυγη ολοκληρου του κοσμου για την προστασια της τρυπας του οζοντος ( πολλα τα συμφεροντα απο τους κολοσους της χωρας ) !!!!! Αλλα απο οτι φαινετε δεν ειναι μονο αυτοι <<αμερικανακια >>

Ετσι και εδω θα γινει καποια στιγμη !! Θα απαγορευτει η πασης φυσεως ψυχαγωγια στα βουνα... Τα ποταμακια της παρνηθας ομως θα συνεχιζουν να κατεβαζουν εκεινο το κοκκινοσκατουλι χρωμα !!! Στης πασης φυσεως ρεματιες που δεν κατεβαινει ουτε ο περιπατητης θα συνεχιζουν να αδειαζουν τα μπαζαδικα,απο την ασφαλτο που ειναι 50 μ απο πανω, και θα συνεχιζω να αναρωτιεμε πως στο μονοπατι των 50 cm που περναγα τοσα χρονια ξαφνικα απεκτησε πισινα .

Και οταν καταφερουμε να κοιταξουμε περα απο την μυτη μας τα ξαναλεμε !!!!!

Οσο για το βασικο θεμα του ποστ ... Θεωρω τα χιονοδρομικα ως <<εξυπνες>> αντιπυρικες ζωνες οπως ειπε και καποιος πιο πανω !! Καλλυτερα στην φωτο πιο πανω να υπαρχουν δυο αντιαισθητικες λουριδες στο βουνο παρα μια μελοντικη ιδια φωτο με το βουνο καμμενο περα ως περα !!!

Σορρυ για την πολυλογια , αλλα οι οικολογικες ανησυχιες τωρα τελευταια μερικων απο εδω μεσα μονο γελια μπορουν να προκαλεσουν !!!


:sick:

Δηλαδη τωρα επιχειρηματολογεις???

Το σκεπτικο οτι αφου συντελουντε μεγαλυτερες καταστροφες απο βιομηχανιες - εταιρειες κτλ (σε ταξη μεγεθους και συνεπειων) απο αυτες που προκαλλει ενας ιδιωτης του δινει το δικαιωμα να κανει οτι γουσταρει??!!

Για να επισημανει καποιος κατι το οποιο τον ενοχλει η ενα προβληματισμο του πρεπει να παρουσιασει διαπιστευτηρια ακτιβισμου και δρασης σε οικολογικες οργανωσεις?

Η αλλαγη των συνηθειων μας σε ατομικο επιπεδο ειναι το μεγαλυτερο βημα για να αλλαξει κατι.

stoub , αυτα που εγραψες ειναι η αφορμη , μην το παρεις επι προσωπικου.

Ξαφνικα δεν μπορει ο μεσο αστος Ελληνας χωρις σκι , γιατι στην Τραχανοπλαγια και στα Δριμικλανα ετσι σαλαγαγανε τα γιδια πριν τριαντα - σαραντα χρονια με snowboard....
Δεν εχω κατι με τους ανθρωπους που κανουν χειμερινα σπορ , αλλα με τους δηθεν...

crs-k
19/12/2006, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
....................................
Τον καθε βολεψακια να κοβει καμμια πενηνταρια δεντρα στο καθε βουνο προκειμενου να χωρεσει η βιλλα του !!!
......................................
Οσο για το βασικο θεμα του ποστ ... Θεωρω τα χιονοδρομικα ως <<εξυπνες>> αντιπυρικες ζωνες οπως ειπε και καποιος πιο πανω !! Καλλυτερα στην φωτο πιο πανω να υπαρχουν δυο αντιαισθητικες λουριδες στο βουνο παρα μια μελοντικη ιδια φωτο με το βουνο καμμενο περα ως περα !!!


Οι λογοι της καταστροφης ειναι σαφως πολλοι, αλλα οπως ξαναειπα, ας ασχοληθουμε με ΕΝΑΝ καθε φορα, ΑΑΑΑΑΝ θελουμε να κανουμε κατι ... :smilea:

Μετο δικο σου σκεφτικο λοιπον κι ο "βολεψακιας" μια "εξυπνη" αντιπυρικη ζωνη κανει και τιποτα αλλο ... :dizzy:

Ματαξαναειπα, οτι αυτα τα δαση ΔΕΝ εχουν αναγκη απο αντιπυρικες ζωνες μιας κι ειναι υγρα και θεωρουνται "ακαυστα" (με φυσικο τροπο).
Μπορουν να καουν (απο φυσικη επιλογη) μονο οταν χρειαστει, για την ανανεωση τους και ξερει η φυση ποτε ερχεται εκεινη η ωρα.
Η φωτια απο ανθρωπινη προσπαθεια, ΔΕΝ θεωρειται "φυσικη επιλογη" !!!

Σε πληροφορω οτι εχω συναντησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορες, μεσα σε τετοια δαση, καμενα απο κεραυνους δεντρα, ενω τα υπολοιπα γυρω τους ηταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ ... :winka:

Καλο το παραμυθι με τις "αντιπυρικες" αλλα δεν εχει δρακο ... :smilea:



Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Σορρυ για την πολυλογια , αλλα οι οικολογικες ανησυχιες τωρα τελευταια μερικων απο εδω μεσα μονο γελια μπορουν να προκαλεσουν !!!

:sick:


Οταν μεχρι πριν δυο χρονια, απο τα τελη του Σεπτεμβρη, αντε μεσα Οκτωβρη, εσηνα την σκηνη στα χιονια και τωρα εχουμε περασει τα 2/3 του Δεκεμβρη με μεση θερμοκρασια τους 19 βαθμους και χωρις ΙΧΝΟΣ χιονιου στα βουνα ...

ΜΗΝ γελας και τοοοσο πολυ, αλλα κατσε να προβληματιστεις καλυτερα ... :sick:

Σε λιγο θα ειναι ΠΟΛΥ αργα, ακομα και δραση, ποσο μαλλον για "προβληματισμους" και "ανησυχιες" ... :sad:

symvoulos
19/12/2006, 09:38
ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΑΠΟΛΙΤΟ ΤΡΟΠΟ;;
ΝΑΙ ΤΑ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ...
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ.
ΠΗΓΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΩ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΛΙΒΑΔΙ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ 4Χ4.
ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!!!
ΦΙΛΟΣ ΕΝΤΟΥΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ¨ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ...ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΜΑΣ..¨ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ..(ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑ)
ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΜΟΝΟΛΥΚΟΣ ΟΛΟΙ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ
ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ:wave2:

stefanos
19/12/2006, 09:46
εγώ εξακολουθώ να έχω την εντύπωση οτι τα βουνά μας καλυτερεύουν.
Με εξαίρεση την Αττική ίσως.

crs-k
19/12/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
εγώ εξακολουθώ να έχω την εντύπωση οτι τα βουνά μας καλυτερεύουν.
Με εξαίρεση την Αττική ίσως.


Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια "καλυτερευαν" μονα τους, λογω της εγκαταλειψης ...

Τα δυο τελευταια χρονια ομως υπαρχει ΜΕΓΑΛΗ στροφη προς τον "ορεινο" τουρισμο, με αποτελεσμα πολλα χωρια να μετατρεπονται σε τουριστικα θερετρα, με οτι συνεπαγεται αυτο.

Το ιδιο το βουνο ομως ΔΕΝ εχει προβλημα, μιας και το 99,9% αυτων των "τουριστων" παει και "καθεται" στο χωριο, κανοντας το πολυ-πολυ μια βολτα σε ακτινα ενος χιλιομετρου και ΔΕΝ μπαινει στο βουνο! :smilea:

Προβλημα "καταστροφης" εχουν μονο τα βουνα που εχουν χιονοδρομικα ή πολλους ΚΑΙ καλους (μιας κι οι τζιπαρες ΔΕΝ πανε σε κακους μη και γρατζουνιστουν) δρομους!

Αυτα ειναι καθαρα προσωπικες εμπειριες ... :cool:

Cpt. Haddock
19/12/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προβλημα "καταστροφης" εχουν μονο τα βουνα που εχουν χιονοδρομικα ή πολλους ΚΑΙ καλους (μιας κι οι τζιπαρες ΔΕΝ πανε σε κακους μη και γρατζουνιστουν) δρομους!
Αυτα ειναι καθαρα προσωπικες εμπειριες ... :cool:

ρε μ΄ ένα μπούστη που μπλέξαμε... :(

Ρε Χρήστο, υπάρχουν 14 χιονοδρομικά στην Ελλάδα, εκ των οποίων τα εξής λειτουργούν όλη τη σεζον με πολύ κόσμο:

-Παρνασσός
-Καλάβρυτα
-Βόρας (καϊμάκτσαλαν)
-3-5
-Φαλακρό (Δράμας)
-Σέλι
-Πήλιο
(άντε και λιιιιγο το Πισοδέρι - αλλα ευτυχώς έχει δύσκολες πίστες και δεν μαζεύει λαο)

Τα υπόλοιπα είναι της πλακας με 1-2 αναβατήρες και αντε να λειτουργήσουν 2 μήνες (Ελάτη, Μαίναλο, Μέτσοβο κλπ)

Του καϊμάκτσαλαν είναι σε τελείως αλπική ζώνη, πανω απο τη δασοκάλυψη.
Του Παρνασσού ομοίως
Του Καρπενησίου ομοίως

Τώρα αν θεωρείς οτι στον τεράστιο και κατάφυτο όγκο του Πηλίου, το πρόβλημα είναι η μικρη έκταση στις Αγριολεύκες τι να σΕ πω...

Αν θεωρείς οτι υπάρχει πρόβλημα στο Πισοδέρι, όταν λίγα χλμ πιο κάτω λειτουργεί ο ΑΗΣ της ΔΕΗ που γ@μεί το περιβάλλον τι να σΕ πω
(αλλα πως θα γράφαμε εδώ αν δε λειτουργούσε ο ΑΗΣ; :rolleyes: )

Έχεις εντοπίσει το πρόβλημα σε ένα σημείο και νομίζω οτι το κοιτάς όχι οικολογικα αλλα "αντιlifestyl-ικα", αντιπαθείς (και καλά κάνεις) τον κάθε νεόπλουτο που πήρε τη τζιπιά και το ΣΚ εφορμά να πιει καφέ στο χιονοδρομικό και παίρνει η μπάλα όλη την υπόθεση που λέγεται σκι...

Η μήπως νομίζεις οτι η ορειβασία δεν αφήνει σκουπίδια....
(είχα διαβάσει άρθρο στο "Γαιόραμα" για το πόσα σκουπίδια έχουν αφήσει οι διάφορες αποστολές στα Ιμαλάια και έφριξα!)

:wave2:

Stergios69
19/12/2006, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Του καϊμάκτσαλαν είναι σε τελείως αλπική ζώνη, πανω απο τη δασοκάλυψη.
Του Παρνασσού ομοίως
Του Καρπενησίου ομοίως

... και στο Σέλι το πιο κοντινό δέντρο στο Χ/Κ είναι στα 5 χλμ...

gavos
19/12/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε μ΄ ένα μπούστη που μπλέξαμε... :(

Ρε Χρήστο, υπάρχουν 14 χιονοδρομικά στην Ελλάδα, εκ των οποίων τα εξής λειτουργούν όλη τη σεζον με πολύ κόσμο:

-Παρνασσός
-Καλάβρυτα
-Βόρας (καϊμάκτσαλαν)
-3-5
-Φαλακρό (Δράμας)
-Σέλι
-Πήλιο
(άντε και λιιιιγο το Πισοδέρι - αλλα ευτυχώς έχει δύσκολες πίστες και δεν μαζεύει λαο)

Τα υπόλοιπα είναι της πλακας με 1-2 αναβατήρες και αντε να λειτουργήσουν 2 μήνες (Ελάτη, Μαίναλο, Μέτσοβο κλπ)

:wave2:

Συγγνώμη για το ψιλο-οf-topic ξέχασες να αναφέρεις τη Βασιλίτσα Γρεβενών που προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο χιονοδρομικό της Βορειας Ελλάδας αν όχι ολόκληρης.. :sun:

Cpt. Haddock
19/12/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Συγγνώμη για το ψιλο-οf-topic ξέχασες να αναφέρεις τη Βασιλίτσα Γρεβενών που προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο χιονοδρομικό της Βορειας Ελλάδας αν όχι ολόκληρης.. :sun:

Την μετράω στα 14...

αλλα ούτε πολύ κόσμο μαζεύει όλο το χρόνο, ούτε έχει συνέχεια χιόνι

είναι όμορφο χιονοδρομικό σε όμορφο περιβάλλον αλλα για το καλύτερο έχω ενστάσεις

τεσπα

:wave2:

sonic22
19/12/2006, 11:04
snowboard... :look: :confused:

:ZZZ: :alien:

Cpt. Haddock
19/12/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
snowboard... :look: :confused:

:ZZZ: :alien:

:a016: :a016: :a016: :a015: :a015: :a015: :a45: :a37: :a66:

bonepeeler
19/12/2006, 11:16
Ένα πολύ ωραίο ντοκυμαντέρ σχετικά με την φύση,πως ήταν,πως την καταντήσαμε,πως καταντήσαμε σαν άνθρωποι και προς τα πού πάμε είναι το

Koyaanisqatsi.

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και σε βάζει σε πολλές σκέψεις.Εγώ τουλάχιστον,μελαγχόλησα.:(

stefanos
19/12/2006, 11:24
Εγώ πάντως είμαι περήφανος για την πάρτη μου.
Στίς διακοπές δεν κάνω σκι
Μασάω απο τις 8 το πρωί αρνιά -κατσίκια (ντόπια κατά προτίμηση), αν πάω πουθενα με το τζιπάκι είναι σε διπλανό χωριό για άλλα αρνιά-κατσίκια, και τέλος δεν πατάω καν στο δάσος απο φόβο μην ενοχλήσω την πανίδα και την χλωρίδα.
Πάντως κοιτάω προς τα εκεί πίνοντας κανα τσίπουρο:p

symvoulos
19/12/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε μ΄ ένα μπούστη που μπλέξαμε... :(


Η μήπως νομίζεις οτι η ορειβασία δεν αφήνει σκουπίδια....
(είχα διαβάσει άρθρο στο "Γαιόραμα" για το πόσα σκουπίδια έχουν αφήσει οι διάφορες αποστολές στα Ιμαλάια και έφριξα!)

:wave2:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΟΡΕΙΒΑΤΕΣ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΣΚΙΕΡ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ
ΑΦΗΝΟΥΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.....
ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΖΗΜΙΑ;;;
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΡΙΤΙΡΙΟ;;;
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ;;;(ΠΙΟΣ ΘΑ ΑΝΑΒΕ ΦΩΤΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ)
ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.
ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΟΥΝΟ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ...ΜΕΤΑ ΗΡΘΑΝ ΠΟΛΟΙ...
ΜΕΤΑ ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΑΜΕ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΟΙ ΔΙΑΣΩΣΕΙΣ(ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΣΤΟ ΑΨΕ ΣΒΗΣΕ)
ΝΑ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ....ΜΑΛΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΔΙΚΟ
ΚΡΑΤΑΤΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΑΤΕ ΤΑ ΜΗ:wave2: