PDA

View Full Version : Σκυλομαχιες



Boxer
18/12/2006, 11:35
Ακουστε σκηνικο.

Εχω ενα πιτ μπουλ το οποιο βγαζω βολτα καθημερινα πρωι βραδυ.
Εχθες το πρωι τον εβγαλα βολτα δεμενο με το λουρι του.
Στη διπλανη μονοκατοικια εχουν δυο μικρα σκυλια , γκριφον η κατι τετοιο.
Τα σκυλια αυτα η ιδιοκτητρια τους τα αφηνει ελευθερα εξω να κανουν την αναγκη τους.
Ειναι κατι θρασυδειλα σκυλια τα οποια ερχονται στο μισο μετρο και γαβγιζουν σε περαστικους , σκυλια και μολις γυριζεις πλατη να φυγεις επιτιθενται.
Της ειχα πει να μην τα αφηνει λυτα και εγω και αλλοι γειτονες γιατι φοβιζουν και τα παιδια οταν περνανε απο κει.
Εχθες λοιπον βγαζοντας τον σκυλο βολτα να σου τα στο μισο μετρο να γαβγιζουν στον δικο μου. Ο δικος μου βαζει τον κωλο κατω και φερμαρει. Εγω τον τραβαω να φυγουμε και μολις γυρναει πλατη αυτα επιτιθενται και τον δαγκωνουν απο πισω. Γυρναει ο δικος μου και αρπαζει το ενα απο τον λαιμο. Προσπαθησα να το παρω απο τα δοντια του και στην προσπαθεια αυτη καποιο με δαγκωσε αρκετα καλα στο δακτυλο. Με τα πολλα και αφου παλευα κανα διλεπτο με τον δικο μου καταφερα και του ανοιξα το στομα και εβγαλα το γκριφον απο μεσα πηρα τον σκυλο μου , ανεβηκα σπιτι και με πηγε η γυναικα μου στο νοσοκομειο για τα δεοντα. Το αλλο σκυλι πρεπει να το μαζεψε η ιδιοκτητρια του και δεν ξερω αν ζει.
Γυρνωντας απο το νοσοκομειο το απογευμα και σε αθλια ψυχολογικη κατασταση και με το χερι μπαταρισμενο και αχρηστο προς το παρον πηρα την αστυνομια και τους εξιστορησα το συμβαν.
Αυτοι μου ειπαν πως τυπικα ειμαι και εγω παρατυπος διοτι επρεπε να του εχω φιμωτρο.

Τι να κανω ;
Εχει κανεις αναλογη περιπτωση που να πηγε δικαστικα ;

Help.

ΥΓ.Αυτην δεν θελω να τη δω στα ματια μου γιατι θα την βρισω και μετα θα με τρεχει αυτη.

LINA
18/12/2006, 11:44
ξεκινα τραβωντας της μια μηνυση πρωτος , μιας και λογο ρατσας του δικου σου θα ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψουν οτι τα αλλα του επιτεθηκαν και οχι αυτο , επειτα ενα χαρτι απο εκπαιδευτη που να πιστοποιει τη συμπεριφορα του σκυλου σου ...

DUKASII
18/12/2006, 11:48
στην εν λόγω κυρία γιατι εχει τα ζωα της ελευθερα και οχι με λουράκι.

b_bong12
18/12/2006, 11:50
καταφερες και ανοιξες το στομα απο pitbull?
Μπραβο ρε συ.Πρεπει να εβαλες πολυ δυναμη.
Το κολπο για να ξερεις ειναι να πιασεις τον σκυλο απο τα πισω ποδια.Τον κανει να γυρισει το κεφαλι του για να δει τι τον κραταει.
Επισης για να ανοιξεις το στομα βαλε τα χειλη του σκυλιου αναμεσα στα δαχτυλα σου και τα δοντια του ωστε να δαγκωσει τα χειλη του.

Τωρα, απο την στιγμη που εσυ τον ειχες δεμενο δεν νομιζω να φταις.
Το 'αδεσποτο' φταιει.

Μπορεις να συμβουλευτεις και τον τυπα που γραφει στο Κ(κυριακατικο περιοδικο της καθημερινης) στις τελευταιες σελιδες για σκυλια και γενικοτερα για την συμπεριφορα μας με σκυλους σε δημοσιους χωρους.

Cpt. Haddock
18/12/2006, 11:51
κάνε κι ένα τηλέφωνο στη φιλοζωική... αν ισχύει αυτό με το φίμωτρο είσαι φάουλ

:smokin:

Λεωνίδας
18/12/2006, 11:58
Κοίτα αυτό (http://www.gpeppas.gr/periodiko/n-10-8-03.html)
Δε γράφει για φίμωτρο στον περίπατο

Γράφει όμως για την κυρία ... άρθρο 2 παράγραφος 3

Noela
18/12/2006, 12:05
Ακόμα και στο άρθρο 1.

β) Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω από τα όρια της κατοικίας του ιδιοκτήτη του ή του συνοδού του και δεν τελεί υπό την άμεση επίβλεψη ή τον έλεγχο ιδιοκτήτη ή συνοδού.

γ) Επικίνδυνο ζώο συντροφιάς είναι το ζώο συντροφιάς που εκδηλώνει απρόκλητα έντονη επιθετική συμπεριφορά προς τον άνθρωπο και τα άλλα ζώα, καθώς και το ζώο που πάσχει ή είναι φορέας σοβαρού νοσήματος, που μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο ή στα άλλα ζώα και δεν θεραπεύεται

Μη σου πω ότι έπρεπε να πεις ότι σου επιτέθηκε το σκυλί της.
Αν δε ζει το άλλο σκυλί, μόνο ο ιδιοκτήτης του φταίει, άσε που έπρεπε να είχε φροντίσει για την κοινωνικοποίησή του.
Επιπλέον εσύ είχες το δικό σου με λουρί και τα άλλα πλησίασαν.

Boxer
18/12/2006, 12:26
Πηρα την φιλοζωικη.
Δεν υποχρεουμαι τελικως να εχω φιμωτρο.
Μου ειπανε ομως να ξαναπαρω διοτι ο νομος εχει κατι παραπομπες απο τους νομους του 1981 κλπ κλπ και να ρωτησω εναν αλλο που τα ξερει καλυτερα.

bored
18/12/2006, 14:48
Μεγάλος σκύλος όπως το pitbull και μάλιστα δεμένος, δεν θα επιτεθεί άνευ λόγου σε μικρότερο. Συνήθως αυτό που συμβαίνει είναι μικρότερα ζώα να φωνάζουν και να κάνουν κινήσεις προς μεγαλύτερα. Όπως και έγινε δηλαδή.

Χωρίς λουρί τα σκυλιά και έξω από το σπίτι τους, τελείωσε, είναι αδέσποτα.

mats8282
18/12/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
καταφερες και ανοιξες το στομα απο pitbull?
Μπραβο ρε συ.Πρεπει να εβαλες πολυ δυναμη.

Επισης για να ανοιξεις το στομα βαλε τα χειλη του σκυλιου αναμεσα στα δαχτυλα σου και τα δοντια του ωστε να δαγκωσει τα χειλη του.
Το κολπο για να ξερεις ειναι να πιασεις τον σκυλο απο τα πισω ποδια.Τον κανει να γυρισει το κεφαλι του για να δει τι τον κραταει.
Τωρα, απο την στιγμη που εσυ τον ειχες δεμενο δεν νομιζω να φταις.
Το 'αδεσποτο' φταιει.

Μπορεις να συμβουλευτεις και τον τυπα που γραφει στο Κ(κυριακατικο περιοδικο της καθημερινης) στις τελευταιες σελιδες για σκυλια και γενικοτερα για την συμπεριφορα μας με σκυλους σε δημοσιους χωρους.



Και αφου γυρισει το pitbull και σε δει τι γινεται μετα :confused:

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Boxer
18/12/2006, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
καταφερες και ανοιξες το στομα απο pitbull?
Μπραβο ρε συ.Πρεπει να εβαλες πολυ δυναμη.



Οχι αναιμακτα ετσι ;:p

Αυριο που θα αλλαξω γαζες θα το βγαλω φωτο να δειτε τι μου εκανε χωρις να με δαγκωσει.
Που να με δαγκωνε δηλαδη ηθελημενα για να με φαει.

zzr2005
18/12/2006, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Οχι αναιμακτα ετσι ;:p

Αυριο που θα αλλαξω γαζες θα το βγαλω φωτο να δειτε τι μου εκανε χωρις να με δαγκωσει.
Που να με δαγκωνε δηλαδη ηθελημενα για να με φαει.

και γιατί δεν το άφηνες να το φάει το κοπρόσκυλο???

b_bong12
18/12/2006, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Και αφου γυρισει το pitbull και σε δει τι γινεται μετα :confused:

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

αφηνει οτι εχει δαγκωσει(τρεχεις οσαν τον κεντερη :smilea: )

FestoNero
18/12/2006, 19:57
Αντε να βρεις το δικιο σου με το πιτμπουλ...
:(
Η αλλη θα πει "αααχ το πατσαβουρι μου, το ξεσκονιστηρι, καμαρι της μπιζουτιερας μου μου το'φαγε το κακο θηριο.."


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Και αφου γυρισει το pitbull και σε δει τι γινεται μετα :confused:

:rotflmao: :lol: :rotflmao: Ε, μετα...
ΤΡΕΧΕΙΣ!!!!!!
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :eek:

Primal
18/12/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Και αφου γυρισει το pitbull και σε δει τι γινεται μετα :confused:

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

τρέχω τρέχεις κυνηγό αν σε πιάσω...:a021: :a021: :a021:

mats8282
18/12/2006, 22:31
Εχω βρεθει σε σκηνικο που τυπος επιασε pitbull που ειχε ενα αλλο σκυλι απο το λαιμο απο το ποδαρι....Αλλα εκεινος ηταν εκπαιδευτης σκυλων στο στρατο και το σηκωσε στον αερα με το ενα χερι.....Παντως επιασε (εγω κοιταγα απο αποσταση ασφαλειας :rotflmao: )

Boxer
19/12/2006, 10:51
Λοιπον να το χερι μου.

Το κακο ειναι οτι θα οδηγησω μηχανη τουλαχιστον μετα απο 3 εβδομαδες.

Και τι να της κανω τωρα αυτης ;

Τα εξοδα δικαστηριου ειναι 200 € τουλαχιστον.

Τι να ζητησω ;

Ψυχικη οδυνη που της φαγαμε το σκυλο.

Το χερι μου τη γλυτωσε επιφανειακα , το εγραψε και το νοσοκομειο.


72564

Alki_Viades
19/12/2006, 11:46
Τι θα κερδισεις απο ενα δικαστηριο; Λεφτα για τα ταξι που θα παρεις οσο δεν καβαλας μηχανη; Αξιζουν τον κοπο;

Εξαλλου εσυ δεν θα οδηγησεις μηχανη για 3 εβδομαδες.

Αυτη εχασε μαλλον ενα απο τα 2 σκυλια της. Λογικα θα βαλει μυαλο και στο εξης δεν θα τα αφηνει ανεπιβλεπτα.

Και στη χειροτερη αν ξαναγινει αυτο ασε το πιτ να κανει τη δουλεια του. Πηγαινε γυρευοντας, φυσικη επιλογη, πες το οπως θες, εγω τα χερια μου δεν θα τα εβαζα στη φωτια για τη μαλακια του αλλου...

FestoNero
19/12/2006, 11:59
Το θεμα ειναι να μη του κανει αυτη μηνυση..
Γιατι αν ο δικαστης ακουσει για πιτμπουλ που εφαγε τεριε, δε παιζει να βρει το δικιο του..
Απ'οτι καταλαβα δεν υπηρχε κανεις εκει γυρω που να ειδε τη φαση..

:(

Xrider
19/12/2006, 12:08
Το φιμωτρο ειναι νομιζω υποχρεωτικο πλεον.
Δεν σε συμφερει να πας δικαστηριο γιατι θα χασεις σιγουρα!!
Τα πιτ μπουλ αν θυμασαι πριν καμια 4ετια μαζι με κατι αλλες ρατσες σκυλων θεωρηθηκαν επικυνδινα και απαγορευτηκε η αναπαραγωγη τους και η πωληση τους...κοινως εισαι ηδη παρανομως αν ο σκυλος ειναι μικροτερος των 4 ετων.
Μεγαλο λαθος να βαλεις χερι αναμεσα σε σκυλια....τραβας λουρι (πνιχτη) αν εχει και μονο!!αλιως τα αφηνεις και οτι γινει....συνηθως σταματανε.
Αν ο σκυλος σου ειναι αρσενικος και τα γκριφον το ιδιο ειναι λογικος ο καβγας..ειναι θεμα "αντρισμου".
Ειχα αναλογη περιπτωση με τον δικο μου XL Doberman με εναν μαλακα που ειχε τον δικο του αμολυμενο αν και τον ειχα προειδοποιησει οτι και ο δικος μου ειναι αρσενικος αυτος αφησε το Ακιτα ινου και εγινε χαμος....εγω τραβαγα τον δικο μου απο τον πνιχτη και αυτος χωθηκε στον καβγα για να τα χωρησει....

bored
19/12/2006, 12:18
Νομικαί συμβουλαί Γκασμάς κ. σία! :wacko:

Τράβα σε κανα δικηγόρο να σου πει τι γίνεται στις περιπτώσεις σου και μην ακούς τους φορουμίτες. Περίπτωση από περίπτωση διαφέρει πολύ...

LittleJohn
19/12/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Ειχα αναλογη περιπτωση με τον δικο μου XL Doberman με εναν μαλακα που ειχε τον δικο του αμολυμενο αν και τον ειχα προειδοποιησει οτι και ο δικος μου ειναι αρσενικος αυτος αφησε το Ακιτα ινου και εγινε χαμος....εγω τραβαγα τον δικο μου απο τον πνιχτη και αυτος χωθηκε στον καβγα για να τα χωρησει.... [/B]

Ποιός έζησε τελικά? :lol: Τα Ακίτα είναι πολύ επιθετικά σκυλιά (ιδίως προς άλλους σκύλους).

Στην δικιά μας τρελοπαρέα, ο ένας έχει Αkita ο άλλος Dogo argentino και εγώ γερμανικό ποιμενικό (από πιέρρο μεριά, για όσους γνωρίζουν). Εγώ τον βγάζω βόλτα μόνο με φίμωτρο και ας είναι εκπαιδευμένος. Δεν με νοιάζει να αρπάξει κανένα άλλο σκύλο ή γάτα, αλλά με τρομάζει η περίπτωση να την πέσει σε κανένα παιδάκι, ακόμα και αν το δεί σαν παιχνίδι το σκυλί...

Boxer
20/12/2006, 08:22
Τελικα το σκυλι ζει , το ειδα εχθες και ειναι μια χαρα.
Προφανως δεν προλαβε να το πιασει καλα και επιασε μονο δερμα.

Τωρα δε νομιζω οτι τα πιτ μπουλ ειναι παρανομα . Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.

Μαρτυρες υπηρχαν.

Μαλιστα ενας απο αυτους ειχε πιασει ενα ξυλο και ο βλακας μαζι με το σκυλο βαραγε και μενα:mad: :bigcry: :bigcry: :lol: Με ειχε αχτι φαινεται , ποιος ξερει.

Δεν ειμαι απο αυτους που πανε στα δικαστηρια για ψυλλου πηδημα.

Αλλα μου τη σπαει το υφακι της και η συμπεριφορα της.

Οταν εφυγα απο το σκηνικο ειχα δυο χερια γεματα αιματα και ουτε που ρωτησε μετα αν ειμαι καλα κλπ.
Επισης μου τη σπαει το γεγονος οτι οταν της ελεγα να τα μαζευει μου απαντουσε με ενα υφος "Τι μιλας εσυ δολοφονε ;"

Ειναι το γαμωτο ρε παιδι μου.
Βαριεμαι αφορητα να μπλεκω με μυνησεις , δικαστηρια κλπ αλλα αλλες φορες σκεφτομαι οτι δεν πρεπει να περασει ετσι.

b_bong12
20/12/2006, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer

Ειναι το γαμωτο ρε παιδι μου.



Ε ασε το pitbul να το ξεσκισει την επομενη φορα.

:look:

LINA
20/12/2006, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Ποιός έζησε τελικά? :lol: Τα Ακίτα είναι πολύ επιθετικά σκυλιά (ιδίως προς άλλους σκύλους).

Στην δικιά μας τρελοπαρέα, ο ένας έχει Αkita ο άλλος Dogo argentino και εγώ γερμανικό ποιμενικό (από πιέρρο μεριά, για όσους γνωρίζουν). Εγώ τον βγάζω βόλτα μόνο με φίμωτρο και ας είναι εκπαιδευμένος. Δεν με νοιάζει να αρπάξει κανένα άλλο σκύλο ή γάτα, αλλά με τρομάζει η περίπτωση να την πέσει σε κανένα παιδάκι, ακόμα και αν το δεί σαν παιχνίδι το σκυλί...

Απο Πιέρρο μερια???? MARATHON LAND να υποθεσω?

Alki_Viades
20/12/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Ε ασε το pitbul να το ξεσκισει την επομενη φορα.

:look:


OXI ΡΕ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!
.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Τι φταινε τα σκυλακια, αμολα το στη γειτονισα κατευθειαν :a016: :a016: :a39:

Xrider
20/12/2006, 10:06
Ο δικος μου ειχε αιματα στην γλωσσα του και το ακιτου στο λαιμο.
Οταν τελειωσε ο καβγας το ακιτου ειχε μαλλον κουραστει.
Ο τυπος τα ειδε κολιωμενα αλλα και εγω γιατι δεν περιμενα να ειναι τοσο μαλακας.
Σε σκυλοκαβγα παντως μην βαζετε χερια αναμεσα...θα την πατησετε οπως ο φιλος εδω.
Πληροφοριακα ο "Διας" δεν υπαρχει πια...Καλαζαρ (Λυσμανια) μου τον τελειωσε πριν 3 χρονια :sad:

LittleJohn
20/12/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Απο Πιέρρο μερια???? MARATHON LAND να υποθεσω?

Όχι από marathon, αλλά από άλλον γνωστό Βασίλη...;) Που έχει την σχολή Piero στο Ηράκλειο Κρήτης...

Αν σου αρέσουν τα ποιμενικά τσέκαρε το site του (www.piero.gr), έχει πολύ καλά σκυλιά (ιδίως επιβήτορες)...Ο δικός μου (Asko vom piero) είναι γιός του Mexx...


Να και ο Άσκο, ο οποίος λατρεύει το μπάνιο στην θάλασσα...:smilea:


72674

lady-rider
20/12/2006, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
...Η αλλη θα πει "αααχ το πατσαβουρι μου, το ξεσκονιστηρι, καμαρι της μπιζουτιερας μου μου το'φαγε το κακο θηριο.."

Να εισαι σιγουρος οτι κανενας που εχει μικρο σκυλακι δεν το λεει ετσι.
Ενας σκυλος κ ειδικα αν τον εχεις μεσα στο σπιτι ειναι για τον ιδιοκτητη του μελος
της οικογενειας και αυτο το καταλαβαινουν μονο οσοι εχουν ζησει με σκυλια.
Για τους απεξω ειναι απλα μια πατσαβουρα, ενω για σενα που το εχεις ειναι ο φιλος σου.

οσο για την κυρια με το γκριφον... τι να πω... απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ :nono: : ακους εκει χωρις λουρι!
ειναι κινδυνος οχι μονο για τα άλλα σκυλια (ναι ,οι ''πατσαβουρες'' αρχιζουν την επιθεση)
αλλά κ για το ιδιο το σκυλι και το αφεντικο του,αν μπει να τους χωρισει,το μικρο θα τον
δαγκωσει σιγουρα.
με τετοιο αφεντικο,με τουπε κ ανευθυνο,πως να μη γινει στριμμενο το μικρο και να μην
εχει το θρασος να επιτιθεται σε πιτμπουλ?:mad:

ειλικρινα τσαντιζομαι με τετοιους δηθεν φιλοζωους.Φιλοζωος=υπευθυνος:wave2:

TITANIUM
21/12/2006, 23:53
φιλε μοθ στο δικαστηριο δεν θπαρχει περιπτςση να κερδισεισ τιποτα
απεναντιασ 8α χασεισ το χρονο σου και τα νευρα σου 8α γινουν κροσια
εχω 4 dogo canario.και εχς αντιμετωπισει πολλεσ φορεσ τετοια περιστατικα στη βολτα..
ειναι υποχρεωτικο το φιμωτρο δυστηχως..οταν τον βγαζεισ βολτα να εχεισ μαζι σου ενα 3υλο α να εκπαιδευσεισ το σκυλο σου να σε ακουει οταν τοθ λεσ να σταματησει.κσερς λες μαλακιες αλλα σπλα σσυ λεω να προστατεπσεισ το σκθλο σοθ και εσενα απο τετοιεσ καταστασεις.