PDA

View Full Version : Ομάδα αίματος.



Respect
18/12/2006, 13:47
Γνωρίζετε τι ομάδα αίματος έχετε;
Εάν το γνωρίζετε, έχετε φροντίσει σε περίπτωση ατυχήματος με τη μοτοσυκλέτα να είναι εμφανέστατη με κάποιο τρόπο η πληροφορία αυτή;

gloum
18/12/2006, 13:50
Eμμμ αυτά είναι..τα έχουμε και τα δείχνουμε:)

OldMan
18/12/2006, 13:51
Μόνο μην δανείσεις το κράνος σου...:D

crs-k
18/12/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μόνο μην δανείσεις το κράνος σου...:D


Χωρια που ΔΕΝ γινεται ΚΑΜΜΙΑ μεταγγιση αιματος πλεον, ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο, χωρις να ελεγθει πρωτα η ομαδα αιματος (διαδικασια ενος λεπτου) ... :winka:

OldMan
18/12/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χωρια που ΔΕΝ γινεται ΚΑΜΜΙΑ μεταγγιση αιματος πλεον, ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο, χωρις να ελεγθει πρωτα η ομαδα αιματος (διαδικασια ενος λεπτου) ... :winka:

Και τι θα κάνω τώρα τα υπέροχα δερμάτινα βραχιολάκια (και στα 2 χέρια, γιατί δεν ξέρεις τι κόβεται σε μια "στραβή"...) με τις χαντρούλες για το μάτι και την ομάδα αίματος ??? :look:

Respect
18/12/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χωρια που ΔΕΝ γινεται ΚΑΜΜΙΑ μεταγγιση αιματος πλεον, ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο, χωρις να ελεγθει πρωτα η ομαδα αιματος (διαδικασια ενος λεπτου) ... :winka: Αυτό δε το γνώριζα..

Cpt. Haddock
18/12/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τι θα κάνω τώρα τα υπέροχα δερμάτινα βραχιολάκια

blue oyster.... :blush:

:evil:



Όπως λέει κι ο Χρήστος, είναι τόσο γρήγορη η διαδικασία της έυρεσης ομάδας αίματος που δεν έχει πλέον νόημα αυτό που έκαναν παλιά (βραχιόλια, κράνη, στις πόρτες των αγωνιστικων αυτοκινήτων κλπ)

Στο νοσοκομείο απλα δεν θα τα λάβουν υπόψη τους

:wave2:

Respect
18/12/2006, 14:04
:a013: :beer:

gloum
18/12/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χωρια που ΔΕΝ γινεται ΚΑΜΜΙΑ μεταγγιση αιματος πλεον, ΠΟΥΘΕΝΑ στον κοσμο, χωρις να ελεγθει πρωτα η ομαδα αιματος (διαδικασια ενος λεπτου) ... :winka:

Aυτό έλειπε στο 2006 να είμασταν ακόμα με βραχιολάκια κλπ:)

bored
18/12/2006, 14:52
Ναι οκ, αλλά επειδή στην ελλάδα είμαστε, έχετε και κάποιο διαπιστευτήριο... (όχι βραχιολάκια και μαλακίες).

sotpag
18/12/2006, 15:18
σε απλα Ελληνικα μονο σε αγωνες και που υπαρχει χειρουργικη μοναδα (πουθενα στην ελλαδα δλδ) ειναι χρησιμο, οπου και εκει μπορει να γινετε εξεταση.




σε ολες τις αλλες περιπτωσεις οχι



γιατι σε ενα σοβαρο ατυχημα εχουν πολυ περισοτερα να κανουν πρωτα απο το να βαλουν αιμα.



απο εκει και περα καλο μπορει να κανει παρα καλο , για τους λογους που ειπαν και παραπανω (εχεις δωσει το κρανος κλπ)

schumacher_
18/12/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
...απο εκει και περα καλο μπορει να κανει παρα καλο...

Τι εννοεί ο ποιητής??

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zireous
18/12/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Γνωρίζετε τι ομάδα αίματος έχετε;
Εάν το γνωρίζετε, έχετε φροντίσει σε περίπτωση ατυχήματος με τη μοτοσυκλέτα να είναι εμφανέστατη με κάποιο τρόπο η πληροφορία αυτή;


Φρόντισα και έφαγα αρκετές τούμπες ώστε να μάθω τί ομάδα αίματος έχω πριν πάω στρατό (όχι Πανσερραϊκός, 0 + είναι).


Μου φαίνεται τρομερά πιο σημαντικό να γράφει πάνω στο κράνος "ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ", μη κάνει λαμακία κάνας περαστικός που σπεύσει, αλλά δεν έχω τόσο μεγάλο κεφάλι (άρα και κράνος) γαμώτο...

cityfly
18/12/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


Μου φαίνεται τρομερά πιο σημαντικό να γράφει πάνω στο κράνος "ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ", μη κάνει λαμακία κάνας περαστικός που σπεύσει, αλλά δεν έχω τόσο μεγάλο κεφάλι (άρα και κράνος) γαμώτο...


σωστός

McGyver
18/12/2006, 16:51
Το Τ.Α.Π. δεν το έχετε στο στόμα όταν ανεβαίνετε στη μηχανή;

paramedic
18/12/2006, 22:18
Αίμα θα χρειαστεί μόνο αν χρειαστεί επέμβαση και φυσικά πάντα γίνεται διασταύρωση όμαδας αίματος πριν δοθεί. Α και πριν δοθεί αίμα πάντα ελέγχεται 3 φορές απο όσους περάσει. Απο τον υπεύθυνο στη αιμοδοσία μέχρι σε αυτόν που θα το δώσει στον πάσχοντα. Εγώ στη δουλεια μου πάντως το τηρώ ευλαβικά το σύστημα των 3 για να μη στείλω κανέναν και βρεθούμε σε καμμία φυλακή στα καλα καθούμενα. Ασε που αφού το βάλω ξανακοιτάω τρεις ακόμα φορές μέχρι να πέσει στοιχεια κλπ.

Cpt. Haddock
19/12/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Το Τ.Α.Π. δεν το έχετε στο στόμα όταν ανεβαίνετε στη μηχανή;

Έχουμε απολυθεί ρε μάστορα...

:beer: :beer:

Respect
19/12/2006, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Το Τ.Α.Π. δεν το έχετε στο στόμα όταν ανεβαίνετε στη μηχανή; Το κάναμε δώρο στους νέους.. :sun:

sotpag
20/12/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Τι εννοεί ο ποιητής??

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Ότι το καλό είναι συνώνυμο του κακού και στο πληκτρολόγιο είναι διπλά διπλά (Κ-Λ) οπότε ο δαίμων έκανε δουλειά

:lol:

DrIoannis
06/01/2007, 12:18
Το αίμα πριν μεταγγιστεί διασταυρώνεται (ταχύτατα) με την ομάδα αίματος του πάσχοντα.Κατά την άποψή μου η ομάδα αίματος δεν είναι πλέον αναγκαία να αναγράφεται κάπου.

lyk0s
06/01/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag

απο εκει και περα καλο μπορει να κανει παρα καλο

Δεν εχεις δικιο! Και μαλιστα οχι μονο δεν εχεις δικιο, αλλα εχεις και αδικο!

warlord
06/01/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

Μου φαίνεται τρομερά πιο σημαντικό να γράφει πάνω στο κράνος "ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ", μη κάνει λαμακία κάνας περαστικός που σπεύσει, αλλά δεν έχω τόσο μεγάλο κεφάλι (άρα και κράνος) γαμώτο...



τωρα που το λες λεω να το βγαλω σε ενα μικρο αυτοκολιτο και να το κολλησω ακριβως πανω απο το υψος των ματιων με φοσφοριζε γραμματα γιατι οντως μαλακες υπαρχουν πολλοι