PDA

View Full Version : δυναμομέτρηση Cb400sf



jef-cb400sf
18/12/2006, 22:43
χαιρετώ άπαντες hondaκιδες.

έχω ένα CB400SF, το έχω από το 2001 και είναι F2 (δηλαδή μοντ. '92-'94).

στο τέλος του post μπορείτε να διαβάσετε τις βελτιώσεις που έχω κάνει.
στο θέμα μας τώρα.
πριν ένα χρόνο είχα κάνει μια δυναμομέτρηση και έβγαλε 49,9 PS στον τροχό με 3,3 κιλά ροπής.
Τότε είχε φίλτρο K&N, εξάτμιση motosport (οτι πιο φτηνό είχα βρει). Ολα τα άλλα (μηχανικά) ήταν μαμα.
Πρόσφατα έβγαλα το φιλτροκούτι, έβαλα χοάνες, μπήκαν ζιγκλέρ 120 (από 95 που είχε) και τελικό χειροποίητο απο LPA.
Στο δρόμο είδα τρομερή διαφορά. Μερα με νύχτα.
Είπα λοιπόν να πάω να το ξαναμετρήσω.
Οταν πήγα, με ρωτησε αν είχα ξαναπάει (γιατι με θυμόταν απο οτι κατάλαβα) και βρήκε στα αρχεία του την παλιά δυναμομέτρηση.
Με ρώτησε τι αλλαγές έκανα απο τότε, και του είπα.
Αυτός άρχισε να μου λέει κάτι βλακίες του στυλ:
Αυτές οι χοάνες δεν δουλεύουν σωστά,...
η εξάτμιση είναι σαν τον τενεκέ (την motosport) που είχες,...
τα ζιγκλέρ μόνα τους δεν κάνουν δουλειά και τέτοια πράγματα.

Προφανώς ο τύπος ήθελε να πουλήσει τα δικά του,
αφού ο συνδιασμός που προσφέρει είναι φίλτρα DNA, εξάτμιση acrabovic και φυσικά το kit του dynojet (βελόνες, μεμβράνες, κλπ).

Το μετράει λοιπόν και βγάζει 50,1 PS και 3,4 ροπή.
Δηλαδή +0,2 άλογα και +100 γραμμάρια ροπή.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ????????
τον είπα οτι δεν μου κάθεται καλα και αυτός μου λέει,
"τι νόμιζες? με ένα ζιγκλέρ και χοάνες noname οτι θα πάρεις άλογα?"
Το μόνο που κέρδισες (λέει) είναι οτι οι ταχύτητες γεμίζουν σε μικρότερο χρόνο.

Υπάρχει περίπτωση να έκανε κάτι για να βγάλει λιγότερα άλογα ?
Ενας φίλος μου που έχει κάποιες γνώσεις σχετικά, μου είπε οτι μπορεί να το έσφιξε πολύ με τους ιμάντες (την πίσω ρόδα) και να έφαγε ζόρι.

Φυσικά δεν με νοιάζει αν λέει 50 ή 55 ps, αλλά το πως πάει στον δρόμο.
Αλλά δεν θέλω να μας κοροϊδεύουν κιόλας.
υπόψιν οτι η δυναμομέτρηση κοστίζει 50 ευρώ.


Το μοτορι:
έχει 45.000 χλμ και έχει τρακάρει ελαφρός (με 25-30 χλμ/ω)
μετά το τρακάρισμα, βάφτηκε, μπήκαν καινούρια όργανα, φανάρι, φτερό, και έτσι... έγινε jet.

Βελτιώσεις:

Κινητήρας:
ζιγκλέρ 120
(4) χοάνες (noname προς το παρών)
μπουζοκαλώδια high performance
αγωνιστικά ελατήρια και δισκάκια συμπλέκτη

Εξάτμιση:
εξάτμιση ελευθέρας ροής, χειροποίητη ανοξείδωτη by LPA

Μετάδοση:
γρανάζι εκκίνησης (η 6η μπαίνει στα κόκκινα πλέον :D )
ενυσχιμένη αλλυσίδα (δεν θυμάμε μάρκα)

Αναρτήσεις:
μπροστά: WP ελατήρια
πίσω: bitubo

Φρένα:
τακάκια μεταλικά μπροστά (EBC), οργανικά πίσω
σωληνάκια υψηλής πίεσης μπρος - πισω

gloum
19/12/2006, 11:53
Όπως είπες και εσύ πολύ σωστά δεν έχει σημασία πόσα άλογα,γαιδούρια,γίδια κλπ λέει.Αλλά μόνο το πως είναι η αίσθησή του στον δρόμο.Άσε που πολύ μεγάλη σημασία έχει όλη η καμπύλη ιπποδύναμης και ροπής και όχι μόνο το μέγιστο σημείο.:)

jef-cb400sf
19/12/2006, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Όπως είπες και εσύ πολύ σωστά δεν έχει σημασία πόσα άλογα,γαιδούρια,γίδια κλπ λέει.Αλλά μόνο το πως είναι η αίσθησή του στον δρόμο.Άσε που πολύ μεγάλη σημασία έχει όλη η καμπύλη ιπποδύναμης και ροπής και όχι μόνο το μέγιστο σημείο.:)
δες το διάγραμμα.
το μπλε ειναι η παλια δυναμομέτρηση με K&N στο φιλτροκούτι και τενεκε εξάτμιση
το κόκκινο ειναι τωρα, με χοάνες + ζιγκλέρ + εξάτμιση χειροποίητη


72622

gloum
19/12/2006, 17:23
Aυτό ακριβώς που σου είπα συμβαίνει.Ενώ η μέγιστη τιμή δεν έχει τόσο διαφορά, η κόκκινη καμπύλη είναι πιο γεμάτη σχεδόν σε κάθε σημείο.Ειδικά στις μεσαίες που συνήθως οδηγείς το μηχανάκι σου.Το δυναμόμετρο σου λέει αυτό ακριβώς που βλέπεις στον δρόμο.Τώρα αν με τα δικά του όπως είπες πας ακόμα καλύτερα δεν το γνωρίζω.:)

idi
19/12/2006, 17:23
εγω βλεπω μεγαλη βελτιωση

Το νούμερο της ιπποδύναμης που αναφέρεις αφορα μονο τη μέγιστη ιπποδύναμη

Για να συγκρίνεις αν οντως υπήρχε βελτίωση πρεπει να δεις ολο το διάγραμμα της ιπποδύναμης και ροπής αν σε μερικα σημεια όντως υπήρξε βελτιωση ή οχι και απο οτι βλεπω ειναι αισθητη στις μεσαιες στροφες ("οι χρησιμες")

Το απολυτό νούμερο της μέγιστης ιπποδύναμη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ

jef-cb400sf
19/12/2006, 20:11
εγω αυτό που καταλαβαίνω ειναι οτι η κοκκινες γραμμές είναι χωρις σκαμπανεβάσματα,που σημαίνει οτι δουλέυει πιο σωστά, και οτι κοντα στι 7.000 στροφές κέρδισα περίπου μισό κιλό ροπής.
τώρα τι να πω... ???

SeNNinhA
19/12/2006, 20:40
Μα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΑΛΟΓΑ

Ουσιαστικά εσύ έκανες τον κινητήρα να αναπνέει πιο ελεύθερα (με φίλτρο εξάτμηση και χοάνες) και τα ζιγκλέρ απλά ακολούθησαν τις αλλαγές αναπνοής ουσιαστικά. Με αυτές τις αλλαγές με την λίγη μηχανολογία που ξέρω ΟΝΤΩΣ ο κινητήρας ανεβάζει καλύτερα και γεμίζει η καμπύλη αλλά ΔΕΝ παίρνει άλογα ψηλά. Εκεί θέλει αλλαγές εκκεντροφόρων με πιο άγριους, αλλαγή της συμπίεσης (με φλάτζα ή πιστόνια) και τέτοια πράγματα.

Και φυσικά εαν δεις την καμπύλη, η διαφορά που κέρδισες είναι ΜΕΓΑΛΗ στο εύρος στροφών που χρησιμοποιείς το μηχανάκι. Εαν πας και αλλάζεις ταχύτητες στα κόκκινα δεν νομίζω να δεις πολλά αλλά δεν υπάρχει λόγος γι αυτό εκτός από την πίστα.

Μια χαρά είσαι. Τι θέλεις και δίνεις τζάμπα χρηματα σε δυναμομετρήσεις?

jef-cb400sf
19/12/2006, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μια χαρά είσαι. Τι θέλεις και δίνεις τζάμπα χρηματα σε δυναμομετρήσεις?
ελα ντε?
απο δω και πέρα,... ΑΝ κάνω τίποτα ακόμα, απλα θα ξέρω οτι θα είμαι πάνω απο 50ps
τελικά αυτό που μετράει είναι πως πηγαίνει το μοτόρι και όχι τι γράφει ένα χαρτί.