PDA

View Full Version : ποσο καιει το χορνετακι ρε παιδια



X-SFIGA
19/12/2006, 18:21
για να ακουσω καψιματα, εγω παντως εβγαλα 161 χιλιομετρα με κανονικη χρηση μπορω να πω προς γρηγορη

Alchimistis
19/12/2006, 22:36
Κοίτα και εγώ είδα οτι καίει περισσότερο (και φυσικο ειναι εδώ που τα λέμε) απο το προηγούμενο Cbf 250 αλλα όσο στρώνει βλέπω βελτίωση τώρα είμαι σχεδόν στα 1000 χιλιόμετρα και για 4 κύλινδρο με καθημερινή χρήση η κατανάλωση ειναι φυσιολογική...

Alchimistis
19/12/2006, 22:44
Κοίτα και εγώ είδα οτι καίει περισσότερο (και φυσικο ειναι εδώ που τα λέμε) απο το προηγούμενο Cbf 250 αλλα όσο στρώνει βλέπω βελτίωση τώρα είμαι σχεδόν στα 1000 χιλιόμετρα και για 4 κύλινδρο με καθημερινή χρήση η κατανάλωση ειναι φυσιολογική...

nassosxlvbros
19/12/2006, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
για να ακουσω καψιματα, εγω παντως εβγαλα 161 χιλιομετρα με κανονικη χρηση μπορω να πω προς γρηγορη


Μεση καταναλωση (ρεζερβα)στα 240-250 κμ
μεγιστη καταναλωση (προσωπικη) περιπου 10 λιτρα/100 κμ...
ελαχιστη 300 κμ με ενα γεμισμα....
:beer:

X-SFIGA
20/12/2006, 01:06
???????????????????????????????????????????????????????


hornet 600? ? ?

τοτε το δικο μου κατι θα χει ρε παιδια δεν ειναι λογικο, 161 χωρις να υπολογιζω ρεζερβα, τωρα το ξαναγεμισα και εχω κανει 70, μεχρι να φτασω στα 160 εχω ακομα αλλα θα μου δωσει καλυτερη αποψη και το δευτερο γεμισμα

εχει σχεση το 250 με το 600? μπερδεψαμε τα μπουτια μας καπου

b_bong12
20/12/2006, 09:23
αναλογα το μοντελο.Μετα το 2000 απο 16λιτρο εγινε 17λιτρο νομιζω.

Εμενα με κανονικη χρηση δεν ξερω :p
Παντως με εχει βγαλει(μοντελο 2000) απο 112χλμ(with a HUGE twist of the wrist) εως 160(εως 6500 στροφες με 6η)

Για το 600 μιλαω παιδια.

Sabre
20/12/2006, 09:35
220-230 χλμ και μετά γυρνάει ρεζέρβα.Ανάλογα πόσο ψηλά το δουλέυεις τόσο περισσότερο θα κάψεις.Αλλά 160 χλμ που λέτε μάλλον λίγα είναι.

ΡΕ ΠΑΛΙΟ ΚΑΜΙΚΑΖΙΔΕΣΑΛΗΤΕΣΜΗΧΑΝΑΚΙΔΕΣ τσίτα κόκκινα πηγαίνεται συνέχεια?


:lol: :wave2:

gdevelek
20/12/2006, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
αναλογα το μοντελο.Μετα το 2000 απο 16λιτρο εγινε 17λιτρο νομιζω.

Εμενα με κανονικη χρηση δεν ξερω :p
Παντως με εχει βγαλει(μοντελο 2000) απο 112χλμ(with a HUGE twist of the wrist) εως 160(εως 6500 στροφες με 6η)

Για το 600 μιλαω παιδια.

160??? με 6η και 6500 στροφές;;;

πάρα πολυ λίγα

στη θέση σου θα το έψαχνα

b_bong12
20/12/2006, 11:27
δεν το εχω γεμισει ποτε το ντεποζιτο μεχρι πανω γιατι υπερχυλιζει.

απο την αλλη το ντεποζιτο του hornet ειναι περιεργα φτιαγμενο και δημιουργει μια φουσκα αερα εμποδιζοντας τον αναβατη να βαλει οσο χωραει.

βεβαια το τελευταιο το παρακαμπτεις βαζοντας το 'πιστολι' απο τη μια μερια ετσι ωστε οσο γεμιζεις να βγαινει ο αερας απο την αλλη ή καθως βαζεις βενζινη σταματας και κουνας τη μηχανη λιγο δεξια αριστερα ετσι ωστε να 'σπασει' αυτη η φουσκα

nikonian
20/12/2006, 11:31
600αρι του 2000

Χαλαρά 6 λιτ/100 χλμ
200+ 7,5-8 λιτ/100χλμ
Συνήθης χρήση 6,3-6,5 λιτ/100 χλμ

ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΒΛΕΠΩ. Ειδικά με τον Νάσσο

X-SFIGA
20/12/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
220-230 χλμ και μετά γυρνάει ρεζέρβα.Ανάλογα πόσο ψηλά το δουλέυεις τόσο περισσότερο θα κάψεις.Αλλά 160 χλμ που λέτε μάλλον λίγα είναι.



τι μοντελο εχεις εσυ? εμενα ειναι 2002, παιζει και το θεμα της φουσκας να ηταν, ειχα βαλει 9 ευρω αλλα πρεπει να ειχε και απο πριν μιας και μολις το ειχα αγορασει, τωρα εβαλα 12 ευρω δευτερο γεμισμα, εσενα ποσο περνει σε ευρω? μηπως εχει σημασια αμολυβδη με σουπερ αμολυβδη και την καιει ποιο αργα? 0.86 με τα 12 το λιτρο περιπου εβαλα και εχω κανει 80 χιλιομετρα προς το παρον και αναμενουμε, γιατι 220 με 160 εχει μεγαλη διαφορα, πρωτη φορα οδηγαω τετοια μηχανη και στο πρωτο γεμισμα τουλαχιστον δεν την πολυανοιγα, τωρα της πηρα τον αερα :smilea:

τι θα πρεπει να κοιταξω αμα καιει? μπορει να ειναι και καμια ασυνχρονια καρμπς? παντως το μηχανακι ηταν κατασταση βιτρινας και σιγουρα το προσεχε πολυ ο ιδιοκτητης ο προιγουμενος

κινησαι με μικρες η μεγαλες σχεσεις ? ο μεσος ορος ταχυτητας σου ποιος ειναι?

οταν μου εκανε 161 χιλιομετρα μεχρι 100 το ειχα παει επειδη οπου πηγαινα ειχε κινηση

σε επειξα στις ερωτησεις σορυ κιολας τοσα λεφτα εσκασα και θελω το εργαλειο μου να ειναι πενα και μηχανικα και εξωτερικα

b_bong12
20/12/2006, 11:46
μην το ψαχνετε παιδια

Ειναι τοσες πολλες οι παραμετροι που συμβαλουν στην καταναλωση που ακρη δεν θα βγαλουμε και ειναι και η μοτο που πινει σαν χαμουρα σαυρα :lol:

X-SFIGA
20/12/2006, 11:55
ομως ειναι και το αλλο, οτι απο 160 σε 220-230 ειναι ελεος ρε συ κατι παιζει :bigcry: :bigcry: :bigcry:

SF
20/12/2006, 13:02
Για να είσαι σίγουρος, κάνε μια ρύθμιση καρμπς και χαλάλι τα λεφτά.
Γιατί για τόσο μεγάλη κατανάλωση κάτι πάει στραβά και πρέπει να ασχοληθείς και να το βρείς!
(Σε μηχανικό εννοώ, όχι εδώ :) )

hornet
20/12/2006, 13:47
εαν ειναι μεχρι 2002 μοντελλο με τα 16 λιτρα ντεποζιτο ειναι μια χαρα για μεσα στην αθηνα


γιατι ;

1.γιατι ολα τα μηχανακια καινε μεσα στη πολη
2.γιατι μεχρι το 2002 τα 16λιτρα ντεποζιτα οιτη 13 λιτρα κανονικα χωρις ρεζερβα ειχαν και προβλημα γεμισματος δηλαδη ειναι πολυ δυσκολο να γεμισεις ενα ντεποζιτο hornet συνηθως σε γρηγορο ανεφοδιασμο να βαλεις 11.5 με 12 λιτρα για να πας στα 13 λιτρα θες πολυ υπομονη
υπαρχει προβλημα σχεδιασμου

Στα πιο νεα ανεβηκε ενα λιτρο η χωρητικοτητα αλλα επανασχεδιαστηκε κιολας για καλυτερη πληρωση

αρα για μεσα στην αθηνα με 12 λιτρα μεσο ορο για 160 χλμ μας κανει 7.5 λιτρα στα 100 χλμ πραγμα που ειναι αποδεκτο για μεσα στη πολη

τωρα στο ταξιδι οχι κολα θα βγαλει 200 χλμ μεχρι τη ρεζερβα αναλογα το γκαζι παντα!!

αρα μην ανυσηχεις μια χαρα ειναι η καταναλωση του

X-SFIGA
20/12/2006, 14:08
θα δοκιμασω και με σουπερ κτλ και βλεπουμε, ποσο παει η ρυθμιση?

nassosxlvbros
20/12/2006, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
τι μοντελο εχεις εσυ? εμενα ειναι 2002, παιζει και το θεμα της φουσκας να ηταν, ειχα βαλει 9 ευρω αλλα πρεπει να ειχε και απο πριν μιας και μολις το ειχα αγορασει, τωρα εβαλα 12 ευρω δευτερο γεμισμα, εσενα ποσο περνει σε ευρω? μηπως εχει σημασια αμολυβδη με σουπερ αμολυβδη και την καιει ποιο αργα? 0.86 με τα 12 το λιτρο περιπου εβαλα και εχω κανει 80 χιλιομετρα προς το παρον και αναμενουμε, γιατι 220 με 160 εχει μεγαλη διαφορα, πρωτη φορα οδηγαω τετοια μηχανη και στο πρωτο γεμισμα τουλαχιστον δεν την πολυανοιγα, τωρα της πηρα τον αερα :smilea:

τι θα πρεπει να κοιταξω αμα καιει? μπορει να ειναι και καμια ασυνχρονια καρμπς? παντως το μηχανακι ηταν κατασταση βιτρινας και σιγουρα το προσεχε πολυ ο ιδιοκτητης ο προιγουμενος

κινησαι με μικρες η μεγαλες σχεσεις ? ο μεσος ορος ταχυτητας σου ποιος ειναι?

οταν μου εκανε 161 χιλιομετρα μεχρι 100 το ειχα παει επειδη οπου πηγαινα ειχε κινηση

σε επειξα στις ερωτησεις σορυ κιολας τοσα λεφτα εσκασα και θελω το εργαλειο μου να ειναι πενα και μηχανικα και εξωτερικα


To λοιπον αδερφε για να μπουμε σε μια σειρα...
-ΒΑΣΙΚΑ ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ:
-το ντεποζιτο χωραει μια ποσοτητα καυσιμου.πχ 17 λιτρα...
-γεμιζεις ας πουμε,(και γεμιζεις...οχι βαλε 9 ευρω να φευγω...ΓΕΜΙΖΕΙΣ!) 16-16,5-15 λιτρα καθε φορα και μηδενιζεις....πρεπει η καταναλωση ναναι στα επιπεδα που σου ειπα (απο 5,8λιτ/100 κμ εως 9,8/100 αν πας αερα) και φυσικα ΑΛΛΟ 9? ΚΑΙ ΑΑΑΑΛΛΟ 15...
-κανεις τα χιλιομετρα σου πχ πολη η ταξιδι,ξαναφουλαρεις στο ΙΔΙΟ βενζιναδικο η σε 2-3 καρατσεκαρισμενα και με 2 καταναλωσεις βγαζεις μεσο ορο...
-η σημασια αμολυβδης σουπερ με απλη ειναι ασημαντη... απλα η σουπερ αμολυβδη ειναι πανακριβη γι'αυτο που προσφερει.ακομα και ιδανικες βενζινες να ειχαμε καθαρες δηλαδη οι χιλιομετρικη διαφορα θα ηταν πολυ μικρη...(φαντασου δηλαδη τι σκουπιδια καιμε)
-ΣΤΑ ΥΠΟΨΙΝ:
- το μοτερ να ειναι σε καλη μηχανολογικη κατασταση και ΧΩΡΙΣ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΑ /ΚΑΚΟΡΥΘΜΙΣΜΕΝΑ/ΖΙΓΚΛΕΡΩΜΕΝΑ καρμπυρατερ...
-φιλτρο αερα αλλαγμενο η πλυμενο (αν εχει Κ@Ν)
-το μηχανακι αν εχει προβλημα θα το δεις στην τελικη του.Προσεχε! αν δε το ξερεις δωστο σε εναν να το "παει"δεν ειναι κακο να σου πει και γενικα πως φερεται ενα μηχανακι που δεν το ξερεις ενας πιο εμπειρος...τωρα αν δειξει 220-230 κμ (κοντερ) ειναι οκ οτιδηποτε λιγωτερο κατι παιζει.

Αυταααα!ενα-ενα αδερφε και μην αγχωνεσαι! θα τη βρουμε την ακρη!
:beer:

Alchimistis
20/12/2006, 23:26
Ποιός έχει το καινούργιο μοντέλο...
Παρατήρησα σημερα οτι πίσω στη βάση της πινακίδας το κουτάκι που φωτίζει την πινακίδα εχει εναν τζόγο και κουνιέται πανω κάνω αλλα δεν εχει πουθενα βίδες για να πώ οτι είναι ξεβιδωμένο...ειναι ετσι ο μηχανισμός

nassosxlvbros
21/12/2006, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Ποιός έχει το καινούργιο μοντέλο...
Παρατήρησα σημερα οτι πίσω στη βάση της πινακίδας το κουτάκι που φωτίζει την πινακίδα εχει εναν τζόγο και κουνιέται πανω κάνω αλλα δεν εχει πουθενα βίδες για να πώ οτι είναι ξεβιδωμένο...ειναι ετσι ο μηχανισμός

Παρων!
εχω το Χορνετ του '05 αγορα 1/2006..
εχω 22000κμ (!!!) και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα,εκτος απο τα λαστιχα που μαλλον ετοιμαζονται για συνταξη...
:cool:

Alchimistis
21/12/2006, 02:23
Eίναι όντως έτσι ο μηχανισμός...Εχει κάποιο τζόγο?

X-SFIGA
21/12/2006, 02:50
λοιπον με τα 12 ευρω που εσκασα εβγαλα 138 χιλιομετρα ελεος δηλ, το πηγαινα τις περισσοτερες φορες πανω απο κατω μεχρι 130 και μια φορα 150 εκει που με πηρε,
να το τελεικειασω λιγο δυσκολο καλυτερα σε ειδικο λολ,
κατι παιζει μη τα σπασω ολα, λετε να ριξω μια ματια στο φιλτρο να δω αν ειναι καθαρο για αρχη? τι αλλο μπορει να παιζει?

X-SFIGA
21/12/2006, 08:52
και την πρωτη φορα που εβαλα 9 δεν επερνε αλλο, επηδει μολις το ειχα αγορασει οποτε θα ειχε, την δευτερη εβαλα 12 επειδη τοσο πηρε και παλι, μου φαινεται εχει 16 λιτρα δηλ 3-4 ρεζερβα και 12-13 κανονικα?

Sabre
21/12/2006, 10:45
Λεπόν: σύμφωνα με το hornets nest http://www.hondahornet.co.uk/600spec.html

το 600 του 2000 έχει 16λιτ και του 2003 17λιτ.Οι αλλαγές αρχίσαν απο το 2003 (βλέπε μυτερή ουρά) άρα του 2002 έχει 16λιτ ντεπόζιτο.

εδώ είναι κεντρική σελίδα τους http://www.hondahornet.co.uk/
εδώ τα forums http://p196.ezboard.com/bhornetsnest56467

100% το δικό μου 2006 μοντέλο αγορασμένο 8/2006 με 20800 χλμ βγάζει 220+ με ένα γέμισμα (χωρίς ρεζέρβα)
΄
Αυτιααά.

sapila racing
21/12/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Eίναι όντως έτσι ο μηχανισμός...Εχει κάποιο τζόγο?

Nαι κουναει λίγο πάνω κάτω. Don't worry.
Εχει βίδες αλλά είναι από μέσα. Δηλαδή το κεφάλι ειναι πίσω απο το φτερό και βιδωνουν στην βάση.
Ετσι ειναι στο 900, αλλα η βαση αυτη παίζει και στο 600 και σε πολλά άλλα Honda. :wave2:

X-SFIGA
21/12/2006, 11:22
εβαλα 12 λιτρα σημερα, οποτε εχει 16, 12+4 ρεζερβα, σουπερ αμολυβδη , παντως ειναι πολυ μεγαλη καταναλωση και ειναι πολυ κουφο, σκεφτομουν να το παω αττικη για τελικη σημερα αλλα κολωνω, και μονος μου ειδικα, κανεις για παρεα? :wacko: το φιλτρο μαμα ειναι απο οτι φαινεται, τωρα δεν ξερω παραπανω να το ανοιξω το φιλτρο, αμα γουσταρει κανεις απο εδω να συναντηθουμε να του ριξει μια ματια δεκτο, μενω ν.ηρακλειο και αυτη τη στιγμη ειμαι ομονοια, κατεβαινω καθε μερα ομονοια λογω σχολης.

Alchimistis
21/12/2006, 12:41
Nαι κουναει λίγο πάνω κάτω. Don't worry.
Ευχαριστώ πολυ ρε Σαπίλα....ήρεμησα τώρα:smokin:

X-SFIGA
21/12/2006, 12:52
πεταξα ενα φιλο μου ηλιουπολη και γυρνωντας μπηκα αττικη, ενταξ ειχε κινηση αλλα τεσπα, 170 εποιασα, ειχε κατι ωραιες στροφες πορωθηκα, πλακα πλακα καμερες που εχει? μπηκα απο ηλιουπολη και βγηκα ν.ηρακλειο στην 9, λετε να βρω καμια κληση στο μαξιλαρι μου αυριο?

θα μου καψε και το μισο τεποζιτο με τα 170 :cry:

hornet
21/12/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
εβαλα 12 λιτρα σημερα, οποτε εχει 16, 12+4 ρεζερβα, σουπερ αμολυβδη , παντως ειναι πολυ μεγαλη καταναλωση και ειναι πολυ κουφο, σκεφτομουν να το παω αττικη για τελικη σημερα αλλα κολωνω, και μονος μου ειδικα, κανεις για παρεα? :wacko: το φιλτρο μαμα ειναι απο οτι φαινεται, τωρα δεν ξερω παραπανω να το ανοιξω το φιλτρο, αμα γουσταρει κανεις απο εδω να συναντηθουμε να του ριξει μια ματια δεκτο, μενω ν.ηρακλειο και αυτη τη στιγμη ειμαι ομονοια, κατεβαινω καθε μερα ομονοια λογω σχολης.


πρεπει να ειμαι αορατος αμα γραφω!!!!


Το ξαναλαω το ντεποζιτο των hornet μεχρι το 2002 ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!

Εχω κανει 75000 χλμ με τετοιο μοντελο οταν τοχα καποτε...Δεν προκειται ΠΟΤΕ να παρει 16 λιτρα μεχρι 15 και πολυ εκτος εαν κατσεις 10 λεπτα στο βενζιναδικο και να κανεις εξαερωσεις !!


Μεσα στην αθηνα ολα τα μηχανακια καινε ακομα χειροτερα αμα το λυσσας
Αυτα τα 220 χλμ και λοιπα που βλεπω εδω πρεπει να ειναι με στρωτη οδηγηση και ξαναλαεω οτι η καταναλωση εχει αμεση σχεση με τον ανθρωπο και πως οδηγαει

Τωρα ποσα χλμ εχεις κανει;και θα σου απαντησω και αλλο

X-SFIGA
21/12/2006, 13:29
οταν βαζω βενζινη κοιταω ποσα λιτρα βαζω, χωρια την ρεζερβα που δεν την εχω κατεβασει και δεν ξερω ποσο ειναι, περνει 12 λιτρα, μπορει να περνει και παραπανω δεν ξερω αμα κατσω 10 λεπτα οπως λες τεσπα, με αυτα τα 12 λιτρα την μια εκανα 161 με συνετη οδηγηση και την αλλη 138 με γρηγορη ας το πουμε με τοπ 130 για λιγη ωρα και οχι συνεχεια πανω απο 100

X-SFIGA
21/12/2006, 13:34
και εχουμε και λεμε η συνετη οδηγηση για καποιον που πηρε πρωτη φορα τοσο μεγαλη μηχανη ειναι συνετοτατη, αλλα και τα 160 με τα 220 εχουν διαφορα αλλα ειπες και για το προβλημα, ας το υπολογισουμε αλλιως λοιπον, με λιτρα/100,


χαλασα 24 λιτρα για 161 + 138 = χμμ 299, τριακο πες

οποτε 8/100

hornet
21/12/2006, 13:58
ποσα συνολικα χλμ εχει το μηχανακι δεν μου πες ρε συ

X-SFIGA
21/12/2006, 14:00
α! 29.540, ποσα εχω κανει με ρωτησες οχι ποσα εχει :smilea: :smilea:

παντως στα 170 δεν κουναει καθολου, λιγο στις στροφες πσιλοχεστηκα με 120-130 πανω κατω γιατι ηταν αρκετα αποτομες και ειχε και αμαξια ρε πστ

hornet
21/12/2006, 14:02
μαλιστα αρα!

στα 24000 χλμ εχεις τσεκαρει βαλβιδες?
Στα 24000 χλμ εχεις αλλαξει μπουζι?
Στα 24000 χλμ εχεις τσεκαρει εαν ειναι sync τα καρμπυρατερ σου?
Στα 18000 εχεις αλλαξει φιλτρο αερα?

Εαν τα εχεις κανει ολα αυτα τοτε πολυ πιθανο ο μηχανικος να μην εκανε καλη δουλεια στο συγχρονισμα των carbs

X-SFIGA
21/12/2006, 14:06
τα ξερω αυτα το εχω 4 μερες το μηχανακι, εχω κανει περι τα 300 με αυτο, επειδη ηταν σε τελεια κατασταση και το ειχε και μεγαλος πιστευω θα τα ειχε κανει και εγω το ρωτησα μαλιστα, αλλα μια διαπιστωση προσωπικη δεν κανει κακο, εχω και χρονο τωρα που μιλαμε, αμα λυσω αριστερα και δεξια τις αλενοβιδες βγαινει ευκολα το φιλτροκουτι? μην μου βγαλει τιν πιστη και δν μπενει μετα, θα δω αν ειναι καθαρο, και οσο για τις βαλβιδες ξερω οτι μπορω να το δω και μονος αλλα δεν τολμω να ανοιξω κεφαλι, οποια βοηθεια δεκτη παντα

hornet
21/12/2006, 14:23
το φιλτρο του hornet βρισκεται στο αριστερο καπακι (πλαστικο ) κατω απο τη σελα-ντεποζιτο.ειναι στρογγυλο

εφοσον δεν ξερεις πραγματικα εαν εχει κανει service καλυτερα ρωτα τον και πες του μεγαλε πραγματικα πες μου εχεις κανει ολα αυτα που προειπα γιατι εχω μεγαλες καταναλωσεις να δουμε τι θα σου πει τωρα που το πηρες!!!


Εγω στη θεση θα πηγαινα και θα αλλαζα λαδια τουλαχιστον και φιλτρο λαδιου...επισης το φιλτρο αερα δες το - φυσα το

Βαλβιδες το hornet φοραει καπελωττα εαν εισαι εξοικειωμενος με τετοιες διαδικασιες εχει καλως αλλα κατι μου λεει οτι δεν εισαι επισης χωρις filler και τα διακενα δεν μπορεις να δεις τιποτα οποτε αστο.

Αλλα το ξαναλεω το hornet 2002 μοντελο (αληθεια τι μοντελο ειναι??) το γραψες καπου και δεν το ειδα?

εαν ειναι 2002 τοτε τα 160 μεσα στην πολη ειναι μια χαρα.Επισης ασχετο με την ταχυτητα μεσα στη πολη πρωτη δευτερα κλπ θα καιει τα σκατα του αν το πλακωσεις και καπου ακομα χειροτερα

X-SFIGA
21/12/2006, 14:31
το πηρα απο την αντιπροσωπεια της σουζουκι, ειχε γινει μεταβιβαση σε εκεινους απο τον προιγουμενο ιδιοκτητη ειναι λιγο πακετο να τον ειδοποιησουν αλλα θα παρω τηλ μπας και βγαλω ακρη, παω τωρα να δω για το φιλτρο,
2002 ειναι, πρωτη δευτερα λοιπον δεν την πλακωνουμε, μεχρι καμια 6αρια χιλιαδες ε, εκτος αμα πεζει καμια κοντριτσα,

ειδα σημερα ενα σι μπι αρ, και σταματαει στο φαναρι διπλα μου και με το που ξεκιναει βαραει μια σουζα πανω στον θεο, τον πστ, ειχε σπασει και το φερινγκ μπροστα με τις μαλακιες του,

τα λαδακια του τα κοιταξα και ειναι μια χαρουλα, σε 1500 θα αλλαξω, οταν παω στις 32000, τωρα με τις βαλβιδες δεν ξερω τι θα κανω αμα δεν βρω ακρη, τωρα που το θυμηθηκα λεω να βαλω κανα φιλτρακι κν κατα προτιμηση, αμα το βαλω αυτο πανω οπως ειναι μαμα, δεν θα εω κανα προβλημα ε, και τα καρμπς δεν θα θελουν καποιο εξτρα ρυθμισμα? θα ακουγεται και λιγο παραπανω βουητο γουσταρωω, οταν παω στον μηχανικο μου για τα λαδια θα του πω να δει και τα πραγματακια που λεμε

hornet
21/12/2006, 14:34
to kn φιλτρο θελει και ρυθμιση στα karmps οποτε αστο για εκει που λες για καταναλωσεις μετα θα εχουμε κλαματα
δες ολα τα υπολοιπα να ερθει στα ισια του πρωτα

εφοσον ειναι 2002 δεν προκειται μεσα στην αθηνα να δεις καλυτερα 160 χλμ μην ελπιζεις σε πολλα

X-SFIGA
21/12/2006, 14:49
λοιπον εβγαλα το φιλτρο το οποιο ειναι κν, πολυ καθαρο μου φαινεται μονο που εχει κατι πσιλογλοιωδες πανω σε μικρη ποσοτητα και πσιλομυριζει βενζινα, θα το καθαρισω μιας και το εβγαλα, νερακι και σαπουνακι θελει?

hornet
21/12/2006, 14:52
α τωρα μαλιστα!!!

τα kn φιλτρα εχουν δικα τους καθαριστικα ...δεν θα δοκιμαζα να το πλυνω ετσι οπως λες


δεν με λες εχεις μαμα εξατμιση η κανα χωνι???

X-SFIGA
21/12/2006, 14:56
ποιο μαμα δεν γινεται

δηλαδη αυτο το πραγμα το καφε γλοιωδες που μυριζει σαν βενζινη καθαριστικο ειναι? καθε ποτε το καθαριζεις το φιλτρο εστω με κατι?

παω να το ξαναβαλω το φιλτρο αφου ειναι οκ

επικοινωνησα με το μαγαζι θα παρει να ρωτησει τον προιγουμενο ιδιοκτητη για βαλβιδες και καρμπς, και θα τον ρωτησει επισης αν εχει προβλημα να μου δωσει το τηλ του για να τον ρωτησω και εγω κανα δυο πραγματα ακομα, το βραδυ θα τα ξερω αυτα τα πραγματακια.

hornet
21/12/2006, 14:58
οχι υπαρχει ειδικο καθαριστικο σε μαγαζι για κν φιλτρα

Τα κν φιλτρα δεν αλλαζονται ποτε εν αντιθεσι με τα κανονικα φιλτρα απλα καθαριζονται καθε τοσο με τα ειδικα καθαριστικα


το ποσο τακτικα εχει να κανει με διαφορους παραγοντες οπως ας πουμε σκονη χωμα κλπ

sniper
21/12/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
λοιπον εβγαλα το φιλτρο το οποιο ειναι κν, πολυ καθαρο μου φαινεται μονο που εχει κατι πσιλογλοιωδες πανω σε μικρη ποσοτητα και πσιλομυριζει βενζινα, θα το καθαρισω μιας και το εβγαλα, νερακι και σαπουνακι θελει?

το γλοιώδες που λες είναι το K&N λάδι που ψεκάζεις...

ΜΗΝ το πλυνεις με νερό και σαπουνι ρε φίλε.... καλά.... τι μηχανάκι είχες και καθάριζες φίλτρα με σαπουνάδα;;;;

υπαρχει σετ κααθριστικών λιπαντικών της K&N γι αυτή τη δουλεια.....

Και αν δεν εχεις τιποτα εξατμίσεις κλπ μια χαρά καιει... και το δικό μου τα ίδια έκαιγε με τα ίδια πράγματα που φοράς κι εσυ.... κι αν είναι μαυρο.... λες να είναι το δικό μου;;;; :D

X-SFIGA
21/12/2006, 15:20
κιτρινακι ειναι εμενα με κιτρινο μπαγκστερ, πσιλοβαφει το μπαγκστερ εκει που βαζεις τα ποδια σου και μπροστα απο τα @@ακια απο τα ρουχα και φαινεται ρε γμτ, μπορει να κανω τραμπα με κανα μαυρο αργοτερα, λετε να παει? λολ

ενταξει με το φιλτρακι λοιπον, περιμενω τηλ και απο τον αλλο να μου πει νεα

δεν ειχαν τα ιδια λεφτα τα φιλτρα που περναν τα αλλα μηχανακια μου :D

X-SFIGA
21/12/2006, 16:48
λοιπον διασταυρωθηκαν τα στοιχεια για την καταναλωση της σφιγγας και ειναι ολα οκ, 14.2/λ δηλ. με τα 12 λιτρα μας κανει 170 χιλιομετρα, εγω τα πρωτα που εκανα ηταν 161, και προς το τελος τους, λιγο δικαβαλο και λιγο ανοιγμα αν θυμαμαι καλα, την δευτερη φορα εκανα 138 αλλα ολα δικαβαλο και ολα 100, 120-130 πανω κατω, οποτε μια χαρα, σας ψιλοεπρηξα αλλα βγηκε η ακρη :D :D :D


μα αμα δειτε το μηχανακι πων ειναι, δεν εχει ουτε μια γραντζουνια σαν τα ματια του το προσεχε ο ανθρωπος, δεν μπορει να μην το προσεχε και μηχανικα, γλυτωσαμε και τα λεφτα απο το κν, 60κατι ευρω χεχε, φαση θα ειχε να το αγοραζα και οταν πηγαινα να το βαλω να εβλεπα οτι ειχε ηδη πανω, οποτε οφελησε η απορια μου με την gas

σας ευχαριστω ολους, αυριο που θα ξερω και τι σερβισ εχει κανει το παλικαρι θα τα ποσταρω αμα ειναι, παω να ξεκοκαλησω και αλλα θρεντ

hornet
21/12/2006, 17:01
ωραια ρε συ

nassosxlvbros
21/12/2006, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
to kn φιλτρο θελει και ρυθμιση στα karmps οποτε αστο για εκει που λες για καταναλωσεις μετα θα εχουμε κλαματα
δες ολα τα υπολοιπα να ερθει στα ισια του πρωτα

εφοσον ειναι 2002 δεν προκειται μεσα στην αθηνα να δεις καλυτερα 160 χλμ μην ελπιζεις σε πολλα

δεν θελει καμια ρυθμιση στα καρμπυρατερ αδερφε...ουτε τζεταρισματα ουτε τιποτα...το εχω απο τα 10000κμ επανω,κατευθειαν αντικατασταση απο το μαμισιο ΔΕΝ χρειαστηκε καμια,μα καμια ρυθμιση (δε μπορω να πω και ψεμματα αλλωστε,ο μηχανικος μου διαβαζει το φορουμ),χεχεχε:beer: :wave2:

hornet
22/12/2006, 07:00
οκ δεν επιμενω :wave2:

X-SFIGA
22/12/2006, 10:00
καπου ειδα ενα χορνετ οταν εψαχνα και μου ειπε ο τυπος οτι ειχε power comander πανω, αυτα δεν μπενουν μονο σε injection? υπαρχει τπτ για τα καρμπς?

nassosxlvbros
22/12/2006, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
καπου ειδα ενα χορνετ οταν εψαχνα και μου ειπε ο τυπος οτι ειχε power comander πανω, αυτα δεν μπενουν μονο σε injection? υπαρχει τπτ για τα καρμπς?

θα ελεγε για το 900αρι αυτο παιρνει τετοια μυστηρια...πραματα του διαβολου!

KEEP IT BEAUTIFUL αδερφε!
προσοχη εκει εξω!

βαλε φωτο να το καμαρωσουμε!:beer:

X-SFIGA
23/12/2006, 01:22
κατσε να του βαλω κανα δυο πραγματακια και θα μπει φωτο, προς το παρον ειναι ολα ιδια :D :D

jkkaa
13/01/2007, 18:18
εγω παιδια εχω το 600 του 2001 με το 16αρι ντεποζιτο και μου βγαζει μεσα στην πολη 160-170 χλμ,λιγο παραπανω στο χαλαρο ταξιδι,και λιγοτερα στο κυνιγι...και μου φαινετε φυσιολογικο για τα καρμπυρατερισιο..ειχα το transalp 600 και ειχε την ιδια καταναλωση με τα μισα αλογα

X-SFIGA
13/01/2007, 18:42
εγω του 2002, μια απο τα ιδια, αλλα δεν παει χαλαρα το εργαλειο, ειδικα σε εθνικη :rotflmao: :rotflmao: