PDA

View Full Version : ΤΟ "ΜΩΡΟ" Κ41000 ΨΑΧΝΕΙ ΕΞΑΤΜΗΣΗ!!



Marinos-GSXR
20/12/2006, 15:21
ΦΙΛΙ ΒΙKER BOY'S ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!ΤΟ "ΜΩΡΟ"ΜΟΥ(Κ4 1000)ΘΕΛΕΙ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΩ ΜΙΑ ΕΞΑΤΜΗΣΗ!ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ YOSHIMURA ΑΛΛΟΙ AΚRAPOVIC ( ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΟ ΜΟΝΟ) ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ARROW!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ?ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!

GIXXERAKIAS
20/12/2006, 19:26
Αν και δεν εχω βαλει ακομα και γω εξατμιση στην δικια μου,ομολογω οτι και γω εκει ειμαι αναμεσα σε Yoshi trioval(διμπουκη) και Acrapovich.Αλλα τεινω προς την γιοισιμουρα λογω εμφανισης που ειναι πολυ απλα πολυ καβλα για την μηχανη μας!Οσο για το θεμα αποδοση δεν με απασχολει εφοσον αλλαξω τελικο μονο και θα διαλεξω τελικα μονο την εμφανιση αλλα και τουλαχιστον με την αλλαγη της εξατμισης να μην χασω σε δυναμη και ρεμπριζ,ας την αλλαξω και ας πηγαινει οπως τωρα,μονο να μην χασω με ενδιαφερει!:beer: :wave2:

gixxerpap
20/12/2006, 20:21
εχουμε και λεμε: βαζοντας μονο τελικο, κερδιζουμε λιγο σε αποδοση (3-4 αλογακια)
βαζοντας ολοσωμη, το κερδος ειναι σημαντικο σε συνολικη ιπποδυναμη, χανεις ομως στις χαμηλες.....κατι που δεν ειναι απαραιτητα κακο. εμενα για παραδειγμα με βολευε που εχασε λιγακι απο τις υπερβολικα δυνατες χαμηλομεσαιες, και δυναμωσε στις υψηλες.

οι διαφορες στην αποδοση, οποια μαρκα και να διαλεξεις ειναι μικρες, (μαλλον υπερ της akrapovic) ενω απο φινιρισμα και ποιοτητα κατασκευης, παλι η akrapovic ειναι αρκετα μπροστα.

το δικο μου με ολοσωμη akrapovic και φιλτρακι εδειξε 155.5 στον τροχο!


η arrow, εχει αποδεδειγμενα καλη αποδοση, υστερει ομως σημαντικα σε ποιοτητα.
σε αρκετες περιπτωσεις, μετα απο λιγο καιρο, αρχιζει να ''χανει'' απο τις ενωσεις...


συμπερασμα: βουρ για akrapovic, και αν αντεχει η τσεπη σου, ολοσωμη!!!
εξαλλου, αν ψαχτεις λιγο, θα βρεις ολοσωμες μεταχειρισμενες σε αρκετα καλες τιμες....

αν το αποφασισεις, ριξε μηνυμα μηπως σου βρω κατι!

project.breeze
21/12/2006, 03:24
Gixxerpap δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.Ή ξέχασες να αλλάξεις στο προφίλ σου τί μοτοσυκλέτα έχεις,ή το 1150 το bmw βγάζει 155 άλογα τροχό...:wave2:

GIXXERAKIAS
21/12/2006, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Gixxerpap δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.Ή ξέχασες να αλλάξεις στο προφίλ σου τί μοτοσυκλέτα έχεις,ή το 1150 το bmw βγάζει 155 άλογα τροχό...:wave2: ΑΠΛΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟ,ΠΡΟ,ΠΡΟ.ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟΥ!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kapoulos
22/12/2006, 10:21
Καλημέρα

Εγώ φοράω Yoshi Tri-Oval Carbon δίμπουκη (μόνο τελικό) και με ρύθμιση στο Power Commander έβγαλε 4 άλογα πάνω.
Από ήχο είναι τρέλα.Από εμφάνιση κατά τα δικά μου κριτήρια,είναι κούκλα!

Δες την στην υπογραφή μου...

gixxerpap
26/12/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Gixxerpap δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.Ή ξέχασες να αλλάξεις στο προφίλ σου τί μοτοσυκλέτα έχεις,ή το 1150 το bmw βγάζει 155 άλογα τροχό...:wave2:

απλα τυχαινει να εχω αλλαξει 5-6 μηχανες τον τελευταιο καιρο, εχω οδηγησει πολυ περισσοτερες, και ετσι εχω αποκτησει μια πιο σφαιρικη αποψη.....;)

Marinos-GSXR
12/01/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εχουμε και λεμε: βαζοντας μονο τελικο, κερδιζουμε λιγο σε αποδοση (3-4 αλογακια)
βαζοντας ολοσωμη, το κερδος ειναι σημαντικο σε συνολικη ιπποδυναμη, χανεις ομως στις χαμηλες.....κατι που δεν ειναι απαραιτητα κακο. εμενα για παραδειγμα με βολευε που εχασε λιγακι απο τις υπερβολικα δυνατες χαμηλομεσαιες, και δυναμωσε στις υψηλες.

οι διαφορες στην αποδοση, οποια μαρκα και να διαλεξεις ειναι μικρες, (μαλλον υπερ της akrapovic) ενω απο φινιρισμα και ποιοτητα κατασκευης, παλι η akrapovic ειναι αρκετα μπροστα.

το δικο μου με ολοσωμη akrapovic και φιλτρακι εδειξε 155.5 στον τροχο!


η arrow, εχει αποδεδειγμενα καλη αποδοση, υστερει ομως σημαντικα σε ποιοτητα.
σε αρκετες περιπτωσεις, μετα απο λιγο καιρο, αρχιζει να ''χανει'' απο τις ενωσεις...


συμπερασμα: βουρ για akrapovic, και αν αντεχει η τσεπη σου, ολοσωμη!!!
εξαλλου, αν ψαχτεις λιγο, θα βρεις ολοσωμες μεταχειρισμενες σε αρκετα καλες τιμες....

αν το αποφασισεις, ριξε μηνυμα μηπως σου βρω κατι! ΦΙΛΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ΑCRAPOVIC ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ Κ&Ν.Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΧΡΙ 8000RPM ΣΚΩΤΟΝΕΙ!ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΒΕΙ ΣΥΚΕΧΕΙΑ ΤΟ FI ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ.ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΥΣΙΜΟ ΨΗΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΤΟΥ EXUP ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΟΝΟ 70%!ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕ ΜΕΧΡΙ 79%!ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕ 93%!!!!ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ 152PS ΤΡΟΧΟΞΑΝΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΓΟΝΤΑΣ ΤΟ EXUP ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΔΩΣΕ 156PS ΤΡΟΧΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 7500RPMΕΙΧΕ 55PS!!!!!!ΝΕΚΡΟ!!!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ TOY ΕΧUP ΜΕΤΑ ΚΟΛΗΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!!ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ EXUP ΕΚΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΗ ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΑ ΠΑΙΞΕ ΤΕΛΕΙΟΣ

DrIoannis
14/01/2007, 14:33
Πίκρα μεγάλη.Αλλά για να παρηγορηθείς ψάξε εδώ

http://www.gsxr.com/showthread.php?t=26487&page=4

DimST
15/01/2007, 14:28
Γι' αυτό βάζεις ολόκληρη ή τουλάχιστον μεσαίο κομμάτι με τελικό για να πετάξεις το exup.
Τρείς ολόκληρες που έχω υπ'όψιν μου έχουν βγάλει όλες πάνω απο 160 τροχό.

Υπ'όψιν, με σκέτο τελικό πάνω απο 152-153 δύσκολα θα δείς.

Πήγες και αγόρασες exup απο αντιπροσωπία????
Το μεσαίο κομμάτι με το exup πρέπει να κοστίζει πάνω απο 500Ε!!!!??!???

Marinos-GSXR
15/01/2007, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Γι' αυτό βάζεις ολόκληρη ή τουλάχιστον μεσαίο κομμάτι με τελικό για να πετάξεις το exup.
Τρείς ολόκληρες που έχω υπ'όψιν μου έχουν βγάλει όλες πάνω απο 160 τροχό.

Υπ'όψιν, με σκέτο τελικό πάνω απο 152-153 δύσκολα θα δείς.

Πήγες και αγόρασες exup απο αντιπροσωπία????
Το μεσαίο κομμάτι με το exup πρέπει να κοστίζει πάνω απο 500Ε!!!!??!??? ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΑΚΟΜΑ:rotflmao: !!!Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ 6ος 2005 ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΨΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΝ!ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΑΛΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (ΕΠΛΙΖΩ ΚΑΛΑ!!!!!):beer:

Bad_Wolf
20/02/2007, 20:55
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ!!!

ειχα την trioval carbon τελικο και εβαλα ολοσωμη και την δινω.τωρα οποιος την θελει μαζι με το κομματι το σωληνα που συνδεει και τους λαιμους την δινω και ετσι.200 μονο το τελικο και 350 μαζι με το σωληνα.


78772

gixxerpap
20/02/2007, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Marinos-GSXR
ΦΙΛΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ΑCRAPOVIC ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ Κ&Ν.Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΧΡΙ 8000RPM ΣΚΩΤΟΝΕΙ!ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΒΕΙ ΣΥΚΕΧΕΙΑ ΤΟ FI ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ.ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΥΣΙΜΟ ΨΗΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΤΟΥ EXUP ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΟΝΟ 70%!ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕ ΜΕΧΡΙ 79%!ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕ 93%!!!!ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ 152PS ΤΡΟΧΟΞΑΝΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΓΟΝΤΑΣ ΤΟ EXUP ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΔΩΣΕ 156PS ΤΡΟΧΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 7500RPMΕΙΧΕ 55PS!!!!!!ΝΕΚΡΟ!!!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ TOY ΕΧUP ΜΕΤΑ ΚΟΛΗΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!!ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ EXUP ΕΚΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΗ ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΑ ΠΑΙΞΕ ΤΕΛΕΙΟΣ


ελπιζω να λυθει το προβλημα συντομα! παντως μην παραμυθιαζεσαι με τρελες ιπποδυναμεις, εξαρταται παντα απο το δυναμομετρο...αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο, ειναι να βγει μια σωστη καμπυλη.

project.breeze
20/02/2007, 21:46
Δεν δίνεις την Akrapovic να βάλεις αυτό το μωρό;:D


http://usera.imagecave.com/sidrialgr/DSC00823.JPG

project.breeze
20/02/2007, 21:48
Και μία γενικότερη άποψη της Yoshimura Tri-Oval (λαιμοί-τελικό φυσικά)

http://usera.imagecave.com/sidrialgr/DSC00827.JPG

Loudovikos
21/02/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bad_Wolf
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ!!!

ειχα την trioval carbon τελικο και εβαλα ολοσωμη και την δινω.τωρα οποιος την θελει μαζι με το κομματι το σωληνα που συνδεει και τους λαιμους την δινω και ετσι.200 μονο το τελικο και 350 μαζι με το σωληνα.


Bad wolf σου έχω στείλει ένα pm για την εξάτμιση. :wave2:

Marinos-GSXR
21/02/2007, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ελπιζω να λυθει το προβλημα συντομα! παντως μην παραμυθιαζεσαι με τρελες ιπποδυναμεις, εξαρταται παντα απο το δυναμομετρο...αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο, ειναι να βγει μια σωστη καμπυλη. το προβλημα λυθηκε (να σαι καλα!)η μηχανη ειναι γεματη στης χαμηλομεσσαιες (102ρς 8700)οποτε ειμαι ευχαριστημενος και εβγαλε 155ρς τροχο πολυ καλα για φιλτρο και τελικο μονο!(ομαλα και χωρις τρυπες)παντα ορθιοι κοπελι!!!:beer:

gixxerpap
22/02/2007, 09:44
τώρα κόντυνέ το και ένα δοντάκι μπροστά........κι έχεις την απόλυτη σουζομηχανή!

TSIV
22/02/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τώρα κόντυνέ το και ένα δοντάκι μπροστά........κι έχεις την απόλυτη σουζομηχανή!

φιλε μου παπ βγαλε δοντια ακουω... σουζες ακουω... εχεις χαλασει τωρα τελευταια:D
κακες επιροες εχεις...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


78892

gousouxourou
22/02/2007, 15:29
ναι ναι! ακου εκει σουζες ο παλιοαλητης τσαντακιας μηχανοβιος!:winka:

FAZER79
25/02/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bad_Wolf
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ!!!

ειχα την trioval carbon τελικο και εβαλα ολοσωμη και την δινω.τωρα οποιος την θελει μαζι με το κομματι το σωληνα που συνδεει και τους λαιμους την δινω και ετσι.200 μονο το τελικο και 350 μαζι με το σωληνα.


FILARAKI 200E MONO TO TELIKO? AYTO POY BLEPO? AN NAI DOSE MOY ENA THL NA TI KANONISOYME!!!!!!!!