PDA

View Full Version : Κατασκευές Inox ?



PortisHead
20/12/2006, 15:36
Ξερει κανείς καποιον που να ασχολείται με ιδιο-κατασκευές ανοξείδωτων ?
:wave2:

xapos_kil
24/01/2007, 22:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ . . ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ INOX TΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ. . Κ ΙΝΟΧ ΛΟΓΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΚΤΛ

ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ

fantacid
24/01/2007, 22:50
κ γω θελω κατι πολυ απλες αλουμινο-κατασκευες, στην ουσια ενα φυλλο 5x5cm με 2 τρυπες κ κατι τετοια ψιλα.

xapos_kil@ασχολεισε με τετοιου ειδους κατασκευες?
μπορεις να βοηθησεις?

thnx
:wave2:

motaba
25/01/2007, 07:52
Γεια χαρά!

Έχω φτιάξει ένα "σασί" για ένα προενισχυτή audio που κατασκεύασα..
Στρατζαριστό..
Αύριο θα σας πω το μαγαζί μόλις βρώ την κάρτα του.. - κοντά στο ποτάμι στο ύψος της Ιεράς Οδού..

Πάντως το inox μου έβγαλε την πίστη να το τρυπήσω μιάς και δεν ήξερα και πήρα απλό τρυπανάκι...

Θέλει λάδι κοπής - χαμηλές στροφές και είδικό τρυπάνι (~ 12 euro κόστος)..

Για αλουμινοκατασκευές υπάρχει ένας πολύ φιλικός τύπος στο μοναστηράκι..

Αύριο περισσότερα :wave2:

STOYBI
25/01/2007, 08:49
Zαχαριαδης !!!! Στην οδο ρετσινα στον Πειραια !!


:wave2:

PortisHead
25/01/2007, 09:04
Βασικά...αυτο που θέλω να φτιαξω ειναι το εξής:
Οι εξατμίσεις στηρίζονται με κατι δαχτυλίδια στα πισω μαρσπιε (οπως οι περισσότερες δηλαδή)

Βλέπε ΦΩΤΟ (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/gpr2.jpg)

Σε αυτο το σημειο,και λόγω λάθος τοποθετησης εξ αρχής,εχουν δημιουργηθεί κατι απαίσια σημάδια-γρατζουνίες.

Ήθελα λοιπον να αντικαταστήσω αυτα τα δαχτυλιδια με κάτι "συμπαγές"
που να καλύπτει τις γρατζουνιές...κάτι όπως φαινετε στην επόμενη ΦΩΤΟ (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/gpr3.jpg)

Ελπίζω να εγινα κατανοητός. :)

Οποιος μπορει να βοηθήσει με πληροφορίες-πατέντες....ευπρόσδεκτος.
:wave2:

motaba
25/01/2007, 09:31
Άκυρο!!!

Δε νομίζω να σε βοηθήσει η στράτζα στην περίπτωση αυτή..

Θα πρέπει να πάρεις ένα πολύ λεπτό κομμάτι inox και να σχεδιάσεις σε Autocad το σχέδιο (φαντάσου το ανοιγμένο το στήριγμα) και να το πάς για υδροκοπή, όπου θα κοπεί ακριβώς όπως το θέλεις...

Με ίδια καμπύλη στα δυο άκρα όπου θα μπεί η βίδα στήριξης... :smilea:

Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο τρόπο που μπορεί να κοπεί το inox με ακρίβεια...

Υδροκοπή έχει σίγουρα στο Πειραιά, θα το ψάξω και θα σου πω αυριο!


:wave2:

PortisHead
25/01/2007, 09:38
Να σαι καλα φίλε μου.
Πειραια μένω κιόλας.....αλλά ασχολουνται εκει κάτω στην οδό Ρετσινα με τέτοιες μικροκατασκευές ???

motaba
25/01/2007, 09:48
Προσωπικά έχω κόψει από ένα κομμάτι ατσάλι - με αυτό τον τρόπο - μια λάμα για μαχαίρι :eyepop:

Η τιμή κανονικά πάει με το εκατοστό.. Εμένα μου είχε πάρει για την υδροκοπή για μια λάμα 21 cm ολόκληρη, γύρω - γύρω , 5 euro... καλά είναι..:lol:

θα σου πω αυρίο τη διέυθυνση..
Αν το βρω στο Google Earth θα βάλω φωτο..

:wave2:

PortisHead
25/01/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Προσωπικά έχω κόψει από ένα κομμάτι ατσάλι - με αυτό τον τρόπο - μια λάμα για μαχαίρι :eyepop:

Η τιμή κανονικά πάει με το εκατοστό.. Εμένα μου είχε πάρει για την υδροκοπή για μια λάμα 21 cm ολόκληρη, γύρω - γύρω , 5 euro... καλά είναι..:lol:

θα σου πω αυρίο τη διέυθυνση..
Αν το βρω στο Google Earth θα βάλω φωτο..

:wave2:


Click Here (http://img.villagephotos.com/p/2005-3/964971/verneigen.gif)

motaba
25/01/2007, 10:23
:blush:


Δεν είμαι από Πειραιά αλλά θα προσπαθήσω να σου περιγράψω που περίπου είναι..
Λοιπόν από το ποτάμι βγαίνουμε στην έξοδο για Πειραιά... και ακολουθούμε ένα δρόμο διπλής κατεύθυνσης όπου περνάει κοντά από ένα εργαστάσιο (υπάρχει περίπτωση να είναι του "Κεράνη" ?) στο δεξί σου χέρι.. Το άλλο ρεύμα σε κάποιο σημείο βρίσκεται πάνω σε μια γέφυρα. Κεντρικός δρόμος είναι αυτός. Πρίν από αυτό το εργαστάσιο υπάρχει ένας δρόμος στο βάθος δεξιά (μιας κατεύθυνσης) ο οποίος έρχεται από Πειραιά. Είναι σε εκείνο το δρόμο στο αριστερό χέρι.

Μπορεί να πάω σήμερα να το δω..

:wave2:

motaba
25/01/2007, 10:34
Μακρών Τειχών 10

210 4132447 - 210 4136833

info@protypometal.gr


:a30: :a54:

:beer:

PortisHead
25/01/2007, 10:40
Το ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ειναι λίγο....

Θα πάω σημερα κιολας να το δω.

:wave2:
:beer:

motaba
25/01/2007, 10:50
Ναι είσαι καλά!! Καλές κατασκευές!
Το μόνο που πρέπει να ρωτήσεις είναι τι έκδοση Autocad πρέπει να είναι το σχέδιο.. Εγώ το είχα φτιάξει και πάω έτοιμος και δεν το αναγνώριζε η δική του έκδοση :lol:


:wave2:

stefanos
25/01/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Ναι είσαι καλά!! Καλές κατασκευές!
Το μόνο που πρέπει να ρωτήσεις είναι τι έκδοση Autocad πρέπει να είναι το σχέδιο.. Εγώ το είχα φτιάξει και πάω έτοιμος και δεν το αναγνώριζε η δική του έκδοση :lol:


:wave2:

Παιδειά είναι παρατραβηγμένο να πάτε υδροκοπή ένα λαμαρινάκι πάχους δεκάτων του χιλιοστού.

motaba
25/01/2007, 13:10
Γειά χαρά!

Πρότεινα την υδροκοπή αν ο PortisHead θέλει να φτιάξει κάτι από inox..
Μια φορά το δούλεψα (η αλήθεια είναι πως ήταν 1 ή 1,5 mm ) και είναι πολύ σκληρό υλικό.
Φαντάζομαι ότι μπορεί να το κόψει και με εργαλείο τύπου Dremel αλλά για σκέψου πόσα δισκάκια θα χαλάσει για να το κόψει ακριβώς όπως θέλει...κι αν φύγει η μύτη...πάλυ από την αρχή..

Μπορεί να γίνει και σε ψαλίδι φαντάζομαι αν το κόψει σε μορφή παραλληλόγραμου. Μετά θα πρέπει να κάνει τις καμπύλες πάλι..

Εντάξει τραβηγμένο είναι αλλά δεν πρέπει να κοστίζει και πολύ..

Άσε που με την υδροκοπή μπορεί να κάνει και σχεδιάκι στο μέταλλικό έλασμα ώστε να λέει " GRP POWER " :winka:




:wave2:

motaba
25/01/2007, 13:17
Για στείλε κι ένα μύνημα στον grat μήπως φτιάξεις κάτι τέτοιο σε carbon...


75901

Stabak
25/01/2007, 14:14
μην το κάνεις αν δεν βάλεις κάποιου τύπου ελαστικό ή μαλάκωμα, ποιος σου λέει ότι δεν θα γίνουνε γραντζουνιες με το νέο σχέδιο? σο και να το τροχίσεις θα ειναι λετπτό.... και στο παραμικρό θα το ξεφλουδίζει αν δεν ειναι καλά τοποθετημένο

xapos_kil
25/01/2007, 18:31
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ. . ΜΕ ΙΝΟΧ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΝ ΠΟΡΩΝΕΣΤΕ ΜΕ ΥΔΡΟΚΟΠΕΣ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΨΙΜΟ ΣΤΗΝ ΨΥΧΡΑ. . Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ Κ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΑΕΡΑΓΩΓΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΓΑΖΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ,ΕΓΩ ΚΟΒΩ ΤΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΑΣΤΩΡΑΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ. . :p ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΚΑΛΥΜΑ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΜΕ ΙΝΟΧ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΑΝΙΣΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΠΤΩΣΗ ΧΑΡΑΧΘΗΚΕ ΚΤΛ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΨΑΝ Κ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΤΟ ΒΑΛΑΝ ΣΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ. . !!! ΜΛΚΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΜΑ . .

ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ 5*5CM Η ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΣ ΜΟΥ!! ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ.. ΧΩΡΑΕΙ :) ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΛΩΡΙΔΑ ΚΟΥΡΜΠΑΡΙΣΤΗ ΕΝΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΕΙΜΑΙ ΚΙΛΚΙΣ Κ ΠΕΦΤΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ. .

ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΩ ΤΟ ΚΑΛΥΜΑ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ VSTROM Κ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΕΠΙΔΙ ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ?

xapos_kil
26/01/2007, 00:44
ΟΡΙΣΤΕ Κ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΥΜΗΘΗΚΑ. .

Υ.Σ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΣΤΡΟΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΕ

banditgr
28/01/2007, 20:43
pantos kopes mporeis na kaneis se pola meri...me ena cnc pantografo kaneis papades....na deis na kovei cnc plasma na koufatheis.

xapos_kil
28/01/2007, 22:29
:D


76206

xapos_kil
28/01/2007, 22:31
Pws sas fainontai ? simeiwsi oti to prostateytiko einai inox lamarina pou ekana k tin evapsa se ilektostatiki vafi . . mat mayro an fainete


76207

motaba
29/01/2007, 10:11
Γειά χαρά!

Πολύ καλή κατασκευή φαίνεται! Η ηλεκτροστατική βαφή πόσο πήγε ?

:wave2:

xapos_kil
29/01/2007, 17:51
e koita gia enan pelati lianikis peripou 10-15 eyrw i vafi se tetoia epifania.

Tis alysidas. . olo mazi an valeis to inox pou evala se lianiki peripou 50-60 eyrw me tin vafi. Xontriki den mporw den ua prolabaina an i8eles :p den exw 100 xeria. . einai xeiropoiitw etsi se strantza k ypologismous epitopou apo mena mexri na to ferw opws i8ela.

Twra nomizw oti kapoia alla xrwmata kostizoun alliws alla to mat to nikel k to sfirilato einai ta ftina logo paragwgis . .

Tis exatmiseis einai gyrw sta 30.

motaba
29/01/2007, 18:00
Έχεις πμ :wave2:

xapos_kil
29/01/2007, 20:57
khapos@otenet.gr