PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ...



samoure
20/12/2006, 17:42
Λοιπον,οπου να ναι περιμενω το κ6 το 600,θα ειναι στα χερια μου μεσα στη βδομαδα:D

Αλλα,τωρα εχω τρεξιματα με ασφαλειες κτλ,και αφου θελω να κανω και κλοπης πηγα σημερα στην INTERAMERICAN και για ασφαλιζομενο κεφαλαιο 10500 ευρω,μου ζητανε 713 ευρω το χρονο παρακαλω.Το ακουσα και καραφλιασα!!

Κανονικα θα πληρωνα 558 ευρω αλλα δεν εχω κλεισει τα 23 (τον Ιουλιο τα κλεινω),κι ετσι πληρωνω επασφαλιστρο νεου οδηγου..

Οποτε σκεφτομαι να το γραψω το μηχανακι στο ονομα του πατερα μου για να γλυτωσουμε το προσθετο τουλαχιστον.ΑΛΛΑ,εδω προκυπτουν 2 ερωτηματα που δεν ξερω τις απαντησεις:

1ον:Ο πατερας μου δεν εχει διπλωμα μοτοσυκλετας και φοβαμαι ατι θα του ζητηθει για να κανει την ασφαλεια.Λετε να κολλησει εκει το θεμα???

2ον:Αντε και πες οτι πανε ολα καλα και προσπερναμε το πρωτο ερωτημα,τωρα τι θα γινει σε περιπτωση που: τρακαρω και φταιω??
τρακαρω και δεν φταιω??
μου το κλεψουν?????
Θα με καλυψει η θα μου πει παρε τα @@ του Καραμπελα???


:beer: Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι να βοηθησει,γονατισα οικονομικα με την αγορα,τωρα θσ με βιασει και η ασφαλιστικη:bawl:

Επισης αν καποιος εχει υποψην του καλυτερη προσφορα,ας κανει ενα κοπο να ενημερωσει,ευχαριστω προκαταβολικα για τισ απαντησεις:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

yianvoul
20/12/2006, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Λο

1ον:Ο πατερας μου δεν εχει διπλωμα μοτοσυκλετας και φοβαμαι ατι θα του ζητηθει για να κανει την ασφαλεια.Λετε να κολλησει εκει το θεμα???

:

δεν παιζει ρολο αν εχει διπλωμα ο πατερας σου...

GIXXERAKIAS
20/12/2006, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από yianvoul
δεν παιζει ρολο αν εχει διπλωμα ο πατερας σου... +1000 Δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο το θεμα,το θεμα μας ειναι αν αξιζει να σκας τοσα λεφτα το χρονο και να παρεις τα @ρχιδια του καραμπελα(οχι αυτον με τις εξατμισεις:D ) αν κτυπα ξυλο στην κλεψουν μετα απο 2-3 χρονια?Οχι φυσικα θα σου δωσουν το μειον 15% της αξιας της ειον και οτι σου κοψουν απειδη δεν γουσταρουν να σε πληρωσουν!Αν και απο την interamerican εχουν μεινει πολοι ευχαριστημενοι σε αυτον τον τομεα της πληρωμης μετα απο ολικη κλοπη η στο αυτοκινητο του πατερα μου που ειχε ενα ατυχημα και το βγαλανε ολικη καταστροφη τυα πηρε τα λεφτουδακια του.Απλα σου ειπα και πιο πανω,τα αξιζει τελικα αυτα τα λεφτα για την "σε περιπτωση" αν τυχη ποτε κλοπης της μηχανη σου?Σκεψου το καλα αυτο!

ps:Καλοταξιδο και καλοστριφτο το εργαλειο!!!Σου ευχομαι καλες βολτες,παντα ορθιος και το κρανος στο πανω κεφαλι ε?:D :D Αντε μπας και μαζευτουμε για καμμια βολτα:winka:

:beer: :beer: :beer: :wave2:

samoure
21/12/2006, 19:50
Ευχαριστω πολυ φιλε GIXXERAKIA,να σαι καλα:beer:

Τωρα οσο αφορα την ασφαλεια,εχω μπει σε σκεψεις να μην κανω για κλοπη,αλλα χεζομαι λιγο,τοσα λεφτα εδωσα,αμα μου τη φανε τι θα λεω μετα στον εαυτο μου??Μπραβο μ@λ@κ@ πολυ εξυπνη κινηση να μην κανεις κλοπης??:confused:
Τοσα ακουγονται καθε μερα

Για αυτο που λες GIXXERAKIA για την αποζημιωση το ξερω,σκεφτομαι μηπως την κανω τωρα στην αρχη και βλεπουμε μετα,αλλα που λεφτα???
Ειναι και τεραστια η διαφορα...

Σαν προσφορα παντως ειναι καλη,για αυτα που προσφερει?Δεν ξερω τι να κανω

mats8282
22/12/2006, 09:55
Την ηλικια του οδηγου την μετρανε απο 1/1 του καθε ετους.Αυτο σημαινει οτι απο 1/1/2007 δεν θα επιβαρυνεσαι απο επασφαλιστρο.Ναι ειναι ακριβη αλλα ειναι η μοναδικη...Και δεν εχει μονο κλοπη..εχει και οδικη,φυσικα φαινομενα και τρομοκρατικες σαν εξτρα... :wave2:



ΥΓ--->235/6μηνο πληρωνω εγω για το gsr αλλα εχω βρει την υγεια μου με 40 ευρω το μηνα(τοσο βγαινει, 10 καφεδες) :beer:

costas81
22/12/2006, 10:18
η ασφαλεια βγαινει στο ονομα που ειναι και η αδεια κυκλοφορειας της μηχανης και καλυπτει οποιδηποτε οδηγαει την μηχανη και εχει διπλωμα οδηγησης και δεν ειναι νεος οδηγος. Αν την μηχανη την οδηγαει νεος οδηγος και δεν ειναι δηλωμενος (δηλαδη δεν εχουν πληρωθει τα επιπλεον χρηματα) σε περιπτωση ατυχηματος η ασφαλεια δεν σε καλυπτει.

Δωσε πολυ προσοχη ειδικα στο τελευταιο!

idi
22/12/2006, 10:49
ρε παιδια τι λετε ξερετε? :rotflmao: :rotflmao: (μονο ο costas το προσεξε)

θελει να γλιτώσει το προσθετο ασφαλιστρο "νεου οδηγου" το παιδι και του λετε "δεν εχει σημασία αν εχει διπλωμα ο πατερας σου θα στο μειώσουν"? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δηλ για την ασφάλεια καλυτερα να μην εχεισ δίπλωμα παρα να εισαι νεος οδηγος ? :rotflmao: λετε να μη το προσέξουν? :rotflmao: :rotflmao:

εχω κλασει στο γελιο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mats8282
22/12/2006, 13:35
Δεν εχει να λεει ποιανου ειναι η μηχανη στα χαρτια....καλυπτει τον οδηγο αρκει να εχει διπλωμα.Τωρα στην περιπτωση σου σε περιπτωση που ο οδηγος ειναι νεος και δεν εχει δηλωθει στην ασφαλιστικη υπαρχει επασφαλιστρο 50%(αλλες εταιριες πανε διαφορετικα) το οποιο καταβαλετε αμεσα...Αλλα σου ξαναλεω την ηλικια την μετρανε απο 1/1 του καθε χρονου οποτε απο 1η Γεναρη δεν θεωρεισαι νεος οδηγος...Αντε και βρωμησε το θεμα ο απο πανω μου εκλασε :wave2:

R-1nas
22/12/2006, 21:40
Kai ego exo to mixanaki mou stin Interamerican asfalismeno.
Ontos ta lefta einai para polla gia 6mino alla exo to kefali mou isixo kai epeidei ksero periptosis pou eixan asfaleia klopis stin interamerican kai tous tin eklepsan tous apozimiosan meta apo 90 meres osa elege to simbolaio. Ego ksekinisa apo 325euro to 6mino kai meta mou anakoinosan oti ta asfalistra peiran auksisi kai dino 345euro. Tora sta epomena den ksero an tha aneboun kai allo.

Auto to oti anebikan ta asfalistra kai den mou edosan kales eksigiseis me ekanan kai strabosa.
Episeis na po oti auto to paketo einai full extra :-) akoma kai apo anasfalisto ama exeis atyxima.

Auta omos ta parapano einai leptomeries pou prosopika ta theoro malakies en sxesi me ta parakato.

Eida oti anafereis oti i agora se exei gonatisei oikonomika. Arage eksoplismo exeis giauto to mixanaki ?

Episeis otan ekana tin asfaleia mou bgalane fotografies to mixanaki, fototipia to diploma, adeia, kai tautotita. 75euro prokataboli mexri na bgei to symbolaio pou ekane 20 meres.

rc31
23/12/2006, 14:42
Ας δουμε πρωτα το θέμα κόστους , δινεις 700κατι ευρο και σε περιπτωση που σου το κλεψουν θα παρεις 10500 και το θεωρεις ακριβο ? Ενα ρυτο λεει σε καποιον του δινανε μια ραβδο χρυσου για 10 δραχμες , ομως του φαινοτανε ακριβη γιατι δεν ειχε τις 10δραχμες.

Το πακετο που προσφερει η Interamerican ειναι γενικα καλα τιμολογιμενο γιατι προσφερει ενα πληρες πακετο , οδικη ,νομικη ,πυρος κτλ κτλ (εγω ετσι πιστευω τουλαχιστον)

Απο εκει και μετα η Interamerican για να ασφαλισει θελει φωτογραφιες οχηματος, αδεια ,διπλωμα και ταυτοτητα κυριου οδηγου . Αρα αμα δηλωσεις τον πατερα σου το ποιο πιθανο δεν θα το δεχτουνε ακομα ομως και αν το δεχτουνε και το οδηγεις εσυ υπαρχουν δυο πιθανοτητες να συμβουν .

Σε περιπτωση που συμβει κατι και ανακαλυψουν οτι το οδηγουσες εσυ το σιγουρο ειναι οτι θα κληθεις να πληρωσεις το επασφαληστρο που δεν πληρωσες επαυξημενο μεχρι και 100 % αρα οχι μονο δεν γλυτωσες κατι αλλα θα πληρωσεις παραπανω . Και ποτε θα συμβει να σε ελεξουνε , οποιαδηποτε στιγμη χρησιμοποιησεις καποια καληψη (δεν αναφερομαι μονο στην κλοπη) φταις δεν φταις .

Η χειροτερη ομως φαση ειναι η εξης , οταν παραλαμβανεις οποιοδηποτε ασφαληστηριο συμβολαιο βαση νομου αποδεχεσαι οτι ολα τα στοιχεια που αναφερονται στο συμβολαιο ειναι σωστα. Οταν συμβει κατι και αποδειχτει οτι δεν δηλωσες το διπλωμα σου ,αυτο νομικα θεωρείται δολος και η εταιρεία εχει δικαιωμα να αρνηθει την αποζημιωση σου (εκτος απο περιπτωσης Α.Ε) . Το τελευταιο μπορειτε να το τσεκαρετε μεσα της ενωσης ασφαλιστικων ελλαδος για την ισχυη του . Το οριζει ο νομος !

Αρα σκεψου το σεναριο να σου εχουν κλεψει την μηχανη ,(πανε 10500) να εχεις κανει μαιμουδια με την ασφαλεια οποτε να μην αποζημιωθεις (πανε και τα λευτα της ααφαλειας) .

Ως απαντηση σε ποστ για την αυξηση του κοστους της ασφαλειας στην ανανέωση του εξαμήνου εχω να προσθεσω τα εξής .

Οι ασφαλιστικες στον κλαδο αυτοκινητου συνηθως κανουν δυο αυξησεις τον χρονο ,οταν πληρώνεις εξαμηνο συνηθως πετυχενεις και τις δυο , οταν πληρωνεις ετησιο συνηθως την μια .

Απο εκει και μετα η καθε εταιρεία εχει δικαιωμα να προβενει σε αυξηση του τιμολογιου της οπως επιθυμει . Δεν υπαρχει νομοσχεδιο που να οριζει τον συντελεστη αυξησης. Οποτε η καθε εταιρεία αυξάνει οσο θέλει βαση τον αναγκών της .

Συνηθως μεγαλες αυξήσεις βλεπουμε σε εταιρείς που παλια λεγοντουσαν φτηνες και τωρα για να μην κλεισουν πρεπει να ερθουν στα επιπεδα της αγορας. Τα συμβολαια αυτοκινητου και μοτοσικλετας εν αντιθεση με τα συμβολαια πυρος και ζωης δεν οριζουν απο πριν το μελλοντικο κοστος .

samoure
23/12/2006, 17:18
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις παιδια,οφειλω να πω οτι βοηθησατε πολυ:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Την ηλικια του οδηγου την μετρανε απο 1/1 του καθε ετους.Αυτο σημαινει οτι απο 1/1/2007 δεν θα επιβαρυνεσαι απο επασφαλιστρο.

Καλα αν αυτο ισχυει,τοτε μιλαμε για πολυ καλα νεα,ετσι θα μπορεσω να το δηλωσω και στο ονομα μου:cool: .Θα το ρωτησω αν και απο οτι καταλαβα το λες εκ πειρας φιλε mats8282.


Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Eida oti anafereis oti i agora se exei gonatisei oikonomika. Arage eksoplismo exeis giauto to mixanaki ?

Αστα,πονεμενη ιστορια...


Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
Οι ασφαλιστικες στον κλαδο αυτοκινητου συνηθως κανουν δυο αυξησεις τον χρονο ,οταν πληρώνεις εξαμηνο συνηθως πετυχενεις και τις δυο , οταν πληρωνεις ετησιο συνηθως την μια .

Αυτο ρε παιδια πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω,δεν ειναι λιγο κοροιδία??
Δηλαδη ενω καθε χρονο μειωνεται η αξια της μηχανης,μειωνεται η αποζημιωση (σε περιπτωση κλοπης π.χ.) που θα παρεις,αλλα παρ'ολα αυτα τα ασφαλιστρα αυξανονται????:confused:
Αν ειναι δυνατον...

rc31
26/12/2006, 19:52
Αν είχες αγορασει μονο μια καλυψη πχ μονο κλοπη αυτο που λες θα ηταν και παλι εν μερη σωστο .

Οι τιμη ενος ασφαληστηρίου επειρεαζεται απο πολλες παραμετρους που μονο για να τις αναφερω θελω 5 σελιδες ( που λεει ο λογος)

Πχ η τιμη στην κλοπη επηρεάζεται απο ποσες αποζημιωσεις ειχε τον προηγουμενο χρονο η εταιρεία και απο ποσους ανθρωπους εχει ασφαλισμενους η εταιρεία .

Και σου είπα μονο 2 απο τις 10 παραμετρους που αφορουν την κλοπη .

rc31
26/12/2006, 19:54
με την λεξη Ασφάλιση εννοουμε το συνολο τον ατομων που συνησφερουν σε ενα κοινο ταμειο που θα πληρωσει την ζημια ενος απο του συνολου .

Αρα οσοι περισσοτεροι και λοιγοτερες ζημιες τοσο χαμηλοτερο ασφαληστρο .


Για αυτο μεχρι στηγμης ελαχιστες εταιρείες ασφαλιζουν για κλοπη μοτοσυκλετες , επειδη εχουν μια σιγουρη ζημια και μικρο κοινο να απευθυνθουν .