PDA

View Full Version : Full Carbon Fiber TDM900



grat
21/12/2006, 00:28
EEEE ναι λοιπόν το φιλαράκι μου ο Νίκος από την Κομοτηνή με εμπιστεύτηκε να του φτιάξω το Tdmάκι του από full Carbon Fiber, εφόσον είδε το μηχανάκι μου το ΧΤΧ 660 Yamaha στο XL Magazine αυτόν τον μήνα. Φυσικά του είπα ότι λόγω ότι το κάνω για καθαρά από hobby θα του το αργήσω λίγο μιας και τρέχουν τώρα οι γιορτές και ότι δεν είναι η κυρίως μου δουλειά και δεν έφερε αντίρρηση. Γι' αυτό είπα λοιπόν να κάνω αυτό το post έτσι για να μοιραστούμε όλοι αυτό το Project. Ελπίζω μόνον να μην είμαι κουραστικός.

Ιδού λοιπόν το πρώτο φτερό και συγκεκριμένα το Δεξί, βέβαια είναι ακόμη σε ακατέργαστη μορφή όπως βγήκε από το καλούπι. Θέλω να πω επίσης ότι η δημιουργία αυτού του φτερού δεν έγινε με τον κλασσικό τρόπο υλοποίησης που χρησιμοποιούν η περισσότεροι ξένοι οίκοι δηλαδή καλούπι, κόλλα, άπλωμα υφάσματος, κόλλα και Vacuum Bag αλλά με infusion πράγμα που το φτερό γίνεται πλήρως συμπαγές και ταυτόχρονα την ώρα της πίεσης σε ειδικό φούρνο (ιδιοκατασκευή).

Ιδού λοιπόν οι πρώτες photo και θα ακολουθήσουν και πολλές άλλες:

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/TDM-after-the-infusion-v1.gif

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/TDM-after-the-infusion-v5.gif

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/TDM-after-the-infusion-v6.gif

η παρακάτω photo στο φτερό έχω βάλει ταινία για κάποια ενίσχυση που έχω κάνει από πίσω για τα δεσίματα.

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/TDM-after-the-infusion-v9.gif

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/TDM-after-the-infusion-v8.gif

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/TDM-after-the-infusion-v7.gif

Βέβαια, δεν χρειάζεται να ρωτήσετε για το βάρος του αλλά και το πόσο παλ... είναι μιας και δεν έχει ένα normal σημείο.

Ερωτήσεις?

Spazz
21/12/2006, 00:51
:beer: :beer: :beer:


poly kalos giwrgo...


...No Ca$h

grat
21/12/2006, 08:09
βρε Νο$cash εδώ είσαι μωρέ.

Που είσαι ρε φίλε? πάρε και κανένα τηλέφωνο, κανόνισε για καφέ!!!

Spazz
22/12/2006, 09:48
θα κανονισουμε απλα εχω ψιλοτρεξιματα τωρα..

ετοιμαζω και το μηχανακι για το 2007...


ασε θα μπω φυλακη φετος σιγουρα!

grat
22/12/2006, 11:58
:confused:

Giati?

grat
21/01/2007, 22:42
ΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑ, μου πήρε βέβαια αρκετό χρόνο αλλά το καλό πράγμα αργεί::smokin:

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/Moto/TDM-Rear-Panel.gif

schumacher_
22/01/2007, 00:38
Πολύ respect τα αποτελέσματα!! :eyepop:

Sorry αν σου το γ@μ@ω λίγο, αλλά από πού θα μπορούσα κι εγώ π.χ να προμηθευτώ τέτοιο carbon πανί? Μπορούμε να το αγοράσουμε από κάπου? Γιατί έχω βρει ένα "οδηγό" για το πώς να φτιάξεις τέτοια πραγματάκια και λέω να το προσπαθήσω...

:wave2: :wave2:

grat
22/01/2007, 08:24
Φίλε schumacher_ No problemo,

υπάρχει ένα μαγαζί στην Αθήνα το οποίο ονομάζεται ΝΕΟΤΕΧ και διαθέτει αρκετά πράγματα. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτό που διαθέτει υπάρχουν και άλλα. Ότι άλλο θέλεις πες μου.

lc8ergr1
22/01/2007, 09:45
KYΡΟΣ ΓΡΑΝΑΖΗΣ ΕΦΕΥΡΕΤΗΣ

ΕΥΓΕ!!!!

SPACE PROJECTS

AN ΖΟΥΣΕΣ ΤΟ 2999 ΤΙ ΘΑ ΕΦΤΙΑΧΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ .... ???

ΤΡΑΒΑ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΒΗ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ
ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ....

al3x
22/01/2007, 11:48
φιλε grat πολυ ωραια αυτα που φτιαχνεις .... keep up.
μερικες ερωτησουλες.... επειδη και εγω ειμαι σε φαση συγκεντρωσης υλικων για να φτιαξω καποια μικρα κομματια διακοσμητικα κυριως .... και βλεπουμε...
1) για την καρινα ποσες στρωσεις carbon εχεις βαλει ? βαζεις και τιποτα αλλο υλικο αναμεσα για παραπανω αντοχη σε σχεση με τα πλαινα ας πουμε?
2) απο οτι ειχα δει εχεις φτιαξει και για τo xt σου διαφορα κομματια, για τα πλαινα βαζεις και fiberglass αναμεσα?? στα πλαινα ποσες στρωσεις εχεις βαλει?
3) τα κομματια αυτα καρινα, πλαινα κτλ... εχουνε καθολου ελαστικοτητα... ? η ειναι ακαμπτα σε σχεση με τα μαμα πλαστικα της μηχανης ή με τα fiberglass.
ελπιζω να μην σε κουρασα.... περισσοτερες ερωτησεις αργοτερα :)

grat
22/01/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από al3x
φιλε grat πολυ ωραια αυτα που φτιαχνεις .... keep up.
μερικες ερωτησουλες.... επειδη και εγω ειμαι σε φαση συγκεντρωσης υλικων για να φτιαξω καποια μικρα κομματια διακοσμητικα κυριως .... και βλεπουμε...
1) για την καρινα ποσες στρωσεις carbon εχεις βαλει ? βαζεις και τιποτα αλλο υλικο αναμεσα για παραπανω αντοχη σε σχεση με τα πλαινα ας πουμε?
2) απο οτι ειχα δει εχεις φτιαξει και για τo xt σου διαφορα κομματια, για τα πλαινα βαζεις και fiberglass αναμεσα?? στα πλαινα ποσες στρωσεις εχεις βαλει?
3) τα κομματια αυτα καρινα, πλαινα κτλ... εχουνε καθολου ελαστικοτητα... ? η ειναι ακαμπτα σε σχεση με τα μαμα πλαστικα της μηχανης ή με τα fiberglass.
ελπιζω να μην σε κουρασα.... περισσοτερες ερωτησεις αργοτερα :)

Aouts:eek: ,

μπόλικο πράγμα:eyepop: , έχουμε και λέμε:

1) Aυτό εξαρτάτε από εσένα πόσο ελαφρύ και σκληρό θέλεις:confused: . Εγώ δεν βάζω ποτέ Πολυεστέρα ΄η πολυεστερική ρητίνη:evil: :nono: .
2) το ίδιο με το πανω:dizzy:
3) βεβαίως γιαυτό και δεν βάζω πολυεστερική ρητίνη:winka:

al3x
22/01/2007, 14:02
το επομενο setaki ερωτησεων.... αφου ήσουν γληγορος...
ωραια πολυεστερικη ρητινη no... ετσι και αλλιως πηρα εποξικη καλος ειμαι εδω...
1) δεν ειπες για την καρινα που φανταζομαι (ισως κανω και λαθος) θελουμε να ειναι πιο ανθεκτικη... ποσες στρωσεις carbon εβαλες? 3-4
2)τι carbon ειναι αυτο που εχεις στην φωτογραφια ? 2Χ2 twill 195 g/m2?
3)ποσο το αγοραζεις το μετρο ?
4)για το καλουπι της καρινας, fiberglass δεν χρησιμοποιησες? εγινε σε κομματια?

αα και σε πιο forum συμμετεχεις περισσοτερο για να ξερω που να σε βρισκω πιο ευκολα ... αυτο στειλτο με pm :)

pavlaras1
23/01/2007, 01:18
Συμπερασμα μπορω να κανω και το κρανος μου με τον ιδιο τροπο carbon ή kevlar?

Ποσο κοστιζει το μετρο των παραπανω υλικων?

fantacid
23/01/2007, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Συμπερασμα μπορω να κανω και το κρανος μου με τον ιδιο τροπο carbon ή kevlar?

Ποσο κοστιζει το μετρο των παραπανω υλικων?

θες να φτιαξεις χειροποιητο κρανος?

κατι τετοιο μου φαινετε ακρως επικυνδινο!!

grat
23/01/2007, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
θες να φτιαξεις χειροποιητο κρανος?

κατι τετοιο μου φαινετε ακρως επικυνδινο!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!:D

mtsop
23/01/2007, 09:16
Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να ξύσει εξωτερικά το κράνος να φύγει το χρώμα και μετά να περάσει 2-3 στρώσεις carbon.

psaxioti
23/01/2007, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να ξύσει εξωτερικά το κράνος να φύγει το χρώμα και μετά να περάσει 2-3 στρώσεις carbon.


Δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνει ούτε καν αυτό. Εκτός του ότι θα αυξήσει το βάρος, τα εσωτερικά του κράνους είναι φτιαγμένα για μια συγκεκριμένη σκληρότητα του εξωτερικού κελύφους, την οποία θα αλλάξει έτσι και δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να πει πως θα δουλέψει το κράνος σε περίπτωση (μακριά από εμάς) πτώσης.

grat
23/01/2007, 09:31
To βάρος είναι το μόνο σίγουρο. Δεν το προτείνω με τίποτα, θα πρέπει να κατασκευαστεί από την αρχή και φυσικά να γίνουν τα ανάλογα CrashTest. Τώρα όσο για την πτώση οθδέν σχόλιο.

al3x
23/01/2007, 10:36
δεν ειπες ποσες στρωσεις carbon εβαλες για την καρινα ? 2χ2 twill 195 gr χρησιμοποιεις? ποσο το αγοραζεις το μετρο ? thanks :)

grat
23/01/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από al3x
δεν ειπες ποσες στρωσεις carbon εβαλες για την καρινα ? 2χ2 twill 195 gr χρησιμοποιεις? ποσο το αγοραζεις το μετρο ? thanks :)

Στην καρίνα συνήθως βάζουν 4-5 στρώσεις ενώ το πλέξιμό του είναι 2χ2mm και όσο για το κόστος σου στέλνω pm.

pavlaras1
23/01/2007, 19:35
Αρα ακυρη η σκεψη που εκανα.

:D

samtakos
23/01/2007, 21:45
Prwta apo ola ta sygxaritiria mou gia ta yperoxa apotelesmata.

Kata defteron, thelw na su pw pws eisai tyxeros pu exeis tin texnognosia kai mporeis na peiramatizese kai na dimiurgeis :)

Exw kai ego 2 erotisules...

Xreiazete eksoplismos (ektos apo ta apla ylika fisika) gia na kanei opoios apo emas thelei kati analogo ?

Exeis idea pu mporw na diavasw kai na mathw tin oli diadikasia?

Efxaristo & ksana bravo

grat
24/01/2007, 09:05
Παίδες το πως μπορείς να φτιάξεις δεν έχετε παρά να μπείτε στο Google Video και να πατήσετε Carbon Fiber και θα σας βγάλει αρκετά video για το πως μπορείτε να κάνετε τέτοια εφαρμογή.

drade
25/01/2007, 11:24
έχω αρχίσει να ονειρεύομαι το tuonaki μου σε carbon........άμα κερδίσω το joker

samtakos
25/01/2007, 11:55
grat, sta ellhnika i polyester clear retin pws legete? Kathari retini poliesterikon?

stefanos
25/01/2007, 11:59
Πολυεστέρας.

byron
25/01/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
έχω αρχίσει να ονειρεύομαι το tuonaki μου σε carbon........άμα κερδίσω το joker


Μήπως ψήνεσαι για group buy :D (85 £ )


75896

samtakos
25/01/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πολυεστέρας.

se efxaristo gia tin apandhsh, panda prothimos na voithiseis :)

Vasika ta exw kanei ligo kuvari sto myalo mou..

To fibreglass pws to leme elinika? Os twra iksera pws legete poliesteras alla afu o stefanos mu eipe pws poliesteras legete i retini pu xrisimopoieite gia na kolisume tis ines tu fibreglass tote ypotheto pws eite to fibreglass exei allo onoma elinika eite xrisimopoiume tin idia onomasia kai gia tis "trixes" alla kai gia tin retini ??

stefanos
25/01/2007, 13:09
Είναι ένα τεράστιο μπέρδεμα έτσι κι αλλιώς.
Παλιά δεν υπήρχε ούτε άλλη ρητίνη μόνο πολυστερική ούτε άλλος οπλισμός μόνο ινες γυαλιού στην αγορά.
Οπότε είτε έλεγες πολεστερικό η fiberglass το ίδιο ήταν.
Μετά εμφανίστηκαν σε παραγωγή και άλλες ρητίνες και άλλοι οπλισμοί οπότε πράγματι δημιουργείται μπέρδεμα.
Πάντως το fiberglass κυριολεκτικά είναι η ίνα γυαλιού και καλύπτει την χύμα κομμάτια (που γίνονται όλες οι βαριές φτηνές κατασκευές, βάρκες καλύματα σε αγροτικά κλπ) και τα ακριβότερα υφάσματα.
Επείσης όταν λέμε carbon kevlar κλπ εννοούμε το υλικό οπλισμού ,τις ίνες ή ύφασμα και όχι την ρητίνη (αν και συνήθως εννοείται οτι είναι epoxy).

samtakos
25/01/2007, 13:17
Afto voithise Stefane.

Erotisi, giente afto:

Na aploso polyestera (to ygro, oxi tis ines) panw se fairing (ypothetw pws prepei na to faw me gyaloxarto prota?)

Meta na valw carbon 2x2 panw, na to afisw na stegnosei kai meta na to ksanaperasw 1-2 fores me poliestera?

To kserw pws kai varitera ginonte etsi ta fairings, kai den kairdizw kati ektos apo aisthitiki.. alla rwtaw an ginete & an yparxei kapoio problima me afti tin methodo?

stefanos
25/01/2007, 14:11
Οχι πολυεστέρα εποξική.
Οχι οταν στεγνώσει αλλά πρίν στεγνώσει.
Ναι θέλει ξύσιμο.
Μετά θέλει βερνίκι γιατί ο ήλιος θα το κιτρινίσει μετα κανα 2 χρόνια και καλύτερα να δοκιμάσεις σε κάτι άλλο πρώτα και οχι στο μηχανάκι σου, γιατί θα γίνει αίσχος.

samtakos
25/01/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οχι πολυεστέρα εποξική.
Οχι οταν στεγνώσει αλλά πρίν στεγνώσει.
Ναι θέλει ξύσιμο.
Μετά θέλει βερνίκι γιατί ο ήλιος θα το κιτρινίσει μετα κανα 2 χρόνια και καλύτερα να δοκιμάσεις σε κάτι άλλο πρώτα και οχι στο μηχανάκι σου, γιατί θα γίνει αίσχος.

Thanks.

"Οχι πολυεστέρα εποξική." = "Oxi poliestera. Xrisimopoihse epoksiki ritini." ? Se ena video pu eida to ekane me poliestera, poia i diafora?

"Οχι οταν στεγνώσει αλλά πρίν στεγνώσει." Se ena video pu eida eipe pws otan stegnosei, mporeis meta na tu peraseis oses fores theleis apo panw epoksiki (epoxy) analoga me to poso gyalistero to theleis...

Epeidi exw psithei arketa na to dokimasw... Me liga logia xreiazome:

ena komati fairing (exw)
carbon fiber pani 2x2mm
Epoksiki ritini + kataliti (pws akrivos ta zitaw? An pw "Epoksiki ritini + kataliti" einai arketo gia na min parw kati lathos?)

kai kanena pinelo ktl..

Afta?

Ksana, efxaristw poly

grat
25/01/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από samtakos
Thanks.

"Οχι πολυεστέρα εποξική." = "Oxi poliestera. Xrisimopoihse epoksiki ritini." ? Se ena video pu eida to ekane me poliestera, poia i diafora?

"Οχι οταν στεγνώσει αλλά πρίν στεγνώσει." Se ena video pu eida eipe pws otan stegnosei, mporeis meta na tu peraseis oses fores theleis apo panw epoksiki (epoxy) analoga me to poso gyalistero to theleis...

Epeidi exw psithei arketa na to dokimasw... Me liga logia xreiazome:

ena komati fairing (exw)
carbon fiber pani 2x2mm
Epoksiki ritini + kataliti (pws akrivos ta zitaw? An pw "Epoksiki ritini + kataliti" einai arketo gia na min parw kati lathos?)

kai kanena pinelo ktl..

Afta?

Ksana, efxaristw poly

- H πολυεστερική ρυτίνη μετά το στάδιο Γ# είναι σκληρή και άκαμπτη, οπότε σπάει και πιό εύκολα.
- Εφόσον στεγνώσει μπορείς να το περάσεις ξανά χωρίς πρόβλημα.
Τώρα όσο για το πως θα την πεις όπως ακριβώς το είπες γιατί ο κάθε εισαγωγέας φέρνει από διαφορετικό εργοστάσιο παραγωγής.

samtakos
25/01/2007, 15:21
thank you grat..

Ara gia afto pu skeftome na kanw protineis epoksiki ritini?

Tpt allo pu prepei na proseksw?

Parepiptondos, to magazei pu eipes se poia odo vriskete? An den variese steile mu kai ena PM me times ;)

P.S. anipomonume na dume to hayabusa project :D

grat
25/01/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από samtakos
grat, sta ellhnika i polyester clear retin pws legete? Kathari retini poliesterikon?

Βέβαια, ο πολυεστέρας δεν θα έλεγα ότι είναι διάφανος συνήθως είναι χρώματος μπλε.

stefanos
25/01/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από samtakos
Thanks.

"Οχι πολυεστέρα εποξική." = "Oxi poliestera. Xrisimopoihse epoksiki ritini." ? σωστά

"Οχι οταν στεγνώσει αλλά πρίν στεγνώσει." Se ena video pu eida eipe pws otan stegnosei, mporeis meta na tu peraseis oses fores theleis apo panw epoksiki (epoxy) analoga me to poso gyalistero to theleis...
Σε καμιά περίπτωση.
Αν στεγνώσει θέλει ξύσιμο γιατί απλά ξεφλουδίζει εκτός αν το βίντεο αφορούσε πολυεστέρα.


Epeidi exw psithei arketa na to dokimasw... Me liga logia xreiazome:

ena komati fairing (exw)
carbon fiber pani 2x2mm
Θα έλεγα για δοκιμή να μην πάρεις carbon αλλά υαλούφασμα παρόμοιας πλέξης.
Δουλεύεται το ίδιο και θα δεις ακριβώς τι προβλήματα θα αντιμετωπίσεις χωρίς να πληρώσεις ένα σκασμό χρήμα για carbon.
Θέλει προσοχή γιατί δεν είναι σίγουρο οτι μπορεί να ακολουθήσει τις καμπύλες η κάθε πλέξη.

Epoksiki ritini + kataliti (pws akrivos ta zitaw? An pw "Epoksiki ritini + kataliti" einai arketo gia na min parw kati lathos?)
Το εποξική αρκεί, θα σου δώσει 2 δοχεία α+β συστατικό.

kai kanena pinelo ktl..

Κανένα πινέλο για πέταμα, κανα δοχείο που θα ανακατέψεις τα συστατικά σε μικρές ποσότητες την κάθε φορά για πέταμα , καμιά σύριγγα (απο τις μεγαλύτερες) η κάτι παρόμοιο για δοσομετρία των συστατικών, γυαλόχαρτο, γαντάκια.
Επείσης να έχεις στο μυαλό σου οτι αφού περάσεις την ρητίνη και απλώσεις το ύφασμα πρέπει να ποτίσεις το ύφασμα με ρητίνη ώστε να εμποτιστεί πλήρως, χωρίς να μείνουν κενά και φυσαλίδες και χωρίς να τρέξει.

Afta?
Αφτιά.
Καλή τύχη.

Ksana, efxaristw poly

samtakos
25/01/2007, 15:59
:D

Afto pou me mberdevei akoma einai pws se afto to video:
http://video.google.com/videoplay?docid=8801536764731290932&q=carbon+fiber

stin triti kataskevh (se aftin pu peritiligei to hxeio me carbon), to pernaei arxika me "clear polyester retin" afinei na stegnosei kai meta tu pernaei extra stroseis apo "clear polyester retin".. Kapu blekome ..

:confused:

stefanos
25/01/2007, 17:30
Οτι αναφέρω παραπάνω είναι για εποξική ρητίνη, οχι πολυεστέρα.

samtakos
25/01/2007, 17:53
To gamisa ligo alla eimai newb se afta.. sorry

So..

clear polyester retin = epoksikh retinh?

stefanos
25/01/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από samtakos
To gamisa ligo alla eimai newb se afta.. sorry

So..

clear polyester retin = πολυεστέρας
epoksikh retinh=epoxy resin?
Απλά αναφέρω οτι όσα είπα παραπάνω αναφέρονται σε εποξικές ρητίνες και οχι πολυεστερα.
Το video που έβαλες παραπάνω είναι για πολυεστέρα.

GATHAN
23/02/2007, 12:35
φίλε grat, αν θέλις να βοηθήσεις και εμάς του τέλειως αρχάριους ΑΝ μπορούσες καλό θα ήταν να ανεβάσεις ένα βιντάκι με μια απλή κατασκευή ετσι ώστε να είναι ποιο κατανοητό. Αν γινεται βεβαια έτσι? :beer:

sonic22
23/02/2007, 18:01
kai kamia sovari erwtisi... :D :p


- pws adidra i venzini me to Carbon?
o poliesteras pados kati pathenei... (sxedon liwnei...)
me alla logia oi dejamenes kausimwn (depozita) apo carbon me ton tropo pou parousiazetai adexoun?

- to carbon auto einai to idio me to viomixaniko?
tha borouse kapoios na ftiajei kai plaisia p.x. opws sta gp
or einai mono gia mostra (gia dedomeno varos kai ogko milame pada...)

- giati den lete tis times?
p.x. apo enan ebiro texniti ( :D ) san esena ti kostos kataskeuis exei kathe komati?

:D

grat
23/02/2007, 23:15
Έχουμε και λέμε,

φίλε GATHAN η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει κάποιο βίντεο ακόμη, το σκέφτομαι πάντως να το κάνω, τώρα όσο για την βενζίνη και τα Ανθρακωνήματα θα πρέπει όλοι η κατασκευή να γίνει από ειδική ρητίνη και σε συγκεκριμένους βαθμούς θερμοκρασίας. Θα υλοποιήσω ένα τέτοιο project για ένα ντεπόζιτο μέσα σε αυτές τις μέρες για ένα SUZUKI BUSA:eek: . Τώρα όσο για τα πλαίσια δεν είναι καθόλου μούφα τα Ανθρακωνήματα:D , απλά όλοι η διαδικασία υλοποίησης γίνεται σε πολύ ειδικούς φούρνους τους λεγόμενους AutoClave. Τα εξαρτήματα μπαίνουν μέσα σε αυτόν και ταυτόχρονα υπάρχει πλήρως εκκένωση αέρος αλλά και πολύ υψηλών θερμοκρασιών που κυμαίνονται από 230C – 462C. Τα μηχανήματα αυτά από ότι γνωρίζω δεν υπάρχουν στην Ελλάδα (Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος) και τα οποία στοιχίζουν το λιγότερο από 85000€ :eek: και πάνω. Οπότε καταλαβαίνεται ότι εάν φτιαχτεί κάποιο τέτοιο ανταλλακτικό θα είναι πάρα πολλοί ακριβό.
Πάντως για τον έμπειρο τεχνίτη thx αλλά έχω και εγώ να μάθω πάρα πολλά πράγματα ακόμη.

grat
28/02/2007, 22:04
Iδού και μερικές photo ακόμη:

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/Front-Pic1.gif

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/Front-Pic3.gif

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/Front-Pic2.gif

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/web4.gif

http://img.photobucket.com/albums/v623/gratfriend/web2.gif