PDA

View Full Version : TOMTOM Navigation System



MikeG
21/12/2006, 14:39
Καλημέρα πέρα για πέρα .
Λοιπόν αναφέρομαι σε αυτό το gps : TomTom (http://www.louis.de/_204fdc2bdc8c3b15233e77a9018819de94/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10001229&ADTRACTIONSLOT=home_testsieger)
το οποίο όπως βλέπετε είναι σε προσφορά και κοστίζει 400 euros από 800.Ποια η άποψη σας?Είμαι ένα κλικ πριν να το παραγγείλω μιας και σιγά σιγά προετοιμάζω ταξίδι στην Ευρώπη προς το Μάϊο.
& ερωτώ τους πλοηγούς του φόρουμ.Στο συγκεκριμένο μπορούμε να περάσουμε κάποιο άλλο πρόγραμμα πέρα από το δικό του όπως το π.χ destinator ή το TopoNavigator (crsk βοήθα)?
Να το πατήσω το κουμπάκι ρε παιδιά ή άδικως ο ενθουσιασμός?
Αναμένω...

:beer: :beer:

Innersense
21/12/2006, 15:21
Φίλε MikeG αν και δεν γνωρίζω πολλά από stand-alone GPS navigators, θα σου πω μερικά πραγματάκια μιας και χρησιμοποιώ software της TomTom στο κινητό μου.

Η συσκευή ίσως είναι εξαιρετική για χρήση πάνω σε μηχανή, από εκεί και πέρα όμως οι αυτόνομες συσκευές δεν έχουν πολλές δυνατότητες για εναλλακτικό software εκτός από κάποιες γνωστών εταιριών όπως της Garmin και γι’ αυτές όμως πρέπει να ασχοληθείς αρκετά με το θέμα (δεν είναι κάτι δύσκολο, αρκεί να σχολείσαι με αυτά).

Από εκεί και πέρα για το software της TomTom, είναι πολύ φιλικό, πάρα πολύ εύχρηστο, υστερεί όμως σε χάρτες στην Ελλάδα, ενώ αντίθετα διαθέτει εξαιρετικούς και πολύ ανανεωμένους χάρτες για ολόκληρη την Ευρώπη (ακόμα και Αμερική ή και άλλες ηπείρους αν χρειαστείς!)

Αυτά ξέρω, η επιλογή φυσικά εξαρτάται πάντα και από προσωπικά κριτήριο του αγοραστή...

Cpt. Haddock
21/12/2006, 15:23
Garmin rules λέμε....

:smokin:

MikeG
21/12/2006, 15:25
Μάλιστα...:bawl: :bawl: :bawl:
Δηλαδή ρε παιδιά δε γίνεται να περάσω χάρτες της Ανάβασης πχ στο software του TOMTOM.Δε ψάχνω για PDA ή κάτι παρόμοιο.Για καθαρό GPS ψάχνω..
Thanks anyway.Όποιος άλλος ξέρει ας βοηθήσει..

:wave2:

p.s Κάπταιν τι gps έχεις εσύ αγόρι μου?έχει φωνητικές οδηγίες?Ε?

OldMan
21/12/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κάπταιν τι gps έχεις εσύ αγόρι μου?έχει φωνητικές οδηγίες?Ε?

Έχει εκείνο το γ@μάτο (δεν θυμάμαι πως το λένε...) που λέει: "Σε 50 μέτρα δεξιά πάρκινγκ...
Κατεβείτε από την μοτό... Πάτε στον 2ο θάμνο Ν.Α.... Κατεβάστε το φερμουάρ του παντελονιού σας... Βγάλτε έξω ότι απέμεινε (ΣτΜ: λόγω κρύου !!)... Δαγκώστε το ΔΥΝΑΤΑ !! "

Cpt. Haddock
21/12/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κάπταιν τι gps έχεις εσύ αγόρι μου?έχει φωνητικές οδηγίες?Ε?

Αυτό:

http://www.garmin.com/products/etrexLegendcx/

Μια χαρά την κάνει τη δουλειά του, παίρνει χάρτες τηε ανάβασης με όλη την Ελλάδα αναλυτικά και με δρόμους πόλεων

Και φυσικά ευρωπαϊκούς χάρτες. Πόλύ καλή οθόνη και customised menus

Αδιαβροχο και με memory stick

:wave2: :wave2: :wave2:

υγ. αγνόησε τα παραληρήματα του ανωτέρω γέροντος :a024:

:lol:

MikeG
21/12/2006, 15:48
Άρα αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αν πέρνει χάρτες πέρα από τους δικούς του και αυτούς που βγάζει η TOMTOM.Κάπταιν εσύ ποιο λογισμικό χρησιμοποιείς στο οποίο φόρτωσες χάρτες από ανάβαση?Επίσης έχει τελικά φωνητικές εντολές ή δεν έχει?Ρωτάω μιας και δε ξέρω κατα πόσο είναι εύχρηστη μια τόσο μικρή οθόνη με 150 χλμ οδηγώντας για γερμανία.
Ευχαριστώ πολύ.

:wave2:

OldMan
21/12/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αγνόησε τα παραληρήματα του ανωτέρω γέροντος :a024::lol:

Ομού μετά του τέως κουτσού !!! :wave2:

Cpt. Haddock
21/12/2006, 15:56
Λοιπόν, ένα ένα.

Έχει ένα λογισμικό δικό του και ένα navigation manager s/w απο εκεί και περα τους χάρτες τους αγοράζεις τους κατεβάζεις στο πισι και με το usb τους περνάς στο memory stick. Προφανώς οι χαρτες που έχει περάσει η ανάβαση είναι συμβατοί με το λογισμικό του.

Μην πάρεις gps που δεν δέχεται ελληνικους χάρτες γιατί είναι κρίμα να μην μπορείς να το δουλέψεις στην Ελλάδα

Φωνητικές εντολές (απ' όσο ξέρω :look: )δεν δέχεται, αλλά τι τις θες, βάζεις το proximity alert και καθαρίζεις

Η μήπως νομίζεις οτι ακούγονται οι φωνητικές εντολές με 150 χλμ/ώρα :lol:

(δεν έχεις goldwing απ' οσο θυμάμαι :rotflmao: )

καλύτερα μια μικρη οθόνη που θα τη συμβουλεύεσαι αραια παρά μια μεγάλη που θα σε αποσπά όμως... τεσπά εγώ το πήρα το συγκεκριμένο γιατί ήταν και μικρό σε μέγεθος αλλά και φτηνότερο απο όσο βρήκες εσύ το τομτομ.. στο ebay δε είναι ακόμα φτηνότερο

Αλλά εμένα άαααααλλο με ενδιαφέρει... :evil: :winka:




ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΣ ΕΥΡΩΠΗ; :smokin: :beer:

MikeG
21/12/2006, 16:03
Θα σου απαντήσω πρώτα στη κύρια ερώτηση σου.

Ταξίδι μέχρι Amsterdam (& Βερολίνο μιας και θα περάσουμε από Γερμανία) γύρω στον Ιούνιο με Μάϊο.Μέρες : γύρω στις 12 με διαμονή κυρίως στο Essen μιας και υπάρχει γνωστή της κοπελιάς μου.Ερωτώ και μαθαίνω πόσοι χωράνε στο σπίτι.Αυτά προς το παρόν για το ταξίδι.
Όσον αφορά το gps δεν εννωούσα φωνητικές εντολές (να του δίνω εγώ) αλλά αυτό να με καθοδηγεί λέγοντάς μου που να στρίψω και τα σχετικά.Οπότε δηλαδή δεν έχει βάλει και άλλο λογισμικό παρά μόνο το default που είχε το gps. Θα ψάξω λοιπόν στην ανάβαση αν μπορεί να περάσει χάρτες στο λογισμικό του TOMTOM.

P.s Σχεδιάζουμε ταξίδι? πέρα από τη Χίο.

Cpt. Haddock
21/12/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα σου απαντήσω πρώτα στη κύρια ερώτηση σου.
Ταξίδι μέχρι Amsterdam (& Βερολίνο μιας και θα περάσουμε από Γερμανία) γύρω στον Ιούνιο με Μάϊο.Μέρες : γύρω στις 12 με διαμονή κυρίως στο Essen μιας και υπάρχει γνωστή της κοπελιάς μου.Ερωτώ και μαθαίνω πόσοι χωράνε στο σπίτι.Αυτά προς το παρόν για το ταξίδι.
Όσον αφορά το gps δεν εννωούσα φωνητικές εντολές (να του δίνω εγώ) αλλά αυτό να με καθοδηγεί λέγοντάς μου που να στρίψω και τα σχετικά.Οπότε δηλαδή δεν έχει βάλει και άλλο λογισμικό παρά μόνο το default που είχε το gps. Θα ψάξω λοιπόν στην ανάβαση αν μπορεί να περάσει χάρτες στο λογισμικό του TOMTOM.
P.s Σχεδιάζουμε ταξίδι? πέρα από τη Χίο.

ΑΝΑΜΕΙΝΑΤΕ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΣΑΣ ΑΓΑΠΗΤΕ, ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ !!!!

Μη σε νοιάζει για διαμονή κλπ

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Η Χίος είναι για longweekend ρε συ

:smokin:

Και πάλι δε θα ακούγονται άνετα οι ειδοποιήσεις (turn left κλπ) άσε που μπορείς σε κάθε διαστάυρωση να σταματάς και να κοιτάς που δείχνει το βέλος

:wave2:

Innersense
21/12/2006, 16:15
επ, ρε αλάνια κανονίζετε θερινό ταξιδάκι στας Ευρώπας;

Να έρθω και εγώ άμα είναι να συγκρίνουμε τα GPS μας στο δρόμο! :beer:

MikeG αυτό εννοούμε πάντα όταν λέμε φωνητικές εντολές σε ένα GPS την φωνητική ειδοποίηση του GPS στον οδηγό. Για άλλους είναι πολύ χρήσιμη, για άλλους λιγότερο. Το Qtek μου παρέχει ανετότατα την δυνατότητα να το χρησιμοποιώ με ακουστικά με φωνητικές εντολές από το TomTom στα Ελληνικά, ειλικρινά όμως δεν το βρίσκω και τόσο απαραίτητο αφού βλέπω τα βέλη και την ειδοποίηση στα πόσα μέτρα είναι η στροφή...

crs-k
22/12/2006, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλημέρα πέρα για πέρα .
Λοιπόν αναφέρομαι σε αυτό το gps : TomTom (http://www.louis.de/_204fdc2bdc8c3b15233e77a9018819de94/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10001229&ADTRACTIONSLOT=home_testsieger)
το οποίο όπως βλέπετε είναι σε προσφορά και κοστίζει 400 euros από 800.Ποια η άποψη σας?Είμαι ένα κλικ πριν να το παραγγείλω μιας και σιγά σιγά προετοιμάζω ταξίδι στην Ευρώπη προς το Μάϊο.
& ερωτώ τους πλοηγούς του φόρουμ.Στο συγκεκριμένο μπορούμε να περάσουμε κάποιο άλλο πρόγραμμα πέρα από το δικό του όπως το π.χ destinator ή το TopoNavigator (crsk βοήθα)?
Να το πατήσω το κουμπάκι ρε παιδιά ή άδικως ο ενθουσιασμός?
Αναμένω...

:beer: :beer:


Δεν ξερω αν μπορει να παρει τους χαρτες της Αναβασης για την Ελλαδα ... :(
Το σιγουρο ειναι οτι οι χαρτες της Αναβασης φορτωνονται ΣΙΓΟΥΡΑ σε ολα (σχεδον) τα Garmin.

Για περισσοτερα μπες στο ειδικο (χαρτογραφικο) Φορουμ της Αναβασης (http://www.mapforum.gr) και κανε την ερωτηση σου, οπου και θα σου απαντησουν τα παιδια που αυτη ειναι η δουλεια τους! :cool:

Xrider
22/12/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Garmin rules λέμε....

:smokin:
239€ kai me tous xartes Europe kai A8ina se prosfora apo website.

MikeG
22/12/2006, 11:12
Ε δε μας λες και το site ρε φιλαράκι?

:beer:

Xrider
22/12/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ε δε μας λες και το site ρε φιλαράκι?

:beer:
se 1 oritas peripou 8a sto doso giati etyxe kai xtes mou to elege enas filos pou 8elei na to parei..8a tou rixo ena tel kai 8a sas po. :)

MikeG
22/12/2006, 11:15
Θανκ γιου!

:wave2:

crs-k
22/12/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
se 1 oritas
................

Νεα μοναδα μετρησης χρονου ειναι αυτο? :look: :confused:



:lol: :rotflmao: :lol:

Xrider
22/12/2006, 11:34
Me 239€
Link 1:alla den leei tipota gia xartes
http://www.elettronicadiscount.com/htm/Scheda.asp?prodotto=1945


Link 2:me pollous kai fthnous
http://www.monclick.it/dispo/dispo_catmerc.asp?catmerc=RG&fam=RG1&ID_NEG_MENU=18&HTTP_REFERER=http://Googleadv&gclid=CN7YiqngpYkCFSDgXgodzALIQA&checkCookies=yes