PDA

View Full Version : Πισω ελαστικο για Zx-10r 2006???



Fear_No
22/12/2006, 14:21
Το θεμα της συζητησης ολοφανερο απο τον τιτλο.Φιλος λοιπον με ZX-10R 2006 θελει να αλλαξει πισω ελαστικο γιατι εχουν φανει ηδη τα λινα!Νωρις το σκεφτηκε,ετσι?Ατιμα λεφτα.
Μπαινοντας στο site της Kawasaki ειδα πως φοραει διαστασεις profile 190/55-17-inch και απο τα λεγομενα του φιλου ειναι της Dunlop και εχω την εντυπωση πως ειναι το Sportmax αν θυμαμαι καλα.
Εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερο σε αυτες τις διαστασεις κ φυσικα με παρομοιου σχηματος κορωνα μιας κ θα αλλαξει μονο το πισω?
Το Qualifier πιστευετε πως θα εκανε καλυτερη δουλεια?
Να εβαζε ισως το ιδιο ελαστικο κ να αλλαζε κ τα δυο μαζι την επομενη φορα?
Θα ηθελα αν εχετε να προτεινετε καποιο ελαστικο,αν σας ειναι ευκολο κ γνωριζετε να αναφερατε κ τιμη μαζι ή χωρια την τοποθετηση.
Να πω εδω πως ο φιλος δεν μενει Αθηνα,αλλα στην Μεγαλοπολη κ εχει βρει το ιδιο ελαστικο στην Καλαματα για τοποθετηση.
Του ειπα ομως να ρωτησω εδω τα φιλαρακια πρωτα να παρει μια ιδεα να δει τι θα κανει.

P.S. Τον ψηνω και για διπλες ανθρακονηματινες εξαγωνικες Acrapovic αλλα αυτο θα παει απο το καλοκαιρι.Δεν του εχω δειξει ακομα την προσφορα της Kawasaki!:p

idi
22/12/2006, 15:37
μα το ΖΧ10 φοραει αυτα που λες τα Qualifier.... (και σωστα τα λες ειναι διασταση 190/55)

sapila racing
22/12/2006, 15:53
Οπως λέει και ο idi που τα εχει μάθει απ εξω τα Kawasakia, Qualifier φοράει.

Αφού θα αλλάξει μόνο πίσω ας βάλει το ίδιο, πάντως υπάρχουν και καλύτερα λάστιχα απο αυτά.
Εγω τα εχω βάλει και δεν μπορώ να πω οτι ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Οταν ειχε περισσότερη ζέστη ηταν μια χαρά, αλλά τώρα με το κρύο δεν ζεσταίνονται, κάνουν γλυστρήματα μπρος πίσω οταν ζοριστούν και θέλουν χαμηλότερες πιέσεις απ οτι χρησιμοποιούσα σε Bridgestone ΒΤ014.

Ισως όμως στο ΖΧ10 να ειναι καλό αυτό, μια και απ οτι βλεπω θα κρατήσουν περισσότερο.

Fear_No
22/12/2006, 17:03
Αυτα φοραει?Μαλιστα.Μηπως θυμασαι τιμη για το πισω για να του πω ποσο να ξερει στο περιπου?
Εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο για την συγκεκριμενη μοτοσυκλετα?
Εριξα μια ματια στο σιτε της Μισελεν κ ειδα πως τα 2ct βγαινουν σε αυτη την διασταση.Τι λετε για αυτα?

idi
22/12/2006, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No

Εριξα μια ματια στο σιτε της Μισελεν κ ειδα πως τα 2ct βγαινουν σε αυτη την διασταση.Τι λετε για αυτα?

:a013: :a013: :a013:

Fear_No
22/12/2006, 17:36
Δεν λετε κ καμια τιμη ρε παλικαρια αν ξερετε γιατι θελει να το αλλαξει αμεσα.
Τα Qualifier με τα 2ct εχουν την ιδια κορωνα ωστε να ταιριαξει το εμπρος με το πισω?

GIXXERAKIAS
22/12/2006, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Δεν λετε κ καμια τιμη ρε παλικαρια αν ξερετε γιατι θελει να το αλλαξει αμεσα.
Τα Qualifier με τα 2ct εχουν την ιδια κορωνα ωστε να ταιριαξει το εμπρος με το πισω? :nono: :nono: :nono: Αν ειναι να αλλαξει λαστιχο να το κανει σωστα!!Η δυο ιδια η ενα ιδιο με το μπροστα!:beer: :wave2:

DrIoannis
22/12/2006, 19:57
Πιστεύω και εγώ ότι 2 όμοια είναι η σωστή λύση.

Fear_No
22/12/2006, 20:04
Θα του πω να βαλει το ιδιο προς το παρον κ μετα βλεπουμε.
Μπορει καποιος να μου πει περιπου μια τιμη για πισω Qualifier?
Δεν ειμαι Αθηνα τωρα κ δεν μπορω να ρωτησω!:-(

GTZ750
22/12/2006, 23:10
υπολόγισε γυρω στα 250 ευρο!!! :wave2: :wave2:

Fear_No
23/12/2006, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
υπολόγισε γυρω στα 250 ευρο!!! :wave2: :wave2:
Ωραιος ο Γιωργος.Θα του το πω αυριο.
Γιωργο,πως παει το Gixxer ρε φιλε?Θα του βαλουμε καινουργιο κουστουμακι?;)

GTZ750
23/12/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Ωραιος ο Γιωργος.Θα του το πω αυριο.
Γιωργο,πως παει το Gixxer ρε φιλε?Θα του βαλουμε καινουργιο κουστουμακι?;)

θα βαλουμε καινουργιο κουστουμακι και θα ειναι πολυ σουπερ!!!!:beer: :beer: :beer:

Fear_No
23/12/2006, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
θα βαλουμε καινουργιο κουστουμακι και θα ειναι πολυ σουπερ!!!!:beer: :beer: :beer:
Αυτα ειναι!Περιμενω φωτογραφιες συντομα μετα την τοποθετηση!:beer:

periklisk
23/12/2006, 12:54
καλημέρα και από μένα!

Αν αλλάξει μόνο το πίσω τότε θα βάλει το ίδιο πες του φίλου σου.

Τα 2ct είναι πολύ καλά λάστιχα κατά την άποψή μου, όπως και τα απλά power (δε ξέρω βέβαια αν έρχονται ακόμα).

Fear_No
24/12/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
καλημέρα και από μένα!

Αν αλλάξει μόνο το πίσω τότε θα βάλει το ίδιο πες του φίλου σου.

Τα 2ct είναι πολύ καλά λάστιχα κατά την άποψή μου, όπως και τα απλά power (δε ξέρω βέβαια αν έρχονται ακόμα).
Και εγω ετσι τα εχω στο μυαλο μου,απο τα λεγομενα των παλικαριων εδω μεσα.
Διαβαζοντας ειχα βγαλει το συμπερασμα πως τα Power ειναι καλα κ πως τα καινουργια πλεον 2ct ακομα καλυτερα.Δεν ξερω αν εχεις προσωπικη εμπειρια.Αν ναι,γραψε μερικα πραγματα αν σου ειναι ευκολο.
Την επομενη φορα που θα αλλαξει κ τα δυο ειπαμε να βαλει τα 2ct.Τωρα θα βαλει το ιδιο κ ο λαστιχας στην Καλαματα του ειπε 260 ευρω με την τοποθετηση.Δεν ξερω ποσο θα κοστισει στην Αθηνα,αλλα αν υπολογισεις τα εξοδα απο βενζινες και διοδια,μαλλον τον συμφερει καλυτερα εκει.Καιει κ το ατιμο αν το πλακωσεις κ δεν κρατιεται με τιποτα.Πολυ γκαζι το Kawa!:smokin:

SPORAKIAS
24/12/2006, 16:51
στο 636 '04 που εχω , εβαλα πριν λιγο καιρο , παλι , πισω το 2CT και εκανε 230€...

ειναι αρκετα καλο λαστιχο...

αν ειναι να βαλει , να βαλει και τα δυο ιδια...

οταν ειχα πρωτο αλλαξει λαστιχα ειχα βαλει τα dragon και μετα οταν ξανα αλλαξα (μονο το πισω - τρωγετε παντα πρωτο) και εβαλα το 2CT μου εδειχνε οτι κατι δεν παει καλα....

και ετσι πηγα και εβαλα και το μπροστα(σε POWER ομως γιατι δεν βγαινει το 2CT στην μπροστα μου διασταση)....:winka:

Fear_No
24/12/2006, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
στο 636 '04 που εχω , εβαλα πριν λιγο καιρο , παλι , πισω το 2CT και εκανε 230€...

ειναι αρκετα καλο λαστιχο...

αν ειναι να βαλει , να βαλει και τα δυο ιδια...

οταν ειχα πρωτο αλλαξει λαστιχα ειχα βαλει τα dragon και μετα οταν ξανα αλλαξα (μονο το πισω - τρωγετε παντα πρωτο) και εβαλα το 2CT μου εδειχνε οτι κατι δεν παει καλα....

και ετσι πηγα και εβαλα και το μπροστα(σε POWER ομως γιατι δεν βγαινει το 2CT στην μπροστα μου διασταση)....:winka:
Στην δικη σου μοτοσυκλετα,το λαστιχο εχει αλλες διαστασεις,ετσι?Παιζει κανενα ρολο στην τιμη η διασταση του λαστιχου ή ειναι η ιδια για το ιδιο μοντελο?
230 ευρω σου πηγε με την τοποθετηση,ετσι?

SPORAKIAS
24/12/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Στην δικη σου μοτοσυκλετα,το λαστιχο εχει αλλες διαστασεις,ετσι?Παιζει κανενα ρολο στην τιμη η διασταση του λαστιχου ή ειναι η ιδια για το ιδιο μοντελο?
230 ευρω σου πηγε με την τοποθετηση,ετσι?

δεν νομιζω να παιζει ρολο....εμενα φοραει 180/55 .....

ναι ...με την τοποθετηση...σε μαγαζι στο κουκακι...:winka:

Fear_No
24/12/2006, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
δεν νομιζω να παιζει ρολο....εμενα φοραει 180/55 .....

ναι ...με την τοποθετηση...σε μαγαζι στο κουκακι...:winka:
Μαλιστα.Το μαγαζι κατι μου θυμιζει αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες.Νασαι καλα φιλε μου,θα τον ενημερωσω κ αν ειναι σε ρωταω για παραπανω πληροφοριες!;)

SPORAKIAS
24/12/2006, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Μαλιστα.Το μαγαζι κατι μου θυμιζει αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες.Νασαι καλα φιλε μου,θα τον ενημερωσω κ αν ειναι σε ρωταω για παραπανω πληροφοριες!;)

οκ.....με το καλο...:wave2:

Fear_No
25/12/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
οκ.....με το καλο...:wave2:
Νασαι καλα,σε ευχαριστω!:)

periklisk
25/12/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Και εγω ετσι τα εχω στο μυαλο μου,απο τα λεγομενα των παλικαριων εδω μεσα.
Διαβαζοντας ειχα βγαλει το συμπερασμα πως τα Power ειναι καλα κ πως τα καινουργια πλεον 2ct ακομα καλυτερα.Δεν ξερω αν εχεις προσωπικη εμπειρια.Αν ναι,γραψε μερικα πραγματα αν σου ειναι ευκολο.
Την επομενη φορα που θα αλλαξει κ τα δυο ειπαμε να βαλει τα 2ct.Τωρα θα βαλει το ιδιο κ ο λαστιχας στην Καλαματα του ειπε 260 ευρω με την τοποθετηση.Δεν ξερω ποσο θα κοστισει στην Αθηνα,αλλα αν υπολογισεις τα εξοδα απο βενζινες και διοδια,μαλλον τον συμφερει καλυτερα εκει.Καιει κ το ατιμο αν το πλακωσεις κ δεν κρατιεται με τιποτα.Πολυ γκαζι το Kawa!:smokin:

Είχα τα απλά Power πριν βάλω τα 2CT. Μπορώ να πω πως για τη χρήση που κάνω στο μηχανάκι (ταξίδια, γρήγορες βόλτες και πίστα) είναι το λάστιχο που ταιριάζει! Πολύ καλή πρόσφυση και διάρκεια ζωής. Στην πίστα δε με έχουν προβληματίσει ούτε στο τέρμα του πέλματος και αυτό ισχύει και για τους δύο τύπους του Power. Ακόμα και το μπροστινό που τερματίζει δεν είχα προβλήματα...

Fear_No
25/12/2006, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Είχα τα απλά Power πριν βάλω τα 2CT. Μπορώ να πω πως για τη χρήση που κάνω στο μηχανάκι (ταξίδια, γρήγορες βόλτες και πίστα) είναι το λάστιχο που ταιριάζει! Πολύ καλή πρόσφυση και διάρκεια ζωής. Στην πίστα δε με έχουν προβληματίσει ούτε στο τέρμα του πέλματος και αυτό ισχύει και για τους δύο τύπους του Power. Ακόμα και το μπροστινό που τερματίζει δεν είχα προβλήματα...
Τα 2CT τα εχεις αρκετο καιρο?Μπορεις να γραψεις τις εντυπωσεις σου?Του εχω προτεινει στην επομενη αλλαγη που θα βαλει μπροστα κ πισω να βαλει αυτα!
Θελει επειγοντως πισω λαστιχο.Εχουν φανει τα λινα του σε ολη την διαμετρο του.Σημερα πηγαμε βολτα σε ενα χωριο εδω κοντα κ στο ανοιγμα του γκαζιου σε μια προσπεραση του γλυστρισε αισθητα,μιας κ ημουν απο πισω με την δικια μου μοτοσυκλετα κ το ειδα.
Πολυ μεγαλη επενδυση τα λαστιχα απο θεμα ασφαλειας κ οδηγικης απολαυσης!

periklisk
27/12/2006, 01:02
Τα έχω από το Μάιο του 2006. Έχω κάνει σχεδόν 8.000 χλμ με αυτά περιλαμβάνοντας το 3ο level του CSS ένα track day χορταστικό και πολλά χλμ σε βόλτες και ταξίδια καθώς το μηχανάκι μέσα στην πόλη το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Φορώντας τα απλά Power ένα χρόνο (με αντίστοιχη χρήση) μπορώ να σου πω ότι δεν έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή που τα έχω βάλει αφού δε με έχουν προβληματίσει. Ειδικά όταν είναι ζεστά η πρόσφυσή τους είναι απλά ένα πράγμα το οποίο δε σε πολυαπασχολεί... Κρατάνε πολύ καλά στο δρόμο και ξέρεις κάθε στιγμή που πατάς. Ακόμα και αν γλυστρήσει θα το κάνει προοδευτικά. Αυτό βέβαια δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι μπορείς να ανοίγεις το γκάζι όπου και όποτε θέλεις έτσι? μη τα μπερδεύουμε... Και βέβαια δε τελειώνει τόσο γρήγορα όσο θα περίμενε κανείς...

Fear_No
27/12/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Τα έχω από το Μάιο του 2006. Έχω κάνει σχεδόν 8.000 χλμ με αυτά περιλαμβάνοντας το 3ο level του CSS ένα track day χορταστικό και πολλά χλμ σε βόλτες και ταξίδια καθώς το μηχανάκι μέσα στην πόλη το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Φορώντας τα απλά Power ένα χρόνο (με αντίστοιχη χρήση) μπορώ να σου πω ότι δεν έχω μετανοιώσει ούτε στιγμή που τα έχω βάλει αφού δε με έχουν προβληματίσει. Ειδικά όταν είναι ζεστά η πρόσφυσή τους είναι απλά ένα πράγμα το οποίο δε σε πολυαπασχολεί... Κρατάνε πολύ καλά στο δρόμο και ξέρεις κάθε στιγμή που πατάς. Ακόμα και αν γλυστρήσει θα το κάνει προοδευτικά. Αυτό βέβαια δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι μπορείς να ανοίγεις το γκάζι όπου και όποτε θέλεις έτσι? μη τα μπερδεύουμε... Και βέβαια δε τελειώνει τόσο γρήγορα όσο θα περίμενε κανείς...
Καλα ακουγονται.Εχεις παρατηρησει διαφορα στις κλισεις λογω μαλακης γομας στους ωμους σε σχεση με τα Power?Δεν εννοω αν παιρνει περισσοτερο πλαγιασμα,αλλα αν νοιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια με αυτα.Κ κατι αλλο,απο κορωνα πως τα βλεπεις?Το πλαγιασμα ερχεται ευκολοτερα σε σχεση με τα Power?:)

SPORAKIAS
27/12/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Καλα ακουγονται.Εχεις παρατηρησει διαφορα στις κλισεις λογω μαλακης γομας στους ωμους σε σχεση με τα Power?Δεν εννοω αν παιρνει περισσοτερο πλαγιασμα,αλλα αν νοιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια με αυτα.Κ κατι αλλο,απο κορωνα πως τα βλεπεις?Το πλαγιασμα ερχεται ευκολοτερα σε σχεση με τα Power?:)

σε σχεση παντως με τα dragon που φοραγα πριν εχει διαφορα.....μεγαλυτερη κλιση :winka:

οχι πως τα dragon δεν ηταν καλα...:nono:

periklisk
28/12/2006, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fear_No
Καλα ακουγονται.Εχεις παρατηρησει διαφορα στις κλισεις λογω μαλακης γομας στους ωμους σε σχεση με τα Power?Δεν εννοω αν παιρνει περισσοτερο πλαγιασμα,αλλα αν νοιωθεις μεγαλυτερη ασφαλεια με αυτα.Κ κατι αλλο,απο κορωνα πως τα βλεπεις?Το πλαγιασμα ερχεται ευκολοτερα σε σχεση με τα Power?:)

Ναι ήθελα να το γράψω στο τέλος αυτό και το ξέχασα :blush: . Η ασφάλεια υπό κλίση είναι μεγαλύτερη αφού το πλαϊνό κρατάει καλύτερα από το απλό Power.

Fear_No
28/12/2006, 21:23
Ωραια ακουγεται η συμπεριφορα των 2ct.Θα τον καθοδηγησω στην επομενη αλλαγη,οπου θα αλλαξει κ τα δυο να επιλεξει αυτα!Ναστε καλα παλικαρια,ευχαριστω!;)

alexzxr
01/01/2007, 17:18
ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩΤΑΤΕ ΙΔΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙ.
ΤΟ ΚΑΘΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ
ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ
ΓΡΗΓΟΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ
ΓΙΑ ΤΟΘΣ ΧΑΖΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕΣ ΤΗΝ ΠΟΛΗ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΠΑΙΡΝΕΤΕ.
ΓΙΑ ΤΑ 1000 ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 190/50 ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ 120/70
ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ
ΤΑ ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ BATTLAX 002 Τα οποια ζεστενωντε ευκολα αλλα ειναι για λιγα χιλιομετρα και εισαι συγουρος οτι δεν θα γλυστρισουνε ποτε. και ολα αυτα για στεγνο δρομο. τα φορανε και σε αγωνες με πολυ καλα αποτελεσματα. η τιμη ειναι καπωσ αλλα αν εχεισ να κανεισ με την ασφαλεια σου τοτε ......................................