PDA

View Full Version : ΠΡΟΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ Rs125



675
26/12/2006, 14:30
παρακαλω οποιος εχει αυτο το μοντελο ας μου λυσει μια απορια...

εχω προσεξει οτι αν οδηγησεις παραπανω απο 10 λεπτα ενα διχρονο παπακι μενει μια αηδιαστικη λαδιλα πανω σου και βρωμας...:yuck:

η απριλια ομως ειναι μηχανη και οχι παπακι...

θα συμβει το ιδιο και σ αυτη....???:sick:


73053

yianvoul
26/12/2006, 20:19
ΦΙΛΕ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΕΝΤΟΥΡΑΚΙ APRILIA RX-50...

δεν ειναι σαν το δικο σου αλλα μπορω να σου πω την αποψη μου.
τον πρωτο καιρο δεν σε "ποτιζε" με λαδιλα..
οσο περναει ο καιρος ομως και αν του εχεισ κανει και κακη συντηρηση
γεμιζει η η εξατμιση λαδι που δεν εχει καει πληρως με αποτελεσμα να μυριζεις καπως παραπανω...
η ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΒΡΩΜΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΠΑΠΙΑ!!!


η αληθεια ειναι οτι οπως ειδα TH φωτο μου αρεσε.. φανταζομαι σε σενα περισσοτερο...
ΟΠΟΤΕ ΠΑΡΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΗ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩς ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ... ΑΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙς ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΘΑ Σ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙς...

ernti
26/12/2006, 21:08
Ειχα ενα RD 350, και του εβαζα CASTROL TTS. Η (χαρακτηριστικη) μυρωδια ΠΑΝΤΑ παρουσα στα ρουχα μου.Και σε οποιον καθοταν απο πισω βεβαιως βεβαιως...
Και παντα αυτοι οι πισω ειναι που μισουν αυτη την υπεροχη χαρακτηριστικη διχρονιλα..
Ακομα χειροτερα (καλυτερα) ηταν τα πραγματα με το 500Γ ενος φιλου.
Θα μυριζεις,οτι και να κανεις θα μυριζεις.
Αυτο ομως να μη σε αποθαρρυνει αν σκεφτεσαι να παρεις διχρονο.
Μακαρι να υπηρχαν τωρα κινητηρες οπως το 500Γ πανω σε σημερινα πλαισια αναρτησεις κλπ κλπ

ernti
26/12/2006, 21:13
Φοβερο εργαλειακι αυτο το ΑPRILIA. Ποσο κανει? Τι ιππους βγαζει? Ειχα παει να δω το καινουριο TUONO FACTORY kαι το ειχε απ εξω και το χαζευα. ειναι φοβερο!!

anf125
26/12/2006, 22:55
Στο περιοδικό 0300 που κυκλοφορεί έχει παρουσίαση του μοντέλου (σε σύγκριση με το CBR125). Λέει ότι πληρεί προδιαγραφές euro2 επομένως προφανώς δεν έχουν σχέση τα καυσαέρια του με παλιά παπιά και σκούτερ. Αν είναι σημαντότερη για σένα καθαριότητα και οικονομία πάρε καλύτερα 4χρονο.

samoure
26/12/2006, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr


θα συμβει το ιδιο και σ αυτη....???:sick:

Εννοειται οτι συμβαινει το ιδιο και σε αυτην φιλε μου....

Ετσι κι αλλιως δε νοηται διχρονο χωρις την χαρακτηριστικη κολονια:smokin:

675
27/12/2006, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Φοβερο εργαλειακι αυτο το ΑPRILIA. Ποσο κανει? Τι ιππους βγαζει? Ειχα παει να δω το καινουριο TUONO FACTORY kαι το ειχε απ εξω και το χαζευα. ειναι φοβερο!!

δυστυχως κανει 4.600
και αμα το "ανοιξεις" (γιατι ο κινητηρας του ερχεται φιμωμενος απ το εργοστασιο)
πιανει τα 35 με 36 αλογακια στο νερο!:beer:

οσο για το τουονο που ανεφερες...

:eek:

υπεροχο....

αλλα παιχνιδι για μεγαλα παιδια...:wave2: :lol:

675
27/12/2006, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure

Ετσι κι αλλιως δε νοηται διχρονο χωρις την χαρακτηριστικη κολονια:smokin:

:bawl: :bawl: :bawl: :yuck: :bawl: :bawl: :bawl:

:sad:

crywolf74
28/12/2006, 09:50
Όντως πρόβλημα η λαδίλα των διχρονων. Έχει ακούσει κανείς σας για κάποια αρωματικά λάδια για δίχρονους κινητήρες? Ξέρει κανείς τι κόστος έχουν και αν όντως κανουν δουλειά?

byron
28/12/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
δυστυχως κανει 4.600
και αμα το "ανοιξεις" (γιατι ο κινητηρας του ερχεται φιμωμενος απ το εργοστασιο)
πιανει τα 35 με 36 αλογακια στο νερο!:beer:


Το RS δεν έρχεται φιμωμένο στην Ελλάδα. Εισάγεται μόνο η ανοιχτή έκδοση, που έχει 30+ hp.

:wave2:

gloum
28/12/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crywolf74
Όντως πρόβλημα η λαδίλα των διχρονων. Έχει ακούσει κανείς σας για κάποια αρωματικά λάδια για δίχρονους κινητήρες? Ξέρει κανείς τι κόστος έχουν και αν όντως κανουν δουλειά?

Το TTS είναι από τα πιό καλά λάδια και σε απόδοση και σε μυρωδιά.Απο εκεί και πέρα ακόμα και αρωματικά λάδια υπάρχουν (έχουν αναφερθεί και σε πιό παλιό ποστ).Αλλά όπως προειπώθηκε η καλή συντήρηση είναι πολύ σημαντική για να μένει η εξάτμιση καθαρή.Αλλά ότι και να συβεί απολύτως άοσμο λάδι δεν...Διχρονίλα γαρ:)

hidefnick
28/12/2006, 15:28
Αρχισε να αδελφίζει το Forum. :a01: :a01: :a01:

Βρώμα και λαδίλα???????

Καβαλίστε κανένα δίχρονο, ανεβάστε λίγο κόκκινα και μετά ελάτε να σχολιάσετε. Για να μην πούμε για κόστος service κλπ.


PS Αρωματικά λάδια υπάρχουν με "γεύση" φράουλα και βανίλια, από καλές μάρκες και κάνουν δουλειά. 8-10 ευρα το λίτρο.

Electra
28/12/2006, 18:02
Γιατί, ποιός έχει πρόβλημα με τη διχρονίλα δηλαδή?

Με τόσο καυσαέριο που τρώμε στο δρόμο, ακόμη και με τα 4Τ που έχουμε αρκετοί, νομίζουμε πως δε βρωμάμε? Λάθος :nono:

Μια χαρά είναι το 2Τ!!!!!! ...και συμφωνώ και για το κόστος service κλπ!!!!

Όταν μπορέσεις, τσίμπα το! :beer:

675
29/12/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Αρχισε να αδελφίζει το Forum. :a01: :a01: :a01:



αντε κσλε:rotflmao:


73202

kostisthegreek
29/12/2006, 20:59
Αμα το φχαριστιέσαι το μηχανάκι δεν σε ενοχλεί η μυρωδιά.

675
29/12/2006, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αμα το φχαριστιέσαι το μηχανάκι δεν σε ενοχλεί η μυρωδιά.

αμα μυριζει σα yamaha fiz-r που καβαλαλησα πριν κανα μηνα...
αστο καλυτερα...:yuck:

blk
30/12/2006, 16:20
Το προηγούμενο μου μηχανάκι ήταν RS 125. Δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με το να μυρίζω λάδι.

Και επίσης δεν μου είχε πει κανείς ότι μυρίζω.

Μπορεί βέβαια να μην μου το λέγανε και επίτηδες :rolleyes:

KeLeYTiS
31/12/2006, 21:24
Αστο φιλαρακι μην το παρεις

Θα μυριζεις ...

tifoso4ever
31/12/2006, 22:20
ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΔΙΧΡΟΝΑ!!!

...ΔΕΝ φτανουν για ολους...

;)