PDA

View Full Version : Group buy ελαστικων;



Ταξιδευτής
26/12/2006, 18:56
Το ξερω οτι μεσα στο χειμωνα δυσκολα θα αλλαξει καποιος λαστιχο, αλλα επειδη εχω σκοπο να παρω ενα ανταλλακτικο για τη μηχανη απο ΗΠΑ, σκεφτομουν να παρω και ελαστικα απο το ιδιο site και να τα κρατησω στην ακρη μεχρι να ανοιξει ο καιρος.

Το site http://store.58cycle.com εχει διαφορες μαρκες και τιμες φοβερες!

Τα λαστιχα μου (μπρος 120/70 και πισω 180/55) σε Michelin Pilot Power κοστιζουν 235 ευρω. ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα βγαινει ενα συνολο 345 ευρω -κατι που νομιζω ειναι ηδη πολυ καλη τιμη.

Ομως, αυτο το ποσο υπαρχει δυνατοτητα να μειωθει ΑΚΟΜΑ περισσοτερο κανοντας μια ομαδικη αγορα.

ΠΧ.
Ακομα και 2 ατομα μονο να παρουμε λαστιχα, η τιμη για το ΚΑΘΕ σετ βγαινει περιπου στα 290 ευρω!
Για 3 ατομα η περισσοτερους το κοστος θα πεσει ακομα πιο πολυ.

Επισης ρωτησα αν μπορουν να κανουν περαιτερω μειωσεις με καποια ομαδικη αγορα, και περιμενω απαντηση.

Σημαντικο: Υπαρχει επιλογη αποστολης μεσω απλου ταχυδρομιου, παρακαμπτοντας ετσι τα τελωνεια κλπ...

Τι λετε; Ενδιαφερεται κανεις;

pissaman
26/12/2006, 19:09
το τελωνείο δεν το παρακάμτεις με απλό ταχυδρομείο!
ούτε με αποστολή σαν δώρο!
τουλάχιστον όχι σε 10 λάστιχα! ;)
Να το προσέξεις αυτό! Κοίτα καλύτερα από γερμανία!
Αλλά, αν τα πάρεις 345?, δε σε συμφέρει. Γιατί σκέψου και τα 30? για περαστικά...
Σίγουρα με 375? τα βρίσκεις και από ελλάδα!:beer:

fantacid
26/12/2006, 20:09
για κανε μια ερωτηση σε εναν εκτελωνηστη να σου πει τι περνουν σε αυτη τη περιπτωση κ μετα πανε στο λαστιχα της γειτονιας σου να διαλεξεις καινουργια λαστιχα!!!!!

:wave2:

idi
27/12/2006, 00:47
ειναι πολλα τα λεφτα... ψαξε οπως ειπαν οι πανω στο ebay γερμανιας

πχ εδω

http://cgi.ebay.de/Satz-Michelin-Pilot-Power-120-70-zr-17-180-55-zr-17_W0QQitemZ290064903606QQihZ019QQcategoryZ82138QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

229,00+39 μεταφορικα

Ταξιδευτής
27/12/2006, 11:56
Χμμμμμ.... Οκ παιδια, ευχαριστω για τις προτασεις! Θα κοιταξω τα link που μΕ δωκατε...

Παντως Pissaman, για ΗΠΑ οσες φορες εχω παραγγειλει με απλο ταχυδρομιο εχει ερθει σπιτι ΧΩΡΙΣ να πληρωσω τιποτα στο τελωνειο... Εχω παρει απο εκει παρα πολλα πραγματα... Για το PC μου, για την μηχανη, για το αυτοκινητο παλιοτερα.... Καποια αντικειμενα ηταν μαλιστα πολυ μεγαλα σε μεγεθος η ακριβα σε αξια και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα...

Ο Τaxydromos που ειναι γνωστης των θεματων, μου ειπε οτι το ταχυδρομιο εχει εκτελωνιστη, αλλα προφανως ειναι καλο παλικαρι και μας αγαπαει... :D

ΣΙΓΟΥΡΑ ομως δεν μπορω να πω με 100% σιγουρια οτι δεν θα γινει καμια στραβη ΑΥΤΗ τη φορα.
Για να μην παρω λοιπον κανεναν στο λαιμο μου θα δουμε προς ebay μερια... Ειναι ομως καλα λαστιχα; (βλ. φρεσκα; )

Ρε συ ντIDI εχεις παρει απο ebay λαστιχο;

Atsatsos
27/12/2006, 12:42
Όντως,345 είναι πολλά. Χθες είδα σε αμερικάνικο περιοδικό ,στις διαστάσεις που λες, dunlop qualifier 220$!!!!!!!.Έμεινα μ@λ@κ@ς. Εγώ τα έβαλα 350 και θεωρείται και καλή τιμή για ελλάδα. Τι τιμές έχουνε οι πούστιδες;
Άμα γίνει κάνα καλό κουμάντο πάντως ενδιαφέρομαι για BT 002 ή για supercorsa pro (και τα δύο σε medium σκληρότητα)

Fear_No
27/12/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Atsatsos
Όντως,345 είναι πολλά. Χθες είδα σε αμερικάνικο περιοδικό ,στις διαστάσεις που λες, dunlop qualifier 220$!!!!!!!.Έμεινα μ@λ@κ@ς. Εγώ τα έβαλα 350 και θεωρείται και καλή τιμή για ελλάδα. Τι τιμές έχουνε οι πούστιδες;
Άμα γίνει κάνα καλό κουμάντο πάντως ενδιαφέρομαι για BT 002 ή για supercorsa pro (και τα δύο σε medium σκληρότητα)
350 ευρω με την τοποθετηση ετσι?Μηπως ξερεις ποσο περιπου θα παει το πισω με την τοποθετηση?

SPORAKIAS
27/12/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Χμμμμμ.... Οκ παιδια, ευχαριστω για τις προτασεις! Θα κοιταξω τα link που μΕ δωκατε...

Παντως Pissaman, για ΗΠΑ οσες φορες εχω παραγγειλει με απλο ταχυδρομιο εχει ερθει σπιτι ΧΩΡΙΣ να πληρωσω τιποτα στο τελωνειο... Εχω παρει απο εκει παρα πολλα πραγματα... Για το PC μου, για την μηχανη, για το αυτοκινητο παλιοτερα.... Καποια αντικειμενα ηταν μαλιστα πολυ μεγαλα σε μεγεθος η ακριβα σε αξια και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα...

Ο Τaxydromos που ειναι γνωστης των θεματων, μου ειπε οτι το ταχυδρομιο εχει εκτελωνιστη, αλλα προφανως ειναι καλο παλικαρι και μας αγαπαει... :D

ΣΙΓΟΥΡΑ ομως δεν μπορω να πω με 100% σιγουρια οτι δεν θα γινει καμια στραβη ΑΥΤΗ τη φορα.
Για να μην παρω λοιπον κανεναν στο λαιμο μου θα δουμε προς ebay μερια... Ειναι ομως καλα λαστιχα; (βλ. φρεσκα; )

Ρε συ ντIDI εχεις παρει απο ebay λαστιχο;

την ειχα ψαξει απο ebay αμερικης και δεν συμφερε(πολλα τα μεταφορικα)...

τωρα απο ευρωπη αν συμφερει μεσα....(εγω θελω γομμα σε pirelli ή metzeler 1 μπροστα 2 πισω 120/65 180/55)....:wave2:

banditgr
27/12/2006, 14:08
ego exo parei elastika apo agglia kai erxontai poli grigora kai ftina.Giro stis 150 lires to zeygari me metaforika.Kai mou perasane me 10euro. (Vevea tous piga tis zantes sto xeri)

pissaman
27/12/2006, 14:23
@ταξιδευτής
αρκετά πράγματα έρχονται με ταχυδρομείο χωρίς τελωνείο.
Το πρόβλημα είναι ότι αν θα πάρεις ποσότητα για να πετύχεις τιμή, τότε είναι πολύ πιθανό να μην περάσει απαρατήρητο από το τελωνείο! :sick:
Για όποιον θέλει γόμες, υπάρχει μια προσφορά σε
ΒΤ002 με 315? για 180αρι και με 325? για 190άρι.
Λεφτομέρειες μόνο με πμ! ;)
:beer: :smokin: