PDA

View Full Version : Υπάρχουμε... Συνυπάρχουμε;



Cpt. Haddock
28/12/2006, 10:33
Από τα "Νεα", παλιότερο άρθρο

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18655&m=P20&aa=2




Υπάρχουμε... Συνυπάρχουμε;

Ξένοι για πάντα;

Παραπονεμένα λόγια έχουν τα τραγούδια μας

γιατί τ' άδικο το ζούμε μέσα από την κούνια μας»



Η Τίτι είναι φίλη μου. Γεννήθηκε στην Ελλάδα το 1987. Ο πατέρας της ήταν από τη Νιγηρία (πέθανε σε αυτοκινητικό δυστύχημα όταν η Τίτι ήταν δέκα χρόνων) και η μητέρα της από το Καμερούν. Η Τίτι πέρασε από το Νηπιαγωγείο, το Δημοτικό και το Λύκειο. Όπως κάθε Ελληνόπουλο. Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισε, κάποια στιγμή, ήταν το χρώμα της επιδερμίδας της. «Υπήρχαν στιγμές που καταράστηκα τον εαυτό μου που ήμουν μαύρη» - αφηγείται. «Παρακαλούσα τον Θεό να με ξεβάφει. Μου δημιουργήθηκαν πολλά κόμπλεξ, από κάποια σκληρά περιστατικά που έζησα έξω από το σχολείο κυρίως. Πάλεψα πολύ για να τα ξεπεράσω. Και τα κατάφερα...».

Το κόμπλεξ του χρώματος η Τίτι το ξεπέρασε. Αυτό που δεν μπορεί να ξεπεράσει είναι ο τοίχος του παραλόγου. Αυτόν τον ανακάλυψε στην Γ' Λυκείου. Έπρεπε να δώσει Πανελλήνιες και της ζήτησαν χαρτιά. Μέχρι τότε ήταν γραμμένη στα χαρτιά της μητέρας της. Έπρεπε να βγάλει δικά της. Το μόνο που διέθετε ήταν μια ληξιαρχική πράξη γέννησης από το μαιευτήριο. Πήγε στην αρχή στην Αστυνομία. Είχε την αφέλεια να ρωτήσει: «Εμάς τα παιδιά που γεννιόμαστε στην Ελλάδα γιατί δεν μας δίνετε ελληνική ταυτότητα;». Ο αστυνομικός της απάντησε μειδιώντας: «Ο παππούς μου δεν μου έχει δείξει κάποιον μαύρο Έλληνα για να σε θεωρώ Ελληνίδα». (Ο αστυνομικός ίσως δεν ξέρει ότι ουκ ολίγοι λευκοί Έλληνες έχουν μεταναστεύσει στην Αφρική και πως τα παιδιά τους που γεννιούνται εκεί παίρνουν αυτομάτως τις υπηκοότητες των χωρών της Μαύρης Ηπείρου. Γιατί οι απολίτιστοι Αφρικανοί αναγνωρίζουν το jus solis, το δίκαιο του εδάφους)... Από την Αστυνομία η Τίτι πήγε στον δήμο. Της είπαν: «Εάν δεν φέρεις διαβατήριο από το Καμερούν, δεν πληρώσεις 150 ευρώ παράβολο και 150 ένσημα θα σε απελάσουμε». Να την απελάσουν πού; Γιατί εκείνη δεν έχει άλλη πατρίδα εκτός από την Ελλάδα...

Ένιωσε ταπεινωμένη και τσακισμένη. Περιπλανήθηκε και ακόμα περιπλανιέται. Διαβατήριο δεν μπορεί να βγάλει. Η μητέρα της πήγε στο Καμερούν και της είπαν ότι η κόρη της πρέπει να έχει ελληνική ταυτότητα ή πιστοποιητικό γεννήσεως από την Ελλάδα. Στην Ελλάδα, όμως, στα παιδιά σαν την Τίτι δεν δίνουν καν ένα πιστοποιητικό γεννήσεως. Δεν εγγράφονται στα δημοτολόγια. Η Τίτι, που γεννήθηκε στην Ελλάδα και θεωρεί τον εαυτό της Ελληνίδα, σήμερα είναι άπατρις. Δεν μπορεί να εγγραφεί στο Πανεπιστήμιο, να πιάσει κανονική δουλειά, να ταξιδέψει, να αναπνεύσει...

Η Τίτι είναι ένα από τα 200.000 παιδιά μεταναστών που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα και που δεν τους χορηγείται πιστοποιητικό γεννήσεως: ο τοίχος του παραλόγου ζητά να βγάλουν πιστοποιητικό γεννήσεως στη χώρα καταγωγής των γονέων τους... Και όταν συμπληρώσουν δεκαοκτώ χρόνια να περάσουν από τις ίδιες διαδικασίες που πέρασαν και οι γονείς τους: παράβολα, ένσημα, ουρές και μια προσωρινή άδεια παραμονής που πολλές φορές την παίρνεις ληγμένη... Ένα από τα 200.000 παιδιά που μεγαλώνουν ως Έλληνες, θεωρούν τους εαυτούς τους Έλληνες και ξαφνικά στα δεκαοκτώ τους ανακαλύπτουν ότι θεωρούνται εντελώς ξένα. Σαν να έφθασαν μόλις χθες στην Ελλάδα. Η Τίτι είναι ένα από τα 200.000 παιδιά που βρίσκονται κυριολεκτικά στον αέρα. Ξένα για τη χώρα καταγωγής των γονέων τους, ξένα για τη χώρα όπου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν: ξένοι χωρίς ημερομηνία λήξεως...

Το θέμα δεν είναι μόνο ανθρωπιστικό. Είναι βαθιά πολιτικό. Οι μετανάστες θα είναι πολίτες τρίτης κατηγορίας ή θα γίνουν κάποτε ισότιμοι, με ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις; Θα γίνουν μέλη της ελληνικής κοινωνίας ή θα βρίσκονται απέναντί της; Η Τίτι και άλλα 200.000 παιδιά αγωνιούν, ελπίζουν και περιμένουν μια απάντηση...

gloum
28/12/2006, 10:45
Ένας καλός φίλος ο Derek από την Γκάνα είχε αντίστοιχα προβλήματα.Όμως ήταν τυχερός.Ξέρει καλή μπάλα και εφόσον παίζει σε ομάδα ΟΛΑ λύθηκαν..Δυστυχώς είμαστε τόσο ξενοφοβικοί...Ποιοί?Εμείς..οι Έλληνες....Οι Έλληνες του Ξένιου Δία..Οι Έλληνες που τρέχαμε μετανάστες στα πέρατα της Γης..Οι Έλληνες που πιό πολλοί είμαστε έξω παρά εδώ..Οι Έλληνες του Βελόπουλου και του κάθε ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ που νομίζει ότι είμαστε κάτι ανώτερο από τους άλλους ανθρώπους..Οι Έλληνες του "'Οταν εμείς είχαμε πολιτισμό εσείς τρώγατε βελανίδια".. Να μας χαιρόμαστε...Δεν θα ξεχάσω ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ στην ζωή μου την περίπτωση που όταν ήμουν 18 χρονών παιδάκι ΤΟΛΜΗΣΑ να πάω στο BO στην βούλα με ένα φίλο Γάλλο 19 και δύο φίλες του.Μια Ελληνίδα και μία Γαλλίδα μαύρη..Και φάγαμε πόρτα..για αυτόν τον λόγο..και ΜΟΝΟ για αυτόν τον λόγο...ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ..

Δεν σε κάνει άνθρωπο το χρώμα του δέρματός σου.Όμως σε κάνει ΖΩΟ το να ξεχωρίζεις κάποιον από αυτό...

KaTaNaS
28/12/2006, 11:34
:smokin: :yuck: μαμημένο κράτος με τις μαύρες τρύπες σου :smokin:

VegasKitty
28/12/2006, 12:14
Το ασχημο ειναι οτι δεν ειναι μονο το χρωμα το δερματος ενος ανθρωπου που οι "Ελληνες", που κατεμε δεν ειναι Ελληνες, κατακρινουν και φοβουντε!!

Οπως πλεων ξερουν οι περισσοτεροι εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα στο εξωτερικο. Οταν με το καλο αποφασησα να γυρισω στην Ελλαδα, γιατι την θεωρουσα και ακομα θεωρω την μαμα πατριδα μου, αισθανθηκα παρα πολυ ασχημα!!! Ηθελα να βγαλω την ταυτοτητα μου και τα χαρτια μου εδω στην Ελλαδα και ολοι με ελεγαν Αμερικανακι και οτι δεν εχω τετοιο δικαιομα (και παρεπιπτοντος και οι 2 γονεις μου ειναι Ελληνες!!!!)

Για 3 χρονια ετρεχα απο τμημα σε τμημα, σε υπουργεια, πρεσβειες και οπου αλλου μπορειτε να φανταστειτε, για να μαζεψω ολα τα χαρτια (που στο τελος ουτε τα μισα δεν χρησιμοποιηθηκαν) και να μην συζητησουμε καν τα ποσα λεφτα ξοδεψα (ειδικα στα χαρτια που επρεπε να μου ερχοντε συστημενα και να περνανε απο προξενια κτλ κτλ)

Απο τοτε ειπα ου μπλεξεις με τους κανιβαλους και τους ανρθωπους, που ουτε ζωα δε μπορει καποιος να τους χαρακτηρισει, γιατι στο κατω κατω τα ζωα δεν μας φταινε και σε τιποτα!! :mad:

sniper
28/12/2006, 12:20
Οι σύγχρονοι κάτοικοι της Ελλάδας (οι έχοντες την υπηκοότητα) είναι ξεχωριστή φυλή... δεν μπορεί ο καθένας να γίνει... τι το περάσαμε;

Ξέρετε πόσο κόπο θέλει για να γίνει κάποιος λαμόγιο και μαλάκας;

:smokin:

sas
28/12/2006, 12:25
Δε νομίζω ότι είναι θέμα ξενοφοβίας. Μάλλον οι κυβερνούντες - από τη στιγμή που δεν υπάρχει πολιτικό κόστος από την κατάσταση που επικρατεί - κάνουν ότι δε βλέπουν.

:(

sniper
28/12/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Δε νομίζω ότι είναι θέμα ξενοφοβίας. Μάλλον οι κυβερνούντες - από τη στιγμή που δεν υπάρχει πολιτικό κόστος από την κατάσταση που επικρατεί - κάνουν ότι δε βλέπουν.

:(

Ειναι θέμα σταρχιδισμού... Ποιο πολιτικό κόστος ρε συ; Έχει κονόμα το θέμα.... ολόκληρο κύκλωμα τρέφεται....

:smokin:

gloum
28/12/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Απο τοτε ειπα ου μπλεξεις με τους κανιβαλους και τους ανρθωπους, που ουτε ζωα δε μπορει καποιος να τους χαρακτηρισει, γιατι στο κατω κατω τα ζωα δεν μας φταινε και σε τιποτα!! :mad:

Έχεις κάθε δίκιο..συγνώμη γλύκα μου ζωάκια..Δεν σας αξίζει ο χαρακτηρισμός Έλληνας:)..Καθημερινά θλίβομαι διαπιστώνοντας την ξενοφοβία και το ρατσισμό.Και το κακό είναι ότι είναι ζήτημα χρόνου να βγεί κάποιος εδώ να πει "Οι ξένοι φέρανε το ένα το άλλο και το παράλλο"..Χρυσαυγίτες Βελόπουλοι κλπ κλπ κλπ...Είμαι αγγλία και παίζουμε μπάλα και ακούω την ΑΜΙΜΗΤΗ ατάκα από έλληναρα "Καλά δεν σιχαίνεσαι που αγκαλιάζεις τον Ben (μαύρος) μετά το γκολ?" Οπότε ρωτάω(αφελέστατα) "Καλά ρε βλάκα τι να σιχαθώ..ιδρωμένος αυτός ιδρωμένος και εγώ.." και μου λέει "Δεν το λέω για αυτό..". Όταν κατάλαβα γιατί το είπε απλά κοκκάλωσα..Με τον συγκεκριμένο ελληναρά δεν ξανακάναμε ΠΟΤΕ παρέα.Ένα γειά και πολύ του ήταν.. Δηλώνω ευθαρσώς.. ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ..ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΙ!

stavrogin
28/12/2006, 12:56
"...Ένα από τα 200.000 παιδιά που μεγαλώνουν ως Έλληνες, θεωρούν τους εαυτούς τους Έλληνες και ξαφνικά στα δεκαοκτώ τους ανακαλύπτουν ότι θεωρούνται εντελώς ξένα..."


"θελω να θελω να ζησω" ειπε μια κοπελια σε μια ταινια που ειδα χθες.
Το να θες να θες να ζησεις στην ελλαδα ειναι το μεγαλο δραμα,Γιατι δε σ'αφηνουν οι αλλοι

Με αυτους και τους αλλους μεταναστες μας δινεται η δυνατοτητα να ανανεωθει αυτος ο πλυθησμος ψοφιμιων.Νεο αιμα σημαινει ορεξη για δουλεια για ζωη για πολιτισμο για λυσεις

Ειναι μια χωρα πεθαμενη (βλεπε:υπογεννητικοτητα).Μειωνεται ο πλυθησμος.Εχουμε και το θρασσος να αρνουμαστε 2 0 0 . 0 0 0 νεους:confused: που ζουν μιλουν και αισθανονται ελληνες.
Αν αυτο δεν ειναι συλογικη αυτοκτονικη ταση ενος εθνους τοτε τι ειναι;

Zid
28/12/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Έχεις κάθε δίκιο..συγνώμη γλύκα μου ζωάκια..Δεν σας αξίζει ο χαρακτηρισμός Έλληνας:)..Καθημερινά θλίβομαι διαπιστώνοντας την ξενοφοβία και το ρατσισμό.Και το κακό είναι ότι είναι ζήτημα χρόνου να βγεί κάποιος εδώ να πει "Οι ξένοι φέρανε το ένα το άλλο και το παράλλο"..Χρυσαυγίτες Βελόπουλοι κλπ κλπ κλπ...Είμαι αγγλία και παίζουμε μπάλα και ακούω την ΑΜΙΜΗΤΗ ατάκα από έλληναρα "Καλά δεν σιχαίνεσαι που αγκαλιάζεις τον Ben (μαύρος) μετά το γκολ?" Οπότε ρωτάω(αφελέστατα) "Καλά ρε βλάκα τι να σιχαθώ..ιδρωμένος αυτός ιδρωμένος και εγώ.." και μου λέει "Δεν το λέω για αυτό..". Όταν κατάλαβα γιατί το είπε απλά κοκκάλωσα..Με τον συγκεκριμένο ελληναρά δεν ξανακάναμε ΠΟΤΕ παρέα.Ένα γειά και πολύ του ήταν.. Δηλώνω ευθαρσώς.. ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ..ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΙ!
Οπως λέγαν και οι Specials!!!!
:) :)
If you have a racist friend
Now is the time, now is the time for your friendship to end

Be it your sister
Be it your brother
Be it your cousin or your, uncle or your lover

If you have a racist friend
now is the time, now is the time for your friendship to end

Be it your best friend
Or any other
Is it your husband or your father or your mother?

Tell them to change their views
Or change their friends
Now is the time, now is the time, for your friendship to end

So if you know a racist who thinks he is your friend
Now is the time, now is the time for your friendship to end

Call yourself my friend?
Now is the time to make up your mind, don't try to pretend

Be it your sister
Be it your brother
Be it your cousin or your uncle or your lover

So if you are a racist
Our friendship has got to end
And if your friends are racists don't pretend to be my friend

So if you have a racist friend
Now is the time, now is the time for our friendship to end

GOODBYE:wave2:

Χωμάτινος
28/12/2006, 18:41
Σύμφωνα με την πρόταση που είχε υποβάλει ο Ρήγας Φερραίος μέσω ενός συγγράματός του, η ελληνική υπηκοότητα θα έπρεπε να δίδεται σε όλες τις ακόλουθες περιπτώσεις:

- Αν έχεις γεννηθεί στην Ελλάδα

- Αν οι γονείς σου είναι(ήταν) Έλληνες

- Αν μιλάς ελληνικά

- Αν είσαι κατατρεγμένος και ζητήσεις πολιτικό άσυλο

και τέλος

- Αν απλά το ζητήσεις




Συμφωνώ με τον Βελεστινλή.

warlord
28/12/2006, 21:39
ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ



GREEK HISTORY X

soundstorm
29/12/2006, 00:47
Τωρα τις υπηκοοτητες τι να τις κανεις....τρεχα γυρευε....
Ας βγαλουν μια καρτα παραμονης να ψηφισουν στις εκλογες και βλεπουμε...

Ναι Ομαρ τωρα και εσυ μπορεις......

alximistis
29/12/2006, 13:05
Τότε... να σας αναστατώσω λίγο...
χαλαρώστε δεν έχω σχέση με ναζί και λοιπούς.

Η συμπεριφορά του αστυνομικού ήταν όχι απλώς απαράδεκτη αλλά ντροπή για όλους τους ένστολους!
Αίσχος!
Τώρα για τα υπόλοιπα παίδες... δε νομίζω ότι οι Έλληνες είμαστε ρατσιστές στο θέμα του χρώματος.
Σοβαρά μιλάω. Σαφώς και είμαστε ρατσιστές σε πολλά πράγματα για να μην κρυβόμαστε όχι όμως στο θέμα του χρώματος.
Κι επειδή βρέθηκε ο αρχιηλίθιος στο τμήμα δε νομίζω ότι όλοι είμαστε έτσι.
Για την ακρίβεια δεν πιστεύω ότι η πλειοψηφία είναι έτσι.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η γραφειοκρατία και τα γρανάζια της. Σε αυτά μπλέκουμε όλοι αλλά όταν κάποιος δεν είναι Έλληνας και έχει άλλη νοοτροπία και δεν μιλά και τη γλώσσα ε εκεί γίνονται δύσκολα τα πράγματα.

loukasfilm
29/12/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τότε... να σας αναστατώσω λίγο...
χαλαρώστε δεν έχω σχέση με ναζί και λοιπούς.

Η συμπεριφορά του αστυνομικού ήταν όχι απλώς απαράδεκτη αλλά ντροπή για όλους τους ένστολους!
Αίσχος!
Τώρα για τα υπόλοιπα παίδες... δε νομίζω ότι οι Έλληνες είμαστε ρατσιστές στο θέμα του χρώματος.
Σοβαρά μιλάω. Σαφώς και είμαστε ρατσιστές σε πολλά πράγματα για να μην κρυβόμαστε όχι όμως στο θέμα του χρώματος.
Κι επειδή βρέθηκε ο αρχιηλίθιος στο τμήμα δε νομίζω ότι όλοι είμαστε έτσι.
Για την ακρίβεια δεν πιστεύω ότι η πλειοψηφία είναι έτσι.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η γραφειοκρατία και τα γρανάζια της. Σε αυτά μπλέκουμε όλοι αλλά όταν κάποιος δεν είναι Έλληνας και έχει άλλη νοοτροπία και δεν μιλά και τη γλώσσα ε εκεί γίνονται δύσκολα τα πράγματα.


Για την συμπεριφορά του ένστολου δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.
Για το χρώμα έχεις δίκιο, δεν είμασταν ρατσιστές με τους αφρικανούς γιατί (κατα την γνώμη μου), δεν είχαμε ποτέ πολλούς στην Ελλάδα. Έτσι δεν θεωρούσαμε ότι κινδυνεύαμε, όπως νομίζουμε σήμερα, για άλλους γειτονικούς λαούς.
Πιστεύω ότι αν ερχόντουσαν αφρικανοί στον ίδιο αριθμό, με τους αλβανούς για παράδειγμα, να δεις πόσο ρατσιστές θα είμασταν και με το χρώμα.
Μια υγιής κοινωνία, δεν ανέχεται κανενός είδους ρατσισμό. Δυστυχώς απέχουμε πάρα πολύ απο το να χαρακτηριστούμε υγιής. ούτε καν σε ανάρρωση.
Η γραφειοκρατεία έχει φτιαχτεί γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να δυσχεραίνει την οποιαδήποτε επαφή του πολίτη με το κράτος. Σκέψου λοιπόν στην περίπτωση της κοπέλας, έγινε βουνό.
:beer:

loukasfilm
29/12/2006, 14:31
Και συγνώμμη που ξαναποστάρω από κάτω.
Εχτές είχε στην θεματική βραδιά του Κούλογλου, την ιστορία του απαρντχάιντ, στην Ν. Αφρική. Καταπληκτικό ντοκυμανταίρ.
Έχουνε δει κανένα τέτοιο οι ρατσιστές? ή βλέπουνε μόνο survivor, και παρακαλάνε να κερδίσουν οι έλληνες, (επίτηδες το ε μικρό), τους κακούς τούρκους? Ανεμίζανε και την Ελληνική σημαία από ότι μου είπανε οι ελληνάρες του κολοριάλιτι.:yuck: :yuck: :yuck:

soundstorm
29/12/2006, 19:10
Κ αυτο το survivor,,εθνικο θεμα εγινε.
Δικιο πιστευω εχει ο αλχιμιστης.Γενικα παντα δεν ειμαστε λαος με εθνικιστικη νοοτροπια.
Τωρα σχετικα με τους αλβανους ο καθενας εχει την αποψη του.....(βρε ουστ)

loukasfilm
29/12/2006, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Κ αυτο το survivor,,εθνικο θεμα εγινε.
Δικιο πιστευω εχει ο αλχιμιστης.Γενικα παντα δεν ειμαστε λαος με εθνικιστικη νοοτροπια.
Τωρα σχετικα με τους αλβανους ο καθενας εχει την αποψη του.....(βρε ουστ)


Το κάνανε εθνικό θέμα, και οι ανεγκέφαλοι τσιμπήσανε. Δηλαδή από που και ως πού ρε μάγκες, το κάθε κολόπαιδο, που θέλει να κάνει καριέρα με όποιο μέσο, ξεφτυλίζοντας τον εαυτό του μέσω ενός ριάλιτι, θα εκπροσωπεί την Ελλάδα? Θα σηκώνει την αιματοβαμενη Ελληνική σημαία, για να πάρει κάποιες χιλιάδες ευρώ? Την συγκεκριμένη σημαία που σήκωσε αυτός ο αλήτης, την καίω μαζί με αυτόν. Την ξεφτύλισε. Την σημαία που κράταγε ο Ήρωας της Αλβανίας και ο Αντάρτης ενάντια στους Γερμανούς την τιμώ.
Θα διαφωνήσω μαζί σου, και με τον αλχημιστή. Οι Έλληνες εκτός από την περίοδο 1940 - 1944, άγονταν και φέρονταν πάντα από τις εθνικιστικές σε αντιδιαστολή με τις εθνικές ιδέες. Όλες οι κυβερνήσεις εκεί πατούσαν και κάναν ότι ήθελαν. Ο εθνικισμός εμπεριέχει και στοιχεία ρατσισμού, τα οποία την κατάλληλη στιγμή αναδύονται, και την κατάλληλη στιγμή, π.χ. αλβανοί, παίρνουν κεφάλι. Τώρα μπορείς να μου πεις, άλλο ο λαός και άλλο οι κυβερνήσεις του, δεν μπορώ να πω ότι θα έχεις και άδικο, αλλά όλοι μας μοιραζόμαστε μέρος της ευθύνης. Ακόμα και αυτοί που διαφωνούμε, επειδή απλά δεν κάναμε - κάνουμε περισσότερα.
Δεν ξυπνάς μια μέρα και ξαφνικά είσαι ρατσιστής. Θέλει εκκόλαψη το αυγό του φιδιού. Ενσταλάσσεται σιγά σιγά μέσα σου, μέχρι να σε γεμίσει.
Πιο παλιά, και βέβαια ακόμα και σήμερα, τον ρατσισμό τον αντιμετωπίζουν οι τσιγγάνοι π.χ, καθ'όλα νόμιμοι Έλληνες πολίτες, με ίσα δικαιώματα στην "ευνομούμενη" πολιτεία μας.
Γι' αυτό φτάνουμε σήμερα, και ξαφνιαζόμαστε με το μέγεθος των ρατσιστών, χρυσαυγιτών, και των "κρυφό" πολλών ακόμα "ιστών".
Συγνώμμη για το μακροσκελές του ποστ, αλλά στην ουσία δεν πιστεύω ότι διαφωνούμε.

:beer: :beer: :beer:

soundstorm
30/12/2006, 15:18
Φιλε μου,παρα τις ιδεες μου....Γυφτους και αλβανους ουτε στα ματια μου να μην τους βλεπω..
Αλβανους απο προσωπικες και απο αλλες εμπυριες..
Οσο για τους γυφτους,,,ε δεν χρειαζονται και παραδηγματα.
Μονο την καταστροφη που αφηνουν πισω τους σε οποιο μερος μεινουνε(για κανα 3μηνο γιατι μετα τους τρωει η βρομα)φτανει.Ασε,διπλα στην εταιρεια που εργαζομαι εμεναν καποτε και τραβουσα τα μαλλια μου.
Δεν λεω,πολλες φορες ριχνουμε το φταιξιμο στους ξενους,οπως τις κλοπες ας πουμε.
Οπου στην τελικη περαν απο τους επαγγελματιες κλεφτες ο απλος ανθρωπος τον οποιο επιτρεψανε να μπει στην χωρα αλλα δεν εχει δουλεια και πειναει ειναι λογικο να κλεψει.Παρ' αυτα το εχει το ατιμο το αιμα τους,τι να πω.Ασχημη ρατσα..

loukasfilm
30/12/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Φιλε μου,παρα τις ιδεες μου....Γυφτους και αλβανους ουτε στα ματια μου να μην τους βλεπω..
Αλβανους απο προσωπικες και απο αλλες εμπυριες..
Οσο για τους γυφτους,,,ε δεν χρειαζονται και παραδηγματα.
Μονο την καταστροφη που αφηνουν πισω τους σε οποιο μερος μεινουνε(για κανα 3μηνο γιατι μετα τους τρωει η βρομα)φτανει.Ασε,διπλα στην εταιρεια που εργαζομαι εμεναν καποτε και τραβουσα τα μαλλια μου.
Δεν λεω,πολλες φορες ριχνουμε το φταιξιμο στους ξενους,οπως τις κλοπες ας πουμε.
Οπου στην τελικη περαν απο τους επαγγελματιες κλεφτες ο απλος ανθρωπος τον οποιο επιτρεψανε να μπει στην χωρα αλλα δεν εχει δουλεια και πειναει ειναι λογικο να κλεψει.Παρ' αυτα το εχει το ατιμο το αιμα τους,τι να πω.Ασχημη ρατσα..

Εδώ διαφωνούμε και με στεναχωρεί αυτό. Ξανασκέψου το.

soundstorm
30/12/2006, 17:26
Δεν ειμαι εθνικιστης αυτοι ειναι αλβανοι:rotflmao: :rotflmao: :lol:
Παντου υπαρχουν και οι ''κακοι'' αλλα το προβλημα ειναι οτι σε αυτους τους ανθρωπους δεν εχω δει ακομα τους καλους.
Τελος μην μπερδευεις τσιγγανους με γυφτους....:nono:
Τωρα να σου πω οτι δεν τα πιστευω αυτα.......ψεμματα θα σου πω.

warlord
31/12/2006, 03:53
παιδια εγω εκανα 6 μηνες μεσα στην Αλβανια,συγκεκριμενα εξω απο τα Τυρανα στο δυραχιο νατοικος κατα την διαρκεια της θητειας μου,στην μονη νατοικη βαση που υπαρχουν Ελληνες και Τουρκοι μαζι,η βαση ειχε Ιταλικη διηκηση,ρε παιδια τα συμπερασματα μου ειναι οτι
1)Ο καθε λαος εχει την κουλτουρα του και εφοσον δεν διαταρασει την δικια μας οταν ερχετε στην χωρα μας πρεπει να την σεβαστουμε
2)Οι τουρκοι δεν μας μισουνε,ισα ισα θα ελεγα πως μας θαυμαζουν κιολας(τουλαχιστον τα παιδια που γνωρισα εγω και καναν την θητια τους σαν εμενα)
3)τα μεγαλυτερα προβληματα τα ειχαμε με τους Ιταλους που δεν γουσταραν μια τους Ελληνες και την Ελλαδα

Ολα τα παραπανω που λετε καποιοι λιγο εχουν να κανουν με το αρχικο ποστ,το θεμα ειναι οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι αλλα αυτο δεν συμενει οτι καποιοι ειναι ανωτεροι και καποιοι κατωτεροι,ολοι οι ανθρωποι ειμαστε διαφορετικοι αλλα χωριζομαστε σε ομαδες λογο της κοινης κουλτουρας που επικρατει στις κατα τοπους ομαδες,Ελληνας ειναι οποιος εχει την ιδια κουλτουρα με 'εμας',δεν εχει σημασια που γεννηθηκε η τι χρωμα ειναι,υπαρχουν παρα πολοι ανθελληνες που γεννηθηκαν εδω,τι να λεει αυτο?τι κανει καποιον που καιει την σημαια μας Ελληνα και π.χ. την κιττυ που νιωθει οπως λεει Ελληνιδα ξενη?
Ολα αυτα κατα την γνωμη μου ειναι τεχνασματα της γραφιοκρατιας για να μας απο-προσανατολισει απο το ποιος ειναι πραγματικα λαθος και εχθρος μας και ποιος οχι,βαζουν τα αδερφια να σκοτωνονται και ο πραγματικος εχθρος χαιρει ευημεριας ανεξαρτητου αποτελεσματος.
...και για να λυσω τις αποριες περι του ποιος ειναι ο εχθρος,
οι μεγαλυτεροι εχθροι της Ελλαδος ειναι οι Ελληνες που δεν ασκουν το Ιερο δικαιωμα-υποχρεωση του εκλεγην,δηλαδι αυτοι που μενουν αμετοχοι στις εκλογες,ναι στο χερι μας ειναι αμα δεν γουσταρουμε να καταργησουμε τον δικοματισμο στην Ελλαδα,αλλα μας εχουν βαλει στο λουκι του ωχ αδερφισμου,δεν σε καλυπτει κανενα κομμα?,οκ ασκησε το δικαιωμα-υποχρεωση του εκλεγεσθε και κανε εσυ κατι και θα βρεις υποστιρικτες,αλλα που να ψαχνεις τωρα και τι σου λεω τωρα,ετσι?
δεν συνεχιζω γιατι αρχισα να ξεφευγω
καλημερα