PDA

View Full Version : Kle 500 μοντελο 2004 αξίζει?



Ynus Emre
28/12/2006, 16:45
Βρήκα ένα KLE500 του 04, το μπλε-μαυρο με αρκετά εξτρα, σε έμπορο στη Μιχαλακοπούλου. τιμή είναι 3300. εχει 15000 χλμ. μου φαίνεται πολύ φθηνό για τόσο νεο μοντελο, αλλα μ'αρεσει πολυ σαν μηχανή. εχω προβληματιστεί. Σαν μηχανακι ξερει κανεις να μου πει τι λεει? τι θελω για Αθηνα αλλα και κανενα ταξιδακι.

Prince-Garbage
29/12/2006, 12:27
Ας βοηθήσω όσο μπορώ...

Φίλε μου το μηχανάκι αυτό το πήρα και εγώ, καινούριο πριν 6 μήνες περίπου. Έχω κάνει περίπου 4000 χλμ όλα εντός πόλης, εκτός από 300-400 χλμ σε μία εκδρομούλα στην Εύβοια. Συνεπώς, όπως καταλαβαίνεις, η γνώμη μου περιορίζεται σε ένα μέρος της χρήσης της μηχανής.

'Εχουμε και λέμε λοιπόν...

Με έχει βολέψει απίστευτα εντός πόλης, μου φαίνεται ελαφρύ, είναι αρκετά στενό για να χωράει εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα, περνάει άνετα πάνω από καθρέπτες... εν ολίγοις εμένα μου έκανε καλό στα νεύρα (αφήνοντας το αυτοκίνητό μου σε χειμερία νάρκη).

Για την αξιοπιστία του, αν ψάξεις στο forum θα διαβάσεις αρκετά για το μηχανάκι αυτό (το οποίο είναι το ίδιο για έτη πολλά).

Επίσης, οι πολύ μαλακές αναρτήσεις του εμένα με βολεύουν πολύ για μέσα στην πόλη.

Δυστυχώς δεν έχω άποψη για φρένα κλπ γιατί δεν έχω καβαλήσει άλλο μηχανάκι ώστε να μπορώ να συγκρίνω. Πάντως για μένα, για πρώτο μηχανάκι είναι ιδανικό, έστω κι αν δεν είναι απείρου κάλλους.

lv1
29/12/2006, 21:45
Για να σε βοηθήσω κατ αρχήν πιστεύω ότι το ποσό που ζητά
Είναι όντως πολύ μικρό αυτό όμως πρέπει εσύ να το λύσεις.
Το μηχανάκι το εχω 2 χρόνια τώρα .Εχω κάνει περίπου 11.000 χλμ
Κατά τεκμήριο μεσα στην πόλη.Ειναι αξιόπιστο γαιδούρι θα έλεγα
Λίγο βαρύ όμως .
Στα αρνητικά τώρα είναι το κόστος των φρένων της μάνας του
Κοστίζουν μπρός πίσω 70 ευρώ και δυστυχώς κρατούν ανάλογα
Βεβαια την χρήση αντε 2000-2500 χλμ με περισσότερη χρήση ακόμα
Και 1500!!!!. Αν αποφασίσεις να βάλεις εκτός αντιπροσωπείας θα δώσεις
Μπρός πισω 50-60 ευρώ θα σε φτάσουν και 4000 – 5000 χλμ αλλα
Τρίζουν δυστυχως. Επίσης η αισθηση των φρένων ισως λόγω βαρους της
Μηχανής είναι μετρια.
Το άλλο αρνητικό που όλα τα ΟΝ ΟΦ εχουν είναι ο αέρας.

Κατά τα άλλα είναι ομορφο δυνατό και Kawasaki

tony
30/12/2006, 00:17
πρεπει να το ελεγξω το γαιδουρακι KLE φυσικά. μηχανικο να παει να το δει δε διαθετω. αν το βαλω μπροστα υπάρχει κατι που θα επρεπε να προσεξω στον ηχο του κινητηρα? και κατα τα άλλα ελεγχω κάτι? ως παντελως ασχετος φοβαμαι την ενδεχομενη κοροιδια των φαρισαιων εμπορων. ευχαριστω παντως. εχω καταληξει οτι μαλλον 8α το παρω, μιας και φαινεται οκ για τη χρηση που το θελω.

DT_Bear
30/12/2006, 09:49
Φίλε καλημέρα,

Το μηχανάκι που ψάχνεις είναι από τις καλύτερες προτάσεις value for money.

Είχα το μοντέλο του 2004 (Γκρι - μαύρο) δύο περίπου χρόνια. Η τιμή του μη σε προβληματίζει. Δυστυχώς οι έμποροι αγοράζουν πολύ φτηνά και έχουν περιθώρια κέρδους ακόμα και στα 3300Ευρώ που λες. Εγώ αντάλλαξα πριν 3 περίπου μήνες το δικό μου με 12.000χλμ ,(full extra) μόλις 3500ευρώ και δε σου κρύβω ότι το ψιλομετάνιωσα γιατί μόνο τα αξεσουάρ μου έκαναν 1200Ευρώ(μπαγκζιέρα, κάγκελα κινητήρα και πλαινά για βαλίτσες τις Hepco Becker, Bagster, ψηλη ζελατίνα κτλ)

Στα θετικά του θα καταχωρούσα την ευκολία του στη μετακίνηση εντός πόλης, τη καλή ιπποδύναμη (50αλογάκια) και το γεγονός ότι είναι 2 κίλυνδρο και δε μασάει σε καμία ταλαιπωρία.Θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

Στα αρνητικά θα έλεγα ότι είναι λίγο βαρύ αλλά συνηθίζεται έυκολα, έχει ασαφές πίσω φρένο, και στα μεγάλα ταξίδια θα σε κουράση η σέλα και ο αέρας αν δεν έχεις ζελατίνα ψιλή.

Προσωπικά του ήπια το αίμα,έμπαινα κάθε μέρα κέντρο, πήγα οδικός Κέρκυρα 2 φορές, γύρισα τα περισσότερα κοντινά νησιά στην Αθήνα και δε μου παραπονέθηκε ποτέ παρά μόνο για βενζίνη και για τα service του.

Αν θες να το ψάξεις υπάρχει εξουσιοδοτημένος KAWASAKI στο μεταξουργείο ,πίσω από την τροχαία.Το όνομα είναι ΚΟΝΙΔΗΣ. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ο άνθρωπος έχει γνώση και είναι πολύ σωστός σε όλα απο τιμές έως και εξυπηρέτηση.

Αυτά

lv1
30/12/2006, 14:05
Από πλευράς μηχανής δεν νομίζω να βρεθεί κανείς να σου πεί
Ασχημες κουβέντες. Είναι δυνατή μηχανή με καλή ροπή παντου
Ειδικά στις μεσαίες στροφές ένα διαμάντι.Φυσικά για τα κυβικά την
Τιμή της κ.λ.π Κάποιο θόρυβο στην μίζα μερικές φορές εχω διακρίνει ειδικά όταν είναι
Κρύα η μηχανή αλλά σε σχετική ερώτηση στο site εδώ σε περίπτωση
Βλάβης 100 ευρώ είναι αρκετά ηταν η απάντηση που την δέχομαι.
Καταλήγοντας αν είναι σε καλή κατάσταση ανεξαρτήτου τιμής
Χτύπα την και θα έχεις αποκτήσει μια ΚΑΛΗ συντροφιά.
Χρόνια πολλα.

Ynus Emre
02/01/2007, 12:40
mallon 8a to parw euxaristw paidia. 3erei kaneis akribi dieu8insi tou Konidi?

nasos75
02/01/2007, 12:59
Εκει παω...τα τελευταια 10 χρονια...

Σαμου 16-18 κοντα στα κεντρικα της τροχαιας.

:wave2:

ASTRAKITCAR
04/01/2007, 11:23
τακακια μπρος πισω 40€

τρομπα φρενου 2 χερι απο ZZR 1100 40€

το εχω motard βγαζω 10000km και δεν εχω προβλημα με τα φρενα.η μανετα στα 2 cm κοκαλωνει το μηχανακι....ξεχνας το θεμα φρενου ειδικα μεσα στην πολη αν καποιο μπροστινο κουτι φρεναρει αποτομα και εισαι με λιγα χιλιομ.τσιμπας και κοκαλωσες....

LeftLane
09/01/2007, 09:10
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

παρομοια μηχανή σε εμπόρους στη Θεσνικη κοστίζει περί τα 4000-4200 ευρώπουλα. Σκοπευω να αποκτησω μηχανή και ειμαι μεταξύ KLE500 και TRANSALP 600 ή 650 (ματαχειρισμένη)
Το ΚLE ρε παιδιά ακούω ότι ειναι λιγάκι 'ψόφιο'για την κατηγορία του, τι λέτε τελικά?
Εγω αν και ειμαι απο πιτσιρίκος με τις μηχανές (απο παπάκι εως XLR250) αλλα δεν έτυχε να οδηγήσω kle.
Ξέρεις μήπως κανεις που θα βρώ συγκριτικά/δοκιμες για τις παραπάνω μηχανές? θα εκτιμούσα μια γνώμη σας :wave2: thanx!!

$py
09/01/2007, 12:48
Θα συμφωνήσω με τον DT_Bear.

Το ΚΛΕ είναι το ιδανικό μηχανάκι για να ξεκινήσεις.

Ψόφιο δεν είναι, εξαρτάτε όμως και τι θέλεις από το μηχανάκι.



Εγώ πάντως αποφάσισα τελικά να δώσω το δικό μου

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33607

LeftLane
09/01/2007, 14:19
Μπορω να πώ οτι έχω μια σχετική πείρα στις μηχανές (όχι αγώνων) γιαυτο σώστα επισημαίνεις ότι εξαρτάται πως το βλέπει και πως εννοει ο καθένας το 'ψόφιο'. Οι απαιτήσεις μου είναι κατα σειρά προτεραιότητας πόλη,ταξίδια,χώμα.

Απο μικρος έχω ιδιαιτερη αδυναμια στις enduro επομένως αν και λιγότερων αλόγων, προτιμώ τις on/off απο τις πιο 'street' bikes. Ειδα μόλις και σχεικό θέμα σε αλλο topic, παρολα αυτα όποια συμβουλη χρησιμη!:)

Prince-Garbage
09/01/2007, 15:27
Επί του πιεστηρίου, κόστος για service 6000 χλμ. για να πάρεις μία ιδέα εσύ (και γνώμες εγώ για το αν με γδύσανε... :look: ) από εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Kawasaki:

Λάδια 36 ευρώ
Τακάκια (μπρος-πίσω) 68 ευρώ
Φίλτρο λαδιού, μπουζί και υγρά φρένων 30 ευρώ
Εργασία 60 ευρώ
(και σωληνάκι υψηλής μπροστά 65 ευρώ - δεν υπολογίζεται στο κόστος του service)


Λοιπόν...? με σκίσανε...?

$py
10/01/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Prince-Garbage
Επί του πιεστηρίου, κόστος για service 6000 χλμ. για να πάρεις μία ιδέα εσύ (και γνώμες εγώ για το αν με γδύσανε... :look: ) από εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Kawasaki:

Λάδια 36 ευρώ
Τακάκια (μπρος-πίσω) 68 ευρώ
Φίλτρο λαδιού, μπουζί και υγρά φρένων 30 ευρώ
Εργασία 60 ευρώ
(και σωληνάκι υψηλής μπροστά 65 ευρώ - δεν υπολογίζεται στο κόστος του service)


Λοιπόν...? με σκίσανε...?

:eyepop:

Μάλλον σε σκίσανε, τόσα δεν έδωσα ούτε στο μεγάλο των 12000 χλμ.

$py
10/01/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LeftLane
Μπορω να πώ οτι έχω μια σχετική πείρα στις μηχανές (όχι αγώνων) γιαυτο σώστα επισημαίνεις ότι εξαρτάται πως το βλέπει και πως εννοει ο καθένας το 'ψόφιο'. Οι απαιτήσεις μου είναι κατα σειρά προτεραιότητας πόλη,ταξίδια,χώμα.

Απο μικρος έχω ιδιαιτερη αδυναμια στις enduro επομένως αν και λιγότερων αλόγων, προτιμώ τις on/off απο τις πιο 'street' bikes. Ειδα μόλις και σχεικό θέμα σε αλλο topic, παρολα αυτα όποια συμβουλη χρησιμη!:)


Πόλη : Δεν θα σε προβληματίσει καθόλου, καλύτερο και από παπί. Έχει τον ιδανικό όγκο για να σε βλέπουν αλλά και για να χώνεσαι όπου θες. Και από κατανάλωση μια χαρά.

Ταξίδια: Στα κοντινά πάλι δεν θα σε προβληματίσει. Για μακρινά θα σε κουράσει ο αέρας και η σέλα, αλλά με μια ψηλή ζελατίνα φαντάζομαι ότι λύνεται το πρόβλημα. Πάντως με 140 χλμ πας άνετα.

Χώμα: Δεν είναι το δυνατό του σημείο. Εγώ με ασφάλτινα λάστιχα έχω ακολουθήσει άνετα πάντως κάποιες χωμάτινες βόλτες του μοτο.