PDA

View Full Version : Power Commander



djcool
29/12/2006, 18:14
Paidia exei balei kaneis to power commander stin befa tou na mas pei an axizei ton kopo?
Kerdizei tipota i mixani i tsampa ta xrhmata?
Bebaia afoy exei balei kaneis exatmiseis kai filtro.
Exo balei leovince SBK kai K&N filtro. An balo kai PC tha paro tipota axiologo?

Exete kamia alli protasi?

pissaman
29/12/2006, 19:15
Σίγουρα κερδίζεις, μια και έχεις βάλει εξατμίσεις και φιλτράκι!
Το κατά πόσο θα σου δώσει αυτό που περίμενες, δεν το ξέρω!

gcrook
29/12/2006, 20:32
:rolleyes:

Vtec+PowerCommander=Καποιος που ξερει πολυ καλα τι κανει στην χαρτογραφηση

djcool
29/12/2006, 20:50
ti ennoeis file mou?
Dinei xarti i DynoJet les na min douleuei?

gcrook
29/12/2006, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από djcool
ti ennoeis file mou?
Dinei xarti i DynoJet les na min douleuei?

Δεν αντιλεγω....
Απλα εντυπωση μου κανει το γεγονος οτι το μηχανακι με την περιεργη χαρτογραφηση λογω μεταβλητου χρονισμου και χιλιε δυο ηλεκτρονικς παπαριες, επωφελειται απο την χρηση απλα του PC.
Αφου βεβαια η dynojet εχει μελετησει (ναι καλα) και εχει βγαλει χαρτες για το μοντελο οκ.

Απλα η ιδεα του PC se VFR μου ακουγεται καπως ξενη.
Δεν ξερω και κανεναν που να εχει κανει κατι τετοιο.

sotokan
29/12/2006, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από djcool
Paidia exei balei kaneis to power commander stin befa tou na mas pei an axizei ton kopo?
Kerdizei tipota i mixani i tsampa ta xrhmata?
Bebaia afoy exei balei kaneis exatmiseis kai filtro.
Exo balei leovince SBK kai K&N filtro. An balo kai PC tha paro tipota axiologo?

Exete kamia alli protasi?


Το έχω και εγώ στα άμεσα σχέδια όλο το σετάκι (εξατμίσεις + commander).....
Θα μπορούσες να μας πεις τις εντυπώσεις σου από τις leovince (ήχος,απόδοση,κατανάλωση)μιας και είναι πρώτες στη λίστα μου μαζί με τις remus,όπως και πόσο σου κόστισαν....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

djcool
29/12/2006, 21:06
Φιλε μου απο Ελλαδα δεν συμφερει να τις αγορασεις... 750e!!!!!!!!!!

Από Γερμανια 480e με τα μεταφορικα και μαλιστα με δυνατοτητα να αφαιρεσεις τον db killer και να βρονταει το συμπαν αν το θέλεις.

Το power commander απο αμερικη και ebay με 240e ενω Ελλαδα 350e

kostasdirt
30/12/2006, 01:03
Εχω τις Leo τιτάνιο και φίλτρο DNA, (γενικά προτείνω για το VFR η DNA ή BMC φίλτρο αν τα δείτε θα καταλάβετε γιατί, σε σχέση με το ΚΝ) οι LeoVince είναι απλά υπέροχες και χωρίς το db killer απλά πιο υπέροχες...
Πάντως για παράλληλο εγκέφαλο εγώ προτίμησα το Rapid bike κάνεις παπάδες με το εν λόγω πρόγραμμα και αφού οι Αμερικάνοι το θεωρούν καλύτερο από το power commander ε αυτό τα λέει όλα νομίζω....
PS. μόλις μπόρεσω θα ανεβάσω μια δυναμομέτρηση..

zolotas
30/12/2006, 01:15
εγω εχω αλλο προβλημα .......εχω τις μανισιες εξατμισεις αλλα δεν ακουω τιποτα ...........κατι για ηχο απο F1 διαβασα...........τι να κανω?? να στηθω σε μια εθνικη οδο να παρω μια γευση?? να βγαλω το κρανος?? μηπως κουφαθηκα ?? :confused:

kostasdirt
30/12/2006, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
εγω εχω αλλο προβλημα .......εχω τις μανισιες εξατμισεις αλλα δεν ακουω τιποτα ...........κατι για ηχο απο F1 διαβασα...........τι να κανω?? να στηθω σε μια εθνικη οδο να παρω μια γευση?? να βγαλω το κρανος?? μηπως κουφαθηκα ?? :confused:
Να βάλεις εξατμίσεις το πρώτο πράγμα που έκανα στη μηχανή...

djcool
30/12/2006, 01:26
Για δωσε info για το δικο σου συστημα κωστα

kostasdirt
30/12/2006, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από djcool
Για δωσε info για το δικο σου συστημα κωστα
http://www.rapidbike.it/ αλλά τονίζω ότι είναι ακριβούτσικο...

kostasdirt
30/12/2006, 01:35
Εγώ έχω βάλει το Rapidbike3

Rapid Bike 3

Definition: additional control unit for injection, ignition or limiter management.

Marketinge: Rapid Bike Kit 3 - F27RAPIDBIKE3 - Control unit for injection, ignition and limiter - multiconfiguration with possibility of limiter management - price 495€.- F27XXXXX: Wiring for injection or ignition 70€.

Functions: It manages the injection directly by connecting, in input, to the piloting signals of the original control unit and, in output, directly to the injectors. It can vary the amount of petrol injected in every cylinder. It can modify the final use, by reprogramming it and combining the suitable wiring. Real-time display of the map reading during the test. It manages the advance of the ignition and 2300rpm injection, by modulating the pick-up signal in advance or late. It manages simultaneously 5 injection/ignition maps in multiple configurations: injection per cylinder or coupled for the cylinders 1-4, 2-3, 1-3 and 2-4 or switch setup 1 or 2 (setup 1: injection1 advance1; setup2: injection2 advance2) with switch for 2 handle-positions.

Efficiency: by acting directly on the injection signal it can operate on it with percentage values and a slight 12µS delay on the original signal. Acceleration pump available for all the motorbike models included in the price list. For the advance it operates with a high degree of precision and providing some benefits due to the injection advance at high regimes. The limiter management up to +1000rpm, whenever possible, allows getting a shorter final gear, therefore benefiting to the wheel torque. The multiconfiguration allows using all the available possibilities to act on a 4T aspirated injection engine with switchable setup to switch from a configuration to another during the race. Acceleration pump and electronic gear also on the out of rev for all the motorbike models included in the price list.

Connections: the control unit and the wiring are two separate parts, therefore they can be combined in different ways, being extremely flexible. The connectors are the same as the original ones and the connection is therefore very rapid. The connection to a PC is carried out by means of a connector located on the wiring and a Serial USB adaptor feeding the control unit, that can operate also when it is turned off. USB cable and Lite software price to the final user 30€. Connection possible with all kinds of motorbike test tables for the auto-remapping by means of (Dyno-link) currently with Fuchs and Dynostar. It uses the same wiring as RB2. In Switch Maps configuration, the setup maps selected by the handle switch are differentiated and highlighted. There is a change in the contact references for the electronic gear that is pin 19 and for the switch, that is pin 16.

kostasdirt
30/12/2006, 01:39
Το software..


73264

djcool
30/12/2006, 01:48
Ενδιαφερον μοιαζει να ειναι....

Πως παει το μηχανημα?

Εχεις κανει καμια δυναμομετρηση πριν και μετα?

Απο καταναλωση η μηχανη?

pissaman
30/12/2006, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
(γενικά προτείνω για το VFR η DNA ή BMC φίλτρο αν τα δείτε θα καταλάβετε γιατί
εννοείς από ποιότητα κατασκευής?

kostasdirt
30/12/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
εννοείς από ποιότητα κατασκευής? ΟΧΙ από το πόσο ανοικτό είναι..


73272

kostasdirt
30/12/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από djcool
Ενδιαφερον μοιαζει να ειναι....

Πως παει το μηχανημα?

Εχεις κανει καμια δυναμομετρηση πριν και μετα?

Απο καταναλωση η μηχανη?
Πάει πολύ καλύτερα, έχει γεμίσει πριν το V tech και έχει ανέβει παντού, από κατανάλωση δεν έχω δει διαφορά...
Δυναμομετρήσεις θα ανεβάσω μόλις μπορέσω

hornet
01/01/2007, 15:16
αλλο ενα απο τα μεγαλα θεματα για το vfr παγκοσμιως ...μιλαμε για χιλιαδες ποστ σε ολα τα γνωστα forum

ενεκα της αυστηρης πολιτικης της honda σε θεματα προστασιας του περιβαλλοντος το vfr κριθηκε ως ενα απο το καλυτερα green bikes..ας μην ξεχναμε οτι το 2002 που πρωτοβγηκε ξεπερνουσε τις αυστηρες προδιαγραφες του 2008...αυτο ειχε ομως ενα αντικτυπο το μηχανακι βγηκε φτωχο στις χαμηλες (σε μιγμα) και με διαφορα ηλεκτρονικα που εκοβαν μιγμα σε σταθερη θεση γκαζιου κατω απο ειδικες συνθηκες και διαφορα αλλα.

μην μου πειτε πως σε μικρες αυξομειωσεις του γκαζιου δεν αναγκαζεστε να κρατατε ελαφρα τον συμπλεκτη για να μην κλωτσαει (λεω αυτα τα αποτομα ανοιγματα)

Ναι τo power commander μπορει να κανει την διαφορα μαζι ομως με O2 eliminators γεμιζει τις χαμηλες και κανει πολυ καλυτερη την εισοδο στο vtec πιο ομαλη θα ελεγα..προσοχη στην χαρτογραφηση διοτι αμα δεν ξερουμε τι κανουμε μπορουμε να το μετατρεψουμε σε αδηφαγο τερας απο αποψη βενζινης...εαν ψαξουμε στο ιντερνετ θα βρουμε δεκαδες χαρτογραφησεις αναλογα με τι εξατμιση εχουμε η θελουμε να βαλουμε

djcool
01/01/2007, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Ναι τo power commander μπορει να κανει την διαφορα μαζι ομως με O2 eliminators γεμιζει τις χαμηλες και κανει πολυ καλυτερη την εισοδο στο vtec πιο ομαλη θα ελεγα..προσοχη στην χαρτογραφηση διοτι αμα δεν ξερουμε τι κανουμε μπορουμε να το μετατρεψουμε σε αδηφαγο τερας απο αποψη βενζινης...εαν ψαξουμε στο ιντερνετ θα βρουμε δεκαδες χαρτογραφησεις αναλογα με τι εξατμιση εχουμε η θελουμε να βαλουμε

καλη χρονια σε ολουσ μας μς υγεια και πολλες καλες βολτες.

Φιλε μου μηπως γνωριζεις που μπορω να βρω αυτες τισ χαρτογραφησεις ειδικα για LEOVINCE & K&N φιλτρο?

Ευχαριστώ

kostasdirt
01/01/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από djcool
καλη χρονια σε ολουσ μας μς υγεια και πολλες καλες βολτες.

Φιλε μου μηπως γνωριζεις που μπορω να βρω αυτες τισ χαρτογραφησεις ειδικα για LEOVINCE & K&N φιλτρο?

Ευχαριστώ Τι παράλληλο έχεις??

djcool
02/01/2007, 02:35
power commander USB III

hornet
02/01/2007, 09:16
στο site του powercommander

pol2005gr
04/02/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από djcool
Φιλε μου απο Ελλαδα δεν συμφερει να τις αγορασεις... 750e!!!!!!!!!!

Από Γερμανια 480e με τα μεταφορικα και μαλιστα με δυνατοτητα να αφαιρεσεις τον db killer και να βρονταει το συμπαν αν το θέλεις.

Το power commander απο αμερικη και ebay με 240e ενω Ελλαδα 350e



Μπορεις να δωσεις και αλλες πληροφοριες?Απο ποιο site τις πηρες κτλ?