PDA

View Full Version : ΒΕΝΖΙΝΕΣ ??? Ψηφοφορία



THEOD
09/07/2004, 16:04
Ένα περίεργο πράγμα συμβαίνει το τελευταίο διάστημα.

Ενώ οι τιμές των καυσίμων έχουν πάρει διεθνώς την ανηφόρα, ενώ όλα τα media σκούζουν όλη την ημέρα για τις τιμές των καυσίμων, και ενώ όλοι μας σε συζητήσεις ενδιαφερόμαστε για την κατανάλωση της μοτοσικλέτας μας (αλλά και του αυτοκινήτου μας), η καινούργια μόδα των βενζινών υψηλών οκτανίων δείχνει να κατακτά έδαφος παρά το αυξημένο κατά 12-25 % κόστος σε σχέση με την απλή αμόλυβδη βενζίνη.

Το περίεργο είναι ότι η χρήση της super-unleaded είναι καθαρά θέμα δικής μας επιλογής μιας και υποχρεωτικά πλέον όλοι οι κινητήρες είναι συμβατοί με την απλή αμόλυβδη βενζίνη.

Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι πρωτοπόροι σε αυτό είναι οι μοτοσικλετιστές, μιας και το ποσοστό αυτών που χρησιμοποιούν super-unleaded είναι πολύ μεγαλύτερο απ' ότι αυτό των οδηγών αυτοκινήτων. Μάλιστα σε κατ' ιδίαν συζητήσεις, πολλοί μοτοσικλετιστές που δεν διανοούνται να γεμίσουν με τίποτα άλλο το ρεζερβουάρ της μηχανής τους παρά με την πιο "εξελιγμένη" βενζίνη, δεν δείχνουν την ίδια σπουδή όταν πρόκειται για το αυτοκίνητό τους - εκεί αρκούνται στην απλή αμόλυβδη.
Το θέμα έχει αρκετά κοινά σημεία με την συμπεριφορά μας στην αγορά "ειδικών" πανάκριβων μοτοσικλετιστικών λαδιών όπως αναφέρθηκε σε άλλο πόστ.
Οπότε αξίζει να κάνουμε μια ψηφοφορία με θέμα:

Εσείς τι βενζίνη βάζετε και γιατί ?

Και για να ξεκινήσω πρώτος. Εγώ δοκίμασα 2-3 σούπερ αμόλυβδες στο FZ6 αλλά και στο προηγούμενο fzs600 χωρίς να μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι είδα κάποια διαφορά. Εδικά στο Fz6 μάλλον λόγω του ψεκασμού, δεν υπήρχε ούτε υποψία διαφοράς. Μάλιστα με την BP100 είχα επιπλέον και το πρόβλημα της έντονης μυρωδιάς στο φανάρι λόγω αναθυμιάσεων…Οπότε χρησιμοποιώ απλή-αμόλυβδη βενζίνη. Το ίδιο και στο αυτοκίνητό μου.
Το περίεργο είναι ότι στο παπί μου (SOKUNDO 110) η διαφορά μεταξύ της super-unleaded με την απλή αμόλυβδη είναι τεράστια και φανερή αμέσως. Στο παπί η χρήση της σούπερ αμόλυβδης βελτιώνει κατά πολύ (τηρουμένων των αναλογιών εεε - παπί είναι) την λειτουργία και τις επιδόσεις του. Οπότε απλή αμόλυβδη στο FZ6 και στο αυτοκίνητο και σούπερ-αμόλυβδη στο παπί…

Για να δώ και τις δικές σας γνώμες …

periklisk
09/07/2004, 16:40
Είναι γεγονός πως όλοι οι σημερινοί κινητήρες των μοτοσυκλετών δουλεύουν με 95αρα βενζίνη.....

Ο ψεκασμός που διαχειρίζεται το καύσιμο μίγμα με μεγαλύτερη ακρίβεια μπορεί άνετα να δουλέψει με τέτοιας ποιότητας βενζίνη....

Από την άλλη η συμπίεση των κινητήρων στις μοτοσυκλέτες είναι αρκετά υψηλότερη σε σχέση με αυτή των αυτοκινήτων ώστε να δικαιολογεί την χρήση βενζίνης με περισσότερα οκτάνια..... γιατί αν τα οκτάνια κατέβουν κάτω από τα 95 έχουμε το ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα της εμφάνισης προαναφλέξεων που είναι πολύ καταστρεπτικές για τα μοτέρ.....

Στο δια ταύτα τώρα, στο 400άρι που είχα έβλεπα σημαντικές διαφορές από βενζίνη σε βενζίνη..... Απλή αμόλυβδη απαγορευόταν δια ροπάλου να βάλω.... η σούπερ κάτι έκανε.... οι δε σούπερ αμόλυβδες ήταν όλα τα λεφτά....

Στο 900 μπορώ να βάζω 95άρα αλλά θα το κάνω μόνο σε έκτακτη περίπτωση....

Ψηφίζω BP Ultimate δαγκωτό....

Dirty_Gas
09/07/2004, 17:06
Δεν ξέρω αν είναι απλά ιδέα μου ή και αν είναι και σωστό αυτό που λέω αλλά με την ΒΡ 100 παρατηρώ λιγότερους κραδασμούς στο Ζ από τις μεσαίες και πάνω. Δε ξέρω. Παίζει και η ποιότητα από βενζινάδικο σε βενζινάδικο. Πρέπει να τους έχουμε και αυτούς σαν τη ΔΕΛΤΑ της γειτονιάς. Το σίγουρο είναι ότι πολλοί δεν δίνουμε την ανάλογη προσοχή που χρειάζεται...

idi
09/07/2004, 17:26
Είχα διαβάσει ένα τεράστιο άρθρο για τις βενζίνες που κατέληγε στο έξης αυτονόητο συμπέρασμα: Αν ο κινητήρας σου έχει σχεδιαστεί/ρυθμιστεί να δουλεύει με 95 οκτάνια τότε... δουλεύει καλύτερα με βενζίνη 95 οκτανίων. Αν πάλι είναι σχεδιασμένος να δουλεύει με 100 τότε βαλε 100. Οι περισσότεροι κινητήρες θέλουν 95 οκτάνια σύμφωνα με τον κατασκευαστή (αλλιώς το αναφέρουν ρητά στο manual)
Εγώ πάντως βάζω απλή αμόλυβδη στη μονάκριβη και πολυαγαπημένη μου και δουλεύει μια χαρά.

Spazz
09/07/2004, 19:57
θα συμφωνησω με τον idi.κι εμενα 95 αρα προτεινει.....και τους ακουω ......γιατι ειναι και πιο φτηνη


ασχετο αλλα η bp ultimate εχει πολυ χαρακτηριστικη μυρωδια οταν καιγεται ειδικα στις μηχανες.................γαμω μυριζει...................
αλλα η καλυτερη μυρωδια βγαινει απο διχρονο με 95αρα και λαδι ipone με μυρωδια φραουλα.ενος παιδιου στο βουνο(μπηκε στρατο τωρα)του λεγαμε να γυρναει μονος του οταν μπαινει για να τον μυριζουμε............χικλ

rd350lc
09/07/2004, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
θα συμφωνησω με τον idi.κι εμενα 95 αρα προτεινει.....και τους ακουω ......γιατι ειναι και πιο φτηνη


ασχετο αλλα η bp ultimate εχει πολυ χαρακτηριστικη μυρωδια οταν καιγεται ειδικα στις μηχανες.................γαμω μυριζει...................
αλλα η καλυτερη μυρωδια βγαινει απο διχρονο με 95αρα και λαδι ipone με μυρωδια φραουλα.ενος παιδιου στο βουνο(μπηκε στρατο τωρα)του λεγαμε να γυρναει μονος του οταν μπαινει για να τον μυριζουμε............χικλ
diafono rhta! h kalyterh mhrodia se dixrono einai super (an thn breis th palia) kai shell advance!!!!

Θάνος
09/07/2004, 22:58
Απλή αμόλυβδη λέει το βιβλίο, απλή αμόλυβδη βάζω κι εγώ. Ο Yamahaς μου είπε να βάζω σούπερ ενώ δοκίμασα και την super αμόλυβδη για ένα φεγγάρι... Συμπέρασμα; καμία διαφορά που να την καταλάβω, οπότε με σιγουριά πλέον βάζω ό,τι λέει το βιβλίο.

Αν ποτέ μπορούσα να πω ότι βγάζω όλα τα άλογα της μηχανής μου στο δρόμο, πράγμα μάλλον χλωμό, ίσως να έψαχνα και το κάτι παραπάνω... και πάλι όμως δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε αυτό να μου το δώσει η βενζίνη.

Dirty_Gas
10/07/2004, 07:51
Δε νομίζω ότι κάποιος κατασκευαστής θα υποχρέωνε κάποιον να χρησιμοποιεί μόνο την super βενζίνη. Φτιάχνουν τα μοτέρ με βάση την απλή ίσως λόγω κόστους. Γιατί όμως φτιάχνουν οι πετρελαικές την super; Γιατί ρίχνουν τόσα λεφτά στην εξέλιξη, παραγωγή, και διαφήμιση; Είναι ανεξάρτητοι ή μήπως συνεργάζονται με όλους αυτούς τους ςκατασκευαστές; Δε μπορεί... Κάποια διαφορά θα υπάρχει... Ίσως να είναι αμελητέα όμως και να δείχνει μόνο με μετρήσεις. Και μη κοιτάτε μόνο τις επιδόσεις. Παίζει και η ζωή του κινητήρα. Έτσι λένε στη διαφήμιση τουλάχιστον. Εγώ βάζω 3-1 απλή-super. Θα δείξει όταν κάνω μεγάλο service...


AYTA...

tai
10/07/2004, 11:35
Ένα μοτερ με ψεκασμο, μετρά διαφορετικές παραμέτρους. Σχέση συμπίεσης, ποσότητα αέρα, σχεση αερα βενζίνης. και κανει την καύση που εχει προγραμματιστεί να κάνει.
Και 115 οκτάνια να του βάλεις η καύση θα είναι Η ΒΈΛΤΙΣΤΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ.
Η διαφορά υπάρχει στα καρμπιρατέρ. Και οσο πιο λιγος (περίπου λειτουργία για αξιοπιστία) ο κινητήρας τοσο πιο μεγάλη η διαφορά.

anco
10/07/2004, 12:12
Μια ειναι η βενζινη V-Power Racing.

Το λεει και η τιμη της 1,10e

Πολυ καθαρο καυσιμο, αλλα οπως εχουμε ξαναγραψει σε post απο 13:1 συμπιεση και πανω μοτερ την καιει σωστα με την καταληλη προπορια στο αβανς.

Το 0-300 εκανε αφιερωμα και σε CBR 900 το κερδος με τις racing βενζινες ειναι μονο 1 ιππος δηλαδη τιποτα , σε μικροτερα μοτερ ειναι 0.5 και λιγοτερο.

Και αφου ρυθμισεις την μηχανη σε δυναμομετρο , σωστα τοτε μπορει να παρεις κατι παραπανω , αλλιος την απλη 95.


:wave2:

motoris
11/07/2004, 10:50
Το 0-300 εκανε αφιερωμα και σε CBR 900 το κερδος με τις racing βενζινες ειναι μονο 1 ιππος δηλαδη τιποτα , σε μικροτερα μοτερ ειναι 0.5 και λιγοτερο.


Παίζει και η ποιότητα από βενζινάδικο σε βενζινάδικο


Επειδή στην Ελλάδα ζούμε κι όχι στην Ευρώπη, το σημαντικότερο πράγμα είναι το βενζινάδικο.

Για 'μένα είναι πιο οφέλιμο να ξοδέυεις κάθε τόσο λίγα λεφτά για εκείνα τα ειδικά πρόσθετα που καθαρίζουν το σύστημα τροφοδοσίας και γενικά τον κινητήρα παρά για ακριβότερη βενζίνη την οποία το πρατήριο έχει νοθεύσει με μεθάνιο/βουτάνιο/ναφθαλίνη/νερό/βρώμικο νερό/νερό αποχέτευσης κλπ

anco
11/07/2004, 19:02
Motoris μου φαινεται εισαι ασχετος με τις βενζινες.
:nono:

kapeos
12/07/2004, 07:17
... πιστέυω ότι κάποιοι από εμάς που βάζουμε αμόλυβδη super και έχουμε κάποια πολύ "μικρή" διαφορά, είναι και θέμα "ανθυποβολής"

- Βάλε super να δεις διαφορά
- Βάλε για να δεις μετά τα 2-3 γεμίσματα
-κλπ

Εγω στο africa '98 βάζω απλή και όλα καλά.:look:

GST
12/07/2004, 07:34
οταν ειχα το 640sm εβαζα την v-power racing και νομιζω οτι ειχε καποια διαφορα ψηλα.τωρα με το multi στην αρχη εβαζα την racing και μετα την αλλαξα με την v-power την απλη και δεν ειδα καμια διαφορα ουτε ψηλα ουτε πουθενα...... οποτε συνεχιζω να βαζω v-power απλη !!! παντωσ σε ενα παλαιοτερο ποστ εδω καποιοι υποστηριζαν οτι η ποιοτητα τησ βενζινησ δεν πρεπει να μασ προβληματιζει τοσο στο θεμα επιδοσεων αλλα στη λειτουργεια του μοτερ..............θυμαμε καλα η κανω λαθοσ:confused:

crs-k
12/07/2004, 07:46
Η Αφρικα μου ειναι του '95. Βαζω κι εγω Super (οχι αμολυβδη) κι εχω την υγεια μου! :)
Πριν κανα χρονο που δοκιμασα την V-Power Racing ειδα διαφορα ...
Πολλα σκασιματα και ραγδαια μειωση της τσεπης! :lol:

kapeos
12/07/2004, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η Αφρικα μου ειναι του '95. Βαζω κι εγω Super (οχι απμολυβδη) κι εχω την υγεια μου! :)
:

Αλλά τι ρε Χρηστάρα???

Με μόλυβδο??:lol:

Ολες είναι αμόλυβλες, ακόμα και η super που λες. Απλά έχει υποκατάστατα μολύβδου. Την είχα πατήσα και εγώ νομίζοντας ότι ρυπαίνω το περιβάλλον λιγότερο αφού δεν βάζω αμόλυβδη και δεν έχω καταλύτη.


Καλημέρες.-:wave2: :wave2:

cbanthropos
12/07/2004, 07:50
Στο CB έχω κάψει όλες τις βενζινες εκτος απο VPower. Με τη super (LRP) παρατηρησα πολυ γρηγορη φθορα στα μπουζι (ενα νουμερο πιο ψυχρα απ'οτι οριζει ο κατασκευαστης). Το τραβηγμα ήταν οκ. Καθολου ασχημο. Με αμολυβδη απλη, το τραβηγμα είναι σχεδόν ίδιο, με μία υποψία βελτίωσης.
Με την Ultimate 100 έχω σαφως καλύτερο τράβηγμα και μυρωδια 'μπαρουτι'! :smilea:
Νομίζω οτι είναι αρκετά καθαρή βενζίνη.
Γενικα βαζω 3-4 ντεποζιτα με Ult. 100, και 1 με unleaded. Χωρις να τηρω αυστηρο προγραμμα.

crs-k
12/07/2004, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
Αλλά τι ρε Χρηστάρα???

Με μόλυβδο??:lol:

Ολες είναι αμόλυβλες, ακόμα και η super που λες. Απλά έχει υποκατάστατα μολύβδου. Την είχα πατήσα και εγώ νομίζοντας ότι ρυπαίνω το περιβάλλον λιγότερο αφού δεν βάζω αμόλυβδη και δεν έχω καταλύτη.


Καλημέρες.-:wave2: :wave2:


Το ξερω ρε χαμενε !!! :lol: :rotflmao: :lol:

Απλως για να τις ξεχωριζουμε το λεω ... :beer:

x-rider
12/07/2004, 08:25
ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ:rotflmao:


:sun: :beer: :sun:

crs-k
12/07/2004, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ:rotflmao:



Ασε μη βαζεις καμμια ...
Ολες χαλια ειναι !


Βαλε μπυρα!

:lol: :beer:

x-rider
12/07/2004, 08:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
[B]Ασε μη βαζεις καμμια ...
Ολες χαλια ειναι !


Βαλε μπυρα!

ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑΤΟ ΜΑΘΩ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ

ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ,:lol:

ΜΠΥΡΑ ΑΚΡΙΒΗ, ΡΑΚΙ Η ΟΥΖΟ ΜΑΛΛΟΝ:lol: :rotflmao: :lol:

:sun: :beer: :sun:

crs-k
12/07/2004, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
...........
ΜΠΥΡΑ ΑΚΡΙΒΗ, ΡΑΚΙ Η ΟΥΖΟ ΜΑΛΛΟΝ:lol: :rotflmao: :lol:



Ολο μου το ξεχνατε το τσιπουρο! :mad:
Τι εχετε ρε με το τσιπουρακι? Τι σας εχει κανει? :(
Σας εχει χαλασει το τσιπουρο (εκτος αν το εχετε πιει κι ολας)? :lol:

afrotwin
12/07/2004, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το ξερω ρε χαμενε !!! :lol: :rotflmao: :lol:

Απλως για να τις ξεχωριζουμε το λεω ... :beer:


se sxesi me tin simerini super tin ipoti8emeni klasiki super (oxi amolivdi) pou leme meriki periexi me8anio.....(diladi o venzinas me tin ikogenia tou trone ka8e mera fasolada ke tis amolane se ena idiko solina gia na proo8ite stin venzini:rotflmao: :lol: )
tespa afti i super me ton molivdo protou katargi8i itan 120oktania ke 110 i apli gia osous 8imounte ke aftos ine enas logos pou me tin simeri super aftokinita palias texnologias sernonte ston dromo ke ipoferoun ta moter tous. afto ine ena 8ema.
tora ego exo vri ena poli kalo shell venzinadiko ke vazo racing sto africa ke to moteraki tou doulevi poli ka8ara xoris mpoukomata stin kinisi i to proi pou tin vazo mpros exi tixi na valo ultimate ke na mou vgi xiroteri eno ine 100 oktania enanti 98 pou ine i shell opote kirios ine 8ema venzinadikou to poso 8a apodosi i venzini pantos diafora iparxi ligo stin epitaxinsi ke sto moter pou doulevi ksekourasta ke pio isixa an afto leei kati se kanenan ala xoris plaka mpori na valis ka8ari 95 oktanion apli diladi ke na sou vgi kaliteri apo ultimate se venzinadiko me no8evmenes.afto pou den katalaveno ine giati mas dinoun 5 oktania perisotero me tetia diafora timis simioteon oti oktania mpori na agorasi ke na pros8esi o ka8e enas monos tou ke na tou er8i pio ftina se sxesi me tin timi venzinis.
ego protino pantos gia ta mora mas na vroume ena venzinadiko kalo ke na vazoume racing i ultimate analoga...gia tin kali igia tou moter mas ke mia fora stous dio mines na rixnoume ke ena mpoukalaki redex me to gemisma na ka8arizoun ke ipolimata kafsis pou mpori na exoun mini ston 8alamo ke an kinoumaste sinexia mesa stin poli na vazoume pio sixna redex na ksempoukoni to moter, kani kalo...

kalo venzinadiko ke 100ara asizititi

MIKE_16V
12/07/2004, 09:12
Η σημερινη super(αυτη με το μεθανιο) στα ποσα οκτανια ειναι δηλαδη τωρα??
Εγω παντως μιας και καταλυτη δεν εχω, χρησιμοποιω αυτη, στο αυτοκινητο η διαφορα της ultimate ειναι οντως αισθητη, αλλα πολυ ακριβη πλεον..δεν πιστευω οτι αξιζει για καθημερινη χρηση... αλλα μονο για συγκεκριμενες καταστασεις :ninja:

afrotwin
12/07/2004, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Η σημερινη super(αυτη με το μεθανιο) στα ποσα οκτανια ειναι δηλαδη τωρα??
Εγω παντως μιας και καταλυτη δεν εχω, χρησιμοποιω αυτη, στο αυτοκινητο η διαφορα της ultimate ειναι οντως αισθητη, αλλα πολυ ακριβη πλεον..δεν πιστευω οτι αξιζει για καθημερινη χρηση... αλλα μονο για συγκεκριμενες καταστασεις :ninja:

exis dikio:rotflmao: :rotflmao:
simera 8a pame episkepsi ston koumparo as valoume ultimate
:rotflmao:
i simera exo tin giorti mou i ta gene8lia mou e ti diaolo den aksizo ke ligo ultimate:rotflmao: :lol: :rotflmao:

MIKE_16V
12/07/2004, 09:25
Καλα εγω στο μυαλο μου κατι βουνα, κατι εξορμησεις προς Β. Ευβοια, αντε καμια πιστουλα ενοουσα σαν ειδικες, :rotflmao: αλλα και και ο κουμπαρος ειναι κουμπαρος :rotflmao: :rotflmao:

ctpanoramix
12/07/2004, 09:57
palias texnologias, konta 10etias twra pou an den kanw la8os eiani ftiagmeno na kaiei mono super ka8ws an den kanw pali la8os o molubdos kai to upokatastato uphrxan gia logous lipansis..........
ti venzini 8a vazate eseis?
egw vazw super kai nomizw oti kanw tin kaliteri douleia ka8ws den eimai sigouros an prepei na peiramatistw me tis alles mia fora mono eixa valei super unleaded se taksidi stin e8niki kai to mixiniki den douleue opws perimena...

Episis pisteuw oti den mporeis na katalaveis diafora me ena gemisma i xwris pereterw ri8miseis tis motosukletas

afrotwin
12/07/2004, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ctpanoramix
palias texnologias, konta 10etias twra pou an den kanw la8os eiani ftiagmeno na kaiei mono super ka8ws an den kanw pali la8os o molubdos kai to upokatastato uphrxan gia logous lipansis..........
ti venzini 8a vazate eseis?
egw vazw super kai nomizw oti kanw tin kaliteri douleia ka8ws den eimai sigouros an prepei na peiramatistw me tis alles mia fora mono eixa valei super unleaded se taksidi stin e8niki kai to mixiniki den douleue opws perimena...

Episis pisteuw oti den mporeis na katalaveis diafora me ena gemisma i xwris pereterw ri8miseis tis motosukletas

file mou analogos me tin simpiesi tis mixanis sou 8a exis di diafora an ine palia ke keei mono super pantos afti i super pou vazis ine amolivdi 95 oktanion me pros8eto antikatastatiko tou molivdou pou den 8imame pos to lene rota omos se ena venzina ke 8a sou pi sigoura. ego exo na sou po pantos an kes super na vazis pros8etika monos sou opos redex ke oktania giati an aniksis to moter sou tora 8a ine katamavro apo tin kaki kafsi ke se ligo an den exi gini akoma i valvides sou 8a exoun piasi toso pouri les ke ine mpouria sompas ke to moter sou 8a ine olo mpoukomata ke 8a akougete san mia sinexis klania o 8orivos gia afto ke kapios ipe oti exi me8anio i venzini
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

motoris
14/07/2004, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Motoris μου φαινεται εισαι ασχετος με τις βενζινες.
:nono:

Θες να πεις οτι πιστεύεις ότι οι βενζίνες που πωλούνται στην Ελλάδα είναι καθαρές κι ανόθευτες;

Μήπως δεν έχεις ακούσει ποτέ ότι έχουμε τη χειρότερη ποιότητα στην Ευρώπη;

Ξέρεις πόσα οκτάνια έχει η νέα σούπερ ντούπερ βενζίνη μόλις της ρίξεις λίγο νέφτι;

Το ξαναλέω (αναφορά στον εαυτό μου :) ) στην Ελλάδα ζούμε...

PLUTON
09/08/2004, 19:39
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο V-Power Racing 99+ , στο αυτοκίνητο μου. Σύντομα που θα αποκτήσω και μηχανή (την 650 V-Strom) μόνο την ίδια θα του βάζω.
Δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα της ανώτερης δύναμης που δίνει στον κινητήρα (διαφορά , που υποθέτω , θα είναι έτσι κι αλλιώς μικρή) αλλά αυτές οι δύο παράμετροι :
1. Η βενζίνη αυτή (σε τέστ) , κράτησε πιο καθαρό τον κινητήρα απο όλες τις άλλες (πηγή 4Τροχοί)
2. Η βεζίνη αυτή δεν νοθεύεται.

gtsiros
09/08/2004, 21:26
Εγώ ξέρω ότι παρουσιάζονται προβλήματα στους κινητήρες άμα χρησιμοποιείς αυτές τις super unleaded βενζίνες μακροχρόνια.

Όπως είπε και ένας απο τους λίγους αυτοκινητάκιδες φίλους μου που εκτιμώ, "αμ τι νόμιζες, δε θα παρουσιάζονταν προβλήματα κάποια στιγμή;"

periklisk
10/08/2004, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Εγώ ξέρω ότι παρουσιάζονται προβλήματα στους κινητήρες άμα χρησιμοποιείς αυτές τις super unleaded βενζίνες μακροχρόνια.

Όπως είπε και ένας απο τους λίγους αυτοκινητάκιδες φίλους μου που εκτιμώ, "αμ τι νόμιζες, δε θα παρουσιάζονταν προβλήματα κάποια στιγμή;"

Δε μας λες και μας να μάθουμε ποια είναι τα προβλήματα που παρουσιάζονται???

Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά ο καθένας λέει την παπαριά του χωρίς να ξέρει και χωρίς να είναι σε θέση να γνωρίζει αν αυτό που λέει είναι σωστό ή όχι.... Αυτό το λέω επι τη ευκαιρία και δεν αναφέρομαι σε σένα έτσι???

zalaros
10/08/2004, 00:36
Η μόνη διαφορά που έχω δει στο δικό μου μηχανάκι (Kawasaki kle500) είναι η αυτονομία. Με την V Power την απλή με βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα σε σχέση με την απλή αμόλυβδη. Για αυτό και προτιμώ αυτή τα τελευταία 2 χρόνια.

sporky
10/08/2004, 08:08
νομίζω οτι το σημαντικό δεν είναι τοσο πολύ το είδος της βενζίνης αλλά το ίδιο το πρατήριο. Ο χρυσός κανόνας είναι να επιλέγουμε "καθαρά" και καινούργια μαγαζιά. Γενικά αποφεύγω τους τυροβρωμίκουλες και προτιμάω γνωστές εταιρείες...που ελπίζω οτι δεν κάνουν λαλακίες.
Προσωπικά, μάλλον λόγω ανθυποβολής, βάζω στο μηχανάκι μου V-Power γιατί ελπίζω οτι δεν αφήνει κατάλοιπα καύσης στον κινητήρα + οτι έχω μάθει απο καλή πηγή οτι δεν νοθεύεται.

gtsiros
10/08/2004, 10:53
βενζίνη ενισχυμένη μπορεί να κάψει σωστά κινητήρας που έχει ηλεκτρονικό έλεγχο ροής καυσίμου και knock sensor.

sporky:μη με παρεξηγήσεις, αλλά είναι "αυθυποβολή"

DrifterS
10/08/2004, 11:52
Καμμια διαφορα στις βενζινες (τουλαχιστον σε αποδοση) σε αυτονομια δεν μπορω να μετρησω αφου ειναι αδυνατο να συγκρινεις χωρις περιθωριο λαθους.
Το γεγονος και μονο οτι το 70% της νοθειας γινεται στην "ακριβη" βενζινη με κραταει μακρια....της και δεν με πειραζει.
Να πληρωνεις 5€ παραπανω σε καθε γεμισμα για... 0,5hp αποδοση δεν αξιζει κατα την αποψη μου.

tzanismille
10/08/2004, 17:03
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΑ ΔΙΗΛΥΣΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΕΜΙΖΑΝ ΤΑ ΒΥΤΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗ.ΑΡΑ ΟΙ 95ΑΡΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ(636)ΛΕΕΙ ΑΠΟ 95 ΚΑΙ ΠΑΝΩ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΟ ΚΑΤΩ ΟΡΙΟ?ΚΑΙ ΑΝ Ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΝΟΘΕΥΣΕΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΣΥΠΙΕΣΗ 12φευγα:1 ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ!!!!!!

idi
10/08/2004, 23:00
το εχω ξανακουσει αυτο, πρεπει να ειναι αληθεια. αραγε ολες οι εταιρειες την ιδια πουλανε σε δυο τυπους (95-98 οκτανια)?????

periklisk
10/08/2004, 23:39
Οι βενζίνες των 95 οκτανίων είναι όντως οι ίδιες....

Από εκεί και πέρα όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά...

Η v power και η ultimate είναι βενζίνες άλλης τεχνολογίας και αυτό που προσφέρουν στους κινητήρες είναι καλύτερη καύση και λιγότερα κατάλοιπα άνθρακα. Οι νορμάλ κινητήρες δουλεύουν καλά εφόσον η βενζίνη είναι από 95 οκτάνια και πάνω. Ακόμα και ο δικός μου κινητήρας που έχει 12,2:1 μπορεί να δουλέψει με την απλή αμόλυβδη..... Το πρόβλημα αρχίζει να δημιουργείται αν αυτή η βενζίνη είναι λιγότερα από 95 οκτάνια που νομίζω πως είναι....

Και στην τελική, καλύτερα να καίω νοθευμένη (αν υπάρχει πουθενά) ultimate ή v power (με απλή αμόλυβδη θα νοθευτεί έτσι και αλλιώς) και να έχω λίγα όκτανια πάνω από τα 95 παρά 99% κάτω από τα 95 οκτάνια βάζοντας απλή αμόλυβδη.....

DrifterS
11/08/2004, 09:58
Ειμαι της αποψης - καλυτερα καθαρη παρα νοθευμενη -
κοιταξτε το παρακατω link να δειτε που και πως πεφτει η νοθεια...

RapidShade
11/08/2004, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrifterS
Ειμαι της αποψης - καλυτερα καθαρη παρα νοθευμενη -
κοιταξτε το παρακατω link να δειτε που και πως πεφτει η νοθεια...


και το λινκ που είναι???
:P

:beer: :beer: :beer:

DrifterS
11/08/2004, 10:12
Nατο! :


http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm


:beer: :beer:

RapidShade
11/08/2004, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrifterS
Nατο! :


http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm


:beer: :beer:


A νάτο! :P

κάτι πίνουμε πάλι ε;;;;

:beer: :beer: :beer: :beer:

gmakris
11/08/2004, 10:31
Παλι "μπομπες" πινεις Γρηγορη?

Γί'αυτο μας στελνεις και για τα νοθευμενα??

Θα ερθω γραφειο και θα δειξω σε ολους τι κρυβεις στο δευτερο συρταρι!!!





:beer: :rotflmao: :rotflmao:

tamis
28/08/2004, 00:44
deite edw ti leei sto link

5


22/4/2003


ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ


Ελευθερίου Βενιζέλου 347-349 � Καλλιθέα


Κ.Μπαρμπουνά-

κης � Α Ξύπα Ο.Ε


150.000


Βενζίνη απλή αμόλυβδη

Νοθευμένη με κηροζίνη θέρμανσης σε ποσοστό 43%



re paidia edw milame gia TRELH KLEPSIAAAA!!!!!!

kala oti to mixanaki mou einai aeroplano to ixera kai monos mou alla na kaei kai kirozini??? ahhahaha

alla terma ta gelia fantastite na foularoume apo tetoious apataewness??? tin ........... ntittt ntitt nttiiiiiittttt

Zan_Prizol
28/08/2004, 01:10
Βασικα τους απατεωνες τους ξερουμε ολοι γυρω απο τα πιτ στοπ της περιοχης μας!Τους αποφευγουμε και παμε στον περισσοτερο τιμιο...Και πως φαινεται η διαφοραααα!!!Λες και εβαλες τουρμπο (για καποιον χτυπαει :p )

bartman
31/08/2004, 17:04
Απλά πράγματα παίδες....βάζω από την πιο φθηνή βενζίνη που υπάρχει και αυτό σε όλα τα οχηματά μου ανεξαιρέτως, σε οποιοδήποτε σημείο της γης και αν βρίσκομαι.....

....ακούω απο άλλους ότι έχουν προβλήματα με νοθείες και πράσινα άλογα....εγώ από βενζίνη δεν είχα ποτέ πρόβλημα και γράφω χιλιάδες χιλιόμετρα κάθε χρόνο για πολλά χρόνια.....τα δε οχηματα μου έχουν ουκ ολιγα χρονάκια (και χιλιόμετρα) στην πλάτη τους....το μικρό παπί κοντευει τα 25 χρονια, το KLR τα 15 και το πιστό μου Favorit τα 12, τα άλλα είναι ακόμα καινούργια αλλά σκοπευω να τα κρατήσω για πάντα.... :)

...τώρα αν εσείς θέλετε να κερδίσετε μισό ίππο ή να κάνετε τις πολυεθνικές πλουσιότερες αυτό είναι άλλο καπέλο.....

fotografos
24/10/2004, 16:23
SHEL VPOWER RACING 99+ VAZO EGO, APOTI EXO DEI ANEVAZEI PSILOKALYTERA STROFES, ENA PRAGMA SAN NA ANAPNEEI KALYTERA, ALLA MI FADASTEITE TROMERA PRAGMATA, PSILODIAFORES.
KAI VAZO KAI SHELL GIATI TO 95% TON VENZINADIKON PERNAEI APO ELENXO, TA PIO POLA ME NOTHOUS EINAI BP!