PDA

View Full Version : Δευτερη φορα στην ζωη μου που....



Xrider
30/12/2006, 12:32
Δευτερη φορα στην ζωη μου που στελνω email για να διαμαρτυρηθω απο αγανακτηση....
Σημερα εστηλα στον Λευκο Οικο γιατι τα πηρα στο κρανιο οταν εμαθα οτι κρεμασαν τον Σανταμ.....
Εκανε οτι εκανε ο ενας που ηταν και πιονι των Αμερικανων αλλα και η αλλη η κουφαλα ο Γιωργης Μπουστης ποιος νομιζει οτι ειναι επιτελους και ανακυκλωνει ετσι :smokin:
Τωρα καταλαβαινω τον Λεβεντη που φωναζει να βγαλουν καρκινο οι δικοι μας οι Μπουστηδες η μαλακια *δεν το πεταγε στο κυαδα /στομα της γυναικας του*ειναι οτι εχει και αδερφο ο Γιωργης που μαλλον θα ειναι και ο επομενως....:sad:
*εδω κολλαει το οτι και ομως μια πιπα σωζει ζωες*
Ελπιζω η Θεια Δικη να υπαρχει πραγματικα και να εχουν ολοι το τελος που τους αξιζει...
Απο εδω και περα θα στελνω mail καθε φορα που δεν εχω τι να κανω,για να τους σπαω τ-αρχιδια οπως αυτοι σπανε τα δικα μου...
Νατανε το -21 που λεει και ο Νταλαρας.... :rolleyes:


Και η απαντηση που πηρα :uplate: :uplate:


On behalf of President Bush, thank you for your correspondence.
We appreciate hearing your views and welcome your suggestions.
The President is committed to continuing our economic progress,
defending our freedom, and upholding our Nation's deepest values.

Due to the large volume of e-mail received, the White House
cannot respond to every message. Please visit the White House
website for the most up-to-date information on Presidential
initiatives, current events, and topics of interest to you.
In order to better receive comments from the public, a new system
has been implemented. In the future please send your comments to
comments@whitehouse.gov.

Thank you again for taking the time to write.



















Η πρωτη φορα ηταν για να διαμαρτυρηθω στην Metro Golden Mayers για την ταινια ο Δικηγορος του Διαβολου...ειχα καταλαβει το τελος απο την αρχη :mad:


73273

loukasfilm
30/12/2006, 12:54
Σώπα ρε θηρίο, σου στείλανε και απάντηση? Καλά έκανες και τους έστειλες μύνημα. Το πρόβλημα είναι ότι μας γράφουν όλους κανονικά.
Τώρα που σου απάντησα, δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω αμερική. Έγώ εσύ και από ότι καταλαβαίνω, και όλο το υπόλοιπο φόρουμ παρακολουθείται. Δεν γαμιέται καλά να είμαστε, να τους τα χώνουμε.
:beer: :beer: :beer:

Xrider
30/12/2006, 13:09
>The President is committed to continuing our economic progress,
>defending our freedom...

Και εγω αυτο κανω...την δικη μου!!
Αμερικη ρε κολλητε τι να παω να κανω..να βλεπω τους Αφρο/αραπαδες να κουνανε τις κωλαρες τους η τις σουπερ πλαστικες γκομενες τους η τα αχρηστα 15000κκ αυτοκινητα η τα 1400κκ Harley που κανουν οτι ενα παπι Κινεζικο ουτε καν Ιαπωνικο η τις μεταλλαγμενες μπριζολες τους που απο το παχος εχουν χασει την μπαλα και το L αμερικανικο ειναι οσο το XXL το δικο μας η που τους εχουν πιγμενους στις καμερες και νομιζουν οτι ειναι ελευθεροι....ρε μολις κοπει το ρευμα θα μεινουν στονν 105 οροφο και μεχρι να κατεβουν θα τους εχει βρει ο αλλος νεος χρονος....ρε δεν γαμιεται...μενω Ευρωπη...
Θα βλεπω το νησι τους (ΝΥ) απο τις ταινιες τους που ετσι τουλαχιστον δεν χανεσαι και δεν υπαρχει περιπτωσει να σε πιασει "πελατη" κανενας τυπος ,τυπου Pulp Fiction kai xoris Tarantino ;)

GeorgeFZR
30/12/2006, 13:10
pio polly gia aytomato response mou kanei emena;)

Xrider
30/12/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
pio polly gia aytomato response mou kanei emena;)
automato einai...alla se efxaristoun akoma kai an tous tin les!!;)

loukasfilm
30/12/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
pio polly gia aytomato response mou kanei emena;)

Ναι ρε παιδιά αυτόματο είναι, δεν διαφωνούμε. Απλά μου έκανε εντύπωση ακόμα και αυτό.
:rotflmao:

Cpt. Haddock
02/01/2007, 08:42
Καλά ρε παίδες...

Σας πιάσαν όλους οι τύψεις για το κρέμασμα του Σαντάμ...

Τόσα χρόνια που κρέμαγε αυτός κόσμο δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται...

Στη Σ. Αραβία που οι αποκεφαλισμοί γίνονται δημοσίως δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται

Στο Ιράν που γίνονται ακόμα απαγχονισμοί δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται (αλλα βέβαια στο Ιράν είναι κατά των αμερικάνων άρα είναι καλοί :rolleyes: )



:sad:

soundstorm
02/01/2007, 09:37
καλα εκαναν και τον κρεμασαν.Ενας εγκληματιας και τιποτα παραπανο δεν ηταν.Το προβλημα ειναι ποιοι τον δικασαν?Αυτοι που τον εβαλαν να τα κανει?Οι μεγαλυτεροι εγκληματιες?
Οσο για το e mail,ε και που απανταει ενα προγραματακι πολυ νομιζω ειναι....

rsp
02/01/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά ρε παίδες...

Σας πιάσαν όλους οι τύψεις για το κρέμασμα του Σαντάμ...

Τόσα χρόνια που κρέμαγε αυτός κόσμο δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται...

Στη Σ. Αραβία που οι αποκεφαλισμοί γίνονται δημοσίως δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται

Στο Ιράν που γίνονται ακόμα απαγχονισμοί δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται (αλλα βέβαια στο Ιράν είναι κατά των αμερικάνων άρα είναι καλοί :rolleyes: )



:sad:

Συμφωνω με τον Ηλια, αν και μου εχεις κανει εντυπωση η επιλογη της συγκεκριμενης ημερας που εγινε το κρεμασμα...:wave2:

el_hymador
02/01/2007, 10:19
Οκ του Σανταμ δεν του αξιζε κατι αλλο...αλλα το πως εγινε η διαχειριση του θεματος απο το συνολο των ΜΜΕ ειναι απαραδεκτο ....υποτιθετε οτι η ''πολιτισμενη'' δυση δεν εχει καμια σχεση με τους φονταμελιστες του Ισλαμ , αλλα πειτε μου εσεις σε τι διαφερει ο τηλεοπτικος απογχονισμος ''κακε Σανταμ - πεθανε'' απο τον λιθοβολισμο που εφαρμοζουν στην Ανατολη...

ειδικα αν αναλογιστει κανεις ποιοι ηταν αυτοι που δικασαν και εκετελεσαν τον Σανταμ (εμμεσως πλην σαφως..)

$py
02/01/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά ρε παίδες...

Σας πιάσαν όλους οι τύψεις για το κρέμασμα του Σαντάμ...

Τόσα χρόνια που κρέμαγε αυτός κόσμο δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται...

Στη Σ. Αραβία που οι αποκεφαλισμοί γίνονται δημοσίως δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται

Στο Ιράν που γίνονται ακόμα απαγχονισμοί δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται (αλλα βέβαια στο Ιράν είναι κατά των αμερικάνων άρα είναι καλοί :rolleyes: )



:sad:


+1


:yuck:

zireous
02/01/2007, 13:25
Πάνε πες του Μπους ότι η μαλακία είναι υγεία.

Νομίζει ότι δεν τον έχουμε πάρει χαμπάρει ότι πουλώντας τρόμο (όπως και άλλοι προκάτοχοί του) αρχίζει πολέμους, ορίζει δικτάτορες, δε δίνει δεκάρα για χιλιάδες αθώους νεκρούς, και στη τελική εμείς δεν θα αναπνέουμε χεσμένοι από φόβο (κι αν δεν συμβεί αυτό, θα είμαστε χεσμένοι μη τυχόν κάνει κάνα μπραφ και φτάσει η βενζίνα τα 3 ευρά).



Τον έκανε μάρτυρα με το έτσι θέλω ώστε να συντηρήσει το μίσος των ταλαίπωρων αγράμματων που ανατράφηκαν μέσα στο μίσος και στην άγνοια που τους τάισαν. Θα μπορούσε να τον αφήσει στη φυλακή για πάντα αν έψαχνε για πολιτική διέξοδο.

Ο μαλάκας...

hidefnick
02/01/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
καλα εκαναν και τον κρεμασαν.Ενας εγκληματιας και τιποτα παραπανο δεν ηταν.Το προβλημα ειναι ποιοι τον δικασαν?Αυτοι που τον εβαλαν να τα κανει?Οι μεγαλυτεροι εγκληματιες?

Ο σεβασμός στην ζωή δεν έχει να κάνει με τα εγκλήματα του άλλου. Ασε που λόγω cultural unawerness (ΠΣΣΣΣΣ) δεν ξέρω πιά τι θεωρείται έγκλημα και τι πολιτική στις αραβικές χώρες.

Οσον αφορά τους τιμωρούς.......... Νομίζω ότι ΟΛΟΙ συμφωνούμε.




PS Την φωτό του Αδόλφου την θεωρώ λίγο άκυρη στο συγκεκριμένο thread.

Gandalf dr685sm
02/01/2007, 15:30
H μέρα ήταν επιλεγμένη επίτηδες, όπως και η επιλογή της δημόσιας (εν μέρη) προβολής της διαδικασίας της κρεμάλας.
Ο υποδαυλισμός της απόσχισης του Ιράκ (βλ. Σιίτες και αντιδράσεις), μέσα απο πιθανό εμφύλιο , είναι το πιθανό βήμα , για να υπάρχει καλύτερος έλεγχος της πετρελαιοφόρας περιοχής και της "απόρριψης" του υπόλοιπου τμήματος που δημιουργεί πιο πολλά προβλήματα απο όσα μπορεί να υποφέρει και να χειριστεί η Αμερικανο-Ισραηλινή διπλωματία.

Η μαλακία των Αράβων είναι στις αντιδράσεις του Ιράν. Αντί να βλέπουν οτι κάηκε το σπίτι του γείτονα και η φωτιά πάει προς το δικό τους, αυτοί βγαίνουν και πάνε να ζεσταθούν στις φλόγες, επευφημώντας και κραυγάζοντας.

Ετοιμαστείτε για το Κουρδο-Ιρακινό κράτος.

Και μετά να δείτε τι περιμένει και την Τουρκία.



Gandalf

Xrider
02/01/2007, 15:30
Το θεμα ειναι οτι αυτοι που τον εβαλαν να κανει οτι εκανε στο τελος για το ευχαρηστω των υπηρεσιων ξηγηθηκαν σχοινι και σαπουνι!!
Αστον να σαπισει στην φυλακη...αφου ολοι το ξερουμε οτι ηταν μια μαιμου δικη...υπηρχε περιπτωση να βγει αθωως!?
Ομως στην μαλακια τους μεσα γιατι ξεκινησαν εναν πολεμο για τα χημικα οπλα που ΔΕΝ υπαρχουν,σου λεει τι να του φωρτοσουμε τωρα...παρε να εχεις για κατι φονους το 80κατι!!
Ειναι να τρελλενεσαι....στους Τουρκαλαδες δλδ που καθαριζουν τους Κουρδους τι πρεπει να γινει?
Στην Παλαιστινη...
Στην Αφρικη που γινεται μια απο τα ιδια με πολλους περισσοτερους νεκρους...το παιζουν Κινεζοι...
Στην Κινα μια απο τα ιδια...το παιζουν Αλβανοι τουριστες
Εκει δεν τους πειραζει η ελευθερια που δεν υπαρχει η τα χημικα που εχουν...
Εγω ειμαι κατα του παγκοσμιου Χωροφυλακα...ασε στο "σπιτι" του καθενα να κανει οπως νομιζει.
Στο τελος τελος οι Σαουδαραβες ξερουν τι νομους εχουν και μαλλον τους αρεσει αυτη η κατασταση...αν οχι,μπορουν να την αλλαξουν!
Εμεις τον Παπαδοπουλο γιατι δεν τον τουφεκισαμε?Ο τουφεκισμος υπηρχε σαν ποινη.
Αυτο που μου την εδωσε ειναι οτι και αθωως να ηταν παλι το ιδιο τελοσ θα ειχε!!


Απο τα ΝΕΑ /Indipendent σημερα

"Όχι, ο Τόνι Μπλερ δεν είναι ο Σαντάμ. Εμείς δεν ρίχνουμε χημικά αέρια στους εχθρούς μας. Ο Τζορτζ Μπους δεν είναι ο Σαντάμ. Δεν εισέβαλε στο Ιράν ή στο Κουβέιτ. Εισέβαλε μόνο στο Ιράκ. Όμως εκατοντάδες χιλιάδες Ιρακινοί πολίτες είναι νεκροί - και χιλιάδες στρατιώτες της Δύσης επίσης - επειδή οι κ.κ. Μπους και Μπλερ και ο Ισπανός πρωθυπουργός και ο Ιταλός πρωθυπουργός και ο Αυστραλός πρωθυπουργός άρχισαν πόλεμο το 2003 στηριζόμενοι σε ψέματα και, δεδομένων των όπλων που χρησιμοποιήσαμε, με μεγάλη αγριότητα.

Cpt. Haddock
02/01/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Εμεις τον Παπαδοπουλο γιατι δεν τον τουφεκισαμε?Ο τουφεκισμος υπηρχε σαν ποινη.

Όλοι οι πρωταίτιοι της χούντας καταδικάστηκαν σε θάνατο και η ποινή μετετράπη σε ισόβια με απόφαση της τότε κυβέρνησης.

Πληροφοριακά ο τελευταίος καταδικασθείς σε θάνατο στην Ελλάδα εκτελέστηκε μετα το '74...

:wave2:

sniper
02/01/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όλοι οι πρωταίτιοι της χούντας καταδικάστηκαν σε θάνατο και η ποινή μετετράπη σε ισόβια με απόφαση της τότε κυβέρνησης.

Πληροφοριακά ο τελευταίος καταδικασθείς σε θάνατο στην Ελλάδα εκτελέστηκε μετα το '74...

:wave2:

Χμμμμ εχω την εντύπωση ότι κάνετε λάθος.... αν δεν κάνετε λάθος, παρακαλώ διορθώστε με, με τας λεπτομέρειας της τελευταίας εκτελέσεως...

:smokin:

Cpt. Haddock
02/01/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Χμμμμ εχω την εντύπωση ότι κάνετε λάθος.... αν δεν κάνετε λάθος, παρακαλώ διορθώστε με, με τας λεπτομέρειας της τελευταίας εκτελέσεως...

:smokin:

Λες; :look:

δε θυμάμαι όνομα, αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος οτι εκτελέστηκε ΜΕΤΑ το ΄74

αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

:sick: :a024:

Xrider
02/01/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όλοι οι πρωταίτιοι της χούντας καταδικάστηκαν σε θάνατο και η ποινή μετετράπη σε ισόβια με απόφαση της τότε κυβέρνησης.

Πληροφοριακά ο τελευταίος καταδικασθείς σε θάνατο στην Ελλάδα εκτελέστηκε μετα το '74...

:wave2:
ΑΥτο λεω και εγω...αφου υποτιθεται πας να εκπολιτισεις τουλαχιστον κρατα τα προσχηματα και μην κανεις οτι εκανε ο "απολιτιστος"!!
Εδω ειναι το Vietnam II..coming soon on Cinema...psp + xbox

alximistis
02/01/2007, 15:48
Να κάνω μία χαζή ερωτησούλα;;;;;;;
Από που προκύπτει ότι ο Σαντάμ ήταν βασανιστής;;;;;;;;;;;
Σφαγέας και δολοφόνος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μήπως λέγω εγώ τώρα από τα ΙΔΙΑ μέσα (ΜΜΕ) που τον στήριζαν μέχρι πρότινος;;;
Μήπως ξαναλέω από τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ μέσα τα οποία όλως τυχαίως δεν είχαν πει τίποτα για βιασμούς δολοφονίες και σφαγές ως τον πρώτο πόλεμο στο Κουβέιτ;
Μετά έγιναν όλα; Πιο πριν δεν τα είχαμε ανακαλύψει;;;;;;;;;
Μήπως ξαναλέω να ελέγχουμε πολύ προσεκτικά όσο μπορούμε βέβαια τι μας δίδεται ως πληροφορία; Ως γνώση;

ΥΓ Δεν υπερασπίζομαι τον Σαντάμ ούτε λέω πως ήταν άγγελος. Απλώς έχω κάποιες αμφιβολίες και γενικά δεν μου αρέσει η απόλυτη και ξαφνική δαιμονοποίηση.

alximistis
02/01/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Λες; :look:

δε θυμάμαι όνομα, αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος οτι εκτελέστηκε ΜΕΤΑ το ΄74

αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...

:sick: :a024:

Αν θυμάμαι καλά ο τελευταίος άνθρωπος ο οποίος εκτελέστηκε ήταν Έλληνας και δεν είχε σχέση με τα πολιτικά τεκταινόμενα.
Νομίζω ότι είχε σφάξει και κάψει τη γυναίκα του αλλά δεν είμαι βέβαιος.

Cpt. Haddock
02/01/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
ΑΥτο λεω και εγω...αφου υποτιθεται πας να εκπολιτισεις τουλαχιστον κρατα τα προσχηματα και μην κανεις οτι εκανε ο "απολιτιστος"!!

και τι έγινε αν η ιρακινή κυβέρνηση έκρινε οτι δεν ήθελε να του δώσει χάρη;

Προσωπικά, είμαι κατα της θανατικής ποινής σα μέσο τιμωρίας.

Όμως πολλά κράτη, ειδικά στον αραβικό κόσμο έχουν τη θανατική ποινή σε κανονική "λειτουργία"

για τον Σαντάμ μας πείραξε; πόσα απο τα θύματά του έτυχαν δίκης ή έστω "δίκης" ;

Απλά την εκτέλεσή του τη θεωρώ λάθος και γιατί είμαι κατά της θανατικής ποινής ΓΕΝΙΚΑ, αλλα και γιατι πολιτικά επιφέρει λάθος αποτελέσματα

Απο την άλλη βέβαια ένας κρατούμενος Σαντάμ θα ήταν ενα διαρκές πρόβλημα

τεσπα... πιο πολύ με θλίβει η ευκολία αφαίρεσης της ζωής απο τον "θρησκευτικό" φανατισμό με τα δεκάδες καθημερινά θύματα στο Ιράκ και αλλού παρά η απώλεια ενός δικτάτορα... άλλωστε με τη φωτια έπαιζε τόσα χρόνια, πήρε ένα κράτος - όαση μέσα στα υπόλοιπα φονταμελιστικά αραβικά, με ένα λαό με σαφώς ανώτερη μόρφωση απο τους άλλους άραβες, μια χώρα με την κληρονομιά του λίκνου της ανθρωπότητας (Μεσοποταμία), μια χώρα με φυσικό πλούτο και την έκανε ένα μπουρδέλο... ας πρόσεχε.

Χιλιάδες νέοι ιρακινοί οδηγήθηκαν στο σφαγείο του πολέμου με το Ιράν εξαιτίας των διαταγών του, χιλιάδες ιρακινοί σήμερα πουλάνε ο,τι έχουν για να περάσουν απο τα ναρκοπέδια του Εβρου σε αναζήτηση καλύτερης τύχης...

Έπρεπε να πληρώσει για όλους αυτούς...


:smokin:

Cpt. Haddock
02/01/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Αν θυμάμαι καλά ο τελευταίος άνθρωπος ο οποίος εκτελέστηκε ήταν Έλληνας και δεν είχε σχέση με τα πολιτικά τεκταινόμενα.
Νομίζω ότι είχε σφάξει και κάψει τη γυναίκα του αλλά δεν είμαι βέβαιος.

Ναι, ποινικός κρατούμενος ήταν για δολοφονία

:wave2:

bartlal
02/01/2007, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Χμμμμ εχω την εντύπωση ότι κάνετε λάθος.... αν δεν κάνετε λάθος, παρακαλώ διορθώστε με, με τας λεπτομέρειας της τελευταίας εκτελέσεως...

:smokin:

να προσεχεις οταν μιλας με τον πακ10, γιατι εκτος απο τραπεζιτης, κανει και αλλες δουλειες! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31344)



:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
02/01/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
να προσεχεις οταν μιλας με τον πακ10, γιατι εκτος απο τραπεζιτης, κανει και αλλες δουλειες! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31344)

:a27: ακόμα κι εδώ ρε π@πάρα

:lol:

γεροπιτσιρικος
02/01/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Να κάνω μία χαζή ερωτησούλα;;;;;;;
Από που προκύπτει ότι ο Σαντάμ ήταν βασανιστής;;;;;;;;;;;
Σφαγέας και δολοφόνος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μήπως λέγω εγώ τώρα από τα ΙΔΙΑ μέσα (ΜΜΕ) που τον στήριζαν μέχρι πρότινος;;;
Μήπως ξαναλέω από τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ μέσα τα οποία όλως τυχαίως δεν είχαν πει τίποτα για βιασμούς δολοφονίες και σφαγές ως τον πρώτο πόλεμο στο Κουβέιτ;
Μετά έγιναν όλα; Πιο πριν δεν τα είχαμε ανακαλύψει;;;;;;;;;
Μήπως ξαναλέω να ελέγχουμε πολύ προσεκτικά όσο μπορούμε βέβαια τι μας δίδεται ως πληροφορία; Ως γνώση;

ΥΓ Δεν υπερασπίζομαι τον Σαντάμ ούτε λέω πως ήταν άγγελος. Απλώς έχω κάποιες αμφιβολίες και γενικά δεν μου αρέσει η απόλυτη και ξαφνική δαιμονοποίηση.

Chemical warfare in the Iran-Iraq War
in 1988. Then held by Iranian troops and Iraqi Kurdish guerrillas allied with Tehran.[10] According to Iraqi documents, assistance in developing chemical weapons was obtained from firms in many countries, including the United States, West Germany, the United Kingdom, France and China.[11] ]] The Iran-Iraq War began in 1980 when Iraq attacked Iran. Early in the conflict, Iraq began to employ mustard gas and tabun delivered by bombs dropped from airplanes; approximately 5% of all Iranian casualties are directly attributable to the use of these agents. Iraq and the U.S. government alleged that Iran was also using chemical weapons, but independent sources were unable to confirm these allegations.

About 100,000 Iranian soldiers were victims of Iraq's chemical attacks. Many were hit by mustard gas. The official estimate does not include the civilian population contaminated in bordering towns or the children and relatives of veterans, many of whom have developed blood, lung and skin complications, according to the Organization for Veterans. Nerve gas agents killed about 20,000 Iranian soldiers immediately, according to official reports. Of the 80,000 survivors, some 5,000 seek medical treatment regularly and about 1,000 are still hospitalized with severe, chronic conditions. [12][13][14] Iraq also targeted Iranian civilians with chemical weapons. Many thousands were killed in attacks on populations in villages and towns, as well as front-line hospitals. Many still suffer from the severe effects.

The Halabja poison gas attack was an incident on 15 March–19 March 1988 during the Iran-Iraq War when chemical weapons were used by the Iraqi government forces to kill a number of people in the Iraqi Kurdish town of Halabja (population 80,000). Estimates of casualties range from several hundred to 7,000 people. Halabja is located about 150 miles northeast of Baghdad and 8-10 miles from the Iranian border.

Halabja was not the first time Iraq had turned its chemical arsenal on the Kurds. Thousands -- and most likely tens of thousands -- of civilians were killed during chemical and conventional bombardments stretching from the spring of 1987 through the fall of 1988. The attacks were part of a long-standing campaign that destroyed almost every Kurdish village in Iraq -- along with a centuries-old way of life -- and displaced at least a million of the country's estimated 3.5 million Kurdish population

Ελπίζω να απαντάει στο ερώτημά σου. (Για να μην παρεξηγιόμαστε, δεν είμαι υπέρ του τι γίνεται στο Ιράκ, αλλά μερικά πράγματα είναι ιστορικά γεγονότα που δεν αποδέχονται αμφισβήτηση... βλ. σφαγές Παλαιστινίων στην Sabra και Shatila).Όπως βλέπεις και εμείς οι Ευρωπαίοι βάλαμε το χεράκι μας...