PDA

View Full Version : "Και θα κρεμαστεί στη πλατεία και θα το δει όλος ο κόσμ



melodystyle2003
30/12/2006, 13:10
ος μέσα από ένα γυάλινο μάτι".
Αποκάλυψη Ιωάννη για τον Πέτρο ο οποίος θα ξαναερχόταν στην Γη να κρεμαστεί διότι αρνήθηκε τον Κύριο.
Όπως ακριβώς έγινε χθες με την εκτέλεση του Σαντάμ Χουσεΐν...
Τα σχόλια δικά σας.

Akatanomastos
30/12/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από melodystyle2003
ος μέσα από ένα γυάλινο μάτι".
Αποκάλυψη Ιωάννη για τον Πέτρο ο οποίος θα ξαναερχόταν στην Γη να κρεμαστεί διότι αρνήθηκε τον Κύριο.
Όπως ακριβώς έγινε χθες με την εκτέλεση του Σαντάμ Χουσεΐν...
Τα σχόλια δικά σας.


WAIT, o Santam arnithike ton kirio?kai an nai poion kirio?

H.A.Balafoutre
30/12/2006, 14:02
Δηλαδή σαν να λέμε ότι τα αμερικανά βιάζοντε να έρθει η 2α παρουσία, διότι όπως είπε και ένας καλός άνθρωπας....."τα καλά πράγματα συμβαίνουν στους καλούς ανθρώπους" και κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους.:evil:

melodystyle2003
30/12/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
WAIT, o Santam arnithike ton kirio?kai an nai poion kirio?
Παραλληλίζω την όλη κατάσταση με το κείμενο που υπάρχει στην Αποκάλυψη, δεν ανέφερα πως ο Σαντάμ έπραξε άτι τέτοιο, ο λόγος που θα ΄ρθει ξανά και θα κρεμαστεί ο Πέτρος είναι αυτός,

Akatanomastos
30/12/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από melodystyle2003
Παραλληλίζω την όλη κατάσταση με το κείμενο που υπάρχει στην Αποκάλυψη, δεν ανέφερα πως ο Σαντάμ έπραξε άτι τέτοιο, ο λόγος που θα ΄ρθει ξανά και θα κρεμαστεί ο Πέτρος είναι αυτός,

diladi o Santam einai i metamsixosi tou Apostolou petrou?

H.A.Balafoutre
30/12/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
diladi o Santam einai i metamsixosi tou Apostolou petrou?

Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου....

Τέλος πάντων όλα συμβολικά είναι, μην τα ψηρίζουμε τώρα.:wave2:

melodystyle2003
30/12/2006, 14:26
Χμ δε ξέρω...
Το αποκλείεις?

Akatanomastos
30/12/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από melodystyle2003
Χμ δε ξέρω...
Το αποκλείεις?


ti na sou po? sti zoi afti ola ta perimeno..

apla profiteies iparxoun polles..
kai ti egine?

melodystyle2003
30/12/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ti na sou po? sti zoi afti ola ta perimeno..

apla profiteies iparxoun polles..
kai ti egine?
Ε αν ισχύει τότε πλησιάζει η ώρα...


73283

Akatanomastos
30/12/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από melodystyle2003
Ε αν ισχύει τότε πλησιάζει η ώρα...

ante, kairos itan,

an kai anisixo pos afti i xora kai na gremistei ta idia skata tha kataliksei..:bigcry:
:beer:

alximistis
30/12/2006, 15:43
Με συγχωρείρε πολύ αλλά αν ο απόστολος Πέτρος επανήλθε στη ζωή ως Σαντάμ...
ε το ήθελε το κρεμασματάκι του!!!
Είπαμε άγνωσται αι βουλαί του κυρίου αλλά όχι κι έτσι.

fantacid
30/12/2006, 16:15
!! :eyepop: !!

ant0ine
30/12/2006, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ante, kairos itan,

an kai anisixo pos afti i xora kai na gremistei ta idia skata tha kataliksei..:bigcry:
:beer:



Να μην πάρω μηχανή δηλαδή τώρα που ψάχνομαι. Να τα φάω στα μπουζούκια λοιπόν..! :beer:

Respect
30/12/2006, 16:38
Δε θα αργήσει πολύ η ώρα που θα ακούσουμε "στο όνομα του Σαντάμ.." και θα πάθουμε τη πλάκα μας. :mad:


73284

Akatanomastos
30/12/2006, 16:44
op

STOYBI
30/12/2006, 18:01
:sick: :sick: :sick:

kostisthegreek
30/12/2006, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Δε θα αργήσει πολύ η ώρα που θα ακούσουμε "στο όνομα του Σαντάμ.." και θα πάθουμε τη πλάκα μας. :mad:

Εχουν αρχίσει κιόλας εκεί κάτω τα αντίποινα από τους οπαδούς του.

soundstorm
30/12/2006, 20:09
Καλα μην βαφτισουμε και τον Σανταμ τωρα αγιο.Ενας εγκληματιας και τιποτα παραπανο δεν ηταν...Το θεμα ειναι ποιοι τον δικαζουν....αυτοι που τον διορισαν και τον οπλισαν.....
Οσο για την αποκαλυψη,ακομα δεν ειμαστε ουτε καν στον προλογο.Μην βιαζεστε να δωσετε ημερομηνιες.Και τελος η αποκαλυψη πολυ διαφερει απο το χολιγουντ.Το τελος της θε φερει την ημερα της κρισης.Με την μεγαλη διαφορα οτι αυτη τη μερα θα ζησουν οι ανθρωποι σε ενα καλυτερο κοσμο,σε ενα καθαρο και υγειες τοπο.Αρα η αποκαλυψη και το τελος της ειναι κατι καλο και ευλογημενο.Δεν θα ειναι ο 3ος παγκοσμιος.Αν πιστευετε οτι ειμαστε κοντα τοτε συνεχιστε το διαβασμα μεχρι το τελος του βιβλιου....:D

EVI
30/12/2006, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Με συγχωρείρε πολύ αλλά αν ο απόστολος Πέτρος επανήλθε στη ζωή ως Σαντάμ...
ε το ήθελε το κρεμασματάκι του!!!
Είπαμε άγνωσται αι βουλαί του κυρίου αλλά όχι κι έτσι.

οκ δεκτο αυτο για το Σανταμ αλλα...

ο Bush τι θελει τοτε?:confused: :confused: :confused: :confused: μαμισι μεχρι θανατου?

ronin1
30/12/2006, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
οκ δεκτο αυτο για το Σανταμ αλλα...

ο Bush τι θελει τοτε?:confused: :confused: :confused: :confused: μαμισι μεχρι θανατου?

μπορώ να έχω την τιμη να το κανω εγω αυτό?:evil:

fantacid
30/12/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
μπορώ να έχω την τιμη να το κανω εγω αυτό?:evil:


ανωμαλος εισαι?????

H.A.Balafoutre
30/12/2006, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Καλα μην βαφτισουμε και τον Σανταμ τωρα αγιο.Ενας εγκληματιας και τιποτα παραπανο δεν ηταν...Το θεμα ειναι ποιοι τον δικαζουν....αυτοι που τον διορισαν και τον οπλισαν.....
Οσο για την αποκαλυψη,ακομα δεν ειμαστε ουτε καν στον προλογο.Μην βιαζεστε να δωσετε ημερομηνιες.Και τελος η αποκαλυψη πολυ διαφερει απο το χολιγουντ.Το τελος της θε φερει την ημερα της κρισης.Με την μεγαλη διαφορα οτι αυτη τη μερα θα ζησουν οι ανθρωποι σε ενα καλυτερο κοσμο ,σε ενα καθαρο και υγειες τοπο .Αρα η αποκαλυψη και το τελος της ειναι κατι καλο και ευλογημενο.Δεν θα ειναι ο 3ος παγκοσμιος.Αν πιστευετε οτι ειμαστε κοντα τοτε συνεχιστε το διαβασμα μεχρι το τελος του βιβλιου....:D

Διάβασε πρώτα τα κόκκινα γράμματα. Σκέψου τώρα τον πλανήτη που ζούμε χωρίς τον άνθρωπο. Εγώ πάντως εδώ θα ήθελα να μένω.

Μετά διάβασε τα μπλέ. Άρα κάπου πρέπει να ζήσουμε αφού υπάρχουμε.

Και τώρα διάβασε τα πράσινα. Μήπως τελικά για όσο έχουμε ζήσει εδώ δεν χρειαζόμαστε καλύτερο κόσμο, απλός πρέπει να τον καταλάβουμε ώστε να τον διαχειριστούμε βέλτιστα?

Π.χ. τι θα μας βοηθήσει να πιάσουμε την ταχύτητα του φωτός και να ταξιδέψουμε μακρυά (ξοδεύοντας το καλύτερο θεωρητικά ανθρώπινο δυναμικό και και φυσικούς πόρους) όταν δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας. Δηλαδή να φύγουμε μακριά από εδώ να ξεχάσουμε (τι να ξεχάσουμε, τον άλλο μας εαυτό, ή απλώς να είμαστε σε μιά μόνιμη αναζήτηση για να ξεχνάμε τον εαυτό μας)? Ή μήπως αέναα σε δουλειά να βρισκόμαστε και να είμαστε απασχολημένοι συνέχεια με έναν άσχετο στόχο, διότι αλλιώς αργία μύτηρ πάσης κακίας..........όπως λένε και στο internet, this is such a waste of bandwidth.

Akatanomastos
30/12/2006, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Δε θα αργήσει πολύ η ώρα που θα ακούσουμε "στο όνομα του Σαντάμ.." και θα πάθουμε τη πλάκα μας. :mad:


file mou giati oxi?
o kathe laos exei tous iroes tou, oi opadoi tou sto onoma tou tha skotonontai kai einai poli logiko..
toulaxiston aftoi den pethainoun gia dollaria opos oi misthoforoi tou buss alla gia tin aneksartisia tous

OLA ta parapano den simenoun pos o Santam den itan fonias kai eglimatias polemou..

zephyr1
30/12/2006, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Διάβασε πρώτα τα κόκκινα γράμματα. Σκέψου τώρα τον πλανήτη που ζούμε χωρίς τον άνθρωπο. Εγώ πάντως εδώ θα ήθελα να μένω.

Μετά διάβασε τα μπλέ. Άρα κάπου πρέπει να ζήσουμε αφού υπάρχουμε.

Και τώρα διάβασε τα πράσινα. Μήπως τελικά για όσο έχουμε ζήσει εδώ δεν χρειαζόμαστε καλύτερο κόσμο, απλός πρέπει να τον καταλάβουμε ώστε να τον διαχειριστούμε βέλτιστα?

Π.χ. τι θα μας βοηθήσει να πιάσουμε την ταχύτητα του φωτός και να ταξιδέψουμε μακρυά (ξοδεύοντας το καλύτερο θεωρητικά ανθρώπινο δυναμικό και και φυσικούς πόρους) όταν δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας. Δηλαδή να φύγουμε μακριά από εδώ να ξεχάσουμε (τι να ξεχάσουμε, τον άλλο μας εαυτό, ή απλώς να είμαστε σε μιά μόνιμη αναζήτηση για να ξεχνάμε τον εαυτό μας)? Ή μήπως αέναα σε δουλειά να βρισκόμαστε και να είμαστε απασχολημένοι συνέχεια με έναν άσχετο στόχο, διότι αλλιώς αργία μύτηρ πάσης κακίας..........όπως λένε και στο internet, this is such a waste of bandwidth.

Εμενα μου φτανει να πιασω την ταχυτητα του φωτος.:D

soundstorm
30/12/2006, 23:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
. Μήπως τελικά για όσο έχουμε ζήσει εδώ δεν χρειαζόμαστε καλύτερο κόσμο, απλός πρέπει να τον καταλάβουμε ώστε να τον διαχειριστούμε βέλτιστα?

Τι το ιδανικοτερο?Αλλα εχεις την εντυπωση πως θα γινει ποτε κατι τετοιο?
Ποιανου ο λογος θα περασει?Ο δικος μου η του βιομηχανου που εκμεταλευεται τα δαση του αμαζονιου?
Ο δικος μου ή των κατασκευαστων πυρινικων?
Ο δικος μου ή των πρεζεμπορων?
Και παει λεγοντας......

H.A.Balafoutre
31/12/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εμενα μου φτανει να πιασω την ταχυτητα του φωτος.:D


Αυτή τη γιορτή τη γιορτάζουμε το Σάββατο 6 Ιανουαρίου, ΤΑ ΦΩΤΑ..........:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
31/12/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
. Μήπως τελικά για όσο έχουμε ζήσει εδώ δεν χρειαζόμαστε καλύτερο κόσμο, απλός πρέπει να τον καταλάβουμε ώστε να τον διαχειριστούμε βέλτιστα?

Τι το ιδανικοτερο?Αλλα εχεις την εντυπωση πως θα γινει ποτε κατι τετοιο?
Ποιανου ο λογος θα περασει?Ο δικος μου η του βιομηχανου που εκμεταλευεται τα δαση του αμαζονιου?
Ο δικος μου ή των κατασκευαστων πυρινικων?
Ο δικος μου ή των πρεζεμπορων?
Και παει λεγοντας......

Δεν είπα πως είναι εύκολο. Αλλά τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι είναι με το μέρος οργανόσεων για την προστασία των δασών, όλο και περισσότεροι επιστήμονες βρίσκουν "καθαρές" πηγές ενέργειας. Ίσως θα έπρεπε να παραδειγματιστούμε από την αγώνα που κάνουν οι ναρκωμανείς για να απεξερτηθούν. Και τα τελευταία χρόνια αλλάζει η νοοτροπία απέναντί τους, πλέον είναι άρρωστοι και όχι εγκληματίες. Δεν πρέπει να σταματήσουμε να προσπαθούμε. Πλέον έχουμε τις γνώσεις για να κάνουμε το σωστό.

Respect
31/12/2006, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
file mou giati oxi?
o kathe laos exei tous iroes tou, oi opadoi tou sto onoma tou tha skotonontai kai einai poli logiko..
toulaxiston aftoi den pethainoun gia dollaria opos oi misthoforoi tou buss alla gia tin aneksartisia tous

OLA ta parapano den simenoun pos o Santam den itan fonias kai eglimatias polemou.. Ασφαλώς και δε σημαίνει κάτι τέτοιο.. Όσο για το λογικόν...εγώ απλά επισημαίνω τη λογική του παραλόγου που επικρατεί μεταξύ τυράνων-δυναστών.
Ασε που αν το τραβήξουμε λιγάκι θα δούμε πως αυτή η λογική (της τυρανίας) μας έχει κάτσει στο σβέρκο και έχει μπει για τα καλά μες το πετσί μας!!

warlord
31/12/2006, 11:07
:a27:
...και η ημερα της κρισεως ηρθε και ρωτησε ο Αγιος
-το επλενες?
-το επλενα
-του εβαζες λαδι?
-του εβαζα
-το πηγενες βραδι?
-το πηγενα
-μπουζια σου εκαιγε?
-μου εκαιγε
-ηταν αριθμηστο?
-σχεδον παντα
-ανατριχιαζες καθε φορα που το αγγιζες?
-ανατριχιαζα
-σιγα ρε ανθρωπε σε λιγο θα μας πεις οτι καβαλουσες και Bandit
-Bandit καβαλουσα αγγελε
-Ε,τοτε περνα

Bandit,το μηχανακι που κρατα τα κλειδια του παραδεισου,επι της γης και του ουρανου:smokin:

cityfly
31/12/2006, 13:20
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


μόνο που δεν κρεμάστηκε σε πλατεία


άσε που δεν είναι ο μόνος που κρεμάστηκε

:lol: :lol: :lol:

soundstorm
31/12/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
. Δεν πρέπει να σταματήσουμε να προσπαθούμε. Πλέον έχουμε τις γνώσεις για να κάνουμε το σωστό.

μαζι σου!!

Akatanomastos
31/12/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ασφαλώς και δε σημαίνει κάτι τέτοιο.. Όσο για το λογικόν...εγώ απλά επισημαίνω τη λογική του παραλόγου που επικρατεί μεταξύ τυράνων-δυναστών.
Ασε που αν το τραβήξουμε λιγάκι θα δούμε πως αυτή η λογική (της τυρανίας) μας έχει κάτσει στο σβέρκο και έχει μπει για τα καλά μες το πετσί μας!!

kala les, anti gia "logiko" prepei na xrisimopoiiso kalitera "anamenomeno"

spock
02/01/2007, 14:11
Άσχετη ερώτηση με τη κουβέντα περί Σαντάμ, σχετική με το αρχικό θέμα: ξέρει/έψαξε κανείς σε ποιό της αποκάλυψης αναφέρεται το εν λόγω χωρίο ;

Από περιέργεια ρωτάω, για να το διαβάσω. Μην αναγκαστώ να ψάξω όλη την αποκάλυψη για να το βρω! :)

:wave2:

Gandalf dr685sm
02/01/2007, 15:20
Μην διαβάσεις αποσπασματικά την αποκάλυψη , γιατί δεν θα καταλάβεις τίποτα πέρα απο την επιφάνεια.

Σε τμήματα αναφέρει και τις πληγές που θα ακολουθήσουν απο τον ήχο των σαλπιγγών και μάλιστα σε κάποια περιγραφή αναφέρει "σφήγγες" που με την περιγραφή που δίνει , μπορεις κάλιστα να ζωγραφίσεις ενα Apache ελικόπτερο.

Όσο για το τέλος του Κόσμου, δεν είναι αναγκαίο να είναι απο βίαιη , ΔΙΚΗ ΜΑΣ , ενέργεια προς τους εαυτούς μας. Αρκούν και αυτές που κάνουμε προς το πλανήτη, όπως και η πάντα υπάρχουσα πιθανότητα, μιας επίσκεψης αστεροειδή προς την Γη, όπου σίγουρα αρκετά απο αυτά που αναφέρονται στην αποκάλυψη , θα επαληθευτούν ακόμα και κυριολεκτικά.

Πάντα υπόψη , να έχει κάποιος που διαβάζει την Αποκάλυψη μερικούς παράγοντες..

- Η Αποκάλυψη , γράφηκε αιώνες πριν. Οπότε πολλές ηθικές αξίες και οπτικές γωνίες, είναι εντελώς διαφορετικά περιγραφόμενες , σε σχέση με τα σημερινα δεδομένα (βλ. σφήγγες και γυάλινο μάτι)

- Τα ιερά βιβλία σχεδόν πάντα , ειναι αλλοιωμένα κατά την μετάφραση, καθώς το πέρασμα τους απο 3-4 γλώσσες, έχει προσθέσει μεταφράσεις αμφισβητούμενες και προσωπικά δεδομένα του κάθε συγγραφέα. Υπάρχουν γράμματα και λέξεις στην Αραμαϊκή για παράδειγμα που δεν υπήρξαν στην Αρχ.Ελληνική και στα Λατινικά και δόθηκαν περιφραστικά, έτσι ώστε να αποδοθεί μετάφραση.

- Αρκετά ιερατεία, παρέφρασαν τις διδαχές αυτές, για να μπορέσουν να επιβάλλουν ευκολότερα εξουσία και χειραγώγηση στον αδαή λαό. Σήμερα πολλά απο αυτά αμφισβητούνται και ακόμα περισσότερα ακολουθούνται δογματικά.

Η Αποκάλυψη , είναι ίσως ενα απο τα σημαντικότερα ιερά βιβλία του Χριστιανισμού , μετά απο την Καινή Διαθήκη και πραγματικά θέλει πολύ έντονη μελέτη για να την "διαβάσεις" και οχι απλά να την αναγνώσεις.


Gandalf

zireous
02/01/2007, 15:37
To South Park (τη ταινία τουλάχιστον) το έχετε δει;

stavrobeis
02/01/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
To South Park (τη ταινία τουλάχιστον) το έχετε δει;
Ναι, και ολα τα επεισοδια επισης....

Και ειναι πολυ πιο "Θεο - πνευστα (κλαρινα)" απο την "Αποκαλυψη"

:o

stavrogin
02/01/2007, 16:22
O Ιωαννης πρεπει να επινε και πολυ μαλιστα.Αυτο δεν ειναι κακο ,απλα τον χαλαγε.Κατεβηκε κι ο πετρος και κρεμαστηκε γιατι "απαρνηθηκε τον Κυριο"και κατι τρεχει στα γυφτικα (συγνωμη προς τους θρησκευαμενους).
Ποσοι "Πετροι" σε αυτο το κοσμο "απιστησαν" και κρεμαστηκαν γι αυτο;..........Απειροι.

Με τον Σανταμ καμια σχεση,προφανεστατα.Ενα φριχτο γουρουνι που ελιωνε ανθρωπους ολη του τη ζωη σα να ηταν μυγες και που τελικα κρεμαστηκε για πολιτικους λογους κι οχι για να τιμωρηθει για τα εγκληματα του .Και να καταλαβουν οι ελαχιστα σοβαροι ,πως δεν υπαρχει επιγεια τιμωρια και δικαιοσυνη , ουτε επουρανια.

Οπως λεει κι ο Ερρικος ο 8ος (νομιζω),του Σεξπηρ:
"Ακομα κι ενα κτηνος μπορει να δειξει οικτο.Αρα εγω δεν ειμαι κτηνος"
Τι ειναι;...μηπως ανθρωπος;

Υ.Γ. :South Park:a23:

spock
02/01/2007, 19:34
Gandalf συμφωνώ 101% με αυτά που έγραψες και φυσικά δεν είχα την εντύπωση ότι με μια απλή ανάγνωση ενός τόσο στρυφνού κειμένου θα μου γινόταν όλα ξεκάθαρα και κατανοητά...

Εξάλλου δεν σκοπεύω να εμβαθύνω πολύ στο θέμα... Αλλά όπως και στην παρόμοια περίπτωση του Chernobyl = black grass = άψινθος (Απόκ. η' 10-11) που από περιέργεια και μόνο βρήκα το αντίστοιχο εδάφιο και διάβασα μερικούς στίχους παραπάνω έτσι και τώρα ήθελα να μου πει κάποιος που ξέρει ποιό είναι συγκεκριμένο εδάφιο για να το διαβάσω, καθώς σε μια πολύ γρήγορη ανάγνωση που έκανα δεν είδα πουθενά να αναφέρει ούτε τον Πέτρο ούτε το "γυάλινο μάτι". :eyepop:

ΥΓ. Σχετικά με το ποιοί είναι ήρωες. Πολλοί έλιωναν/λιώνουν ανθρωπους σε όλη τους τη ζωή (λιγότερο ή περισσότερο) σα να ήταν μύγες αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια τύχη/αντιμετώπιση ή και υστεροφημία. (Από Χίτλερ και Στάλιν μέχρι Κάστρο).

:wave2:

l@gos
02/01/2007, 21:16
"μεταφρασμενη" κ μη......

http://www.gospel.gr/read.php

Akatanomastos
02/01/2007, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από spock

ΥΓ. Σχετικά με το ποιοί είναι ήρωες. Πολλοί έλιωναν/λιώνουν ανθρωπους σε όλη τους τη ζωή (λιγότερο ή περισσότερο) σα να ήταν μύγες αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια τύχη/αντιμετώπιση ή και υστεροφημία. (Από Χίτλερ και Στάλιν μέχρι Κάστρο).

:wave2:

sxetika me to poioi einai iroes..

apo tis sxeseis metaksi ton antropon mexri tis sxeseis metaksi kraton iparxoun polles fores antikrouomena simferonta..etsi logika(leme tora..) odigoumaste se anaimaktous tsakomous eos kai polemous.to mialo tou antropou mexri ekei ftanei kai etsi linei tis diafores tou..

einai gnosto pos o nikitis grafei tin istoria..
se 100 xronia i sintriptiki pleiopsfifia tha lene kala ekane o bush kai isopedose olo to Iraq.Logiko einai.

Apla gia mena, iroes einai aftoi pou polemane (an ftasoume ston polemo, oxi nte kai kala na skotothoume) gia idees kai oxi gia lefta.Iparxoun kai aftoi pou goustaroun na polemane gia fraga kai gia na viazoun aniperaspistous laous..
ti na peis..:rolleyes:

stavrobeis
03/01/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
O Ιωαννης πρεπει να επινε και πολυ μαλιστα.Αυτο δεν ειναι κακο ,απλα τον χαλαγε
Υ.Γ. :South Park:a23:

Ειχαν αφθονους Μανδραγορες την εποχη εκεινη....αλλα πραγματι τον χαλουσαν...:cry:

Για να γραψεις τετοια πραγματα πρεπει να εισαι εντελως διεστραμενος κατα την αποψη μου, και να εχεις πολλα αποθημενα....

Τωρα για κατι "επαληθευσεις" των γραφων.... και η σχεση τους με τον Σανταμ....:ZZZ:

Ασε που ο Σανταμ τωρα περναει ζαχαρη αφου εχει γινει κωλομπαρας του Διαβολου!

Και συμφωνα με τις προφητειες του Θεοπνευστου South Park, θα επανερθει στη γη με σκοπο να τη καταστρεψει!!!

Blame Canada....

zireous
03/01/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
"μεταφρασμενη" κ μη......

http://www.gospel.gr/read.php

Το παραπάνω λινκ είναι επιεικώς... λίγο, και δεν περιέχει "μη μεταφρασμένο" υλικό, μή μπερδεύεστε...



Επειδή μερικές στιγμές είμαι πολύ κακός άνθρωπος, πάρτε ένα λινκ στα αρχαία από έναν
νταβάριτζ (http://www.magister.msk.ru/library/bible/greek/greek.htm). Παίζει μερικές φορές όσο το ψάχνεις αντί να γίνεσαι πιο πολύ θρήσκος να γίνεσαι το αντίθετο, οπότε όσοι πιστοί προσοχή -εμείς οι άπιστοι δέ μασάμε. Κάπου παίζει και σχετικό ποστ, αλλά δε θυμάμαι που.

(Υπάρχει και ένα παρόμοιο σάιτ αλλά με λιγότερα πράγματα, που είναι και τίγκα στη διαφήμιση και στα pop-ups, οπότε δεν το βάζω.)


Το να ξεχωρίσεις τις αρετές (και τη λειτουργικότητα) που μπορεί να δώσει μια θρησκεία πάνω σε έναν άνθρωπο από τον αχταρμά που τις συνοδεύει δεν είναι εύκολο. Άσε που ο καθένας βγάζει εύκολα συμπεράσματα ανάλογα με τα πιστεύω που του μάθανε (ευτυχείς οι αυτοδίδακτοι). Από την άλλη όμως, πολλοί εντελώς ψυχροί και αδέκαστοι επιστήμονες είναι θρήσκοι...

Στη πραγματικότητα ο Αντίχρηστος θα τρόμαζε άν διάβαζε για τη Παγκόσμια Τράπεζα και τα σχέδιά της για το μέλλον του πλανήτη -πέθανε όμως από οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου λόγω υπερβολικού πάχους πριν από δώδεκα χρόνια.



Και ενώ εσύ διαβάζεις αυτό (αν έχεις ελεύθερο χρόνο) εγώ σου παίρνω το πορτοφόλι (όχι εγώ, τα συνήθη τομάρια).



Το ανθρώπινο μυαλό δημιουργεί εκατομμύρια συνομωσίες για κακό, ενώ θέλει δουλειά και προσεκτικό μυαλό για να κάνεις το καλό.

Και πού 'σαι... Στάνταρ:
Το κακό υπάρχει μόνο στη ματιά του θεατή.

Τα υπόλοιπα είναι φισφιριλίκια. :a05: