PDA

View Full Version : Cbf600 Τρίξιμο στη ζελατίνα πλαστικά μπροστινού



arisp
31/12/2006, 17:44
Καλησπέρα σόλους και χρόνια πολλά!!!

Έχω παρατηρήσει τους τελευταίους 2 μήνες κάτι τριξίματα στα πλαστικά μπροστά. Δεν μπορώ να εντοπίσω από που...
ίσως από τη ζελατίνα...
Καμιά ιδέα?

ΥΓ Έχει πάει κανείς για σερβις στον Κουτσουμπό στη Μιχαλακοπούλου? Εντυπώσεις?

και πάλι χρόνια πολλά και καλή χρονιά χωρίς ατυχήματα το 2007!!!

ledz
31/12/2006, 19:41
Χρονια πολλα! :D

Καποιος ειχε βαλει φυμε ζελατινα της Honda ή καποιο αλλο εγκεκριμενο προϊον σε εξουσιοδοτημενο και του κανε προβλημα το φιλμ που την κανει φυμε (αναμεσα σε δυο στρωσεις πλαστικου - του'κανε ραγισμα καθετα κατα μηκος). Απο την αλλαγη θερμοκρασιας συστελλονταν/διαστελλονταν τα υλικα με ανομοιους ρυθμους. Μηπως εχεις κατι αντιστοιχο; Κοιταξε και τις βιδες που κραταν τα φαιρινγκ μην εχει λασκαρει καποια...

Οσο για τον Κουτσουμπο δεν εχω να πω καλα πραγματα, μιας και (περα απο την ασχημη αντιμετωπιση) μου χρεωσε ελεγχο βαλβιδων στα 12000 χμ που ποτε δεν εκανε (κοντεψε να μου καει βαλβιδα εξαγωγης στο μηχανακι). :rolleyes:

makis206
31/12/2006, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
Έχω παρατηρήσει τους τελευταίους 2 μήνες κάτι τριξίματα στα πλαστικά μπροστά. Δεν μπορώ να εντοπίσω από που...
ίσως από τη ζελατίνα...
Καμιά ιδέα?

Kατά 99,9% είναι από τη ζελατίνα !

Βγάλε με το χέρι σου τα μακρόστενα λαστιχένια καπάκια που έχει μπροστά της η ζελατίνα για να κρύβει τις βίδες της, σφίξε τις βίδες κι αυτό ήταν όλο !:winka:

Με τους κραδασμούς οι βίδες χαλαρώνουν λίγο μετά από κάποια χιλιόμετρα και χρειάζονται ένα σφιξιματάκι, μη σε ανησυχεί καθόλου όμως, είναι δουλειά των 2 λεπτών.

:beer: :wave2:

quirky9
11/01/2007, 14:04
το προβλημα φιλε μου ειναι οντως απο τη ζελατινα... το μελετησα αρκετα το θεμα..

οπως αφαιρουμε τη ζελατινα υπαρχουν 2 προεξοχες ακριβως πανω απο τα φωτα... θα τις παρομιαζα με φρυδια αν υποθεσουμε οτι τα φωτα ειναι τα ματια :-)

αυτες οι προεξοχες λοιπον ερχονται σε επαφη με το κατω μερος της ζελατινας... απο τη μεσα πλευρα της......
αν κοιταξεις προσεκτικα τη ζελατινα απο μεσα στο ιδιο σημειο θα δεις οτι ειναι ελαφρως πληγωμενη

εγω εβαλα 2 αυτοκολητα σφουγγαρακια ακριβως στις προεξοχες και οταν μπηκε η ζελατινα δεν ξαν'ακουσα ποτε το τρηξιμο... το οποιο ακουγοταν μονο στο φασμα 4000 με 6000 στροφων οπου και το cbf εχει λιγους κραδασμους..

ελπιζω να σε βοηθησει να λυσεις και συ το προβλημα σου... και οποιος αλλος cbf-ας εχει το συγκεριμενο προβλημα

makis206
11/01/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από quirky9
αν κοιταξεις προσεκτικα τη ζελατινα απο μεσα στο ιδιο σημειο θα δεις οτι ειναι ελαφρως πληγωμενη

Αυτό ακριβώς συμβαίνει, το παρατήρησα και στο δικό μου αλλά έλυσα το πρόβλημα με μια πιο απλή λύση, έβαλα ελαστικές ροδέλες πάχους 1,5 περίπου χιλιοστών στις κάτω βίδες που συγκρατούν τη ζελατίνα ανάμεσα σ'αυτήν και στο μαύρο ματ πλαστικό της μηχανής !

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι ροδέλες ν'απομακρύνουν την επαφή της μύτης της ζελατίνας με το μούτρο του CBF και οι μικροτριγμοί μας αποχαιρέτησαν για πάντα !:lol:

:beer: :wave2: