PDA

View Full Version : Transalp Προβλήματα



Gladiator
12/07/2004, 16:03
Ένα πρόβλημα που παρατήρησα τελευταία με το νέο μου transalp είναι ένα τρέμουλο στο τιμόνι μεταξύ 40 και 60 χλμ. αφήνοντας τα χέρια . Ταλαντεύεται λίγο που άμα το αφήσεις να εξελιχθεί μπορεί και να πέσεις. Τελικά ήταν η βάση τις βαλίτσας Givi με τα γνωστά λαμάκια που φέρνει την βαλίτσα σε οριζόντια θέση. Η αστάθεια αυτή εννοείτε ότι παρατηρείτε με την βαλίτσα επάνω και να έχει και κάτι μέσα.

GST
13/07/2004, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gladiator
Ένα πρόβλημα που παρατήρησα τελευταία με το νέο μου transalp είναι ένα τρέμουλο στο τιμόνι μεταξύ 40 και 60 χλμ. αφήνοντας τα χέρια . Ταλαντεύεται λίγο που άμα το αφήσεις να εξελιχθεί μπορεί και να πέσεις. Τελικά ήταν η βάση τις βαλίτσας Givi με τα γνωστά λαμάκια που φέρνει την βαλίτσα σε οριζόντια θέση. Η αστάθεια αυτή εννοείτε ότι παρατηρείτε με την βαλίτσα επάνω και να έχει και κάτι μέσα.

εισαι σιγουροσ οτι στο κανει μονο στα 40 με 60 γιατι σε ταξιδι με 120+... θα ειναι εντονοτερο.....και χωρισ να αφησεισ το τιμονι.

parji
13/07/2004, 08:56
Είσαι σίγουρος ότι το τρέμουλο οφείλεται στη μπαγκαζιέρα?
Το ίδιο περίπου μου έκανε και εμένα λίγο καιρό πριν και τελικά ήθελαν ζυγοστάθμιση οι τροχοί και ειδικά ο μπροστινός.
Κοίταξέ το καλύτερα για να σιγουρευτείς...

Gladiator
13/07/2004, 14:59
χωρις την βαλίτσα δεν παιζει πάει μια χαρά

crs-k
13/07/2004, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gladiator
χωρις την βαλίτσα δεν παιζει πάει μια χαρά


Οι Μπαγκαζιερες οι πισω εχουν ΟΛΕΣ προειδοποιηση για ασταθεια και ΜΕΓΙΣΤΗ επιτρεπομενη ταχυτητα τα 120!
Βεβαια ποιος ακουει τις προειδοποιησεις? :lol:
Εγω καθε μερα ταξιδευω στην Αττικη, απο 160-180, με την πισω μπαγκαζιερα! :)
Απο την αλλη ...
Την μια και μοναδικη φορα που ειμουνα χωρις μπαγκαζιερα ...
Καβαλαγα ΑΛΛΟ μηχανακι! :lol: :rotflmao: :lol:

Gladiator
13/07/2004, 15:24
όντως αυτήν την προειδοποίηση την διάβασα πλάι στο ψαλίδι αλλά δεν φανταζόμουνα κάτι τέτοιο. Θα δοκιμάσω να βάλω την πλάκα της βαλίτσας χωρίς τα λαμάκια που την τοποθετούν οριζόντια και θα σας πω το αποτέλεσμα. Προς το παρόν την έχω βγάλει και ψάχνω για κοντές βίδες για να την ξαναβάλω