PDA

View Full Version : Αγορά Haya or ΖΧ-12R



Danielos
03/01/2007, 00:03
Χαιρετώ όλο το Forum.
Είμαι καινούργιο μέλος στις συζητήσεις σας και καλώς σας βρήκα.

Είμαι κάτοχος ενός Fazer 1000 '02 και σε λίγο καιρό με βλέπω σε αλλαγή μηχανής.
(δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο όσο καιρό την έχω.Αντιθέτως έχω να πω τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μοντέλο).
Εδώ τώρα χρειάζομαι την βοήθειά σας.
Είμαι μεταξύ ΖΧ-12R Ninja και GSXR-1300 Hayabusa.(έχω διαβάσει αντίστοιχο post http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30815&highlight=ZX12 αλλά χωρίς παρεξήγηση δεν κατάφερα να βγάλω κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα).
Απέρριψα τα SuperSport 1000 γιατί δεν μπορώ να βολευτώ εκεί πάνω.Μου φαίνονται απελπιστικά μικρά για το ύψος μου(1.95). Κάποιος μπορεί να μου πει πάρε ένα on-off, !ούτε κουβέντα αφού δεν μου αρέσουν καθόλου!
Στο ZX-12 που ανέβηκα να πω την αλήθεια η θέση μου φάνηκε πιο βολική από την αντίστοιχη της Busa (αισθανόμουν οτι ήμουν καθισμένος πολύ χαμηλά).

Έχω δει χαρακτηριστικά και τεστ και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι οι διαφορές δεν είναι πολύ μεγάλες (τουλάχιστον στις επιδόσεις).Μεγαλύτερη ιπποδύναμη η Kawa αλλά σε 1000 στροφές παραπάνω αντισταθμιζόμενο από 0.5 Kgr μεγαλύτερης ροπής της Busa και καλύτερης αεροδυναμικής (για αυτό και η μεγαλύτερη τελική).

Επειδή σε όποιο και να καταλήξω θα το πάρω μεταχειρισμένο (μοντέλα μετά από 2002) δώστε καμία συμβουλή στο τι να προσέξω.Διάβασα επίσης και σε post οτι παίζουν και κλειδωμένα ΖΧ-12 πχ από εξωτερικό. Πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό αφού από οτι διαπίστωσα από το ίδιο post , η αντιπροσωπεία δεν βοηθάει σε αυτό το κομμάτι.

Έχω μια κλίση προς το ZX-12 (μαύρο-χρυσό) το οποίο μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά από το Busa αλλά θα ήθελα να έχω μια ολοκληρωμένη γνώμη για τα hyperbikes ακούγοντας τις απόψεις σας περισσότερο πάνω σε οδηγικές εμπειρίες από τις 2 μηχανές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

kalant
03/01/2007, 00:04
καλωσηρθες και καλη χρονια...

:beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

SF
03/01/2007, 08:28
Ολοκληρωμένη άποψη για τέτοια μηχανάκια είναι λίγο δύσκολο να βρεις. Κατ'αρχήν από τα περιοδικά μην περιμένεις και πολλά. Ό,τι κείμενο είχαν γράψει για το Busa, έγινε copy-paste για το ZX12, και μια από τα ίδια για το ΖΧ14 τώρα... "ανεβαίνεις επάνω και με 2 τσιγάρα δρόμο έχεις φτάσει στη Δανία, και μάλιστα ξεκούραστος". (@@ βέβαια, γιατί δε γράφουν πόσο θα στοιχίσει ένα ταξίδι αστραπή 2000 χιλιομέτρων!) Πρόσφατα διάβαζα στο 0300 ή στο Moto για το 14 και γελούσα γιατί νόμιζα ότι διάβαζα άρθρο 6ετίας για το Busa!!! :lol:

Kι εγώ το ίδιο ύψος έχω, και βολεύτηκα πολύ στο Busa (με αλλαγή ζελατίνας φυσικά), ενώ π.χ. στο ΧΧ είχα δυσκολίες. Από ΖΧ δεν ξέρω, δεν έχω κάτσει καν επάνω. Επίσης νομίζω ότι είναι εντελώς μάταιο να μιλάμε για νούμερα σε αυτά τα μηχανάκια, αφού είτε 180 είτε 200 είτε 200+ άλογα να έχεις στο γκάζι, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στο πως θα τα χρησιμοποιείς. Το μόνο σίγουρο είναι ένα: ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΣΗΣ!

Από εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται από το τι χρήση θα κάνεις στο μηχανάκι...

tattooman
03/01/2007, 10:08
Καλως ηρθες φιλε και καλη χρονια.Busa δεν το συζηταμε.Το ZX δεν ξερει τι ειναι,βγηκε και το 14 και οπως καταλαβαινεις το 12 παει περιπατο.Η σταθεροτητα του busa στα πολλα πουθενα δεν παιζει.Θα δεθεις μαζι του,εχει προσωπικοτητα.Ο φιλος εχει δικιο για το κοστος συντηρησης,δεν θα προλαβαινεις ν αλλαζεις λαστιχα.Να προσεξεις αλυσιδογραναζα,λαστιχα και σε τι κατασταση ειναι τα φρενα του.ΑΝΤΕ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ

BILL VUZAS
03/01/2007, 11:49
ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΧΑΓΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΩ.
ΣΤΑ ΓΕΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΖΧ12 ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΤΡΙΖΕΙ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΤΡΙΞΙΜΟ ΤΟΝ ΣΥΝΟΔΗΓΟ.
ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΑΝΕΣΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΟΔΗΓΟ.
ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ (ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΛΥΝΕΤΑΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΥ ΣΚΕΛΕΤΟΥ)
ΝΕΥΡΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΟΡ ΟΥΤΕ ΣΟΥΠΕΡ ΜΠΑΙΚ.
ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΙ.
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ,&
& ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΞΑΤΜΗΣΙ.
ΣΕ ΓΕΝΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟ ΧΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΝΩ ΤΟ ΖΧ12 ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΗΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ-ΤΕΛΟΣ.
Α' ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ,ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΑΝ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ.

Xrider
03/01/2007, 12:36
Den exo odigisei kamia apo tis 2 an kai mou aresoun kai ta 2 8a epairna to ZX logo gramon.
Oso anafora service k lastixa afta einai sto programa afou milame gia moto 180+cv!
H Suzuka exo tin entiposi oti ta aloga pou dinei einai se 1000rpm ligotera tou XX kai ta ram-air tou ZX dinoun +cv.
To ZX einai pistas i Suzuka taxidiara...

idi
03/01/2007, 13:51
αν εχεις δει παρκαρισμενα τα 2 διπλα διπλα..... θα παρεις το 12 μονο και μονο γιατι το θεαμα θα ειναι σα τη Monica Beluci διπλα στη Ρουλα Κορομηλα.... οχι μονο το 12 ειναι ομορφο..... αλλα και το busa ειναι ΑΣΧΗΜΟ (IMO)

απο κει και περα για το φιλο που εγραψε παραπανω οτι "το 12 δε ξερει τι ειναι".... ΞΕΡΕΙ... ειναι BUSA KILLER... .+_

δε εχω καβαλησει κανενα απο τα 2 σε καλη βολτα αρα οσα λεω αφορουν γνωμες των γυρω μου που εχουν/ειχαν τα συγκεκριμενα

MIKE_16V
03/01/2007, 13:56
Επισης τα μοντελα μετα το 02 ή 03:confused: ειχαν πολλες διαφορες ως προς την σταθεροτητα τους. Και καμια σχεση με τα πρωτα "νευρικα" 12.



12 μαυρο χρυσο...οπως το ειπες ειναι μουν@:smokin:

Uriah Heep
03/01/2007, 14:16
Όλα βρίσκονται στο αρρωστημένο γουσταρλίδικο ριάλιτι του μυαλού των απανταχού ημίαιμων κάγκουρων...

Ποιός είναι αυτός που διαχειρίζεται ΚΑΙ τα 170+ άλογα της Βούζας και θα τον "πατήσει' το ΖΧ ή αντίστροφα?

Φάτε μάτια SS και κοιλιά περίδρομο και διαλέχτε όποιο σας "κάθεται" καλύτερα...

Περί ορέξεως...

:beer: :beer: :beer:

SF
03/01/2007, 15:21
Αν σκοπός του να πάρει κανείς μηχανάκι είναι να γίνει busa killer ή kawa killer, τότε καλύτερα να μείνουμε στα videogames και να μην οδηγούμε... Ο άνθρωπος ζήτησε γνώμες. Επίσης το τελευταίο που έχει κανείς να μάθει από άλλους είναι η αισθητική! Αν του αρέσει κάτι, του αρέσει. Αν δεν αρέσει στους άλλους, τι μας νοιάζει;

Danielos
03/01/2007, 16:39
To θέμα είναι οτι αισθητικά μου αρέσει το ΖΧ-12 πολύ περισσότερο από την Busa.(όχι όμως οτι θα έλεγα άσχημο και το Busa). Αυτό τέλως πάντων είναι θέμα γούστου.
Αυτό που με έχει κάνει διστακτικό ως προς το ZX-12 είναι η άσχημη εικόνα που υπάρχει ως προς την αξιοπιστία.Τελικά είναι αλήθεια οτι η Kawa (το συγκεκριμένο μοντέλο) βγάζει ημιτελείς μηχανές (κοιτάζοντας περισσότερο τις επιδόσεις αδιαφορώντας για την ποιότητα κατασκευής-αξιοπιστία) ή είναι ένα τεράστιο ράδιο αρβύλα που ανακυκλώνεται εδώ και χρόνια για διάφορους λόγους???

Πχ για τα λάστιχα έχω συνηθήσει να δίνω ένα σκασμό λεφτά σε τακτά χρονικά διαστήματα οπότε δεν δίνω και μεγάλη βάση.
Όμως το οτι πρέπει να κατέβει ο κινητήρας για να γίνει ένα σέρβις αυτό είναι σοβαρό.
Όπως επίσης και τα πολλά τριξίματα που ανέφερε ο Bill από τον σκελετό.Αυτό δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικό όσον αφορά την ποιότητα .Και για να μην νομίζει κανείς οτι ψάχνω την σούπερ ποιότητα κατασκευής - δεν ψάχνω BMW αλλά όχι και μια μηχανή να τρίζει ολόκληρη (ΣΤΑ ΓΕΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΖΧ12 ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΤΡΙΖΕΙ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΤΡΙΞΙΜΟ ΤΟΝ ΣΥΝΟΔΗΓΟ.)
Το αν μια από τις δυο μηχανές βγάζει 10 άλογα παραπάνω ή έχει 15 χλμ τελικής παραπάνω (που δεν θα τα δεις και πολλές φορές) το θεωρώ αμελητέο.
Εγώ θέλω μια μηχανή (ΖΧ-12 or Ηaya πάντα) που να είναι αξιόπιστη (όχι όλη την ώρα στο συνεργείο) , τα σέρβις να κυμαίνονται στα πλαίσια της συγκεκριμένης κατηγορίας και να μην είναι φτηνοκατασκευή (καταλαβαίνετε τι εννοώ) το οποίο ταλαιπωρεί αφάνταστα και τον οδηγό και τον συνεπιβάτη !!!!
Άλογα έχουν και οι 2 και από εμφάνιση περι ορέξεως κολοκυθόπιτα(δεν υπάρχει πιο υποκειμενικό πράγμα στις μηχανές).
Περιμένω να ακούσω με ενδιαφέρον τις γνώμες όλων.
Α! Στα ΖΧ-12 υπάρχουν μεγάλες διαφορές από το 2002 και μετά στα μοντέλα (ψάχνω μεταχειρισμένο) και αν ναι ποιο να προτιμήσω (αν καταλήξω τελικά σε ZX)?
Κawasakides δώστε τα φώτα σας.

rsp
03/01/2007, 16:46
υπομονη για το zx14.....

BILL VUZAS
04/01/2007, 09:14
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΚΙΛΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.
ΑΝΑΦΕΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΖΧ12 ΜΟΝΤ.03.
ΩΣ ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΟΧΟΣ ΧΑΓΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ ΖΧ12 (ΤΟ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΣ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ KAWA 14 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΑΓΙΑ.(ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑΓΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ)
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟΥ ΖΧ12 ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΟΙ ΕΞΑΤΜΗΣΕΙΣ ΞΕΒΙΔΩΝΕΤΑΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΠΕΣΕΙ" ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΙ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ 170 ΙΠΠΟΥΣ,ΑΛΛΑ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.

ruyjin
04/01/2007, 11:24
φίλε διάβασα τα παραπάνω αλλά δε μίλησε κανένας για τρόπο χρήσης της μοτο
με άλλα λόγια από τη στιγμή που και τα δυο μηχανακια ειναι γρηγορα και τουμπανα, ίσως να σε ενδιαφέρει και το πρακτικό κομάτι της επιλογής σου, μιας και η αισθητικη ειναι υποκειμενικη
δηλαδη αν σε ενδιαφερει ανετο ταξίδι για 2 ατομα και φόρτωμα τοτε μαλλον πρεπει να κινηθεις προς το busa.

:wave2:

vangelis 64
04/01/2007, 12:33
Άντε να πώ κι εγώ μια γνώμη.
Εχω κάνει μια καλή βόλτα με το Hayabusa φίλου(99) Αργος-Αρτεμίσιο-Επίδαυρο και δηλώνω κατενθουσιασμένος με τη συμπεριφορά του.

Αψογος ψεκασμός,σιγουριά στις στροφές,φρένα πολύ καλά και φυσικά αρκουδόγκαζο που όμως είναι προβλέψιμο έτσι και δεν κάνεις καμμιά μαλακία τύπου πάω χαλαρά με τρίτη κι το ανοίγω όλο!:a53: Τό 'χει κάνει ο φίλος μου γι αυτό το λέω.
Νομίζω ότι πάνω κάτω ,κάπως έτσι θα είναι και το 12 για το οποίο δεν έχω άποψη.
Το γεράκι πάντως με κέρδισε.Και οδηγικά και εμφανισιακά.

Danielos
04/01/2007, 19:23
Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους έδωσαν μια γνώμη πάνω στο θέμα.
Κατέληξα και με κέρδισε η οικογένεια της Suzuki για διάφορους λόγους.
Θα ήθελα όμως πάλι τους καθ' ύλην αρμόδιους να αποφανθούν για το εξής ερώτημα??
Haya or Κ3,4,5,6.
Ξέρω οτι είναι δυο πολύ διαφορετικές μηχανές αλλά ένας φίλος πέταξε την ιδέα και θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω (αν και όπως έχω αναφέρει λόγω ύψους δεν είμαι πολύ άνετα πάνω στα μικροσκοπικά 1000 και πανάλαφρα ss).

Δεν κάνω και πολλά ταξίδια (αλλά όταν κάνω θέλω να είμαι άνετα και ξεκούραστα, κάτι το οποίο δεν μου έλειψε με το Fazer) αλλά θέλω και δύναμη-ροπή σε μεγάλο φάσμα στροφών για προσωπική ευχαρίστηση.
Με το GSXR-1000 πας μέχρι την Πάτρα ή σε τρώει το αγέρι και λόγω της θέσης οδήγησης κατεβαίνεις με τη θέση σε 2 κομμάτια??
Αν είναι να αγοράσω Haya ή 1000Κ τι να προτιμήσω σε χρονολογία,χλμ???

smog zx
04/01/2007, 19:28
Eγω θα προτιμουσα το ZX-12R γιατι πρωτον ειμαι KAWASAKIKOS μεχρι εσχατων δευτερον γιατι ειναι πιο ομορφο (η ομορφια ειναι αντικειμενικη για τον καθενα.)
Και τριτον στις επιδοσεις ειναι πανω κατω τα ιδια.!:D :D :D

SPORAKIAS
04/01/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Danielos
Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους έδωσαν μια γνώμη πάνω στο θέμα.
Κατέληξα και με κέρδισε η οικογένεια της Suzuki για διάφορους λόγους.
Θα ήθελα όμως πάλι τους καθ' ύλην αρμόδιους να αποφανθούν για το εξής ερώτημα??
Haya or Κ3,4,5,6.
Ξέρω οτι είναι δυο πολύ διαφορετικές μηχανές αλλά ένας φίλος πέταξε την ιδέα και θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω (αν και όπως έχω αναφέρει λόγω ύψους δεν είμαι πολύ άνετα πάνω στα μικροσκοπικά 1000 και πανάλαφρα ss).

Δεν κάνω και πολλά ταξίδια (αλλά όταν κάνω θέλω να είμαι άνετα και ξεκούραστα, κάτι το οποίο δεν μου έλειψε με το Fazer) αλλά θέλω και δύναμη-ροπή σε μεγάλο φάσμα στροφών για προσωπική ευχαρίστηση.
Με το GSXR-1000 πας μέχρι την Πάτρα ή σε τρώει το αγέρι και λόγω της θέσης οδήγησης κατεβαίνεις με τη θέση σε 2 κομμάτια??
Αν είναι να αγοράσω Haya ή 1000Κ τι να προτιμήσω σε χρονολογία,χλμ???

απ'οτι καταλαβαινω θελεις πρωτα απ'ολα την ανεση για το ταξιδι σου (δεν σε αδικο με το υψος που εχεις )...αρα θα πας 1000% στο Haya.....:wave2:

στο μονο που 'υστερει' σε σχεση με το Κ1000 ειναι ο ογκος του και το βαρος του.....

Respect
04/01/2007, 19:51
http://www.suzukicycles.org/GSX-R-series/GSX1300R-Hayabusa.shtml

Δε μου αρέσουν οι χαμηλές μηχανές αλλά ίσως επειδή το οδήγησα... πάρα πολύ το γουστάρω!!!

dirtbird
04/01/2007, 19:59
Eγώ γιατί νομίζω ότι έχεις καταλήξει σε λάθος μοντέλα? ;)

Danielos
04/01/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eγώ γιατί νομίζω ότι έχεις καταλήξει σε λάθος μοντέλα? ;)

Γιατί το λες αυτό??
Λάθος μοντέλα ή λάθος κατηγορίας μηχανής εννοείς??

Danielos
04/01/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από smog zx
Eγω θα προτιμουσα το ZX-12R γιατι πρωτον ειμαι KAWASAKIKOS μεχρι εσχατων δευτερον γιατι ειναι πιο ομορφο (η ομορφια ειναι αντικειμενικη για τον καθενα.)
Και τριτον στις επιδοσεις ειναι πανω κατω τα ιδια.!:D :D :D

Φίλε και εγώ θεωρώ οτι το ΖΧ-12 δεν έχει να ζηλέψει σε ομορφιά από το Haya (το αντίθετο μάλιστα ;) ) αλλά αυτό που με απομάκρυνε από το ΖΧ-12 είναι οι συχνές βλάβες που βλέπω οτι έχει,καθώς και το μεγαλύτερο κόστος συντήρησης σε σχέση με το Suzuki.(δεν είναι δυνατόν να κατεβαίνει ο κινητήρας για να γίνει service λόγω του ειδικού πλαισίου)
Και επιπλέον από οτι διαπίστωσα από μια μικρή έρευνα αγοράς στα μαγαζιά που έκανα έχει και δύσκολη μεταπώληση.
Δεν λέω οτι το Haya δεν έχει αρνητικά αλλά συνολικά από οτι βλέπω είναι λιγότερα.

BILL VUZAS
05/01/2007, 08:46
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΙ.
ΕΙΧΑ ΤΟ ΧΑΓΙΑ ΚΑΙ Μ'ΕΤΡΩΓΕ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ ΤΟ 1000 Κ5.
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ Κ5 ΟΥΤΕ 6 ΜΗΝΕΣ.ΦΟΒΕΡΑ ΕΥΕΛΙΚΤΟ ΤΕΛΕΙΑ ΦΡΕΝΑ,ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΥΜΒΥΩΣΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.
ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΒΟΛΤΕΣ,ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ.....
ΤΕΛΕΙΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΤΟ ΧΑΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.(ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ).
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΖΧ12,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕ ΤΟ Κ5,6.
ΣΑΝ ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΟΧΟΣ ΧΑΓΙΑ ΚΑΙ Κ5 ΔΙΝΩ 80% ΣΤΟ ΧΑΓΙΑ ΚΑΙ 20% ΣΤΟ Κ5,6.

dirtbird
05/01/2007, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Danielos
Γιατί το λες αυτό??
Λάθος μοντέλα ή λάθος κατηγορίας μηχανής εννοείς??

Λάθος μοντέλα επειδή δείχνεις σαφή προτίμηση σε άνεση και αξιοπιστία.
Δες το προφίλ μου και θα καταλάβεις.


Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, τίποτα δεν είναι τέλειο...;)

Danielos
05/01/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Λάθος μοντέλα επειδή δείχνεις σαφή προτίμηση σε άνεση και αξιοπιστία.
Δες το προφίλ μου και θα καταλάβεις.


Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, τίποτα δεν είναι τέλειο...;)

Δηλαδή σε θέμα άνεσης και αξιοπιστίας το Haya είναι πίσω από το XX??
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος στη σύγκριση των συγκεκριμένων μηχανών?
Σε ποιους τομείς υπερτερούν-μειονεκτούν τα δυο μοντέλα??
Η βοήθεια σου μιας και είσαι κάτοχος θα μου ήταν πολύτιμη.

Zzz750
05/01/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Όλα βρίσκονται στο αρρωστημένο γουσταρλίδικο ριάλιτι του μυαλού των απανταχού ημίαιμων κάγκουρων...

Ποιός είναι αυτός που διαχειρίζεται ΚΑΙ τα 170+ άλογα της Βούζας και θα τον "πατήσει' το ΖΧ ή αντίστροφα?

Φάτε μάτια SS και κοιλιά περίδρομο και διαλέχτε όποιο σας "κάθεται" καλύτερα...

Περί ορέξεως...

:beer: :beer: :beer:

+1000:a20:

dirtbird
05/01/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Danielos
Δηλαδή σε θέμα άνεσης και αξιοπιστίας το Haya είναι πίσω από το XX??
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος στη σύγκριση των συγκεκριμένων μηχανών?
Σε ποιους τομείς υπερτερούν-μειονεκτούν τα δυο μοντέλα??
Η βοήθεια σου μιας και είσαι κάτοχος θα μου ήταν πολύτιμη.

Διάβασε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23592&perpage=20&pagenumber=1) , για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσω αργότερα.. :wave2:

dirtbird
05/01/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Danielos
Δηλαδή σε θέμα άνεσης και αξιοπιστίας το Haya είναι πίσω από το XX??
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος στη σύγκριση των συγκεκριμένων μηχανών?
Σε ποιους τομείς υπερτερούν-μειονεκτούν τα δυο μοντέλα??
Η βοήθεια σου μιας και είσαι κάτοχος θα μου ήταν πολύτιμη.

Έχω πολύ λίγη εμπειρία με το Haya (τόσο που δεν θα το αποκαλούσα καν εμπειρία), αλλά κατά τη γνώμη μου σε σχέση με το ΧΧ υπερτερεί σε:

1)θέση οδήγησης (για καθημερινή ή σπορ χρήση-για ταξίδι μάλλον όχι), είναι πιο πολύ πάνω παρά μέσα
2)ρυθμισιμότητα αναρτήσεων, αν και το αμορτισέρ πέφτει γρήγορα (αυτό σύμφωνα με τα λεγόμενα του κολλητού που το άλλαξε στα 20000χλμ, όταν στο ΧΧ που είχε πριν δεν ασχολήθηκε για 70000 χλμ
3) φυσικά δύναμη κινητήρα

Το Κ4 Haya που έχω οδηγήσει επιεικώς ΔΕΝ είχε φρένα και παρόλες τις εξαερώσεις - αντικαταστάσεις υγρών-τακακιών, τελικά απέκτησε όταν τοποθετήθηκε άλλη τρόμπα (νομίζω από GSXR1000).
Επειδή το έχω ξανασυζητήσει εδώ μέσα και οι κάτοχοι Haya δεν το επιβεβαίωσαν, μπορεί και να είναι μεμονωμένο περιστατικό.

Επίσης η λειτουργία του κινητήρα είναι πολύ τραχιά (σε σχέση με το ΧΧ που έχει διπλούς άξονες εξισορρόπησης που όμως μπορεί να του κλέβουν μερικά αλογάκια).

Και τέλος η ποιότητα κατασκευής και γενικότερα η λεπτομέρεια στο φινίρισμα είναι υποδεέστερη.

Υπάρχουν και ορισμένες ιστορίες με σημαντικά θέματα αξιοπιστίας (πλεξούδες-φωτίτσες μάλλον για τα παλαιότερα, αλλά για αυτό καλύτερα ψάξε στα ξένα forums.

Του φίλου στα 40000 χλμ χρειάστηκε 1 μπεκ (περίπου 200?) εκτός του αμορτισέρ.

R-1nas
06/01/2007, 11:28
Paidia sorry alla me auta pou diabazo blepo synexeia to palikari na tonizei tin anesi (profanos logo ypsous).

Ego tha koitaga kati se BMW i to kanourgio to Fazer .

Kai metaxeirismeno Haya i 12ari makria........

dirtbird
06/01/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Paidia sorry alla me auta pou diabazo blepo synexeia to palikari na tonizei tin anesi (profanos logo ypsous).

Ego tha koitaga kati se BMW i to kanourgio to Fazer .

Kai metaxeirismeno Haya i 12ari makria........

Έχεις οδηγήσει νέο fazer?

Ούτε για τσιγάρα δεν θα πήγαινα....
Να μην μιλήσουμε για τη ροπή δυομισαριού....:confused: :confused:

SeNNinhA
06/01/2007, 12:14
Αν πας προς GSXR 1000 τότε νομίζω ότι τα Κ3-Κ4 εξασφαίζουν αποδεκτό ταξίδι. Δεν μπορώ να ξέρω εν κάνει για το ύψος σου αλλά σίγουρα είχαν την καλύτερη κάλυψη για την κατηγορία τους. Δεν θα συκρίνεται βέβαια στο ελάχιστο με αυτή του Haya αλλά αυτό είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να αξιολογήσεις και να πεις εαν θέλεις περισσότερο την ευελιξια του GSXR ή την άνεση του Haya. Γιατί δεν κάνεις μια βόλτα σε ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα και να δοκιμάσεις μια βόλτα με το GSXR στην Αττική οδό?

Danielos
06/01/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Paidia sorry alla me auta pou diabazo blepo synexeia to palikari na tonizei tin anesi (profanos logo ypsous).

Ego tha koitaga kati se BMW i to kanourgio to Fazer .

Kai metaxeirismeno Haya i 12ari makria........

Όταν μιλάς για BMW εννοείς κάτι σε R1200GS ή κάτι παρόμοιο??
Γενικότερα δεν μου αρέσουν τα BMW και ειδικότερα τα ON-OFF!
Fazer 1000 του ΄02 έχω! Τι διαφορές έχει το καινούργιο?
Το έχει οδηγήσει κανένας? Αξίζει τελικά να πουλήσει κάποιος το παλιό 1000αρι για το καινούργιο?

dirtbird
06/01/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Danielos
[B
Fazer 1000 του ΄02 έχω! Τι διαφορές έχει το καινούργιο?
Το έχει οδηγήσει κανένας? Αξίζει τελικά να πουλήσει κάποιος το παλιό 1000αρι για το καινούργιο? [/B]

Eγώ έχω οδηγήσει μόνο το καινούργιο.
Ο ειδικός τύπος (ελληνικός και ξένος) μάλλον του φέρθηκε με ευγένεια στα σχόλια του.
ΔΕΝ πρέπει να έχει σχέση με το παλιό....., δεν νομίζω ότι αξίζει το κόπο η τράμπα..

R-1nas
07/01/2007, 16:44
Oti sxesi exei kai to R1 02 me to 06 .....

Mesa apo ta forum den kaneis douleia! Ksekina episkepseis se magazia kai odigise ta . Kalo to GS alla ego elega to K.

Danielos
08/01/2007, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Oti sxesi exei kai to R1 02 me to 06 .....

Mesa apo ta forum den kaneis douleia! Ksekina episkepseis se magazia kai odigise ta . Kalo to GS alla ego elega to K.

To K1200R το έχω οδηγήσει και απογοητεύτηκα.:yuck: :yuck: :yuck: