PDA

View Full Version : Monster 695 ή S2R 800



ant0ine
03/01/2007, 17:02
(Να αναφέρω ότι έχω δει ένα παρόμοιο θέμα, αλλά αναφέρεται σε μεταχειρισμένο και νέο και ήταν γενικόλογο, γι αυτό άνοιξα νέο θέμα)


Τι από τα δύο λοιπόν προτιμάτε;;;

Σαν εμφάνιση προσωπικά το 695 μαύρο και με κόκκινο πλέγμα είναι θάνατος..!!!

Η διαφορά στα κυβικά και τους ίππους φαίνεται στο δρόμο;;
695: 73 hp @ 8500 rpm / 6.2 kgm @ 6750 rpm
S2R 800: 77 hp @ 8250 rpm / 7.4 kgm @ 6500 rpm

Αξίζουν λοιπόν οι 5 ίπποι τα 1700 περίπου ευρώπουλα παραπάνω για το S2R, αλλά και το 1+ κιλό παραπάνω ροπής;;;

Τι άλλες διαφορές έχουν, μιας και δεν έχω δει κάποια σύγκριση πουθενά.. Το θέμα της εξάτμισης είναι απλά αισθητικό ή προσφέρει και κάτι άλλο; Είδα κάποια διαφορά στην ανάρτηση, φρένα ίδια, μικρές διαφορές γενικά μου φάνηκαν.

Και στα δύο μοντέλα που αναφέρομαι είναι 2007.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :beer: :beer: :beer:

AFTER
03/01/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine
Το θέμα της εξάτμισης είναι απλά αισθητικό ή προσφέρει και κάτι άλλο; Είδα κάποια διαφορά στην ανάρτηση, φρένα ίδια, μικρές διαφορές γενικά μου φάνηκαν.


Στα 620/695, οι εξατμισεις βρισκουν κατω ελλεινα στις στροφες(εννοειται οταν στριβεις....πολυ)
Νομιζω και τα μαρσπιε ειναι πιο χαμηλα

Γενικα....αν σε ενδιαφερει να μπεις και πιστα, το s2r ειναι μονοδρομος

Tropeas
03/01/2007, 17:58
S2R τελεία και παύλα....:wave2: :beer:

ant0ine
04/01/2007, 16:09
Όλους σας βλέπω καυλωμένους με το S2R...!!! :beer:

Να σας πω την αλήθεια για πίστα δεν με βλέπω να μπαίνω, όχι ότι το αποκλείω βέβαια, δυο φορές έχω μπει στα 12 χρόνια μηχανής!

Απλά θέλω να καταλάβω ποια είναι η διαφορά τους σαν μηχανές πέρα από τα 4 άλογα και το 1 κιλό ροπή που για μένα δεν δικαιολογούν τα 1700 ευρώ!!! :confused:

Απλά το ένα είναι πιο πιστάδικο από το άλλο;; Αυτό;;;:wave2: :wave2:

Tropeas
04/01/2007, 17:15
Α. Καλύτερα ζυγισμένο - στημένο (όχι μόνο μουράτο...)
Β. καλύτερα ρυθμιζόμενες αναρτήσεις πίσω...
Γ. 180 πίσω λάστιχο αντί του 160 (που δεν βρίσκεις πιο μαλακά και racing λαστιχα... την έχω πατήσει και εγώ σε 160 δεν βγαίνουν Corsa ενώ είναι απο τα πιο σωστά για τους δρόμους μας)
Δ. μονόμπρατσο (αν σου αρέσει)
Ε. Καλύτερες ποιοτικά και αποδοτικά εξατμίσεις
ΣΤ. έξτρα μικρό φερινκάκι πάνω απο το φανάρι... (ρώτησε πόσο κάνει ?) :rolleyes:
Ζ. έξτρα μονόσελο πίσω ... (και αυτό ρώτησες πόσο κάνει?) :rolleyes:
Η. Ποιο ελαφρυές ζάντες

;) :wave2: :beer:

Δεν είναι πάντα το θέμα αν θα μπεις πίστα...
αλλά το πως θα σου ανταποδώσει ένα καλύτερα στημένο μηχανάκι σε οποιαδήποτε συνθήκη εντός ή εκτός πίστας - πόλης...

ant0ine
04/01/2007, 17:50
Τώρα μάλιστα... μου απάντησες!!!

Με βλέπω και μένα για το S2R λοιπόν! Οι εξατμίσεις είναι Termignoni;

Ο θόρυβος είναι τόσο καύλα όσο ακούγεται σε κάτι video που έχω δει στο youtube;;!!!;;;!!;;;

chducos1
04/01/2007, 17:58
και μην ξεχνασ και το service του 695 οτι πλεον γινεται καθε 12000.
800 χωρισ δευτερη κουβεντα. 100 κυβικα ειναι διαφορα που την καταλαβαινεισ

chducos1
04/01/2007, 18:02
για τισ termi αρχισε να βαζεισ στην ακρη χιλιαρικακι.
ο ηχοσ ειναι σκατα με τισ μανισιεσ.ειδικα τωρα που μαλλον εχει προδοαγραφεσ EURO 3
μονο ο ηχοσ απο το φιλτρο ειναι γκαυλα

ant0ine
04/01/2007, 18:12
Μάιστα μάιστα..!!! Άντε να περάσει ο καιρός να έρθει ο Μάρτης να τσιμπήσω τη μηχανούλα σιγα σιγά..

Ξέρετε κανένα εξουσιωδοτημένο να δίνει test ride ή να τους πάρω σβάρνα από την ΕΛΛΗΝΜΟΤΟ κ όποιον βρω;

Tropeas
04/01/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine
Η διαφορά στα κυβικά και τους ίππους φαίνεται στο δρόμο;;
Φαίνεται και στο ξεκίνημα απο το ίδιο έμπειρους οδηγούς,
αλλά κυριότερα στο ρεπρίζ τους απο οποιουσδήποτε οδηγούς! Το 800 έχει ποιο άνετη και ποιο δυνατή ανταπόκριση...
και φυσικά στην τελική ελάχιστα παραπάνω το 800 μιας και φοράει και το πιο κοντό γρανάζι... (που το κόβει εκεί σχετικά)
με το απλό 800 πηγαινε σχεδόν μαζί το SV650S που έχω, δοκιμασμένο πάμπολες φορές,
μάλιστα ίσως το δικό μου να είχε καλύτερες εκκινήσεις,
αλλά στο ρεπρίζ και ψηλά ήταν σταθερά μπροστά, με μικρότερη κατανάλωση, ούτε μπορούσα να τον περάσω στις μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά ούτε και αυτός να μου πάρει μεγαλύτερη διαφορά απο 5-10μ σταθερά...

odt
04/01/2007, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
S2R τελεία και παύλα....:wave2: :beer:

Τελεία και καύλα.....:smokin:

dessert
05/01/2007, 22:10
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω και θα συμπληρώσω πως οι διαφορές δεν θα σου φανούν μόνο στην πίστα. Το s είναι άλλη ιστορία και δεν έχει σχέση με την απλή σειρά. Είναι πιο γεμάτο και ετοιμοπόλεμο. Τώρα το αν βρήσκουν οι εξατμήσεις στα απλα ειναι σχετικό γιατι και στο s, βρίσκει το καζανάκι του καταλύτη στις στροφές...Όλες οι ducati έχουν το κακό οτι στρίβουν σαν διαβήτες και κανένας δεν το αμφισβητεί.Άσε και που αισθητικά είναι πολυ ανώτερο.Όταν είδα πρώτη φορά s στην Ηγουμενήτσα έψαχνα να χρεωθώ για να πάρω και γω... Περίμενε ως το Μάρτιο να δείς πως θα πάνε οι τιμές και τα καινούρια μοντέλα.

:wave2:

dessert
06/01/2007, 16:06
Α! Να μην ξεχάσω.Τα περιφεριακά της duc σ'αυτά τα μοντέλα έχουν πέσει πολύ σε τιμή. Οπότε να ξέρεις οτι δεν θέλεις μια περιουσία για να την φτιάξεις....


Άντε και καλώς ηρθες στο club...!!!:D

ant0ine
06/01/2007, 16:14
/me είμαι μπριζωμένος πλέον και θέλοντας και μη περιμένει μέχρι το Μάρτη να δει τι θα γίνει με τη δουλειά που περιμένω κάτι λεφτά!!!!!! :beer: :beer:

Πάντως σε κάτι video που έχω δει στο youtube έχει απίστευτο ήχο το S2R

Desmoquattro S4
08/01/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine
/me είμαι μπριζωμένος πλέον και θέλοντας και μη περιμένει μέχρι το Μάρτη να δει τι θα γίνει με τη δουλειά που περιμένω κάτι λεφτά!!!!!! :beer: :beer:

Πάντως σε κάτι video που έχω δει στο youtube έχει απίστευτο ήχο το S2R

Ο ηχος ειναι χαρακτιριστικος duc και ειδικα των δυβαλβιδων..
Ειχα ενα 800s και νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι οτι εχει πολυ ευχαριστο μοτερ, φιλικο, ελαστικο και καθολου πιεσμενο. Πολοι λενε οτι ειναι το συμπαθιτικο μοτερ της duc, χρηση τομη αποδοσης/φιλικοτητας.