PDA

View Full Version : Βοήθεια ρε! (νέο μηχανάκι!)



milaber
13/07/2004, 02:35
Λοιπόν, να μην τα πολυλογώ, αγοράζω νέο μηχανάκι (συμπλέκτης... αχ, βαχ!) και θέλω καμιά συμβουλή από πιο εμπειρους στο ζήτημα ανθρώπους!

Σήμερα έκανα μια γύρα στα μαγαζιά και δεν είδα και πολλά πράγματα που να μου άρεσαν και να άρεσαν και στην τσέπη μου (ψάχνω κάτι γύρω στα τρία χιλιάρικα...).
Ξεκίνησα για κάτι στα 250 και άνω κυβικά, σε καλή κατάσταση, αξιοπρεπές γενικά που να μου αρέσει στο μάτι και να μη μου φάει το πορτοφόλι.

Είδα κάτι άθλια ΑΧ-1 και γενικά πολλά αρχαία εκτρώματα.

Ένα από αυτά που μου άρεσαν ήταν όμως ένα ΧΤ500 του 94 με αλλαγμένα τελικό (Laser) και λάιμούς, σωληνάκια υψηλής, αλλαγμένο ψυγείο και καινούργια λάστιχα. To μηχανάκι φαινόταν προσεγμένο και ο τύπος το έδινε 2800 (επίσης είπε πως παίρνει το παπί για 1600).

Επίσης υπάρχει άλλο ένα νορμάλ ΧΤ600 του 94 και αυτό (σε άλλο μαγαζί, θα το δω αύριο από κοντά) που το δίνουν 2600.

Τι λέτε ρε παιδιά;
Αξίζει το μηχανάκι;

υσ: μην το ξεσκίσετε ρε...

:wave2: :( :wave2: :( :wave2:

afrotwin
13/07/2004, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Λοιπόν, να μην τα πολυλογώ, αγοράζω νέο μηχανάκι (συμπλέκτης... αχ, βαχ!) και θέλω καμιά συμβουλή από πιο εμπειρους στο ζήτημα ανθρώπους!

Σήμερα έκανα μια γύρα στα μαγαζιά και δεν είδα και πολλά πράγματα που να μου άρεσαν και να άρεσαν και στην τσέπη μου (ψάχνω κάτι γύρω στα τρία χιλιάρικα...).
Ξεκίνησα για κάτι στα 250 και άνω κυβικά, σε καλή κατάσταση, αξιοπρεπές γενικά που να μου αρέσει στο μάτι και να μη μου φάει το πορτοφόλι.

Είδα κάτι άθλια ΑΧ-1 και γενικά πολλά αρχαία εκτρώματα.

Ένα από αυτά που μου άρεσαν ήταν όμως ένα ΧΤ500 του 94 με αλλαγμένα τελικό (Laser) και λάιμούς, σωληνάκια υψηλής, αλλαγμένο ψυγείο και καινούργια λάστιχα. To μηχανάκι φαινόταν προσεγμένο και ο τύπος το έδινε 2800 (επίσης είπε πως παίρνει το παπί για 1600).

Επίσης υπάρχει άλλο ένα νορμάλ ΧΤ600 του 94 και αυτό (σε άλλο μαγαζί, θα το δω αύριο από κοντά) που το δίνουν 2600.

Τι λέτε ρε παιδιά;
Αξίζει το μηχανάκι;

υσ: μην το ξεσκίσετε ρε...

:wave2: :( :wave2: :( :wave2:

pigene pare to xt me kanena pou na mpori na katalavi an exi iposti tipota vanafso ke min kanis erotisis genikos ke aoristos
prota 8a paris ena skoupoksilo 8a valis epano manetes ke 8a kanis prova tis alages me simplexti:rotflmao:
min paris to xt ke se feri kapaki ekso apo to magazi:lol:
ke gelasi ke i ka8e mpougatsa:rotflmao:
ante na ginis ke esi mixanovios tis prokopis
na ksekinisis tin stadiodromia tou aliti tsantakia me mixani aksioseon
anakefaleosi.
pigene pare to xt re na telionoume pou anarotiese kiolas

DUKASII
13/07/2004, 08:18
TO XT..TOY 94....POY STO DIAOLO RE TO BRHKE TO PSYGEIO;;KAI OTAN LES PSYGEIO RE PALIKARI TI ENNOEIS;;
THS DELTA;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TESPA ...TO MHXANAKI TO EIXE KAGOYRAS OPOTE EINAI KARGA LIOMENO KAI TALAIPORHMENO...[AKOY YPSHLHS STO XT KAI PSYGEIA]
KAI H GNOMH MOY EINAI NA PAREIS MHXANAKI XORIS ...KREMA..EEE XORIS METATROPES!

KAI POY SE..MHN FOBASE...DEN YPARXEI PERIPTOSH NA FAS KAPAKI ME TO XT...

DE SHKONETAI!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GST
13/07/2004, 08:37
για να στο πω διαφορετικα θα δωσεισ 1.000.000 δρχ για να αγορασεισ μηχανη 10ετιασ;;;:nono:

γνωμη μου ειναι οτι οτι μηχανη και να ειναι αυτη θα σου ζηταει πολλα ........ψαξε κατι σε 250cc για αρχη και οχι κατω του 97-98.
και μη παρασυρεσε με την ιδεα γιατι οποιοσ βιαζετε σκονταυτει.
τα 250 κυβικα ειναι πολυ καλη αρχη θα μαθεισ γρηγοροτερα θα την εμπιστευτεισ ευκολοτερα και η εξελιξη θα ερθει ομαλοτερα.:beer:

zoudis
13/07/2004, 08:48
Symfono apolyta me ton filo GST.
3.000 euro gia mixanaki 10etias ??? einai polla ta lefta....Ayto pano apo 2.000 euro den aksizei na dwseis, pistepse me.

pare kati se 250 h' se 400 (Diversion, Bros) alla kyrios pare kati neoteris hlikias (97-98-99). Ta 10 etias re ta pane gia aposyrsi tora !!!

Allios arakse sto papi h' sto scouter pou tyxon exeis, kane ypomoni mexri na mazepseis 5 frakgakia na pareis kati tis prokopis pou tha to xareis.

Stegna, alla etsi exoun ta pragmata. :winka:
:wave2:

idi
13/07/2004, 08:59
Καρνταση καλημερα

μη παρεις το ΧΤ. ειναι πολλα τα λεφτα για τετοιο μηχανακι. ο περικλης πουλησε αστερι ZXR400 2.000 ευρω μονο. ο κοσμος δε ξερει και πανε ολοι και περνουν ΧΤ κρατωντας τις τιμες ψηλα. κανε υπομονη και ψαξε καλα τι σε εκφραζει. το ΧΤ θα το κρατησεις 6 μηνες το πολυ και θα το βαρεθεις. γιατι δε παιρνεις ενα BROS400? :wave2:

afrotwin
13/07/2004, 09:04
elate re pedia min mou to xalate

mpougatsa min tous akous pigene pare to xt
min fovase re ine san to palio kalo krasi oso palio ine toso kalitero
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

cbanthropos
13/07/2004, 09:23
Φιλε μη παρεις τοσο παλια μηχανη σε τοσο υψηλη τιμη. Αυτη επρεπε να στη δινει 1000 ευρω. Επεισης οι μετατροπες δεν ειναι καλα πραγματα.
Δε θα σου πω τι κυβικα να παρεις, (αν και 250 πχ ΑΧ-1, XLR, ειναι πολυ καλα) απλα ψαξε το πολυ. Δες πολλες μηχανες. Και εχε υποψη σου οτι τωρα ειναι η ακριβοτερη περιοδος.

adam_tsouk
13/07/2004, 10:02
Φίλε mil έγω θα σου πω απλά ότι το πρώτο επίσημα δικό μου μηχανάκι (και όχι δανεικό κτλ) ήταν στα 18 μου ένα xr250 μεταχειρισμένο. Δεν είχα κανένα παράπονο και το είχα 3 χρόνια και με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο. Ελαφρή, με αρκετό γκάζι για πιτσιρικά που νομίζει ότι είναι ο καλύτερος κτλ...

Μπορείς να παίξεις και σε μοντέλα 2000 με αυτά τα λεφτά στα 250cc.
Σκέψου απλά ότι όταν θα θελήσεις να το δώσεις όσο πιο καινούριο θα είναι τόσο καλύτερα.

:wave2:

dez
13/07/2004, 13:09
ΟΚ, ξερω οτι εισαι Θεσσαλονικη αλλα... πωλουνται:
ενα ΧΤ 350 92, 1η αδεια 94 (δικο μου)
και
ενα XLR 250 (baja),1η αδεια 96 (φιλου)

Και τα 2 ειναι σε καλη κατασταση και με πολυ καλες και συζητησιμες τιμες...

milaber
13/07/2004, 14:07
Αρχικά είδα ένα XR 250 του 98 σε πολύ καλή κατάσταση το μηχανάκι (για XR ξεκίνησα την βόλτα, θα μου άρεζε πολύ για δεύτερο μηχανάκι και έχει και 28 αλογάκια) αλλά το έδιναν 3300 από το Makina και στο ίδιο μαγαζί ΧR 400 4750.

Μου φάνηκε ότι ξέφευγαν αρκετά...

Η γύρα δεν έχει τελειώσει παιδιά!
Τώρα θα πάω να δω τα εισαγόμενα από Γερμανίες και λοιπά.

milaber
13/07/2004, 14:13
Ψάχνω γενικά κάτι που να μην έχει τα τρελλά άλογα (αλλά σαφώς να έχει υπερδιπλάσια δύναμη από το παπί!).

Η μαλακία με το XR είναι ότι δεν παίρνει δεύτερο άτομο...
Τι θα την κάνω την Κατερίνα ρε γαμώτο;
Η άλλη μαλακία είναι ότι είναι ακριβό (αν και είδα μια αγγελία για ένα του 98 που το δίνουν 2650 και άλλη μια 2450).

υσ: για το ψυγείο μου το είπε ο τύπος εκεί.

milaber
13/07/2004, 18:42
Βρήκα και ένα TT-R 250 του 98 με 2100 ευρώ αλλαγμένη εξάτμηση, χούφτες και μάσκα.

Λέτε ρε παιδιά...
Έχω βαλτώσει...

Traveller
14/07/2004, 20:27
Hello kai pali,

loipon ta palikaria exoun dikio. Skeftomai na poulisw tin mixani mou (Freewind) kai na parw kati pio dinato. Timi apo 4500europoula.... Oxi den sou lew na tin pareis klp, outws i allws den kserw ti tha kanw telika. Sou lew omws na to psakseis. 3000euro gia 10etias mixani??? Dilad.i, i dikia mou pou exei ena xrono eleutheri stous dromous poso tha kanei 12000??? Pare kana moto triti klp pou exoun used. Olo kai kati tha vreis. Psaksto omws.

Take care,

Traveller

adam_tsouk
14/07/2004, 20:41
ναι ρε mil, ψάξ'το λίγο.
Πολά κορόιδα ψάχνουν, αν και το xr κάπου τόσο παίζει. Όσο για το 2ο άτομο αγώ το έβαζα μια χαρά και χωρίς παράπονα.

Το ΤΤ καλό ακούγεται αλλά ο Traveller έχει δίκιο για τις τιμές
(Το freewind το παίρνω 11.900!!! κλείνουμε;):lol:

SERDARIS.R1
15/07/2004, 08:31
ΕΧΩ ΤΕ 610 MOTARD ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΝ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΕΣΑΙ
3,800 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 2001 ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΗΣ ΚΥΡΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΔΙΝΩ ΛΟΓΟ
ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΙΣ (ΤΗΣ ΚΥΡΑΣ ΕΤΣΙ).

koufaloni
15/07/2004, 13:26
re file kai egw apo THESSALONIKI EIMAI K ΨΑΧΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΥ.

1) ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΒΡΙΚΑ ΑΧ 90 1800 ΕΥΡΩ!!! ΚΑΙ ΑΧ 94 3000!!! ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ CBF 250 4000EYRΩ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΡΕΘΩ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ.

2) ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ? ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ ΜΗΝ /// ΑΣ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙΙ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ

ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΔΕΣΙΜΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΑΛΙΟΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥΣ. Ε ΑΣ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΑ ΚΕΙΜΙΛΙΑ!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

milaber
15/07/2004, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
re file kai egw apo THESSALONIKI EIMAI K ΨΑΧΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΥ.

1) ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΒΡΙΚΑ ΑΧ 90 1800 ΕΥΡΩ!!! ΚΑΙ ΑΧ 94 3000!!! ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ CBF 250 4000EYRΩ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΡΕΘΩ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ.

2) ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ? ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ ΜΗΝ /// ΑΣ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙΙ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ

ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΔΕΣΙΜΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΑΛΙΟΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥΣ. Ε ΑΣ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΑ ΚΕΙΜΙΛΙΑ!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Για ΑΧ μην το συζητάς καν!
Άσχημο, παλλιό, αργό σε σχέση με το ΧR.

To CBF φίλε και εμένα μου άρεσε αλλά είναι και αυτό αδύναμο (20 αλογάκια) και τσιμπάει λίγο (4000 παίρνεις XR 400 του 98- 00!).

Ξέρω για το Auto- Moto Soulis προς το αερδοδρόμιο μεριά που φέρνει από εξωτερικό.

Αν θέλεις κάνουμε καμιά γύρα και μαζί (εγώ τα ψιλογύρισα ήδη τα μαγαζιά στην Κ. Καραμανλή).

Που μένεις ακριβώς;

:wave2: :wave2: :wave2:

Spazz
15/07/2004, 14:01
τραβα παρε ενα καθαροαιμο


να ρωτησω κατι?αν πας σε ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα και πεις πως ενδιαφερεσαι για ενα μηχανακι υπαρχει περιπτωση να στο δωσουν για ενα τετραγωνο να το δεις?????????

milaber
15/07/2004, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
τραβα παρε ενα καθαροαιμο


να ρωτησω κατι?αν πας σε ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα και πεις πως ενδιαφερεσαι για ενα μηχανακι υπαρχει περιπτωση να στο δωσουν για ενα τετραγωνο να το δεις?????????

Καθαρόαιμο ρε φίλε φαντάζομαι θα είναι ζόρικο για καθημερινά!

Βόλτα δεν ξέρω αν θα μπορέω εγώ να το πάρω μιας και δεν έχω οδηγήσει ποτέ με συμπλέκτη!

Που θα πάει όμως;
Θα κάνω προπόνηση ως τότε!

:D :wave2: :D