PDA

View Full Version : Race to Dakar



Stergios69
03/01/2007, 19:33
Ένα πολύ καλό DVD έλαβα ως δώρο χριστουγέννων, το Race to Dakar, με θέμα την προετοιμασία και συμμετοχή μιας ομάδας 3 ατόμων με μοτοσυκλέτες στο Lisbon-Dakar του 2006.
Έχει διάρκεια κοντά 7 ώρες και είναι μια καλή ματιά ίσως για πρώτη φορά από όσο ξέρω, εκ των έσω για τον αγώνα και μάλιστα με μοτοσυκλέτα...
Όσοι είδατε το Long Way Round, ο Charlie Boorman, εδώ τρέχει με BMW 650gs, την 5ή μέρα σπάει και τα 2 χέρια και οδηγάει μέχρι το τέλος της ειδικής, άλλα 150 χιλιόμετρα :eyepop: :a19:
Ενδιαφέρον επίσης έχει τι συνέβει με τον 3ο της παρέας όταν εγκαταλείπει την 11η μέρα που τον αφήνουν στην έρημο μόνο του για 20 ώρες...
Θα το βρείτε στα γνωστά μέρη και προς το παρόν δεν έχει ούτε αγγλικούς υπότιτλους...


73544

DimChios
03/01/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Ένα πολύ καλό DVD έλαβα ως δώρο χριστουγέννων, το Race to Dakar, με θέμα την προετοιμασία και συμμετοχή μιας ομάδας 3 ατόμων με μοτοσυκλέτες στο Lisbon-Dakar του 2006.
Έχει διάρκεια κοντά 7 ώρες και είναι μια καλή ματιά ίσως για πρώτη φορά από όσο ξέρω, εκ των έσω για τον αγώνα και μάλιστα με μοτοσυκλέτα...
Όσοι είδατε το Long Way Round, ο Charlie Boorman, εδώ τρέχει με BMW 650gs, την 5ή μέρα σπάει και τα 2 χέρια και οδηγάει μέχρι το τέλος της ειδικής, άλλα 150 χιλιόμετρα :eyepop: :a19:
Ενδιαφέρον επίσης έχει τι συνέβει με τον 3ο της παρέας όταν εγκαταλείπει την 11η μέρα που τον αφήνουν στην έρημο μόνο του για 20 ώρες...
Θα το βρείτε στα γνωστά μέρη και προς το παρόν δεν έχει ούτε αγγλικούς υπότιτλους...





Εγώ θα πώ μπράβο στον τύπο άν και σε λίγο....





θα βγούν πάλι οι "γνωστοί-άγνωστοι" να "κράξουν"!

:smokin:

Stergios69
03/01/2007, 19:59
Δε πα να κράξουν...
Αμα δεις το τι παίζει με την μοτο... φαντάσουν να φτάσεις σε σημείο να σηκώσει το άφρικα 20 φορές, μέσα σε 100 μέτρα, μετα από 400 χλμ χώμα, και να πρέπει να κάνεις καμιά 100 ακόμα... :evil:
Οι τύποι έκαναν κάθε μέρα, την διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αθήνα από χώμα για 15 μέρες (όσοι τερμάτιχαν)

crs-k
03/01/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
.............................

θα βγούν πάλι οι "γνωστοί-άγνωστοι" να "κράξουν"!

:smokin:


Προκατειλημμενε! :mad:



:lol: :rotflmao: :lol:

DimChios
03/01/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προκατειλημμενε! :mad:



:lol: :rotflmao: :lol:




Έρωτα και γλυκό μου βάσανο, ΕΣΥ!!!

:blush: :blush:












Ρε το μλκ, όλα τα βλέπει τελικά!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
03/01/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Έρωτα και γλυκό μου βάσανο, ΕΣΥ!!!

:blush: :blush:


Αμα ειναι να καρφωνομαστε ... :sad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ρε το μλκ, όλα τα βλέπει τελικά!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ετσι ειμαστε εμεις οι Πλουσιοι και Διασημοι ! :evil:

Κι ας προσπαθουμε να κανουμε και δουλεια ... :sick:





Καποιος Γενικος να μας κοψει ρε, γιατι θα τα βγαλουμε ΟΛΑ στα φορα ... :(

:lol: :rotflmao: :lol:

Respect
03/01/2007, 21:00
Tο κατεβάζω... :beer: :wave2:

Electra
03/01/2007, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Δε πα να κράξουν...
Αμα δεις το τι παίζει με την μοτο... φαντάσουν να φτάσεις σε σημείο να σηκώσει το άφρικα 20 φορές, μέσα σε 100 μέτρα, μετα από 400 χλμ χώμα, και να πρέπει να κάνεις καμιά 100 ακόμα... :evil:
Οι τύποι έκαναν κάθε μέρα, την διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αθήνα από χώμα για 15 μέρες (όσοι τερμάτιχαν)


+1000

:winka:

Trickster
03/01/2007, 21:57
Ο ήρωας στο συγκεκριμένο (καλά σίγουρα και ο πιό έμπειρος) είναι ο Simon. Είναι αυτός που είχε αναλάβει την off road εκπαίδευση των Boorman, McGregor για το longway round.
Γενικά θα ήταν πολύ πιο ωραίο από το long way around αν δεν φρόντιζε ο Boorman να κλαίγεται σαν αδερφή πάλι και σε αυτό το project.
Από την αρχή βλέποντας έβαζα στοίχημα ποιός θα βγεί πρώτος έξω... και δυστυχώς έπεσα μέσα!! Αν το παραβλέψεις ωστόσο αυτό είναι ενδιαφέρον να δεις τι παίζει στον φημισμένο αυτό αγώνα και τι πίκρα περνάνε οι συμμετέχοντες σε αυτό.. :) :)

Trickster
03/01/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Εγώ θα πώ μπράβο στον τύπο άν και σε λίγο....





θα βγούν πάλι οι "γνωστοί-άγνωστοι" να "κράξουν"!

:smokin:

Τα bmw μια χαρά τα καταφέραν στην έρημο..

για αυτό δεν έχουν βγει να κράξουν...και όχι γιατί δεν το έχουν δει ακόμα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(φυσικά βοήθησε λίγο και η μετάλλαξη που έγινε από την touratech.. :smokin: )

STOYBI
03/01/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Τα bmw μια χαρά τα καταφέραν στην έρημο..

για αυτό δεν έχουν βγει να κράξουν...και όχι γιατί δεν το έχουν δει ακόμα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(φυσικά βοήθησε λίγο και η μετάλλαξη που έγινε από την touratech.. :smokin: )


Τι καταφεραν τα bmw στην ερημο ??? :confused:

:confused:

Trickster
03/01/2007, 22:59
O Simon τερμάτισε κανονικά.. τώρα ναι θα μου πεις οτι κυριαρχεί η ktm.. τελικά το μεγαλύτερο ρόλο ίσως να τον παίζει και η ψυχή του καθενός ..

(ακούς dim;; :lol: :lol: )

Nik0s
17/04/2007, 10:34
Μου ήρθε σήμερα το εν λόγω DVD..
επίτηδες δεν διάβασα όλο το Thread για να έχω αγωνία :lol:

Cpt. Haddock
17/04/2007, 10:42
πάμε για νέα αγορά..

:uplate:



Ξέρει κανείς αν υπάρχει dvd για νότια αμερική; :D :smokin:

Nik0s
17/04/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
πάμε για νέα αγορά..

:uplate:



Ξέρει κανείς αν υπάρχει dvd για νότια αμερική; :D :smokin:


ρώτα στη ΜΑΚΑΝ, σίγουρα θα υπάρχει :p

Trickster
17/04/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Μου ήρθε σήμερα το εν λόγω DVD..
επίτηδες δεν διάβασα όλο το Thread για να έχω αγωνία :lol:

Νίκο σε κόβω να έχεις ονειρώξεις με θέμα συμμετοχή στο dakar αφού το δεις..!

:a01: :a01:

DimChios
17/04/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Νίκο σε κόβω να έχεις ονειρώξεις με θέμα συμμετοχή στο dakar αφού το δεις..!

:a01: :a01:


Και ασφαλώς θα ξεκινήσει με δύο-τρείς περιποιημένες :a31: :a31: :a31:









:blush: :D

Nik0s
18/04/2007, 19:44
Λοιπόοοοον.... εντυπώσεις.

Τελικά ο Boorman είναι απλά ένας κακομαθημένος, κλαψιάρης, μια αδερφή σκέτη...
:lol: Από την ώρα που ξεκίνησε ο αγώνας, μέσα στη γκρίνια και την κλάψα, να μπορεί να φτιάξει ούτε το roadbook σωστά...Άλλο το Long way round και πάμε βόλτα στη Μογγολία και άλλο μέσα στην έρημο με το χρονόμετρο να τρέχει και τα φορτηγά να σε περνάνε από πάνω.... Ενώ ο Pavey, άρχοντας, τελείωνε κάθε stage με ένα χαμόγελο στα χείλη, προσγειωμένος, συγκεντρωμένος. Επίσης καλός και ο άλλος ο κακομοίρης που τα παράτησε στους αμμόλοφους, αν και πήγαινε μια χαρά.

Δεν ήξερα οτι τρέχουν γυναίκες με μοτοσυκλέτες στο Dakar.. Μπράβο τους, και ειδικά στην Αγγλίδα (πρώτη αγγλίδα που τερματίζει), που είχε και τα χρονάκια της.

Πάντως αποδεικνύεται, οτι το Dakar δεν είναι παιχνίδι, οτι όντως είναι ο πιο δύσκολος αγώνας, ένας εφιάλτης για logistics, μηχανικούς, ομάδες υποστήριξης κτλ.

Όπως και να'χει, χάρηκα που τερμάτισε ο Pavey, για τον Boorman ήμουν κι εγώ σίγουρος οτι δεν υπάρχει περίπτωση. Το dvd, αν μη τι άλλο, δίνει μια ματιά από μέσα στο Dakar και το ευχαριστήθηκα... :cool:

Πάω να βρω 200.000 ευρώ για να συμμετάσχω το 2065
:lol:

miraze
26/04/2007, 16:07
Πραγματικά το DVD αξίζει κάποιος να το δεί.

Η περιγραφή,από μέσα,του αγώνα και των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν , είναι τελείως διαφορετική από όσα ήξερα ή είχα δεί.

Vstrommer71
26/04/2007, 22:15
OK,το ειδα κι εγω χαρη στην ευγενικη χορηγια του Στελιου που μου εστειλε τα ντιβιντια!:beer:
Εγω δεν ξερω τι εχετε παθει και τα εχετε βαλει με τον Boorman,για μενα ο τυπος εχει εναν χαβαλε απιστευτο και εναν αυτοσαρκασμο που σκοτωνει.Παραδοξως(αν και Irishman) μιλαει καλα Αγγλικα και ετσι καταλαβαινουμε τι λεει κι εμεις οι-οχι καλοι γνωστες της Αγγλικης-,ακριβως αντιθετα μα τον Peavey ο οποιος,σαν γνησιος Αυστραλος,ειναι ο μπελας του μεταφραστη:rotflmao: !
O Simon βεβαια ειναι πολυ σκληρο καρυδι(οπως καθε σχεδον Αυστραλος!) και δικαιολογημενα ηταν αυτος που ειχε τις περισσοτερες πιθανοτητες και τελικα τερματισε.Ο Boorman τα πηγε τηρουμενων των αναλογιων αρκετα καλα,οπως και ο ετερος της παρεας ο Μatt.
Τωρα συνολικα το Dakar περιγραφεται με την ατακα του Boorman:''...f@ckin' crazy!"
:lol: :lol: :lol: :lol:

zanny
27/04/2007, 09:49
Κλάψα-ξεκλάψα, νομίζω μαγκιά του που αποφάσισε και πήγε..

Είχε βέβαια και καβάντζα το οικονομικό και ολόκληρη ομάδα από πίσω, σε αντίθεση με άλλους
που πάνε παρέα με το φίλο-αυτοδίδακτο-μηχανικό-ηλεκτρολόγο τους και τρέχουν, αλλά εν πάση,
νομίζω ότι θέλεις αρ@@δια και μόνο για να αποφασίσεις να συμμετάσχεις εκεί.

Και στην τελική δεν έχει και κανα υφάκι του τύπου "τρέχω-στο-dakar-και-τους-γ@μ@ω-όλους"..

mesh
27/04/2007, 15:21
Se anti8esh me sena poy 8a pas ena 36wro kai mas exeis ......ta frydia...:lol: