PDA

View Full Version : Αμ δεν παιρνει...



possidi
04/01/2007, 00:09
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!

Λοιπον τα φωτα σας: Εχω το CBF 600 ΑΒS και πριν απο κανα δυο ωρες μου μεινε στη μεση του πουθενα. Δεν θα μακρυγορησω με το πως και γιατι...[μπορει να μπουκωσε-μπορει και να επεσε η μπαταρια] το θεμα ομως ειναι οτι ουτε και οταν καρφωνω τη δευτερα σε κατηφορα και ατομο που σμπρωχνει παιρνει... :confused: :confused: :confused:

Λετε να επαθα καμια ζημια? Πειτε καμια ιδεα γιατι θα μου την φανε εκει που την εχω...

Ευχαριστω πολυ παιδες!!!

GIXXERAKIAS
04/01/2007, 00:21
:confused: δηλαδη οταν τραβας μιζιες δεν παιρνει?Εχει μπαταρια και δεν παιρνει παρα μονο με σπρωξιμο?Πηνια βολαν μου μυριζεται η φαση,την ειχε πατησει και φιλος παλι με χοντα.Ελπιζω να ειναι τιποτα πιο απλο και να μην μπλεξεις γιατι ο φιλος ετρεχε στον σαρακακη 2 με 3 μηνες για τα ανταλακτικα!Αλλος κανεις μηπως ξερει κατι?Καλα ξεμπερδεματα:wave2:

possidi
04/01/2007, 00:33
Μπαταρια και να μην ηταν τωρα πια δεν εχει σημασια μιας και εχει ξελιγαδει πια απο τις προσπαθειες...

Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης: Ειναι δυνατον να μην παιρνει με "καρφωτη" δευτερα και τρελλο σμπρωξιμο σε κατηφορα...?

Εννοειται πως ο διακοπτης Run ειναι ανοιχτος...

Τι εγινε ρε παιδια.... ..... ..... .....?

GIXXERAKIAS
04/01/2007, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Μπαταρια και να μην ηταν τωρα πια δεν εχει σημασια μιας και εχει ξελιγαδει πια απο τις προσπαθειες...

Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης: Ειναι δυνατον να μην παιρνει με "καρφωτη" δευτερα και τρελλο σμπρωξιμο σε κατηφορα...?

Εννοειται πως ο διακοπτης Run ειναι ανοιχτος...

Τι εγινε ρε παιδια.... ..... ..... .....? Καλα πιο πανω γραφεις οτι παιρνει με ζπρωξιμο απο 2ο ατομο γιατι δεν την πηρες ετσι και να την πηγαινες στο σπιτι σου η σε καποιο συνεργειο που ξερεις?Πντως για εκει ειναι η δουλεια,ρευματα και ισως και ανορθωτης.Αν εχεις διαβασει εδω μεσα τα χοντα πασχουν σε πηνια βολαν και ανορθωτες.Ειναι αρκετα παιδια που το εχουν παθει!Ειναι αργα για πολλες απαντησεις τωρα,απο αυριο θα μπουν οι 'ειδικοι':D

Καλα ξεμπερματα σου ευχομαι και παλι:wave2:

possidi
04/01/2007, 00:51
ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ..... ........ ....... ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΚΑΣΤΗ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ Α Α Α Α...... Ευχομαι αυριο το πρωι να ειναι εκει... ... ... Ας οψεται ο συναγερμος... ... ... ...

GIXXERAKIAS
04/01/2007, 01:20
Εγω παντως θα εχτιζα σκοπια εκει η ακομα καλυτερα θα ζηταγα απο ενα φιλο με φορτηγακι να την παρει,αν δεν θες να πληρωσεις την μεταφορα της 50ε απο οπου και αν ειναι παρε ενα τηλ και κανε την καλη να μην σε τρωει το αγχος και πηγαινε την σπιτι σου!

Μοτο service 6944 541411
και τηλ αναγκης 210 4971887 24ωρη εξυπηρετηση

Ειχαμε μεινει με ενα φιλαρακι απο λαστιχο και δεν υπηρχε εκει κοντα βουλκανιζατερ,ουτε ειχαμε κιτ επισκευης οποτε ειχε ο φιλαρακος το τηλ και μας εσωσε απο πολυ ζπρωξιμο βραδυατικα και πηρα και γω μια καρτα του,δηλ αυτοκολητο και το εχω στο βιβλιαρακι για το διπλωμα μου παντα κολλημενο:wave2:

pissaman
04/01/2007, 09:01
Φυσικά και δεν μπορεί να πάρει με σκαστή δευτέρα γιατί δεν έχει ξεμπλοκάρει το immobilizer. Τουλάχιστον τώρα που δεν έχει μπαταρία!

makis206
04/01/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Φυσικά και δεν μπορεί να πάρει με σκαστή δευτέρα γιατί δεν έχει ξεμπλοκάρει το immobilizer. Τουλάχιστον τώρα που δεν έχει μπαταρία!

Το CBF-600 δεν έχει immobilizer καρντιά μου !:blush: :lol:

:beer: :beer:

pissaman
04/01/2007, 09:27
:uplate: :hypnotize :eyepop: :blush:
Σήμερα δεν ξύπνησα καλά!:lol: :lol: :lol:
Γράψτε λάθος!
όντως δεν έχει immobilizer!
:smokin: :beer:

el_hymador
04/01/2007, 10:53
δωσε λιγο παραπανω data

...προφανως η μιζα γυρναει(γυρνουσε μαλλον)....ρευμα εχεις παντου? τσεκαρες αν δινει στα μπουζοκαλωδια? καλα ετσι στα καλα καθουμενα σε αφησε?
εν κινηση , η το ειχες σταματησει και δεν ξαναπηρε?

Nostra
04/01/2007, 12:47
με ελλιπείς πληροφορίες δε πρόκειται να βγάλουμε άκρη....



μπορεί να είναι από κάτι πολύ απλό εώς μαλακία έως και κάποια βλάβη... το τελευταίο είναι λίγο χλωμό...

OldMan
04/01/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
με ελλιπείς πληροφορίες δε πρόκειται να βγάλουμε άκρη....

Ενώ με πλήρεις πληροφορίες, θα βάλετε μπροστά το μηχανάκι με τηλεχειρισμό ...!!! :a31:

possidi
04/01/2007, 14:39
Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις!

1. Ρευμα δεν υπαρχει καθολου πλεον αφου ξελιγωθηκε η μπαταρια απο τις προσπαθειες. Επομενως δεν παει ρευμα στα μπουζοκαλωδια...

2. Σην αρχη η μιζα γυρνουσε καπως αλλα μαλλον νωχελικα και αυτο με οδηγει στο συμπερασμα-υποθεση οτι η μπαταρια ηταν εξαρχης καπως "πεσμενη" λογω μιας σχετικης ακινησιας η μαλλον περιορισμενων χιλιομετρικων αποστασεων....τι να πω?

3. το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ ΣΚΑΣΤΗ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ... αυτο ειναι και το θεμα που με απασχολει... με αλλα λογια δε με πολυενδιαφερει το γιατι και πως με αφησε ρε παιδια... στο φιναλε την παω συνεργειο αφου την ξεκοκαλισω μονος μου... ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΚΑΣΤΗ? ειναι λογικο?... ανησυχω...

4. Τωρα το πιο σημαντικο...ψαχνω καλωδια για να προσπαθησω να τη βαλω μπροστα με μπαταρια αυτοκινητου. Μπορει κανποιος να μου θυμησει που και πως θα κανω τη γειωση δεδομενου του οτι αν θυμαμαι καλα μονο ο ενας πολος της λιλιπουτιας μπαταριας μας ειναι προσβασιμος αμεσα... .... σωστα?

Ευχαριστω που διαβασατε μεχρι εδω !!!

Περιμενω online παιδες...:beer:

OldMan
04/01/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
...ψαχνω καλωδια για να προσπαθησω να τη βαλω μπροστα με μπαταρια αυτοκινητου. Μπορει κανποιος να μου θυμησει που και πως θα κανω τη γειωση δεδομενου του οτι αν θυμαμαι καλα μονο ο ενας πολος της λιλιπουτιας μπαταριας μας ειναι προσβασιμος αμεσα... .... σωστα?

Δυστυχώς θα πρέπει να ενώσεις το Θετικό πόλο της μπαταρίας σου (αυτόν που ΔΕΝ είναι προσβάσιμος) με τον Θετικό πόλο της βοηθητικής μπαταρίας !!

Για τον αρνητικό, υπάρχουν 3 επιλογές:

(-) με (-) απευθείας (δεν συνίσταται, αλλά το έχω κάνει άπειρες φορές χωρίς πρόβλημα)

(-) δικιάς σου με γείωση της βοηθητικής (αν είναι πάνω σε όχημα, εννοείται..)

γείωση δικιά σου με (-) βοηθητκής (strongly recommended !!)

:wave2: :beer: :wave2:

Nostra
04/01/2007, 15:21
αν έχει μπλοκάρει ο συναγερμός όσο και να σπρώχνεις... ξέρεις τι θα πάρεις... :rolleyes:

OldMan
04/01/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
αν έχει μπλοκάρει ο συναγερμός όσο και να σπρώχνεις... ξέρεις τι θα πάρεις... :rolleyes:

Για να μην πάρει αυτά που ξέρει, τον απομονώνει ...!!!

Είτε με το καλό (αν έχει κλειδί..) είτε με το άγριο (κόφτης καλωδίων, καλώδιο Φ10, κλέμα ή μονωτική...) :wave2:

Nostra
04/01/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να πάρει αυτά που ξέρει, τον απομονώνει ...!!!

Είτε με το καλό (αν έχει κλειδί..) είτε με το άγριο (κόφτης καλωδίων, καλώδιο Φ10, κλέμα ή μονωτική...) :wave2:

εγώ πάντως που δεν κατέχω ... τηλέφωνο σε γνώστη και μεταφορική για συνεργείο...

possidi
04/01/2007, 17:29
Νικητης ο Nostra !!!

Την πηγαμε συνεργειο και κατα 90% μου ειπαν οτι φταει και παλι ο συναγερμος....PATROL LINE παρακαλω...

Θα μαθουμε ομως αυριο αναλυτικοτερα τι εχει συμβει και θα σας πω ολα τα παρατραγουδα...

Υ.Γ. Αν φταει παλι ο συναγερμος θα ειναι η τριτη φορα μου μου δημιουργει προβλημα...Δεν παει να μαμηθει λεω γω? Και επειδη εχω νευρα σας υποσχομαι οτι θα σας πω ονομα και μοντελο συναγερμου καθως και ονομα και καταστημα του "κυριου" που επιμενει ακομα πως ειναι απο τους καλυτερους που κυκλοφορουν... Αφου ειναι ο καλυτερος λοιπον θα του κανω εγω σουπερ διαφημιση να δουμε μετα τι θα πει... Ε μα ειναι δυνατον τριτη φορα ο συναγερμος???

STOYBI
04/01/2007, 17:31
Η περιπτωση να εχει μεινη απο βενζινη παιζει ???? :confused: :confused:

Λεω τωρα.... :blush:

Nostra
04/01/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Νικητης ο Nostra !!!



:nono: :nono: :nono: :nono:


νικητής το συνεργείο μου...



είχα πάρει τηλ. και τους ρώτησα αν μπορεί (και κάνει στην ανάγκη) να πάρει η μηχανή μας σπρώχνοντας μπροστά...

με δευτέρα ή ακόμα καλύτερα με τρίτη μου είπαν, αναλόγως της φόρας αλλά μόνο στην ανάγκη...


αλλά εξηγώντας τα ολίγα συμπτώματα που είχες αναφέρει... μΕ είπαν ...

μάλλον ο συναγερμός έχει συνδεθεί μαλακισμένα...


τηλεφωνική διάγνωση έδωσαν πάλι από το χειρουργείο ... :D :D :D


:wave2: :wave2: :wave2:

possidi
04/01/2007, 17:41
Α ρε Nostra...

Μακαρι να 'μουν Αθηνα να πηγαινα και γω στο συνεργειο το δικο σου γιατι εδω... .... ...

Τελος παντων, να δω τι κουστουμακι θα μου 'ρθει παλι αυριο παναγια μου...! ! ! !

Πραγματικα ομως αυτος ο συναγερμος ειναι το κατι αλλο... Δεν υπαρχει αυτος ο συναγερμος... ... Δεν παιζεται σας λεω... ... ... Τριτη φορα? ? ? Δηλαδη αν ημουν ταξιδακι τι θα κανα... ...?

Σας κουρασα παιδια. Εφυγα. Και παλι ευχαριστω Nostra!

Nostra
04/01/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
Τελος παντων, να δω τι κουστουμακι θα μου 'ρθει παλι αυριο παναγια μου...! ! ! !


το κουστουμάκι να το πας σε αυτόν που σου τοποθέτησε τον συναγερμό μαζί με απειλή για καταγγελία στο ΙΝΚΑ και στο υπουργείο εμπορίου...





λέμε τώρα... :smokin:

bartlal
04/01/2007, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi

Υ.Γ. Αν φταει παλι ο συναγερμος θα ειναι η τριτη φορα μου μου δημιουργει προβλημα...Δεν παει να μαμηθει λεω γω? Και επειδη εχω νευρα σας υποσχομαι οτι θα σας πω ονομα και μοντελο συναγερμου καθως και ονομα και καταστημα του "κυριου" που επιμενει ακομα πως ειναι απο τους καλυτερους που κυκλοφορουν... Αφου ειναι ο καλυτερος λοιπον θα του κανω εγω σουπερ διαφημιση να δουμε μετα τι θα πει... Ε μα ειναι δυνατον τριτη φορα ο συναγερμος???

με τον παλιο μου συναγερμο μου ειχε τυχει 3 φορες! (:eyepop: ) να μου ακινητοποιησει την μηχανη εν κινησει...

ετσι ειπα και εγω να τον αλλαξω.

να πω την (μαυρη) αληθεια, δεν ελεγξα αν ηταν σωστα συνδεδεμενος, μιας και ηθελα ετσι και αλλιως να τον αλλαζα (ηταν μεταχειρω ο παλιος, και δεν μΕ γεμιζε το ματι, σε αντιθεση με σενα που πρεπει να την πας σε αλλο ηλεκτρολογο να ελεγξει την συνδεσμολογια του)!

:wave2:

johnpan
04/01/2007, 19:36
υπάρχουν πολλοί μλκηδες που κάνουν ανεπίτρεπτα λάθη στη συνδεσμολογία, και παίρνουν ρεύμα από όπου λάχει. Εχει συμβεί δε, το μηχανάκι να χάσει αρκετά άλογα αφού τραβιόταν ρεύμα από σημείο που επηρέαζε την ανάφλεξη. Αντε να βρεις άκρη, είναι να μη σου τύχει.

GIXXERAKIAS
04/01/2007, 19:41
Τωρα διαβασα το σκηνικο και ευτυχως εκανα λαθος στην δικη μου διαγνωση!Παλι καλα να λες που δεν ηταν τπτ το σοβαρο να τρεχεις!!
:beer: :wave2:

lyk0s
13/01/2007, 18:48
Ρε παιδια εμενα προχθες μου τελειωσε η μπαταρια που αφησα τα αλαρμ ανοιχτα για 5 λεπτα!

Γυρναω και βλεπω σε μια φαση τα φλας να αρχιζουν να ανασβοσβηνουν ολο και πιο αργα και λεω δεν μπορει...παω να βαλω μπρος....ντεντ μιζα...ευτυχως με λιγο σπρωξιμο πηρε σκαστη με δυτερα.

Τον συναγερμο παντως δεν τον ειχα βαλει τελευταια οποτε δεν εμεινε επειδη τραβουσε πολυ ο συναγερμος. Μαλλον εχει γινει μλκ στις ενωσεις και εχει διαρροη.

Οποτε possidi κοιτα και αυτο γιατι μπορει η συνδεσμολογια που σου εχουν κανει να ειναι οκ

Παντως εμενα ο συναγεμος μου εχει αδειασει την μπαταρια 5-6 φορες εως τωρα...και ο ηλεκτρολογος που μου τον περασε οταν την πηγα να την ελεγξει μου ελεγε οτι φταιει η μπαταρια του cbf που ειναι μικρη και δεν φτανει για μια τετοια μηχανη και μου εβαλε διακοπτακι για να κλεινω τα φωτα επειδη τραβανε πολυ...

Βγαλε ακρη τωρα...

revenger
13/01/2007, 20:41
Πράγματι η μπαταρία είναι οριακή σε χωρητικότητα και μπορεί να σου μείνει η μοτο και μόνο από ακινησία.
Όσο για την συνδεσμολογία του συναγερμού υπάρχει έτοιμη φύσα αναμονή από τον κατασκευαστή για να μην γίνονται λάθη.

JimmyZ
13/01/2007, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Πράγματι η μπαταρία είναι οριακή σε χωρητικότητα και μπορεί να σου μείνει η μοτο και μόνο από ακινησία.


Σε αυτό να μου επιτραπεί να διαφωνίσω λίγο.

Είχα να βάλω την δικιά μου μπροστά από τα μέσα Οκτώβρη. Για διάφορους λόγους προσωπικούς και επαγγελματικούς κυρίως δεν κατάφερα να καβαλήσω την καλή μου... Τέσπα...

Διαβάζοντας αυτό το πόστ μου μπήκανε ψίλοι στα αυτία μου και πρίν κανα δυο μέρες, μεσημέρι, είπα να δω τι γίνεται με τη δικιά μου μπαταρία.

Η μηχανή είναι παρκαρισμένη στην αυλή, σκεπασμένη με κουκούλα. Εκτεθημένη δηλαδή στα καιρικά φαινόμενα.

Ξεσκεπάζω, σκουπίζω λίγο τη σκόνη (την έπλυνα πριν την σκεπάσω αλλά λόγω αέρα σκονίζεται ελάχιστα), ανοίγω διακόπτη, βλέπω φώς.....(καλό σημάδι)...

Πατάω μίζα και πήρε σαν να την είχα κάνει βόλτα την προηγούμενη μέρα...



Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι μάλλον όλα αυτά τα προβλήματα τα δημιουργεί ΜΟΝΟ ο συναγερμός που βάζετε στην μηχανή σας και δεν φταίει σε τίποτα η μπαταρία.

Μην ξεχνάτε ότι εδώ κάνει και λίγο παραπάνω κρύο από την Αθήνα...

bonepeeler
13/01/2007, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi


Πραγματικα ομως αυτος ο συναγερμος ειναι το κατι αλλο... Δεν υπαρχει αυτος ο συναγερμος... ... Δεν παιζεται σας λεω... ... ... Τριτη φορα? ? ? Δηλαδη αν ημουν ταξιδακι τι θα κανα... ...?


Ρώτα κι εμένα που με άφησε η μηχανή 11 το βράδυ όταν πήγαινα Πάτρα.
Την επομένη στην Πάτρα ξυλώθηκε.:D

revenger
14/01/2007, 00:34
Αν η μπαταρία σου είναι πάνω από χρόνο και μετά από τόσο διάστημα αδρανείας και μάλιστα χειμώνα δεν σε άφησε τότε φίλε μου παίξε τζοκερ .
Η δουλειά μου είναι τα αντικλεπτικά.
Το χειμώνα πάντα έχουμε προβλήματα με τις μπαταρίες και δεν είναι πάντα τα αλαρμ Τις περισσότερες φορές είναι λάσκα οι βίδες από τους πόλους.
Μη γελάς καθόλου.
Ειδικά στο cbf. Αυτή η απροσεξία από μέρους του κατόχου μπορεί να τον βάλει σε πολλά έξοδα.
Ρίχνουμε καμιά ματιά πότε πότε στην μπαταρία .Καθαρίζουμε καλά τους πόλους και ρίχνουμε μονωτικό σπρέι.
Αν τα καθημερινά χιλ.κίνησης είναι λίγα χρειάζεται και καμιά φόρτιση .
Όσο αφορά τα αλαρμ. Όταν μου τις κουβαλάνε και βλέπω συνδεσμολογία αίσχος τρελαίνομαι .Δεν μπορεί 3 φορές να ήταν ελαττωματικός ο συναγερμος.Κατι λάθος στην τοποθέτηση γινεται.Το 80% της αξιοπιστίας του συναγερμού είναι η τοποθέτηση. Τι φταίει η Patrol αν ο τοποθετητης έστριβε τα καλώδια μεταξύ τους αντί να χρησιμοποιεί κόλληση για σιγουριά η τραβάνε γραμμές τροφοδοσίας από όπου νάνε και χωρίς ασφάλεια;
Για τραβάτε και κανένα αυτί βρε παιδιά.

johnpan
14/01/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
Αν η μπαταρία σου είναι πάνω από χρόνο και μετά από τόσο διάστημα αδρανείας και μάλιστα χειμώνα δεν σε άφησε τότε φίλε μου παίξε τζοκερ .
Η δουλειά μου είναι τα αντικλεπτικά.
Το χειμώνα πάντα έχουμε προβλήματα με τις μπαταρίες και δεν είναι πάντα τα αλαρμ Τις περισσότερες φορές είναι λάσκα οι βίδες από τους πόλους.
Μη γελάς καθόλου.
Ειδικά στο cbf. Αυτή η απροσεξία από μέρους του κατόχου μπορεί να τον βάλει σε πολλά έξοδα.
Ρίχνουμε καμιά ματιά πότε πότε στην μπαταρία .Καθαρίζουμε καλά τους πόλους και ρίχνουμε μονωτικό σπρέι.
Αν τα καθημερινά χιλ.κίνησης είναι λίγα χρειάζεται και καμιά φόρτιση .
Όσο αφορά τα αλαρμ. Όταν μου τις κουβαλάνε και βλέπω συνδεσμολογία αίσχος τρελαίνομαι .Δεν μπορεί 3 φορές να ήταν ελαττωματικός ο συναγερμος.Κατι λάθος στην τοποθέτηση γινεται.Το 80% της αξιοπιστίας του συναγερμού είναι η τοποθέτηση. Τι φταίει η Patrol αν ο τοποθετητης έστριβε τα καλώδια μεταξύ τους αντί να χρησιμοποιεί κόλληση για σιγουριά η τραβάνε γραμμές τροφοδοσίας από όπου νάνε και χωρίς ασφάλεια;
Για τραβάτε και κανένα αυτί βρε παιδιά.

Φίλε μου σε ευχαριστούμε για την απάντηση, και μιας και είσαι ειδικός πες εδώ δημόσια από πού επιτρέπεται να τραβάει κανείς ρεύμα και από που είναι εγκληματικό λάθος, ώστε να μπορούν και οι νέοι στο σπορ των ηλεκτρικών να τραβήξουν αυτιά και να τσεκάρουν τη συνδεσμολογία του μάστορα για να μη μένουν στη μέση του πουθενά. Ευχαριστούμε :beer: