PDA

View Full Version : Erwtisi.. diakena elegxos balbides..



xapos_kil
04/01/2007, 00:53
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ/ΜΕΡΑ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ VSTROMERS.. ΕΠΙΔΗ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥ.. Κ ΑΛΛΑΖΩ ΜΟΝΟΣ ΛΑΔΙΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΤΛ.. ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ...

ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ Κ ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΩΝ 24000 ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΚΕΝΩΝ ΒΑΛΒΙΔΩΝ Κ ΡΩΤΩ.. ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥΝ..; Κ ΜΕ ΤΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΛΕΓΧΕΤΕ.. ; ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΠΟΥΖΙ ΙΡΙΔΙΟΥ NGK K ΛΑΔΙΑ 10-50W ΤΗΣ BELLRAY ΤΑΚΑΚΙΑ Κ ΛΕΩ ΔΕΝ ΡΩΤΑΩ ΜΠΑΣ Κ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ.

OldMan
04/01/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από xapos_kil
ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥΝ..; Κ ΜΕ ΤΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΛΕΓΧΕΤΕ.. ;

Πρέπει να υπάρχουν στο Service Manual (λογικά...) !!

Τα διάκενα τα ελέγχεις με filler (αν και θα έπρεπε να λέγεται feeler..), πάχους αντίστοιχου με το διάκενο που ελέγχεις.

Δεν ξέρω αν έχεις καπελώτα ή βίδα-παξιμάδι, αλλά μάλλον δεν είσαι σχετικός με την διαδικασία (πιστόνι στο ΑΝΣ 1 κ.λ.π.), οπότε καλύτερα περιορίσου στην επιβεβαίωση των σωστών διάκενων (και όχι στην ρύθμιση..) !! :wave2:

dirtbird
04/01/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πρέπει να υπάρχουν στο Service Manual (λογικά...) !!

Τα διάκενα τα ελέγχεις με filler (αν και θα έπρεπε να λέγεται feeler..), πάχους αντίστοιχου με το διάκενο που ελέγχεις.

Δεν ξέρω αν έχεις καπελώτα ή βίδα-παξιμάδι, αλλά μάλλον δεν είσαι σχετικός με την διαδικασία (πιστόνι στο ΑΝΣ 1 κ.λ.π.), οπότε καλύτερα περιορίσου στην επιβεβαίωση των σωστών διάκενων (και όχι στην ρύθμιση..) !! :wave2:

feeler λέγεται...

dirtbird
04/01/2007, 13:51
Το filler, χρησιμοποιείται στην διαδικασία 'χτισίματος' μιας συγκεκριμμένης απόχρωσης (ποσοστό διαλυτικού στο χρώμα)...... αν θυμάμαι καλά..


Γενικά, ως χημικός όρος

OldMan
04/01/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
feeler λέγεται...

Κάτι ΔΕΝ ξεκινήσαμε καλά εμείς σήμερα...:D

(τελικά είναι "γεμιστής" ή "αισθαντής" ??)

dirtbird
04/01/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτι ΔΕΝ ξεκινήσαμε καλά εμείς σήμερα...:D




Μπα, η πανσέληνος (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33370) φταίει. :smokin:





























:winka:



(τελικά είναι "γεμιστής" ή "αισθαντής" ??)

ΑΝ θυμάμαι καλά, σε manuals κατά την διαδικασία ρύθμισης βαλβίδων, αναφέρεται ως feeler gauge.
:confused: :confused:

RIKOS
04/01/2007, 14:49
Το διακενο για τις βαλβιδες εισαγωγης ειναι μεταξυ 0,1-0,2mm ενω για βαλβιδες εξαγωγης 0,2-0,3mm.
Τα v-strom εχουν καπελωτα και γι αυτο ειναι πιο μπελαλιδικα η ρυθμιση τους, γιατι για να τα αλλαξεις πρεπει να βγαλεις τους εκεντροφορους και να βαλεις το καταλληλο καπελοτο. Οπως βλεπεις εχει αρκετη δουλεια και θελει και καποια γνωση οποτε το να το ανοιξεις θελει γενναια αποφαση.

OldMan
04/01/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIKOS
Το διακενο για τις βαλβιδες εισαγωγης ειναι μεταξυ 0,1-0,2mm ενω για βαλβιδες εξαγωγης 0,2-0,3mm.

Λίγο μεγάλες μου φαίνονται οι ανοχές ...!!! :look:

dirtbird
04/01/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λίγο μεγάλες μου φαίνονται οι ανοχές ...!!! :look:
Ενοείς το εύρος σωστής ρύθμισης, ε?

OldMan
04/01/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ενοείς το εύρος σωστής ρύθμισης, ε?

Ναι ρε Σωτήρη ...

Για να έχουμε από 0.1mm έως 0.2mm, θα πρέπει η ρύθμιση να είναι 0.15 mm (+)(-) 0.05mm !!!

Too much, don't you think so ?? :confused:

dirtbird
04/01/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Για να έχουμε από 0.1mm έως 0.2mm, θα πρέπει η ρύθμιση να είναι 0.15 mm (+)(-) 0.05mm !!!

Too much, don't you think so ?? :confused:

Να συμφωνώ ότι είναι προς το πολύ.
Βέβαια αν ο φίλος παραπάνω το έχει εκφράσει λάθος και είναι 0.15 +- .05 ε, τότε τρώγεται







είναι και Suzuki αλλά .... :blush:

OldMan
04/01/2007, 15:45
Τεσπα...

Απλά μου φαίνεται περιεργο, γιατί στις βαλβίδες ΠΡΩΤΑ ελέγχουμε και ΜΕΤΑ ρυθίζουμε (αν χρειάζεται..).

Δεν μου στέκει να θεωρηθεί Ο.Κ. ένα διάκενο είτε περνάει το 0.1 φίλερ είτε το 0.2 ..

(φαντάσου από τις 4 εισαγωγής η μία να είναι στο 0.1, οι δύο στο 0.2 και η άλλη κάπου ανάμεσα...) :eyepop:

xapos_kil
04/01/2007, 21:16
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ.. ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΑ ΟΧΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΖΑ.. ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ. ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΑΝΟΥΑΛ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ.. ΤΟ ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ Κ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΣΕΙ Κ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ..

OldMan
05/01/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xapos_kil
.. ΤΟ ΝΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ Κ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΣΕΙ Κ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ..

Εξαρτάται...
(και από τον μάστορα και από το μηχανάκι...)

Λογικά δεν χρειάζεται πάνω από 10-15 λεπτά για έλεγχο !!
(και κανα μισάωρο πριν για να κρυώσει το μηχανάκι...)

Για ρύθμιση, ο χρόνος περνάει σε Αϊνστανικές διαστάσεις (καμπυλώνεται, γίνεται σπείρα κ.λ.π.) :lol:

RIKOS
05/01/2007, 11:00
Μαλλον φιλε μου δεν εχεις ανοιξει το μηχανακι σου.Σε ολα αυτα που ειπες βαλε και καμια 1 1/2 ωρα για να βγαλεις καγκελα , πλαστικα, ντεποζιτο,φιλτρα,injection, ψυγειο, καπακια μηχανης και αλλα πολλα ψιλολογια.Α βαλε οτι πρεπει και να τα ξανατοποθετησεις ΣΩΣΤΑ.....οποτε παει η μερα σου στα συνεργεια.

OldMan
05/01/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIKOS
Μαλλον φιλε μου δεν εχεις ανοιξει το μηχανακι σου.

Κάνε κανένα quote για να δούμε ποιος δεν έχει ανοιξει το μηχανάκι του ...:D

Υ.Γ.
Την ώρα που περιμένεις να κρυώσει το μηχανάκι, βγάλε και κανένα κάγκελο, ρεζερβουάρ κ.λ.π.) :wave2:

xapos_kil
12/01/2007, 19:55
Λοιπον σήμερα αγόρασα τα λάδια της bel ray 10-50 fullsyn8etika EXS einai para poly kala..eidika twra to xeimwna fanike i diafora. Pira k mpouzi iridiou tis ngk IX seira k ayrio paw seinergeio na ta valw monos ennoeite..elegxos valvides den kanw telika afou to psaxa ligo 8a dw tis dw sta epomena 12000km. Perisotera apo ta apotelesmata tou maintence 8a sas pw ayrio.

DPF
14/01/2007, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι ρε Σωτήρη ...

Για να έχουμε από 0.1mm έως 0.2mm, θα πρέπει η ρύθμιση να είναι 0.15 mm (+)(-) 0.05mm !!!

Too much, don't you think so ?? :confused:


The valve clearance specification is different for intake and
exhaust valves.
Valve clearance must be checked and adjusted, 1) at the time of
periodic inspection, 2) when the valve mechanism is serviced,
and 3) when the camshafts are disturbed by removing them for
servicing.
%Valve clearance (when cold)
IN. : 0.10 – 0.20 mm (0.004 – 0.008 in)
EX. : 0.20 – 0.30 mm (0.008 – 0.012 in)
NOTE:
* The valve clearance should be taken when each cylinder is at
Top Dead Center (TDC) of compression stroke.
* The cams (IN & EX) on the front cylinder at position
A show
the front cylinder at TDC of compression stroke.
* The cams (IN & EX) on the rear cylinder at position
B show
the rear cylinder at TDC of compression stroke.
* The clearance specification is for COLD state.
* To turn the crankshaft for clearance checking, be sure to use a
17-mm wrench, and rotate in the normal running direction. All
spark plugs should be removed.
Before using a spark plug wrench, carefully turn the
spark plug by finger into the threads of the cylinder
head to prevent damage the aluminum threads.
Inspect every 24 000 km (15 000 miles, 48 months).

:beer: :wave2:

DPF
14/01/2007, 08:47
ΑΠΟ ΤΟ SERVICE MANUAL DL650 VSTROM.


74443

OldMan
14/01/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
%Valve clearance (when cold)
IN. : 0.10 – 0.20 mm (0.004 – 0.008 in)
EX. : 0.20 – 0.30 mm (0.008 – 0.012 in)


Όταν λέμε ότι τα V-Strom είναι "βαλούτες", παρεξηγιέστε ...!!! :D

DPF
14/01/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όταν λέμε ότι τα V-Strom είναι "βαλούτες", παρεξηγιέστε ...!!! :D

OLDMAN ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΒΑΛΟΥΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΟΡΟ.

:beer: :beer:

OldMan
14/01/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
OLDMAN ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΒΑΛΟΥΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΟΡΟ.

Μηχανήματα τα οποία -είτε εκ κατασκευής, είτε λόγω χρήσης και φθορών - έχουν όρια μηχανικών ανοχών τέτοια ώστε μπορεί να περάσει ανάμεσα το π@π@ρι του Κρούκη, χωρίς πρόβλημα !!! :wave2:

DPF
14/01/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μηχανήματα τα οποία -είτε εκ κατασκευής, είτε λόγω χρήσης και φθορών - έχουν όρια μηχανικών ανοχών τέτοια ώστε μπορεί να περάσει ανάμεσα το π@π@ρι του Κρούκη, χωρίς πρόβλημα !!! :wave2:

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ? ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ?
TNX ....

:beer: :wave2:

costas81
15/01/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μηχανήματα τα οποία -είτε εκ κατασκευής, είτε λόγω χρήσης και φθορών - έχουν όρια μηχανικών ανοχών τέτοια ώστε μπορεί να περάσει ανάμεσα το π@π@ρι του Κρούκη, χωρίς πρόβλημα !!! :wave2:

εχει τοσο μεγαλο π@π@ρι ο κρουκης???



:a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a9: :a9: :a9: :a9: