PDA

View Full Version : ΕΛΛΑΣ - ΣΤΡΑΤΟΣ - ΧΡΗΜΑΤΙΣΜΟΣ



el_hymador
04/01/2007, 21:37
Και εμεις βαρουσαμε σκοπιες....


Βαθμοφορος στο Ρουφ εναντι αμοιβης εκδιδε πιστοποιητικα ακαταληλοτητας Ι5 με την ευκολια που το ΙΚΑ συνταγογραφει φαρμακα ...

απο το 95 μεχρι σημερα απο το γραφειο οπου προϊστατο ο κυριος εκδοθηκαν καμια 20000 χιλιαδες πιστοποιητικα ακαταληλοτητας....

Η ολη ιστορια αποκαλυφθηκε οταν εγκατεστησαν κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης στο γραφειο του , οπου και καταγραφηκε ο κυριος να κλεβει / παραποιει στρατιωτικα εγγραφα που αφορουσαν την καταταξη ανδρων στον ΕΣ...

Απο εναν προχειρο ελεγχο διαπιστωθηκε οτι απο 3000 πσιτοποιητικα ακαταληλοτητας τα 700 ηταν πλαστα / ακυρα και αφορουσαν ποδοσφαιριστες , ''καλλιτεχνες'' , δικηγορους , δημοσιογραφους , γονους ''επιφανων'' οικογενειων...


διαπιστωση:


Το οτι ο ΕΣ ειναι για τα μπαζα το καταλαβαινει οποισδηποτε εχει αντιληπτικη ικανοτητα δεκαχρονου παιδιου.

Πιστευω οτι οσοι υπηρετησατε συμμεριζεστε αυτην την αποψη σε μικρο η σε μεγαλυτερο βαθμο...ελα ομως που τα να υπηρετησεις ειναι υποχρεωτικο....

:nono: ...οχι για ολους....προφανως το να σπαταλησει κανεις σχεδον δυο χρονια καθαριζοντας χεστρες και ανεχομενος την κομπλεξικη συμπεριφορα καθε μογγολου - τσοπανου αποτελει υποχρεωση μονο οσων δεν εχουν ακρη και χρημα...


ερωτηση:


Αν στο μεγαλυτερο φρουραρχειο της χωρας δεν μπορει να παρει κανεις χαμπαρι οτι παιζει λαμογια , τι γινεται σε αλλους πολυ πιο νευραλγικους τομεις του στρατου?

Σε αυτην την χωρα υπαρχει περιπτωση να βρεθει μια υπηρεσια , ενα συστημα κατι τελος παντων που να μην υπαρχει διαφθορα?

Τελικα μηπως ειμαστε ΜΑΛΑΚΕΣ και τρωμε στην μαπα τα σκατα προκειμενου να περνανε μερικα μουνοπανα καλα?
(αναλογιστειτε μονο ποσες λιγοτερες σκοπιες η ταλαιπωρια θα ειχατε υποστει αν ακαποια βυσματα δεν περανανε αδειες με το τσουβαλι...)

Αν ισχυει το παραπανω ποια ειναι η αναλογια μουνοπανων / μαλακων ωστε να μην διαλυσει τελειωτικα το μαγαζι?

Και στη τελικη ολη αυτη η νεο Ελληνικη γκλαμουρο -τραμπουκο - βλαχια αλητεια ως ποτε θα γαμαει τον τοπο και εμας μαζι?


Συμπερασμα:


α)Να πα να γαμηθειτε

β)...αν επροκειτο να καταταγω αυτην την στιγμη θα επερναν τα αρχιδια μου....


Ανεκδιηγητο:


Σε μεγαλο καναλι , ο μεγαλυτερος πολεμιος και δημιος της διαφθορας Μακης Τρινταφυλλοπουλος ελαβε θεση στο θεμα καυτηριαζοντας την σαπιλα και την αποσαθρωση που επικρατει...........φυσικα οπως θα θυμαστε πολλοι......................
































.....ειχε απαλλαχθει και δεν ειχε υπηρετησει!!:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

:beer: στην υγεια μας!!...για τον π**τσο ειμαστε...:lol: :rotflmao: :lol:

ernti
04/01/2007, 21:57
Εχεις απολυτο δικιο. (Το οτι ειμαστε ΜΑΛΑΚΕΣ δηλαδη..)
Ο συγκεκριμενος ψευτο τρελλος παντως ειχε βγει και ειχε δηλωσει,κατω απο ποιες συνθηκες το ειχε κανει και με ποιο σκεπτικο.Και βεβαια επειδη πηγανε καποιοι να τον κανουνε ρομπα και για να τους προλαβει.
φιλε αρχιζω και πιστευω οτι ολη αυτη η νεο Ελληνικη γκλαμουρο -τραμπουκο - βλαχια αλητεια
τελικα ΜΑΣ ΑΝΕΧΕΤΑΙ,γιατι ειναι χαβαλεδες.ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ.
Εμας μας εχει κατσει στη πλατη. Εμεις ΤΗΝ ΥΠΟΜΕΝΟΥΜΕ.
Α!!!! και παραλιγο να ξεχασω!! Η αναλογια συμφωνα με προχειρους υπολογισμους πρεπει να ειναι 4/100

zolotas
04/01/2007, 22:09
αυτα που γραφεις γινονταν παντα και θα γινονται ......απλα ηταν μαλακας και τον πιασανε ......μαλλον τον καρφωσανε γιατι μην ξεχναμε οτι ειμαστε η χωρα με τους πιο πολλους ρουφιανους.......

gcrook
04/01/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τελικα μηπως ειμαστε ΜΑΛΑΚΕΣ και τρωμε στην μαπα τα σκατα προκειμενου να περνανε μερικα μουνοπανα καλα?
(αναλογιστειτε μονο ποσες λιγοτερες σκοπιες η ταλαιπωρια θα ειχατε υποστει αν ακαποια βυσματα δεν περανανε αδειες με το τσουβαλι...)

Μπα μην φοβασαι.
Ενα απλα "Ωχ δεν με κρατανε τα ποδια μου δεν μπορω να εκτελεσω ποναει η μεση μου κτλ κτλ", ειναι ικανο να απαλλαξει τον καθε σκατομαθημενο τσογλανο, που συστηνεται σαν επιχειρηματιας απο τα 20 του χρονια, στους συναδελφους του, ενω στην πραξη δεν εχει δεσει ποτε μονος του τα κορδονια του.

Οι αλλοι απλα που ανεφερες δεν μπαινουν καν στην διαδικασια να πατησουν στο στρατοπεδο και καλυτερα κιολας γιατι γλυτωνουν το μπινελικι και ενιοτε και καμια καρπαζια.

Σαπιοι ανθρωποι υπαρχουν γυρω μας.
Δεν χρειαστηκε να μου πει καποιος οτι το Συστημα ειναι σκατα, γιατι βλεποντας αυτους που το απαρτιζουν εχω βγαλει προ πολλου τα συμπερασματα μου.

el_hymador
04/01/2007, 22:59
ρε σεις μιλαμε για πανω απο 20000 Ι5 ...αν απο 3000 απο αυτα τα 700 ειναι μουφα μιλαμε οτι 5000 κοσμος δεν εχει υπηρετησει....σχεδον μια σειρα δηλαδη....

ενας Χ οπλιτης δηλαδη μπορει να περασει ολη την θητεια του στην εσχατια καποιας πινεζας επειδη ''δεν υπαρχουν εφεδρειες αντικαταστασεως'' εν ολιγοις φαε εσυ οικονομικη και ψυχολογικη πιεση επειδη ο ψ τσογλανος / αρχιδι δεν γουσταρε να υπηρετησει ...

η το πιο γελοιο φαε προστιμο η εξτρα θητεια επειδη αργησες δυο μηνες να υποβαλλεις τα χαρτια της αναβολης , ενω αλλοι δεν πηγανε ποτε φανταροι......αστειοτητες!!

απορω πως αυτη η χωρα εχει ακομα υποσταση...ενα πραγμα συμβαινει...εχουμε ξεπουληθει ...και με την εξαγορα μας εχει εξασφαλισθει οτι δεν θα μας πατησουν (τουλαχιστον στο εγγυτερο μελλον...)

να τον κανουν μισθοφορικο τον στρατο ΤΩΡΑ!! ...που θελουν να λαμβανουμε μερος στο γελοιο θεατρο τους οι καραγκιοζηδες!!!

el_hymador
04/01/2007, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Εχεις απολυτο δικιο. (Το οτι ειμαστε ΜΑΛΑΚΕΣ δηλαδη..)
Ο συγκεκριμενος ψευτο τρελλος παντως ειχε βγει και ειχε δηλωσει,κατω απο ποιες συνθηκες το ειχε κανει και με ποιο σκεπτικο.Και βεβαια επειδη πηγανε καποιοι να τον κανουνε ρομπα και για να τους προλαβει.
φιλε αρχιζω και πιστευω οτι ολη αυτη η νεο Ελληνικη γκλαμουρο -τραμπουκο - βλαχια αλητεια
τελικα ΜΑΣ ΑΝΕΧΕΤΑΙ,γιατι ειναι χαβαλεδες.ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ.
Εμας μας εχει κατσει στη πλατη. Εμεις ΤΗΝ ΥΠΟΜΕΝΟΥΜΕ.
Α!!!! και παραλιγο να ξεχασω!! Η αναλογια συμφωνα με προχειρους υπολογισμους πρεπει να ειναι 4/100

4/100? αισιοδοξη εκτιμηση....:rolleyes:

εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ περισσοτερο...

το πιο σπαστικο ειναι οτι συνομοταξια αυτων των ανθρωποειδων πιστευει οτι η επιτυχια τους οφειλεται στην περισσεια εξυπναδα τους , ενω στην πραγματικοτητα ειναι αποτελεσμα της ελειψης ηθικης...

και ειναι παντου γυρω μας :look: στην δουλεια , στις παρεες , στην ουρα στο super - market και φυσικα ....στους δρομους...

ernti
05/01/2007, 00:15
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
[B]4/100? αισιοδοξη εκτιμηση....:rolleyes:

εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ περισσοτερο.




ΟΧΙ δε με καταλαβες... ως προς το ποσοστο..Δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ αισιοδοξη εκτιμηση...
Πα να κανω καμμια βολτα.. γλυκανε ο καιρος..
καληνυχτα.

GTZ750
05/01/2007, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ρε σεις μιλαμε για πανω απο 20000 Ι5 ...αν απο 3000 απο αυτα τα 700 ειναι μουφα μιλαμε οτι 5000 κοσμος δεν εχει υπηρετησει....σχεδον μια σειρα δηλαδη....

ενας Χ οπλιτης δηλαδη μπορει να περασει ολη την θητεια του στην εσχατια καποιας πινεζας επειδη ''δεν υπαρχουν εφεδρειες αντικαταστασεως'' εν ολιγοις φαε εσυ οικονομικη και ψυχολογικη πιεση επειδη ο ψ τσογλανος / αρχιδι δεν γουσταρε να υπηρετησει ...

η το πιο γελοιο φαε προστιμο η εξτρα θητεια επειδη αργησες δυο μηνες να υποβαλλεις τα χαρτια της αναβολης , ενω αλλοι δεν πηγανε ποτε φανταροι......αστειοτητες!!

απορω πως αυτη η χωρα εχει ακομα υποσταση...ενα πραγμα συμβαινει...εχουμε ξεπουληθει ...και με την εξαγορα μας εχει εξασφαλισθει οτι δεν θα μας πατησουν (τουλαχιστον στο εγγυτερο μελλον...)

να τον κανουν μισθοφορικο τον στρατο ΤΩΡΑ!! ...που θελουν να λαμβανουμε μερος στο γελοιο θεατρο τους οι καραγκιοζηδες!!!

εσυ σε ποια μοναδα υπηρετησες????

και επειδη ειμαι μεσα στα πραματα και τα ξερω ελα μια μερα που εχουν καταταξη οι εξ αναβολης να δεις τι δυστυχια και προβληματα υπαρχουν στον κοσμο!!1
να παρακαλατε που ειστε καλα και υπηρετησατε σαν Ι1 και δεν ειχατε ενα καρω προβληματα οπως εχουν μερικοι!!!

και αμα κανατε και καμια σκοπια παραπανω δεν παθατε και τιποτα!!!

δειτε το σαν μια προσφορα προς την πατριδα σας!!!

δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι κλαψουριζετε για το στρατο????

τοσο πολυ δεν σαν ενδιαφερει η ασφαλεια της χωρας σας???

ή μηπως δεν εχετε δει και δεν εχετε νιωσει την απειλη????

ολοι μιλατε για το στρατο λες και ηταν τα χειροτερα χρονια της ζωής σας!!

αλλα μαλλον ησασταν πολυ καλομαθημενοι απο εξω και σας κακοφανηκε οταν πηγατε στον στρατο???

τι θελετε δηλαδη να καθονται οι αξιωματικοι και καθαριζουν εκει που κατουρατε εσεις????

σπιτι σου εσυ δεν καθαριζεις την τουαλετα????

και για πες μου ποσο ενδιαφερθηκες εσυ να μαθεις και να ασχιληθεις αυτα που σου μαθαινε ο στρατος?????



οσο για αυτον τον τυπο υπηρχαν ,υπαρχουν και θα υπαρχουν οχι μονο στο στρατο αλλα παντου!!!

:wave2:

zolotas
05/01/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750


τοσο πολυ δεν σαν ενδιαφερει η ασφαλεια της χωρας σας???



αν ζουσαμε στον Α παγκοσμιο θα μ ενδιεφερε η ασφαλεια και οι εξτρα εξοπλισμοι........οχι τωρα ......τωρα ειναι για να κονομανε τα λαμογια τις μιζες και να εχουν δουλεια τα εργοστασια εξοπλισμων...........

αμυντικα οπλα λενε ...........χαχαχα ........ειχα παει στην παρελαση φετος και κατι green bere φωναζαν κατι στιχακια οτι και καλα θα μπουνε με τσαμπουκα στα γυρω κρατη.......και κατι πορωμενους να χαιρονται και να χειροκροτανε..........καλα ολα αυτα αλλα μαλλον γραφικοι ειναι......ασε που θα φανε την μαχαιρια πρωτα απο δω μεσα

GTZ750
05/01/2007, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
αν ζουσαμε στον Α παγκοσμιο θα μ ενδιεφερε η ασφαλεια και οι εξτρα εξοπλισμοι........οχι τωρα ......τωρα ειναι για να κονομανε τα λαμογια τις μιζες και να εχουν δουλεια τα εργοστασια εξοπλισμων...........

αμυντικα οπλα λενε ...........χαχαχα ........ειχα παει στην παρελαση φετος και κατι green bere φωναζαν κατι στιχακια οτι και καλα θα μπουνε με τσαμπουκα στα γυρω κρατη.......και κατι πορωμενους να χαιρονται και να χειροκροτανε..........καλα ολα αυτα αλλα μαλλον γραφικοι ειναι......ασε που θα φανε την μαχαιρια πρωτα απο δω μεσα

για μαθε λιγο για τον στρατο που εχει η ελβετια???

και υποψιν η ελβετια δεν κiνδυνευει απο κανεναν!!!

οσο για τις μιζες και το λευτα στις πολεμικης βιομηχανιες εχεις δικιο και συμφωνω και εγω μαζι σου!!!

αλλα μην λες μεγαλες κουβεντες γιατι δεν ειναι δυσκολο να χαλασουν οι ισορροπιες και να εχουμε δυσαρεστα γεγοτα!!!

:wave2:

vaskunito
05/01/2007, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
εσυ σε ποια μοναδα υπηρετησες????

και επειδη ειμαι μεσα στα πραματα και τα ξερω ελα μια μερα που εχουν καταταξη οι εξ αναβολης να δεις τι δυστυχια και προβληματα υπαρχουν στον κοσμο!!1
να παρακαλατε που ειστε καλα και υπηρετησατε σαν Ι1 και δεν ειχατε ενα καρω προβληματα οπως εχουν μερικοι!!!

και αμα κανατε και καμια σκοπια παραπανω δεν παθατε και τιποτα!!!

δειτε το σαν μια προσφορα προς την πατριδα σας!!!

δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι κλαψουριζετε για το στρατο????

τοσο πολυ δεν σαν ενδιαφερει η ασφαλεια της χωρας σας???

ή μηπως δεν εχετε δει και δεν εχετε νιωσει την απειλη????

ολοι μιλατε για το στρατο λες και ηταν τα χειροτερα χρονια της ζωής σας!!

αλλα μαλλον ησασταν πολυ καλομαθημενοι απο εξω και σας κακοφανηκε οταν πηγατε στον στρατο???

τι θελετε δηλαδη να καθονται οι αξιωματικοι και καθαριζουν εκει που κατουρατε εσεις????

σπιτι σου εσυ δεν καθαριζεις την τουαλετα????

και για πες μου ποσο ενδιαφερθηκες εσυ να μαθεις και να ασχιληθεις αυτα που σου μαθαινε ο στρατος?????



οσο για αυτον τον τυπο υπηρχαν ,υπαρχουν και θα υπαρχουν οχι μονο στο στρατο αλλα παντου!!!

:wave2:


Ρε φίλε...άμα εσύ γουστάρεις να πας να καθαρίζεις τουαλέτες σε στρατόπεδο να πας. Οι άλλοι γιατί να πάνε δηλαδή; Η μήπως το να ξεχέζεις τουαλέτες εσύ το θεωρείς προσφορά στην πατρίδα. Όσο γιά αυτές τις παπαρίες περί απειλή και μαλακίες, τις αρχίζουν κάτι μαλάκες που μας κυβερνούν (και από τις δύο πλευρές) και κάθε καλοκαίρι τις αναθερμαίνουν γιά να δικαιολογούν νέους εξοπλισμούς και να αναγκάζουν κάτι ηλιθίους να υπηρετούν.
Και όσο γι αυτό περί καλομαθημένων....άμα θεωρείς καλομαθημένο κάποιον να δυσανασχετεί επειδή πρέπει να σταματήσει την ζωή του, την καριέρα του, την εκπέδευση του γιά να πάει για 1 χρόνο να ξεσκατίζει και να μπογιατίζει φράχτες......

zolotas
05/01/2007, 01:17
παντως οσους αξιωματικους ειχα μου εβγαλαν την πιστη και μενα και τους γυρω μου φανταρους.........δεν τους παω μια γενικα ........sorry guys,no hard feelings αλλα εισασταν μεγαλοι μπασταρδοι και θα γυρισει ο τροχος γι αυτα που κανατε

alex14
05/01/2007, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
....άμα θεωρείς καλομαθημένο κάποιον να δυσανασχετεί επειδή πρέπει να σταματήσει την ζωή του, την καριέρα του, την εκπέδευση του γιά να πάει για 1 χρόνο να ξεσκατίζει και να μπογιατίζει φράχτες, ε προσωπικά πιστεύω ότι είσαι μέγιστος μαλ@κ@ς και @ρχίδι.

Ασιχτίρ βραδιάτικα.

Εκτος του οτι εισαι λαθος, το παραχεσες κιολας.

Δηλαδη να τα ξεσκισουμε ολα, ουτε στρατο ουτε τιποτα, να ανοιξουμε και τα ποδια ........
Μπραβο φιλε, και εις ανωτερα.

vaskunito
05/01/2007, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εκτος του οτι εισαι λαθος, το παραχεσες κιολας.

Δηλαδη να τα ξεσκισουμε ολα, ουτε στρατο ουτε τιποτα, να ανοιξουμε και τα ποδια ........
Μπραβο φιλε, και εις ανωτερα.

Όχι ρε φίλε....ούτε τέτοιου είδους στρατός θέλω να υπάρχει ούτε να καλλιεργείται αυτό το κλίμα εχθρότητας με τους "γείτονες" απλώς και μόνον γιά να δικαιολογείτε ο στρατός. Και δηλαδή οι άλλες χώρες τις Ευρώπης που έκαναν μισθοφορικούς στρατούς και έδωσαν εργασία σε τόσους νέους άνεργους αλλά δεν χέσανε τις ζωές τόσων άλλων, ξεσκίσανε τα πάντα; και γιατί θα πρέπει να κανονίζουμε την ζωή μας γύρω από την στρατολογία, που μέχρι πρότεινος να μην μπορούσαμε να πάρουμε διαβατήριο και να χρειαζόμαστε να ανταγωνιστούμε τους ξένους άνισοις όροις στον επαγγελματικό τομέα έχοντας 1-2 χρόνια στρατιωτικής υπηρεσίας. Η μήπως έχεις την ψευδαίσθηση ότι προσφέρεις υπηρεσία στην χώρα ή ότι μαθαίνεις κάτι το χρήσιμο όταν χρηισιμοποιούν τους στρατιώτες γιά αγγαρείες και όλο τον καιρό κολοβαράνε, και έρχονται μετά απο 1-2 χρόνια να επανενταχθούν στην κοινωνία και να βρούν δουλειά σε ένα τελείως διαφορετικό περιβάλλον.

άντε ξύπνα που θα με ειρωνευτείς κίολας.

jbear
05/01/2007, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
...δειτε το σαν μια προσφορα προς την πατριδα σας!!!...

:eyepop:
Γιατι? Τι εκανε η πατριδα για μενα? :mad:

Εκτος αυτου ειναι και χασιμο χρονου...Αν θελω να μαλακιζομε προτιμω να καθομαι σπιτι 1+ χρονο παρα στο στρατοπαιδο...Εξαλλου μετα τη βασικη εκπαιδευση, τα ξινεις εκει μεσα... Αν ηταν μονο 2 μηνες θα πηγαινα, αλλα και παλι οχι γιατι θα το θελα...

Αν ενας απ τους 2 γονεις μου δεν ηταν ελληνας θα πηγαινα στρατο στην (αλλη) χωρα απ οπου θα καταγοταν...Τωρα...θα ψαξω τι γινεται με την αλλαγη υπηκοτητας. Ετσι κι αλλιως για το εξωτερικο θα την κανω, οποτε στα @@ μου!

Ακου εκει! "Για τη μαμα πατριδα" ... :mad: :mad: :mad: :yuck:

vaskunito
05/01/2007, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
:eyepop:
Γιατι? Τι εκανε η πατριδα για μενα? :mad:

Εκτος αυτου ειναι και χασιμο χρονου...Αν θελω να μαλακιζομε προτιμω να καθομαι σπιτι 1+ χρονο παρα στο στρατοπαιδο...Εξαλλου μετα τη βασικη εκπαιδευση, τα ξινεις εκει μεσα... Αν ηταν μονο 2 μηνες θα πηγαινα, αλλα και παλι οχι γιατι θα το θελα...

Αν ενας απ τους 2 γονεις μου δεν ηταν ελληνας θα πηγαινα στρατο στην (αλλη) χωρα απ οπου θα καταγοταν...Τωρα...θα ψαξω τι γινεται με την αλλαγη υπηκοτητας. Ετσι κι αλλιως για το εξωτερικο θα την κανω, οποτε στα @@ μου!

Ακου εκει! "Για τη μαμα πατριδα" ... :mad: :mad: :mad: :yuck:


+100000000000000 :wave2:

alex14
05/01/2007, 05:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Όχι ρε φίλε....ούτε τέτοιου είδους στρατός θέλω να υπάρχει ούτε να καλλιεργείται αυτό το κλίμα εχθρότητας με τους "γείτονες" απλώς και μόνον γιά να δικαιολογείτε ο στρατός. Και δηλαδή οι άλλες χώρες τις Ευρώπης που έκαναν μισθοφορικούς στρατούς και έδωσαν εργασία σε τόσους νέους άνεργους αλλά δεν χέσανε τις ζωές τόσων άλλων, ξεσκίσανε τα πάντα; και γιατί θα πρέπει να κανονίζουμε την ζωή μας γύρω από την στρατολογία, που μέχρι πρότεινος να μην μπορούσαμε να πάρουμε διαβατήριο και να χρειαζόμαστε να ανταγωνιστούμε τους ξένους άνισοις όροις στον επαγγελματικό τομέα έχοντας 1-2 χρόνια στρατιωτικής υπηρεσίας. Η μήπως έχεις την ψευδαίσθηση ότι προσφέρεις υπηρεσία στην χώρα ή ότι μαθαίνεις κάτι το χρήσιμο όταν χρηισιμοποιούν τους στρατιώτες γιά αγγαρείες και όλο τον καιρό κολοβαράνε, και έρχονται μετά απο 1-2 χρόνια να επανενταχθούν στην κοινωνία και να βρούν δουλειά σε ένα τελείως διαφορετικό περιβάλλον.

άντε ξύπνα που θα με ειρωνευτείς κίολας.

Δεν ειναι ολες οι χωρες ιδιες και δεν εχουν τις ιδιες αναγκες μαστορα.
Οσον αφορα τον μισθοφορικο στρατο, εσυ αδικησαι ρε φιλε, τραβα να γινεις υπουργος να τα κανονισεις. Ποιος θα τους πληρωσει ολους αυτους με την οικονομικη κατασταση που υπαρχει στην Ελλαδα ?
Δεν ξερω εαν εχεις παει στρατο (και δεν με νοιαζει κιολας) αλλα εμενα προσωπικα δεν χεστηκε η ζωη μου που πηγα 1.5 χρονο στρατο. Επισης δεν ειναι ολοι οι φανταροι για την "καλλιοπη", υπαρχουν και φανταροι που προσφερουν εργο.

Μακαρι να ξυπναγα ενα πρωι και να μαθαινα οτι καταργηθηκαν ολοι οι στρατοι των χωρων αλλα αυτο δεν προκειται να συμβει ποτε.

Και μαθε να μιλας καλυτερα.

vaskunito
05/01/2007, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δεν ειναι ολες οι χωρες ιδιες και δεν εχουν τις ιδιες αναγκες μαστορα.
Οσον αφορα τον μισθοφορικο στρατο, εσυ αδικησαι ρε φιλε, τραβα να γινεις υπουργος να τα κανονισεις. Ποιος θα τους πληρωσει ολους αυτους με την οικονομικη κατασταση που υπαρχει στην Ελλαδα ?
Δεν ξερω εαν εχεις παει στρατο (και δεν με νοιαζει κιολας) αλλα εμενα προσωπικα δεν χεστηκε η ζωη μου που πηγα 1.5 χρονο στρατο. Επισης δεν ειναι ολοι οι φανταροι για την "καλλιοπη", υπαρχουν και φανταροι που προσφερουν εργο.

Μακαρι να ξυπναγα ενα πρωι και να μαθαινα οτι καταργηθηκαν ολοι οι στρατοι των χωρων αλλα αυτο δεν προκειται να συμβει ποτε.

Και μαθε να μιλας καλυτερα.

Τι λες ρε φίλε σοβαρά; Και επειδή εδώ από τις καταχρήσεις και τις σπατάλες από τις αγορές οπλισμού μας παραμυθιάζουν πως δεν υπάρχουν λεφτά γιά μισθοφορικό στρατό, θα γίνουμε δούλοι με τον εξαναγκασμό;

Κι εσένα η ζωή σου μπορεί να μη χέστηκε, χέζεται καθημερινά όμως των άλλων.

el_hymador
05/01/2007, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
εσυ σε ποια μοναδα υπηρετησες????

και επειδη ειμαι μεσα στα πραματα και τα ξερω ελα μια μερα που εχουν καταταξη οι εξ αναβολης να δεις τι δυστυχια και προβληματα υπαρχουν στον κοσμο!!1
να παρακαλατε που ειστε καλα και υπηρετησατε σαν Ι1 και δεν ειχατε ενα καρω προβληματα οπως εχουν μερικοι!!!

και αμα κανατε και καμια σκοπια παραπανω δεν παθατε και τιποτα!!!

δειτε το σαν μια προσφορα προς την πατριδα σας!!!

δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι κλαψουριζετε για το στρατο????

τοσο πολυ δεν σαν ενδιαφερει η ασφαλεια της χωρας σας???

ή μηπως δεν εχετε δει και δεν εχετε νιωσει την απειλη????

ολοι μιλατε για το στρατο λες και ηταν τα χειροτερα χρονια της ζωής σας!!

αλλα μαλλον ησασταν πολυ καλομαθημενοι απο εξω και σας κακοφανηκε οταν πηγατε στον στρατο???

τι θελετε δηλαδη να καθονται οι αξιωματικοι και καθαριζουν εκει που κατουρατε εσεις????

σπιτι σου εσυ δεν καθαριζεις την τουαλετα????

και για πες μου ποσο ενδιαφερθηκες εσυ να μαθεις και να ασχιληθεις αυτα που σου μαθαινε ο στρατος?????



οσο για αυτον τον τυπο υπηρχαν ,υπαρχουν και θα υπαρχουν οχι μονο στο στρατο αλλα παντου!!!

:wave2:


σε ποια μοναδα υπηρετησα??? δεν καταλαβα το υφακι μεγαλε....14 μηνακια στην Χιο και 5 μηνες μεχρι που να παρω πρωτη αδεια απο εκει γιατι μερικα αρχιδια ηταν καθε εβδομαδα σπιτι τους....

αλλα λογια να αγαπιομαστε....λες να μην γουσταρω που εχω την υγεια μου? Το ολο θεμα αφορα αυτους που κανονικα θα επρεπε να υπηρετησουν και απλα την εκαναν γιατι τα γηπεδα , η πιστα , το σανιδι , ο δημοσιογραφικος και πολιτικος στιβος δεν μπορουσε να στερηθει την ευγενη παρουσια τους για 18 μηνες....καταλαβες τωρα ?

Πραγματικα φιλε μου αναρωτιεμαι τι εμαθα στον στρατο.....να σου πω τι εμαθα...εμαθα οτι αμα γλυφεις , αμα εισαι αρχιδι και ρουφιανος , αμα εχεις ακρη , περνας καλα ....ετσι οπως τον εχουν καταντησει ειναι ο προθαλαμος και το επωαστηρια των αυριανων αρχιδιων που θα κανουν και τα ιδια στην πολιτικη τοιυς ζωη.....

Σε οτι αφορα την ασφαλεια της χωρας μου , επαναλαμβανω....αν ενας βαθμοφορος στο μεγαλυτερο φρουραρχειο της χωρας κανει οτι του γουσταρει φαντασου τι γινεται αλλου....και αν καθε αξιωματικος ο οποιος υποτιθεται οτι ενδιαφερεται γαι την ασφαλεια της πατριδας του περισοοτερο απο ολους μας , το μονο που κανει ειναι δημοσιες σχεσεις και καβατζωματα προκειμενου να παρει προαγωγη η μεταθεση δεν μπορω να καταλαβω γιατι πραγμα μιλαμε....

αναλογισου επισης οτι σε πολυ χειροτερο βαθμο , αυτα γινοντε στα πολυ ανωτερα κλιμακια της ηγεσιας του στρατου...εκει να δεις!! αντι να χρησιμοποιουν κριτηρια αξιολογισης που εχουν να κανουν με την πραγματικη αξια και προσοντα του καθε αρχηγου , ναυαρχου κ.τ.λ. το μονο που τους ενδιαφδερει ειναι σε ποια παραταξη ανηκουν.......

για να μην μιλησω για τις λαμογιες και τις ρεμουλες που εχουν βγει κατα καιρους με λεφτα τα οποια πανε σε θεματα εξοπλισμου και προμηθειας οπλικων συστηματων / αεροσκαφων κτλ.....δεν τα ξερεις αυτα??? αν αυτο δεν ειναι πραξη προδοσιας εσυ πιστευεις οτι ειναι η αγανακτηση ενος φανταρου που τον στελνουν κανα χρονο στα συνορα ενω αλλοι φιλανε σκοπιες στο Πενταγωνο? η δεν κανουν καθολου θητεια απλα ειναι σπιτια τους...

το οτι εκανα φιλε την θητεια μου καθολου δεν με ενοχλησε , το οτι εκανα λιγες σκοπιες παραπανω επισης δεν με πειραξε ...αντιθετα μπορω να σου πω οτι ηταν μια απιστευτη εμπειρια...
ξημερωματα στο φυλακιο της Αγ.Ελενης η στις Οινουσσες να βλεπεις το μπλε του Αιγαιου και την σημαια να κυματιζει...ανατριχιλα... ναι ρε φιλε αισθανομουν περηφανια που βρισκομουν εκει και για αυτα τα μερη , για αυτους τους ανθρωπους ειμαι διατεθιμενος να κανω τα παντα ....
απλα μου την δινει που αυτοι που θα επρεπε να τους νοιαζει περισσοτερο ειναι δημ.υπαλληλοι...

για τους αλλους που 18 μηνες μακρυα απο το σπιτι τους τους επεφταν πολυ ....τι να πω , πολλοι απο αυτους κανουν καρριερες φανταζομαι τωρα....ειναι και πολιτικοι , μπορει να στελεχωνουν το υπ.αμυνης ... ποιος ξερει...σκατοψυχοι!

stavrogin
05/01/2007, 08:12
Καθεστε και πλακωνεστε για την χρησιμοτητα του στρατου η την μαλακια του.
Δεν ειναι εκει το θεμα ρε παιδια.Το θεμα ειναι οτι καποιοι ειναι πιο προνομιουχοι απο καποιους αλλους.Δε μιλαμε για ψυχολογικα προβληματα,φτωχια,βιοπαλη και πραγματικη αναγκη αλλα για φραγκατους με γνωριμιες και ταξιαρχους που λαδωνονται κι επειτα την κανουν με ελαφρα πηδηματακια ,γιατι αν ακουσα καλα ο τυπος την κοπανησε απο την ελλαδα.

Δεν δουλευει το συστημα στρατολογησης ως οφειλε,εχουμε προνομοιουχους και μη
εχουμε διαφθορα
στελεχη που καλυπτουν την διαφορα,γιατι δεν ειναι δυνατον να απαλαξεις 500 ατομα και κανεις να μην παρει γραμμη,και σα να μη φτανει αυτο ,
δεν δουλευει ουτε η δικαιοσυνη μιας και ο τυπος την κοπανησε.Κοινως χεστα.:rotflmao:

Το αν ειναι χρησημος ο στρατος ειναι αλλη κουβεντα μεγαλη και φοβαμε πως αν μπλεξουμε σε αυτην θα ξεχασουμε την ουσια του παρωντος θεματος,που ειναι σημαντικοτερο,και λεγεται διαφθορα και ανησοτητα.Και ποιοι προβληματιζονται;Αυτοι που δεν μπορουν να δουν την πραγματικοτητα,οτι οι φελλοι επιπλεουν και τα σιδερα βρισκουν πατο.

makis206
05/01/2007, 08:25
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον el.

Μια απ'τα ίδια πέρασα, φύλαξα σκοπιές γεμάτες σκέψεις βλέποντας όμορφες εικόνες που δεν θα ξεχάσω ποτέ ! Δεν θα ξεχάσω επίσης όταν είδα τη μάνα μου με ασπρισμένα πλέον τα μαλλιά μετά απο πεντέμιση μήνες ! Της έκανα έκπληξη αφού δεν της είχα πει πως κατέβαινα με άδεια, αυτό το συναίσθημα όταν τη αντίκρισα δεν θα το ζήσει κανένα απο κείνα τα λαμόγια, ποτέ του ! Και μιλάω μόνο για τα λαμόγια, δεν μιλάω για εκείνους που αντιμετωπίζουν πραγματικό πρόβλημα.

Μου έμαθε πολλά ο στρατός και μέχρι τώρα είπα τα ευχάριστα.

Φανταστείτε αυτούς τους πεντέμιση μήνες μακρυά απ'το σπίτι και τους ανθρώπους σου, παίρνεις ένα σημαντικό μάθημα για τη ζωή αλλά και αμέτρητες ώρες απόλυτης ξενέρας όταν βλέπεις αυτόν που κοιμάται δίπλα σου να βρίσκεται κάθε δυο μέρες στο σπίτι του. Και πάλι όμως προτίμησα τον δικό μου τρόπο εκπλήρωσης της στρατιωτικής θητείας !

Αυτά τα λαμογάκια φαίνονται για πάντα ανάμεσά μας όταν διαννύουμε μετά την πολιτική μας ζωή, αλλά όταν εμείς γυρνάμε το πρόσωπο στα προβλήματα αυτοί γυρνούν την πλάτη !

Στα παπάρια μου λοιπόν ας την περνάνε ζάχαρη, μόνο μη μου το παίζουν λεβέντες όταν δεν τους παίρνει με τις καμπριολέδες και τα μπίμπο μέσα :rotflmao:

Εγώ προτιμώ την αληθινή ζωή από την ψεύτικη κι ασ'τους να περιμένουν απ'τον μπαμπά :rotflmao:

Ένα τελευταίο πολύ σημαντικό που μας είπε κάποτε ένας αξιωματικός καλή του ώρα εκεί που βρίσκεται, "ο στρατός είναι η πρώτη εικόνα που παίρνετε για την πραγματική ζωή"

Κι αυτό μου έμαθε πολλά :winka:

Άντε γεια Παπακαλιάτη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
05/01/2007, 08:30
Στρατός = 2 χρόνια χαμένα από τη ζωή μου


Και μην ξανακούσω ΧΟΝΤΡΟΜΑΛΑΚΙΕΣ περί εκπαίδευσης......:smokin: :smokin:

soundstorm
05/01/2007, 08:36
Ρε παιδια συγκρινεστε με εναν που ΠΛΗΡΩΣΕ για να βγει γιωτας?Ρε αυτοι ειναι κακομοιροι,ειναι ανθρωποι να τους λυπασαι.Ανικανα κορμια.Για ενα γαμημε....χρονο που ειναι η θυτεια δεν αξιζει να υπερασπιστω την πατριδα?Και αν οχι,τοτε θα ζοριστω στο στρατο?Που ειναι το ζορι?Στη σκοπια?Ε τοτε με συγχωρητε αλλα τοσο ανικανος δεν ημουν ποτε.Ρε σεις ζορι τραβηξαν αλλοι που εκαναν 28 μηνες σε στρατοπαιδα ανεπιθυμητων,τωρα η θυτεια ειναι διακοπες.
Γιωταδες τυπου:εβαλα βισμα να περασω καλα και μια ζωη θα ειμαι γιωτας ενα τιποτενιοι και αχρηστοι.Ειχα δει παιδια που ειχαν πραγματι προβλημα και λυγιζε η ψυχη τους που δεν ειχαν οπλο.Κ αλλοι βαζουν βισμα μην κανουν τι?2 ωρες σκοπια?
:a31:
οσο για το βισμα,,,,,δυστηχως αυτο καταστρεψε τον στρατο.
Εχετε ιδεα τι βισμα θελει και τι λαδωμα για να παει ενα χαμηλοβαθμο στελεχος(επυ-εμθ,εποπ)στην καμπουλ η στο κοσοβο?
Αυτες οι μαλακιες καταστρεψαν το στρατο......

GTZ750
05/01/2007, 08:39
αφου πολυ απο εδω μεσα θεωρείται μαλακιες τον στρατο και περι εκπαιδευσης και τα λοιπα πηγενεται να το πειτε αυτο σε κανενα ιπταμενο ο οποιος αντικριζει καθημερινα και κινδυνευει καθημερινα τη ζωη του για να μπορειτε εσεις να γραφετε αυτα που γράφετε πισω απο τις οθονες σας!!

οσο για τα λαμολογια τα βυσματα κτλ να ξερετε οτι εμεις οι ιδιοι τα δημιουργουμε και τα αφηνουμε να διαιωνίζονται και μην καθεστε και κλαψουριζετε!!

θελεις να μου πεις οτι και εσυ αμα ειχες βυσμα δεν θα κοιταγες να την βγαλεις καθρη αμα μπορουσες και θα εκενες οσο εκανες!!!

soundstorm
05/01/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
πηγενεται να το πειτε αυτο σε κανενα ιπταμενο ο οποιος αντικριζει καθημερινα και κινδυνευει καθημερινα τη ζωη του !!!

Τον ιδιο κινδυνο τραβαει ακι ο τουρκος ιπταμενος....στις δικες μας ασκησεις κανανε απλα παρεμβολες......να μην σου πω τι καναμε εμεις.....
Αυτη ειναι αλλη και πολυ μεγαλη ιστορια...

dirtbird
05/01/2007, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
αφου πολυ απο εδω μεσα θεωρείται μαλακιες τον στρατο και περι εκπαιδευσης και τα λοιπα πηγενεται να το πειτε αυτο σε κανενα ιπταμενο

Μην μπερδεύεις τις βούρτσες με τις ......

Πόσοι είναι οι ιπτάμενοι?
Το τι κάνουν και πόσο (δεν) πληρώνονται για αυτό το ξέρουμε. Άντε στις παλαιότερες εποχές αποστρατεότουσαν και τους έπαιρνε η Ολυμπιακή και έβγαζαν λεφτά (και είμαστε ΠΟΛΥ σίγουροι για το ποιός μας ταξίδευε αν και μέχρι τώρα δεν έχω πετύχει ποτέ κακό πιλότο στην ΟΑ).

Βέβαια μπορεί να γίνει ολόκληρη συζήτηση αν αυτό που είναι υποχρεωμένοι να κάνουν είναι απόρροια πολιτικών επιλογών κ.τ.λ.


Το θέμα είναι ο στρατός ξηράς όπου το κολοβάρεμα πάει σύννεφο....:smokin: :confused:

Gandalf dr685sm
05/01/2007, 08:54
GT,

Οι ιπτάμενοι είναι μόνιμοι αξιωματικοί (Ικαροι) και οχι φαντάροι (μοδίστρες...χαχαχαχα). Άρα δεν έχει σχέση αυτό που λες. Αν θυμάμαι καλά οι εκπαίδευση των παραπάνω , είναι Ακαδημαϊκή-Στρατιωτική-Ψυχολογική και δεν έχει σχέση με την 40ημερη (το πολύ) βασική που περνάει ο φαντάρος με βολές απηρχαιωμένων όπλων και πορείες (που ελαχιστοποιήθηκαν).

Γενικά είμαι της γνώμης και εγώ οτι ο στρατός πρέπει να γίνει μισθωτός. Μην μου πεί κανείς οτι τα παιδιά που πάνε τώρα 9 και 12 μήνες (το μέγιστο), νιώθουν τι συμβαίνει.
Αντίθετα σαν μισθωτός, πρέπει να "δουλέψεις" και φυσικά να λάβεις καλύτερη εκπαίδευση.
Οι στρατοί των περισσοτέρων χωρών , είναι μισθωτοί και μάλιστα ιδιαίτερα αποδοτικοί. Μην ξεχνάμε οτι πλέον δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο ο πληθυσμός των μονάδων , όσο ο εκσυγχρονισμός τους. Δηλαδή εκεί που θέλεις να κάνεις μια δουλειά με 4 άτομα, να αρκεί ένα με τεχνολογικά μέσα.
Οπότε ο αριθμός των 500-600.000 μάχιμων σήμερα, θα μειωθεί ίσως στις 200-300.000 αλλά θα είναι μόνιμοι... πιο άρτια (πιθανόν) εκπαιδευμένοι και με σαφώς καλύτερα μέσα.

Το πρόβλημα όμως της Ελλάδος , είναι ενα και έχει ακόμα στράτευση. Ονομάζεται Τουρκία και είναι χώρα γείτονα με 3.000.000 μάχιμους. Και εκεί κάπου μπερδεύουν τα πράγματα.

Στο θέμα χασίματος χρόνου , δεν θα διαφωνήσω. Ειδικά για όσους έκαναν 18-22 μήνες. Που σημαίνει δύο χρόνια πεταμένα, ή μάλλον καλύτερα... .ασύνδετα με την ζωή τους μετά, καθώς πέρα απο μερικές γνωριμίες (αν γίνουν και αυτές) δεν θα τους βοηθήσει σε τίποτα. Αντίθετα δύο χρόνια σπουδών ή επαγγελματικής εμπειρίας, β οηθούν στα υπόλοιπα 50-60 χρόνια που θα ζήσουν. Και αυτό είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, για να μην πάει κάποιος σε ενα στρατόπεδο και μετά το πέρας των πρώτων 40-60 μερών , να το κωλοβαράει σε κάποιο φυλάκιο στην πινέζα ή σε κάποιο ξερονήσι.

Που θα βρεθούν τα χρήματα , ειπε κάποιος για μισθοφορικό στρατό... Απλό... Να κόψουν 10-20.000 Δημοσίους υπαλλήλους που τα ξύνουν ολημεροίς και ολονυχτοίς και να τα δώσουν σε τομείς όπως στρατός, αστυνομία , που πραγματικά είναι αναγκαίοι για την διασφάλιση και την επιβίωση της Ελλάδος.
Αλλά είπαμε... σε κάποια άλλη χώρα ίσως τα παραπάνω.


Gandalf

vaskunito
05/01/2007, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
GT,



Το πρόβλημα όμως της Ελλάδος , είναι ενα και έχει ακόμα στράτευση. Ονομάζεται Τουρκία και είναι χώρα γείτονα με 3.000.000 μάχιμους. Και εκεί κάπου μπερδεύουν τα πράγματα.


Που θα βρεθούν τα χρήματα , ειπε κάποιος για μισθοφορικό στρατό... Απλό... Να κόψουν 10-20.000 Δημοσίους υπαλλήλους που τα ξύνουν ολημεροίς και ολονυχτοίς και να τα δώσουν σε τομείς όπως στρατός, αστυνομία , που πραγματικά είναι αναγκαίοι για την διασφάλιση και την επιβίωση της Ελλάδος.
Αλλά είπαμε... σε κάποια άλλη χώρα ίσως τα παραπάνω.


Gandalf

Παιδία, ας μην αρχίσουμε το θέμα Τουρκίας εδώ. Είναι χάος. Και 3 εκ. να έχουνε πόλεμο με εμάς δεν θέλουνε (ούτε ο απλός λαός, ούτε οι πολιτικοί. Μεγάλο πολιτικό κόστος και για την εικόνα της τουρκίας). Η μήπως πιστεύετε ότι οι φαντάροι που είναι άσχετοι και χωρίς καλή εκπέδευση θα μας σώσουν; και ούτος ή άλλως σε περίπτωση πολέμου γίνεται γενική επιστράτευση οπότε δεν έχει σημασία. Απλώς θέλουνε χαμάληδες, να μην τους πληρώνουν και να δουλεύουν.

όσο γιά τα χρήματα είμαι σίγουρος πως υπάρχουν τρόποι να βρεθούν. Για παράδειγμα είμαι σίγουρος πως κάποιος ειδικής εισφοράς από αυτούς που δεν θέλουν να παρουσιαστούν γιά να πάει στην θέση τους κάποιος μισθοφόρος. Δεν το διατύπωσα σωστά, αλλά καταλαβαίνεται τι ενοοώ περίπου. όυτος ή άλλως κάτι παρόμοιο γίνεται με τα πρόστιμα που βάζουνε στους ανυπότακτους γία την συμπλήρωση των εναπομείναντων μηνών. Λεφτά πιστεύω υπάρχουν γιά έναν μικρότερο πιό ευέλικτο πιό εκπεδευμένο στρατό.

GTZ750
05/01/2007, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
GT,

Οι ιπτάμενοι είναι μόνιμοι αξιωματικοί (Ικαροι) και οχι φαντάροι (μοδίστρες...χαχαχαχα). Άρα δεν έχει σχέση αυτό που λες. Αν θυμάμαι καλά οι εκπαίδευση των παραπάνω , είναι Ακαδημαϊκή-Στρατιωτική-Ψυχολογική και δεν έχει σχέση με την 40ημερη (το πολύ) βασική που περνάει ο φαντάρος με βολές απηρχαιωμένων όπλων και πορείες (που ελαχιστοποιήθηκαν).

Γενικά είμαι της γνώμης και εγώ οτι ο στρατός πρέπει να γίνει μισθωτός. Μην μου πεί κανείς οτι τα παιδιά που πάνε τώρα 9 και 12 μήνες (το μέγιστο), νιώθουν τι συμβαίνει.
Αντίθετα σαν μισθωτός, πρέπει να "δουλέψεις" και φυσικά να λάβεις καλύτερη εκπαίδευση.
Οι στρατοί των περισσοτέρων χωρών , είναι μισθωτοί και μάλιστα ιδιαίτερα αποδοτικοί. Μην ξεχνάμε οτι πλέον δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο ο πληθυσμός των μονάδων , όσο ο εκσυγχρονισμός τους. Δηλαδή εκεί που θέλεις να κάνεις μια δουλειά με 4 άτομα, να αρκεί ένα με τεχνολογικά μέσα.
Οπότε ο αριθμός των 500-600.000 μάχιμων σήμερα, θα μειωθεί ίσως στις 200-300.000 αλλά θα είναι μόνιμοι... πιο άρτια (πιθανόν) εκπαιδευμένοι και με σαφώς καλύτερα μέσα.

Το πρόβλημα όμως της Ελλάδος , είναι ενα και έχει ακόμα στράτευση. Ονομάζεται Τουρκία και είναι χώρα γείτονα με 3.000.000 μάχιμους. Και εκεί κάπου μπερδεύουν τα πράγματα.

Στο θέμα χασίματος χρόνου , δεν θα διαφωνήσω. Ειδικά για όσους έκαναν 18-22 μήνες. Που σημαίνει δύο χρόνια πεταμένα, ή μάλλον καλύτερα... .ασύνδετα με την ζωή τους μετά, καθώς πέρα απο μερικές γνωριμίες (αν γίνουν και αυτές) δεν θα τους βοηθήσει σε τίποτα. Αντίθετα δύο χρόνια σπουδών ή επαγγελματικής εμπειρίας, β οηθούν στα υπόλοιπα 50-60 χρόνια που θα ζήσουν. Και αυτό είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, για να μην πάει κάποιος σε ενα στρατόπεδο και μετά το πέρας των πρώτων 40-60 μερών , να το κωλοβαράει σε κάποιο φυλάκιο στην πινέζα ή σε κάποιο ξερονήσι.

Που θα βρεθούν τα χρήματα , ειπε κάποιος για μισθοφορικό στρατό... Απλό... Να κόψουν 10-20.000 Δημοσίους υπαλλήλους που τα ξύνουν ολημεροίς και ολονυχτοίς και να τα δώσουν σε τομείς όπως στρατός, αστυνομία , που πραγματικά είναι αναγκαίοι για την διασφάλιση και την επιβίωση της Ελλάδος.
Αλλά είπαμε... σε κάποια άλλη χώρα ίσως τα παραπάνω.


Gandalf
δεν διαφωνω και γνωριζω πολυ καλα τι εχει περασει ο ιπταμενος αξιωματικος απο την σχολη ικαρων και πολυ καλητερα τι εχει περασει ο αξιωματικος της σχολης ευελπιδων και για αυτο μιλαω κιολας!!!

αλλα δεν μπορουμε να τα ισοπεδωνουμε ολα και να λεμε οτι ο στρατος ειναι αχρηστος κτλ!!

αμα θελετε μισθοφωρικο στρατο (που ειναι καλητερος απο πολλες αποψεις) βγαλτε πρωτα ολα τα λαμογια που υπαρχουν εκτος στρατου που οπως πολυ καλα ειπες εχουν πιασει ενα σωρο θεσεις δημοσιου και τα ξυνουν και μετα σχοληθειτε με το στρατο !!!

και κοιταητε λιγο τον ευατο σας!!!

θελετε να μου πειτε οτι ολοι οσοι πιασατε μια καλη δουλεια την πειρατε αξιωκρατικα ή βαλατε και εσεις μεσω για να πιασετε αυτη τη δουλεια που εχετε????

ας κοιταξουμε λιγο τον ευατο μας και ασ σκευτουμε οτι εμεις συντηρουμε το θεσμο του "βυσματος σ"στην ελλαδσ και μετα ας κρινουμε τα υπολοιπα!!!:wave2: :wave2:

el_hymador
05/01/2007, 09:08
Δεν καταλαβαινουν οτι ειδικα στην περιφερεια θα δημιουργηθουν πολλες νεες θεσεις εργασιας αν γινει ο στρατος μισθοφορικος.....
πηγαν να κανουν κατι με τους ΟΠΥ , αλλα δεν τους εκατσε.....το πουν θα βρουν τα χρηματα ας το ψαξουν οι ιδιοι!! Οταν εφευρισκουν τροπους για να τα φανε ειναι ιδιοφυες ολοι τους....

απλο παραδειγμα ...στην μοναδα οπου ημουν υποτιθεται οτι υπηρχε δαπανη η οποια καταβαλοταν μηνιαιως για τον καθαρισμο των σεντονιων απο εξωτερικο συνεργατη....14 μηνες δεν ειχε πλυθει σεντονι ουτε για αστειο....που πηγαιναν τα λεφτα??....υπερ της πατριδος...
:lol:

vaskunito
05/01/2007, 09:15
Άστε ρε παιδιά. Βγαίνουνε αποτελέσματα σε θέματα συζήτησης σαν κι αυτό;

Θα γράψουμε γράψουμε θα γεμίσουμε 10 σελίδες και το αποτέλεσμα το ίδιο.


Ας το κλείσουμε εδώ και ας παραδεχτούμε πως ο στρατός στην συγκεκριμένη του μορφή δεν εξυπηρετεί και είναι ανοικτός σε εκμετάλευση. Τέλος

el_hymador
05/01/2007, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
δεν διαφωνω και γνωριζω πολυ καλα τι εχει περασει ο ιπταμενος αξιωματικος απο την σχολη ικαρων και πολυ καλητερα τι εχει περασει ο αξιωματικος της σχολης ευελπιδων και για αυτο μιλαω κιολας!!!

αλλα δεν μπορουμε να τα ισοπεδωνουμε ολα και να λεμε οτι ο στρατος ειναι αχρηστος κτλ!!

αμα θελετε μισθοφωρικο στρατο (που ειναι καλητερος απο πολλες αποψεις) βγαλτε πρωτα ολα τα λαμογια που υπαρχουν εκτος στρατου που οπως πολυ καλα ειπες εχουν πιασει ενα σωρο θεσεις δημοσιου και τα ξυνουν και μετα σχοληθειτε με το στρατο !!!

και κοιταητε λιγο τον ευατο σας!!!

θελετε να μου πειτε οτι ολοι οσοι πιασατε μια καλη δουλεια την πειρατε αξιωκρατικα ή βαλατε και εσεις μεσω για να πιασετε αυτη τη δουλεια που εχετε????

ας κοιταξουμε λιγο τον ευατο μας και ασ σκευτουμε οτι εμεις συντηρουμε το θεσμο του "βυσματος σ"στην ελλαδσ και μετα ας κρινουμε τα υπολοιπα!!!:wave2: :wave2:

κοιτα φιλε μου το οτι εισαι στρατιωτικος κανει μπαμ....και πραγματικα υπαρχουν μεσα στον στρατο ανθρωποι οι οποιο ειναι αξιολογοι και πιστευουν σε καποια ιδανικα , εγω τουλαχιστον δεν μιλα γενικα ουτε ειμαι αφοριστικος στο θεμα του στρατου.

Αν σε ενδιαφερει ναι ,ΟΛΕΣ ανεξαιρετως τις δουλειες που εχω κανει τις εχω παρει αξιοκρατικα , εχω φαει υπερωριες με το κουταλι χωρις ποτε να πληρωθω , εχω απολυθει χωρις λογο και ξαφνικα , εχω υποστει πολλα απο προϊσταμενους που ηταν πιο χαζοι απο αμοιβαδα κτλ-κτλ
κακα τα ψεμματα το βυσμα και τα ''κονε'' ισχυουν μονο στο δημοσιο...για τον ιδιωτικο τομεα μια γνωριμια μπορει να βοηθησει , αλλα μετα θα το φας το πακετο , δεν ειναι μαλακας ο εργοδοτης σου να σε πληρωνει τζαμπα....

X_NR750
05/01/2007, 09:20
Φιλε GTZ αυτο το παραμυθι περι της υπερασπισης της πατριδας αστο καλυτερα

αρκετοι απο εδω μεσα εχουμε παει στρατο και ξερουμε τι γινεται

ενα πραγμα θα πω μονο, οταν ειχα παει στο ταγμα μονιμοι μου αφηγηθηκαν ιστοριες απο τα Ιμια
σε πληροφορω οτι ολα τα και καλα κομμαντα οταν βγηκε ανακοινωση για επιστρατευση και γινοτανε ετοιμασιες για πολεμο εκλαιγαν

μετα βεβαια οταν ξεχαστηκαν ολα, συνεχιζαν να βγαζουν το αχτι τους στον καθε ταλαιπωρο και φυσικα θα μπουμε στην Τουρκια και τετοιες μλκιες

GTZ750
05/01/2007, 09:34
το οτι ειμαι στρατιωτικος δεν το κρυβω και το εχω ξαναγραψει εδω μεσα|!!!

και ειμαι και περηφανος που ειμαι να σου πω την αληθεια!!!

αλλα δεν μπορω να ακουω ατομα που καθονται και κλαιγονται για το στρατο και λενε διαφορα για αυτον απο την στιγμη που και εκεινοι οταν ηταν στο στρατο κοιταγαν (οι περισσιτεροι) να τη λουφαρουνε!!!

δεν δεν μιλαω για τον καθενα ξεχωριστα αλλα για το συνολο!!!

και εχουν δει αρκετα τα ματια μου και θα δουν ακομα περισσοτερα!!!

οσο για αυτους που εκλεγαν για αυτο που λες εκλεγαν διοτι αυτοι μονο ηξεαν τι επροκοιτο να γινει ενω ολοι οι αλλοι δεν ηξεραν τι τους περημενοι!!!
και αυτοι μπορει να εκλεγαν αλλο δεν ειπαν ποτε σηκωνομαι και φευγω και δεν παγω να υπερασπιστω την πατριδα μου και να κοιτανε να πανε στο εξωτερικο για να μην υπηρετησουν οπως ειπε καποιος εδω μεσα!!!

GTZ750
05/01/2007, 09:39
διαβασε λιγο τα 13 περιστερια(http://cyprusref.ethnodata.gr/3_98/98c-3d.htm
http://www.geocities.com/Athens/5912/dekatria_peristeria.htm

να δεις το ποσο ενδιαφερονται οι πολιτοι για τους στρατιωτικους και ποσο οι στρατιωτικοι για την πατριδα και το καθηκον τους και αναλογηστητε το ποσο θα πρεπει ξνα ενδιαφερεστε εσεις!!!!

:wave2:

dirtbird
05/01/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750

αλλα δεν μπορουμε να τα ισοπεδωνουμε ολα και να λεμε οτι ο στρατος ειναι αχρηστος κτλ!!


και κοιταητε λιγο τον ευατο σας!!!

θελετε να μου πειτε οτι ολοι οσοι πιασατε μια καλη δουλεια την πειρατε αξιωκρατικα ή βαλατε και εσεις μεσω για να πιασετε αυτη τη δουλεια που εχετε????

ας κοιταξουμε λιγο τον ευατο μας και ασ σκευτουμε οτι εμεις συντηρουμε το θεσμο του "βυσματος σ"στην ελλαδσ και μετα ας κρινουμε τα υπολοιπα!!!:wave2: :wave2:

Δεν ισοπεδώσαμε τίποτα.

Δεν είπα ότι είναι άχρηστος (δεν βγαίνουν έτσι εύκολα αποφθέγματα τέτοιου είδους).
Ότι δεν λειτουργεί αποδοτικά είπα και ότι 2 χρόνια έκανα τον δούλο χωρίς να αποκομίσω τίποτα (εκτός του να πάρω μία καλή ιδέα για το πως λειτουργεί η Ελληνική κοινωνία).

Όσο για το αν πιάσαμε δουλειά με βύσμα ή όχι, με καλύπτει ο el_hym.
Eσύ μας ισοπεδώνεις όλους μας.

Ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα....


:confused:

GeorgeFZR
05/01/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
GT,

Οι ιπτάμενοι είναι μόνιμοι αξιωματικοί (Ικαροι) και οχι φαντάροι (μοδίστρες...χαχαχαχα). Άρα δεν έχει σχέση αυτό που λες. Αν θυμάμαι καλά οι εκπαίδευση των παραπάνω , είναι Ακαδημαϊκή-Στρατιωτική-Ψυχολογική και δεν έχει σχέση με την 40ημερη (το πολύ) βασική που περνάει ο φαντάρος με βολές απηρχαιωμένων όπλων και πορείες (που ελαχιστοποιήθηκαν).

Γενικά είμαι της γνώμης και εγώ οτι ο στρατός πρέπει να γίνει μισθωτός. Μην μου πεί κανείς οτι τα παιδιά που πάνε τώρα 9 και 12 μήνες (το μέγιστο), νιώθουν τι συμβαίνει.
Αντίθετα σαν μισθωτός, πρέπει να "δουλέψεις" και φυσικά να λάβεις καλύτερη εκπαίδευση.
Οι στρατοί των περισσοτέρων χωρών , είναι μισθωτοί και μάλιστα ιδιαίτερα αποδοτικοί. Μην ξεχνάμε οτι πλέον δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο ο πληθυσμός των μονάδων , όσο ο εκσυγχρονισμός τους. Δηλαδή εκεί που θέλεις να κάνεις μια δουλειά με 4 άτομα, να αρκεί ένα με τεχνολογικά μέσα.
Οπότε ο αριθμός των 500-600.000 μάχιμων σήμερα, θα μειωθεί ίσως στις 200-300.000 αλλά θα είναι μόνιμοι... πιο άρτια (πιθανόν) εκπαιδευμένοι και με σαφώς καλύτερα μέσα.

Το πρόβλημα όμως της Ελλάδος , είναι ενα και έχει ακόμα στράτευση. Ονομάζεται Τουρκία και είναι χώρα γείτονα με 3.000.000 μάχιμους. Και εκεί κάπου μπερδεύουν τα πράγματα.

Στο θέμα χασίματος χρόνου , δεν θα διαφωνήσω. Ειδικά για όσους έκαναν 18-22 μήνες. Που σημαίνει δύο χρόνια πεταμένα, ή μάλλον καλύτερα... .ασύνδετα με την ζωή τους μετά, καθώς πέρα απο μερικές γνωριμίες (αν γίνουν και αυτές) δεν θα τους βοηθήσει σε τίποτα. Αντίθετα δύο χρόνια σπουδών ή επαγγελματικής εμπειρίας, β οηθούν στα υπόλοιπα 50-60 χρόνια που θα ζήσουν. Και αυτό είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, για να μην πάει κάποιος σε ενα στρατόπεδο και μετά το πέρας των πρώτων 40-60 μερών , να το κωλοβαράει σε κάποιο φυλάκιο στην πινέζα ή σε κάποιο ξερονήσι.

Που θα βρεθούν τα χρήματα , ειπε κάποιος για μισθοφορικό στρατό... Απλό... Να κόψουν 10-20.000 Δημοσίους υπαλλήλους που τα ξύνουν ολημεροίς και ολονυχτοίς και να τα δώσουν σε τομείς όπως στρατός, αστυνομία , που πραγματικά είναι αναγκαίοι για την διασφάλιση και την επιβίωση της Ελλάδος.
Αλλά είπαμε... σε κάποια άλλη χώρα ίσως τα παραπάνω.


Gandalf


+1

Ταξιδευτής
05/01/2007, 10:32
Διαβαζω τοσες σελιδες και παρατηρω τελικα οτι ολοι γραφουνε συμφωνα με το τι εχει ζησει ο καθενας στο στρατο...
Ειμαστε αυτο που ζουμε...

Για εμενα, ο στρατος ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο στη ζωη ενος αντρα, αλλα ειναι και χρονος χαμενος...
88 ΜΜΑ/Κ στην Λημνο, η δευτερη χειροτερη μοναδα του Πυροβολικου στην Ελλαδα οπου και εζησα το μεγαλυτερο μερος της θητειας μου... 14+ μηνες...
Μπορει οταν υπηρετουσα στη γκαζμαδονησιδα να εφτυνα αιμα και να εβριζα την τυχη μου, αλλα τωρα μετα απο τοσα χρονια αναπολω και εχω να θυμαμαι και αλλα τοσα καλα που εζησα...

Ξημερωμα στο φυλακιο του Αγ. Ευστρατιου να βλεπω το Αιγαιο και να κανω χιλιαδες σκεψεις μεσα στη σιωπη... Χριστουγεννα στη μοναδα, Πασχα στη μοναδα οπου ολο το διπλανο χωριο με εκατονταδες κερια αναμμενα ηρθε παρελαση στο στρατοπεδο, περιπολιες με χιονοθυελλα και τοσα αλλα....

Αλλα υπαρχει και η αλλη πλευρα...
Ενος στρατου που κοιταζει να βολεψει τα δικα του παιδια, που περνανε απο στρατο και δεν ξερουν καν τι χρωμα εχει η σκελεα, ενω αλλοι να εκτιθενται σε κινδυνο με απαρχαιωμενο εξοπλισμο, με συναδελφους αρρωστους κλπ...

Η μοναδα μου ηταν ταγμα ανεπιθυμητων. Οποιος ερχοταν εκει ειτε φανταρος ειτε στελεχος ηταν γιατι ειχε κανει καποια μ@λ@κια....
Ο διοικητης καθε πρωι εμπαινε στο θαλαμο με κλωτσιες και με τη σφυριχτρα του ουρλαζε "πολεμος", και στην αναφορα εβγαζε στον τακο το μισο στρατοπεδο...

Φανταροι τρελλαμενοι οπως ο λεγομενος και "μαγειρας" που ειχε επιτεθει με μαχαιρι σε συναδελφο του, που ηταν ηδη στον 26 μηνα θητειας/φυλακης, αρρωστοι που δεν θα επρεπε ΚΑΝ να ειναι εκει, οπως ο τυπακος στο θαλαμο μου που ειχε Ηπατητιδα Β και ομως βρισκοταν εκει μαζι με ολους τους αλλους...

Τα στελεχη που βγαινουν απο τις σχολες καταρχας υποκεινται μια ωραιοτατη πλυσουλα εγκεφαλου περι ιδανικων, στρατου, φυλλαξης Θερμοπυλων και αλλα ωραια ΑΛΛΑ τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με το σημερινο στρατο...
Θα μπορουσα ΚΑΛΛΙΣΤΑ να πω παραδειγματα, αλλα δεν θα το κανω αρκει να σας πω ομως οτι ημουν γραφεας του 2ου και 3ου γραφειου στην μοναδα και ξερω ΚΑΛΑ τι ειναι ο στρατος...
Αυτο που ενδιαφερει το σημερινο στρατο ειναι το φαινεσθαι. Οταν ερχοταν ο Ταξιαρχος η ο Στρατηγος εκρυβαν ολους τους φανταρους στα ΡΕΟ, ΑΦΟΥ πρωτα ειχαν σοβατισει και αποψιλωσει τα παντα επι 2 μερες...

Ο στρατος οπως ειναι τωρα ειναι ενα μπαχαλο... Τα υψηλοβαθμα στελεχη κοιτανε να γλειψουν πολιτικα βυσματα για να ανεβουν, τα μεσαια γλυφουν τους απο πανω τους, ενω οι μελλοντες φανταροι κοιτανε να ΒΡΟΥΝ βυσμα για να γλυτωσουν και να βγουν γιωταδες....
Χρηματισμοι, ρεμουλες, και στελεχη που ειναι χειροτεροι απο τους δημοσιους υπαλληλους.

Νομιζει κανενας στρατιωτικος απο εδω οτι θα βελτιωθουν τα πραγματα; Εδω ξερω νεα παιδια που μπαινουν ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ Ευελπιδων κλπ διοτι θα εχουν σιγουρο μισθο. ΔΗΜΟΣΙΟ FOREVAH δηλαδη! :yuck:

Μας κουνανε το καροτο του κινδυνου εξ ανατολας και εμεις καθομαστε και μασαμε σαν γιδια....
Ο στρατος ειναι business κυριοι! Καποιοι θελουν να δικαιολογουν τα υπερογκα ποσα που δαπανουνται απο το ΑΕΠ καθε χρονο, γιατι εκει υπαρχει ΠΟΛΥ ΜΑΣΑ.

Για εμενα ο σημερινος στρατος θα επρεπε να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ πληρως. Να αντικατασταθει απο ενα ΠΟΛΥ μικροτερο, μισθοφορικο σωμα, ΕΠΙΛΕΚΤΩΝ, που θα πληρωνονται καλα αλλα θα ειναι και φονικες μηχανες αν τους ζητηθει.

Εδω ο Τουρκικος στρατος οπως ξερω ειναι στην μεση μιας μεγαλης αναδιοργανωσης με σκοπο να κανουν ενα σωμα μικροτερο και πιο ευελικτο... Εμεις γιατι να εχουμε αυτο το χαλι που εχουμε σημερα;

Οι 300 του Λεωνιδα σφαγιασανε το ενα εκατομμυριο Περσες καποτε. Το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα.
Διωχτε τα παλιοσκυλα που ξυνονται στις καρεκλες των διαφορων γραφειων του στρατου. Δωστε τους μισθους τους σε Στελεχη αξια (που ΥΠΑΡΧΟΥΝ), και τα υπολοιπα λεφτα να πανε ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ, ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ......

Για σκεφτειτε το.... Ποσο πιο ομορφα θα ζουσαμε τοτε.....

AFROPANTELOS
05/01/2007, 11:44
Φιλε Ταξιδευτη θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου , οντως ετσι ειναι τα πραγματα

Τωρα οσο αφορα τους κοπανατζηδες ποιος να ασχοληθει αφου οι περισοτεροι ειναι μεσα και εξω κοντα δλδ στην βουλη.

Ο Μικρουτσικος εγινε και υπουργος εχοντας τρελοχαρτο.


ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΣΩΖΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΝΤΑ Η ΨΩΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ:beer: :beer: :beer:

loukasfilm
05/01/2007, 11:44
Ρε σεις τι έγινε ξαφνικά? Γίναμε όλοι ειδήμονες και προτείνουμε μισθοφορικό στρατό?

Ωραίες ιδέες, λες και δεν ξέρουμε πως και πότε χρησιμοποιείτε ο μισθοφορικός στρατός. Αλλά τόσα ξέρετε τόσα λέτε.

Δηλαδή προτείνετε ένα στρατό άβουλο και δουλοπρεπή. Το χρήμα θα κανονίζει τι και πως. Ωραίοι.

Δεν είπε κανείς ότι σήμερα η κατάσταση είναι υπέροχη. Υπάρχουν πολλά που πρέπει να αλλάξουν. Από την εκπαίδευση μέχρι την διάρκεια της θητείας. Αλλά όχι και να γίνει ο στρατός μισθοφορικός.

Όνειρο ζωής είναι να γίνεις μισθοφόρος. :yuck:

idi
05/01/2007, 11:45
αλλη μια συζήτηση επιπεδου οπου πρεπει με σοβαρα επιχειρήματα να πείσουμε 20χρονους "αντι-πάντες»* για τη χρησιμότητα του στρατου.... δηλ τα αυτονόητα πρεπει να τα κανουμε και λιστα για μερικους....

BTW το θεμα μας ειναι αλλο.... και προσωπικά εμενα με ενοχλει ΠΑΡΑ πολυ η άνιση μεταχείριση των στρατευμένων ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΕΔΩ-ΕΞΩ-ΠΑΝΤΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ

* (νεα δικια μου ορολογια για να περιγράψω καποιον που δε τα εχει καλα με τον εαυτο του και του φταινε τα παντα. ΠΡΟΣΟΧΗ οχι ΠΟΛΛΑ αλλα ΤΑ ΠΑΝΤΑ γυρω του)

zolotas
05/01/2007, 11:47
ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΙΜΟΥ ........αλλα και μεις ειμαστε μαιμουδες 2 φορες.........

αυτοι οι τραγουδισταδες που ειπες δεν πηγαν.........εμεις τρεχουμε και τους τα σκαμε ενω ξερουμε οτι ειναι μαιμουδες.........
ξερετε ποσοι ειναι γραμμενοι στο μοναχολογιο??? και δεν ξερουν που πεφτει το αγιον ορος.
επιδιωκουμε τα φακελακια.............και μετα κλαιμε

τι να πιασεις και που να τελειωσεις .........διπλωματα μαιμου θες?????? γιατροι ,επιστημονες .....ολοι ουρακοταγκοι .........ζουγκλα ειμαστε

ενταξει ξεκινανε απο την λειτουργια του κρατους ........μπαχαλο........

για το αεροδρομιο στα σκοπια εγινε τιποτα???????? κοτες ολοι........που ειναι τα σωματεια ,να κανουν κατι??????

οσο για τους εξοπλισμους ,πιστευω μας το επιβαλουν τα αφεντικα........με το ζορι θα παρετε αλλιως θα σας σκισουμε ........τωρα αν κονομανε μετα ειναι αλλο θεμα........

ΤΕΛΟΣ .........εχουν χαζεψει τον κοσμακη και τον εχουν κανει να μην σκεφτεται παρα να ειναι μπροστα σε μια τηλεοραση.......και να βλεπει χαζοπαιχνιδα ,εχουν πετυχει τον σκοπο τους και γελανε με κατι γραφικους που λενε τετοια

idi
05/01/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Φιλε GTZ αυτο το παραμυθι περι της υπερασπισης της πατριδας αστο καλυτερα

αρκετοι απο εδω μεσα εχουμε παει στρατο και ξερουμε τι γινεται

ενα πραγμα θα πω μονο, οταν ειχα παει στο ταγμα μονιμοι μου αφηγηθηκαν ιστοριες απο τα Ιμια
σε πληροφορω οτι ολα τα και καλα κομμαντα οταν βγηκε ανακοινωση για επιστρατευση και γινοτανε ετοιμασιες για πολεμο εκλαιγαν

μετα βεβαια οταν ξεχαστηκαν ολα, συνεχιζαν να βγαζουν το αχτι τους στον καθε ταλαιπωρο και φυσικα θα μπουμε στην Τουρκια και τετοιες μλκιες


Φιλε μου ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΥ μιας και είσαι στη Λεσβο.... επρεπε να εισαι πιο φιλικος προς το στρατο για δυο λογους

1. η Λεσβος ειναι ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟΧΟΣ της "φίλης και γείτονος"... και η πρωτη Ελληνικη γη που θα πατησουν σε περίπτωση σύρραξης
2. μια απο της κυριες πηγες εισοδων του νησιου σου (οπως και μεγαλου μερους της περιφερειας) προερχετε εμεσα ή αμεσα απο την ύπαρξη στρατόπεδων στο νησι σου

επισης μιας και υπηρέτησες στο τοπο κατοικιας σου (με διανυκτερευσεις στο σπιτι σου...), ειναι προκλιτικό να μιλάς για "ταλαιπωρία" ... τουλαχιστον οχι σε εμας που υπηρετήσαμε 1000 χιλομετρα μακρια απο το σπιτι μας...

+1 @gandalf....

el_hymador
05/01/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Ρε σεις τι έγινε ξαφνικά? Γίναμε όλοι ειδήμονες και προτείνουμε μισθοφορικό στρατό?

Ωραίες ιδέες, λες και δεν ξέρουμε πως και πότε χρησιμοποιείτε ο μισθοφορικός στρατός. Αλλά τόσα ξέρετε τόσα λέτε.

Δηλαδή προτείνετε ένα στρατό άβουλο και δουλοπρεπή. Το χρήμα θα κανονίζει τι και πως. Ωραίοι.

Δεν είπε κανείς ότι σήμερα η κατάσταση είναι υπέροχη. Υπάρχουν πολλά που πρέπει να αλλάξουν. Από την εκπαίδευση μέχρι την διάρκεια της θητείας. Αλλά όχι και να γίνει ο στρατός μισθοφορικός.

Όνειρο ζωής είναι να γίνεις μισθοφόρος. :yuck:

μαλλον δεν εχεις καταλλαβει τιποτα....

μην μπλεκεις την εννοια του μισθοφορικου στρατου με την λεγεωνα των ξενων....

ο στρατος ουτως η αλλως πρεπει να μην εχει βουληση αλλα να εκτελει (εντολες ...)δηλαδη τωρα που σε βαζουν να καθαριζεις σκατα και να καθαριζεις επι 18 μηνες (12 ποσο ειναι τωρα?) αντι να σου μαθουν κατι ουσιαστικο δεν ειναι δουλεία?

και τι μπορει να αλλαξει δηλαδη? θα στελνουμε δυναμεις στις περιοχες οπου εκανε παρτυ το ΝΑΤΟ και οι Αμερικανοι?...το κανουμε ηδη....

θα χρησιμοποιηθει ο στρατος για πραξικοπημα? εχει γινει και αυτο...

το χρημα κανονιζει και τωρα τα τι και τα πως στο ΕΣ...

ονειρο ζωης να γινω μισθοφορος??....ε?...σε ποιους αναφερεσαι?

loukasfilm
05/01/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μαλλον δεν εχεις καταλλαβει τιποτα....

μην μπλεκεις την εννοια του μισθοφορικου στρατου με την λεγεωνα των ξενων....

ο στρατος ουτως η αλλως πρεπει να μην εχει βουληση αλλα να εκτελει (εντολες ...)δηλαδη τωρα που σε βαζουν να καθαριζεις σκατα και να καθαριζεις επι 18 μηνες (12 ποσο ειναι τωρα?) αντι να σου μαθουν κατι ουσιαστικο δεν ειναι δουλεία?

και τι μπορει να αλλαξει δηλαδη? θα στελνουμε δυναμεις στις περιοχες οπου εκανε παρτυ το ΝΑΤΟ και οι Αμερικανοι?...το κανουμε ηδη....

θα χρησιμοποιηθει ο στρατος για πραξικοπημα? εχει γινει και αυτο...

το χρημα κανονιζει και τωρα τα τι και τα πως στο ΕΣ...

ονειρο ζωης να γινω μισθοφορος??....ε?...σε ποιους αναφερεσαι?


Καταρχήν το μισθοφόρος δεν πάει για σένα, ούτε για κανέναν άλλον στο φόρουμ.

Δυστυχώς ο μισθοφορικός στρατός έχει σαν πρότυπο την λεγεώνα των ξένων.

Η ουσιαστική αναδιοργάνωση του στρατού, στο θέμα της εκπαίδευσης και της θητείας, καθώς και στον ρόλο που παίζει, σε βρίσκει αντίθετο?

Όλα αυτά τα στραβά που λες και εσύ ότι γίνονται, ή έγιναν μέχρι σήμερα, φαντάσου σε ποιο βαθμό θα διογκωθούν αν ο στρατός γίνει μισθοφορικός.

Και μην ξεχνάς πως στις περισσότερες δημοκρατίες της μπανάνας στην λατινική αμερική, ο στρατός μισθοφορικός είναι.

Δεν δίνουν που δεν δίνουν λόγο, με τις ευλογίες των κυβερνήσεων μας, μετά τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα.

sniper
05/01/2007, 13:48
Ρε παίδες.... ασχοληθείτε με το θέμα των ψεύτικων απαλλαγών κι αφήστε την ανδιοργάνωση των ενόπλων δυνάμεων σε κάποιους άλλους που αν διαβάσουν τις τελευταίες 3 σελίδες θα γελάνε με δάκρυα....

Κρίνουμε έναν στρατό απο το πως περάσαμε εμείς κάνοντας την θητεία μας;

τεσπα

Συνεχίστε και σόρρυ για την παρεμβολή....

Nostra
05/01/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε παίδες.... ασχοληθείτε με το θέμα των ψεύτικων απαλλαγών κι αφήστε την ανδιοργάνωση των ενόπλων δυνάμεων σε κάποιους άλλους που αν διαβάσουν τις τελευταίες 3 σελίδες θα γελάνε με δάκρυα....

Κρίνουμε έναν στρατό απο το πως περάσαμε εμείς κάνοντας την θητεία μας;

τεσπα

Συνεχίστε και σόρρυ για την παρεμβολή....

+1...


θέμα...: ψεύτικες απαλλαγές...

loukasfilm
05/01/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε παίδες.... ασχοληθείτε με το θέμα των ψεύτικων απαλλαγών κι αφήστε την ανδιοργάνωση των ενόπλων δυνάμεων σε κάποιους άλλους που αν διαβάσουν τις τελευταίες 3 σελίδες θα γελάνε με δάκρυα....

Κρίνουμε έναν στρατό απο το πως περάσαμε εμείς κάνοντας την θητεία μας;

τεσπα

Συνεχίστε και σόρρυ για την παρεμβολή....



Αυτός είναι ο στρατός μας σνάιπερ. Οι ψεύτικες αναβολές, τα βίσματα και η παρουσία μας στην Γιουγκοσλαβία στο Ιράκ, στο Αφγανιστάν, και οπουδήποτε αλλού μας χρειαστούν τα αφεντικά μας.

sniper
05/01/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από loukasfilm
Αυτός είναι ο στρατός μας σνάιπερ. Οι ψεύτικες αναβολές, τα βίσματα και η παρουσία μας στην Γιουγκοσλαβία στο Ιράκ, στο Αφγανιστάν, και οπουδήποτε αλλού μας χρειαστούν τα αφεντικά μας.

Τελικά εμείς θα τσακωθούμε σήμερα :lol:

Ο στρατός μας φίλε μου απαρτίζεται από εμάς και τον διοικούν πάλι άνθρωποι από την ίδια κοινωνία (τον στρατό τον διοικούν οι πολιτικοί - Οι αξιωματικοί απλά διεκπαιρεώνουν τις εντολές)...

Αν θες να αλλάξει κάτι στον στρατό, άλλαξε την κοινωνία....

Απλά τα πράγματα.

GTZ750
05/01/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τελικά εμείς θα τσακωθούμε σήμερα :lol:

Ο στρατός μας φίλε μου απαρτίζεται από εμάς και τον διοικούν πάλι άνθρωποι από την ίδια κοινωνία (τον στρατό τον διοικούν οι πολιτικοί - Οι αξιωματικοί απλά διεκπαιρεώνουν τις εντολές)...

Αν θες να αλλάξει κάτι στον στρατό, άλλαξε την κοινωνία....

Απλά τα πράγματα.

+1000000000000000000000000000000000000000000:wave2:

zireous
05/01/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Και εμεις βαρουσαμε σκοπιες....


Βαθμοφορος στο Ρουφ εναντι αμοιβης εκδιδε πιστοποιητικα ακαταληλοτητας Ι5 με την ευκολια που το ΙΚΑ συνταγογραφει φαρμακα ...

απο το 95 μεχρι σημερα απο το γραφειο οπου προϊστατο ο κυριος εκδοθηκαν καμια 20000 χιλιαδες πιστοποιητικα ακαταληλοτητας....

Η ολη ιστορια αποκαλυφθηκε οταν εγκατεστησαν κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης στο γραφειο του , οπου και καταγραφηκε ο κυριος να κλεβει / παραποιει στρατιωτικα εγγραφα που αφορουσαν την καταταξη ανδρων στον ΕΣ...

Απο εναν προχειρο ελεγχο διαπιστωθηκε οτι απο 3000 πσιτοποιητικα ακαταληλοτητας τα 700 ηταν πλαστα / ακυρα και αφορουσαν ποδοσφαιριστες , ''καλλιτεχνες'' , δικηγορους , δημοσιογραφους , γονους ''επιφανων'' οικογενειων...


διαπιστωση:


Το οτι ο ΕΣ ειναι για τα μπαζα το καταλαβαινει οποισδηποτε εχει αντιληπτικη ικανοτητα δεκαχρονου παιδιου.

Πιστευω οτι οσοι υπηρετησατε συμμεριζεστε αυτην την αποψη σε μικρο η σε μεγαλυτερο βαθμο...ελα ομως που τα να υπηρετησεις ειναι υποχρεωτικο....

:nono: ...οχι για ολους....προφανως το να σπαταλησει κανεις σχεδον δυο χρονια καθαριζοντας χεστρες και ανεχομενος την κομπλεξικη συμπεριφορα καθε μογγολου - τσοπανου αποτελει υποχρεωση μονο οσων δεν εχουν ακρη και χρημα...


ερωτηση:


Αν στο μεγαλυτερο φρουραρχειο της χωρας δεν μπορει να παρει κανεις χαμπαρι οτι παιζει λαμογια , τι γινεται σε αλλους πολυ πιο νευραλγικους τομεις του στρατου?

Σε αυτην την χωρα υπαρχει περιπτωση να βρεθει μια υπηρεσια , ενα συστημα κατι τελος παντων που να μην υπαρχει διαφθορα?

Τελικα μηπως ειμαστε ΜΑΛΑΚΕΣ και τρωμε στην μαπα τα σκατα προκειμενου να περνανε μερικα μουνοπανα καλα?
(αναλογιστειτε μονο ποσες λιγοτερες σκοπιες η ταλαιπωρια θα ειχατε υποστει αν ακαποια βυσματα δεν περανανε αδειες με το τσουβαλι...)

Αν ισχυει το παραπανω ποια ειναι η αναλογια μουνοπανων / μαλακων ωστε να μην διαλυσει τελειωτικα το μαγαζι?

Και στη τελικη ολη αυτη η νεο Ελληνικη γκλαμουρο -τραμπουκο - βλαχια αλητεια ως ποτε θα γαμαει τον τοπο και εμας μαζι?


Συμπερασμα:


α)Να πα να γαμηθειτε

β)...αν επροκειτο να καταταγω αυτην την στιγμη θα επερναν τα αρχιδια μου....


Ανεκδιηγητο:


Σε μεγαλο καναλι , ο μεγαλυτερος πολεμιος και δημιος της διαφθορας Μακης Τρινταφυλλοπουλος ελαβε θεση στο θεμα καυτηριαζοντας την σαπιλα και την αποσαθρωση που επικρατει...........φυσικα οπως θα θυμαστε πολλοι......................
































.....ειχε απαλλαχθει και δεν ειχε υπηρετησει!!:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

:beer: στην υγεια μας!!...για τον π**τσο ειμαστε...:lol: :rotflmao: :lol:

Καλά τα λές...
Και μένα τα δικά μου θα παίρνανε, αλλά πήγα, έπηξα, έφυγα και ξέπηξα.

Ο ατελείωτος χαβαλές όταν ο "μηνιαίος μισθός" του φαντάρου έσκασε ακριβώς μια βδομάδα από τη στιγμή που αποφάσισα να κόψω το τσιγάρο (ένας καπνός=ένα μηνιάτικο τότε), και φυσικά δεν το έκοψα τότε αλλά πολύ αργότερα, δείχνει ότι ακόμα και οι χειρότερες καταστάσεις στο στρατό μπορεί να ξεπεραστούν με μια μαλακία της στιγμής που σου φαίνεται αστεία...


Τώρα τους έχουνε κέτερινγκ και πάνε για ένα χρόνο, και αυτοί σκάγανε κάτι μύρια για να τους έρθει το Ι5 σπίτι τους...

Τί να πεις.


Το μόνο παρήγορο είναι ότι και ο "αντίπαλος" στρατός είναι για τα μπάζα -τουλάχιστον οι νεοέλληνες ακούνε διασκευασμένες τούρκικες παπαρομελωδίες εδώ και χρόνια και παίζει κοινός παρονομαστής.



Άν με φωνάξει τώρα η μαμά πατρίδα; Δε ξέρω, δεν είμαι και στα καλά μου, το πιθανότερο είναι να λέω σε όλους τους πιτσιρικάδες να μη πατήσουνε το πόδι τους ούτε για πλάκα, και να βρεθώ εγώ εκεί με άλλο ρόλο -πχ φωτογράφος.
:smokin:

loukasfilm
05/01/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τελικά εμείς θα τσακωθούμε σήμερα :lol:

Ο στρατός μας φίλε μου απαρτίζεται από εμάς και τον διοικούν πάλι άνθρωποι από την ίδια κοινωνία (τον στρατό τον διοικούν οι πολιτικοί - Οι αξιωματικοί απλά διεκπαιρεώνουν τις εντολές)...

Αν θες να αλλάξει κάτι στον στρατό, άλλαξε την κοινωνία....

Απλά τα πράγματα.


Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω μαζί σου. Αυτή είναι και η πιο λογική άποψη που διάβασα μέχρι τώρα.

Μιλάμε για τον στρατό της Ελλάδας την στιγμή που ο προηγούμενος πρωθυπουργός ευχαριστούσε τους φίλους μας αμερικάνους για τα Ίμια, και ο σημερινός πρωθυπουργός παρακολουθείται από τους φίλους μας αμερικάνους και πάλι, και δεν ανοίγει μύτη.

Μη σου πω ότι μπορεί να τους ζητήσει και συγνώμμη κιόλας που τους πήραν χαμπάρι.

hidefnick
05/01/2007, 14:21
Ζηλεύετε όλοι ρε, που δεν είχατε βύσμα και πήξατε. Εγώ πάντως στην Κω αλκολικός κόντεψα να καταντήσω. Ασε που δεν ξέρω πόσα παιδιά μπορεί να έχω στην βόρεια Ευρώπη.

Λοιπόν εγώ προτείνω να πάρουμε πυρηνικά και να τελειώνουμε με το θέμα.

Οσο για τον εθνοπατέρα του Ρουφ, sorry αλλά δυστηχώς έχουμε καταργήσει την θανατική ποινή. Γιατί όσο και να μην πιστεύεις σε στρατούς, εχθρούς, πατρίδες, ιδανικά, φορώντας τη σημαία στον μπερέ σου ΕΠΕΛΕΞΕΣ να αποτελέσεις συνέχεια κάποιων που πέθαναν για αυτόν τον τόπο. Και ξεπουλώντας τα γιωτόχαρτα τους ακυρώνεις με τον χειρότερο τρόπο.

PS Μισθοφορικός στρατός= νομιμοποιημένοι, πολύ καλά εκπαιδευμένοι, εγκληματίες. Δεν διαφωνώ, αλλά δεν επαυξάνω κιόλας.

PS II Το μόνο μέσο που έβαλα, αλλά δεν έκατσε, ήταν για να μείνω στην Κω.

PS III Οδήγησα ότι όχημα υπάρχει στο πεζικό, εκτός από κάτι Husqvarna. sniff

mrklyk
05/01/2007, 14:31
ανυποτακτος εξωτερικου απο τον Μαη - δεν παω που να χτυπιουνται :D

el_hymador
05/01/2007, 14:31
βαζω στοιχημα μια απαλλαγη και τα γερμανικα σας νουμερα για αυτην την εβδομαδα οτι κανεις

δεν θα μαθει τιποτα για κανενα .... γιατι στην τελικη αν ο Ρουβας , ο Κορκολης και ο

Παπακαλιατης δεν πηγανε σιγα τις προσωπικοτητες ....καλυτερα κιολας μην σου πω...

αλλα για τα αλλα τα μεγαλοαρχιδια της πολιτικης της δικηγοριας και του σιαναφιου αυτου πολυ

θα ηθελα να μαθω ...και να πανε τωρα να υπηρετησουν με ολες φυσικα τις φυλακες που θα

εχουν φαει.....να τους πηζουν τα δεκαοχταχρονα ρε πουστη μου ''ψαρακα'' και ''δεν

προβλεπετε για την εσο σου'' και τετοια...

sniper
05/01/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
ανυποτακτος εξωτερικου απο τον Μαη - δεν παω που να χτυπιουνται :D

Σας ευχαριστούμε που μας θεωρείτε μαλάκες εμάς που πήγαμε....

Έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε; ή απλά μπήκατε για να πείτε κι εσείς κάτι;

Τι θέλετε; να σας πουμε και μπράβο;

Με τα σημερινά δεδομένα, είσαι λαμόγιο φιλαράκο... και το πρώτο ποστ τύπους σαν κι εσένα καυτηριάζει...

el_hymador
05/01/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
ανυποτακτος εξωτερικου απο τον Μαη - δεν παω που να χτυπιουνται :D

γαμω φιλε , τους την εφερες ρε!!!

τα καλοκαιρια να ρχεσαι μονο για κανα νησακι....ειναι μια προσφορα των χιλιαδων ''αλλων''

Ελληνων που υπηρετησαν μηνες εκει για να τα χαιρεσαι εσυ....

μπραβο ωραιος....και το λες κι ολας....

mrklyk
05/01/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σας ευχαριστούμε που μας θεωρείτε μαλάκες εμάς που πήγαμε....

Έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε; ή απλά μπήκατε για να πείτε κι εσείς κάτι;

Τι θέλετε; να σας πουμε και μπράβο;

Με τα σημερινά δεδομένα, είσαι λαμόγιο φιλαράκο... και το πρώτο ποστ τύπους σαν κι εσένα καυτηριάζει...



Εχεις δικιο - δεν προσεφερα τιποτα στην συζητηση με το σχολιο μου και επρεπε να το βουλωσω
απο την αλλη και εσυ δεν ξερεις τιποτα για μενα οποτε με κρινεις αδικα

ειμαι στον 12 χρονο μου εξω, σπουδες και δουλεια, σε λιγο θα παντρευτω και θα κανω παιδια εδω, Ελλαδα δεν θα γυρισω πριν την συνταξη - μονο ως τουριστας

πες μου γιατι να παρατησω την δουλεια μου και την οικογενεια μου για να καθαριζω τουαλετες ενα χρονο?

mrklyk
05/01/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
γαμω φιλε , τους την εφερες ρε!!!

τα καλοκαιρια να ρχεσαι μονο για κανα νησακι....ειναι μια προσφορα των χιλιαδων ''αλλων''

Ελληνων που υπηρετησαν μηνες εκει για να τα χαιρεσαι εσυ....

μπραβο ωραιος....και το λες κι ολας....

εδω και πολλα χρονια δεν υπαρχει λογος υπαρξης γενικης επιστρατευσης - οι λογοι εχουν καλυφθει πιο πανω- και δεν αισθανθηκα ποτε την αναγκη να νιωσω τυψεις για την ανυποταξια μου

ειληκρινα θεωρω ατυχους αυτους που εχουν παει τα τελευταια χρονια

sniper
05/01/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
Εχεις δικιο - δεν προσεφερα τιποτα στην συζητηση με το σχολιο μου και επρεπε να το βουλωσω
απο την αλλη και εσυ δεν ξερεις τιποτα για μενα οποτε με κρινεις αδικα

ειμαι στον 12 χρονο μου εξω, σπουδες και δουλεια, σε λιγο θα παντρευτω και θα κανω παιδια εδω, Ελλαδα δεν θα γυρισω πριν την συνταξη - μονο ως τουριστας

πες μου γιατι να παρατησω την δουλεια μου και την οικογενεια μου για να καθαριζω τουαλετες ενα χρονο?

εγώ δεν σου είπα τι να κάνεις με την ζωή σου... δικαίωμά σου.... το σχόλιό σου σχολίασα...

Κάνε ότι καταλαβαίνεις... απλά μην μας λες μαλάκες...

hidefnick
05/01/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
εδω και πολλα χρονια δεν υπαρχει λογος υπαρξης γενικης επιστρατευσης - οι λογοι εχουν καλυφθει πιο πανω- και δεν αισθανθηκα ποτε την αναγκη να νιωσω τυψεις για την ανυποταξια μου
ειληκρινα θεωρω ατυχους αυτους που εχουν παει τα τελευταια χρονια

Αφου δεν μας θεωρείς και μαλάκες, πάλι καλά.



Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
Εχεις δικιο - δεν προσεφερα τιποτα στην συζητηση με το σχολιο μου και επρεπε να το βουλωσω
απο την αλλη και εσυ δεν ξερεις τιποτα για μενα οποτε με κρινεις αδικα

ειμαι στον 12 χρονο μου εξω, σπουδες και δουλεια, σε λιγο θα παντρευτω και θα κανω παιδια εδω, Ελλαδα δεν θα γυρισω πριν την συνταξη - μονο ως τουριστας

πες μου γιατι να παρατησω την δουλεια μου και την οικογενεια μου για να καθαριζω τουαλετες ενα χρονο?

Θα είχες δικαίωμα να μιλήσεις μόνο αν είχες ήδη ζήσει την ζωή που ονειρεύεσαι. Αλλά από φίλους και γνωστούς που έμειναν στην Αγγλία, ειδικά στην Αγγλία, νομίζω μόνο 1-2 έχουν ξεμείνει εκεί. Οι υπόλοιποι πληρώνουν ακόμα τις συνέπειες των επιλογών τους.......

mrklyk
05/01/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
εγώ δεν σου είπα τι να κάνεις με την ζωή σου... δικαίωμά σου.... το σχόλιό σου σχολίασα...

Κάνε ότι καταλαβαίνεις... απλά μην μας λες μαλάκες...

σε αυτο εχεις δικιο - συγγνωμη δεν ηταν αυτη η προθεση μου - ατυχης επιλογη smiley...

sniper
05/01/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
εδω και πολλα χρονια δεν υπαρχει λογος υπαρξης γενικης επιστρατευσης - οι λογοι εχουν καλυφθει πιο πανω- και δεν αισθανθηκα ποτε την αναγκη να νιωσω τυψεις για την ανυποταξια μου

ειληκρινα θεωρω ατυχους αυτους που εχουν παει τα τελευταια χρονια

Βούρκωσα τώρα....

Επίσης κι εγώ δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να φορολογούμαι.... αλλά πληρώνω...

Α.. δεν μας είπες.... θα αλλάξεις και υπηκοότητα; (γιατί στην εθνικότητα είσαι ΟΚ όπου και να είσαι.. λαμόγια υπάρχουν παντού)

Μας θεωρείς άτυχους.... εγώ γενικότερα πέρασα γαμάτα στο στρατό.... κι ας περπάτησα με τα πόδια πολλές εκατοντάδες χλμ...

Κάνε μας την χάρη και μίλα για τίποτα άλλο που να ξέρεις....

Σόρρυ ρε φιλαράκο, αλλά απο τζάμπα μάγκες έχουμε, δεν θέλουμε άλλους...



Α και που σαι... αν θες δώσε το όνομά σου μπας και σε θυμηθούμε αν βάλεις ποτέ υποψηφιότητα για βουλευτής....

mrklyk
05/01/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Αφου δεν μας θεωρείς και μαλάκες, πάλι καλά.




Θα είχες δικαίωμα να μιλήσεις μόνο αν είχες ήδη ζήσει την ζωή που ονειρεύεσαι. Αλλά από φίλους και γνωστούς που έμειναν στην Αγγλία, ειδικά στην Αγγλία, νομίζω μόνο 1-2 έχουν ξεμείνει εκεί. Οι υπόλοιποι πληρώνουν ακόμα τις συνέπειες των επιλογών τους.......

οι υπολοιποι δεν ειχαν τα αρχιδια να παραμεινουν και τρεξαν στην μαμα τους μαλλον εννοεις...;)

hidefnick
05/01/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
οι υπολοιποι δεν ειχαν τα αρχιδια να παραμεινουν και τρεξαν στην μαμα τους μαλλον εννοεις...;)

Οι υπόλοιποι επήξαν από την μαλακία των αγγλών και από την "καλή ζωή" δουλευώ 300 ώρες τη βδομάδα και στα 35 είμαι τελειωμένος. Και πολλά άλλα........

Nostra
05/01/2007, 14:56
χαλαράαααα....



συζήτηση κάνουμε..... ας λείπουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί πΕρικαλώ...

:wave2:

soundstorm
05/01/2007, 15:26
Μισθοφορικος στρατος?
Μονο σε αυτο θα απαντησω....
Δηλαδη κατι σαν το στρατο που εχουμε σημερα?Οπου σε ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ συνταγμα πεζικου καθομουν εγω(διαβιβαστης που υπαγομουν διοικητικα στην ΔΔΒ)να φτιαξω τα φωτα στα bmp και στα παπακια γιατι οι εποπ βαριοντουσαν(να μην τους χαρακτηρισω....)
οι εμθ ειχαν παλιοσει...
οι παραγογικοι ειχαν σπουδασει και δεν καταδεχονταν...
και τουλαχιστον οι αλλοι ηταν αξιωματικοι....
Τελος για ρωτηστε εναν εποπ :τι δουλεια κανεις?
Εδω στην μυτιληνη τουλαχιστον,απαντανε΅στο δημοσιο ειμαι.....

Ε και γαμω τους στρατους θα κανουμε......





Οσο ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΟΥΝ ΟΤΙ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΗ ΕΣΟΔΩΝ Ο ΣΤΡΑΤΟς
με οοοολη μου την καρδια σας καλω να μεινετε και να δουλεψετε να δειτε απο που και ΠΩΣ βγαινουν τα λεφτα.....
Οχι οτι δεν εχουμε στρατο αλλα αποτελειτε απο 80% ντοπιους......οποτε.....


Την υπολοιπη συζητηση καλυτερα ας την αφησουμε γιατι στην τελικη οπως ο ταδε εβαλε βισμα στον στρατο ετσι και ο ταδε βαζει βισμα και βολευετε για μια ζωη στην ταδε δημοσια υπηρεσια.Ετσι και ο ταδε βαζει βισμα και σβηνει κληση ετσι και ο ταδε κανει κατι αλλο.....
Ο στρατος μοναχα σας πειραξε?Στο κατω κατω μια θητεια ειναι,οχι μια ζωη.

loukasfilm
05/01/2007, 15:28
Δυστυχώς κάναμε την ζωή μας θητεία.

el_hymador
05/01/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
δεν σε παιρνω στα σοβαρα καλε μου φιλε, δεν σε ξερω, δεν με ξερεις - σιγα μην χαλαστω για παρτη σου

:cool:


καλα εδω δεν χαλαστηκες που για παρτη σου καποιος εκανε εξι μηνες παραπανω στα

συνορα με αυτα που λεμε εδω θα χαλαστεις?

και αυτος ο καποιος μπορει να ειχε διακοψει τις σπουδες του η να ειχε επιστρεψει πισω για να

κανει την θητεια του....σε αντιθεση με εσενα .... που περναγες τραγικες στιγμες τρωγωντας fish

& chips στο βρωμονησο


αληθει υπορχει Αγγλικη λεξη συνωνυμο της ''ευθιξιας''?

για το φιλοτιμο ξερω πως δεν υπαρχει....

stavrogin
05/01/2007, 16:15
Λεει η επιγραφη στο διοικητιριο

"Τιμη εις εκεινους που στην ζωη των ορισαν να φυλατουν θερμοπυλες"

Συνεχιζα κι εγω απο μεσα μου το τροπαρι,που δε τολμουσε να γραψει στην επιγραφη κοτζαμ εθνικος στρατος.

"ποτε απο το χρεος μη κινουντες" κλπ κλπ

Το να υπερασπιστεις την πατριδα σου ειναι ασχετο απο το να υπηρετησεις στο στρατευμα επειδη σε καλεσε η πατριδα σου,θα ηταν σχετικο αν δεν το καναμε απο χρεος αλλα απο ελευθερη επιλογη.Και ποιοι απο εμας το εκαναν απο ελευθερη επιλογη;

Μας τσουβαλιασαν σ'ενα ρεο ,και τωρα που απολυθηκαμε το παιζουμε πατριωτες;

Οσοι δεν το εκαναν εχουν πολλα ελαφρυντικα.Γιατι μιλαμε για μια χωρα μπουρδελο ,καπου η ιεροτητα της πατριδας η ιδια της η ουσια ,χανεται μεσα στο συμφερτο των αχρειων που την διαχειρηζεται και ειναι πολυ δυσκολο να διατειρουμε τοτε τα πατριωτικα μας αισθηματα.Και κανεις δεν μπορει να πει οτι καποιος απο το εξωτερικο ή ανυποτακτος γενικα δεν θα την υπερασπιστει οταν χρειαστει.Αυτο συνεβει το 40'.

Γι αυτο πατριωτες χαλαρωστε.Αν και υπηρετησατε ακομα δεν αποδειξατε τα πατριωτικα σας αισθηματα.Και δεν αποκλειεται να χρειαστει.Τοτε θα μαθουμε στα σιγουρα ποιος ειναι ποιος.

Ταξιδευτής
05/01/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Λεει η επιγραφη στο διοικητιριο

"Τιμη εις εκεινους που στην ζωη των ορισαν να φυλατουν θερμοπυλες"

Συνεχιζα κι εγω απο μεσα μου το τροπαρι,που δε τολμουσε να γραψει στην επιγραφη κοτζαμ εθνικος στρατος.

"ποτε απο το χρεος μη κινουντες" κλπ κλπ

Το να υπερασπιστεις την πατριδα σου ειναι ασχετο απο το να υπηρετησεις στο στρατευμα επειδη σε καλεσε η πατριδα σου,θα ηταν σχετικο αν δεν το καναμε απο χρεος αλλα απο ελευθερη επιλογη.Και ποιοι απο εμας το εκαναν απο ελευθερη επιλογη;

Μας τσουβαλιασαν σ'ενα ρεο ,και τωρα που απολυθηκαμε το παιζουμε πατριωτες;

Οσοι δεν το εκαναν εχουν πολλα ελαφρυντικα.Γιατι μιλαμε για μια χωρα μπουρδελο ,καπου η ιεροτητα της πατριδας η ιδια της η ουσια ,χανεται μεσα στο συμφερτο των αχρειων που την διαχειρηζεται και ειναι πολυ δυσκολο να διατειρουμε τοτε τα πατριωτικα μας αισθηματα.Και κανεις δεν μπορει να πει οτι καποιος απο το εξωτερικο ή ανυποτακτος γενικα δεν θα την υπερασπιστει οταν χρειαστει.Αυτο συνεβει το 40'.

Γι αυτο πατριωτες χαλαρωστε.Αν και υπηρετησατε ακομα δεν αποδειξατε τα πατριωτικα σας αισθηματα.Και δεν αποκλειεται να χρειαστει.Τοτε θα μαθουμε στα σιγουρα ποιος ειναι ποιος.

+100000

Ρε παιδια, οκ το θεμα μας ειναι τα βυσματα κ ποιοι πανε κ ποιοι οχι κλπ.
ΑΛΛΑ μπορει κανεις να απομονωσει αυτο το θεμα απο το γενικοτερο μπαχαλο και την αποδιοργανωση του στρατου;

Εγω ειμαι ο ΠΡΩΤΟΣ που θα επικροτησει εναν στρατο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ και ΑΠΟΔΟΤΙΚΟ.
Ποιος δεν θελει στην δουλεια του να ειναι αποδοτικος;
Αν πληρωνεις για κατι δεν ΑΠΑΙΤΕΙΣ να εχεις και το αναλογο αποτελεσμα/αποδοση;

Αν λοιπον θεωρησουμε οτι πληρωνουμε ΟΛΟΙ για μια υπηρεσια ασφαλειας (Στρατος), δεν θελουμε να εχουμε και αποτελεσμα;

Σας ρωταω: ΠΟΥ ειναι; Κολλησατε στο "μισθοφορικος".
Εγω σας λεω πειτε το οπως αλλιως θελετε. ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ.
Και αυτη τη στιγμη με τους χιλιαδες υπαλληλους που νομιζουν οτι εχουν βολευτει στο δημοσιο, το στρατευμα ΔΕΝ αποδιδει. Το μονο που ξερει να κανει ειναι παρελασεις, ταρατατζουμ και να πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Ναι στο στρατο, αλλα στον ΣΩΣΤΑ εκπαιδευμενο και ΜΑΧΙΜΟ στρατο. Τι να το κανω οταν ..."στελεχη" δεν ηξεραν ουτε απο που ανοιγει ενας υπολογιστης, η οταν ο μονιμος που ηταν υπευθυνος χειρισμου του φορητου μετεορολογικου σταθμου δεν ηξερε καν αγγλικα για να διαβασει το manual, ποσο μαλλον να το στησει κλπ;

Εξαλλου οπως πολυ σωστα λεει κ ο αδερφος Stavrogin, ΑΝ γινει ποτε το "μπαμ" τοτε θα φανουν ποιος ειναι ποιος...


ΥΓ. Sniper, wired, hymador, αστε το ρε το παιδι και μην το πειραζετε. Η ζωη τον τιμωρησε ηδη σκληρα: παντρευεται αγγλιδα! :lol:

mrklyk
05/01/2007, 16:54
ΥΓ. Sniper, wired, hymador, αστε το ρε το παιδι και μην το πειραζετε. Η ζωη τον τιμωρησε ηδη σκληρα: παντρευεται αγγλιδα! :lol: [/B]

:lol: αγγλοπολονεζα παρακαλω



επι του θεματος - οποιον τον ενδιαφερει ας ριξει μια ματια και σε αυτο το site/forum

www.omhroi.gr

τα παιδια εκει εχουν κανει πολυ καλη δουλεια και χρονια τωρα βοηθουν ανυποτακτους και αντιρρησίες

el_hymador
05/01/2007, 18:48
Ως συνηθως το post εφαγε ''εμπλοκη'' .....πεντε μερες φυλακη* σε ολους

(*για τον mrklyk που δεν ξερει τι ειναι αυτο ... οχι δεν παιζουμε monopoly...)




...τωρα - φυσικα - εχει παρεμβληθει η ''δικαιοσυνη'' και το νομικο πλαισιο προστασιας προσωπικων δεδομενων ...και φυσικα κανενα ονομα δεν θα βγει στην φορα....



το λοιπον...

θα γινει λιγο ''σουσουρο'' αυτες τις ημερες

βουλευτες θα ''βγαινουν απο τα ρουχα τους'' υποσχομενοι καθαρση και εξυγιανση

η ΤV θα προβαλλει σε βαθμο απαξιωσης το θεμα

ενας υπουργος θα υποσχεθει οτι θα αποδωθει δικαιοσυνη

ο εισαγγελεας θα παρεμβει για να μας διαβεβαιωσει οτι ατιμωρητος δεν θα μεινει κανεις οσο ''ηχηρο'' και αν ειναι το ονομα του

τα δυο μεγαλα κομματα θα αλληλοκατηγορουνται για το ποιος ειναι περισσοτερο διεφθαρμενος

ενα πρωϊναδικο θα αλλαξει αστρολογο

η Σουλα που δουλευει δευτερο πιστολακι στα Πετραλωνα θα παρει αρνητικη απαντηση σχετικα με την συμμετοχη της στο fame story 8...

ο Μαμαλακης θα παρουσιασει συνταγες απο τα Κιουρκα και τον Ασπροπυργο

κτλ-κτλ....




το ειπα και στο πρωτο post

:beer: στην υγεια μας ...για τον π**τσο ειμαστε....:rotflmao:

alex14
05/01/2007, 22:35
Ο Μειμαρακης δηλωσε οτι το μαχαιρι θα μπει μεχρι το κοκκαλο.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao:

το πολυ πολυ αντε να ξεφυγει κανενα ονομα τραγουδιστη, ηθοποιου κτλ
Για τους μεγαλοκαρχαριες τουμπεκι ψιλοκομμενο. :yuck:

GeorgeFZR
05/01/2007, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ως συνηθως το post εφαγε ''εμπλοκη'' .....πεντε μερες φυλακη* σε ολους

(*για τον mrklyk που δεν ξερει τι ειναι αυτο ... οχι δεν παιζουμε monopoly...)




...τωρα - φυσικα - εχει παρεμβληθει η ''δικαιοσυνη'' και το νομικο πλαισιο προστασιας προσωπικων δεδομενων ...και φυσικα κανενα ονομα δεν θα βγει στην φορα....



το λοιπον...

θα γινει λιγο ''σουσουρο'' αυτες τις ημερες

βουλευτες θα ''βγαινουν απο τα ρουχα τους'' υποσχομενοι καθαρση και εξυγιανση

η ΤV θα προβαλλει σε βαθμο απαξιωσης το θεμα

ενας υπουργος θα υποσχεθει οτι θα αποδωθει δικαιοσυνη

ο εισαγγελεας θα παρεμβει για να μας διαβεβαιωσει οτι ατιμωρητος δεν θα μεινει κανεις οσο ''ηχηρο'' και αν ειναι το ονομα του

τα δυο μεγαλα κομματα θα αλληλοκατηγορουνται για το ποιος ειναι περισσοτερο διεφθαρμενος

ενα πρωϊναδικο θα αλλαξει αστρολογο

η Σουλα που δουλευει δευτερο πιστολακι στα Πετραλωνα θα παρει αρνητικη απαντηση σχετικα με την συμμετοχη της στο fame story 8...

ο Μαμαλακης θα παρουσιασει συνταγες απο τα Κιουρκα και τον Ασπροπυργο

κτλ-κτλ....




το ειπα και στο πρωτο post

:beer: στην υγεια μας ...για τον π**τσο ειμαστε....:rotflmao:



:a19: :a19: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Xrider
05/01/2007, 23:06
Εχωντας διαβασει αρκετα απο αυτα που γραφεται,εγω θα πω το εξης...

1,Ο στρατος δεν ειναι για να ξεσκατιζεις,να μαστουρωνεις και να εχεις να κανεις με μπινεδες κομπλεξαρες..που ειναι και οι πρωτοι που θα φανε πουλο σε περιπτωση εμπλοκης.

2,Η ολη εκπαιδευση ειναι της ΠΟΥΤΣΑΣ

3,Η ολη ιδεολογια ειναι της ΠΟΥΤΣΑΣ για τον απλο λογο οτι

α.Δεν προκειται ποτε να γινει πολεμος με τους Τουρκους
β.Αν γινει ποτε πολεμος θα ειναι ανταρτοπολεμος...οποτε και πανε περιπατο τα σεναρια πολεμου οπως τα ξερουμε.

4.Ολα αυτα ειναι για να ειναι καποιοι βολεμενοι και οχι μονο πολιτικοι...

5,Η Ελληνικη νοοτροπια η οποια ειναι μονο λογια και οταν φτασει η ωρα...τοτε "δασκαλε που διδασκες και λογω δεν κρατεις"

Οποτε αφου αυτες οι κολοκαταστασεις μας βολευουν...γιατι την "βασανιζουμε"?
Αν δεν ειναι ετσι οπως τα λεω τουλαχιστον οι μισοι απο εσας θα επρεπε να εχουν κανει επισιμη αναφωρα για τα χασισια και οχι μονο....αλλα δεν νομιζω:dizzy:

el_hymador
05/01/2007, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Εχωντας διαβασει αρκετα απο αυτα που γραφεται,εγω θα πω το εξης...

Αν δεν ειναι ετσι οπως τα λεω τουλαχιστον οι μισοι απο εσας θα επρεπε να εχουν κανει επισιμη αναφωρα για τα χασισια και οχι μονο....αλλα δεν νομιζω:dizzy:

Δεν καταλαβαινω....να παμε να δωσουμε αυτους που ''την πιναν'' η να καυστηριασουμε το γεγονος οτι το 80% την επινε?

Παντως αν φας γκοτζιλα 20ετιας , βλεπεις τον Χριστο ...σε στρατοπεδο εισαι , δεν ειναι δυσκολο να τον δεις και φανταρο....τι να λεμε τωρα.....

Xrider
06/01/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν καταλαβαινω....να παμε να δωσουμε αυτους που ''την πιναν'' η να καυστηριασουμε το γεγονος οτι το 80% την επινε?

Παντως αν φας γκοτζιλα 20ετιας , βλεπεις τον Χριστο ...σε στρατοπεδο εισαι , δεν ειναι δυσκολο να τον δεις και φανταρο....τι να λεμε τωρα.....

Αν σε κα8ε στραβη η δυσκολη στιγμη της ζωης μας το ριχναμε σε φουντες κλπ...τοτε καλυτερα αυτοκτονα!!
Η φουντα ειναι μαγκια για ενα 15/16 χρονο που θελει να το παιξει μουρη στα υπολοιπα πιτσιρικια,οπως και το καπνισμα.
Εγω αρχησα το καπνισμα στα 20 γιατι εγω γουσταρα και οχι για να το παιζω μουρη..
Φουντες κλπ δεν τα γουσταρω..Εχω φιλαρακι που στον στρατο εμαθε αυτες τις μαλακιες (και δεν ηταν βουτιροπαιδο πριν)και οταν απολυθηκε τις συνεχισε οπως και ανεβηκε κατηγορια...κοκακιας.
Ο στρατος θα επρεπε να σκληραγωγη ακριβως για να μην μασας σε τιποτα..αν κανεις ετσι σε ενα στρατοπεδο,που απλα εχεις 5 παπαριες να κανεις,τι θα κανεις σε πραγματικες συνθηκες πιεσεις???
Για φαντασου τους ιπταμενους...θα επρεπε να ειναι διασωληνωμενοι με κοκαινοτροφοδοτικο και οχι οξυγονο!!
Αυτοι που τα πινουν και τα πουλανε στα στρατοπεδα για εμενα ειναι το ιδιο κατακριτεοι με αυτους που κρινατε...
Τι ηθικο να υπαρχει και τι ορεξη να εχεις σε ενα στρατοπεδο οταν μολις μπεις σκεφτεσει πως θα βγεις?!
Απλα ειναι 5/10 πικραμενοι και παιρνει η μπαλα και τους υπολοιπους 500...
Αν ησουν για δουλεια στο εξωτερικο 1 χρονο και δεν μπορουσες να γυρησεις τι θα εκανες...θα γινοσουν αλκολικος η πρεζονι?
Τι να πουν ρε φιλε και οι δικοι μας μεταναστες που θελλοντας και μη εφυγαν σε εντελως διαφορετικα μερη με εντελως διαφορετικες νοοτροπιες....αν δεν ηταν Μαγκες θα ειχαν πεθανει απο πικρα που εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις..(γενικα μιλαω μην το παιρνεις προσωπικα).
Για εμενα η ιδεα του στρατου αν ειναι να πας,πηγαινε αλλα κανε τον στρατιωτη,οπου εχει δραση...αλεξιπτωτα,ΟΥΚ,πεζοναυτης κλπ.Αλλοι πληρωνουν για τετοιες καταστασεις αλεξιπτωτα κλπ extreme,pou poio extreme?..Αν βλεπεις οτι βαριεσαι η δεν σε παιρνει...κατσε πλενε καλιοπες , πινε φραπεδες,μαθε μπουζουκι,κλαψε την μοιρα σου,κλπ.Ενας χρονος ειναι θα περασει.
Τελιωνοντας μην κοιταμε παντα τι κανουν οι αλλοι για εμας...πως θα κανουν αν δεν κανουμε και εμεις κατι...δλδ μην περιμενεις απο τους αλλους να αλλαξουν κατι που μπορεις και εσυ να αλλαξεις.
Ειμαι της ιδεας οτι "ενας ανθρωπος ΜΠΟΡΕΙ να αλλαξει την ποη των πραγματων"...υπαρχουν πολλα προβατα που το παιζουν λυκοι.

hidefnick
06/01/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider




+100000 Αλλά μάλλον σε λάθος χώρα γράφεις.:wave2: :wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
06/01/2007, 14:18
Αυτό που χθες έμοιαζε καθήκον, σήμερα λέγεται μαλακία. Ρόδα είναι και γυρίζει. Αυτό που θεωρούμε παράλογο ή γραφικό ή απίθανο μία μέρα θα γίνει πραγματικότητα και κομμάτι των βιωμάτων μας ή των βιωμάτων των παιδιών μας.

el_hymador
07/01/2007, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Αν σε κα8ε στραβη η δυσκολη στιγμη της ζωης μας το ριχναμε σε φουντες κλπ...τοτε καλυτερα αυτοκτονα!!
Η φουντα ειναι μαγκια για ενα 15/16 χρονο που θελει να το παιξει μουρη στα υπολοιπα πιτσιρικια,οπως και το καπνισμα.
Εγω αρχησα το καπνισμα στα 20 γιατι εγω γουσταρα και οχι για να το παιζω μουρη..
Φουντες κλπ δεν τα γουσταρω..Εχω φιλαρακι που στον στρατο εμαθε αυτες τις μαλακιες (και δεν ηταν βουτιροπαιδο πριν)και οταν απολυθηκε τις συνεχισε οπως και ανεβηκε κατηγορια...κοκακιας.
Ο στρατος θα επρεπε να σκληραγωγη ακριβως για να μην μασας σε τιποτα..αν κανεις ετσι σε ενα στρατοπεδο,που απλα εχεις 5 παπαριες να κανεις,τι θα κανεις σε πραγματικες συνθηκες πιεσεις???
Για φαντασου τους ιπταμενους...θα επρεπε να ειναι διασωληνωμενοι με κοκαινοτροφοδοτικο και οχι οξυγονο!!
Αυτοι που τα πινουν και τα πουλανε στα στρατοπεδα για εμενα ειναι το ιδιο κατακριτεοι με αυτους που κρινατε...
Τι ηθικο να υπαρχει και τι ορεξη να εχεις σε ενα στρατοπεδο οταν μολις μπεις σκεφτεσει πως θα βγεις?!
Απλα ειναι 5/10 πικραμενοι και παιρνει η μπαλα και τους υπολοιπους 500...
Αν ησουν για δουλεια στο εξωτερικο 1 χρονο και δεν μπορουσες να γυρησεις τι θα εκανες...θα γινοσουν αλκολικος η πρεζονι?
Τι να πουν ρε φιλε και οι δικοι μας μεταναστες που θελλοντας και μη εφυγαν σε εντελως διαφορετικα μερη με εντελως διαφορετικες νοοτροπιες....αν δεν ηταν Μαγκες θα ειχαν πεθανει απο πικρα που εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις..(γενικα μιλαω μην το παιρνεις προσωπικα).
Για εμενα η ιδεα του στρατου αν ειναι να πας,πηγαινε αλλα κανε τον στρατιωτη,οπου εχει δραση...αλεξιπτωτα,ΟΥΚ,πεζοναυτης κλπ.Αλλοι πληρωνουν για τετοιες καταστασεις αλεξιπτωτα κλπ extreme,pou poio extreme?..Αν βλεπεις οτι βαριεσαι η δεν σε παιρνει...κατσε πλενε καλιοπες , πινε φραπεδες,μαθε μπουζουκι,κλαψε την μοιρα σου,κλπ.Ενας χρονος ειναι θα περασει.
Τελιωνοντας μην κοιταμε παντα τι κανουν οι αλλοι για εμας...πως θα κανουν αν δεν κανουμε και εμεις κατι...δλδ μην περιμενεις απο τους αλλους να αλλαξουν κατι που μπορεις και εσυ να αλλαξεις.
Ειμαι της ιδεας οτι "ενας ανθρωπος ΜΠΟΡΕΙ να αλλαξει την ποη των πραγματων"...υπαρχουν πολλα προβατα που το παιζουν λυκοι.


καλα αυτα που λες , αλλα ο στρατος ειναι μια zipαρισμενη μορφη της κοινωνιας...

ναρκωτικα παιζουν σαφως , οπως παιζουν και στην πολιτικη ζωη ...το αν θα ενδωσει κανεις

και να θα του μεινει ''χουϊ'' εχει να κανει με θεματα που αφορουν το ψυχολογικο προφιλ του

καθενος μας...

εν πασει περιπτωση αν καποιος αναζητα τετοιου ειδους δεκανικια , μπορει να τα βρει και στην

εκτος του στρατου ζωη του...

Xrider
07/01/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
καλα αυτα που λες , αλλα ο στρατος ειναι μια zipαρισμενη μορφη της κοινωνιας...

ναρκωτικα παιζουν σαφως , οπως παιζουν και στην πολιτικη ζωη ...το αν θα ενδωσει κανεις

και να θα του μεινει ''χουϊ'' εχει να κανει με θεματα που αφορουν το ψυχολογικο προφιλ του

καθενος μας...

εν πασει περιπτωση αν καποιος αναζητα τετοιου ειδους δεκανικια , μπορει να τα βρει και στην

εκτος του στρατου ζωη του...
Στην εκτος στρατου ζωη εχεις την επιλογη να κανεις οτι γουσταρεις και κανενας δεν σε περιοριζει στο να κατσεις σπιτι,να εισαι αναμεσα σε τρομπες,να πας στην γκομενα σου οτι ωρα θελεις και οποτε θελεις,να κοιμηθεις οπου γουσταρεις και οσο γουσταρεις..και πολλα αλλα.
Οταν φευγεις απο την "μαμα" αναγκαστικα δεν σημαινει και οτι εισαι ετοιμος να περασεις τα του στρατου...για να μην φανει κανεις διαφορετικος απο το κοπαδι κανει και οτι μαλακια κανουν οι του κοπαδιου...δεν διαφερει και πολυ απο συμπεριφορα με τα πιτσιρικια του γυμνασιου/λυκειου..υποτιθεται ο ποιο "μαγκας" την περναει και καλα..
Ποιος δινει τον ορισμο στραβαδι,νεος,ψαρι κλπ?
Ποιος κανει τα καψονια στους νεους που οταν ηταν αυτος νεος δεν τα γουσταρε?
Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο απο θεμα ψυχολογιας...αλλοι ειναι ποιο ευαισθητοι και ψαχνουν απο καπου να κρεμαστουν...
Δεν περιμενει καποιος τον στρατο για να γινει αντρας...αντρας γινεσαι μολις φυγεις απο το σπιτι σου και τα βγαζεις περα μονος σου,σε ολα!
Και μην νομιζεις οτι σε πραγματικες συνθηκες πιεσεις ειναι πολλοι αυτοι που αντεχουν...

el_hymador
07/01/2007, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Στην εκτος στρατου ζωη εχεις την επιλογη να κανεις οτι γουσταρεις και κανενας δεν σε περιοριζει στο να κατσεις σπιτι,να εισαι αναμεσα σε τρομπες,να πας στην γκομενα σου οτι ωρα θελεις και οποτε θελεις,να κοιμηθεις οπου γουσταρεις και οσο γουσταρεις..και πολλα αλλα.
Οταν φευγεις απο την "μαμα" αναγκαστικα δεν σημαινει και οτι εισαι ετοιμος να περασεις τα του στρατου...για να μην φανει κανεις διαφορετικος απο το κοπαδι κανει και οτι μαλακια κανουν οι του κοπαδιου...δεν διαφερει και πολυ απο συμπεριφορα με τα πιτσιρικια του γυμνασιου/λυκειου..υποτιθεται ο ποιο "μαγκας" την περναει και καλα..
Ποιος δινει τον ορισμο στραβαδι,νεος,ψαρι κλπ?
Ποιος κανει τα καψονια στους νεους που οταν ηταν αυτος νεος δεν τα γουσταρε?
Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο απο θεμα ψυχολογιας...αλλοι ειναι ποιο ευαισθητοι και ψαχνουν απο καπου να κρεμαστουν...
Δεν περιμενει καποιος τον στρατο για να γινει αντρας...αντρας γινεσαι μολις φυγεις απο το σπιτι σου και τα βγαζεις περα μονος σου,σε ολα!
Και μην νομιζεις οτι σε πραγματικες συνθηκες πιεσεις ειναι πολλοι αυτοι που αντεχουν...


α μπραβο!! ολα τα λεφτα η τελευταια σου προταση :

>>Δεν περιμενει καποιος τον στρατο για να γινει αντρας...αντρας γινεσαι μολις φυγεις απο το σπιτι σου και τα βγαζεις περα μονος σου,σε ολα!
Και μην νομιζεις οτι σε πραγματικες συνθηκες πιεσεις ειναι πολλοι αυτοι που αντεχουν...<<

Σε συγκριση με τον στρατο το να εισαι αυταρκης στην πολιτικη ζωη και να αποφασιζεις για την

παρτη σου ειναι απειρως πιο δυσκολο απο την θητεια...οποτε αν θεωρησουμε οτι υπαρχουν

ανθρωποι που θα ενδωσουν στα ναρκωτικα μεσα στον στρατο προκειμενου μα ''ξεφυγουν΄''

τεχνητα , τι γινεται οταν αργα η γρηγορα θα πρεπει μονοι τους να αντιμετωπισουν τα

προβληματα της καθημερινοτητας?

idi
08/01/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Λεει η επιγραφη στο διοικητιριο

"Τιμη εις εκεινους που στην ζωη των ορισαν να φυλατουν θερμοπυλες"

Συνεχιζα κι εγω απο μεσα μου το τροπαρι,που δε τολμουσε να γραψει στην επιγραφη κοτζαμ εθνικος στρατος.

"ποτε απο το χρεος μη κινουντες" κλπ κλπ

Το να υπερασπιστεις την πατριδα σου ειναι ασχετο απο το να υπηρετησεις στο στρατευμα επειδη σε καλεσε η πατριδα σου,θα ηταν σχετικο αν δεν το καναμε απο χρεος αλλα απο ελευθερη επιλογη.Και ποιοι απο εμας το εκαναν απο ελευθερη επιλογη;

Μας τσουβαλιασαν σ'ενα ρεο ,και τωρα που απολυθηκαμε το παιζουμε πατριωτες;

Οσοι δεν το εκαναν εχουν πολλα ελαφρυντικα.Γιατι μιλαμε για μια χωρα μπουρδελο ,καπου η ιεροτητα της πατριδας η ιδια της η ουσια ,χανεται μεσα στο συμφερτο των αχρειων που την διαχειρηζεται και ειναι πολυ δυσκολο να διατειρουμε τοτε τα πατριωτικα μας αισθηματα.Και κανεις δεν μπορει να πει οτι καποιος απο το εξωτερικο ή ανυποτακτος γενικα δεν θα την υπερασπιστει οταν χρειαστει.Αυτο συνεβει το 40'.

Γι αυτο πατριωτες χαλαρωστε.Αν και υπηρετησατε ακομα δεν αποδειξατε τα πατριωτικα σας αισθηματα.Και δεν αποκλειεται να χρειαστει.Τοτε θα μαθουμε στα σιγουρα ποιος ειναι ποιος.

ας πουμε οτι δε διαφωνω σε οτι γραφεις δεν ειναι παραλογα αυτα που λες. απλως τα βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνία

την περιπτωση να υπηρετησα εγω και χιλιαδες αλλοι περισσοτερο, απο οτι μου αναλογούσε, σε δυσμενεστερες μεταθεσεις (συνορα κτλ)...ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΒΥΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΥΠΟΤΑΧΤΩΝ, μπορεις να την συμμεριστείς???? Ισχύει ή δεν ισχύει?

κανεις δεν ειπε οτι μου αρεσε η θητεία αλλα με το ζορι ή οχι το χρεος μου το εκανα με το παραπανω σε "καιρο ειρηνης"

εσυ (σχετικο αυτο δε απευθύνομαι σε εσενα προσωπικά) που δε κανεις το χρεος σου σε καιρο ειρηνης ...θες να πιστεψω οτι στο πολεμο θα γινεις ο πατριωτης που θα φυλαει θερμοπυλες?

εχω ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ μιας και θεωρω οτι εισαι ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ

.+_ και Over and out μεχρι να ερθει ο resistman να μου πει οτι ολοι ειμαστε παιδια των λουλουδιων και τι με ενα μπαφο-γυρα θα τα βρουμε με τους τουρκους και δεν υπαρχει λογος υπαρξης στρατου :D

stavrogin
08/01/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ας πουμε οτι δε διαφωνω σε οτι γραφεις δεν ειναι παραλογα αυτα που λες. απλως τα βλεπεις απο αλλη οπτικη γωνία

την περιπτωση να υπηρετησα εγω και χιλιαδες αλλοι περισσοτερο, απο οτι μου αναλογούσε, σε δυσμενεστερες μεταθεσεις (συνορα κτλ)...ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΒΥΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΥΠΟΤΑΧΤΩΝ, μπορεις να την συμμεριστείς???? Ισχύει ή δεν ισχύει?

κανεις δεν ειπε οτι μου αρεσε η θητεία αλλα με το ζορι ή οχι το χρεος μου το εκανα με το παραπανω σε "καιρο ειρηνης"

εσυ (σχετικο αυτο δε απευθύνομαι σε εσενα προσωπικά) που δε κανεις το χρεος σου σε καιρο ειρηνης ...θες να πιστεψω οτι στο πολεμο θα γινεις ο πατριωτης που θα φυλαει θερμοπυλες?

εχω ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ μιας και θεωρω οτι εισαι ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ

.+_ και Over and out μεχρι να ερθει ο resistman να μου πει οτι ολοι ειμαστε παιδια των λουλουδιων και τι με ενα μπαφο-γυρα θα τα βρουμε με τους τουρκους και δεν υπαρχει λογος υπαρξης στρατου :D


Σε αυτη την περιπτωση αυτοι που δεν υπηρετησαν βοηθησαν εμας που υπηρετησαμε να κανουμε ακομα καλητερα το χρεος μας:lol:

Φυσικα καλα κανεις κι εχεις αμφιβολιες,για το αν θα ερθουν να βοηθησουν τη χωρα τους,απλα ποτε δεν ξερεις.Αμα εχεις δυο παιδια και χιλια προβληματα βιοπαλης ,και στην ελλαδα να βρισκεσαι..................................

Οσο για μενα προσωπικα, 15 μηνακια εβρο ,τα 2 στα 200 μετρα απο το ποταμι, 45' μεσος ορος ζωης σε περιπτωση μπαμ.Καθολου δε με πειραξε,μια χαρα ηταν και ναι θα εκανα οτι μπορουσα οχι για την πατριδα ή δε ξερω γω για ποια αλλη αξια αλλα για τα αλλα παιδια της μοναδας μου,αυτο και μονο.

ASTRAKITCAR
09/01/2007, 18:39
ο στρατος ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας.

στην δουλεια μου εχω ενα πουστη,ενα γλυφτη,ενα ρουφιανο,ενα τεμπελη και ενα δουλευταρα...

τα ιδια και στις μοναδες...

ειπα αφου δεν μπορω να τα πεταξω θελω να τα βλεπω και να τα ακουω...

πηγα σε πτερυγα με F -16 και τα ακουγα και τα εβλεπα και τα μυριζα....

τους ειπα θελω να με πατε εκει και με πηγαν...τους ειπα θελω να παρω αυτη την ειδικοτητα και την πηρα....τους ειπα αν λυσω-δεσω το οπλο σε 1'λεπτο θα μου δινετε 200 σφαιρες να κανω βολη σε μια γωνια και μου τις δωσανε...

τους ειπα οποτε κανετε βολες θα με καλειτε,και ας μην προβλεπεται,και με καλουσαν

τους ειπα θα σας δωσω 20 μηνες απο την καριερα μου,θελω να κανω τα προβλεπομενα....μην ασχολειστε μαζι μου για να μην ασχοληθω μαζι σας...

δεν ειναι φαντασια ετσι εγιναν...

εχω πλεον 500 ενσημα συνταξιμα,γνωρισα τους φρουρους του Αιγαιου,εκλαψα οταν εχασαν ενα συναδελφο τους,γνωρισα ανθρωπους που πανε με 2 mach την ωρα με 8+G και δεν εχουν κομπλεξ...τους χαιρεταγα και με χαιρεταγαν...

εκει ειδα αυτον που ειπε το 1996 θα τον ξεσκισω τον μπινε και του εσφυξα το χερι...αυτη η πιλοταρα που εκανε 6+ ωρες πτησης καθε μερα...

στα παπαρια μου οι γιωταδες και οι κουδουνιστρες..περασα καλα εκανα δυο κολλητους και θυμαμαι αυτα που μου ειπε ο παππους μου που πολεμησε το 1941 1943 στην αλβανια με 2 χρονια στο τοτε νοσοκομειο λογω τραυματος...

η ζωη ειναι ωραια,ζησε την οσο μπορεις μεχρι τελους....

20 μηνες εζησα οπως μπορουσα.τελειωσε αυτο ηταν.παμε για αλλα τωρα.

el_hymador
09/01/2007, 22:34
....Και αφου γραψαμε πως περασαμε στον στρατο , ποια ειναι η γνωμη μας για την υποχρεωτικη

στρατευση και κατα ποσο ειναι αναγκαιος ο στρατος , εχθες απ οτι εμαθα ο ''τρελλος'' για τον

στρατο , αλλα λογικος για την TV , ανακοινωσε λεει καποια ονοματα....25000+ τελικα ηταν οι

απαλλαγες ...

μακαρι να βγω ψευτης , αλλα αν αυτοι που κατονομασε ο ''τρελλος'' , οντως ειχαν απαλλαγει

με πλαγιο τροπο , πολυ αμφιβαλλω οτι θα υπηρετησουν τελικα....η αν θα καταδικαστουν με

καποιον τροπο.



Θα συνεχισουν να γκαριζουν λαϊκο-τσιφτετελο-pop απο τις πιστες , θα συνεχισουν να

διαμορφωνουν την κοινη γνωμη απο τα ΜΜΕ , θα συνεχισουν να καταδικαζουν η να

αθωωνουν στις αιθουσες των δικαστηριων και θα συνεχισουν να περνουν ζωη χαρισαμενη με

τα λεφτα του μπαμπα τους...



να το πω αλλη μια ?....να το πω....για τον π**τσο ειμαστε...

gcrook
10/01/2007, 00:37
25.000 απαλλαγες ειπατε;
Στα τελευταια 2; 3; 10 χρονια;
Αυτο το γνωριζει κανενας;
Το νουμερο μονο αμελητεο δεν ειναι.

Και υπαρχουν μοναδες που κυνηγανε τους ενοπλους με το δικανο.
Ολες οι μοναδες του στρατου πολυ κατω απο το μινιμουμ οριο ατομων.
Και για κατι τετοιους λενε να αυξησουν την θητεια παλι.

ASTRAKITCAR
10/01/2007, 08:47
νομιζω οτι οσοι πηγαμε,τελειωσε δεν θα πρεπει να προβληματιζομαστε ...οτι εγινε εγινε....εχουμε πιο σημαντικα πραγματα να προβληματιστουμε.

πιο πολυ βαση πρεπει να δωσουν αυτοι που ειναι να πανε...αυτων η γνωμη πρεπει να βγει προς τα εξω...

το λεω ετσι γιατι πλεον το βλεπω απο αλλη γωνια το θεμα...

μια προταση.να ειναι 9 μηνες η θητεια για ανδρες και γυναικες υποχρεωτικα στα 19 ή αμεσως μετα το λυκειο δηλαδη οπου 2 μηνες θα ειναι το κεντρο και 7 μηνες καπου στην επαρχια με 50% εκπτωση στα εισητηρια και χορηγηση ποσου, βασει οικογενειακου εισοδηματος πχ.ο φτωχος φανταρος θα παιρνει 100€ και 50€ ο πλουσιος.
απο εκει και περα καθε 5 χρονια μια 5ημερη μετεκπαιδευση και αυτο ειναι.

απο εκει και περα σε ενα ρουσφετολογικο συστημα οπου οι γυναικες ειναι απο εξω εμενα δεν με πολυνοιζει αν κατι πουστρακια ή πρεζονια δεν πανε καθολου.

γιωταδες εχω καθε μερα μπροστα μου στην δουλεια...τουλαχιστον στο στρατο τους εκραζα...
στην δουλεια τους γραφω...