PDA

View Full Version : E, ρε γλέντια...



Cpt. Haddock
05/01/2007, 09:51
Για τίποτα δεν είμαστε ικανοί νομίζω...

Διαβάστε για το μπάχαλο με το σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης
(οι επισημάνσεις δικές μου)


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=767298&lngDtrID=244

«Χορός» προσφυγών
Παράνομα τέλη στάθμευσης και πρόστιμα πληρώνουν χιλιάδες Αθηναίοι

Αθήνα


Παράνομα τέλη στάθμευσης, αλλά και παράνομα πρόστιμα, έχουν πληρώσει χιλιάδες Αθηναίοι από το ξεκίνημα εφαρμογής του συστήματος ελεγχόμενης στάθμευσης. Οι πολίτες που πλήρωσαν τέλη στάθμευσης και πρόστιμα δικαιούνται επιστροφή χρημάτων.

Όπως γράφει την Παρασκευή η εφημερίδα Έθνος, οι θέσεις στάθμευσης επεκτάθηκαν σε πολλά σημεία, στα οποία δεν επιτρέπεται καν το παρκάρισμα ΙΧ από τον ΚΟΚ, ενώ το πρόστιμο που όρισε ο Δήμος Αθηναίων για την παράβαση της στάθμευσης χωρίς την καταβολή του σχετικού τέλους είναι παράνομο, καθώς είναι μεγαλύτερο από αυτό που προβλέπει ο ΚΟΚ.

Για το λόγο αυτό συνεχίζεται με αμείωτη ένταση ο «χορός» των προσφυγών στα δικαστήρια, των μηνυτήριων αναφορών, αλλά και των παρεμβάσεων των αστυνομικών αρχών, που σε αυτοψία τους διαπίστωσαν ότι πράγματι εντάχθηκαν στο σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης και θέσεις, όπου δεν επιτρέπεται η στάθμευση.

Αυτό σημαίνει ότι κακώς πολλοί πολίτες πλήρωσαν τέλη στάθμευσης και πρόστιμα, τα οποία πρέπει να τους επιστραφούν από τις δημοτικές αρχές.

Ταυτόχρονα, το σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης και ο καθορισμός επιβολής προστίμων αμφισβητούνται ευθέως ως προς τη συνταγματικότητά τους με προσφυγές που κατατέθηκαν στο ΣτΕ και επιδιώκουν παράλληλα το «πάγωμα» του μέτρου.

Το ποσό που έχει εισπράξει ο Δήμος Αθηναίων από τις κλήσεις υπολογίζεται μέχρι στιγμής στα 1.260.000 ευρώ, ενώ καθημερινά «κόβονται» περίπου 700 κλήσεις στους οδηγούς που παρκάρουν, χωρίς να ακολουθούν τους κανόνες του συστήματος. Μεγάλο πρόβλημα παραμένει η έλλειψη καρτών στάθμευσης.

news.in.gr

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SF
05/01/2007, 09:57
Βεντούζα! Βεντούζα!
Και δε μπορώ να βρω τα ποστ που τα λέγαμε πριν μήνες...

Όπως και όλα τα προηγούμενα μέτρα, έτσι και αυτό πάει στον πάτο. Ίσα ίσα να βγάλουν λεφτά οι εταιρείες που προσφέρουν την υποδομή, και ίσα ίσα να έχουν οι πολιτικοί να λένε ότι κάτι κάνουν!

Cpt. Haddock
05/01/2007, 10:12
Εγω παραμένω υπέρ του μέτρου αλλα αυτό που βλέπω είναι η ανικανότητα κάποιων "Αρμοδίων" να προβλέψουν καταστάσεις...

Φυσικά η εταιρία πληρώθηκε για την υποδομή (και καλά έκανε)

:sad:

soundstorm
06/01/2007, 10:32
Ετσι ετσι,πληρωνε κοσμακη.....

stefanos
06/01/2007, 10:50
Ε ας πληρώσουνε.
Στο κέντρο κατεβαίνεις άνετα με όλα τα ΜΜΜ.
Αν και εκεί με τέτοιο πρόβλημα στάθμευσης κάποιοι παίρνουν τουτου ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ.
Εγώ ούτε με τη μηχανή δεν πάω.

zzr2005
06/01/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ε ας πληρώσουνε.
Στο κέντρο κατεβαίνεις άνετα με όλα τα ΜΜΜ.
Αν και εκεί με τέτοιο πρόβλημα στάθμευσης κάποιοι παίρνουν τουτου ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ.
Εγώ ούτε με τη μηχανή δεν πάω.

εντάξει όχι και από όλα τα μέρη.....από Άνω Λιόσια προν αγοράσω μηχανή εκανα μιάμιση ώρα να κατέβω χωρίς κίνηση....
κατά την άποψή μου τα ΜΜΜ είναι πολύ άσχημα αλλά σίγουρα βελτιωμένα σε σχέση με 10 χρόνια πριν....

μια λύση είναι να παρκάρεις το αυτοκίνητο κοντά στο μετρό....αλλά προνόεισαι κανείς για επαρκείς θέσεις πάρκινγκ στους σταθμούς του μετρό????

εκτός αυτών το θεμα είναι οτι ο Δήμος πουλάει νταβατζιλίκι θέσεις πάρκινγκ που δεν του ανήκουν κ για τους οποίους οι δημότες ήδη πληρώνουν τέλη....
ο Δήμος μπορεί να εφαρμώσει το σύστημα αφού πρώτα φτιάξει δικές του νέες θέσεις πάρκινγκ....
αλλά τώρα τι ζητάμε??να κάνει ο δήμος έργα???τρελά πράγματα.....

το ότι δεν προέβλεψαν καν θέσεις για μοτοσυκλέτες δεν σε προιδεάζει για το εισπρακτικό χαρακτήρα του μέτρου??

Trickster
06/01/2007, 14:54
Και τα έλεγα τότε όταν είχε ανοίξει thread ο Nik0s για το ίδιο θέμα... ειναι καραπαράνομο.. (μαλακία που έχω πληρώσει και κλήση στο Μαρούσι για αυτό..)

stefanos
06/01/2007, 16:02
Δεν νομίζω να προσπαθεί κανένας να πουλήσει τίποτα.
Προσπαθούν να διώξουν τα αυτοκίνητα απο το κέντρο.
Δεν έιναι παράλογο.
Κάνουμε ώρες να κατέβουμε γιατί οι δρόμοι γεμίζουν απο ανθρώπους με νοοτροπία "κάπου θα βρώ ένα πεζοδρόμιο να καβαλήσω" που δεν λυπούνται τα πνευμόνια τους την περιουσία τους το πορτοφόλι τους την ώρα τους αλλά προσπαθούν να "εξηπηρετηθούν" με το αυτοκίνητο τους.
Στην πραγματικότητα οι ίδιοι "εξηπηρετούν" το αυτοκίνητό τους, αντί να κάνουν την ζωή τους εύκολότερη.
Και αν τα ριμάδια ΜΜΜ δεν είναι σωστά ας συμπεριφερθούμε σαν Ευρωπαίοι και ας διαμαρτηρηθούμε γι αυτό

VANDA
08/01/2007, 13:59
Σύμφωνη με τις συνταγματικές διατάξεις είναι η καθιέρωση του συστήματος ελεγχόμενης στάθμευσης, αποφαίνεται εισήγηση στο Συμβούλιο της Επικρατείας, με την οποία ζητείται να απορριφθεί η σχετική προσφυγή.

Η αρμοδιότητα της τοπικής αυτοδιοίκησης να καθορίζει χώρους ελεγχόμενης στάθμευσης και την επιβολή προστίμου στους παραβάτες οδηγούς δεν παραβιάζει το Σύνταγμα (αρχή της ισότητας, προσωπική ελευθερία κίνησης των πολιτών, ακώλυτη χρήση των κοινόχρηστων χώρων) καθώς αποτελεί θεμιτό περιορισμό της ελευθερίας κίνησης για λόγους που επιβάλλονται από το δημόσιο συμφέρον προκειμένου να επιτευχθεί η ομαλή διεξαγωγή της κυκλοφορίας σε χώρους που είναι κυκλοφοριακά επιβαρημένοι. Σύμφωνα με την εισήγηση, πρέπει να απορριφθούν ως αβάσιμοι όλοι οι λόγοι για τους οποίους ζητείται να ακυρωθεί η απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Αθηναίων για τη λειτουργία της ελεγχόμενης στάθμευσης στο κέντρο της Αθήνας.


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 08/01/2007