PDA

View Full Version : Αγορά Εργαλειοθήκης



motaba
05/01/2007, 11:11
Λοιπόν ενημερωτικά...

Θέλω να πάρω μια εργαλειοθήκη full για διάφορες δουλειές.

Στις Σκανδιναβικές χώρες, Σουηδία, Φιλανδία κτλ.. Υπάρχει μια αλυσίδα υπερκαταστημάτων με την επωνυμία "Biltema" που έχουν τα πάντα!!

Το έμαθα από τα παιδιά στο συνεργείο που πάμε το αυτοκίνητο, όπου ο ένας είχε πάει ένα ταξίδι πρίν χρόνια και έφερε εργαλεία για τη δουλειά τους..

Όλα τα εργαλεία είναι δοκιμασμένα σε σκληρή χρήση και έχουν 10 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση!!!

Το πρόβλημα είναι ότι οι Σουηδοί δεν στέλνουν απ'ευθείας σε καμιά χώρα εκτός Σκανδιναβίας.

Ξέρει κανείς κάποιον άλλο τρόπο...?

π.χ.

( 998 Sweden Kronor = 109 euro :eyepop: :eyepop: :eyepop: )


73672

dirtbird
05/01/2007, 11:22
Δεν αλλάζεις συνεργείο? (για το αυτοκίνητο)...:lol: :lol: :lol:

:wave2: :wave2:

motaba
05/01/2007, 11:43
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


'Ελα ρε συ...

Σοβαρά τώρα.. Πρέπει να υπάρχει τρόπος..

Δεν δίνω 60 ευρό για τα μισά και made in china στην Αθηνάς..

Καλά ούτε και 500+ για Facom

OldMan
05/01/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
109 euro

Βρε καλό μας παλληκάρι...

Ξέρεις πόσο κάνει - μόνη της - μια ΚΑΛΗ καστάνια π.χ. 3/8" ??? :D

Έλεος με τις κινεζο-σουηδικές μαλακίες (γιατί, για μαλακίες πρόκειται...)

dirtbird
05/01/2007, 12:59
Ποτέ δε θα ξεχάσω τον -Πέρση- μάστορα στο Bolton που είχα πάει το Strada για να αλλάξουμε πίσω αμορτισέρ και με την ευκαιρία ιμάντα εκκεντροφόρου.

Χρειαζόταν λοιπόν για την τροχαλία του στροφάλου 38άρι καρυδάκι (κομματάκι ασυνήθιστο)... και δεν είχε .

Τηλέφωνο στον dealer της snap-on, ο οποίος σε 1 ωρίτσα κατέφθασε με το βανάκι του το παρέδωσε και την έκανε.

-Πόσο κάνει μάστορα το καρυδάκι?
-70 λίρες
-Μα καλά θα μου πάρεις 40 για τον ιμάντα και έδωσες 70 για εργαλείο?
-Ναι αλλά έχει εγγύηση εφ'όρου ζωής και ακόμα και αν το σπάσω το πολύ σε μια μέρα θα μου το έχουν αλλάξει.


Είναι ορισμένα μαθήματα στην 'αγγλική' παιδεία που ΔΕΝ ξεχνιούνται :wave2: :wave2:
(μιας που παίζει και 'απέναντι' (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33440) thread.

motaba
05/01/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
........Ξέρεις πόσο κάνει - μόνη της - μια ΚΑΛΗ καστάνια π.χ. 3/8" ??? :D

Έλεος με τις κινεζο-σουηδικές μαλακίες (γιατί, για μαλακίες πρόκειται...)

Γιατί πρόκειται για μαλακίες ?? Εκτός αν τα έχεις δοκιμάσει...πάω πάσο!!

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λές "ΚΑΛΗ" καστάνια... αλλά φαντάζομαι ότι η καθημερινή σκληρή χρήση σε συνεργείο κάτι είναι. Άλλωστε όταν μια εταιρεία σου δίνει εγγύηση για ένα (οποιοδήποτε) προϊόν 10 χρόνια πάει να πει ότι ίσως το έχει μελετήσει κάπως....

:wave2:

zireous
05/01/2007, 13:37
Ο κανόνας λέει να παίρνεις ότι χρειάζεσαι αν το κάνεις από χόμπι, πχ όταν χρειάστηκα για το 750 ένα καρυδάκι 38 το πήρα σκέτο -άλλα θα κρατήσει για χρόνια.

Γιατί;


Δες τα νούμερα στις συλλογές εργαλείων και ξανασκέψου το:
http://www.mytoolstore.com/sk/catalog.html

Και αφού ρίξεις ένα ψάξιμο στο google, μπορεί και συ να καταλήξεις μέσω bikenet -αφού δεις και τους άλλους αντιπρόσωπους (www.facom.gr/distrib.htm)-, στον Καραϊσκο (www.facom.gr/karaiskou.htm), που όλως τυχαίως μου έδωσε ίδια τιμή για ροπόκλειδο με αυτή που έχει όξω... πράγμα που αν μή τι άλλο είναι άξιο λόγου. :eyepop:

OldMan
05/01/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
είχα πάει το Strada για να αλλάξουμε ιμάντα εκκεντροφόρου.

Ωστήρια δεν είχε το Strada ??? :confused:

:lol: :beer: :lol:

motaba
05/01/2007, 13:52
Τι $1099.00 δολλάρια ρε παιδιά! Δεν θέλω να ανοίξω συνεργείο...
ΟΚ τα Facom είναι τα καλύτερα αλλά δεν τα σηκώνει η τσέπη μου.

Η τιμή που λέει για το σετ είναι σε νόμισμα σουηδίας! Σε ευρό είναι περίπου 110 euro.

Δεν είμαι επαγγαλματίας και ούτε θέλω να το παίζω επαγγελματίας μόνο και μόνο από τα εργαλεία...

Τι δουλειά μου θέλω να κάνω όποτε χρειάζεται...:wacko:

Ξέρετε κανένα τρόπο με τον οποίο μπορεί να γίνει το delivery? Παίζει δηλαδή καμιά υπηρεσία στην σουηδία ή σε άλλη σκανδιναβική χώρα που να τα πάρει αυτή με αντικαταβολή και να μου τα στείλει με ταχυδρομείο (χρεώνοντάς μου το ποσό της αντικαταβολής της + μεταφορικά + προμήθεια )..

stefanos
05/01/2007, 14:10
Αν πρόκειται για την πλάκα σου δεν υπάρχει δυνατότητα να έχεις καλα επώνυμα εργαλεία.
Γιατί για πλάκα χρειάζεσαι γερμανικά πολύγωνα καρύδια αλλεν κατσαβιδια και ίσως και πάνω απο ένα σετ.
Τα άλλεν της Κίνας είναι για την πλάκα το ίδιο και τα Γερμανικά (κλειδιά), οπότε εκεί πάμε σε ακριβώτερα.
Να πάμε σε δυναμόκλειδα εξολκείς κομπρεσερ και εργαλεία αέρος, σε ηλεκτρικά?
Φτάνουμε σε νούμερα αστρονομικά.
Αναγκαστικά λοιπόν προκειμένου να μην έχουμε, παίρνουμε κινέζικο και κάνουμε την δουλειά μας.Και αν κάπου κάτι δεν μας κάνει σπάσει στραβώσει το άλλάζουμε με καλύτερο.
Και είμαι κατά των συλλογών σε μια βαλιτσούλα.
Σετάκια οτι χρειάζεσαι.
Γιατί δεν χρειάζεσαι 3 σετ καρύδια που έχει το παραπάνω βαλιτσάκι. :beer:





τωρα θυμήθηκα οτι χρειάζομαι τόρνο:bigcry:

MIKE_16V
05/01/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν πρόκειται για την πλάκα σου δεν υπάρχει δυνατότητα να έχεις καλα επώνυμα εργαλεία.
Γιατί για πλάκα χρειάζεσαι γερμανικά πολύγωνα καρύδια αλλεν κατσαβιδια και ίσως και πάνω απο ένα σετ.
Τα άλλεν της Κίνας είναι για την πλάκα το ίδιο και τα Γερμανικά (κλειδιά), οπότε εκεί πάμε σε ακριβώτερα.
Να πάμε σε δυναμόκλειδα εξολκείς κομπρεσερ και εργαλεία αέρος, σε ηλεκτρικά?
Φτάνουμε σε νούμερα αστρονομικά.
Αναγκαστικά λοιπόν προκειμένου να μην έχουμε, παίρνουμε κινέζικο και κάνουμε την δουλειά μας.Και αν κάπου κάτι δεν μας κάνει σπάσει στραβώσει το άλλάζουμε με καλύτερο.
Και είμαι κατά των συλλογών σε μια βαλιτσούλα.
Σετάκια οτι χρειάζεσαι.
Γιατί δεν χρειάζεσαι 3 σετ καρύδια που έχει το παραπάνω βαλιτσάκι. :beer:





τωρα θυμήθηκα οτι χρειάζομαι τόρνο:bigcry:


:a013:


Τορνο:look:

:wave2:

dirtbird
05/01/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ωστήρια δεν είχε το Strada ??? :confused:

:lol: :beer: :lol:

Θα πέσει φωτιά να σε κάψει....:smokin:
105 TC και υπάρχει ακόμα :cool:





άσε που η άλλη νομίζει ότι ψώνισε κοπέλι... :bigcry: :bigcry:

hidefnick
05/01/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Λοιπόν ενημερωτικά...
Στις Σκανδιναβικές χώρες, Σουηδία, Φιλανδία κτλ.. Υπάρχει μια αλυσίδα υπερκαταστημάτων με την επωνυμία "Biltema" που έχουν τα πάντα!!

( 998 Sweden Kronor = 109 euro :eyepop: :eyepop: :eyepop: )

Εχω το κατάλογο. Μιλάμε για ανάγνωσμα υψηλής αισθητικής.

(109 euro= 37.142 δραχμές:eyepop: :eyepop: :eyepop: )

dirtbird
05/01/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos






τωρα θυμήθηκα οτι χρειάζομαι τόρνο:bigcry:

Ρεκτιφιέ και πέταμα χρειάζεσαι..:bigcry: :bigcry: :bigcry: :smokin: