PDA

View Full Version : Poly entono "koskinisma" timoniou sta 60-65 Km/h



vstrom_angel
05/01/2007, 12:07
Xairetai kai kalh xronia se olous....

8a h8ela poly th boh8eia sas se ena 8ema pou fainetai dyskolo na to katanohsw.
Agorasa prin 3 mhnes ena kainourgio V-strom 650 (K06), kai to opoio parousiazei
to e3hs problhma. Phgainontas p.x. me 150Km/h kai afhnontas to timoni, h mhxanh
synexizei aproblhmatisth, ws peripou ta 65km/h. Ekei parousiazetai ena entono pai3imo
tou timoniou, to opoio koryfwnetai peripou sta 60km/h gia na stamathsei apo mono
tou (xwris na piasw to timoni) peripou sta 55km/h...
Phgainontas se ena kalo magazi elastikwn, mou eipan sthn arxh na dokimasw xwris
thn pisw valitsa (kappa 52lt), alla den egine tipote. Opote mou eipe oti sxedon sigoura
einai stravo to lastixo, mias kai tetoies periptwseis exoun symbei kai sto parel8on,
kai kalyptontai apo thn eggyhsh ths etairias elastikwn. Epomenws me thn allagh
tou elastikou 8a lynotan to problhma. Balame ena metazeirsmeno loipon (afou egine h
zygosta8mish, kai afou eixame dei oti kai to mamisio set-up htan mia xara zygosta8mismeno).
Pali omws yparxei akribws to idio problhma. Epomenws de ftaiei to lastixo.
Sto prwto e3ousiodothmeno pou rwthsa (Hrakleio Krhths), mou eipe pws de mporei
na skeftei kati, kai paizei auto na mh bre8ei kai pote. Elpizw na mhn einai etsi
kai na yparxei lysh...

Kamia apopsh?

Na pw edw pws an kratas to timoni de symbainei auto, alla ginetai ais8hth mia tash
na koskinisei to timoni otan exei klish se strofh kai sthn taxythta pou eipa pio panw.
To olo skhniko loipon mou fainetai kai ligo epikindyno....
Euxaristw prokatabolika, kai sorry gia to mege8os tou post.....

Respect
07/01/2007, 08:51
Τώρα εδώ με 'σενα τι θα κάνουμε;
Δε πρέπει να βρούμε τι του φταίει;
Τι να του φταίει... :a21:

Μήπως; (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26604/)

Bil
07/01/2007, 10:58
Κάτι τέτοιο μου έκανε και εμένα και σταμάτησε μετά από αλλαγή στα ρουλεμάν του λαιμού, που έβαλα κωνικά της SKF.
Λέω, μήπως είναι και σε σένα η λύση αυτή.
Εμένα μου το έκανε σε αυτές τις ταχύτητες που αναφέρεις και ήταν πιο έντονο αν χτύπαγες το τιμόνι από την μια μεριά μόνο ξαφνικά !!
Τώρα όμως τίποτα !!

Draculas-GR
07/01/2007, 12:16
Ακριβώς το ίδιο εχω και εγω με το ER-6n
όταν το ανέφερα στον αντιπρόσωπο, μου είπε για τα ρουλεμάν του λαιμού.
για τι κόστος μιλάμε σε περίπτωση αντικατάστασης?

vstrom_angel
08/01/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Κάτι τέτοιο μου έκανε και εμένα και σταμάτησε μετά από αλλαγή στα ρουλεμάν του λαιμού, που έβαλα κωνικά της SKF.
Λέω, μήπως είναι και σε σένα η λύση αυτή.
Εμένα μου το έκανε σε αυτές τις ταχύτητες που αναφέρεις και ήταν πιο έντονο αν χτύπαγες το τιμόνι από την μια μεριά μόνο ξαφνικά !!
Τώρα όμως τίποτα !!

Gia dwse file liges leptomereies,
giati to 8ema me exei ponokefaliasei. O sxetika
empeiros lastixas pou phgainw, mou eipe oti logika
8a to broume, giati afou prokeitai gia syntonismo, den einai kati
xontro strabo, giati tote 8a phgaine de3ia 'h aristera.
To epomeno pou 8a kanoume einai na dokimasoume
kai allagh tou pisw elastikou, mhpws kai.....
Pes mou ligo se esena pio akribws htan to problhma, pws
katelh3es sth syggekrimenh allagh, kai kapoies leptomereis
gia thn allagh (pou/pws/kostos/etc...), mono auta ! :)

Thanks a lot.....

Bil
08/01/2007, 13:48
Η μηχανή είχαι μια παράξενη αίσθηση οτι έμπαινε καλύτερα στις δεξιές παρά στις αριστερές στροφές. Με δεύτερο άτομο μου έδινε την εντύπωση κάποιες φορές οτι ήταν σκασμένο το μπροστινό ελαστικό. επίσης όταν πήγαινα με 50 - 65 χλμ/'ωρα και άφηνα τα χέρια από το τιμόνι φαινότανε τα τρεμοπαίζει. Αν δε το χτύπαγα κάθετα μονόπαντα (από τη μία μεριά δηλαδή) σε αυτές τις ταχύτητες το τρέμουλο γινότανε πιο έντονο !
Δοκίμασα τα πάντα.
Εσφιξα το υποπλαίσιο, τα ρουλεμαν λαιμού, πήγα για ζυγοστάθμιση ελαστικών, άλλαξα ελαστικά, έπαιξα με το τιμόνι αλλά τίποτα. πάντα αυτήη ηλίθια αίσθηση ανασφάλειας ήταν εκεί.
Μετά από το βήμα του bilpos προχώρησα και εγώ στην ίδια αλλαγή απλά αντι για την μάρκα κωνικά που έβαλε αυτός, εγώ έβαλα SKF, πράγμα που δεν έχει καμια διαφορά...
Από τότε και για 268 χιλιόμετρα (μέχρι τώρα) όλα αυτά εξαφανίστηκαν. Ιδιαίτερα το τέστ του μονόπαντου χτυπ'ήματοςς που τόσο μου είχε σπάσει τα νεύρα.
Κόστος και διαδικασία στα post που ήδη υπάρχουν με αυτό το θέμα στην ενότητα V-Strom...
Ελπίζω να βοήθησα και εγώ...;)

LIBYKOS
02/02/2007, 09:08
είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ( κοσκίνισμα του τιμονιού στα χλμ που αναφέρεις ) και η λύση ήταν η αλλαγή του ελαστικού!!!

Μόλις τα άλλαξα στα 15000 χλμ το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Η αιτία του κοσκινίσματος ήταν τα σπασμένα λινά του παλιού ελαστικού.

Random
02/02/2007, 10:37
εγω ειχα την ιδια αισθηση στο ελαστικο η οποια εξαφανισθηκε οταν αλλαξα λαστιχα..οδηγωντας στα 55-60 αισθανομουν οτι ειχε σκασει το εμπρος λαστιχο..