PDA

View Full Version : Επιπεδα θορυβου σε Suomi



djcool
07/01/2007, 19:51
Ρε παιδια βοηθεια......

Αγορασα ενα SUOMY extreme αλλα απο τα 40 Km/h κανει απιστευτο θορυβο!!!!!!!

Εχει κανεις SUOMY να μου πει αν κανει τοσο θορυβο και εκεινου η μηπως κατι δεν παει καλα στο δικο μου?

Εχω τσεκαρει τα καπακια δεξια και αριστερα στην ζελατινα μηπως και καποιο δεν ειχε κουμπωσει καλα αλλα ολα οκ....

Βρηκα ενα ανεπαισθητο ξεκωλημα στο αεραγωγο στο επανω μερος του κρανους αλλα και παλι δεν ακουσα ελλατωση του επιπεδου του θορυβου


Καμια αλλη ιδεα?

el_hymador
07/01/2007, 21:35
Οταν λες θορυβο εννοεις απο αεροδυναμικα φαινομενα? γιατι τα 40 χλμ ειναι πολυ λιγα για να σου βγαζει θορυβο....
Στο KBC που εχω , ειχε λασκαρει ενα πλαστικο τμημα που οδηγει την ταπα για τους εξαερισμους....κουδουνιζε παρα πολυ ακομα και με λιγο αερα για τσεκαρε τα αντιστοιχα δικα σου..:wave2:

djcool
07/01/2007, 21:42
αεροδυναμικους θορυβους...

φαντασου να πας με 100 με αυτοκινητο και να ανοιξεις λιγο το παραθυρο....

σκατα ειναι

el_hymador
07/01/2007, 21:55
Τι κρανος ειχες πριν?

η suomy χρησιμοποιει αυτα τα καλυματα για τις βασεις της ζελατινας (αυτο που εχω κυκλωσει στην φωτο)

...η ροη του αερα μπαινει εκει μεσα αλλα δεν εχει σημειο εξοδου (οπως οι αεραγωγοι της κορυφης του κρανους π.χ. που εχουν τρυπα στο πισω μερος τους για να βγαινει ο αερας οταν τους εχεις κλειστους.

Ισως εξαιτιας αυτου να σου κανει θορυβο...και στα Arai που εχουν τα ιδια καλυμματα λενε οτι κανουν θορυβο...

el_hymador
07/01/2007, 21:56
...


73910

djcool
07/01/2007, 22:01
ενα ARAI Condor ειχα και δεν ακουγοταν καθολου μα καθολου ακομα και στα 200

el_hymador
07/01/2007, 22:09
παραπανω δεν μπορω να ξερω...αν βρεθει καποιος που φοραει το ιδιο ισως δε διαφωτισει...

γιατι δεν πας απο εκει που το αγορασες να τους εξηγησεις το προβλημα?? ισως οντως κατι να ειναι λασκαρισμενο η με κακη εφαρμογη ...

djcool
07/01/2007, 22:11
ευχαριστω φιλε

καλες βολτες για το 2007

el_hymador
07/01/2007, 22:23
επισης!

καλες και ...αθορυβες βολτες:wave2:

tam
07/01/2007, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από djcool
Ρε παιδια βοηθεια......

Αγορασα ενα SUOMY extreme αλλα απο τα 40 Km/h κανει απιστευτο θορυβο!!!!!!!

Εχει κανεις SUOMY να μου πει αν κανει τοσο θορυβο και εκεινου η μηπως κατι δεν παει καλα στο δικο μου?

Εχω τσεκαρει τα καπακια δεξια και αριστερα στην ζελατινα μηπως και καποιο δεν ειχε κουμπωσει καλα αλλα ολα οκ....

Βρηκα ενα ανεπαισθητο ξεκωλημα στο αεραγωγο στο επανω μερος του κρανους αλλα και παλι δεν ακουσα ελλατωση του επιπεδου του θορυβου


Καμια αλλη ιδεα?

Αυτό το κράνος που έχεις είναι αντιγραφή του Arai RX-7 Corsair το οποίο το χω και
κάνει απίστευτο βουμ-βουμ από το αέρα ακόμη και σε μικρες (<50km/h) ταχύτητες.
Αλλά είναι απίστευτα σταθερό.
Έχω και ένα Suomy Explorer (το οποίο πουλάω) και κάνει και αυτό θόρυβο από τα αυτιά.
Εϊναι και αυτό όμως πολύ σταθερό.
Θα το συνηθήσεις το θόρυβο από τον αέρα.

djcool
07/01/2007, 22:51
Τι να πω φιλε μου....

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει φοβερη ποιοτητα κατασκευης. Ισως καλυτερη απο ARAI....
Βεβαια εχει μια καταπληκτικη ζελατινα. Απο τις καλυτερες που εχω δει!!!!

jbear
08/01/2007, 01:30
Δεν μπορω να δωσω απαντηση αλλα εχω να προτεινω να φορας ωτοασπιδες στα ταξιδακια, μεσα στην πολη ομως δε θα το συστηνα μια που θα ηταν καλο να ακους κορνες,κλπ...οποτε στην πολη υπομονη...:wave2: