PDA

View Full Version : tellas zisto=μεγαλυτερη απατη



power hornet
10/01/2007, 10:54
εχουμε και λεμε.καλημερα σε ολους καταρχην.πριν δυο μηνες εβαλα το καινουργιο προγραμμα της τελλας,στην τηλεωραση μας ειχαν τρελανει χωρις παγιο απο τον οτε και αστικες και υπεραστικες κλησεις απεριοριστες με μονο προσεξτε 26.95ευρω με το φ.π.α τον μηνα.ωραια ετρεξε και εγω και πηγα και το εκανα υπογραφεις ενα συμβολαιο οτι δεσμευεσε για ενα χρονο.τελοσπαντον μετα απο ενα μηνα ενεργοποιηθηκε το προγραμμα και τωρα αρχισαν τα προβληματα μια μερα να μην εχεις τηλεφωνο και να πεθαινεις αμα δεν εχεις κινητο την εκατσες,για να μην τα πολυλεγω τα προβληματα του ειδους δυο φορεσ την εβδομαδα δεν εχω τηλεφωνο παραμενουν,τους εχω παρει ποσα τηλεφωνα να τους που τι γινεται και αυτο που λενε συνεχως ε ειμαστε καινουργιοι στο χωρο και κ.τ.λ και τι με νοιαζει εμενα εγω πληρωνο να εχω τηλεφωνο τους απαντω στα αρχιδια τους βεβεαια.τωρα ερχομαστε στην απατη που σας ελεγα οπως σας ειπα παραπανω λενε 26.95ευρω το μηνα ελα νε που αυτο ειναι απατη και τι εννοω μου ηρθε σημερα ο λογαριασμος και θα σας τον γραψω αναλυτικα και λεει παρακατω.περιοδος χρεωσης 13/11/06-15/12/06.προιοντα&υπηρεσιες 60,16.χρηση 0,68.ποσο τρεχοντος λογαριασμου 60,84 φπα 19%11,56 μας παει 72,40.Αυτη ειναι η πρωτη σελιδα στην δευτερη αναλυτικα.ΤELLAS ZISTO TELEPHONE 05/12/06-15/02/07 53,33.απο κατω TELLAS ZISTO ADSL ιδια ημερομηνια με την παραπανω 6,83ευρω συνολικο ποσο υπηρεσιων 60,16και τα 0,68 και το φπα μας παει 72,40.αυτη βρε παιδια δεν ειναι απατη οτα ν σου λεει το μηνα αλλα τελικα ο λογαριασμος ειναι δυο μηνες αλλα τι γινεται μου ηρθε εχθες ο λογαριασμος να πληρωσω θα μου ερθει ξανα το φεβρουαριο,αρα πληρωνεις καθε μηνα τα διπλα απο τι λεγανε οι κλεφταραδες.και αμα θελω να το κοψω πρεπει να τους τα σκασω.τιποτα μεγαλοι απατεωνες ειναι και συνεχεια τεχνικα προβληματα εχουν,χιλιες φορες ΟΤΕ.Υ.Γ οπιοιος σκεφτοταν για τελλας καλυτερα να μην βαλει

gloum
10/01/2007, 11:03
Έχεις που έχεις dsl..πάνε κατέβασε ένα voip και τελείωσες.Ελάχιστα προβλήματα.Εγώ ένα χρόνο Αγγλία και πλήρωσα σύνολο 30 ευρώ τον χρόνο και μιλούσα καθημερινά με Ελλάδα τσάμπα για ώρες...Όσο για την tellas..τι να πω..πάντα οι καινούργιες τεχνολογίες (για Ελλάδα) είναι έτσι.Παρεπιπτόντως και η tellas ουσιαστικά voip κάνει αλλά το παρακάνει τσουχτερό....:wave2:

Λεωνίδας
10/01/2007, 11:06
Φιλαράκι μάλλον τα 'χεις μπερδέψει λίγο...
Κατ' αρχήν τα πάγια του τηλεφώνου είναι για λίγο περισσότερο από 2 μήνες (ο ΟΤΕ θα σου έγραφε απλά ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ, αν θες σου scannάρω ένα "πρώτο" λογαριασμό ΟΤΕ να δεις).

Το DSL σύμφωνα με το site έχει χρονοχρέωση, αν ήθελες απεριόριστο ήταν το άλλο πακέτο με τα 46,95?.

Η "Χρήση" 0,68? μήπως είναι τηλέφωνα που ΔΕΝ περιλαμβάνονται στους αστικούς / υπεραστικούς περιορισμούς; (κινητά, διεθνή κλπ);

Τώρα αν η ποιότητα / διαθεσιμότητα είναι όπως τα λες, αυτό είναι άλλο θέμα. Οι χρεώσεις πάντως με μία ματιά φαίνονται σωστές :wave2:

arxaios
10/01/2007, 11:08
TELLAS = Δ.Ε.Η.
:yuck: :yuck: :yuck:

power hornet
10/01/2007, 11:23
οχι εστι ακριβως οπως τα λεω ειναι τα εγραψα οπως τα εγραφε ο λογαριασμος το ιντερνετ το ξερω οτι ειναι με χρονοχρεωση και εδω το κουφο και αναξιοπιστια τους στις 11νοεμβριου τους εστηλα φαξ που λεει οτι επιθυμω να μπω στο πακετο που αναφερεις πιο κατω ξερεις με απεριοριστο ιντερνετ και ακομα παιδια δεν το εχουν προοθηση γιαυτο με χρεωσανε τα 6,83 τους πηρα σημερα τηλεφωνο και τους εχωσα μπινελικια.εντωμεταξυ στο συστημα τους το βρισκουν οτι οντος το φαξ το εχουν λαβει αλλα η συγκεκριμενη υπηρεσια δεν το εχουν προοθηση αν εχουν το θεο τους.οσο για το αλλο απο τι καταλαβα πρεπει να προπληρωνεις αλλα ειναι πολλα βρε παιδια δηλαδη αμα βαλω το προγραμα που ειδη το εχω πει λες οτι ειναι 46.95το μηνα ελα ντε που το μηνα θα σου ερχετε 93,9ευρω το μηνα τι λες γιαυτο?Υ.Γ προς gloum τι ειναι το voip?

cityfly
10/01/2007, 11:26
voice over internet protocol

gloum
10/01/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
οχι εστι ακριβως οπως τα λεω ειναι τα εγραψα οπως τα εγραφε ο λογαριασμος το ιντερνετ το ξερω οτι ειναι με χρονοχρεωση και εδω το κουφο και αναξιοπιστια τους στις 11νοεμβριου τους εστηλα φαξ που λεει οτι επιθυμω να μπω στο πακετο που αναφερεις πιο κατω ξερεις με απεριοριστο ιντερνετ και ακομα παιδια δεν το εχουν προοθηση γιαυτο με χρεωσανε τα 6,83 τους πηρα σημερα τηλεφωνο και τους εχωσα μπινελικια.εντωμεταξυ στο συστημα τους το βρισκουν οτι οντος το φαξ το εχουν λαβει αλλα η συγκεκριμενη υπηρεσια δεν το εχουν προοθηση αν εχουν το θεο τους.οσο για το αλλο απο τι καταλαβα πρεπει να προπληρωνεις αλλα ειναι πολλα βρε παιδια δηλαδη αμα βαλω το προγραμα που ειδη το εχω πει λες οτι ειναι 46.95το μηνα ελα ντε που το μηνα θα σου ερχετε 93,9ευρω το μηνα τι λες γιαυτο?Υ.Γ προς gloum τι ειναι το voip?

Όπως προείπαν σημαίνει Voice Over Internet Protocol..Σε κοινά ελληνικά ένα προγραμματάκι μέσω του οποιού μπορείς να καλείς τηλέφωνα μέσω δικτύου σε πολύ χαμηλές τιμές μέχρι και τσάμπα δίνοντας μια συνδρομή της πλάκας(πχ 10 ευρώ το τετράμηνο).Αν έχεις DSL μην το σκέφτεσαι.:wave2:

Λεωνίδας
10/01/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
οχι εστι ακριβως οπως τα λεω ειναι τα εγραψα οπως τα εγραφε ο λογαριασμος το ιντερνετ το ξερω οτι ειναι με χρονοχρεωση και εδω το κουφο και αναξιοπιστια τους στις 11νοεμβριου τους εστηλα φαξ που λεει οτι επιθυμω να μπω στο πακετο που αναφερεις πιο κατω ξερεις με απεριοριστο ιντερνετ και ακομα παιδια δεν το εχουν προοθηση γιαυτο με χρεωσανε τα 6,83 τους πηρα σημερα τηλεφωνο και τους εχωσα μπινελικια.εντωμεταξυ στο συστημα τους το βρισκουν οτι οντος το φαξ το εχουν λαβει αλλα η συγκεκριμενη υπηρεσια δεν το εχουν προοθηση αν εχουν το θεο τους.οσο για το αλλο απο τι καταλαβα πρεπει να προπληρωνεις αλλα ειναι πολλα βρε παιδια δηλαδη αμα βαλω το προγραμα που ειδη το εχω πει λες οτι ειναι 46.95το μηνα ελα ντε που το μηνα θα σου ερχετε 93,9ευρω το μηνα τι λες γιαυτο?Υ.Γ προς gloum τι ειναι το voip? Τα πάγια στον ΟΤΕ, στα κινητά, και στην Tellas προφανώς προπληρώνονται . Δηλαδή έρχεται ο ΟΤΕ μου σήμερα, λέει περίοδο χρέωσης 11/10/2006-6/12/2006 και τα πάγια είναι 1/12/2006-31/1/2006.
Τα ίδια και στα κινητά αλλά είναι μήνας όχι δίμηνο.
Οπότε αν η TELLAS δουλεύει με δίμηνα θα σου έρχεται 93,90 το δίμηνο αλλιώς 46,95 το μήνα .

Τα πρόσθετα πάγια που πλήρωσες είναι αναδρομικά και έτσι θα σε χρέωσε και ο ΟΤΕ όταν έβαλες τηλέφωνο (πρώτος λογαριασμός).

Πιο απλά δε νομίζω να μπορώ να το εξηγήσω, ελπίζω να βοήθησα :wave2: :wave2:

Ταξιδευτής
10/01/2007, 12:12
:mad: :mad: :mad:

Τωρα απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω με την κ@λοΤελλας.... :mad:

Powerhornet εσυ πρεπει να ξερεις οτι εισαι και απο τους ΤΥΧΕΡΟΥΣ φιλε! Τουλαχιστον σε σενα ΕΓΙΝΕ η συνδεση!

Σε αλλα φορουμ υπαρχουν θεματα αφιερωμενα ολοκληρα σε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ατομα που ειναι εγκλωβισμενοι της Τελλας ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ να γινει συνδεση και συνδεση δεν βλεπουν!

Δειτε εδω χαλια:
Κανω την αιτηση στις αρχες Νοεμβριου (ειμαι ηδη συνδρομητης Τελλας υποψιν), και μου λενε σε μερικες μερες θα ερθει το κουριερ και σε 10 εργασιμες θα γινει η συνδεση στο νεο προγραμμα. (Που να ηξερα...)

1 βδομαδα μετα ερχεται κουριερ κ με βαζει να υπογραψω κατι χαρτια, αλλα εξοπλισμο (που υποτιθεται οτι θα εφερνε) γιοκ.
Μου λεει "θα ερθει αλλος κουριερ απο βδομαδα να στα φερει".

Περναει 1 βδομαδα, παιρνω τηλ στην εξυπηρετηση πελατων, μου λενε "ξερετε ο εξοπλισμος θα ερθει οταν γινει η συνδεση. Εχουμε την αιτηση και την επεξεργαζομαστε". Οκ.

1 βδομαδα αργοτερα ξανα τηλ στην Τελλας. Μου λενε οτι η αιτηση εχει ηδη παει στον ΟΤΕ και οτι να παρω ξανα απο βδομαδα.

Παιρνω. Και μαθαινω οτι:

1. Η αιτηση μου ΔΕΝ εχει ΚΑΝ περαστει στο συστημα της Τελλας (ποσο μαλλον να παει στον ΟΤΕ).
2. ΑΦΟΥ παει στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ θα κανει 12 εργασιμες να ΔΙΑΚΟΨΕΙ την συνδεση που εχω τωρα (κατι που ΚΑΝΕΙΣ δεν ειχε μπει στον κοπο να μου πει)
και ΜΕΤΑ απο αυτο θα παρει τη γραμμη η Τελλας και θα κανει αλλες 10 μερες για να συνδεθει στο δικτυο της.
Οποτε θα ειμαι 10+ μερες χωρις συνδεση (κατι απαραδεκτο γιατι την χρησιμοποιω για την εργασια μου).

Τελοσπαντων λεω ας ειναι θα κανω υπομονη κ θα δουλευω με μοντεμακι.

Ξανα μια βδομαδα μετα τηλ κ μου λενε οτι πηγε η αιτηση ΟΤΕ κ ολα καλα.
"Επιτελους" σκεφτομαι κ το αφηνω. Περνανε οι γιορτες και διακοπη στην συνδεση μου δεν βλεπω.

Παιρνω πριν μερικες μερες και ΤΙ μου λενε;;;
- "Αααα ξερετε η αιτηση σας εχει ΠΑΓΩΣΕΙ, και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ, διοτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες στην περιοχη σας για να συνδεθειτε."
- "Καλα, με κοροιδευετε; Αφου μου ειπατε οτι εχει ΠΑΕΙ η αιτηση μου στον ΟΤΕ"
- "Τι να σας πω... Λαθος θα εκανε ο συναδελφος"
- "Τελοσπαντων! Ποτε θα εχετε διαθεσιμες πορτες;"
- "Τι να σας πω... Δεν ξερουμε γιατι δεν εχουμε χρονοδιαγραμμα! Παντως ΑΦΟΥ εχουμε πορτες θα στειλουμε την αιτηση σας στον ΟΤΕ και μετα τις 12 μερες, θα χρειαστουμε ΕΙΚΟΣΙ εργασιμες για την μεταφορα γραμμης."
- "Μα μου ειχατε πει για ΔΕΚΑ μερες!!!!"
- "Εεεε ναι ξερετε... Πολλες αιτησεις, φορτος εργασιας κλπ"

ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ απο την αιτηση μου και ακομα δεν εχει γινει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!
Χωρια που ακομα και ΤΩΡΑ να περναγε η αιτηση μου θα εμενα 1.5 ΜΗΝΑ χωρις συνδεση!!!
Και το καλυτερο; Χωρις να εχω ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΟΤΕ θα υπαρξουν διαθεσιμες θυρες στην περιοχη μου για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ η αιτηση! :mad:


Τα ^&^$&^$&ΖΩΑ στην Τελλας.... Η εταιρια ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ απροετοιμαστη για ενα τετοιο προγραμμα στην Ελλαδα και τους τελευταιους 2 μηνες χανει τον ενα πελατη πισω απο τον αλλον!
Αιτησεις χανονται, κουριερ πανε αιτησεις με ΛΑΘΟΣ στοιχεια συνεχεια (καποιοι λενε οτι γινεται εσκεμμενα για να καθυστερουν λιγο τους αιτουντες), εκατονταδες εχουν μεινει εδω και 30+ μερες ΧΩΡΙΣ συνδεση ADSL και ΚΑΜΙΑ απαντηση ΠΟΤΕ θα εχουν το νεο προγραμμα!

Και το κερασακι στην τουρτα: ακομα και ΑΦΟΥ γινει η συνδεση κανονικα τον εξοπλισμο που δινει η Τελλας ξεχαστε τον διοτι δεν εχουν στοκ!!

Εγω παντως με ΜΕΓΑΛΗ χαρα ακυρωσα την αιτηση μου! :mad: Οταν γινουν σοβαρη εταιρια τα λεμε! :mad: :mad: :mad:

power hornet
10/01/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Τα πάγια στον ΟΤΕ, στα κινητά, και στην Tellas προφανώς προπληρώνονται . Δηλαδή έρχεται ο ΟΤΕ μου σήμερα, λέει περίοδο χρέωσης 11/10/2006-6/12/2006 και τα πάγια είναι 1/12/2006-31/1/2006.
Τα ίδια και στα κινητά αλλά είναι μήνας όχι δίμηνο.
Οπότε αν η TELLAS δουλεύει με δίμηνα θα σου έρχεται 93,90 το δίμηνο αλλιώς 46,95 το μήνα .

Τα πρόσθετα πάγια που πλήρωσες είναι αναδρομικά και έτσι θα σε χρέωσε και ο ΟΤΕ όταν έβαλες τηλέφωνο (πρώτος λογαριασμός).

Πιο απλά δε νομίζω να μπορώ να το εξηγήσω, ελπίζω να βοήθησα :wave2: :wave2: μακαρι να ειναι οπως τα λες βρε λεωνιδα αλα οταν τους πηρα τηλεφωνο για τον λογαριασμο μου ειπαν οτι τον φεβρουαριο θα ξανα ερθει να πληρωσω και σκεψου μου ηρθε εχθες να πληρωσω τα συνολο 72,40ευρω αραγε τι γινεται εδω?θα ενημερωσω παντος ξανα οταν ερθει ο λογαριασμος

power hornet
10/01/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:mad: :mad: :mad:

Τωρα απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω με την κ@λοΤελλας.... :mad:

Powerhornet εσυ πρεπει να ξερεις οτι εισαι και απο τους ΤΥΧΕΡΟΥΣ φιλε! Τουλαχιστον σε σενα ΕΓΙΝΕ η συνδεση!

Σε αλλα φορουμ υπαρχουν θεματα αφιερωμενα ολοκληρα σε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ατομα που ειναι εγκλωβισμενοι της Τελλας ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ να γινει συνδεση και συνδεση δεν βλεπουν!

Δειτε εδω χαλια:
Κανω την αιτηση στις αρχες Νοεμβριου (ειμαι ηδη συνδρομητης Τελλας υποψιν), και μου λενε σε μερικες μερες θα ερθει το κουριερ και σε 10 εργασιμες θα γινει η συνδεση στο νεο προγραμμα. (Που να ηξερα...)

1 βδομαδα μετα ερχεται κουριερ κ με βαζει να υπογραψω κατι χαρτια, αλλα εξοπλισμο (που υποτιθεται οτι θα εφερνε) γιοκ.
Μου λεει "θα ερθει αλλος κουριερ απο βδομαδα να στα φερει".

Περναει 1 βδομαδα, παιρνω τηλ στην εξυπηρετηση πελατων, μου λενε "ξερετε ο εξοπλισμος θα ερθει οταν γινει η συνδεση. Εχουμε την αιτηση και την επεξεργαζομαστε". Οκ.

1 βδομαδα αργοτερα ξανα τηλ στην Τελλας. Μου λενε οτι η αιτηση εχει ηδη παει στον ΟΤΕ και οτι να παρω ξανα απο βδομαδα.

Παιρνω. Και μαθαινω οτι:

1. Η αιτηση μου ΔΕΝ εχει ΚΑΝ περαστει στο συστημα της Τελλας (ποσο μαλλον να παει στον ΟΤΕ).
2. ΑΦΟΥ παει στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ θα κανει 12 εργασιμες να ΔΙΑΚΟΨΕΙ την συνδεση που εχω τωρα (κατι που ΚΑΝΕΙΣ δεν ειχε μπει στον κοπο να μου πει)
και ΜΕΤΑ απο αυτο θα παρει τη γραμμη η Τελλας και θα κανει αλλες 10 μερες για να συνδεθει στο δικτυο της.
Οποτε θα ειμαι 10+ μερες χωρις συνδεση (κατι απαραδεκτο γιατι την χρησιμοποιω για την εργασια μου).

Τελοσπαντων λεω ας ειναι θα κανω υπομονη κ θα δουλευω με μοντεμακι.

Ξανα μια βδομαδα μετα τηλ κ μου λενε οτι πηγε η αιτηση ΟΤΕ κ ολα καλα.
"Επιτελους" σκεφτομαι κ το αφηνω. Περνανε οι γιορτες και διακοπη στην συνδεση μου δεν βλεπω.

Παιρνω πριν μερικες μερες και ΤΙ μου λενε;;;
- "Αααα ξερετε η αιτηση σας εχει ΠΑΓΩΣΕΙ, και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ, διοτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες στην περιοχη σας για να συνδεθειτε."
- "Καλα, με κοροιδευετε; Αφου μου ειπατε οτι εχει ΠΑΕΙ η αιτηση μου στον ΟΤΕ"
- "Τι να σας πω... Λαθος θα εκανε ο συναδελφος"
- "Τελοσπαντων! Ποτε θα εχετε διαθεσιμες πορτες;"
- "Τι να σας πω... Δεν ξερουμε γιατι δεν εχουμε χρονοδιαγραμμα! Παντως ΑΦΟΥ εχουμε πορτες θα στειλουμε την αιτηση σας στον ΟΤΕ και μετα τις 12 μερες, θα χρειαστουμε ΕΙΚΟΣΙ εργασιμες για την μεταφορα γραμμης."
- "Μα μου ειχατε πει για ΔΕΚΑ μερες!!!!"
- "Εεεε ναι ξερετε... Πολλες αιτησεις, φορτος εργασιας κλπ"

ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ απο την αιτηση μου και ακομα δεν εχει γινει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!
Χωρια που ακομα και ΤΩΡΑ να περναγε η αιτηση μου θα εμενα 1.5 ΜΗΝΑ χωρις συνδεση!!!
Και το καλυτερο; Χωρις να εχω ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΟΤΕ θα υπαρξουν διαθεσιμες θυρες στην περιοχη μου για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ η αιτηση! :mad:


Τα ^&^$&^$&ΖΩΑ στην Τελλας.... Η εταιρια ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ απροετοιμαστη για ενα τετοιο προγραμμα στην Ελλαδα και τους τελευταιους 2 μηνες χανει τον ενα πελατη πισω απο τον αλλον!
Αιτησεις χανονται, κουριερ πανε αιτησεις με ΛΑΘΟΣ στοιχεια συνεχεια (καποιοι λενε οτι γινεται εσκεμμενα για να καθυστερουν λιγο τους αιτουντες), εκατονταδες εχουν μεινει εδω και 30+ μερες ΧΩΡΙΣ συνδεση ADSL και ΚΑΜΙΑ απαντηση ΠΟΤΕ θα εχουν το νεο προγραμμα!

Και το κερασακι στην τουρτα: ακομα και ΑΦΟΥ γινει η συνδεση κανονικα τον εξοπλισμο που δινει η Τελλας ξεχαστε τον διοτι δεν εχουν στοκ!!

Εγω παντως με ΜΕΓΑΛΗ χαρα ακυρωσα την αιτηση μου! :mad: Οταν γινουν σοβαρη εταιρια τα λεμε! :mad: :mad: :mad: και καλα εκανες εσυ εισαι ο τυχερος που μπορεσες και ακυρωσες την αιτηση εγω ξερεις ποτε συνδεθηκα?μετα απο δυο μηνες την αιτηση την ειχα κανει απο τον οκτωβριο και με συνδεσανε μετα ουτε και εγω ποσα τηλεφωνα με τις ωρες σε αναμονη χρωθηκα σε αυτους τους απατεωνες στα μεσα δεκεμβριου και για ακριβεια στην πρωτοχρονια αστα μεγαλοι απατεωνες και βεββαια τα τεχνικα ως προς το τηλεφωνο συνεχιζονται

Gandalf dr685sm
10/01/2007, 12:59
Παιδιά εγώ δεν θα γίνω δικηγόρος της Tellas, αλλά απο όσο γνωρίζω έχουν κάποια στοιχεία όπως το οτι ....

1- δεν καλύπτουν όλες τις περιοχές και ωθούν τον κόσμο να ψάξει αν όντως η περιοχή του είναι εντός κάλυψης ή οχι.
2- Το ADSL ,που διαθέτουν είναι με χρονοχρέωση εκτός και αν πάρεις κανονική σύνδεση που χρεώνεται ξεχωριστά.
3- Οι κλήσεις προς κινητά και διεθνείς προορισμούς χρεώνονται κανονικότατα. Οπότε αν καλείς κινητά (όπως οι περισσότεροι απο εμάς) θα έχεις οτι πληρώνεις σαν κανονικό ποσό , συν τα κινητά συν το ΦΠΑ που επιβάλλεται , συν την χρονοχρέωση αν δεν έχεις απεριόριστο ADSL.
4- Για την ποιότητα υπηρεσίας, δεν μπορώ να πώ, καθώς δεν έχω το πακέτο προσωπικά. Αλλά νομίζω οτι αν απευθυνθείς στον ΙΝΚΑ και ζητήσεις συμβουλή, μπορείς να έχεις μέχρι και ακύρωση σύνδεσης για αθέτηση όρων συμβολαίου , όσον αφορά την τηλεφωνική εξυπηρέτηση που πρέπει να είναι εγγυημένη , σε αντίθεση με αυτή του ADSL.
5- Μην τρέχετε αμέσως να κάνετε συνδρομή σε νέες τεχνολογίες. Είναι αναπόφευκτο κάποιες απο αυτές να έχουν "παιδικές ασθένειες" ή να μην μπορούν να ανταποκριθούν στην μαζική είσοδο χρηστών. Θυμηθείτε τι είχε γίνει στις αρχές της κινητής τηλεφωνίας.


Gandalf

Tropeas
10/01/2007, 18:55
:a13: :a9: :a16:

project.breeze
10/01/2007, 19:01
Παιδιά κακώς για μένα σπεύσατε να μπείτε στο συγκεκριμένο πρόγραμμα,έπρεπε να περιμένετε λίγο να δείτε τί παίζει και μετά να το ξανασκεφτείτε.Παραείναι δελεαστική η πρόταση της Τελλάς για να είναι απροβλημάτιστη.Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά...:nono:

bored
10/01/2007, 19:02
καλά ψυλλιάστηκα ότι πρόκειται περί κλεφτών...

όποτε βλέπω τόσο εντυπωσιακή διαφημιστική καμπάνια, μου ανάβει λαμπάκι "WARNING: ARPAXTI"...

καλή και η forthnet μου, 768kbit με 15 ευρά το μήνα; καλή είναι...

island
10/01/2007, 19:07
όσες εταιρίες έκαναν τέτοιες "πονηρές" διαφημίσεις το πλήρωσαν τελικά , θα έρθει και η σειρα της Τελάς


Τελάς Τελάς στο τέλος εσύ για πελάτες θα παρακαλάς
αλλα τα @@ θα τσιμπάς


οεο !

iLia
10/01/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας


Τα πρόσθετα πάγια που πλήρωσες είναι αναδρομικά και έτσι θα σε χρέωσε και ο ΟΤΕ όταν έβαλες τηλέφωνο (πρώτος λογαριασμός).

Πιο απλά δε νομίζω να μπορώ να το εξηγήσω, ελπίζω να βοήθησα :wave2: :wave2:

Με εβαλες στο λουκι και βρηκα τον 1ο λογαριασμο απο το τηλ. ΟΤΕ που εβαλα τον Αυγουστο.


Αναδρομικα εχω 4,96......ποσό μικρο σε σχεση με τα ποσα που αναφερει ο Power.

Tropeas
10/01/2007, 23:47
Εννοεί για aDSL... OTE τον πρώτο λογαριασμό...
έχει 2 μήνες τον τρέχοντα και τον επόμενο που τον προπληρώνεις την πρώτη φορά...
το ίδιο και η Vivodi, και σχεδόν όλοι... ;) :wave2: :beer:

Λεωνίδας
10/01/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Με εβαλες στο λουκι και βρηκα τον 1ο λογαριασμο απο το τηλ. ΟΤΕ που εβαλα τον Αυγουστο.


Αναδρομικα εχω 4,96......ποσό μικρο σε σχεση με τα ποσα που αναφερει ο Power. Αν βάλεις το τηλέφωνο 31/10/2006 και τα πάγια είναι 1/11/2006-31/12/2006 τα αναδρομικά φυσικά θα είναι απειροελάχιστα.
Αν βάλεις 5/10/2006 θα έχεις σχεδόν 2 μήνες αναδρομικά.
Ότι κάτσει είναι :smilea:
Επίσης το πάγιο του ΟΤΕ είναι πολύ μικρότερο από 26,95 :wave2:

iLia
11/01/2007, 13:05
Οταν εβαλα ADSL 1ο λογαριασμο πηρα μετα απο 4-5 μηνες. Ηταν γνωστο το προβλημα (πολλοι ψαχναμε να δουμε γιατι ΔΕΝ ερχονται λογαριασμοι) και μου το ειχε πει η αδερφη μου ( δουλευει στον ΟΤΕ) οτι θα ερχοταν ολοι οι μηνες μαζι. Αλλαξα πακετο με τισ προσφορες του Σεπτεμβρη και ο τελευταιος λογαρισμος ειναι ο 1ος που πληρωνω με το νεο πακετο.

Οσο για το απλο τηλ. , το εβαλα Αυγουστο και επειδη λιγο πολυ επεσα μεσα στο διμηνο μαλλον για αυτο ηταν λιγα. Δεν ειμαι σιγουρη αλλα σε σχεση με το τι ηξερα οτι θα ερθει, τοσο ηρθε.

Να πω την μαυρη αληθεια....η μικρη ασχολειται με αυτα. Αν η μικρη βρισκει τα ποσα σωστα ( λογω δουλειας) δεν τα πολυψαχνουμε. Ακομη και για dsl οτι πακετο προτεινει η μικρη χρησιμοποιω. Και φυσικα προτιμουμε τον ΟΤΕ οικογενειακα :D

zilmer
12/01/2007, 23:06
ταξιδευτη με μαυρισες με το παραδειγμα σου :bigcry: :bigcry: μια χαρα δεν ημουν στα 1024??τι μου την εδωσε και στις 2 Δεκεμβριου κοποηκε το dsl μου ,για να παω ζηστο-περιττο να πω οτι ταλαιπορουμαι ακομα με μοντεμ ,απο tellas μου λενε οτι φταιει ο ΟΤΕ και παει λεγοντας...νταξ..ολοι φταινε αλλα οχι εγω-και εγω πως μπορω να βρω το δικηο μου?
προσοχη μαγκες μην την πατησετε σαν και μενα-καθηστε εκει που ειστε και αστους να παρακαλανε.Μολις φτασει η μεταφορα απο εταιρεια σε εταιρεια στην 1 μερα τοτε το συζηταμε:smokin:

Ταξιδευτής
12/01/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zilmer
προσοχη μαγκες μη την πατησετε σαν και μενα-καθηστε εκει που ειστε και αστους να παρακαλανε.Μολις φτασει η μεταφορα απο εταιρεια σε εταιρεια στην 1 μερα τοτε το συζηταμε:smokin:

+100000546328

Κουραγιο φιλαρακι, δεν ξερω τι αλλο να σου πω ειλικρινα... Καποια στιγμη λογικα εντος του ερχομενου μηνα θα εχεις συνδεση. Κοιτα μονο να φροντισεις για εξοπλισμο απο μονος σου, διοτι αν περιμενεις απο την Τελλας τον εξοπλισμο της θα περιμενεις αλλο τοσο!

Στα τοσα χρονια που εχω δοσοληψιες με εταιριες, ειναι η πρωτη φορα που ειδα τετοια ανοργανωσια, απαθεια, και στην τελικη ΚΑΚΙΣΤΗ εξυπηρετηση.

Σκεψου οτι ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ μετα την αιτηση μου και δεν ειχε ΚΑΝ ξεκινησει η διαδικασια! Δηλαδη συγνωμη: να την κανω την αιτηση και να περιμενω μετα απο κανα δυο χρονακια να συνδεθω;

Και το χειροτερο δεν ειναι η αναμονη για να παει η αιτηση, αλλα το οτι σου ΚΟΒΟΥΝ την adsl ουσιαστικα επ αοριστον, ΜΕΧΡΙ να αξιωθουν και να ΒΡΟΥΝ πορτα, να ΒΡΟΥΝ γραμμη, να ΒΡΟΥΝ τεχνικους κλπ κλπ... :mad:

Να πανε στο δι@ολο λεω γω! Παντελως απροετοιμαστη εταιρια και ολο αυτο τωρα εχει γυρισει μπουμερανγκ...
Τελικα καλα τα λεει ο σοφος λαος: Οπου ακους πολλα κερασια.... :mad:

dez
13/01/2007, 22:36
για πειτε ρε παιδια, ποιες νεες τεχνολογιες ακριβως προσφερονται στο zisto? οχι τιποτ αλλο, να μαθαινουμε κι εμεις που χουμε μεινει πισω...

Λεωνίδας
14/01/2007, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
για πειτε ρε παιδια, ποιες νεες τεχνολογιες ακριβως προσφερονται στο zisto? οχι τιποτ αλλο, να μαθαινουμε κι εμεις που χουμε μεινει πισω... καμία :wave2:

Respect
14/01/2007, 04:19
Και εγώ tellas είχα παλιότερα και τη σταμάτησα...
Είδα στη τηλεόραση μια διαφήμιση της forthnet για το πακέτο 3 σε 1 (τηλ.- int. - tv) με 23€ περίπου.
Ξέρει κανείς αν αξίζει;

Λεωνίδας
14/01/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Και εγώ tellas είχα παλιότερα και τη σταμάτησα...
Είδα στη τηλεόραση μια διαφίμηση της forthnet για το πακέτο 3 σε 1 (τηλ.- int. - tv) με 23€ περίπου.
Ξέρει κανείς αν αξίζει; Δε βρίσκω κάτι συγκεκριμένο στο site ... τι προσφέρει δηλαδή ακριβώς :confused:

Πάντως το triple play (τηλεφωνία+Internet+TV) είναι το μέλλον, αναμείνατε ραγδαίες εξελίξεις μέσα στο 2007 :D

Respect
14/01/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δε βρίσκω κάτι συγκεκριμένο στο site ... τι προσφέρει δηλαδή ακριβώς :confused:

Πάντως το triple play (τηλεφωνία+Internet+TV) είναι το μέλλον, αναμείνατε ραγδαίες εξελίξεις μέσα στο 2007 :D Αυτό ακριβώς. Τriple play. Kαι εγώ πρώτη φορά χθες το είδα.
Συζητούσα των Φώτων με κάποιον ο οποίος έχει αρκετά καλή σχέση με τα ψηφιακά και μου το έλεγε. Πως δηλ. έχει έρθει η εποχή για κάτι τέτοιο, λόγο του ό.τι πλέον διαθέτουν δικές τους γραμμές. :wacko:

Λεωνίδας
14/01/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Αυτό ακριβώς. Τriple play. Kαι εγώ πρώτη φορά χθες το είδα.
Συζητούσα των Φώτων με κάποιον ο οποίος έχει αρκετά καλή σχέση με τα ψηφιακά και μου το έλεγε. Πως δηλ. έχει έρθει η εποχή για κάτι τέτοιο, λόγο του ό.τι πλέον διαθέτουν δικές τους γραμμές. :wacko: Ε καλά περίμενε λίγο, ούτε πιλοτικά δε δίνονται ακόμα. Κάπου φθινόπωρο θα αρχίσει να πουλιέται μαζικά η υπηρεσία λογικά... Και το 2008 θα ωριμάσει ελπίζουμε :D :D

Respect
14/01/2007, 13:09
H Forthnet το διαφήμισε πάντως το triple.

Λεωνίδας
14/01/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
H Forthnet το διαφήμισε πάντως το triple. ναι αλλά για να το βάλεις θα πρέπει να αρχίζει το τηλέφωνό σου από 21095367 κλπ
τα ξέρουμε τα πιλοτικά :wave2:

nassosxlvbros
14/01/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
TELLAS = Δ.Ε.Η.
:yuck: :yuck: :yuck:

tellas=Ιταλοι διευθυνταδες/στελεχη...
εμ απο Ιταλους περιμενεις προκοπη;:lol:

island
14/01/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
H Forthnet το διαφήμισε πάντως το triple.

2play (Internet και τηλεφωνία) είναι αυτο που λέει η FORTHnet προς το παρόν και το κόστος του είναι 39,9 ευρώ τον μήνα για ADSL 1 Mbps όπου δεν έχει δίκτυο και 4 Mbps όπου έχει δικό της δίκτυο και απεριόριστα τοπικά και υπεραστικά τηλέφωνα

arxaios
14/01/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
tellas=Ιταλοι διευθυνταδες/στελεχη...
εμ απο Ιταλους περιμενεις προκοπη;:lol:

Ενώ από τη ΔΕΗ είδες πολύ ..............
ΘΑΝΑΤΕΡΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ:lol: :lol: :lol:

dez
14/01/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
καμία :wave2:
my point exactly :D

οσο για triple play... πιλοτικα (IPTV) εχουν ξεκινησει 3-4 εταιρειες.
Για το 2007...κρατα και μικρο καλαθι, εκτος κι αν αποφασισει γνωστος και μη εξαιρετεος τηλ/κος παροχος να "τρεξει" τον ανταγωνισμο

pavlaras1
15/01/2007, 01:34
Δυο πραγματα εχω να πω εγω.

Α. Η Tellas ηταν, ειναι και θα ειναι απαταιωνιστικη εταιρεια και μαλιστα η μεγαλυτερη απο ολες τις αλλες.

Ετυχε να συνεργαστω με την συγκεκριμενη εταιρεια οπως συνεργαζομαι με ολες τις Ελληνικες εταιρειες Τηλεπικοινωνιων.

Παντα ολα τις τα προγραμματα που ειχε ηταν παραπλανιτικα και παντα κρυβανε παγιδες.

Οπως υπηρξαν και σε μερικα παλιοτερα προγραμματα του ΟΤΕ - ΟΤΕΝΕΤ και αλλων εταιρειων.

Ποτε μην πιστευετε αυτα που σας δειχνουν στις διαφημισεις γιατι ολα ειναι ΨΕΜΑΤΑ και ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ.

Πρωτου πατε να αγορασετε οτιδηποτε ψαξτε το οσο ποιο πολυ γινεται.

Β. Το Triple Play στο εξωτερικο υπαρχει εδω και χρονια και στην Ελλαδα σε Πυλοτικο σταδιο υπαρχει απο το καλοκαιρι στην Vivodi.

Απο οτι μιλησα μαζι τους μου ειπαν οι ταινιες που θα ζητας για να τις δεις μεσω Ιντερνετ θα κοστιζουν απο 1-3€ περιπου φυσικα αναλογα με την ποιοτητα εικονας και ηχου που θα διαλεξεις.


Επομενως εγω θα προτιμουσα να ειχα μια γραμμη SDSL 8Mbps/8Mbps και θα ημουν πανευτυχης.

Ετσι θα μπορουσα να επαιζα παιχνιδια δικτυου χωρις LAG, θα κατεβασα ταινιες, μουσικη, παιχνιδια, προγραμματα, Messenger με WebCamera.

Εχω τωρα μια γραμμη VIVODI ADSL 4Mbps/256Kbps αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος λογο του Upload σερνεται κανονικοτατα.

Δεν μπορεις να στειλεις τιποτα σε αξιοπρεπει χρονο και φυσικα δεν μπορεις να κανεις τηλεδιασκεψη με τετοιο χαμηλο Upload.

Καταρχας ολες οι εταιρειες διαφημιζουν οτι εχουμε DSL ενω στην πραγματικοτητα εχουμε μονο ADSL.


74543

dez
15/01/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Δυο πραγματα εχω να πω εγω.

Α. Η Tellas ηταν, ειναι και θα ειναι απαταιωνιστικη εταιρεια και μαλιστα η μεγαλυτερη απο ολες τις αλλες.

Ετυχε να συνεργαστω με την συγκεκριμενη εταιρεια οπως συνεργαζομαι με ολες τις Ελληνικες εταιρειες Τηλεπικοινωνιων.
ως τι? ως reseller ας πουμε? :rolleyes:


Β. Το Triple Play στο εξωτερικο υπαρχει εδω και χρονια
εδω και χρονια ε? χμμ, για δωσε 1-2 παραδειγματα, ετσι για εγκυκλοπαιδικη γνωση...


και στην Ελλαδα σε Πυλοτικο σταδιο υπαρχει απο το καλοκαιρι στην Vivodi.
οπως ειπαμε ενα ποστ παραπανω, υπαρχουν 3-4 εταιρειες ατην ελλαδα που τρεχουν πιλοτικα.


Επομενως εγω θα προτιμουσα να ειχα μια γραμμη SDSL 8Mbps/8Mbps και θα ημουν πανευτυχης.

Ετσι θα μπορουσα να επαιζα παιχνιδια δικτυου χωρις LAG, θα κατεβασα ταινιες, μουσικη, παιχνιδια, προγραμματα, Messenger με WebCamera.
για ολα τα παραπανω, το SDSL (που δεν ειναι SDSL αλλα SHDSL) σου ειναι σχεδον αδιαφορο (αν εξαιρεσεις το video conferencing). Με ADSL2(+) εισαι μια χαρα... Ασε που ιδιαιτερα για τα online games, παιζουν (μεγαλυτερο) ρολο πολλα περισσοτερα απο το bandwidth σου

hornet
15/01/2007, 10:51
καλα shdsl και 8 mbits χλωμο εως ανεμικο αρχικα..εκτος εαν μιλαμε για line bonding αλλα και σε αυτη την περιπτωση χρειαζεtαι εξειδικευμενο cpe.

adsl 2+ και εισαι μια χαρα

dukeandthecity
15/01/2007, 11:56
μαστορια για βαλτε ενα φρενο στην δυσφήμιση του στυλ ακουσα, μου ειπανε, ειναι ολοι απατεώνες.

Τα παραπονα ειναι καλοδεχουμενα αλλα ακομα και στο adsl.gr βαζουν τον παγο τους. Φαντασου εδω που ειναι και moto - φορουμ.

:wave2: