PDA

View Full Version : Πηλιο - Χαλκιδικη



x-rider
15/07/2004, 09:41
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΠΑΙΡΝΩ 8-10 ΜΕΡΕΣ & ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΣΩ

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΙΣ

ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :beer:

Υ.Γ. ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΦΤΗΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ Η ΚΑΜΠΙΝΓΚ

:sun: :beer: :sun:

crs-k
15/07/2004, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΠΑΙΡΝΩ 8-10 ΜΕΡΕΣ & ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΣΩ

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΙΣ

ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :beer:

Υ.Γ. ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΦΤΗΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ Η ΚΑΜΠΙΝΓΚ

:sun: :beer: :sun:


Το Πηλιο εχει πολυ ομορφες διαδρομες που διασχιζουν το βουνο.
Τετοια εποχη το V-STORM θα σε βγαλει ανετα, μιας και οι πιο ομορφες εχουν και χωματακι ... :cool:
Για τη Χαλκιδικη θα προτεινα να κανεις το γυρω και των δυο ποδιων και να επιστρεψεις απο την ορεινη διαβαση του Χολωμοντα, που ειναι μια πανεμορφη μερια.
Βεβαια αν θελεις και μπανακια και ξεκουραση, μπορει οι μερες να μην φτασουν ... :lol:

Καλα να περασεις παντως. :wave2:

x-rider
15/07/2004, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Για τη Χαλκιδικη θα προτεινα να κανεις το γυρω και των δυο ποδιων και να επιστρεψεις απο την ορεινη διαβαση του Χολωμοντα, που ειναι μια πανεμορφη μερια.
Βεβαια αν θελεις και μπανακια και ξεκουραση, μπορει οι μερες να μην φτασουν ... :lol:

Καλα να περασεις παντως. :wave2: [/B]


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ, ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ 5 ΜΕΡΕΣ

ΑΡΓΟΤΕΡΑ :sun: ΧΟΛΩΜΟΝΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΧΩΜΑ?

Υ.Γ. ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ:wave2:

:sun: :beer: :sun:

crs-k
15/07/2004, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ, ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ 5 ΜΕΡΕΣ

ΑΡΓΟΤΕΡΑ :sun: ΧΟΛΩΜΟΝΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΧΩΜΑ?

Υ.Γ. ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ:wave2:

:sun: :beer: :sun:


Οχι, ολο ασφαλτο ειναι!
Για πιο αναλυτικα θα μπορω να σου πω το απογευμα, γιατι τωρα δεν μπορω να θυμηθω καποια ονοματα! :rolleyes:
Η γεροντικη αννοια βλεπεις ... :lol:

Φυσικα και να βρεθουμε ...
Οποτεδηποτε!

:beer: :beer:

x-rider
15/07/2004, 11:31
MONO STHN ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΘΑ ΤΑ ΔΩ

ΑΥΡΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

:sun: :beer: :sun:

milaber
15/07/2004, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΠΑΙΡΝΩ 8-10 ΜΕΡΕΣ & ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΜΟΙΡΑΣΩ

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΙΣ

ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :beer:

Υ.Γ. ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΦΤΗΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ Η ΚΑΜΠΙΝΓΚ

:sun: :beer: :sun:

Για Πήλιο δεν ξέρω...

Για Χαλκιδική αν θες κανά ξεφάντωμα θα πας πρώτο πόδι.
Αν θες πιο ήρεμα πράγματα, ωραίες διαδρομές (γύρος του ποδιού, βόλτα προς Άγιο Όρος) και όμορφα τοπία θα έρθεις στο δεύτερο!

Λοιπόν μέρη που αξίζουν στην Σιθωνία είναι η Βουρβουρού (εκεί είμαι εγώ!) και πιο κάτω τα camping με κορυφαίο τον Αρμενιστή (είναι λίγο πιο τσιμπημένος σε σχέση με τα άλλα, αλλά έχει τα πάντα!).

Αν πάρε κανα τηλ. στο 2375091469 ή 2310419581 να σε πω για δωμάτια (για Βουρβουρού)!

:wave2: :wave2: :wave2:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
15/07/2004, 16:37
εγω για καμπινκ στην χαλκιδικη θα σου προτηνα το κανπινκ ουζουνι στον αγιο μαμα. ειναι κατεβενοντας το προτο ποδι πριν την Ν. ΠΟΤΗΔΕΑ. ειναι το χιλτον σε καμπινκ με τιμες πολυ πολυ καλες. απο εκει εχεις προσβαση και στα δυο ποδια ευκολα αλλα και προς το αγιο ορος. εκτος του οτι εισαι και κοντα στην καληθεα που γηνονται πολλα καλοκαιρινα κολπα (συναβλειες κλπ). για πηλιο...... ειμαι και βολιοτης και ας μενω στην αθηνα... θα σου προτινω να μηνης στο καμπινκ στην κατω γατζεα.το καμπινκ λεγετε συκιες. ειναι απο τα καλυτερα. απο εκει εχεις προσβαση να κανεις τον γυρο του πηλιου. μην ξεχασης να πας στον μηλοποταμο και στο χορευτο. αν πας με μοτο θα τα δης ολλα. να πας ομως προτα χαλκηδηκη, γιατι αμα πας με μοτο στο πηλιο και κηνηθης στους στρηφτερους δρομους του ( και να μην εισαι στρηφτερος θα γηνης). δεν θα θελης να φηγης.
γιωργος
υγ και τα δυο μεροι ειναι να τα πας με μοτο. η χαλκηδηκη εχει πολυ κηνηση και θα σου σπασουν τα νευρα με το αμαξη. και το πηλιο αν δεν πας με μοτο θα βρηζης την ωρα και την στηγμη που δεν την πηρες απο τους φιδισιους δρομους μεσα στο πρασινο.

crs-k
15/07/2004, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
MONO STHN ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΘΑ ΤΑ ΔΩ
ΑΥΡΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .



Τωρα που εψαξα τις σημειωσεις μου και τις φωτογραφιες, ειδα οτι οι διαδρομες που μ' αρεσαν πολυ, ειναι μονοπατια!!! Ξεκινανε ολες απο χωματοδρομους, οι οποιοι ομως σταματανε και γινονται μονοπατια.
Δεν το θυμομουνα ... Σορρυ! :(
Πηγαινω παντα με τα ποδια στο βουνο και δεν ειμαι σιγουρος αν τελειωνει ενας χωματοδρομος που εχω αφησει νωριτερα γαι να πιασω το μονοπατι ή αν συνεχιζει κανοντας καποιον κυκλο ...
Παντως απο τον χαρτη του Πηλιου της Road, ειδα οτι υπαρχουν καλες χωματινες διαδρομες μεσα στην καρδια του βουνου ... Δεν ξερω ομως περισσοτερα, μιας και αποφευγω τους χωματοδρομους οταν περπαταω.

Για τη Χαλκιδικη τωρα, πιθανον αλλοι να ειναι πιο αρμοδιοι.
Παρ' ολα αυτα συνεχιζω ακαθεκτος! :lol:

Σαρωμα 1ου ποδιου!
Στην αρχη για τον γυρο του ποδιου ...
Μετα την Διωρυγα της Ποτιδαιας, στην Νεα Φωκαια, κανε αριστερα προς τη Σανη, απο 'κει ξαναγυρνα στην Κασσανδρεία και μετα ξαναγυρνα δυτικα για Σιβηρι και συνεχισε παραλιακα μεχρι το Παλιουρι. Εκει εχει καμπινγ του ΕΟΤ στο οποιο εμεινα την μια μερα απο τις 7 που εκατσα. Τις υπολοιπες 6 εμεινα εξω απο το καμπινγ (ελευθερο), στην διπλανη πανεμορφη παραλια. Συνεχιζοντας για το γυρο, φτανεις Καλλιθεα (κοσμοπολιτικο μερος :yuck: ) και ξαναφευγεις απο Ν.Φωκαια.
Υπαρχουν και δυο διαδρομες πανεμορφες που διασχιζουν οριζοντα και καθετα το ποδι. Η μια (απο Β. προς Ν.) ξεκιναει απο Κασσανδρεια, ασφαλτο μεχρι Κασσανδρινο και χωμα μεχρι Αγ. Παρασκευη. Η αλλη (απο Δ. προς Α.) ξεκιναει απο τη Ν. Σκιωνη και ολο ασφαλτο καταληγει στον Χανιωτη.

Σαρωμα 2ου ποδιου!
Για το γυρο, απο νικητη αριστερα για Ν.Μαρμαρα και ολο παραλιακα καταληγεις στον Ορμο της Παναγιας.
Το ποδι ειναι ΓΕΜΑΤΟ απο καμπινγκ!
Εμενα στον Αρμενιστη δεν μου αρεσε (πολυς κοσμος :yuck: ) και προτιμησα να μεινω σε ενα μικρο ξενοδοχειακι πανω στο λιμανι στον Ορμο της Παναγιας. Το βρηκα πολυ καλο ησυχαστηριο.
Υπαρχουν κι εδω αντιστοιχες εσωτερικες διαδρομες.
Η μια (απο Ν. προς Β.) ειναι απο Σκαλα Συκιας, ασφαλτος μεχρι Συκια και χωμα μεχρι Βουρβουρου. Στα 3/5 της διαδρομης μπορεις να κατεβεις προς Παρθενωνα απ' οπου συνεχιζει ασφαλτος για Ν.Μαρμαρα.
Η αλλη (απο Α. προς Δ.) ξεκιναει απο Σάρτη και ολο χωμα πεφτει σε "τυχαιο" σημειο (καπου στα 2/5 της διαδρομης Ν.Μαρμαρα - Τορώνης) στον παραλιακο ασφαλτο.

Αξιζει τον κοπο φευγοντας, μια επισκεψη στην πανεμορφη Ουρανουπολη (εγω κολλησα και εμεινα αλλη μια βδομαδα εκτος προγραμματος)!

Η ορεινη Χαλκιδικη ειναι επισης πανεμορφη. Και ο Χολομοντας και το Στρατονικο. Αλλα μιας και φανταζομαι οτι για θαλασσα πας και 'συ (οπως και 'γω πριν 8 χρονια) , δεν επεκτεινομαι.
Σιγουρα ομως αξιζει ενα περασμα απο την "ορεινη διαβαση" στα 1100, στον ασφαλτινο δρομο απο Πολυγυρο προς την Αρναια.


Τωρα με ολα αυτα, αν νομιζεις πως σε φτανουν οι μερες και για τα δυο??? :confused:
Μακαρι να τα προλαβεις ολα ...

Αυτα ...
Και καλα να περασεις! :wave2:

x-rider
16/07/2004, 09:45
EYXARISTΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ

ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ. ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ, ΜΟΝΟ ΜΕ

ΜΗΧΑΝΗ!,ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ "ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ"-ΤΑ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ

ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ:beer:

ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΜΟΥΝ "ΔΙΠΛΟΣ" ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΤΣΑΚΙΣΕ.ΜΑΛΛΟΝ

ΜΟΝΟΣ ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΙΓΟΥΡΑ,ΥΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ

ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ- crs-k ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ

ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ , ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΑ & ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ

ΕΛΑΦΟΝΝΗΣΟΣ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
:wave2: :sun: :beer: :sun: