PDA

View Full Version : Βοηθεια!!!



dounavis
10/01/2007, 16:49
Αγορασα ενα πολυ καλο προστατευτικο κερι (μην με ρωτατε μαρκα!!!) και καθως κερωσα ολη την μηχανη εκανα το λαθος να κερωσω τα ματ πλαστικα (γυρω απο το κοντερ και το πισω φτερο γυρω απο την πινακιδα)Τωρα δυστυχως η μηχανη φαινετε σαν "ξεφλουδισμενη".Εχει μπει το κερι μεσα στους πορους τους ματ και δεν βγαινει με τιποτα!Εχω δοκιμασει διαφορα καθαριστικα σαμπουαν εως και πετρελαιο.
Εχει κανεις καποια δοκιμασμενη λυση στο να φυγει το κερι χωρις να ξεραθουν τα πλαστικα?

Ιδεες - Προτασεις!

spyrakos35
10/01/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dounavis
Αγορασα ενα πολυ καλο προστατευτικο κερι (μην με ρωτατε μαρκα!!!) και καθως κερωσα ολη την μηχανη εκανα το λαθος να κερωσω τα ματ πλαστικα (γυρω απο το κοντερ και το πισω φτερο γυρω απο την πινακιδα)Τωρα δυστυχως η μηχανη φαινετε σαν "ξεφλουδισμενη".Εχει μπει το κερι μεσα στους πορους τους ματ και δεν βγαινει με τιποτα!Εχω δοκιμασει διαφορα καθαριστικα σαμπουαν εως και πετρελαιο.
Εχει κανεις καποια δοκιμασμενη λυση στο να φυγει το κερι χωρις να ξεραθουν τα πλαστικα?

Ιδεες - Προτασεις!

το κερί σε ποια μορφή είναι?

dounavis
10/01/2007, 16:57
σε μορφη αλοιφης και στο κουτι εγραφε οτι ειναι απο τις ποιο ανθεκτικες!

Respect
10/01/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dounavis
σε μορφη αλοιφης και στο κουτι εγραφε οτι ειναι απο τις ποιο ανθεκτικες! :eyepop: :lol: :lol: :lol: :bigcry: Sorry my friend...

OldMan
10/01/2007, 19:34
Εξαρτάται αν είναι το 650 ή το 1000 ...

(με διαφορετικό τρόπο αντιμετωπίζεται το προαναφερθέν πρόβλημα !!!




Ααα ρε Κρούκη...
(άφησες πίσω σου συντρίμια...):sad:

dounavis
10/01/2007, 19:36
to v-strom 650 ειναι το καινουριο με το μαυρο σκελετο

OldMan
10/01/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dounavis
to v-strom 650 ειναι το καινουριο με το μαυρο σκελετο

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

πάντα εκτιμούσα το καλό χιούμορ... :wave2:

dounavis
10/01/2007, 19:43
δεν υπαρχει ΓΙΑΤΡΕΙΑ!!!!
Παω για νεα πλαστικα?
:( :( :( :(

OldMan
10/01/2007, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dounavis
δεν υπαρχει ΓΙΑΤΡΕΙΑ!!!!
Παω για νεα πλαστικα?:( :( :( :(

Όχι βρε παληκάρι μου, ηρέμησε...!!!

(η όλη ιστορία έγινε σχετικά με την σωστή κατηγοριοποίηση της συζήτησης...)

Εννοώ ότι τέτοιο πρόβλημα ΔΕΝ αφορά σε συγκεκριμμένο μοντέλο μόνο ... :beer:

sniper
10/01/2007, 19:48
Στα τεχνικά λοιπόν.....

OldMan
10/01/2007, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στα τεχνικά λοιπόν.....

Μην χαλάς την προπόνηση του Πάκταιν για moderation στα V-Strom !!! :nono:

byron
10/01/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dounavis
Ιδεες - Προτασεις!

WD40? Ξέρω ότι απομακρύνει κόλλες (το έχω δοκιμάσει στο ντεπόζιτο χωρίς προβλημα), και κάνει και το καλύτερο καθάρισμα στις ζάντες (σπρέυ αλυσίδας κλπ)

Δεν κάνεις μια δοκιμή σε σημείο που δεν φαίνεται?

dounavis
10/01/2007, 21:08
Θα το κοιταξω...Αν και το βλεπω δυσκολο!
Το προβλημα ειναι οτι χρειαζεται κατι που θα εισχωρησει στους πορους του πλαστικου οπωσ π.χ. το διαλυτικο αλλα το φοβαμαι μην γινει χειροτερα

athandim
11/01/2007, 10:12
Εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα μόνος σου προς το παρόν.....

Αφού δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος φίλος ανάλογο πρόβλημα, καλύτερα να απευθυνθείς σε πλυντήριο μοτοσυκλετών ή εναλλακτικά σε μαγαζί με τέτοια προϊόντα.

Μην κάνεις πειράματα, θα τα κάνεις χειρότερα.....


:wave2:

gloum
11/01/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα μόνος σου προς το παρόν.....

Αφού δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος φίλος ανάλογο πρόβλημα, καλύτερα να απευθυνθείς σε πλυντήριο μοτοσυκλετών ή εναλλακτικά σε μαγαζί με τέτοια προϊόντα.

Μην κάνεις πειράματα, θα τα κάνεις χειρότερα.....


:wave2:

Μόνο σε πλυντήριο μοτοσυκλετών..αλλά χωρίς να θέλω να είμαι μάντης κακών....δύσκολο το βλέπω... :(

costas81
11/01/2007, 17:07
παενε σε ενα πλυντηριο με καυτο νερο και λιγο πιεση μην το ξεσκισεις και θα δεις!

Respect
11/01/2007, 17:26
Και τίποτα να μη κάνεις μόνο με τα πλυσίματα σε λιγο καιρό θα εξαφανιστεί. :beer: :wave2:

OldMan
11/01/2007, 18:21
Ποιος παίζει με τα μικρόφωνα ρεεεε ...??? :D :smokin: :D

Νικεεε ..???

dounavis
11/01/2007, 18:42
:D Τι αισιοδοξα μηνυματα:D

OldMan
11/01/2007, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dounavis
:D Τι αισιοδοξα μηνυματα:D

Άλλο πράγμα λέω βρε παλληκάρι μου !!

(και σε άλλους απευθύνομαι...) :D

dounavis
12/01/2007, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Και τίποτα να μη κάνεις μόνο με τα πλυσίματα σε λιγο καιρό θα εξαφανιστεί. :beer: :wave2:


Δεν ειναι αυτο αισιοδοξο μηνυμα?:) :D

Respect
12/01/2007, 08:20
Είναι! :wave2:

Respect
19/01/2007, 19:03
Λοιπόν, διάβαζα κάπου κάτι και μεταξύ άλλων έγραφε πως ο εχθρός του κεριού είναι η αμμωνία!
Δε δοκιμάζεις κάπου το κερί και μετά να το περάσεις με αμμωνία να δεις αποτελέσματα μπας και αυτό, είναι η λύση στο πρόβλημα;

costas81
22/01/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Λοιπόν, διάβαζα κάπου κάτι και μεταξύ άλλων έγραφε πως ο εχθρός του κεριού είναι η αμωνία!
Δε δοκιμάζεις κάπου το κερί και μετά να το περάσεις με αμωνία να δεις αποτελέσματα μπας και αυτό, είναι η λύση στο πρόβλημα;



:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

karamoto
25/04/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dounavis
Αγορασα ενα πολυ καλο προστατευτικο κερι (μην με ρωτατε μαρκα!!!) και καθως κερωσα ολη την μηχανη εκανα το λαθος να κερωσω τα ματ πλαστικα (γυρω απο το κοντερ και το πισω φτερο γυρω απο την πινακιδα)Τωρα δυστυχως η μηχανη φαινετε σαν "ξεφλουδισμενη".Εχει μπει το κερι μεσα στους πορους τους ματ και δεν βγαινει με τιποτα!Εχω δοκιμασει διαφορα καθαριστικα σαμπουαν εως και πετρελαιο.
Εχει κανεις καποια δοκιμασμενη λυση στο να φυγει το κερι χωρις να ξεραθουν τα πλαστικα?

Ιδεες - Προτασεις!

Γιατί να μην είχα διαβάσει αυτό το post νωρίτερα?

Τώρα είμαστε δύο οι ιδιοφυίες που την πατήσαμε και με την ίδια μηχανή.

Εκεί που ακουμπάνε πάντως τα πόδια τρίψε τρίψε έφυγε.

Α κανείς έχει βρει λύση πολύ θα μΕ άρεσε να μας την πει.

K0K0$
25/04/2007, 18:05
Καποιος το εχει προτεινει παραπανω: WD40

Μια δοκιμη δε βλαπτει, κανει τα παντα και συμφερει. Το βλεπω δυσκολο να χαλασει χρωμα/πλαστικα αλλα καλου κακου δοκιμασε το καπου πρωτα.

karamoto
25/04/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Καποιος το εχει προτεινει παραπανω: WD40

Μια δοκιμη δε βλαπτει, κανει τα παντα και συμφερει. Το βλεπω δυσκολο να χαλασει χρωμα/πλαστικα αλλα καλου κακου δοκιμασε το καπου πρωτα.

Το WD40 κάνει για τα διάφορα λαδο-πετρέλαιοπαράγωγα και δεν νομίζω ότι είναι αυτή η περίπτωση μας. Θα το δοκιμάσω σε μία ακρούλα.

costas81
25/04/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Γιατί να μην είχα διαβάσει αυτό το post νωρίτερα?

Τώρα είμαστε δύο οι ιδιοφυίες που την πατήσαμε και με την ίδια μηχανή.

Εκεί που ακουμπάνε πάντως τα πόδια τρίψε τρίψε έφυγε.

Α κανείς έχει βρει λύση πολύ θα μΕ άρεσε να μας την πει.


πιεστικό και ζεστό νερό!!

:winka:

arisk
26/04/2007, 10:01
Μπορεί να φαντάζει αστείο αλλά οι παλιές νοικοκυρές έβγαζαν λιωμένο κερί από τα ρούχα με το ηλεκτρικό σίδερο και ...ένα φύλλο χαρτί.Δηλαδή ας πούμε οτι έπεφτε κερί πάνω σε ένα παντελόνι.Βάζεις πάνω στο παντελόνι και στο λεκέ ένα φύλλο λευκό χαρτί και σιδερώνεις με το ηλεκτρικό σίδερο πάνω στο χαρτί.Το κερί λιώνει και μεταφέρεται πάνω στο χαρτί.Ο λεκές εξαφανίζεται τελείως.Βέβαια άλλο παντενόνι και άλλο πλαστικά vstrom.Δεν έχω δοκιμάσει τη λύση αλλά μέχρι τώρα δεν έδωσε κάποιος κατι αποτελεσματικότερο.Ελπίζω να δουλέψει το τρικ.

byron
26/04/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Μπορεί να φαντάζει αστείο αλλά οι παλιές νοικοκυρές

Οι παλιές νοικοκυρές (και οι νέες) σιδερώνουν παντελόνια. Κάτι μου λέει πως τα πλαστικά του V-storm θα έχουν κάποιες ενστάσεις.....

karamoto
26/04/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Μπορεί να φαντάζει αστείο αλλά οι παλιές νοικοκυρές έβγαζαν λιωμένο κερί από τα ρούχα με το ηλεκτρικό σίδερο και ...ένα φύλλο χαρτί.Δηλαδή ας πούμε οτι έπεφτε κερί πάνω σε ένα παντελόνι.Βάζεις πάνω στο παντελόνι και στο λεκέ ένα φύλλο λευκό χαρτί και σιδερώνεις με το ηλεκτρικό σίδερο πάνω στο χαρτί.Το κερί λιώνει και μεταφέρεται πάνω στο χαρτί.Ο λεκές εξαφανίζεται τελείως.Βέβαια άλλο παντενόνι και άλλο πλαστικά vstrom.Δεν έχω δοκιμάσει τη λύση αλλά μέχρι τώρα δεν έδωσε κάποιος κατι αποτελεσματικότερο.Ελπίζω να δουλέψει το τρικ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να το σιδερώσω. Είναι αρκετά ίσιο :)

Η δική μου σκέψη ήταν μήπως πέσει πιστολάκι. Και αυτό το φοβάμαι αλλά με την απόσταση μπορείς να ελένχεις την θερμοκρασία των πλαστικών και να μην κάνεις ζημιά.

Και πάλι όμως δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το πράγμα που πουλάνε για κερί μοιάζει σε ιδιότητες με το κερί της εκκλησίας. Ίσως όμως να δουλέψει γιατί στις οδηγίες λέει ότι καθαρίζεις το πανί (που εφαρμόζεις το κερί) με ζεστό νερό. Είδωμεν.

Ακόμα και έτσι όμως μου λείπουν 20 μέτρα προέκταση για αν φτάσει το πιστολάκι στην μηχανή. Γαμώτ.

K0K0$
26/04/2007, 10:29
Καλα, αυτο το πραγμα το λεμε κερι μονο κατ' ευφημισμό... Δεν εχει καμια σχεση, χημικο παραγωγο ειναι που απλα μοιαζει σε υφη.


Αν όντως το WD40 δεν κανει τιποτα (χλωμο) η επόμενη λυση ειναι καποιο διαλυτικο. Στο κουτι αν πεσει κερι σε πλαστικο το βγαζω ειτε με οινοπνευμα, ειτε με ενα αλλο βαρβατο χημικο (δε συνισταται) που λεγεται "Tar and Bug Remover"...


Αλλα για να μη σπας τσαμπα τα @@ σου, δεν παιρνεις μια αλοιφη για ματ-αβαφα πλαστικα (λανσαρεται σαν αλοιφη για πλαστικους προφυλακτηρες) να τα κανεις ολα καινουρια;;; Πλαστικα κοντερ, ποδια ουρας, βαλιτσες, καθρεπτες και χουφτες.. ;) Εχει και χρωμα* μεσα και καλυπτει τα παντα. Εγγυηση.

:wave2: :beer:


*Ειναι δηλαδη μαυρη πυκνη αλοιφη. Μην το ψαχνεις, αυτο θα σου λυσει το προβλημα!!!

karamoto
26/04/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Καλα, αυτο το πραγμα το λεμε κερι μονο κατ' ευφημισμό... Δεν εχει καμια σχεση, χημικο παραγωγο ειναι που απλα μοιαζει σε υφη.


Αν όντως το WD40 δεν κανει τιποτα (χλωμο) η επόμενη λυση ειναι καποιο διαλυτικο. Στο κουτι αν πεσει κερι σε πλαστικο το βγαζω ειτε με οινοπνευμα, ειτε με ενα αλλο βαρβατο χημικο (δε συνισταται) που λεγεται "Tar and Bug Remover"...


Αλλα για να μη σπας τσαμπα τα @@ σου, δεν παιρνεις μια αλοιφη για ματ-αβαφα πλαστικα (λανσαρεται σαν αλοιφη για πλαστικους προφυλακτηρες) να τα κανεις ολα καινουρια;;; Πλαστικα κοντερ, ποδια ουρας, βαλιτσες, καθρεπτες και χουφτες.. ;) Εχει και χρωμα μεσα και καλυπτει τα παντα. Εγγυηση.

:wave2: :beer:

Ισχυρό διαλυτικό σίγουρα θα αλλοιώσει το πλαστικό οπότε δεν τολμώ να το δοκιμάσω.

Γυαλιστικό θα δοκιμάσω αν δεν αφαιρείται το ριμάδι αλλά χρώμα όχι γιατί αν δεν πιάσει καλά εκεί που έχει μείνει εγκλωβισμένο κερί και μαδήσει τοπικά το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο. Τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι ακόμα και έτσι αν το αφήσω σε κανένα χρόνο με τα πλυσίματα θα φύγει.

Πολλές οι ιδέες πάντως. Θα αρχίσω να δοκιμάζω και θα σας πω. Αν όμως έχει κανείς καμία ακόμα ας την σφυρίξει. Κάτι μου λέει ότι δεν είμαστε οι μόνοι που την πατήσαμε.

karamoto
26/04/2007, 11:45
Ψάχνοντας στο δίκτυο ανακάλυψα ότι οι Αμερικάνοι προτείνουν για την αφαίρεση κεριού το λάδι από φυστικοβούτυρο.

Μία που το ελαιόλαδο είναι καλύτερο για σαλάτα (και επιπλέον άντε να βρεις στην Ελλάδα αυτή την παπαριά) το ΣΒ θα ξεκινήσω με ελαιόλαδο έξτρα παρθένο Κρήτης.

gemara
26/04/2007, 16:41
Θα πρότεινα με το πιστολάκι να ζεστάνεις με υπομονή την επιφάνεια που θες να καθαρίζεις και αμέσως μετά με πανάκι να τρίβεις. Τα πλαστικά δεν λιώνουν βέβαια έτσι, αλλά το κερί μετά τους 30-40C "χαλαρώνει" και απομακρύνεται εύκολα.

Επίσης το ζεστό νερό υπό πίεση και καπάκι σκούπισμα όταν είναι ζεσταμένα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

Δεν βλέπω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, έστω και με επαναλαμβανόμενα πλυσίματα και την πάροδο του χρόνου το κερί φεύγει.

WD40 πάνω σε πλαστικό με ανησυχεί...

jokey
27/04/2007, 14:59
Παίδες και άλλο θύμα εγώ την πάτησα με οινόπνευμα και ελαφρύ τρίψιμο με βαμβάκι ενώ στα μέταλλα δεν είχα κανένα πρόβλημα στα πλαστικά μου αφήνει μια θολούρα και να σκεφτήτε οτί απλά είχε πέσει πλαστικό χρώμα σχετικά εύκολο να φύγει . Ευτυχώς που πρώτα το δοκίμασα και έτσι δεν είναι μεγάλη η ζημιά. Καμιά δοκιμασμένη ιδέα κανείς αν μπορεί να επανέλθει η γυαλάδα στο πλαστικό και πως να φύγει το πλαστικό χρώμα από πάνω ?

karamoto
27/04/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
Παίδες και άλλο θύμα εγώ την πάτησα με οινόπνευμα και ελαφρύ τρίψιμο με βαμβάκι ενώ στα μέταλλα δεν είχα κανένα πρόβλημα στα πλαστικά μου αφήνει μια θολούρα και να σκεφτήτε οτί απλά είχε πέσει πλαστικό χρώμα σχετικά εύκολο να φύγει . Ευτυχώς που πρώτα το δοκίμασα και έτσι δεν είναι μεγάλη η ζημιά. Καμιά δοκιμασμένη ιδέα κανείς αν μπορεί να επανέλθει η γυαλάδα στο πλαστικό και πως να φύγει το πλαστικό χρώμα από πάνω ?

Και εσύ θέλεις να ξεφορτωθείς κάτι που κόλλησε στο πλαστικό. Δοκίμασε νερό ή λάδι με βαμβάκι.
Με τι διαλύεται κανονικά το πλαστικό?

Δεν ξέρω τι θα βγάλει το χρώμα χωρίς να θολώσει το πλαστικό (μιλάμε για μαύρο πλαστικό υποθέτω και όχι βαμένο έτσι?). Σίγουρα όμως με το οινόπνευμα του αφαίρεσες την επιφάνεια που γυάλιζε ή/και το αλλοίωσες χημικά και έπαψε να λάμπει. Για να το αποκαταστήσεις πρέπει αν το αλοίψεις με κάποιου είδους γυαλιστικό για πλαστικά. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα αλλά υπάρχουν πολλά στα ήδη αυτοκινήτου για προφυλακτήρες ταμπλό κτλ.

jokey
27/04/2007, 15:32
Δυστυχώς είναι βαμμένο πλαστικό στο φαίρινκ και όχι μαύρο αλλά μπορντό , ευχαριστώ ελπίζω να βοηθήσει.

karamoto
27/04/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey
Δυστυχώς είναι βαμμένο πλαστικό στο φαίρινκ και όχι μαύρο αλλά μπορντό , ευχαριστώ ελπίζω να βοηθήσει.

Γυαλιστικό και μετά κερί. Αφού βγάλεις την λαδομπογιά φυσικά.

Κάποια γυαλιστικά έχουν μέσα και λίγη ψιλή σκόνη ακριβώς για να τρώει τις ανωμαλίες. Δεν θα τις προτιμούσα κανονικά (γιατί φθείρουν τα χρώματα) αλλά αν δεν βγαίνει το πλαστικό χρώμα με τίποτα αυτές ίσως το φάνε.

NTINOSAAA
27/04/2007, 21:30
έβαλα και γω στο bmw F650 μια αλοιφή και μου εκανε ολα τα πλαστικα χάλια το μονο που καθαρισε ήταν ασετον μετα το περασα με μια αλοιφη για πλαστικα ταπλο αυτοκινητου και εγινε τζάμι δοκιμασε το ασετον κάπου που να μη φαινετε εμενα παντως δεν μου εβγαλε το χρωμα απο τα πλαστικα

jokey
28/04/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Γυαλιστικό και μετά κερί. Αφού βγάλεις την λαδομπογιά φυσικά.

Κάποια γυαλιστικά έχουν μέσα και λίγη ψιλή σκόνη ακριβώς για να τρώει τις ανωμαλίες. Δεν θα τις προτιμούσα κανονικά (γιατί φθείρουν τα χρώματα) αλλά αν δεν βγαίνει το πλαστικό χρώμα με τίποτα αυτές ίσως το φάνε.

Δεν είναι λαδομπογιά είναι πλαστικό χρώμα για τοίχους πιο εύκολο φυσικά πιστεύω από λαδομπογιά.

Respect
28/04/2007, 17:17
Επιμένω με την αμμωνία..

siraxanz
28/04/2007, 17:41
Τελικά τι έγινε βρε βγήκε το κερί???:D
Απο το Γενάρη είναι το ποστ και μπαινει Μάης σε λίγο
Για να ξέρουμε τι να κάνουμε,
karamoto, doynavis
Μιλάτε βρε έχω αγωνία βγήκε?και αν ναι πως???:confused:

karamoto
30/04/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από siraxanz
Τελικά τι έγινε βρε βγήκε το κερί???:D
Απο το Γενάρη είναι το ποστ και μπαινει Μάης σε λίγο
Για να ξέρουμε τι να κάνουμε,
karamoto, doynavis
Μιλάτε βρε έχω αγωνία βγήκε?και αν ναι πως???:confused:

Βάλε λάδι και έλα βράδι.

Δεν είναι και θαυματουργό (θέλει τρίψιμο καλό) αλλά λάδι και τρίψιμο με βαμβάκι κάνουν δουλειά.
ταν εφαρμόζεις γυαλίζει λόγο λαδιού και δεν ξέρεις αν έφυγε και από που. Όταν το έπλυνα υπήρχε τοπικά λίγο αλλά αντί να το ξανατρίψω και ξανά πλύσιμο το πέρασα με ένα γυαλιστικό πλαστικών (όχι για ταμπλό και εσωτερικούς χώρους αλλά για εξωτερικά πλαστικά προφυλακτήρες κτλ) και έγινε σένιο.
:beer: