PDA

View Full Version : ρελαντι?



X-SFIGA
10/01/2007, 19:05
ρε παιδια, στην σφιγγα το ρελαντι στις ποσες στροφες πρεπει να ειναι?


διαβασα σε ενα σαιτ οτι Ο κατασκευαστής λέει οτι το ρελαντί πρεπει να ειναι στις 1.250 rpm, εμενα ειναι στις 1000, μπορει και ενα χιλιοστο παρακατω, μπορω να το ρυθμησω εγω απο καπου?


τωρα που το σκεφτομαι επειδη το ειχε μεγαλος ανθρωπος το μηχανακι να το κατεβασε για να ειναι ποιο προβλεψιμο ξερω γω, παντως θα βαραει και παραπανω τελικι αμα το βαλω στο κανονικο τουλαχιστον χεχε

dirtbird
10/01/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
... παντως θα βαραει και παραπανω τελικι αμα το βαλω στο κανονικο τουλαχιστον χεχε
me kleisto gazi sigoura

xi,xi

:p :p

OldMan
10/01/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
να το κατεβασε για να ειναι ποιο προβλεψιμο

Δηλ. άμα χαμηλώσει 200 σαλ το ρελαντί, το μηχανάκι "ηρεμεί" ??? :look:

X-SFIGA
10/01/2007, 20:08
βασικα οταν το κανεις αυτο χανει 200 σεσε, και γινεται 400 :rotflmao:

χανει λιγο σε ξεκινημα, εσενα στις ποσες στροφες ειναι το ρελαντι?

OldMan
10/01/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
εσενα στις ποσες στροφες ειναι το ρελαντι?

Τι σε νοιάζει, ρε ..??? :smokin: :D :smokin:

(όλοι οι αδιάκριτοι εδώ μαζεύτηκαν...)

nikonian
11/01/2007, 08:39
Αν σκύψεις και κοιτάξεις ανάμεσα στους κυλίνδρους και το καρμπυρατέρ, θα δεις μια (μάλλον) κίτρινη πλαστική βίδα. Βίδώνοντας προς τα μέσα , ανεβαίνει το ρελαντί. Βέβαια θα ζοριστείς λιγάκι να βάλεις το χάρι σου και να τη φτάσεις, αλλά πρέπει.

Να το βάλεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ στις 1200-1300 σαλ.

Σύμφωνα με τον μηχανικό μου, όταν το ρελαντί είναι χαμηλότερα , δεν λιπαίνεται σωστά ο κίνητήρας.

ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ

X-SFIGA
11/01/2007, 12:28
τελικα εκει ειναι στις 1200 περιπου λολ, εγω επειδη δεν το πολυκοιταγα, παρα μονο οταν ζεσταινοταν, οταν ζεσταινεται ειναι στις 1000, για ριξε και καμια φωτο να ξερουμε αμα ειναι, απο ποια πλευρα ειναι?

b_bong12
12/01/2007, 11:29
κοιτα απο την αριστερη πλευρα εκει που λεει ο nikonian
Στο δεξι μερος θα δεις μια πεταλουδα.


Προσεχε μην καεις


:lol: :lol:

X-SFIGA
13/01/2007, 18:44
δε το βρισκω ρε παιδια, μπορει να βαλει κανα παληκαρι φωτο απο το δικο του?

X-SFIGA
14/01/2007, 11:01
δεν την βρισκω την ρημαδα την βιδα :cry: :cry: :cry:

OldMan
14/01/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
δεν την βρισκω την ρημαδα την βιδα :cry: :cry: :cry:

Που ψάχνεις ..??? :look:

ΟΛΑ (μα ΟΛΑ...) τα καρμπυρατέρς, έχουν σε ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ( και προσβάσιμο) σημείο την βίδα ρύθμισης των στροφών του ρελαντί !!
(ας αφήσουμε στην άκρη αν είναι βίδα αέρα ή μίγμστος ή καυσίμου ή ....):D

X-SFIGA
14/01/2007, 23:30
δεν υπαρχει κατι τετοιο παιδες, και εγω ασχολουμε με μηχανακια και δε νομιζω αυτο να διαφερει, μαλιστα εβαλα σημερα να ριξει μια ματια και ενα φιλαρακι το οποιο ασχολειται πολυ καιρο με μηχανες, εχει ενα vfr 800
αυτος τωρα, δεν βρηκε κατι και παραξενευτηκε, δεν ξερω τι παιζει, του 2002 ειναι η μηχανη

odt
15/01/2007, 00:34
Λοιπόν αν κοιτάξεις καλύτερα θα δεις πως υπάρχει η βίδα. Στην πραγματικότητα δεν είναι βίδα, αλλά μία στρόφιγκα η οποία όπως είναι τα καρμπυρατέρ στη σειρά, είναι στη μέση. Στην παρακάτω φωτογραφία δεν φαίνεται...άμα κοιτάξεις πίσω από εκεί που δείχνει το βελάκι θα την δεις. Εμένα κιόλας είναι κίτρινη (μοντέλο 2004)


74539

X-SFIGA
15/01/2007, 09:29
αυτο ρυθμιζει τα ρελαντι ολων των καρμπυρατερ? η μονο αυτου του εξω εξω?

dirtbird
15/01/2007, 09:38
Άμα ήταν τζουτζουκι μπορεί .

Σε Honda :nono: :nono: :nono: :nono:

Sabre
15/01/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Λοιπόν αν κοιτάξεις καλύτερα θα δεις πως υπάρχει η βίδα. Στην πραγματικότητα δεν είναι βίδα, αλλά μία στρόφιγκα η οποία όπως είναι τα καρμπυρατέρ στη σειρά, είναι στη μέση. Στην παρακάτω φωτογραφία δεν φαίνεται...άμα κοιτάξεις πίσω από εκεί που δείχνει το βελάκι θα την δεις. Εμένα κιόλας είναι κίτρινη (μοντέλο 2004)

Σωστός! το λέει και το Μανουάλ(ι)

X-SFIGA
15/01/2007, 10:26
δηλαδη ρυθμιζει μονο του ενος? πως θα ρυθμισω τωρα και των ποιο μεσα, χολυ σετ

Sabre
15/01/2007, 10:33
Δλδ εσύ δέν θές να ρυθμίσεις το ρελαντί στις 1000+ ???

θέλεις να βάλεις χέρι στα carbs? :look:

Δέν καταλαβαίνω ειλικρινά τι θές να κάνεις....

makis206
15/01/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Δέν καταλαβαίνω ειλικρινά τι θές να κάνεις....

Φαντάζομαι οτι θέλει απλά να ανεβάσει τις στροφές του κινητήρα στο ρελαντί, απλά δεν έχει καταλάβει ακόμα οτι με τη βίδα ρύθμισης κανονίζουμε τις στροφές σε όλα τα καρμπυρατέρ μαζί.

:beer: :wave2: :beer:

Sabre
15/01/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φαντάζομαι οτι θέλει απλά να ανεβάσει τις στροφές του κινητήρα στο ρελαντί, απλά δεν έχει καταλάβει ακόμα οτι με τη βίδα ρύθμισης κανονίζουμε τις στροφές σε όλα τα καρμπυρατέρ μαζί.

:beer: :wave2: :beer:

Και εγώ μαζί σου συνάδελφε! :beer: απλά τον είδα να επιμένει πολύ με τα μέσα-έξω carbs (όπως μπαίνεις) και τους monty pythons and the χολυ σετ καρμπς και πήγε το μυαλό μου αλλού (φτού κακά και όξω απο εδώ)

Thanks!
:beer:
:wave2:

X-SFIGA
15/01/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φαντάζομαι οτι θέλει απλά να ανεβάσει τις στροφές του κινητήρα στο ρελαντί, απλά δεν έχει καταλάβει ακόμα οτι με τη βίδα ρύθμισης κανονίζουμε τις στροφές σε όλα τα καρμπυρατέρ μαζί.

:beer: :wave2: :beer:


ωραιος, την γυρισα αλλα δεν ειδα διαφορα :bawl: :bawl: :bawl:

την βιδωσα και την δεβιδωσα, λογικα με το βιδωμα ανεβαζει, μπορει να θελει πολυ βιδωμα θα το κανω και μετα να δω,

εβαλα την ρεμους grand prix σε ανθρακωνημα η οποια τα σπαει, γουσταρω φαση,
αποδειχτηκε οτι ηταν αριστερη εξατμιση απο tdm αλλα δε νομιζω να εχω προβλημα μια χαρα ακουγεται,


ξερεται αν χρειαζεται και κανα ζιγλερωμα?

odt
15/01/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
ωραιος, την γυρισα αλλα δεν ειδα διαφορα :bawl: :bawl: :bawl:

την βιδωσα και την δεβιδωσα, λογικα με το βιδωμα ανεβαζει, μπορει να θελει πολυ βιδωμα θα το κανω και μετα να δω, εβαλα την ρεμους η οποια τα σπαει, γουσταρω φαση, τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν αριστερη εξατμιση απο tdm, δε νομιζω να εχω προβλημα ομως μια χαρα ακουγεται,


ξερεται αν χρειαζεται και κανα ζιγλερωμα?

Βασικά, θέλει να είναι ζεστό το μηχανάκι...αλλιώς θα δεις λίγη έως καθόλου διαφορά από το (ξε)στρίψιμο...Τώρα πως θα χωρέσει το χέρι σου εκεί μέσα χωρίς να καείς όταν τα μέταλλα θα είναι ζεστά, αυτό είναι άλλο θέμα :D :D

Η εξάτμιση παίζει να κάνει καλό θόρυβο, αλλά υποψιάζομαι πως κάνει μόνο αυτό, δε νομίζω να σου δίνει άλογα...μάλλον σου κόβει...

http://www.youtube.com/watch?v=fpmXuVaOdVM&mode=related&search= :a32:

http://www.youtube.com/watch?v=aXmxutpW6Sk :a32: :a32:


74575

X-SFIGA
15/01/2007, 14:01
ηταν ζεστο βασικα οταν το δοκιμασα τεσπα, θα το κανω και αργοτερα

αμα ειναι να κοβει αλογα, αμα την κανω ελευθερας θα ειναι οκ? τωρα ειναι με ενα μικρο σιγαστηρα ο οποιος ειναι κολημενος, μπορω να τον βγαλω ομως
δεν θα το δω στην τελικι αμα κοβει αλογα?

τα βιντεακια αυτα που μου εδωσες τα εχω, το πολυ πολυ να τα βαλω με κανα χορνετ με μαμα εξατμιση να δω λολ,
εχει και k&n φιλτρο πανω μην το ξεχναμε αυτο

Sabre
15/01/2007, 14:23
Αμα δέν τζετάρεις προκοπή δεν θα δείς.....

φίλτρο/εξάτμιση/carbs ρυθμισμένα κατάλληλα


αλλά......

Λάστιχα καλά έχουμε?
Αναρτήσεις καλές έχουμε?

Τι να τα κάνεις τα λεφτά άμα δεν έχεις μια φίλε.......

X-SFIGA
15/01/2007, 15:00
μονο η ρυθμιση μου μενει ετσι για να ειναι τελεια ολα, τα λαστιχα καλουτσικα ειναι, σε λιγο καιρο εχω στο προγραμμα να τα αλλαξω ετσι και αλλιως για καλο και για κακο, και η αναρτηση μια χαρα ειναι
αλλα εχω στο προγραμμα να βαλω και κανα ελατηριακι wp ετσι για να γουσταρουμε


εκανα μια ωραια βολτα βεικου, νταξ ειχε λιγα αμαξια και μεχρι 130 πηγα, αλλα ειδα οτι το μηχανακι εκει που πηγαινα με 120 με πεμπτη σχεση η εκτη και πηγαινα γρηγορα να ανεβασω γκαζι για να επιταχυνει γρηγορα αργουσε να αρπαξει, ενω τωρα επαθα πλακα αχαχουχα


κερναω μπυρες ολο το μαγαζι :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

X-SFIGA
16/01/2007, 11:05
αυτη η βιδουλα κατι αλλο πρεπει να ρυθμιζει, ειτε το βιδωσω ειτε το ξεβιδωσω το ιδιο κανει, τωρα το εχω ξεβιδωμενο αρκετα, παρατηρω οταν ανοιγω λιγο το γκαζι στισ 5000 και το αφηνω αποτομα κανει ενα πσιλοσκασιμο, μηπως εχει σχεση?

Sabre
16/01/2007, 12:59
Γυρνάς την στρόφιγκα* και ελέγχεις αν αλλάζει το ρελαντί (βάλε γάντι μην καείς)

αν δέν έχεις αλλάγες στο ρελαντί σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η στρόφιγκα*





achtung achtung* δέν είναι βίδα που γράφεις ξεβιδώνει και βιδώνει με το χέρι (έχει πλάκα να πειράζεις τπτ άλλο....)


Δέν πάς σε κανένα μάστορα να ρίξει μια ματιά?


το σκάσιμο μάλλον απο το μπούρί που φόρεσες :rolleyes: το κόβω.......

X-SFIGA
16/01/2007, 13:05
τωρα που ξαναειδα την φωτο ειναι μια στροφιγγα που ειναι αναμεσα στα καρμπς, λολ οπως βλεπεις την φωτο εχει μια βιδουλα δεξια στο βελακι αυτη τι κανει?

παω να ριξω μια ματια τωρα αμα ειναι

dirtbird
16/01/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
οπως βλεπεις την φωτο εχει μια βιδουλα δεξια στο βελακι αυτη τι κανει?

παω να ριξω μια ματια τωρα αμα ειναι

...άμα συνεχίσεις έτσι , σε λίγο θα το κάνεις σαν τα μοντέλα της DeAgostini....:smilea:

Sabre
16/01/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...άμα συνεχίσεις έτσι , σε λίγο θα το κάνεις σαν τα μοντέλα της DeAgostini....:smilea:

:lol: :lol: :lol: τουλάχιστον αυτά τσουλάνε..... :rotflmao:

makis206
16/01/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
τωρα που ξαναειδα την φωτο ειναι μια στροφιγγα που ειναι αναμεσα στα καρμπς, λολ οπως βλεπεις την φωτο εχει μια βιδουλα δεξια στο βελακι αυτη τι κανει?
παω να ριξω μια ματια τωρα αμα ειναι

:eyepop: :uplate:

Κάνε οπωσδήποτε μια βόλτα στο μηχανικό σου !:uplate:

Πιθανότατα πείραξες τη ποσότητα του αέρα (αν το λέω σωστά βέβαια), πρέπει όμως να το επαναφέρεις στη σωστή του ρύθμιση.

:uplate:

X-SFIGA
16/01/2007, 13:57
ο γκει ο μηχανικος μπορει να μου παρει και κανα 40αρι γιαυτο, υπαρχουν και ανωμαλοι τι να κανουμε, τεσπα γυρω στη μεση ηταν και εκει θα το ξαναβαλω αμα ειναι και βλεπουμε θα δω και την καταναλωση πως παει,

την στροφιγγα την βρηκα ειχε μπροστα κατι καλωδια και δεν φαινοταν λολ, ανεβασα ρελαντι 100 στροφες και ειμαι οκ, θενκς παιδες

Sabre
16/01/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
ο γκει ο μηχανικος μπορει να μου παρει και κανα 40αρι γιαυτο, υπαρχουν και ανωμαλοι τι να κανουμε, τεσπα γυρω στη μεση ηταν και εκει θα το ξαναβαλω αμα ειναι και βλεπουμε θα δω και την καταναλωση πως παει,


Α καλαααααά...

OldMan
16/01/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
γυρω στη μεση ηταν και εκει θα το ξαναβαλω αμα ειναι και βλεπουμε θα δω και την καταναλωση πως παει,

Εκεί ξαναβάλτην και ΜΗΝ κοιτάς την κατανάλωση, γιατί πείραξες την βίδα ρύθμισης του μίγματος του ρελαντί...!!!

(εκτός αν πείραξες τον συγχρονισμό, αλλά συνήθως αυτή η βίδα είναι ψηλά και δύσκολα προσβάσιμη...):wave2:

makis206
16/01/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Α καλαααααά...

+1000 :lol: :lol:

Ρε'συ X-Sfiga, πρέπει να καταλάβεις οτι πιθανότατα πείραξες κάτι που δεν έπρεπε, δεδομένου βέβαια οτι δεν έχεις την απαραίτητη γνώση (ούτε κι εγώ την έχω) κι αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα τη μη σωστή λειτουργία του μοτέρ σου. Κι είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο όταν δεν ξέρεις τι πείραξες να το επαναφέρεις και στη σωστή του θέση..

Δεν θέλω να γίνομαι η να φανώ υπερβολικός αλλά είναι πολύ πιθανό να μη δουλεύει σωστά ακόμα κι όταν ακούγεται σε σένα έτσι.

Μια μικρορύθμιση είναι, κάντηνε να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.:winka:

Μην αποπαίρνεις τόσο τους μηχανικούς.

:beer: :beer:

Sabre
16/01/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


(εκτός αν πείραξες τον συγχρονισμό, αλλά συνήθως αυτή η βίδα είναι ψηλά και δύσκολα προσβάσιμη...):wave2:



άγνωσται αι βουλαί του κυρίου.....

:wave2:

OldMan
16/01/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
άγνωσται αι βουλαί του κυρίου.....:wave2:

Λυπηρόν μεν, αληθές δε... :wave2:

X-SFIGA
16/01/2007, 15:46
θα την βαλω εγω στην μεση περιπου που ηταν οταν ξαναπαω στην μηχανη, οσο για τους μηχανικους εχω φαει τις μαλακιες τους στην μαπα,

παραδειγμα μονο και μονο απο μηχανικο μηχανων κολημα εξατμισης, επρεπε να βαλει ενα κοματακι αναμεσα στην καινουργια εξατμιση και στην κουρμπα της παλιας,


120 ευρωωωωωωωωωωωωω

αλλα μπορει να εκανα βλακεια που πηγα σε μηχανικο γιαυτο τεσπα,

ουφ ζεστη

OldMan
16/01/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
...ουφ ζεστη ...

Εεε βάλε κάτι πιο άνετο ... :blush:

odt
16/01/2007, 15:50
----Άσχετο------


Αλλά τελικά σχετικό....

Πήρες ένα μηχανάκι μεταχειρισμένο, και δεν το έχεις πάει σε ένα μάστορα να στο κοιτάξει. Είναι καλό που ασχολείσαι, αλλά μην κάνεις και καμιά ζημιά στο μηχανάκι, κρίμα είναι. Όσο καλό και να είναι σίγουρα θα θέλει μαζέματα.Τουλάχιστον να πληρώσεις αυτά, μην πληρώσεις και κερατιάτικα από δική σου ευθύνη.

:wave2:

------εντιτ--------

Ανέβασε και καμιά φωτό στο σχετικό τόπικ να το δούμε με την εξάτμιση πως είναι :a013:

X-SFIGA
16/01/2007, 16:26
βασικα εδωσα μερικα λεφτα παραπανω απο οσο αξιζε γιατι το μαγαζι που το πηρα ηταν η αντιπροσωπεια της σουζουκι (ασχετο) και το μονο σιγουρο ειναι οτι συμαζεματα δεν θελει

σε 1000 - 1500 χιλιομετρα θα ριξω και ενα σερβις, λαδια κτλ,

Alchimistis
26/01/2007, 23:57
Κάτσε ρε παλικάρι μου εδώ δεν ήξερες που ειναι η στρόφηγκα για να ρυθμίσεις το ρελαντι...και είσαι σε θέση να καταλάβεις αν ειναι σε καλή κατάσταση το μεταχειρησμένο που αγόρασες???
Εντελώς φιλικά στα λέω τράβα σε εναν μαστορα να του ρίξει μια ματια να δεί και τι ακριβώς πήραξες μην έχεις τρεχάματα

X-SFIGA
27/01/2007, 00:38
θα παω για λαδια σε λιγες μερες, και θα του πω να ριξει μια ματια
:eek: :eek: